II e i' S§ t s i a t* li. Gemengde Berichten. Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. .fmlsen am in den nood te voorzien, er zal dus een leening moeten worden ge sloten en daarvoor is de toestemming der Doema noodig. Te Kroonstad heersokt op hot oogenhlik rust, maar eeue belriegelyke. De garde soldaten, die naar deze plaats waren ge zonden om een dreigende muiterij onder het garnizoen te verhoeden, hebben gemoene zaak gemaakt met de bezetting zoodat de militaire autoriteiten het maar gewenscht vond hen, hals over kop, naar Krosnoja- Selo terug te zenden. De matrozen hadden aan de garde-soldaten gezegd, dat zoo deze op hen zouden schieten, onmiddellijk een oorlogsschip de stad zou gaan bombar deeren. In verschillende garnizoenen komt moer of minder ernstig verzet tegen de ofli- cieren voor. Een bataljon van de Sama- nowskygarde, in garnizoen te Petersburg, weigerde den groet van den dienstdoen- den officier te beantwoorden enop de vraag, waarom ze aan het voorschrift weigerden te voldoen, antwoorden ze met den eiscb, dat 18 van hunne kameraden, die zich in hechtenis bevonden, in vrijheid zouden worden gesteld. Dergelijke vergrijpen worden uit verschillende plaatsen gemeld. Te Koersk ziju monster-meetings van arbeiders en soldaten gehouden. Te Soe- daja weigerden de dragonders op de boeren te schieten en bedreigden ze de veldwachters, zoo deze de boeren mochten aanvallen. Ook hebben artilleristen te W'ladikaukas de officierssocie'eit, waar een bal werd gehouden, gebombardeerd eu werd bij deze gelegenheid een dame ge wond. Twee soldaten van hetzelfde gar nizoen overvielen generaal Rzewoer.-ky, den districtscommandant. Op een verga dering aldaar, buitengewoon druk bezocht door burgers en soldaten, werd be.-lofeD bloedige wraak te nemen op hen, die de slnekfiiigen op touw hebben gezet. Zelfs de Kozakken, tot dusver een wil loos werktuig in de hand der machtheb benden, beginnen genoeg te krijgen van de rol, die ze tot dusver hebben moeten spelen. In de joDgste Doema-zitting be sprak een der leden hun belangen, en werd daverend toegejuicht. Andere ko zakken-afgevaardigden lazen daarop ver- zoekschiiften voor van een groot aantal kozakken-sotnies om bevrijd te worden van den gehaten dienst. Zelfs cnder den rook van het paleis laat de revolutionoira geest zich gelden. Een aantal hofbeambten en officieren heb ben, nadat ze eerst door een stevigen dronk den noodigen moed hadden gekre- geD, voor de venstors van generaal Trepof een betooging gehouden Het gevolg was natuurlijk ontslag uit hun betrekkingen. Weder heeft eeu bloedige botsing plaats gehad. Ongeveer 500 stakende beambten van den Nioolai-spoorweg hielden Dinsdag een optocht door de Charkoffskaja-straat te Petersburg en dwongeu alle personen, die ze op hun weg ontmoeten, zich bij hen aan te sluiten. Eeu troep kozakken, onder bevel vau kapitein Vlassoff, ver sperde den betoogers den weg, maar deze weigerden te wijken en begonnen met steenen te werpen. De kozakken trokken daarop van leer en een aantal personen werd gekwetst. En tot overmaat van schande komt een onderzoek naar de slachtingen te Bjeio- stok, duidelijk in het licht stellen, dat de politie in deze wreedheden de hand heeft gehad. Zaak De Reij—De Ruiter. Gisteren deed de arrond.