Saitenlandscli Overzicht. TEÊRGEVOELIGE MAGER. Gemengde Berichten. RECLAMES. Kerknieuws. Schoof nieuws, K e is t 81 a e u. gözet. Wie er de schoonheid van gevoelt, betreurt het dubbel, dat Bilderdijk geen boek over opvoedkunde schreef. Nu gaf hij slechts enkele wenken en opmerkingen. Maar ook deze zijn waard, dat zij uit zijne geschriften verzameld en in de kringen van het onderwijs bekend gemaakt worden. Rusland. Omtrent de moorden (progrom) te Bie- lostok bestaan twee lezingen. De eene is van den commandant van het beschul digde regiment Wladimir, die verzekert dat de houding zijner manschappen cor rect was, en de andere van verschillende getuigen die het tegendeel verklaren. Een keizerlijk commissaris die een on derzoek instelde bracht een groot rapport uit, waarin hjj de stad Bielostok met haar 100 duizend inwoners, onder welke 70 duizend Joden het brandpunt der revo lutionaire beweging noemt. Door de her haalde aanslagen was de politie gedesor ganiseerd de Joden zei ven veroorzaakten de opschuddingen (het progrom). Maar de verklaringen der Joden luiden anders Getuigen verklaren, dat daags te voren een compagnie soldaten op een politie bureau instructies kreeg, waar hun ge zegd i3 „Eenmaal spreken, tweede maal geweer gebruiken." Later verklaarden soldaten van deze compagnie, dat bij de minste beweging der revolutionnairen zij de stad zouden uitmoorden. De compagniën wisselden bij de plun deringen elkander af. Zij, die terugkwa men van het „werk", sorteerden op de b nnenplaats hun buit en verkwanselden dien onderling. Officieren bekeken lachend wat hun jongens wel hadden meegebracht. Toen den volgenden dag op straat een schot viel, kwam het bevel: „Er op in en de geweren gebruiken." Zekere heer Bernbloem zag de plunde ring van zjjn groot goud- en zilvermaga zijn van uit het huis van een buurman aan. Zelfs z(jn eigen vrienden twee hoofd officieren zagen lachend de plundering aan. En toen hij hun den volgenden dag in gezelschap van den tegenwoordigen gouverneur-generaal uitleg daarvan vroeg zwegen zij. Eerst 6 Juni kon B. den generaal in zijn magazijn krijgen, waar hij hem de verwoesting liet zien. De generaal be loofde hem onderzoek. B. ging mee naar de kazerne, waar zijn vriend, de kolonel hem zijn leedwezen betuigde, niet van de plundering te hebben geweten. Hij was er zelf bij tegenwoordig geweest Bernbloem mag nog van geluk spreken, want hij kreeg geen lichamelijk letsel. De gepleegde wreedheden, zouden Sioux en Apachen eer aandoen. En dit alles geschiedde in de 20ste eeuw, onder de oogen van het beschaafde Europa. Is 't niet vreeselijk In de jongste vergadering van de Doema is over Bielostock door den rapporteur Arakantzelf ongeveer twee uren gesproken. De galerijen waren propvol. Slechts mi nister Stolypine was aanwezig. Het officieele rapport vermeldt, zoo zegt het rapport, dat de Joden onophoudelijk op de troepen schoten. En welke zijn de verliezen, door de troepen geleden Drie gewonden in het geheel. En de ge tuigenis van een officier zegt, dat 't drietal bij ongeluk door kameraden is gewond geworden. De gansche moordgeschiedenis te Bielos tock is slechts een der vele uitingen van de infame politiek, om rassenhaat te kwee ken, waardoor het oude régime poogt zjjn bestaan te rekken. Finland, Polen, de Kaukasus zijn er andere voorbeelden van. De geheele wereld is er nu van overtuigd geworden, dat de. moordpartijen niet het werk zijn van 't Russische volk, doch van het //zoogenaamde" Russische gouverne ment. Nog klaagde een afgevaardigde dat hij op weg naar de vergadering door de politie aangehouden en van zijn revolver //berooid" was. De minister, die strenge straf toezegde indien de beschuldiging waar bleek, werd uitgejouwd en met bedreigingen overladen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haringcarspel, C. D. Goed huis te Hoogkarspelte Resteren, C. J Leenmans te Bennekom teSchalsum, W. A. F. v. Dijk te Huins. Aangenomen naar Leerbroek door J. Kraaij, cand. te Nieuw Lekkerland naar Aardenburg door