Gemengde Beriehlen. Kerknieuws. Schooinieuws. UIT üKi PKRS. iedere vergelijking. Vóór haar was nergens aan dat gedeelte der werkelijkheid een plaats in de kuDst ten deel gevallen. Op dit gebied (schilderachtig als de oude grachten van Amsterdam, tot mijmeren stemmend als bij avond de Maas voor Dordt, breed als de Noordzee voor Vlis- sirgen of Texel) is zij volstrekt nieuw". Busken Huet (3) Busken Huets beweren (4)De ge schiedenis kent geen twee neigingen van den menschelijkeu geest, die minder pun ten van aanraking vertoonen dan het Kalvinisme en de kunst. Buiten een soort oud-testamentische poëzie geen liefde voor iets, wa', tot de orde van het schoone behoort", wordt door de Hollandsche school, die toch een dochler van het Cal vinisme is, op schitterende wijze weer sproken. Deze toch geeft naar het zeggen vau Dr. Kuyper {Het Calvinismeblz 162) ons te zien „één breede emancipatie van ons gewone aardsche leven, en de vrij heidszin, die hiermede het hart der vol keren veroverde, had er lust in te ge nieten van zijn eertijds zoo blindelings verwaarloosden schat. Zelfs Taine (in zijn Philosopliie cle Vart dans les Pays-lias, II 18) heeft dezen zegen, die van den Cal- vinistischen vrijheidszin naar het kunst gebied uitging, geroemd, en Carrière, die zelf evenmin Calvinist was, roept (in Die Kunst in Zusammenhang mit der Cultur- entwickelung, IV, 808) het luide uit, hoe alleen het Calvinisme in staat was, om voor de vrije schoonheid den akker om te ploegen, waarop ze bloeien zou". Tazelaar. De Rotterdammer, 2 Juli. (3) Het Land van Rubens. (4) Het Land van Rembrandt II, blz. 510. 11 Juli 1906. Bacoven Uet vorige jaar is voor onze West de Bacoven-wet lot stand gekomen. Bedoeling is bevordering der Bacoven- cultuur in Suriname. De landbouwer ging er in de laatste jaren steeds sterker achteruit. Suiker, kolïie en katoen konden niet meer met vrucht worden verbouwd. Men ging zich dus toeleggen op den aanplant van cacao. Doch de niet te bezweren Jcrulloten-ziekte deed ook dien tak van landbouw gedeelte lijk te gronde gaan. Men wierp zich toen op de teelt van bacoven. Bacoven zijn vruchten die in Oost-Indië pisangs, in Ëngelsch West-Indië bananas genoemd worden. Het is een gewilde vrucht op de Engelsche en Amerikaansclie markten, van wege haar voedzaamheid en aangenamen, roorozoeten smaak. In ons land zijn zij (bananas) nog veel te duur. In Engeland vallen zij binnen het bereik zelfs der kleinste beurzen. Men koopt ze le Londen voor een hal ven penny (21/* cent) per stuk. Meer nog dan sinaasappelen zijn zij daar gezocht. Zij zijn in Engeland een volks- vovdsel. De bacoven die te Londen aan de markt komen, ziin van Jamaica. En in Amerika worden zij metmiljoenenbossenaangevoerd van Britsch Honduras, Jamaica, Columbia, Costa Rica, Dominicaansche republiek, Guitamala en Nicaragua. Van Jamaica werden in 1904 ingevoerd nagenoeg 8 miljoen bossen, ter waarde van 7 miljoen gld. Alleen te New-York werden in het eerste halfjaar van 1905 ingevoerd 4'/2 miljoen bossen. Gouverneur Lely gaf der kal aq met goe den grOnd de Nederlandsche regeering in overweging den landbouw van Suriname te helpen door den uitvoer van bacoven van daar op ruime schaal mogelijk te maken. Nu is den 19 Mei jl. in een vergadering van belanghebbenden te Paramaribo be sloten tot een overeenkomst met de „United Fruit Cy." in zake den opkoop en de le vering van bacoven. De planters nemen op zich met 1000 H A. don bacoven-aanplant te beginnen, om binnen