-rechtband te Middelburg uitspraak in de voor baar aanhangige civiele procedure tusschen J. de Reij, hoofd der openbare school ie Hoedekeuskerko tegen de gezamenlijke erfgenamen van Leuotje Schout aldaar. Dc vordering des e;sch-rs werd ongegrond verklaard, zijn eiseh ontzegd met zijne veroordeeling in de koslen. De vordering strekte tot betaÜDg van f825 wegens door den eischer aan Leuntje Schout bewezeD diensten, blijkende uit door haar verstrekte schuldbekentenis, welk stuk door de ge daagden is betwist. Voor den eischer trad in rechten op mr. de Witt Hamer te Goes, voor gedaagden mr. Van der Bilt te Mid delburg. s Uoesche Courant. Door den Commissaris der Koningin is aan dhr. mr. J. T. Sluis door zijn ver trek naar Middelburg op zijn verzoek eorvol ontslag verleend als secretaris der gezondheidscommissie, zetel Oostburg. VUssingen Met den trein van 9 ure zijn hedenmorgen een aantal schoolkin deren uit Kruiningen aangekomen. Zij vertoefden eeuigen tijd alhier en maakten per Ham een tochtje naar Domburg en verder naar Middelburg eu zullen heden avond naar Kruiningen terugbeeren. Grijpskerke. Het door tusschenbomst van don heer J. Staal, door den heer J. J. van den Bijlaard te Dordrecht geleverd pijporgel voor de Geref. Kerk alhier zal, naar wij vernemen, Vrijdag 6 Juli a. s. in gebruik worden genomen, ineenesamen- kotust des avonds 7Vz ure, waarbij be halve de leeraar der gemeente, mede als spreker hoopt op te treden den WelEerw. heer ds. Kerkhof van O.-en W.-Souburg. Bli de Dinsdag te Axel gehouden veulenkeuring van wege de vereeniging van hengstr-nhonders Vooruitgang is ons ,Vircwi werden 3i veulens aangeboden. De Cerste prijs ad f 15 werd behaald door P. van Hoeve te Axel. Verder werden nog verschillende prijzen toegekend. Er waren prachtige exemplaren by. De veu lens moesten afstammen van hengsten, wier eigenaars lid zijn van bovengenoemde vereeniging. De in verband met een polderbe noeming afgetreden ouderlingen der Ned. Hcrv. gemeente te Biervliet, de heeren P. G. de Jonge en A. J. van der Linde, ziju herbenoemd. (M. C Ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van drie leden van den raad te Waterland kerkje zijn officieel candidaat gesteld de heerenC. van Dixboorn (lib.), J. B. Doasche, aftredend, (kath.), A. H. de Miliiano, (kath.), F. van Prooye, aftredend, (lib.), M. Verbrugge, aftredend, (anti-rev.) en H. P. L. Weemder, (kath.). (M. C.) Westkapelle. Dinsdagavond vergader den 189 van de 210 dijkwerkers. In stemming worden gebracht twee voor stellen Woensdag het werk te hervatten, onder voorwaarde, dat f 1.50 per dag uitbetaald werd, en gedurende Aug. en Sept. f 1.75. b. Woensdag het werk hervatten, op f 1.25 dagloon, doch gedurende Aug. en Sept. f 1,50. Voor het eerste voorstel werden 66 steuiuien uitgebracht en voor het tweede voorstel 121 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco waren. Het tegenwoordige dagloon bedraagt f 1.25. Worden dus de eischen, iu het tweede voorstel gedaan, n.l. f 0.25 meer dagloon in de maanden Aug. en Sept., niet inge willigd, dan duurt de staking voort Biervliet. Heden middag zijn de beide schuren op de hofstede Alexander de Groote onder deze gemeente afgebrand. De koninklijke goedkeuring is ver leend op de door het departement van oorlog voorgenomen uitbreiding van het munitiemagazijn bij de kazerne van het nieuw arsenaal te Vlissingen en hetdaarin opstellen van een tweeden (gevuldeu) pa trooncaisson. 