NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 248. 1906. Dinsdag 24 Juli 20© Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- Biitealandseh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes HANDELSONDERWIJS. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dcclitszakeu. Gemengde Berichten. sas IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Een van de hoofdzaken door de vergade ring van den Middenstand, die de vorige week te Leeuwarden bij eenkwam behandeld was het vraagstuk der handelsscholen. Na de vrij breedvoerige verslagen die we in onze laatste nummers opnamen, verdient dit onderdeel van de beraadslagingen op die vergadering naar we meenen een afzon derlijke bespreking. Het gaat met den Middenstand zooals het zoo langen tijd met den ambachtsstand is gegaan. Tot twaalf- of dertien jarigen leeftijd gewoon lager onderwijs en dan van de eene patroon naar den ander om te leeren of te verdienen. Wie iets meer weten wil, volgt enkele jaren de lessen der Hoogere Burgerschool en krijgt daardoor in zekere mate eenige meerdere algemeene ontwikkeling. Alzoo is de Middenstand theoretisch onderlegd. In de practijk is het nog heel wat erger. Vooral openbaart zich dat in den winke liersstand. Menige mislukte in een of ander bedrijf gaat, zonder eenige voorbereiding, zich op den kleinhandel werpen, menigeen die geen levensbestemming vinden kan gaat nood gedwongen, winkelier worden, daartoe wordt geen voorbereiding geëischt en eindelijk wie versterking van middelen behoeft zoekt het schier uitsluitend bij den winkeliersstand. Druk annonceeren met aanbieding van cadeaus, vroeger bon's, of van korting is het aangewezen middel om fortuin te vestigen. En toch: er is een weg dieuitnemenderis. En op dien weg is door het Midden- standscongres van vele zijden de aandacht gevestigd. Die weg is grondige ontwikkeling in zijn vak. Kennis van boekhouden en waren kennis vooral. Wat de burger-avondschool en de ambachtschool voor den handwerks man beoogt, dat trachte de handelsschool voor den middenstand te bereiken. Op dat belaDg werd door den burge meester van Leeuwarden in zijn welkomst rede gewezen en door den vertegenwoor diger der regeering. En aan dat belang werd op het congres zelf het volgende voor stel gewijd a. De regeering stelle een acte verkrijg baar voor het boekhouden en voor de cor respondentie b. overal worde in avondcursussen of op tijden, geschikt voor oudere bezoekers, onderwijs gegeven in het boekhouden en correspondentie c. Hier en daar worden handelsscholen opgericht die men lagere handelsscholen zou kunnen noemen, en waar leerlingen van 13 tot 15 jaren dag-onderwijs ontvangen in alle vakken die de handelsman met zaken van bescheiden omvang moet kennen en des avonds onderwijs wordt gegeven aan hen die deze school des daags niet kunnen volgen. Bij de gedachtenwisseling over dit voor stel werd de mogelijkheid besproken om herhalingsonderwijs dienstbaar te maken aan handelsonderwijs, en aan de eene zyde erkend, aan de andere zijde aanbevolen. Dezen weg schijnt ons, althans om te be ginnen het meest practisch uitvoerbaar. Men vergete niet dat er op kleinere plaatsen geen voldoend personeel zal te vinden zijn om een handelscursus, hoe krachtig gestennd ook, in 't leven te roepen of te behouden. De middenstand, veel minder talrijk als de werkende stand, zal, ook al wordt ge broken met de conservatieve sleur, op vele plaatsen niet een voldoend contingent voor een handclscursus kunnen leveren, en het herhalingsonderwijs mag zich, indien we ons niet bedriegen, evenmin in algemeene deelname verheugen. Combinatie zou daarom practisch zyn. £<og ietsZou boekhouden en corres pondentie niet eigenaardig behooren tot het Uitgebreid lager onderwijs en daar de weg te vinden zijn om aan de behoeften van den