NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. No. 224. 1906. Dinsdag 26 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Kerknieuws. Be c li t s 'i a k e tt. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Z||, die zieli met 1 .Tnli a. s«. op ons l>lad abonneere», ont vangen liet tot dien datum gratis 25 Juni 19067" Zou het nog noodig zijn een opwekkend woord te schrijven voor de 7e Samenkomst der Chr. Jongelingsvereenigingen op a. s. Donderdag Immers neen De toeloop onder den sehoonen Zuid- Bevelandsohen hemel, tol de schaduwrijke terreinen, daartoe welwillend door de landbouwers afgestaan, wordt met ieder jaar grooter. Geen wonder, want de herinnering was zoo schoon aan het genot dat daar werd verschaft. De familiën Dekker te Wemeldinge, de Bokx te Goes, Nijssen te Kappelle, Ver met te 's-Heer Arendskerke, Burger van Kloetinge zien met genoegen terug op de dankbare ontvangst ons Bevelandsehe volkje en velen daar buiten bereid. En wij voorspellen eenzelfde voorreeht aan dhr. De Roo te Biezelinge, die thans weer zoo belangeloos zijn weide afstaat voor het schoone verbroederingsfeest onzer ge reformeerde en algemeene Nederlandsche Jongelingsvereenigingen. Wij hopen er hartelijk aan mee te doen, en verwachten dat velen zich deze kos telijke ontspanning zullen ten nutte maken, door te komen luisteren naar sprekers van een andere kerkelijke richting dan die waarin zij zei ven geleid zijn. De Hervormde zal kunnen genieten van de welsprekendheid van een Wagenaar en de innigheid van een Lindhoutde Evangelische van de kloekheid van een v. d. Berg en de nuchterheid van een Stegengade Gereformeerde van den hu mor van een Talma en den practischen zin van een Drosten allen zullen de bondigheid prijzen waarmede ds. Hum- melen den toon van het feest hoopt in te zetten. Komt, o gij allen die den vrede liefhebt en nog gloeien kunt voor Christelijk ge noegen iu Zuid-Bevelands heerlijke groen, op naar Biezelinge. Daar is Donderdag uw plaats Be Sterrenhemel. Hedenavond na zonsondergang zal men bij helder weer in het Westen den smallen maansikkel de Avondster (Yenus) allengs van rechts zien naderen. Morgenavond staat de maan al een eind links van Venus en aanst.Dinsdag vertoont zich de gewassen maan een weinig links van de helderste ster in De Leeuw (Regulus). Een paar avonden later wordt in het Westen de binnenste planeet Mercurius zichtbaar, die zich maar zelden aan het oog vertoont. Zij nadert thans de aarde en daarom wordt haar licht veel minder sterk dan dat van Venus allengs sterker. Zij beweegt zich van rechts naar Venus tot 10 Juli en daalt dan weder naar het Westen, zoodat de ondergaande zon haar weldra onzicht baar maakt, V (Hand.) De Nederlander, de asterisk van De Standaard „Redres", ook door ons over genomen, overnemende, antwoordt onder het humoristische opsohrift „Erkenning Van onkunde" het volgende i «ft Is vooral de vorm, die schrik aanjaagt. t wljfel aan de juistheid der uitspraak schijnt uitgesloten. r duidelijk en klaar schijnt de guaestie, dat tosilfihtitig of argumentatie onnoodig ffeacht wordt. Zóó dom schijnt de door de Tweede Kamer genomen beslissing, dat een kindin het Nederlandsch Staatsrecht natuurlijk vermag in te zien waarin de »bévue" bestaat. En zóó kortzichtig schijnt zij te zijn geweest, dat niemand, zelfs niet de Christelijk-Histotische Kamerleden, zoomin die van de eene als die van de andere groep, bespeurd hebben, dat met het bedoelde ontwerp de ^historische" beginselen van ons Nederlandsch Staatsrecht gemoeid zijn. Tot onze niet geringe beschaming moeten wij grkennen, niet wel te bevroeden waarop deze zóó |J»l|i|fS