's Gravenpolder. Maandag werden alhier, aan den Vleugeldijk, in het gezin van dhr. J. de J. bij vier van de leden van dit gezin roodvonk geconstateerd. (Goesche Crt j De aftredende leden van den ge meenteraad te St. Philip land J. Mol en W. v. Nieuwenhuyzen, Serooskerke II. Goemans en N. Moelker, Duivendijke L. Padmos en J. Viergever, Burgh J. Overbeeke en C. v. Zuyen, en Renesse P. Hoogenboom en M Jonker, zijn bij enkele candidaatstelliDg herkozen. Te St. Philipsland moest een 2e candidateu- lijst worden afgewezen, omdat de indiener niet tot de onde.rteekenaars behoorde. De Staatscourant bevat de statuten onder anderen van „Het Muziekgezelschap Concordia" te Tholen en Het Groene Kruis „Hoedekenskerke" te Hoedekenskerke. Een werkman te Oosterhout viel hij het kersenplukken van eeu ladder en bezweek aan de gevolgen. In een on bewaakt oogenblik heefteen 2-jarig doeh lertje vau een stoker te Hillegoni ge dronken uit een schoteltje met soldeerwater en bezweek aan de gevolgen. Toen een paardenknecht te Ravenstein het paard van den Notaris bij wien hij in dienst is uitspande, kreeg hij onverwachts vau het dier een trap. Hem werd het onderlichaam opengereten en hij bezweek aan de ge volgen. Een arbeider werkzaam aan den bovenbouw van de nieuwe Heinhrug te Amsterdam kreeg een zware ijzeren boog op het lichaam. Hij bekwam vreese- iijke verwondingen <-n b<-zweek aan de gevolgen. Iu Dasituinadeei nameen patient zeven poeiers tegelijk in, en een ander patient een heele doktersdrank. Zij bezweken aan de gevolgen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een kind van elf maandeu gis terenavond in den trein is achtergelaten. Het geval droeg zich aldus toe De moe der vau het kind te Gi-oenekan bij Utrecht wonende, was ua afloop der fees-en aan het Buurtstation te Utrecht in den lokaaltrein gestapt, om huiswaarts te keeren, na vooraf den kinderwagen als bagage te hebben doen iuladen. Meenende in den verkeerden trein te zitten, gaf zij haar kind aan een paar heeren over, die het haar uit 't portier zouden toereiken, terwijl zij inmiddels den kinderwagen uit den bagagewagen zou halen. Hiermede doende, vertrok echter den trein. Gelukkig kon de moeder na aankomst, met een volgenden trein te Groenekan het kind in ontvangst nemen. Met het warme weer liet een heer te Krimpen a/d Lek zijn hond in de ï'ivier zwemmen. Reeds eenmaal was het dier, na in het water te zijn geworpen, behouden op den wal gekomen, maar by den tweeden keer nam hij de verkeerde richtingen zwom den stroom in, terwyl het na eenige oogeu- blikken in de diepte verdween. De eigenaar bedacht zich geen oogenblik, sprong in het water en bracht zijn beestje behouden aan den kant. De correspendent (e Kaapstad van de N. ('t. schrijft In de 9aldanha«baai is een Hollandsch kanon opgevischt, thans in het Oude Stadhuis-museum te Kaapstad te zien 8 voet lang, kaliber 4 duim, dat naar er boven gedrukt staat in 1714 door een Hollandsch schip over boord werd geworpen uit vrees voor de Britsche vloot. Het stuk is door en door verroest en van buiten met takvormige aangroeisels, vol schelpen, gedeeltelijk versteend. Verder is in dezelfde baai het wrak ontdekt van de Middelburg, een schip der Oost-Indische Cie., dat in Juli 1781 bij het verschijnen eener Britsche vloot (ouder George John stone) in die baai door den kapitein in brand werd gestoken. De overlevering ver telt, dat er nog voor ongeveer 20,000 pd. st. aan- haar geld en goud in moet zijn verder een kostbare collectie van Cnineesch en Indisch porceieln. Reeds heeft men eanige kopjes en schoteltjes en vaasjes er uitgekregen. „De Saldauba-baai-Maat schappij hoopt, dat de bevolking in Neder land en de K K. belaug zullen stellen in deze relequieëu van den handel in den ouden tijd", zegt het rapport in de C. Times. Een vermakelijke geschiedenis wordt verteld van een eonstabel te Londen, die oen gevangene naar de gevangenis moest brengen te Plaistow. De reis moest met den