drie jaar tot een minimum van 300 H.A. te komen. Voor een minimum van 20 duizend bossen bacoven zal een boot van genoemde Company de bacoven komen opkoopen en verboeren. Men wenscht te geraken tot minstens een wekelijksche vaart. Men denkt nog deze week, dus voor 15 Juli het contract te kunnen teekenen, en dan immigranten uit Oost-Indië te werven, zoodat nog dit jaar de aanplant kan worden begonnenof anders begin volgend jaar. Onze provincie is geen industrieel cen trum en groote tentoonstellingen komen onder ons niet voor. Maar wel vaktentoonstellingen. Dikwijls wordt de vraag gedaan, leveren die tentoonstellingen voor de exposanten ook voordeel Wordt het terrein van afzet door die tentoonstellingen vergroot De Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid heeft die vraag gedaan aan 36 exposanten op de laatste wereldtentoon stelling. Het zal ongetwijfeld een deel onzer lezers interesseeren daarop het antwoord te vernemen. Van de 36 waren er 7 die verklaarden meerder debiet en meerder voordeel van bet deelnemen aan de tentoonstelling ge- had te hebben, 2 vonden het twijfelachtig en 27 hebben de vraag beslist ontkennend beantwoord. Dit onderzoek leverde dus geen beste reclame voor het deelnemen aan tentoon stellingen op. Daar zijn er enkele onder, die verklaren meer te profiteeren van vaktentoonstel- lingon of van tentoonstellingen in kleinen kring, dan van wereld-exposities. Het is dezer dagen juist honderd jaren geleden dat de eerste wet op het Lager Onderwijs in werking kwam. Toen werd het volksonderwijs den Staat als voorwerp van aanhoudende zorg opge dragen. Spreken we nu eens niet van den bit teren strijd tengevolge van die staatszorg ontstaan. Maar vatten we ook de lichtzijde eens in 't oog. Bij overlevering of uit de geschiedenis kennen we den onderwijzer van 1806 en dien van heden, we hebben nog een flauwe herinnering van de schoollokalen der 18de en 19de eeuw en we kennen het moderne schoolgebouw der 20ste eeuw. En dan is dit ongetwijfeld een der licht zijden dat in de eeuw die sinds 1806 ver liep de onderwijzer en zijn arbeid tot waar deering is gekomen, tot eene waardeering die we pas door vergelijking kunnen meten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dordrecht F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld. Bedankt voor Gennep door C. F. M. Deeleman te Grebenbicht. Aan de Leidsche universiteit werd gis teren bevorderd tot doetor in de rechts wetenschap de heer 11. J. van Noppen, geb. en wonende te Goes, na verdediging van „Stellingen". Voor het gymnasium te Zetten, slaagden o. a.C. P. Vogelaar Cz., Krab- bendijke, voor de voorbereidingsklasse B I. Willemse, Ierseke, voor klasse II; C. P. Vogelaar Jz., Rilland, voor klasse III J. J. v. d. Berg, BruinisseP. Verlare, Krabbendijke en C. M. Kegge, Tholen, voor klasse IVA. D. C. v. d. Velde, Ierseke, voor klasse V. Goes. De marechaussee J. Guérand, onlangs alhier benoemd tot agent van politie, heeft voor deze betrekking bedankt. Door het Provinciaal Watersnood- comite te Middelburg, is als deskundige benoemd dhr. A. Schrijver, rijksschatter alhier, voor de opname van schade aan huishoudelijke goederen in de gemeente St. Annaland. Vrouwepolder. Gisteren avond om streeks 5 uur zou de vrachtrijder C. H. alhier, met zijn wagentje om eenig kant- hooi rijden, waarop hot paard onderweg hevig begon te slaan en zijn vrouw die medereed, zulk een geweldigen slag tegen haar been kreeg, dat na veel bloedver