uitspraak steunt. De oppositie van den oud-Minister Lely, toen deze beweerde dat de waterstaatswet van 1900 door de beslissing omtrent de bedijking van den Bathpolder aan flarden gescheurd werd, begrepen wij, al meenen wij dat deze staatsman ten onrechte dit geheel exceptioneele geval als een wettig antecedent voor volgende gevallen wilde doen doorgaan. Maar die wet, waarvan schending beweerd werd, is juist zeer centralistisch, en de heer Lely gaf in zijne bestrijding van het wetsontwerp ook zeil' van zijn sterke geneigdheid, om Gedepu teerde Staten geheel als instrumenten in handen van het Rijksbestuur te beschouwen en te behan- delefl, herhaaldelijk blijk. Reeds wettelijke tegen stand tegen den wil der centrale macht scheen hij zóó ongepast te vinden, dat de Minister met de mogelijkheid van zulken tegenstand niet eens rekening had behoeven te houden. De grief der tegenstanders van het ontwerp was dan ook, dat het rijk deed, wat der pro vincie of der polders wasniet om de provincie te dwingen, maar op eigen kosten, in zijn eigen belang. Het Rijk gaf dus, volgens die tegen standers, een geschenk, in plaats van provincie en polder te dwingen hun plicht te doen. Pro vincie en polder daarentegen betwistten de ver plichting tot bedijking van wat zij niet begeerden te behouden. 'Het Rijk trad toen zelf op, omdat het bevreesd was voor storm en dijkbreuk, en geen tijd meende te hebben om den gewonen weg van recht te volgen. Natuurlijk kan men het regeeringsbeleid in deze afkeurenmen kan den stillen tegenstand van Gedeputeerden van Zeeland veroordeelen, of meenen dat het beter was er een stormpje aan te wagen, dan een paar ton. Maar hoe het bedoelde wetsontwerp in beginsel ons historisch-vaderlandsch staatsrecht aantast, het gaat onze bevatting te boven. Provinciale Staten van Zeeland. Slot. De begrooting voor den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde voor 1907, lijn WalzoordenHansweert, be draagt in uitgaaf f22.984 en in ontvang f 18.484 en levert dus een kwaad slot van f 4500die voor de lijn Vlissingeu BreskensNeuzenHoedekenskerke in ontvang f102.574 en in uitgaaf f97.774, dus sluit die met een voordeelig saldo van f4810. Ter voldoening aan de opdracht in de vorige zomervergadering der Staten aan het Ged. College gedaan om een voorstel te doen ten opzichte van het houden van trekhonden en het rijden met hondenkarren biedt dit College thans een ontwerp aan. Wij nemen daaruit de volgende bepalin gen over Het is verboden eene hondenkar te ge bruiken, of te doen gebruiken zonder als houder van eene hondenkar te zijn inge schreven. Zij, die hondenkarren willen houden, zijn verplicht daarvan kennis te geven aan burg. en weth. hunner woonplaats of, geldt het houders van hondenkarren buitel! de provincie, aan burg. en weth. eener grens gemeente, welke het naast gelegen is aan hunne woonplaats, die hen in een daar voor aan te leggen register als houders van hondenkarren inschrijven onder eene doorloopende reeks van nummers en hun van die inschrijving een kosteloos bewijs afgeven. Burg. en weth. zijn bevoegd de inschrij ving en mitsdien de afgifte van het be wijs te weigeren of eene reeds gedane inschrijving door te halen, indien naar hun oordeel, kar, hond, tuig of muilband voor het gebruik ongeschikt mocht worden geacht of indien van afgekeurde karren, honden, tuigen of muilbanden nog gebruik getiiaakt wordt. Het besluit tot weigering van inschrij ving of doorhaling eener reeds gedane inschrijving moet met redenen omkleed zijn. De naam der gemeente en het nommer der inschrijving moeten met witte olieverf op donkeren ondergrond in dikke letters, welke een