A. Jager te Ber- kenwoude. Bedankt voor Bleskensgraaaf, Noorden en Zoeterwoude door J. Kraaij, cand. Geref. Kerken. Grijpskerke. Voor een talrijk gehoor trad Vrijdagavond in de Geref. Kerk alhier de pastor loei. ds. Koopmans op om een woord te spreken bij de in gebruikneming Van het nieuwe orgel, dat welwillend, eu op zoo voortreffelijke wijze werd bespeeld door den heer Materia, van Middelburg. (Gelyk bekend, is de heer W. Brand, de steller van dit orgel, deze week opgetreden als meesterknecht op de orgelfabriek van den heer A. 3. J. Dekker te Goes Ds. Koop mans sprak een keurige rede uit naar aan leiding van Ps. 83 3 en 4. Aan het einde der rede richtte Z.Ew. een woord van dank tot den heer Ton, die al zoovele jaren de gemeente als voorzanger d ent, en tot de orgelcommissie voor haar gioote veelzijdige activiteit tot het ver krijgen van dit orgelden maker van het orgel, wien lof toekwam voor de degelijk heid van dit instrument, en den heer Matena voor de schoone tonen die hij aan i et org jl wist te ontlokken. Diens preludiums van Ps. 33, en 79 en 150 waren dan ook bepaald schoon. Voorts werd den heer Rotte, de organist, toe- geweuscht de bezieling en de takt om het gezang door zijn spel te mogen be geleiden ter eere Gods, en de gemeente dat zij ook wèl zou zingen. Daarna sloot de heer Koopmans dezen genotvollen avond met dankzegging. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Utrecht, H. Janssen te Leiden. De heer S. de Jonge Mulock Houwer, van Goes, slaagde aan de technische hooge- school te Delft voor het examen van werktuigkundig ingenieur. Aan die te Amsterdam werd met gunstig gevolg het practisch apothekers-examen afgelegd door den heer K. Holm, geboren te Middelburg. Men vindt dikwijls in de advertenties de aanwijzing om iets goedkoop te koopen. Gij zult hier de aanwijzing vinden die U de beste gelegenheid zal geven om IJ te genezen als gij aan eene maagziekte lijdt. Voor de teergevoelige magen geven wij deze brief weêr, van een door de Pinkpillen genezene persoon. Wat zij verkregen heeft kan iedereen des te beter verkrijgen daar de behandeling met de Pinkpillen voor alle lichaamsgestellen goed is. j5\ Mejuffrouw A. van Brugge, Arkelstraat A 425 te Gorinchem, schrijft Mejuff. A. van Brugge (portret Pelgrom.) „In waarheid verklaar ik U dat de Pink pillen mij groote hulp verleend hebben. Sedert langen tijd leed ik aan de maag, het geen mijn leven uiterst ongelukkig maakte, want na eiken maaltijd was de spijsverte ring van het voedsel voor mij een ware marteling. Ik voedde mij dus zeer slecht en mijn algemeenen toestand leed er natuurlijk erg onder, van dag tot dag werd ik zwakker. Vele geneesmiddelen heb ik zonder het minste succes gebruikt en waD hopend zij nde wist ik niet meer wat te doen om mij te ge nezen of minstens eene verlichting te be komen. Ik heb de goede ingeving gehad de Pinkpillen te nemen en weldra gevoelde ik mij beter. Het is wonderbaar hoe deze pillen den eetlust opwekken, de spijsver tering bevorderen en krachten geven. Ik ben thans zeer welvarend. Er zijn eene menigte menschen die groote sommen gelds hebben uitgegeven om hunne zieke maag te genezen en deze personen zijn geneigd om zich nog grootere uitgaven te getroosten ten einde de genezing te bekomen, zonder pijnen de spijzen te ver teren. De hoeveelheid van het uitgegeven of nog uit te geven geld beteekent niets. Voor een matigen prijs, kunt gij het goede geneesmiddel voor uw maag hebben en dit goede geneesmiddel, is de Pinkpillen die de maag versterken, haar de kracht geven de noodzakelijke bewegingen te doen tot het verbrijzelen der spijzen, de noodzakelijke kracht om de maagsappen af te scheiden die de spijzen verteren. Zij hebben personen genezen die als onge neesbaar geacht werden en alle hoop ver loren hadden. Zij zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, algemeene zwakte, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam". Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ongevallenverzekering. In de gisteren te Utrecht gehouden zitting van den Centralen Raad van Beroep werd uitspraak gedaan o.a. in de volgende zaken i Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de van de Bank, is verstaan dat door J. v. d. K. te Middelburg terecht aangifte is is gedaan dat door hem wordt uitgeoefend het verzekeringsplichtig schipperbedryf on dit bedrijf is ingedeeld in gevarsnklasse X met toewijzing van gevarenpèrcèntage 39. De Centrale Raad vernietigde de uit spraak en handhaafde de beslissing van de Bank dat de bedeelde aangifte ten on rechte is geschied wijl v. d. K. ten aan zien van het schippersbedrijf geen werk gever is in den zin der wet. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij, met vernietiging eener beslissing van de Bank, aan W. W. te Oost- en West-Souburg is toegekend eene rente van f l,43'/2 per werkdag ter zake van een ongeval, be staande in een gecompliceerde fractuur van drie vingers der linkerhand. De Cen trale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing van de Bank waarbij getroffene een rente werd toege kend van f 0,64 per werkdag. Onze Middelburgsche eorresp. schrijft Woensdag aanstaande zal de dag zijn, gelijk sinds enkele jaren gebruikelijk is, in den kring van het Utrechtsch Zending genootschap op W alekeren aau de bevor dering der Zending gewijd en Koudekerke zal ditmaal het middelpunt zijn. Het heerlijke bosch van Der Boede zal de bezoekers van 's middags 12 ure af, in de schaduw der oude linden en beuken en olmen herberg bieden. Een fanfaren- korps zal zijn tonen doen hooren en de heeren Talma, Homburg, Obbink en De Visser, gesecondeerd door de zendelingen Korff en Grubé zullen daar spreken. Onder de verschijnselen onzes lijds be hoort ook dit, dat men zich gemakkelijk verplaatst, en dat uitgaat wie er vroeger niet aan dacht of aan denken kon. Dit gemak en gerief ook te benutten tot bevordering van het Koninkrijk Gods, door het Evangelie te brengen in hel heidenland is een profijt dat liet heden- daagsch leven ons biedt, en dat,ook Woens dag, nu de tram Koudekerke tot middel punt van Walcheren heeft bevorderd, wel niet onbenut blijden zal. Middelburg. Tot bestuurslid van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer alhier is gistermiddag gekozen de heer E. M. Alberts, in plaats van den heer J. A. Frederiks die de benoeming niet aannam. Overslag. Bij de Donderdag gehouden stemming voor den raad, wegens perio dieke aftreding, werd gekozen de heer A. A. van Laere met 31 stemmen. De heer D. Mattele werd herkozen met 30 stemmen. Het aftredende lid, de heer A. de Koning, had 7 stemmen. O.- en W.-Souburg. In de gemeente raadsvergadering van jl. Vrijdag waren alle leden tegenwoordig Uit het proces verbaal vau kasopneming blijkt datontv. was f 16.835.84, en uitg. f 15 570.71, in kas f 1264.42. Aan raej. N. Rottier wordt tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school. Op een schrijven van de vereeniging van gemeente-veld wachters, om aan A. Adri aanse, gemeente-veldwachter, kostelooze geneeskundige behandeling te geven werd door B. en W. voorgesteld daar niet op in te gaan. Dit voorstel werd met 6 tegen 1 stern aangenomen. Af- en overschrijving f 118 voor nieuwe banken in de openbare school. Staat van oninbare posten f 103.05. Wijziging van begrooting 1906, f25 uit getrokken voor salaris voor een benoemden deurwaarder tot dekking van vervolgings- kosten, wordt goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om ten behoeve van het B. Armbestuur f 400 te bestemmen werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van dhr. S. de Pagter, dat in deworige vergadering aangehouden was, n.m.om al het spek en vleesch dat van buiten ingevoerd wordt te laten keuren, komt aan de orde. De voorsteller heeft zijn voorstel in dier voege gewijzigd dat alle spek- en vleeschwaren van buiten inge voerd en bestemd voor dea handel, worden gekeuid en van elke kilo 1 cent keurloon te heffen. Hij was tot die wijziging ge leid doordat hij van meer dan een in gezetene klachten had