lies, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Waarde. Als leerlingen zijn tot de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoom toegelaten, de heeren P. Bal en A. Thorenaar, beiden uit deze gemeente. Aan een gehuwd milicien uit deze gomeente, die dit jaar voor herhalings oefeningen voor 6 dagen bij de landweer onder de wapenen is geweest, is bij be schikking van Z.Exc. den Minister van Oorlog een vergoeding toegekend van vijftig cent per dag. Nieuwdorp. Benoemd tot jachtopziener te Hoedekenskerke, voor de heeren Ho boken, de onbezoldigde Rijksveldwachter J. van Antwerpen Az., alhier. Ovezande. Vermakelijke scène tuóschen politieman en fietsers, zonder lamp, de dijk van Kwadendamme afkomend, heldere maan, prachtig weer, lenig licht. Diender, plichtbeseiïend, prooibeloerend, argelooze fietsers aandurvend, doch beangst voor blinkende knoopen in maanlicht, onder breed (be)lommerende olm post gevat. Fietsers, nog onder indruk van muziek en dans, zingend en fluitend, komen in flinke vaart de hol af, niets kwaads ver moedend. Onze Hermandadzoon, blinkend van ge noegen, eindelijk eene goede vangsttedoen, springt met uitgestrekte armen, zoodoende den weg afsnijdend, de vroolijke trappers tegemoet, uitroepend „politie, politie 1" Storing in gejuich en gejubel, pleizier maakt plaats voor algemeens afkeuring en verontwaardiging, scheldwoorden hoort men echter niet, wetende dat dit de zaak verergert. Het oponthoud duurt kort, politieman bezig met 1 en 2 3 en 4 vluchten, diender stampvoetend, namen noemen, mis, lang gezicht van politieman, gejubel van anderen nog een, doch met licht. Diender goede buit verwachtend, tegen gevallen, knorrig, mopperend weer onder boom, droomend, over fietslichten, buit, lauwerkransen. Fietsers, een eindje loopend, daarna weer trappend eindelijk de voortvluchtige vrien den onder daverende hoera's inhalend, af. Vroolijke liedjes verstoren de nachtelijke stilte. De maan kruipt van achter een wolk, de zoele nachtlucht verfrischt de jongens, prachtig weer, lenig licht. Wissenkerke. Op een nieuw opge maakte aanbeveling] voor Voorzitter van het Calamiteus Waterschap VI ie te zijn door den Dijkraad geplaatstno. 1, G. Israel Pz., no. 2, Aart A. van der Maas Ez. en no. 3, W. de Looff Thz. Kamperland. Hedenmiddag had onder deze gomeente, dicht bij de hofstede be woond door mej. St. Markusse, een ongeluk plaats. Dhr. L. van Oeveren te Gortgene, welke met nog een tweetal personen een rijtoer maakte, passeerde een wagen met hooi beladen. De paarden, gespannen voor een landouwer, schrikten en weken daarbij zoo uit, dat rijtuig en inzittende personen in de sloot terecht kwamen. Door t breken van den disselboom sloegen de paarden op hol en renden in volle vaart naar Kamper land, alwaar ze door den onverschrokken en moedigen jongeling, Aart van Lieren, gevat- en tot staan gebracht werden. Per soonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, hetwelk wel een wonder mag ge noemd worden, daar de paarden langs beide scholen in woeste vaart galoppeerden en het ongeval slechts vijf minuten voor het uitgaan der scholen plaats had. Het rijtuig was erg beschadigd. Tholen, Alhier heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren Jhr. Van Vredenburg, Noske en Hekkert, om de verjaardag onzer Koningin op 31 Augustus te vieren bij wijze van een volksfeest. Per circulaire zijn de inwoners onzer gemeente hiermede heden in kennis gesteld, en eer lang zullen, tot bereiking van dat doel, de burgers