hoogte hebben van ten minste 4 centimeters, Zoodanig op de hondenkar worden geplaatst, dat zij steeds zichtbaar zijn. DeIn iiific.n in neten door dtj geleiders. indien er meer dan één hond voor den zelfden wagen gebruikt wordt, naast elk ander gespannen worden. Met meer dan drie honden mag niet gereden worden. De honden mogen ook onder de kar aangespannen worden, indien de ruimte dit toelaat. Behoudens het bepaalde bij art. 3 der wei van 5 Juni 1875 Staatsblad no. 110) moeten de geleiders de honden voorzien van een wijden lederen muilkorf, die het .bijten verhindert. Het is verboden honden voorhof onder de kar te doen galoppeeren. Verder is het verboden lo. eene hondenkar te geleiden, welke niet op zoodanige wijze geladen is, dat zij goed in evenwicht is en dat de berriën eene horizontale richting hebben 2o. als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken zieke, kreupele, gewonden of drachtige honden, of honden met een geringere schouderhoogte dan 60 eM. tussehen de berriën of het lemoen te spannen 3o. eene hondenkar te doen geleiden door een persoon, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt 4o. eene hondenkar te gehruiken of te doen gebruiken, die niet voorzien is van steunsels, zoodanig aangebracht dal het gewicht der kar op den stilstaanden of liggenden hond niet drukke 5o. den hond te doen trekken door middel van den halsband 6o. aangespannen honden gedurende de maanden November tot en met Maart, anders dan op een zak of ander zacht voorwerp op den weg of grond te laten liggen. Bij het gebruiken van handwagens, waarbij een tussehen de wielen loopende hond als hulpkracht wordt gebruikt, moet de houder zorg dragen, dat de wagen niet te laag zij, zoodat de hond rechtop kan staan, noch te hoog, zoodat het tuig den hond niet naar boven trekt, terwijl de binnenzijkanten op zoodanige wijze moeten afgeschut zijn, dat de hond niet met kop of beenen tussehen de wielen kan komen. Honden met een geringere schofthoogte dan 50 eM. mogen niet gebruikt worden. Bij aanneming van dit ontwerp stellen Ged. Staten voor art. 102 van het reglement op de wegen en voetpaden in te trekken. Bij besluit der Staten van 13 October 1905 werd in handen van 't Ged. College gesteld een adres van het bestuur van het waterschap De breede ivatering beleesten Yersetce, om ontheffing te willen verleenen van het verbod in art. 83 van het Regle ment op de wegen en voetpaden luidende „Op de voetpaden mag alleen met krui wagens worden gereden" en toe te staan, dat met rijwielen mag worden gereden over het voetpad, dat loopt over den zee dijk van dat waterschap en onder no. 25 voorkomt in den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Schore. Nu het rijden met rijwielen over de voetpaden, welke deel uitmaken van of behooren by wegen, bij de 1 Januari 1906 in werking getreden Motor-en Rij wiel wet is toegelaten, is het hierboven bedoelde verbod, wat het rijden met rijwielen be treft, beperkt tot de overige voetpaden. Opheffing of ontrekking van dat verbod achten Ged. Staten met het oog op de veiligheid van het verkeer niet wenschelijk en ook niet noodig, daar art. 90 van het Regl. aan B. en W. bevoegdheid geeft om afwyking toe te staan o. a. van het by art. 88 bepaalde. Zij stellen derhalve voor het verzoek af te wijzen en het bestuur te verwijzen naar B. en W. van Schors, Ged. Staten zijn van oordeel dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek van bestuur der vereeniging De Ambachtsschool te Middelburg om subsidie. Zij stellen daarom aan de Provinciale Staten voor aan genoemde vereeniging, met ingang van 1 Januari 1907 tot den dag, waarop het besluit