RECLAMES. Wij laten u zelf oordeelen. Sprokkelingen uit de historie. De heer Ch. C. Coomans alhier heeft ontslag genomen als lid der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. Vlissingen. De verkiezing, stemming en herstemming voor de gemeenteraad is bopaald op 3, 16 en 28 Augustus as. en wel in district II voor de vacatures-v. d. Meer (aftr. 1909) en -Florschutz (aft. 1907) en in district 111 in de vacature-Lucieër. In de gisteren alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werden eenige aan gename woorden gewisseld naar aanleiding van het aanstaande vertrek van laatstge noemde, tusschen den voorzitter en dhr. Lucieër, die als raadslid ontslag genomen beeft. Eervol ontslag werd verleend aan dhr. J. de Vries, met ingang van 1 Sept. r.Is onderwijzer aan school B, en aan mej. Scherer tegen 15 Juli als onderwijzeres in de handwerken. Benoemd werden tot lid der commissie tot wering van school verzuim de heer J. van Rosendaal en van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs de heer H. C. Beijerman, aan de beurt van aftreding. Do voorstellen van burg. en weth. ten opzichte van de regeling van het onderwijs aan de burger avondschool en de avondschool voor hand werkslieden werden aangenomen. De jaar wedde voor de categorie onderwijzers met akte 1. o. is bepaald op f 50. Het voor stel tot aankoop van terreinen van de Maatsch. tot Expl. van gronden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de algemeene politieverordening werden eenige bepalingen ingelascht, met het oog op wielrijders(8ters). De St. Crt. no. 160 bevat o. a. de statuten betreffende de Vereeniging voor bijzonder lager onderwas op Gereformeer den grondslag te Kamperland en die der Ambachtsschool voor Terneuzen en om streken te Neuzen. Heinkenszand. Gisterenmiddag werd een meisje van ongeveer 7 jaar door een fietsrijder zoodanig omvergereden, dat zij een diepe wonde aan haar hoofd bekwam en geneeshundige hulp moest worden ver leend door arts Hoorweg. Gisterenmiddag arriveerde een huis gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, woonachtig te Middelburg, om hun waar alhier te presenteeren. Terwijl de man aan het venten was, werd de vrouw door zulk een hevige pijn aangetast, dat zij ineenkromp en zij voor verder gaan onge schikt was. Nadat geneeskundige hulp ver leend was door arts Hoorweg, werden zij op kosten der gemeente per as naar hunne woonplaats vervoerd. Krabbendijke. Het vele uitgezaaide vlas in deze gemeente is meestal verkocht aan Belgische opkoopers tegen de prijzen van f 140 tot f 170 per gemet. Men is thans begonnen om het te plukken, hierin kan door menigeen een groot daggeld worden verdiend, doch dit jaar zijn de meeste vlasplukkers aan den dijk werk zaam, en wordt het vlas meestal door leer lingen en vrouwvolk getrokken, welke wel een aardig, doch wegens een missende handigheid zoo geen groot daggeld ver dienen. Het loon is een halve cent per schrang, zoodat door het vrouwvolk, welke gewoonlijk op dezen tijd van het jaar niets te doen hebben, toch nog een flink daggeld wordt verdient, welke trou wens het geheele jaar voortduurt, doordat zeer vele werkzaamheden, welke vroeger door het mannenvolk werd vemcht, dit thans voor rekening van de vrouwen komt, zoodat voor dit jaar zeer veel geld den arbeidersstand ten goede komt. Christelijk Sanatorium. De buiten gewone algemeene vergadering van leden der „Vereen, tot Chr. hulpbetoon aan tuberculoselijders" werd gistermiddag in „Eensgezindheid", te Amsterdam gehou- c en. De veigadering machtigde het be- s'uur tot oprichting van het eerste sana torium op de terreinen te Harderwijk en het erfpachtseonfract met den gemeente raad van Harderwijk aan te gaan, wan neer de voorwaarden van den gemeente raad door het bestuur aannemelijk be vonden werden. De penningmeester deed een kort verslag van den financiëelen staat der Vereeniging, waaruit bleek, dat aan contributiën en giften in dit jaar weer inkwam f2156. Van de leening li f50.000 was ook reeds een niet onbelangrijk aan tal aandeelen geplaatst. Inschrijvingen op d') leening worden nog gaarne door het bestuur