vernomen dat er vooral spek was verkocht dat èn voor de consumptie èn voor de gezondheid zeer nadeelige gevolgen kon hebben, waarom hij aandrong op scherper toezicht en nauwgezetter keuring. Door den heer Kraamer werd dit voorstel bestreden als zijnde onuitvoerbaar met het oog op de verhooging van dan prijs vaD het vleesch door het heffen van keurloon en om de vale moeilijkheden die er aan vertonden zijn voor de ner agdoenden. Door den voor zitter werd voorgesteld om het voorsrel-De Pagter, dat naar zijn oordeel nog ingrijpend is, andermaal aan te houden, opdat rijpelijk overwogen kan worden welke gevolgen zulk een maatregel zou kunnen hebben. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Door den voorzitter wordt aan den heer Gert Ier gevraagd of hij niet terug wilde komen op zijn besluit om als commissaris der brandweer te bedanken, waarop de heer Gornler antwoordt dat hij om gewichtige reden meende bij zijn besluit te moeten blijven. Daarna werd (door B. en W.)in zijn plaats benoemd de heer 8. de Pagter, die ook bedankte. De benoeming wordt alsnu tot de volgende vergadering aange houden. Tegen 1 Jan. is als vasten werkman benoemd O. de Voogd op eene jaarwedde van f 400. De beer A. Ysebaert, gemeente-ont vanger te Koewacht viert deze maand een hoogst zeldzaam feest. Hij is dan 60 jaar lid van de bandboogmaatschappij „8t. Sebastiaan" te Zuiddorpe. Dhr. Ysebaert is steeds een verdienstelijk schutter ge weest en bezoekt ook thans nog, ondanks z\jn hooge jaren, alle schietingen in den omtrek. De vorige week schoot hij nog een hoogvogel. Zijn kamer is versierd met vogels, die hij gedurende zijn 60-jarig lid maatschap geschoten heeft De handboog maatschappij „St. Sebastiaan" heeft ter eere van den heer Ysebaert eene groote schieting uitgeschreven, waarop alle schut ters uit België en Nederland genoodigd zijn, die in de afgeloopen jaren met den heer Ysebaert om vogels gekampt hebben. Waterlandkerkje. Voor den gemeente raad traden broederlijk samen af 'n liberaal (v. Prooije), een anti-revolutionair (Ver- brugge) en een Roomsehe (Dossche). Met hen werden gecandideerd 1 liberaal (Van Dixhoorn) en twee Roomschen (de Milliano en Weemaer). Thans blijken gekozen de aftredende leden, resp. met 50, 37 en 39 van de 73 stemmen. De tegencandidaten kregen resp. 26, 9 en 6 stemmen. Te Winschoten is een gehuwde gasfitter van de gasfabriek op heeterdaad betrapt bij het opnemen der gasmeters, op het lichten van twee offerbussen in de gereformeerde kerk. Een arbeider te Rotterdam van de Holl. spoor is op het rangeerterrein van het Maasstation met ingedrukte borstkas langs het spoor liggende dood gevonden. Te Schiedam is een 5-jarig kuaapje door een sleeperswagen overreden en ge dood. Even tevoren had de koetsier een viertal andere kinderen, die op den wagen wilden klimmen, weggejaagd. Te Rot terdam is een 22-jarige dienstbode uit Den Haag, doch bij familie op bezoek, aan de Linkerrottekade te water geraakt en verdronken. Op de kermis te Eind hoven heeft tusschen een drietal personen een nachtelijk messengevecht plaats gehad waarbij een hunner drie doodelijke steken in het hoofd opliep en de politieagent die er tusschen kwam, ernstig werd gewond Ontzettend! Te Nijelaan (Fr.) is in het kanaal het lijk gevonden van een on gehuwde moeder met dat van haar kindje in den arm. Zij was huishoudster bij een bejaard man. Wanhoop schijnt de nge- lukkige tot zelfmoord gedreven te hebben Een curiosum. Het eerste schip, dat door middel van stoom den Atlantischen Oceaan overstak, leed schipbreuk nabij de kust van Cork. Na meer dan vijftig jaren op den bodem der zee te hebben verbleven, heeft men de machines van het schip opgehaald en zoo goed mogelijk hersteld. Deze machines zijn natuurlijk onbruikbaar. Zij zullen in een oudheid kundig museum geplaatst worden. De firma Stork Co. te Hengelo gaf ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging eene feestgave van hon derdduizend gulden, als commanditaire deelneming in de fabriek aan de vereeni