der Staten van 14 Juli 1905 no. 13 toepassing zal erlangouj en uiterlijk tot 31 December 1907, uit de Provinciale fondsen een subsidie te ver leenen van f500, mits Middelburg f750 minstens subsidieert. Ten opzichte van het verzoek van het tramcomité BrouwershavenBrugh om wijziging van de voorwaarden waaronder door de Staten subsidie is verleend voor den aanleg van dien stoomtramweg stellen Ged. Staten voor in hoofdzaak daaraan te voldoen. De subsidie wordt voorgesteld op een maximum van f 132.400 met bijdragen van belanghebbenden ten bedrage van f 1600. De tijd waarop de lijn in exploitatie moet komen is 1 Oct. 1910. Ten opzichte van het verzoek om een provinciaal subsidie voor één te Neuzen op te richten ambachtsschool stellen Ged. Staten voor dit aan te houden, totdat de raad van Neuzen omtrent de te verleenen subsidie heeft beslist. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Hertogenbosch W. Mein- dersma te Waalwijk te Gennep C. F. M. Dieleman te Grevenbicht. Ds.A.Prins teSt.Maartensdijk schrijft in het Geref. Weekblad aangaande het op de classicale vergadering van 27 Juni a.s. te behandelen voorloopig aangename voor stel der synode„Het lidmaatschap van eerie der Kamers der Volksvertegenwoor diging zoowel als dat van de Prov. Staten is met het ambt van Evangelie-dienaar onvereenigbaar. Voor dienstdoende predi kanten echter, die bij T in werkiDg treden van deze bepaling eene der bovengenoemde betrekkingen mochten bekleeden, geldt zij eerst na afloop van hun mandaat als zoo danig" het volgende. We hebben hier te doen met een staartje der Juni-verkiezingen van verleden jaar, toen onder groot gejuich van liberale zijde het Christelijk Ministerie ten val gebracht werd, om plaats te maken voor het Blanco- Minsterie, waarvoor niemand juicht, 'tls te hopen, dat de hoofden na een jaar wat bekoeld zijn, zoodat men kalm over deze door de Synode aanhangig gemaakte zaak ooideelen kan. We vreezen echter, dat de Kuyper-ophobie hier en daar hare horens toch nog dreigend verheffen zal. De Synode wil dus den dienaren der kerk een recht ontnemen, dat de Grond wet van 1887 hun heeft toegestaan. Inde memorie van toelichting staat, dat de hoogeerw. heeren zich met deze nieuwig heid konden vereenigen, wijl het ambt van den Evangeliedienaar den ganschen mensch eisebt. We kunnen niet zeggen, dat deze uitdrukking, die ontleend is aan één der bij de Synode ingekomen adressen, en hier een dienst van een fraai opgetuigd paradepaard verricht op ons volk een diepen indruk maakte. We hadden er liever een bijbeltext voor gezien. Evenwel de smaken verschillen. Het rapport der Commissie van wets voorstellen beslaat in de Handelingen wel twintig bladzijden. We kregen den indruk alsof de Heeren Synodeleden vooral gaarne zagen, dat de predikanten geheelonthou ders werden op politiek terrein. Met dien verstande echter, dat ze zelf natuurlijk wel stemmen mogen, maar zoo dat ze niemand raad geven op wien de stem uit te bren gen, en vooral niet in een publieke ver» gadering optreden, om den kiezers van voorlichting te dienen. Laat dit maar over aan Anarchisten, Socialisten, liberale leer aars van Hoogere Burgerscholen, maar Dominé's, handjes thuis. Ziet 't lijdelijk aan, dat mannen die den zelfmoord ver dedigen, die het Neo-Malthisuanisme in bescherming nemen, ons volk op de wegen des verderfs leiden, en reist vooral niet van de eene plaats naar de andere om voor het behoud van de christelijke grond slagen van ons volk op te komen. In de iot de Synode gerichte adressen komt dan ook yan alles voor, tot Rome yn dg doleantie, 't Kan in de wereld vreemd gaan. In 't district Dordrecht werd