trein worden afgelegd en het twee tal nam plaats in een coupé 2e klasse. De eonstabel was niet jong meer en het weer was warm. liet was dus geen wonder dat de goede man slaap kreeg en indom melde. Aan een station kwam een ge meenteraadslid uit dat plaats ja ia de coupé, onze eonstabel bemerkte het ech ter niet. De trein kwam te Plaistow en nog bleef de goede man door slapen. De gevangene tikte hem op den schouder en vroeg „moeten wij hier uitstappen De man gaf geen antwoord en de gevangene meende nu genoegzaam zijn plicht te heb ben vervuld. Hij stapte dus in zijn eentje uit en ging waarschijnlijk niet naar de gevangenis, althans hij is er tot nog toe niet aangekomen. Toen de portieren dicht- geworpeu werden werd de politieman wakker. Hij bemerkte dat men in Plais tow was, pakte het gemeenteraadslid bij den arm en zei, „ziezoo vrindje, hier zijn we er, stap maar uit." Natuurlijk had de heer daar volstrekt geen lust iu eu hy zei niets met den eonstabel te maken te hebben. Deze werd hoe langer hoe boozer op zijn vermeenden gevangene maar ondertusschen reed de trein weg. Aan het volgend station noodzaakte de man van het gerecht het gemeenteraadslid uit te stappen. Deze wist zich echter te le- gitimeeren en eerst te laat bemerkte de oud® heer dat de ware uian er vandoor was. Bij een van regeeringswege ingesteld onderzoek over den toestand vau de slacht plaatsen te Philadelphia is gebleken, dat het aldaar al even erg, zoo niet erger gesteld is dan te Cnicago. In 57 van de 171 inrichtingen was de vervuiling van dien aard, dat de autoriteiten de sluiting binnen tien dagen hebben gelast, daar deze slachtplaatsen den gezondheidstoe stand vau de stad in gevaar brengen. Men had aan alle inrichtingen den tijd gelaten voor een schoonmaak, maar vele wareu in zoo ergen toestand van vervui ling, dat eenvoudig geen verbeterix g tneer mogelijk was. Nog 35 andere vleeseh- fabrieken hebben aanzegging gekregen hare inrichtingen in den kortst tnogelijken lijd iu eenigszins beteren bygiëuiseheu toestand te brengen, daar ze anders ge sloten zullen worden. Van welken om vang de Amerikaan- sche vleeschiudustrie, die door de jongste onthullingen zulk een gevoeligen knak heeft gekregen, was, kan blijken uit de volgende cijfers. In het jaar 1900 ver tegenwoordigden de producten van alle slachthuizen van het land een waarde van 790,252,586 dir. In het laatste jaar wer den in de centra der vleeschindustrie aan gevoerd 38,000,000 stuks vee (runderen, schapen en varkens). Chicago betrok daar van 19,000,000 stuks. Het geheele jaar door werdeu op de voornaamste plaatsen dezer industrie 150 tot 300 millioen kilo vleesch iu de koelkainers bewaard. In Chicago alleen bedroeg de voorraad op het eind van het jaar 100 millioen pond. Door elkaar genomen worden elke week 28,000 ton vlee8chproducten van de slacht huizen voor export naar de zeehavens of naar het binnenland voor het gebruik iu het land vervoerd. Gedurende 10 maandeu, eindigende 30 April j.l., hehb'u de Ver- eeuigde Staten voor 161 millioen dir. aan vleeechprodueten uitgevoerd. Daarbij komt nog de uitvoer aan slachtvee, die 33 mil lioen dollar bedroeg. Te Penarth (Engeland) is een jongen van 6 jaar die tot op den dag van heden alieen van melk heeft geleefd. Vast voedsel wil of kan hy niet tot zich nemen. Het komt er al maar uit. De dokters begrijpen er niets van. Cynisch. Tijdens een concert 4e NeW-York schoot de bekende Pittsburger miilionair Harry Shaw den architect en inillionair Stanford White dood, omdat deze een ongeoorloofde betrekking onder hield