ging. De vereeniging gaf tweeduizend gulden aan het ziekenhuis te Hengelo en vijfhonderd gulden aan het gesticht voor ooglijders te Utrecht. De vereeniging bood dhr. D. W. Stork een zilveren servies aan. Uit Haarlem meldt men De onwillige landweerplichtige Kriller weigert ook in de gevangenis zijn uniform aan te trekken. Reeds nu heeft hij gezegd, zich te zullen verzetten tegen zijn over brenging naar Amsterdam, en daar de garnizoenscommandant daarmee geen be moeiing, en de landweercommandant geen personeel heeft, zijn orders gevraagd aan het departement van oorlog. Zekere Br., de dader van den in het begin van dit jaar gepleegden moordaanslag op een jachtopziener te Hengelo, is in de gevangenis te Arnhem krankzinnig gewor den en naar het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. (A. C.) De voor eenigen tjjd in een oud huis te Chaam gevonden hoeveelheid oude munten zijn door een deskundige getaxeerd op een gezamenlijke waarde van nagenoeg 1000 gulden. Een jongen, die aan het wormen zoeken was aan den kant van een sloot, loopende langs het terrein van de vee lading aan dan Molenwaterweg te Rotter dam, stootte op iets hards, dat bleek te zijn een klompje guldens, kwartjes en dub beltjes, te zamen een bedrag van f 20 uit makende. Te oordeelen naar den toestand, waarin 't geld verkeerdeeenige kwartjes waren aan elkander geroest moet het daar reeds geruimen tijd gelegen hebben De jongen, die de politie van zijn vondst kennis gaf, kreeg een politieagent mee, die terzelfder plaatse nog f 11,75 uit den grond te voorschijn haalde. Er wordt vermoed, dat wellicht een dief dit geld daar verstopt heeft, om het na ontslag uit de gevangenis op te graven. Mevrouw Roelle bevond zich Don derdagnacht in een coupé eerste k'asse in den D.trein van Berlijn naar Langeroog, met haar drie kinderen en een gouvernante. De kleine jongen van 10 jaar merkle tegen middernacht op, dat een man met een kap over het hoofd langs het portier heen en weer ging, terwij] hij zich aan de krukken vastklemde. Plotseling ging het portier zonder geluid open en een gemaskerd man, in een mante l gewikkeld, gleed de coupé binnen en riep, met een revolver dreigende/,De b- r» of het leven I" Sidderende van an st, maak e mevr. Roelle haar corset los, r.am er een lederen beurs uit, die aan haar hals hing, en hield den roover o bankbi j tt:n van 100 Mare voor. //Ge hebt er nog meet" geide deze, sn''l ol ik schiet" Ten slotts gaf mevrouw Roelle al wat zij bezat d. i. 700 Mark. De dief beroofde vervolgens de gouvernante en de kinderen van het beetje geld dat die bij zich had den. „Denk niet dat ik een roover ben, zeide hij ten laatste, ik handel zoo, omdat ik daartoe gedwongen ben." En na deze troostwoorden opende hij het portier en verdween. Mevrouw Roelle trok toen aan de noodrem en de trein stond stil. Zjj meende onder de passagiers die haar nu weldra omringden, den dief te herkennen. Men nam dien persoon toen in hechtenis en vond zelfs bankbiljetten op hem, maar oud en vuil terwijl die van mevr. Roelle nieuw waren geweest. En de metgezellen van den ongelukkigen verdachte ver zekerden bovendien, dat de man gedurende de geheele reis hen niet verlaten had. De ware roover is blijkbaar in de bosschen langs den weg verdwenen. De zoo pas overleden Lawson was het geestigste lid van het Engelsche Lagerhuis en koos vooral den minister Chamberlain tot het mikpunt zijner zetten. Zoo fapte hij jaren geleden aan diens adres eens de volgende boutade welke Joe met een suikerzoet lachje aanhoorde. «Zeer zeker heeft" aldus Lawson „de heer Chamberlain den laatsten tijd op allerlei verrassende manieren z'n draai genomen. Men weet ternauwernood, waar men hem zoeken moet. Hij heeft heel veel weg van dien boerenknecht, van wien ik kort geleden hoorde vertellen. Op een goeden dag, komt de boer, bij wien hij in dienst was, in de schuur, en ziet daar den knecht, die zich heeft op gehangen. Hij bekijkt hem met de grootste verbazing en zegt toen, met een zucht „wel, nou beu ik er toch benieuwd