handeldry venden middenstand te voldoen 28 Juli 1906. Onlangs deelden wij op gezag van Het Volk mee dat de afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers een motie had aangenomen van 21 leden openbare onderwijzers, waarin met 't oog op een door een particuliere ver- eeniging gevraagde medewerking tot het doen deelnemen der schoolkinderen aan het Oranjefeest op 31 Aug., het afgekeurd werd dat schoolkinderen werden afgericht tot goede feestgangers op nationale feest dagen. Het Volk vertelde later dat deze motie niet aangenomen, maar verworpen was en wij haastten ons hare vergissing te herstellen. Toch blijkt dat ook dit tweede bericht onjuist was. De klasseonderwijzer toch geeft te ver staan dat bedoelde motie wel zo», zijn aan genomen, indien het verzoek niet ware uit gegaan van een particuliere vereeniging. Zij werd dan ook niet verworpen, maar eenvoudig, om bovengemelde reden, buiten behandeling gesteld. Zoodat onze waarschuwing tegen het spelen met de neutraliteit op de open bare school wel degelijk moet gehand haafd blijven. Intusschen zullen wij er ons hartelijk in verblijden wanneer in onze omgeving alle openbare scholen hartelijk zullen mee werken om onze nationale feestdagen door de scholieren hieraan te doen deel nemen steeds meer te doen blijven het nationale vereenigingspunt voor de ganeche „hoop des vaderlands" 1 Nu de hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag dr. P. H. Ritter pro fessor werd, zullen wij zijne veeltijds schoone hoofdartikels in dit neutrale of vrij-liberale blad missen. Bij wijze van afscheid nemen wij in. aphorismen-vorm, in enkele nummers van ons blad een zijner jongste opstellen over. Het handelt over Kwaadspreken. In de achttiende eeuw leefde ergens in ons land een edelman, die veel in de wereld verkeerde. Op zekeren dag stak hij in zijn vestzak een dukaat met het voornemen dien aan de armen te geven, zoodra hij een gezelschap zou aantreffen, waarin nie mand iets kwaads van zijnen naaste zou vertellen. Men zegt, dat het niet minder dan dertien jaren geduurd heeft, voordat de armen den voor hen bestemden dukaat ontvingen. Zou het in den loop der tijden anders geworden zijn Wie veel met menschen omgaat, weet wel beter. In welke kringen, onder welke standen men ook verkeert, overal merkt men op, dat het kwaadspre ken nog zeer algemeen is. Dat behoeft ons niet te verwonderen, als wij letten op de holheid en leegheid, die in het maatschappelijk verkeer en in de onderlinge gesprekken meestal open baar wordt. Een duur plekje grond is in het hartje van den Haag te vinden. De gemeenteraad van de residentie is in onderhandeling met den eigenaar van een hoekhuis Veenestraat-Groenmarkt om de passage op dit punt te verbroeden. Voor iedere Meter grond wordt f 1180 gevraagd. Maar de Raad heeft dat cijfer nog niet toegestaan. Voor zoo'n prijs zou men wellicht den bodem met een zilverlaag overtrekken. Amerika. Beginnen wij met Amerika. Onze lezers kunnen gerust zyn. De miniatuur-oorlog tusschen Guatemala, San Salvador en Hon- duras is uit. Op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering zijn afgevaar digden der oorlogvoerende mogendheden aan boord van het Amerikaansche stoom schip „Marblekead" bijeen geweest, en is de vrede geteekend. De oorlog had onge veer drie dagen geduurd. Rusland. Het gerucht houdt hardnekkig aan dat de Czaar de Doema wil ontbinden en tot de alleen heerschappij terugkomen, terwijl ter handhaving dezer dictatuur, Duitsch- land en Oostenrijk hulptroepen zouden zenden. Te Odessa schijnt de toestand iets beter te worden. De gouverneur heeft aan alle stakers bevolen heden Maandag aan het werk te gaan. Bij weigering zullen ze langs administratieven weg worden ver bannen. Ontzettende verontwaardiging onder de arbeiders is natuurlijk het gevolg