ontvangen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren prof. P. Biesterveld, voorzitter; ds. J. C. Sikkel, dr. J. v. Lonkhuyzen, secretaris J. de Lange te Oudshoorn, penningmeester dr. Homburger, dr. Rijk Kramer, dr. Blan ken, J. T. H. Spier. (Stand.) De heer Averbeck, med. student te Leiden, schrijft in het Leidsch Daghl. „Toen Maandagavond de deelnemers aan een promotiepartij in optocht naar Minerva gingen, gevoelden zich enkelen (zeker nog onderden invloed der Romein- sche feesten te Utrecht) tot grootsche dingen in staat. Zij wilden, naar het schijnt, een tweeden Sabijnschen maagdenroof op het getouw zetten. Zich niet bekommerende om leeftijd grepen de heeren mijn moeder, die op de stoep stoud, vast en sleurden haar mee. Voor de woning van den heer Kleyn kwam zij te vallen en werd hierbij door de opdringende heeren geschopt. Mijn vader, tot ontzet zijner eehtgenoote aangesneld, ontving van een der heeren zulk een slag op den neus, dat het neusbeen waarschijnlijk gebroken is en hij hevig bloedde uit eeu wond, denkelijk door een riog veroorzaakt", Van de bestuurders van het korps eischte de heer A. voldoening voor den smaad, zijn ouders aangedaan. Dezer dagen wilde een bekend inge zetene van Amsterdam, kwartjesvinder, zich naar een andere stad begeven om daar zijn praktijken uit te oefenen, wijl de politie in den laatsten tijd te veel het gilde op de vingers kijkt. Een kaartje naar Rotterdam werd genomen, doch de surveilleerende agent had onzen burger bespeurd en met eenige andere dienaren van het gezag posteerde hjj zich voor den coupé, waarin het net gekleede heerschap plaats had genomen. Zoodra nu iemand zich in hetzelfde compartiment wilde neer zetten, riep de politie-agent met luide stem„Burgers, past opEr is een kwartjesvinder in den trein Men be grijpt, dat niemand zich in den coupé durfde wagen, zoodat, toen de trein weg reed, de bekende ridder zich alleen met een conducteur in den wagen bevond. Voor alle zekerheid werd bovendien aan de politie in de plaatsen waar de trein zou stoppen telegraphisch gemeld, dat men hoog bezoek kreeg, zoodat hij overal door bedienden in uniform werd opgewacht en van uitoefening van zjjn winstgevend ambt zal wel elders niet veel zijn gekomen. Dat onze reiziger in de heftigste termen protesteerde tegen een dergelijk z.i. onge oorloofde handelwijze der politie is te be grijpen, daar hij zich in zijn „eerlijke ver diensten" benadeeld zag. (Tel.) Te Winschoten is een te Znidbroek gestolen fiets door een onbekenden Duit- scher ingeruild, door 100 mark aan bank papier toe te geven. Thans bleek dit biljet valsch te zijnde Duitscher was echter gevlogen. In 't dorp Denekamp (achterhoek van Overijsel) was een gedeelte van den straatweg afgesloten wegens reparatie, hetgeen natuurlijk nog al stoornis in het verkeer veroorzaakte. Dit hinderde den wethouder zoo, dat hy het hekwerk, die nende tot afsluiting verwijderde, om de passage over het te repareeren gedeelte vrij te laten. Een politieagent verbood dit en zette het hek weder op zijn plaats, doch wederom werd dat hinderlijke ding door den wethouder verwijderd. De man der wet liet Diet langer met zich „sollen" en bracht het lid van het Dagelij ksch Bestuur in 't arrestantenhok. Een half uur ongeveer heeft hy zoo gebromd. Het kalme dorp was geruimen tijd in rep en roer. Hbl. Een porder is gisteren in den vroegen morgen te Amsterdam, terwijl hij zijne gewone ronde deed, te water geraakt en verdronken. Een fruithandelaar te Appingedam geraakte in het Damster- diep en verdronk. De zeer bemiddelde Amerikaan W. V. Lawrence (naam waarin men de ver- britschiDg van den naam Louwerse die misschien wel de stamvader van dezen schenker is, herkent), heeft zich bereid ver klaard, aan de stad Bronxville, in den staat N.