naar, wat hij mij den volgenden keer zal lappen". Op de Philippijnen heerscht de cho lera in hevige mate. In de week, eindi gende met 4 Juli werden 116 personen aangetast en overleden er 99. Te Toulon heeft een onweer gewoed, zooals men het in lange jaren niet heeft bijgewoond. De bliksem is op verscheidene plaatsen ingeslagen. Ook te Marseille heeft het gestormd en geonweerd. Veel schade is aangericht. De doop van den jongeren Hohen- zollern zal 12 Augustus plaats hebben. Men zegt dat de koning van Engeland peetoom wordt. Marie Spiridofna, het meisje, dat een bom had geworpen naar een hoofd van de politie, is naar Siberië gezonden. De celwagen, die haar naar het station bracht, werd door dragonders begeleid. „Tot weerziensriep de menigte haar toe. „Houd goeden moed!" Zij antwoordde: „Tot weerziens. Wij zullen spoedig terug z'jn Een Duitscher, die kruit aan een vreemde mogendheid trachtte te verschaf fen en aan een arbeider van Krupp tee- keningen voor kanonnen had gevraagd, met het doel, ze aan een vreemde mogend heid te verkoopen, is door het Leipziger gerechtshof tot drie jaar dwangarbeid en vijf jaar verlies van burgerlijke rechten veroordeeld. LANDBOU W. Zecuwsch-Vlaanderen. Onder de landen, die in 1905 in België paarden in voerden, had Nederland den grootsten toevoer. Vóór eenige jaren stond Nederland nog maar de derde in de rij der invoerende landen, thans overtreft zijn invoer die van Frankrijken Duitsch- land. Die vermeerderde invoer naar België hebben we voornamelijk te danken aan de ver betering van ons paardenras. Vooral in deze streken en ook op de Zeeuwsche eilanden wordt tegenwoordig veel werk gemaaktvandepaarden- fokkerij met het oog op den uitvoer naar België. Prachtige Vlaamsche hengsten worden aange kocht om de merries te dekken en de Zeeuwsche landbouwers langs de grens gaan naar Belgische gemeenten, waar met premie bekroonde hengsten gestationneerd zijn. Het Zeeuwsch-Belgische paard wordt dan ook meer en meer gezocht en krijgt steeds hooger waarde. Door Vlaamsche kooplieden worden tegenwoordig in deze streken van 1200 tot 1600 frs. betaald voor tweejarige merries. Vanwaar komt deze toenemende vraag naar Zeeuwsche paarden? Primo Maart j.l. is in Duitschland het verhoogd tarief op den invoer van vreemde paarden ingevoerd. Voor Neder- landsche paarden, welke een waarde hebben tot looo mark, betaalt men 9o mark invoer recht, voor dito Belgische evenwel 50 mark voor Nederlandsche paarden, welke eene waarde hebben van 1000 tot 2000 mark is 't invoer recht 180 mark, vóór Belgische van 1000 tot 2500 mark slechts 75 mark. Hieruit blijkt, dat de Belgische paarden bij den invoer in Duitschland heel wat minder beta len dan deZeeuwsche. En het gevolg hiervan? Belgische landbouwers en handelaars koopen in deze streken alle paarden van 1 of 2-jarigen leeftijd op, brengen die naar hun land en, of schoon Zeeuwsche paarden, worden zij als Vlaamsche opgekweekt en in den handel ge bracht. Zijn ze zwaar gebouwd, dan gaan ze naar Duitschland onder den naam van Vlaamsch paardminder zwaar gebouwde worden ver kocht voor echte Brabanters. Door deze handel wijze geniet de Belgische koopman een aardig voordeeltje, natuurlijk tot schade van den Zeeuwschen fokker. Immers, de Zeeuwsche paarden naar Duitschland uitgevoerd, betalen minstens 90 mark rechten, over België naar Duitschland gezonden slechts 50 mark; bij paarden van hooger waarde is het verschil nog aanmerkelijk hooger. Hierbij komt nog, dat ons Zeeuwsch paard en ook het Limburgs ras weldra geheel zal opgaan in de Belgische rassen. In Duitschland hoort men nooit spreken van Zeeuwsche en Limburgsche paarden en de Bel gen zullen het ook niet doen j want bij ieder paard, naar Duitschland uitgevoerd, moet een bewijs zijn, afgegeven door een agent van den Belgischen staat, waarin verklaard wordt, dat het uitgevoerde paard behoort tot 't Vlaamsch, Brabatitsch of Ardennerras of een kruising ij van deze rassen onder elkander.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2