ver leden jaar een Voorzittend Meester der Vrijmetselaarsorde afgebeeld als bescher mer der Herv. Kerk. Ook nam men meni- gen dienaar des Woords kwalijk, als hij bad voor den uitslag der verkiezingen, waarbij toch heel ons land belang heeft. Zoo ziet men in de Synode ook liever niet, dat predikers een candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden. Wat geen Gereformeerde en Katholieke Kerk haren dienaren verbiedt, gaat die kerk doen, die door Dr. Biihler een ideaal-kerk ge noemd werd, wijl zij vrijheid van leer schenkt, doch hierin de vrijheid minder ideaal zou aanranden. We hebben tegen dit Synodaal decreet eenige bezwaren en opmerkingen. lo. De Synode neemt iets ter hand, wat haar eigenlijk niet aangaat, wat eene zaak is tussehen den predikant en zijnen kerkeraad. Met zijn kerkeraad overlegge de prediker of en op welke voorwaarden hij eene candidatuur aanvaarden kan. 2o. De prediker hebbe vooral met zijne eigene consciëntie uit te maken, wat hij op ander terrein kan verrichten zonder dat zijne ambtsbediening er onder lijdt. 3ö. Wanneer een herder en leeraar zijn ambt niet naar behooren vervult, hebbe de kerkeraad of een lidmaat der gemeente er eene tuehtzaak van te maken en hem aan te klagen bij de besturen. 4o. Verdiende het niet de voorkeur, den prediker toestemming te laten vragen voor alles wat hij nevens zijn ambt ver richt (redacteurschap, boeken schrijven, lid zijn der Synode, bestuurslid zijn eener philantropische vereeniging enzIndien de Synode ten minste roeping gevoelt dezen weg op te gaan. 5o. Had de Synode niet wijzer gehan deld gelegenheid voor dispensatie-aanvrage open te stellen, temeer wijl vier leden der Commissie van rapport tegen een absoluut rapport gekant waren Had de Synode niet een regeling van non-activiteit in het leven moeten roepen, voor het geval iemand den kansel voor een zetel bij de volksvertegenwoordiging verwisselt? Alle andere lichamen voorzien toch in gelijke omstandigheden. 7o. Heeft de kerk er niet belang bij als predikanten bij de behandeling van vele zaken in de volksvertegenwoordiging hunne op ervaring en kennis der dingen gegronde meening ten beste kmmen geven, als de KindewetteD, Hooger- en Lager- Onderwijswet, Grondwetsherziening, Ver houding va* Kerk en Staat, Armenver zorging, Positie van Inlandsche Christenen in de Oost enz. enz. 8o. Een lid van den „Gereformeerden Bond totVrijinaking der Ned. Herv. Ke ken is qua talis tegen de wijziging, al was 't alleen maar om op de 1.1. gehouden ver gadering aangenomene conclusie „dat de Staat, die eigenmachtig deze organisatie heeft opgelegd, aangewezen is het den kerken aangedane onrecht weer goed te maken". Deze conclusie sluit van zelf in, dat wij onze kracht zoeken op politiek terrein. 9o. We raden onze mannen, broeders aan, op de classikale vergaderingen de volgende motie aanhangig te maken „De Classicale vergadering van enz. het door de Synode in no. 538 II aangevoerde als een conscientiezaak beschouwende, spreekt hare afkeuring over deze invoeging uit, en gaat over tot de orde van den dag". Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens: laten staan van een trekdier op den openbaren weg: K. K., Middelburg, D. G., W. d. K., Koudekerke, tot f2 b. s. 2 d. h.nachtrumoer W. J. C. v. W., W. F. v. d. P., Middelburg, tot f3 b. s. 2 d. h., J. W., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d, h. j overtreding leerplichtwetH. O., Middelburg, W. A. L., Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d, h.rijden met een rijwiel niet voorzien v?rs een bglJ, H. R, H.} Middelburg tót ffflf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1