-Y., een hospitaal te schenken van 1,000,000 dollar. Aan den Band. In Johannesburg doen vreesaanjagende geruchten de ronde over een opstand der Kafferwerklieden aan den Rand, welke den 17en dezer zou moeten uitbarsten. Inlandsche dienstboden zouden hun meesters en meesteressen den raad hebben doen toekomen, zich naar een vei lige plaats terug te trekken. Op stillere, doch niet minder gevaar lijke wijze dan de gemaskerde roover met de revolver in de hand, werktsederteenigen tijd een internationale zakkenrollers-bende in de Duitsche snel-en luxetreinen. Deze dieven maakten in de laatste weken voor eenige honderdduizenden marken buit. Tot nu toe zijn de volgende gevallen bekend geworden. Een reiziger, die van Frankfort naar Bazel ging, miste by aankomst een portefeuille van groen slangen-leer, welke tien biljetten bevatte van honderd mai-k en 1500 francs in Zwitsersche en Fransche 50 en 100 francs-biljetten. Op de reis van Keulen naar Frankfort werd van een rei ziger 530 mark gestolen. Een dame deed aangifte dat zij haar gouden horloge kwyt was, een andere miste 400 shilling en vier cheques. Een handelaarster in diamanten te Parijs is er zeer leelyk afgekomen. Haar werd een taschje met parelen en brillanten ontstolen, ter waarde van 210,000 francs, en eenige duizenden francs aan papiergeld. Een belooning van 10,000 francs is uit geloofd voor hem, die den dader vindt. In de vlakten van Dekretch in Hon garije, zijn heele wolken sprinkhanen in de velden neergekomen. De oogst is op een oppervlakte van 50.000 hectaren door deze dieren totaal vernield. De boeren zijn geruïneerd. De stad Meissen (Saksen) is in een merkwaardige erfenis-quaestie gewikkeld. Zij krijgt een bedrag van 200,000 Mark, maar moet het grootste ggdeelte weer terug geven als bewezen wordt dat een zekere persoon op 8Februari 1903 nogin leren was. Dat was een koperslager, met name Löbel in 1838 te Halle geboren, die te Maagden burg gewoond heeft, maar dikwijls heen en weer trok. In 1898 was hij achter eenvolgens in Dilsseldorf, Barmen en Dortmund. Men houdt hem sedert jaren voor overleden, maar het moet bewezen woiden. Het gemeentebestuur van Melissen heeft nu 3000 Mark uitgeloofd aan dengeen, die het bewijs levert en de stad aan haar erfenis helpt. Een ernstig ongeluk is gebeurd in de Deutschlandmijn bij Schwientochlowitz. 1 Bij het aflossen van een ouden ploeg werd meegedeeld dat van dejnegentien gedepo neerde dynamiet-patronen er een niet afgegaan was. Toen du een der mijn werkers een gat boorde en tamelijk diep gekomen was, volgde een ontzettende ontploffing, waardoor twee arbeiders gedood werden. De strijd tusschen den Franschen minister van biunenlandsche zaken Cle- menceau en zijn bureau-ambtenaren, is met een nederlaag voor eerst geëindigd. Cle- meuoeau verklaarde niet in staat te zijn den tegenstand in zijn ministerie, tegen de ingevoerde controle-lijsten te breken en gaf last de lijsten te vernietigen. Hij heeft zich thans tevreden gesteld roet een beroep op de chefs de bureau, oin te zorgen dat er in hunne afdeelingen goed gewerkt werd. De Deensche minister van justitie roept sollicitanten op voor een zeer eigen aardige staats-betrekkuig. Sedert tientallen jaren is geen doodvonnis in Denemarken voltrokken. Nu echter in de laatste tyden zeer vele moorden gepleegd zijn onder afschuwelijke omstandigheden, vooral op vrouwen, heeft de Deensche justitie be sloten de bijl weer eens te doen scherpen. De oude beul is op pensioen gesteld. Krachtens ministeriëele beschikking zal de nieuwe beul ook tegelijk aaugewezen zijn voor het toedienen van de straffen aan den ly ve, die kort geleden weder werden ingevoerd. Voor de hoofd-afhakkerij letterlijk, want in Denemarken geschiedt het nog met de bijl krijgt de man 1400 kronen per jaar, voor zijn bemoeiingen met andere lichaamsboeien van minder gevaarlijke misdadigers 50 kronen per keer. Reiskosten worden vergoed. W er- kelijk niet te veel voor zoo'n werk. En toch meldden zich meer dan 60 liefhebbers aan, van wie er eenige bereid waren bly- ken te geven van hunne bekwaamheid In een machinale avaschinrichtiDg te Londen viel een knaap indewaschmachine; de rechterarm werd hem van het lichaam gerukt, het linkerbeen verbrijzeld en het rechterbeen gebroken. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een bewoner van Goes en oordeel zelf. De heer A. Matthyse, wonende Ganze- poortstraat 173 te Goes, meldt ons Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een nierkwaal, waardoor ik onophoudelijk een hevige pyn in den rug en in de lendenen had. Vooral wanneer ik mij moest bukken was mijn lijden onuitstaanbaar en ik vreesde op mijn een enzestigjarigenleeftyd, dat ik niet meer genezen kon worden, welke idee nog versterkt werd door het feit, dat de verschillende voorgeschreven genees middelen mij niet de minste hulp brachten. Men raadde mij toen aan het eens met Foster s Rugpijn Nierenpillen te pro- beex-en, waarvan ik my dadelijk een doos aanschafte en zonder overdrijving kan ik zeggen, dat dit geneesmiddel mij reeds na een dag of vyf een groote verlichting gaf en twee weken later was mijn pijn geheel en al verdwenen. Vóór het gebruik van Uw middel leed ik veel aan slapeloosheid en het verheugt my ten zeerste dat ook deze last geheel verdwenen is. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne iedereen die op een dergelijke manier mocht lijden met Uw pillen in kennis stellen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oor zaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, pyn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumathiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkel baarheid of vermoeidheid en neerslachtig heid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die dhr. MATTH1J8E gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeuing van James Foster voorkom t. Ze zij n te Goes verk rij gbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg by den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. NXVIH. Zonder ons schuldig te maken aan over treding tegen het negende wetwoord, kunnen we wel zeggen, dat onze vaderen, vooral de Friezen denk slechts aan jonker Sissinga van Gruninga met zijn drinkbeker van 3 flesch inhoud stevige wijnproevers waren. Bleef langen tijd de drinkgewoonte tot edelen en geestelijken beperkt, om wel te bevroeden reden, in de 11de eeuw begon ook de burger- en middenstand daaraan mede te doen, tot omstreeks de helft der 16de eeuw, als ge volg van meerderen rijkdom en toenemende welvaart, het misbruik van den wijn eene schromelijke hoogte had bereikt en aan leiding werd tot grove uitspattingen bij allerlei gelegenheden. En die gelegenheden waren er in over vloed te viuden, ook in den huiselijken kring. Vanaf de komst van een nieuwen wereldburger tot aaD, zelfs ua zijn dood kon er natuurlijk gefeest, en natuurlijk moest ook daarbij gedronken worden. Vooreerst had men het kraammaal, met zijn kandeel, gevolgd door een kindermans- doop- en kerkganysmaal en bijbehoorende drink-zoo geen zwelgpartij.Daarna kwamen successievelijk de tand- en speetimalen, het eerste verjaarmaalwaarbij de jaarling gewoonlijk werd gekroond, de geestelijke bruiloftbij het doen der belijdenis. Vervo\genshuit'eljksluilen,geboden malen, bruidstranen, de bruiloft zelve, waar nog al wat flessehen werden aangesproken en lijken vielen, zoo ze niet weggebracht werden. En eindelyk om de rij te besluiten, het vieren van den koperen, zilveren en gouden bruiloft, waarbij onder het zingen van niet altyd gepaste of passende liederen, menig glas geledigd werd op de gezondheid en welvaart van den jubilaris en zijne gasten. En bij deoud-hollandschedrinkgewoonte paste 't oud-hollandsch drinkgereedschap. We bedoelen de drinkbekers, in menigvul dige verscheidenheid voorkomende, en welke we meer bij den wuften, grappigen Franschman, dan bij den deftigen, ingeto gen Hollander zouden zoeken. Deze bekers toch waren opzettelijk zóó vervaardigd, dat zij niet gebruikt konden worden, zonder de gasten en feestgonooten stof te over te geven tot uitbundige vroolijkheid, tot ge lach en gejool, vooral als er veel „onhan dige" drinkers onder het gezelschap waren. Dan kwam er gewoonlijk meer van het geestrijk vocht terecht op he'. sneeuwwit tafellaken, of op den rijk gestofieerden vloer, dan wel in de keel vau zulk een drin ker. Maar geen nood, een herhaalde oefening, een straf op het verkeerd gebruik niet van den wijn, maar van den beker, bracht den oningewijde al ras verder in de kunst van „proeven" en stelde hem ge woonlijk schadeloos voor het gemis van vroeger. Laten we u een paar van die welbekende bekers, die