geweest. Voor hen, die reeds sinds twee maanden staakten en op 'tpunt stonden,den patroons inwilliging van hun eischen af te dwingen, zou dit een leelijke streep door de rekening zijn. Nadere berichten melden intusschen dat de dokwerkers reeds aan den arbeid zijn gegaan. En dit omdat de patroons, bevreesd voor een bloedbad bij de weige ring om het bevel van den gouverneur op te volgen, vrijwillig op alle punten hebben toegegeven. De woeliBgeii te Petersburg daaren tegen houden aan. Tengevolge van het slmiten der druk kerij van een socialistisch dagblad zijn erge wanordelijkheden ontstaan. De politie is gebombardeerd met steenen. Kozakken -schoten tweemaal in de lucht. Detache menten cavalerie kwamen ten tooneele. De Marseillaise werd gezongen. Het gansche personeel van het blad is gevangen genomen, met uitzondering van den hoofdredacteur, een Doemalid. Gelijk wij reeds vroeger meldden heeft de Doema met 124 tegen 53 stemmen en 101 onthoudingen het manifest van het volk goedgekeurd, waarin den Czaar en zijn ministers allerlei verweten wordt, en een beroep, op het volk wordt gedaan om de Doema in haar verzet tegen de regee ring te steunen. De tegenstemmers waren leden der rechterzijde die het vonnis over de regeering gestreken geschrapt wilden hebben en socialisten. Het voorstel om het stuk aan den minis ter van binnenlandsche zaken te zenden, kon niet worden aangenomen wegens on voltalligheid van 't aantal stemmers, zoo dat de kennisgeving van de Doema, schoon aangenomen, niet langs ambtelijken weg kan bekend gemaakt worden. (Zie Telegrammen.) Zuid-Afrik a. De Engelschen hebben in Natal grove wreedheden gepleegd onder de Zoeloe kaffers. Deze laatsten waren in opstand gekomen wegens de zware belastingen, waaronder de regeering hen deed gebukt gaan. Al dadelijk gingen de Engelsche troepen hen met dum-dum-kogels te lyfevenals zij in Transvaal dit de Boeren hadden ge daan. Maar nog meerdere gruwelen zijn aan het licht gekomen, waarover naar wij hopen de Engelsche liberale minister van koloniën recht zal doen. Een verslaggever van De Telegraaf had een onderhoud te Londen met den kaffer student Mangena, die geregeld iedere week nieuws uit Zuid-Afrika ontvangt. Zijn laatste berichten melden, dat de op stand volstrekt niet als onderdrukt kan worden beschouwd. De kaffers zijn voor- loopig verslagen, dat is alles. Met hunne assegaaien en meerendeels oude geweren, zijn zij niet opgewassen tegen de Engelsche koloniale troepen met hun nieuwe vuur wapenen. Zij bezitten slechts weinige mo derne geweren, 3edert den Boerenoorlog achtergehouden, en waarvan het gebruik hun werd geleerd door dezelfde Engelschen tegen wie zij ze thuna aanwenden, van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zoo speelt het noodlot zijn parten aan de roekeloozen. De moorddadige campagne der laatste drie maanden, heeft echter den geest van rebellie onder de Zoeloes geducht aange wakkerd. „Het is geen oorlog geweest", zeide Mangena, „maar een moordpartij op groote schaal. Bij hoopen zijn de kaffers meedoogenloos neergeschoten. De verliezen van blanken en zwarten, staan in de ver houding van honderden tegen één. En zoudt ge denken, dat de kaffers de gruwe lijke beteekenis en de reden daarvan niet kennen Zoo dom zijn ze niet meer." Dat deze kaffer, die, te oordeelen naar wat hij zooal vertelde, nog eens een rol in Zuid-Afrika zal spelen, met zijn klacht over de dooden niet overdrijft, is gebleken uit een berekening der verliezen. Minister Churchill schat ze 3500, doch zelfs 5000 moet volgens straks genoemden Kafferstudent nog te klein zijn. Wat zal het trouweloos Albion het taai hebben, wanneer het strafgericht dat op de zonde volgt, eindelijk ook eens aan hemzelven voltrokken wordt Kantongerecht te Middelbrug. Zaterdag zijn veroordeeld wegens