naar vermogen worden uitgenoo- digd hunne vrijwillige gaven te geven. Reeds is het programma bekend. Te 8 uur 's morgens wordt het feest begonnen met klokluiden, duurt den den geheelen dag onder verschillende volksspelen door en eindigt met een schitterend vuurwerk, te geven door Jhr. J. van Vredenburg, des avonds te 10 ure. Krabbendijke. Teneinde meer veilig heid te bekomen bij rangeerende treinen, zullen alhier eenige uitbreidingen worden gedaan aan sporen en wissels, ook door. het plaatsen van stootblokken, welke nog dit jaar zullen gemaakt worden. Ook bestaat het voornemen, en zijn tot dat doel reeds opmetingen gedaan, om aan het station een 2e klas wachtkamer te bou'veD, en by het station een flinke goederenloods. Vooral het laatste zou alhier in ecno groote be hoefte voorzien. Rilland. Op het werk van den aan nemer Völker aan den Beijgersbergschen dijk had Dinsdagmiddageen ongeluk plaats. Bezig met elkaar grond toe te werpen had een der werkers het ongeluk zijn buurman met een schop in zijn zitvlak te steken, waardoor dit ten deele weid ontveld en bovendien een vrij groote diepe wonde werd veroorzaakt. De brigadier- titulair Augustijn en de maréchaussee Freeman, in de nabijheid, verleenden de eerste hulp, door toepassing van middelen bij 't voorkomen van ongelusken. Dadelijk .verd de arts alhier ontboden die heel kundige hulp verleende. De patient 'heeft veel p ju. Te Amsterdam heeft een echtpaar 8? jaar oud, hun 65 jarig huwelijksfeest gevierd. De mau heet Oostendorp., Tegen 't najaar zal op Het Loo een begin gemaakt worden met den bouw van nieuwe stallen, zonder woningen voor de gehuwden. 11. M. de Koningin laat deze stallen voor eigen rekening bouwen 't geheel zal on geveer fö80,ÜÜ0 kosten en binnen drie jaar gereed zijn. Gisterenmiddag manoeuvreerden op de heide tusschen Eerbeek en Loenen de eseadrons huzaren uit Deventer en Zutphen Na afloop der oefening vond een achter blijver, wellicht uitgezonden om de ver miste te zoeken, het lijk van den bij de cavalerie gedetacheerden cadet L. baron van Heeckeren van Brandseuburg. Het paard stond rustig bij het lijk. Men ver moedt, dat de verongelukte, die zijn rug- gegraat had gebroken, om de een of andere reden was achtergebleven en tengevolge van een misstap van zijn ros op de zeer oneffen heide is gevallen. De overledene, wiens ouders te Apeldoorn wonen, was eenige zoon Zijn overschot werd derwaarts vervoerd. De de dienstbode van de familie O. in de Van Speykstraat 59 te's-Graven- hage ging naar het Vad. meldt heden middag naar boven in het huis om vuur makers uit een kist te halen, toen, bij het oplichten van het deksel plotseling een man daaruit te voorschijn kwam. Het dienstmeisje vluchtte, hevig verschrikt en Het daardoor den man de gelegenheid over de daken te vlochten. De man wist nog een gouden horlege en een kistje met f 100 mee te nemeD, De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, tot dusver echter zonder resultaat. Gisteren nacht heeft te Brakel een vreeselijke brand gewoed10 huizen en 6 hooibergen werden verwoest. Een meisje van 25 jaar dat nog wat red den wilde ia in de vlammen omgekomen. Een groot aantal vee, varkens en pluim gedierte zijn verbrand. Behalve een groote hoeveelheid hooi, die zoo juist binnenge bracht was, was alles verzekerd. Reeds in een groot deel der vorige oplaag gemeld, Te New-York klaagt men nu weer steen en been over de ijstruat. Ijs heeft in heete dagen aan Amerika's oostkust een beteekeüis waarvan