gewoonlijk op iedere tentoon stelling van oud goud- en zilverwerk te vinden zijn, mogen noemeD, en wel de zoo genaamde molenbekers hoe zouden ze in het land der molens gemist kunnen worden en Hansje in den kelder. De eei'Stgenoemden, de molenbekers, werden gewoonlijk van zilver vervaardigd. Ook komen ze voor verguld, ook wel met glazen kelk. In den molen zit een rad, in beweging gebracht door den wind, dien men door een buis, welke laugs de trap van den molen afdaalt en voorzien is vau een mondstuk, daarin blaast. Het rad brengt op zijn beurt een soort spil in beweging. Aan die spil zijn aan de eene zijde de wieken van den molen en is aan de andere zijde een wijzer bevestigd, die over een wijzerplaat draait en de uurgetallen van 1 tot 12 aangeeft. Wie uit zulk een beker wilde drinken, nam het einde der buis, het mondstuk, in den mond, en ging blazen, blazen, totdat hij den molen aan het draaien kreeg. Dan keerde hij den beker om, zoo snel mogelijk natuurlijk, vulde den kelk, en trachtte dien leeg te drinken voor de molen stil stond. Dat die proef dikwijls mislukte en veel stof tot lachen gaf onder de vroolijke gasten, ligt voor de hand. Te laat, klonk het gewoonlijk van den cere moniemeester of wel van allen tegelijk, de molen staat al stil. Op welk uur 9, 10, wellicht 11 uur. Elf malen den beker ledigen, riep men onder uitbundig gelach, aan welke straf dt beginner moeilijk kon ontkomen, waDt vermindering van straf werd gewoonlijk wel gevraagd, doch zel den verleend, de uitzonderingen daar gelaten. Sommige dier molens waren kunstig versierd met graveerwerk en bloemen, soms aan alle zijden. Ook waren ze wel voorzien van passende opschriften of waar schuwingen als.- En wilt niet te veel malen. Zulke molens werkten zooals begrijpelijk is, het veel drinken in de hand ondanks de waarschuwingen. Nu iets over Hansje in den kelder. Deze beker werd veelal gebruikt om een drank te drinken op het echtpaar, dat de hoop mecht koestereD, weldra hun gezin te zien vermeerderen door de ge boorte van een nieuwen wereldburger. Inderdaad een eigenaardig drinkgereed schap. Het bestaat, behalve uit een voet stuk, soms kunstig bewerkt, dat het ge heel draagt, uit een schaaltje, waarop in het midden een halve bol, voorzien van de noodige openingen is geplaatst, welke bol van boven een klein buisje heeft met een klepje gesloten. In dien bol nu is een kinderbeeldje, n.l. Hansje, verborgen, het welk bevestigd is aan een goed gesloten busje. Bij het drinken van den drank of toost, schenkt men den wijn in hetschaal'je. Deze dringt dan door de openingen van den bol waardoor het busje bovendrijft. Hansje rijst nu in het buisje op, naar mate de wijn al hooger komt, duwt ein delijk het klepje open en komt te voor schijn onder het gejubel en de bravo's der gasten. m Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van hedenmorgen 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Konin gin, de heer mr. fl. J. Dijcl-meester. De zitting wordt geopend in naam der Koningin. De notulen worden gelezen en goed gekeurd, Tegenwoordig 40 leden, Afwezig de heerenVader v. 's-G raven- polder en De Smidt met kennigeving. De voorzitter stelt aan de orde de be noeming van een lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, wegens aftreding van mr. A. A. de Veer Czn. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Lucasse, Hammaeher, Moes en IJzebaart, herkozen wordt de heer mr. A. A. de Veer met 28 stemmen, 5 stemmen zijn uitgebracht op den heer Heijse, 3 op den heer v. TeylingeD, Hen- nequin 2, en Fokker en Lucasse ieder 1 stem, de heer De Veer neemt zijn her benoeming aan. Voorstel van Ged. Staten tot heffing van leges ter Provinciale griffie. Het algemeen verslag wordt uitgebracht door den heer Hammaeher, daaruit blijkt dat zich vrijwel alle leden vereenigen met het voorstel terwijl er enkele leden eenige opmerkingen maken, waarom Ged. Stateu hun voorstel aldus wijzigen: Verordening op de heffing van leges ter Provinciale griffie in Zeeland. De bepaling onder art. la wordt gelezen „n voor eene gunstige beschikking op een verzoekschrift, tenzij zij niet strekt in het geldelijk