nachtrumoerF. P., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.overtreding leerplichtwetJ. G., Gtijps- kerke, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. C. C., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h., H. W., Ritthem, tot f 3 b. s. 3 d. h.rijden met een rijwiel zonder belP. C., Vlis singen, G. d. H., Bergen op Zoom, tot f 2 b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel zonder lichtC. B., Middelburg, M. L. R. F., H. D., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.des nachts rijden met een voer tuig niet voorzien van een lichtuitslralende lan taarn H. W. C. SVMiddelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h., W. B., Vlissingen, T. O., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuigL. Z., Middelburg, W. B., Vlissingen, C. F., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h. rijden met een middel van vervoer over een wan delweg A. P., C. M., B. F. M., Middelburg, tot flb.s.ld.h.; wateren buiten de bakkenJ. W., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.als ingelijfde bij de brandweer niet bij brand tegenwoordig zijn J. A. L., Vlissingen, tot f 5 b. s. 2 d. h.als eige naar van een hond niet zorgen dat dit dier van een muilkorf is voorzien A. W. H. N., vr. v. M. C. R., F. P., F. X. B., Middelburg, W. A. V., Vrouwepolder M. J. B., Koudekerke, tot f 5 b. s. 2 d. h.; en wegens dronkenschap: P. M., C.v.P., R. J. v. S., F. C. M., L. v. E., J. d. K., Middelburg, J. B., J. T. M., Vlissingen, A. H., Westkapelle, C v. B., Arnemuiden, tot f2 b. s. 5 d. h.J. W., Middelburg, tot 2 X f 2 b. s. 2 d. h. iedere b. M. v. H., Middelburg, J. A. v. d. B., Vlissingen, P. T., Westkapelle, tot f 3 b. s. 2 d. h.N. d. K., Aagtekerke, J. d. K., Arnemuiden, tot f 5 b. s. 3 d. h.J. S., Westkapelle, tot f 10 b. s. 3 d. h. L. v. E., Nieuw- en Sint-Joosland, M. W., K. M., M. v. B., Arnemuiden, tot 2 d. h.M. B., A. L,, Westkapelle, tot 3 d. h.H. S., Oost-en West- Souburg, tot 5 d. h,-; B. v. B., Vlissingen, W. W.. Westkapelle, tot 14 d. h. (M. C.) Kantongerecht Goes. In de zitting van 23 jnli 1906 zijn veroordeeld wegensjagen zonder machtiging en vergun ning A. D. te Wolfertsdijk, 2 X f 2 b. s. 2 X 1 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 s. 1 d. h., D. B. te 's-Heer Arendskerke, 2 x f 3 b. s. 2 X 2 d. h., verb, verkl. geweer, J. K. te Wissenkerke, 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer, of f3 s. 1 d. h.niet beletten dat hond wild opspoort A. v. d. D. te Heinkenszand, f3 b. s. 2 d. h. in gesloten jachttijd wild vervoeren J. K. te Heinkenszand, f3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. haaspogen met strik wild te bemachtigen E. S. te Ierseke, f3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. strik; visschen zonder acte en vergunning-: J. G. te Ierseke, 2 X f 2 b. s, 2 X 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. net en visch, of f 0,50 en f 0,25 s. 2 X 1 d. h.straatschenderijH. C. J. K. en J. W. de W. te Goes, ieder f 3 b. s. 1 week tuchtschool, C. M. H. te Ierseke, f5 b. 3. 3 d. h.gevaarlijk dier niet onscha» delijk houdenC. K. te Rilland Bath, f 3 b. s. 2 d. h.verwekken nochtelijk rumoerJ. W. te Krabbendijke, J, O. te Ter Neuzen, D. v. S. te Ierseke, ieder f 3 b. s. 2 d. h.niet uitvliegend pluimgedierte op bezaaiden grond laten loopenJ. E. W. te Schore, f 3 b.s. 2 d. h. overtreding boterwet|: K.J. v. D., Wolfertsdijk, f3 b. s. 1 d. h.dood paard vervoeren zonder toestemming Van den burgemeester: L. T., Heinkenszand, f 0.50 b. s. 1 d, h.niet op komen bij oefening met brandspuit; B. de J.j 's-Heerenhoek, f 3 b. s. 2 d. h.; 's avonds rijden zonder lantaarn: Z. B., Kruiningen en W. v. L., te Borssele, ieder f 1 b. s. 1 d. b.; id. en opgeven van een valschen naam j. v. d. M., 's-Heer Arendskerke, f 1 en