met Shaw's vrouw, die voor haar huwelijk een actrice en een zeer gezocht model was. Zij was by dezen moord tegenwoordig. Er ontstond natuurlijk onder de vele toeschouwers een hevige paniek, die bedaarde, toen iemand op een tafel sprong en uitriep „Blyft kalm. Alles is in orde" I Woensdag werd het debat over de in terpellatie Wijnbergen voortgezet. Hel woord voerden o. a. de heeren Ketelaar, Lohman, Ter Laan, v. Wijnbergen en de Minister. De heeren Ketelaar en Ter i.aan, vooral de eerste, verdedigen den inhoud van het K. B. inzake de kweekscholen. De kweek scholen dienen goed te zijn en het gaat niet aan voor minderwaardige kweek scholen subsidies le geven. De Miuister mocht niet toelaten, dat er op die gemak kelijke wijze zooals tot dusver „geknab beld" werd aan de „staatsruif Spreker weet niet, waarom er zooveel beweging in den lande over dit bewuste K. B. is gemaakt. Men heeft het iu de pers doen voorkomen alsof de doodsklok over de bijzondere kweekseholen is geluid. Ineen der bladen kon men lezenmorituri te salutaut, den bekenden groei der ter dood gewijden uit den tijd der Romeinsche kei zers. Die vrees is totaal ongewettigd. Voor de nieuwe kweekscholen vooral. Voor de bestaande kan wel eenige verzachting iu aanmerking komen. De Miuister zou bij een slotartikel alsnog dispensatie kun nen geven vaD de toepassing van bepaalde artikelen en alzoo in deze materie „cou- ciliant" verzoenend kunnen optreden, lu- tusschen dient men dan ook aan de rech terzijde het leelijke woord „schande" op te bergen. Als er van schande sprake is, dan zeker wel ten opzichte van het feit, dat men steeds van den bestaauden alles behalve goeden toestand heeft willen pro- fiteereu, om maar altijd door te kuunen trekken. De heer Ter Laan gelooft ook, dat de Minister wel aan eenige practische be zwaren kan tegemoet komen, b. v aau den leeftijdsgrens. Deze dient gesteld te worden op een maximum van ly jaren. Ook wat de leerscholen betreft, inzake den eisch, dat slechts uit één leerschool de leerlingen mogen gerecruteerd worden, kan eenige wijziging aangebracht worden. Eu evenzoo in de bepalingen omtrent de inhouds- ruixnten der lokalen. Overigens moet niet geklaagd worden over het subsidie, zooals de Roomsehen doen. Die klacht is onbillijk, zegtdhr.TerLaan. Er mag eenvoudig een „bijdrage" ge geven worden, geen bestrijding van alle kosten. Overgehouden behoeft er niet te worden. En waar nu ten eenenmale ont breekt het rijkstoezicht op het leerplan, is het naar de meening des heeren Ter Laan goedgezien van den Minister, dat hij strenge bepalingen heeft ontworpen omtrent de inrichting van lokalen. De opleiding be hoort zoo goed mogelijk te zijn. En daartoe kan men slechts geraken door het peil te verhoogeD, leeraren aanteslellen, die intel - leetueel veel hooger staan dan de leer lingen en ook vooral, door inkrimping van de normaallessen. Eu nadat nu dhr. Lohman, verklarende dat hij voor zich de quaestie niet achtte van politieken aard, omdat hij bij den Minister niet kon veronderstellen, dat de bestuursmaatregel was uitgevaardigd, om bijzondere kweekseholen te benadeelen, op verschillende bezwarende voorwaarden had gewezen, vooral omtrent de gebouwen der kweekscholen, eu als zijne meening te kennen had gegeven, dat inzake sub sidie, het bedrag afhankelijk moet worden gemaakt van de werkelijke uitgaven, de feitelijke koslen, komt de heer Wijnbergen, de interpellaut, met zijne repliek. Hij wijst er bij vernieuwing op, hoe de Miuister, waar hij niet kon wachten, had kunnen beginnen met de opleiding te regelen