belang van den verzoeker f 2.10". Den heer Hennequin blijkt dat Ged. Staten willen schijnbaar toch voortgaan met de heffing van leges, tegen deze hef- liing is bezwaar om verschillende redenen, die spr. straks zal nader uiteenzetten, wan neer de gelegenheid daarvoor is gekomen, hij zal tegen het voorstel stemmen op grond dat het niet in het belang is der ambtenaren. De heer De Casembroot verdedigt het voorstel van Ged. Staten, de leges zijn niet voor de ambtenaren, want wanneer een der oude ambtenaren heen gaat, komt het weer in de Provinciale kas terug, dus is het wel van belang voor de Provinciale kas. Het voorstel wordt daarna aangeno men met 22 tegen 18 stemmen. Voorstel van Ged. Staten tot vaststelling eener verordening tot regeling van de jaarwedden der ambtenaren en bedienden ter Provinciale griffie. Zij stellen o. a. voor de jaarwedde als volgt te regelen een hoofdcommies minimum f2600 maxi mum f3000 een commies f2100 en f2500 een adjunct commies eerste klasse f1700 en f2000; een adjunct commies tweede klasse f 1100 en f 1600 eerste klerk f800 en 1000 tweede klerk f 500 en f 700 eeu bode f500 en f850, terwijl de bode concierge boven zijn jaarwedde vrije wo ning, vuur en lieht geniet. Naar aanleiding van het verslag der afdeeling dat door de heer Hammaeher werd uitgebracht, wijzigen Ged. Staten hun voorstel met de woorden om achter het woord „van elk" ÏDgelast te worden de woorden „adjunct-commiezen der eerste of tweede klasse, en in art. 72 nu de woorden „in functie zijnde" de woorden adjunct-commiezen der eerste of der tweede klasse. De heer Blum heeft reeds in het vorige jaar aangedrongen op verhooging der jaarwedde, toen kon worden gezegd „dankbaar maar niet voldaan", hij zal echter hoewel het voorstel nog niet vol doende is voor de lagere ambtenaren zal hij toch zijn stem geven aan het voorstel, bjj de artikelbehandeling zal hij echter een voorstel doen betreffende art. 2. De heer Elenbaas zag ook met genoe gen de wijziging van Ged. Staten die zij hebben aangebracht, het loopt over de vraag of deze verhooging voor de hoogere ambtenaren niet noodig is. Ged. Staten ineenen van neen en dit deelt spr. niet, want .ook deze hebben recht op verhooging voor hetgeen zij presteeren en waar nu Ged. Staten straks voorstellen de inge nieurs van den Waterstaat hunne jaarwed den te verhoogen, waarom dan die der ambtenaren ter griffie niet. Spr. doet het voorstel om art. 7 te laten vervallen. De heer de Casembroot handhaaft het voor stel van Ged. Staten want hetgeeen hier wordt bedoeld is afgedrukt op bladzjjde 2 van het voorstel. De regeling van ver schillende Provincies is hier gevolgd. Bij art. 2 stelt dhr. Blum voor te wijzigen als volgt: voor een adjunct-commies le klasse van f 1600 tot f 2000 en een 2e klasse van f 1100 tot f 1500. De heer De Casembroot zal tegen stem men, op grond dat het voor een adjunct commies 2e kl. niet aangaat deze regeling te treffen. De heer Blum verdedigt nog zijn voor stel, hetwelk wordt verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Bij art. 3 stelt dhr. Elenbaas voor de ambtenaren en bedienden naar bekwaam heid te verhoogen. Dit wordt in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken 20-20 Het dus wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Bij art. 7 zegt dhr. Elenbaas dat ook dit zal moeten worden aangehouden, omdat hy hier ook weer een amendement in zou willen dienen, 't welk nauw verband houdt met het aangehouden voorstel. Ook dhr. De Veer had een amendement, doch gelooft ook dat het beter is het geheele voorstel aan te houden tot een volgende vergade ring. Hiertegen bestaat geen bezwaar en wordt alzoo besloten. Voorstel van Ged. Staten tot staking van uitgifte van een afzonderlijk vei slag der handelingen van de Provinciale Staten en tot verkrijgbaar stellen der notulen. Gedep, Staten achten het overbodig, dat dezelfde tekst tweemaal wordt gedrukt. Het komt hen voor dat de officieele notuleD, zooals zy door uwe vergadering of door hen worden vastgesteld, kunnen bly ven zooals ze zijn, maar dat zoodra zij worden gedrukt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2