f5 b. s. 1 en 3 d. h.aan bevoegd ambtenaar geen gelegenheid ver schaffen tot onderzoek motor: L. B., Ierseke, f lo b. 3 d. h.met motor rijden zonder dat nummer en letter aan weerszijden zichtbaar waren, R. H., Sas van Gent, 1 3 b. s. 1 d. h.; nummerbewijs niet op eerste vordering ver- toonen enz.P. M., Sas van Gent en P. J. W., Middelburg, ieder 2 X f 3 b. s. 2 X 1 d. h. rijden met motor met slechts één rem enz.: F. v. d. M., Vlissingen, 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h.'s avonds fietsen zonder lichtS. A., J. T., A. v. d. P., Wolfertsdijk, J. K., 's-Heerenhoek, M. a. J. B., Kruiningen, J. O., Baarland, J. S., Ierseke, L. C. M., Wissen kerke, E. J. de J., F. K., Heinkenszand, ieder f 1 b. s. 1 d. h.J. S., Nisse, f 1 b. s. 1 week tuchtschoolid. en opgeven valschen naam J. v. B., Nisse, f 1 b. en f 5 b. s. 1 en 3 d. h.'s nachts in de rivier liggen zonder licht: D. C. W., Bergen op Zoom, f2 b. s. 2 d. h.zijn perceelen in de Schelde niet behoorlijk afbakenenG. H. II., Goes, f 0,50 b. s. 1 d. h.de Schelde bevisschen zonder consentA. B., Santvliet, D. S., Philippine ieder f 3 b. s. 2 d. h.dronkenschap: G. Z., Goes, f 2 b. s. 1 week tuchtschoolF. de J., Ierseke, H. J. L. I. v. N., Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h.W. B., Goes, E. S., Zierikzee, ieder f 3 b. s. 2 d. h.J. N., Goes, f 5 b. s. 3 d. h.idem bij 6e herhaling, I. V., Heinkenszand, 14 d. hecht. Vr ij gesproken werden F. C. A. H., 's-Heerenhoek en G. T., Baarland, beiden be klaagd van het niet opkomen b j oefening met de brandspuit. By bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is P. A. oud 13 jaar, zonder beroep te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg ter zake van diefstal buiten vervolging en in vryheid gesteld met last tot zijne plaatsing in een krankzinnigengesticht gedurende een proeftijd van één jaar. Goes. De heer W. J. Bosman, klerk telegrafist aan het station alhier, wordt met 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Meppel, en van daar overgeplaatst naar Goes de heer Van Belsen, geboren te Kattendyke, in dezelfde functie werkzaam te Meppel. Naar wij vernemen wordt door de heer J. Nieuwenhuijze, die eenigen tijd ge leden aan de havenzijde een stuk gemeente grond in erfpacht kreeg, een stoom-meel- fabriek gesticht. Het gebouw zal 29 meter lang en 12 meter breed worden. De drijf kracht zal ir et een gasmotor worden voort gebracht. Vlissingen. Het stoomschip „Finland" der Red Star Line, welk schip een jaar geleden geruimen tijd aan de Nieuwersluis gestrand is geweest, is Zaterdagmiddag bij Walzoorden omhoog gevaren. Sleepbooten vertrokken derwaarts, doch konden het schip niet vlot krijgen. Wel gelukte dit Zondagmorgen, waarna het schip de reis voortzette. 's-Heer Abtskerke. De Raad dezer gemeente hield j.l. Zaterdag eene verga dering. Alle leden waren present. De gemeenterekening dienst 1905 werd over gelegd. In drie strafverordeningen werden enkele artikelen ingetrokken welke gelyk- luidende bepalingen bevatten als de bouw verordening. Aan den veldwachter werd tot wederopzeggens vrije geneeskundige behandeling verleend. Wegens periodieke aftreding op 31 December a. s. van de zetters Van der Meulen en Minderhoud werd de volgende voordracht opgemaakt lo. A. van der Meulen2o. W. Minder houd; 3o. W. van Liere; 4o. J. Tolhoek. Over het gebruikmaken van een doeltref fende gelegengeid voor afzondering van choleralyders zal een naburige gemeente worden geraadpleegd. Colijnsplaat. In de gemeenteraads vergadering van j.l. Zaterdag waren tegen woordig 6 leden. De nieuwe verordening op de haven- en liggelden werd vastge steld. Ingekomen was de aanvraag om vrijstelling van vak j. Op de voordracht van het college van zetters werden ge*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1