van het onderwijzend personeel, zooals ook dhr. Ter Laau had opgemerkt. Voorts kon hij niet begrijpen, waarom nu juist de Minister gekomen was niet een bestuurs maatregel. Waarom nu niet met een wets ontwerp, waaraan schriftelijke voorberei ding voorafgaat De lange duur van de voorbereiding van een wettelijken maat regel kan toeh nooit een voldoend motief daartegen zijn Men krijgt den indruk, alsof men zich heeft laten leiden door de kosten-kwestie. Die kwestie mag echter niet overwegend zijn. De hoofdvraag is eu blijft: ls het onderwijs goed, ja dan neen. De regcering moest zich verheugen in den vooruitgang en bloei van de par ticuliere kweekscholen. Zooveel minder behoeft ten koste gelegd te worden aan de Rijkskweekscholen. En voorts bespreekt de interpellant eenige detailpunten, n.l. den maatstaf waarnaar het subsidie geregeld wordt het aantal lesuren en het aantal akten alsmede de kosten der kweekscholen. Ze worden niet gehouden voor „winstgevend bedrijf". De „broeders en zusters", zegt de inter pellant en hier heeft hij speciaal het oog op de katholieke kweekscholen moeten toch ook leven, al hebben ze zoo heel veel niet noodig En daarenboven zijn er ook andere onderwijskrachten aan onze kweekscholen verbonden. Dezulken werken ook niet voor niemendal, zij laten zich zelfs zeer goed betalen. En wat de besturen met de subsidies doen, dat is natuurlijk hun zaak. Men heeft daar een voudig niet naar te vragen, evenmin als naar de wijze, waarop de schadeloosstel ling aan de leden der Tweede Kamer wordt besteed. Dankbaar is de spreker voor de interpretatie van sommige punten, speciaal wat de leerscholen betreft. Toch blijft hij zijn bezwaren volhouden o,a. ten opsiehte van de inrichting der lokalen voor klassen van 24 leerlingen, tegen com binatie van sommige akten, tegen den leeftijdsgrens vooral b Jein merend voor de katholieke zusters komt ten slotte tot de uitspraak, dat Let K Besluit van 8 Mei dringend wijziging behoeft omdat het onbruikbaar en on,'Tactisch is, waarvan naar de interpellant meent, ook de Minister door het debat wel overtuigd za! zijn geworden. Doch deze was daar van in het geheel niet overtuigd. De dis cussies hebben Z.Exc. geleerd, dat de hoofdgedachte van het K. Besluit geen bestrijding, wel instemming heefl gevonden. Aan bezwaren zal tegemoet gekomen worden, maar terugnemen kan de Minister den maatregel niet. Voor bestaande scholen zal getracht worden dispensatie le verleenen, die eehter thans nog niet gedetailleerd kan worden. Met de nieuwe kweekseholen staat de zaak anders. Bij deze zullen de bepalingen zouder bezwaar kunnen worden toegepast. Toch wil Z.Exc. nog beproeven eenige' verandering te maken ook voor de nieuwe' scholen, speciaal om te gemoet te komen aan de bezwaren van dhr. Nolens, betref fende de leeftijdsgi-ens. Doch geen „slot bepalingen". Die zijn niet practisch. Ge handhaafd moeten daarentegen worden de bepalingen omtrent de vakken, ook wat betreft den eisch voor de combinatie, nut tige en fraaie handwerken. Van hooger subsidie wilde Z.Exc. al heel weinig weten. Hij kon niet verder gaan, zeide hy. Enop een desbetreffende vraag van dhr. Talma, of de bepalingen omtrent het subsidie op eenige wijze door den vorigeu Minister waren gesanctioneerd, bleef Minister Rink het antwoord schuldig. En hiermede was de interpellatie aan een eind. Doch de zaak zelve zal vermoedelijk bij de behandeling der begrooting by ver nieuwing aanhangig gemaakt worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg A. Jager te Berkenwoude. Bedankt voor Stiens door G. J. Schral ford t Koops te Hoorn op Terschelling voor Papendrecht door G. Beues te Hoog Blokland. 