men in landen tnet een minder sterk afwisselend klimaat geen begrip heeftbet arme volk heeft ontzettend te lijden in een stad als New- York, als het ijs duur of niet te krijgen is. Sedert jaren stellen bladen en groote voreenigingen dan ook ijs voor het volk verkrijgbaar tegen geriogen prijs of om niet Pogingen, verleden jaar nog aange wend om den ijstrust te bèlelteD, ten koste van gerief en gezondheid van duizenden, munt te slaan uit de soms plotseling op gedreven vraag naar ijs, zijn op niets uit- geloopeu. En het is ook, uit het oogpunt van den wetgever en den rechter, een lastige zaak. Maar de mensehen hebben nu gezien dat de overheid tegenwoordig de groote maatschappijen aandurft, en hun eisohen stijgen naar verhouding. In Brazilië hebben de opstandelingen van Matto Grosso de hoofdstad bezet en den Staatspresident vermoord. Uit Rusland. Bij het zevende cavalerieregiment der reserve te Tainbof is muiterij uitgebroken. Een officier der infanterie werd gedood en by een gevecht tusschen de muiters en dragonders werden een dragonder en een paard gedood. De muiters hebben zich in de kazerne verschanst. Er heb ben Zondag op verschillende punten dei- stad Petersburg politieke betoogingeD plaats gehad. Óp de Nikolaasbrug en elders had men roode vlaggen opgesteld en dwong men het publiek daarvoor te groeten, waaraan gereed olijk werd voldaan. Ten slotte kwam het 's avonds tot bot singen, die eerst na middernacht een einde namen. Veel personen werden gewond. Tegen het bekende socialistische Doe- malid Aladin i3 een vervolging begonnen wegens aanstoken tot muiterij bij het Preobajensbi regiment. Bij Stafkof in Polen is tijdig een centaar dynamiet in een kuil bij een spoorwegbrug g9vonden. De revolutionairen, ongeveer 20 in getal, kozen het hazenpad. ln Konstantinof en Alexandrof in het district Lodz zijn Zaterdag eü Zondag door gewapende ben den de rijksdrankwinkels geplunderd. De roovers werden door kozakken vervolgd. Bij een treffen werden zeven roovers ge dood en 2 kozakken gewond. Tsaar Nicolaas 11 is, volgens een Duitsch blad, een groot liefhebber van spiritisme, maar doet zijn studiën meestal geheel alleen of slechts in tegenwoordig heid van de tsaritza, terwijl bij de spiri tistische seances enkele personen uit de naaste omgeving van den tsaar tegen woordig mogen zijn, en dan nog slechts die, waarin hij een onbeperkt vertrouwen stelt. Om echter ten allen tyde een deskundig spiritist bij de hand te hebben, worden deskundigen naar het hof geroepen en wan neer de spiritist na onderzoek in elk opzicht bekwaam is gevonden, dan wordt hij de vertrouwde van den tsaar en krijgt ver trekken te bewonen in hetzelfde paleis, waar de tsaar zijn intrek neemt. De laatste spiritist aan het hof van den tsaar was een zekere Phxlipp. Dezer dagen is hij overleden en men zag zich genoodzaakt aaar een aDderen hofspiritist uit te zien. Thans schijnt het, dat een zekeren dr. Papius de onderscheiding te beurt zal val len, het opengevallen baantje te vervullen. In den laatsten tijd ten minste legt de commandant van het paleis, generaal Tre- pow, herhaaldelijk bezoeken af bij dezen, zich thans op het slot te Nieu w-Peterhof bevindenden spiritist. Zonderling is, dat de toekomstige hofspiritist meestal incog nito by den tsaar bezoeken aflegt, zooals dan ook de paleiscommandant de opdracht heeft er voor te zorgen, dat de werkzaam heid van den hofspiritist en zijn betrekking tot den tsaar zelfs voor de hofbeambten verborgen wordt gehouden. Het grootste asperge veld van de ge- heele wereld is voorzeker dat, welk zich in de nabyheid van Longmont, Colorado, in de Vareenigde Staten, bevindt. Het strekt zich orer meer, dan 48 hectaren uit en voorziet verscheidene der voornaamste steden van Noord-Amerika. Excelsior Een Amerikaansche maat schappij heeft besloten, te New-York een huis te laten bouwen op den hoek van Broadway en Libertystreet dat het hoogste van Amerika, dus ook het hoogst bestaande huis zal zijn. 