's-Heer Abtskerke. Gekozen tot no tabel de heer Anth. de Jonge. Kolijnspiaat. Iu plaats van den heer A. Deurwaarder, die naar Kapel le ver trokken is, is tot ouderling gekozen de heer S. v. d. Peijl. Hieronder volgen de namen van nog beroepbare candidaten der NedHer v. Kerk. J. A. Barbas, te Haarlem J. van Beek, te Zegwaard C. W. Th. Baron van Boet- zelaer, te De BiltP. Bootsma, P. de Borst, te Gouda C. M. Briët, te Leiden W. A. van Bruggen, M. P. Boon, A. H. Couvée, A. Dronkers, H. C. G. Gerlings, S. R. Hermanides, G. J. Koldewijn, M. Niemeyer, O. Nox-el, G. van Raamhoret, W. J. Reesink, J. J. S. Steenmeyer, T. A. v. d. Vlies, en H. G. van Wijngaarden, allen te UtrechtJ. J. Creutzberg, te Arnhem D. Crommelin, te Amsterdam J. v. Dorp, te 's-Gravenbage; Dijk, te Burum I. C. van Dijk, te GroningenP. van der Eist, te De Bilt; G. J. Eybers, te Apeldoorn A. Feenstra, te Kondum C. Ferguson, G. J. van der Flier Jr, te 's-Gravenhage F. Fokkema, te Westergeest; A. E. v. Griet- huijsen, te DelftA. W. Groenman, te ScharwoudeP. C. de Groot, te Baam- brugge S. J. de Hoest, te Leiden J. A. F. M. v. d. Jagt, L. C. de Jong, te Giessen- NieuwkerkJ. A. Jonker, te Sliedrecfct A. v. d. Kooy, te Delft; J. Kraay, te Nieuw- Lekkerland H. A. Loeff, te Dordrecht; J. Lijfering, te Gi-oningea C. B. Palthe Wesenhagen, te 's-GravenhageH. F. Pasma, J. J. van de Pol, te Amerongen J. Rijpma, te Adorp N. van der Snoeck, te Abcoude; J. A. Steenbeek, te Weesp J. G. Steenbeek, te Weesp G. A. Sterringa, te Groningen J. A. van Voorthuijzen, te Ede (Geld); S. IJbema, te Workum en G. de Zwaan. Middelburg. Slot Classicale vergade ring. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorgestelde wijziging in art. 65 al. 1 van het algemeen reglement, in verschillende artikelen van de reglementen op de fondsen eu in het reglement op de kosten voor het bestuur der Ned.Herv.Kerk. Wat de invoegiug betreft in zake verbod predikant Kamerlid, daar voor waren 6 leden37 adviseerden dat dispensatie worde verleend door het classicaal bestuur, den kerkeraad gehoord, terwijl 8 leden den loestand geheel wilden laten zooals die thans is. Goedgekeurd is met algemeene stemmen een voorgestelde toevoeging eener tweede alinea aan art. 1 van het reglement op de vacaturen. Tegen schrapping van art. 55 van dal reglement verklaarden zich 51 stemmen. Een even groot aantal leden verklaarde zich tegen toevoeging van een derde alinea aan art.29 van het reglement op het examen. Wat betreft het reglement op de alge meene weduwen- en weezenbeurs der Ned. Hcrv. Kerk sloot men zich aan bij het adres van den heer Van Popta. ZIerikzee. Slot Classicale vergadering. Na de in ons vorig no. vermelde stem mingen kwamen in behandeling de door de Synode voorloopig aangenomen reglements- voranderingen. De wijziging in art 65 al. 1 van het algemeen reglement, in de ver schillende artikelen van de reglementen op de fondsen enz. werd met algemeene stemmen geamendeerd aangenomen. Langdurige discussie had plaats o ver het voorstel der Synode om het lidmaatschap van de Eerste en Tweede Kamer en dat der Prov. Staten onvereenigbaar te verklaren met het ambt van predikanthet Woi d aan genomen met 24 tegen 18 stemmen. De motie van ds. Prins, waarbij aan de Synodö verzocht wordt het geheele voor- s el in te trekken, verkreeg 5 stemmen. Eene motie, waarbjj aan den predikant vergunning verleend wordt tevens lid tg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2