't Zal uit 41 ver diepingen bestaan, ongeveer 210 meters hoog zyn en 1 500.000 dollars kosten. Venezuela. President Castro heeft terstond na het bewind weder te hebben aanvaard, alle politieke gevangenen, met uitzondering van de wegens verraad ver oordeelden, in vrijheid doen stellen. Hun goederen zullen hun worden teruggegeven. Verleden jaar kreeg in Denemarken voor 'teerst een vrouw den titel van juri disch candidaat, die ongeveer gelijk staat met ons doctoraat in de rechten en den weg opent tot de rechtspraktijk. Die eerste vrouwelijke candidaat in de rechten was juffrouw Henny Petersen. Voor het eerst is nu verleden week die juffrouw Petersen in een rechtszaak opgetreden. Dat is eerst mogelijk geworden na de wet van 6 April van dit jaar, die aan vrouwen hetzelfde recht geeft als aan mannen om als advocaat of procureur dienst te doen. De premie voor Hennigs arrestatie 3000 Mrk. is gisteren uitgekeerd. De politieagent Jöks, die een revolverschot kreeg bij de arrestatie doch daarna Hen- nig tegen den grond sloeg, kreeg 1950 Mrk., de brouwer Stattler, die H. op een flets achterna was gegaan 501 Mrk de nachtwaker Haasse, wiens flets werd ge stolen en den boef achterna ging 250 Mrk., een vleeshouwer eu een politi agent, die geholpen hadden bij de laatste worsteling ieder 125, de jongen en de vrouw, die bij den rijwieldiefstal aan Haase den dief hadden aangewezen ieder 25 Mrk. Verleden Zaterdag, het begin der schoolvacautie", vertrokken 's morgeus uit Beriijn tneerdau 150,000„Sammerfrischler" in 253 treinen. De hoeveelheid bagage, die reeds den avond te voren naar de stations begon te stroomeu, was overwel digend. Vooral het Stettiner station was overvuld met reizigers. Dezer dagen deed de bewaker van het paleis van justitie te Parijs zijn gewone ronde toen een man met ordelooze kleederen op hem toe kwam loopen, en hem meteen ontsteld gelaat meedeelde, dat de rechter van instructie Magnien hem achtervolgde met een mes in de haud en hem wilde beleden voor het hof vau cassatie te komen, waar hij in de zaak-Dreyl'us wilde getuigen. Begrijpende, dat hij hier met een waan zinnige te doen had, verzocht de bewaker den onbekende hem le volgen naar den commissaris van politie en zich daar onder diens bescherming te stellen. De man scheen plotse'ing gerustgesteld en was genegen den bewaker te volgen, toen een Fngelach toerist met zijn reisgids in de hand op de galerij verscheen. Daar is de rechter Magnien riep de waanzinnige. Nu moet ik sterveu En in een oogwenk had hij z'ch ontkleed en bijna geheel naakt wilde hij uit het raam springen. Op de verschrikte kreten van den ongelukkige, die bij het breken van een ruit zich ernstig had verwoud, kwamen soldaten toesnellen. Men sloeg hem een mantel om en -bracht hem daarop naar een politie-bureau. In Midden-Afrika maakt de „slaap ziekte" jaarlijks duizenden en duizenden slachtoffers. Een dokter in Karlsbad zou tot de overtuiging gekomen zijn, dat de oorzaak van de slaapziekte gezocht moet worden in een ziekelijke ontaarding van de schildklier. De behandeling van een lijder, een otïicier uit den Congo, gaf hem gelegenheid de ziekte te bestudeeren. De organismen die haar veroorzaken zouden' dus vooral op de schildklier hun invloed doen gelden. Al de verschijnselen, die men bij andere ziekten der klier waar neemt, worden hier teruggevonden. Om gekeerd, geeft overmatige groei der schild klier, zooals die dikwijls wordt aangetroffen, vooral het verschijnsel van slapeloosheid. De bedoelde arts, dr. Lorand, houdt het dus voor waarschijnlijk, dat, in het alge meen, de schildklier ten opzichte van het ontstaan van het gevoel van slaap, een groote beteekenis heeft. Mogelijk kan de aankondiging van den koning van België, dat hij 300.000 frs. beschikbaar stelt voor een onderzoek naar de ziekte, en 200,000 frs. als prijs voor den ontdekker van een middel er tegen, nadere ophelderingen ten gevolge hebben. Gedachten van Bilderdijk over Onderwijs en Opvoeding. II. Bij onderwijs en opvoeding komt, naar Bilderdijks beschouwing, de eerste plaats aan het huisgezin toe. Wel blijft het een zielkundig raadsel, dat dezelfde man, die juist in het huwelijksleven aan zoo groote afdwalingen zich heeft schuldig gemaakt, zulk eene hooge gedachte koesterde van de heiligheid van den echt. Maar dit laatste is toch eene onloochenbare waarheid. Heel zijn leven door is Bilderdijk met al de kracht, die in hem was, te velde getrokken tegen hen, die het huwelijk verlagen wilden tot een contract, dat door de echtgenooten voor een tijd gesloten werd. Het huwelijk was naar zijne meening de heiligste verbin tenis, die menschen met elkander konden aangaan het was een band, die niet voor een tijd gesloten werd, maar die ook door den dood niet verbroken werd en in eeuwigheid voortduurde; eene vereeniging, die niet alleen de handen en de lichamen, maar de harten en zielen verbond en die man en vrouw voor en met en in elkander leven deed. In dat huwelijk en in het daaruit geboren gezin bekleedt elk van beide eene eigene plaats. De man is de beelddrager Gods, de vorst in zijn huis hij handhaaft door het gezag, dat God hem geschonken heeft, in het huisgezin den vrede en de samenstem- ming en regelt de vrije daden van de leden des gezins zoodanig, dat zij strekken ten gemeenen nutte. Aan de vrouw werd, ofschoon ze „Gods laatste en beste ge wrocht" is, de sterkte barer zwakheid, de onweerstaanbaarheid harer schoonheid toe- betrouwd. Bilderdyk is in zijne beschou wing van huwelyk en gezin door en door patriarchaal. Hy legt zooveel nadruk op de schepping der vrouw tot hulpe van den man, dat hare schepping met den man te zamen naar Gods beeld niet voldoende tot haar recht kan komen. Gen. 1 27 treedt achter Genesis 2 20 terug. Patriarchaal was Bilderdyk ook in dit opzicht, dat hy in kinderen een rijken, on- waardeerbaren zegen van het huwelyk zag. Zelf was hy eigenlijk nooit recht kind ge weest vreugde had hij ia zyce jeugd niet gesmaakt; aan zijne kinderjaren dacht hij nooit met blijdschap terug veeleer heelde hij zich later in, dat hij reeds in de v i'gha.1 liggen te schreien van verlangen natr den dood.^Maar des te opmerkelijker is het, dat hij bijzonder op kinderen gesteld was en aan kinderen hing met ht el zijn hart. Kin derloos in 'tgraf te gaan, achtte hij een vloekgeen hoop te mogen koesteren op lieve telgen, was hem eene onvei duurzame smarthij hijgde tair kroost, om d. ariu M

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2