RECLAMES. BLOEDARMOEDE ZENUWZWAKTE Kerknieuws. Gemengde Berichten. artikel werd na overname door den Min'ster \aa het amendement Limburg, vervolgens goedgekeurd. Beide amendementen ston den volgens den Minister op denzelfden bodem, in zoover in beide stelsels de wet zal uitmaken, dat kosteloos zal worden geprocedeerd. De vraag is alleen maar, wie zal het uitmaken of gratis zal worden geprocedeerd, de wetgever of de rechter. Gelijke behandeling van partijen staat vast. Maar dhr. Limburg wil beide partijen een bewijs van onvermogen laten over leggen, en dhr. Okma meent den werk gever gerechtigd zich als onvermogend te beschouwen, indien deze n.l. staat tegen over een arbeider die zich daarop kan beroepen. De heeren Van Doorn en Drucker be streden het amendement Okma, dat door den heer Loeff en vooral door dhr. Loh- inan warm verdedigd wordt. De afgevaar digde van Goes zegt o. m. dat het amen dement Okma verzekering wil van gelijke rechten voor beide partijen en daarom gaan we er een stap mee vooruit. Het betoog van dhr. Lohman wordt door dhr Troelstra bestreden. Hij verklaart de ver ontwaardiging van dhr. Lohman als een uiting van wrevel bij het scheiden van de marktals een bewijs van den „intrin- sieken tegenzin" tegen het geheele con tract. Volgens dhr. Troelstra beoogt het amendement Okma een „eenzijdigen greep met een voorstel voor den patroon." Daarin kan de sociaal-democratische ar beiderspartij niet treden. Ze is voor kos- telooze procedureze ligt op haar lijn, maar niet zulk eene eenzijdige. In zijn repliek liet de afgevaardigde van Goes uitkomen, hoe het hem verwon derde, dat juist van die zijde, die altijd opkomt voor het vergemakkelijken van rechts verkrijging, thans die partiëele ver gemakkelijking wordt afgewezen. Er zijn hier ongetwijfeld politieke bedoelingen" in spel. Het kwam hier weer duidelijk uit, dat men rechtsongelijkheid wil van partjjen. Daaraan wil dhr. Lohman, die steeds waar dit pas gaf, voor „verminde ring van gerechtskosten" heeft gepleit, niet medewerken. Is gratis procedeeren mogelijk voor den een, dan ook voor den ander. Intusschen, het mocht niet baten. Met eene zuivere partijstemming van links tegen rechts werd het amendement-Okma, zooals reeds gezegd is met 44 tegen 42 stemmen verworpen. Na de goedkeuring der overgangsbepalingen was de behande ling van het contract afgeloopen en is het voorloopig van de baan. 's Middags was de Kamer in geheime zitting bijeen Leest de advertenties, gij zult er even zoo belangrijke dingen vinden dan die welke in de andere gedeel ten van de courant gepubl ceerd worden. Hier duidt men U een ge neesmiddel aan. dat U van de ziekte zal genezen waaraan gij lijdt. Mejuffrouw E. L. Bentschop Knook, Delftweg, Rijswijk schrijft „Ik verklaar dat ik gedurende zeer langen tyd aan bloedarmoede, algemeene zwakte geleden heb, gepaard gaande met een groote Z3nuw uitputting. De behan deling met de Piukpillen heeft mij veel goed gedaan. Dank deze goede Pillen ben ik weder sterk geworden, ik heb een goeden eetlust terug bekomen, alsmede uitmuntende spijsvertering, de zenuwen zijn kalm, de slaap verkwikkend, eene volmaakte gezondheid." De slechte werking der zenuwen is zeer begrijpelijk bij de zwakken, en bloedar moediger Het zenuwgestel werkt niet inaer of slecht omdat het te veel gewerkt heeft. Het is gelijk de dieren of de per sonen die te veel gewerkt hebben, zij zyn versleten en men kan op hun werk niet rekenen. Het zenuwgestel werkt niet meer zoo als het moest, want het wordt slecht ge voed. Het zenuwgestel neemt zijn voedsel in het bloed en het bloed der lijders aan bloedarmoede is niet voedzaam. Op dat het voedzaam zjj, moet het eene normale zamenstelliug hebben en bet bloed van de lijders aan bloedarmoede ia niet van deze zamenstelling. Deze volmaakte, deze voedzame zameostelling wordt door de Piukpillen aan het bloed gegeven. Te gelijkertijd dat gij Uwe bloedarmoede geneest, nemen de krachten toe en de ziekten verdwynen die slechts de zwakte der organen tot oorzaak hadden, zenuw uitputting tengevolge der zsvakte van het slecht gevoedde zenuwgestel, maagziekten tengevolge van de zwakte der maag die niet meer in staat is de maagsappen af te scheiden, nierziekten. De behandeling met de Piukpillen, dank de eigenschap die deze pillen hebben om een rijk en zuiver bloed te geven ia on overtrefbaar tegen de bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheuinatiek, zenuwzwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de doos f9. per6doozen- Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot- ferdam, Hoofd-depdthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Koos en voor Goes en omstreken bij Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moerkapelle N. v. d.Snoeck, cand. te Abcoude. Aatigeuornen naar Noordgouwe door J. A. Schouten te St. Philipsland. (N. R. C.) Geref. Kerken. Beroepen te Utrecht J. Breukelaar te Bodegraven te Westerbork O. N. Oos terhof, cand. te Garrelsweer. Ds. W. H. Gispen Sr., te Amster dam, zal 14 Augustus a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening bij de Geref. Kerk te Amsterdam en 17 Augustus den dag zijner 50-jarige evangelie-bediening herdenken. Ds. Gispen was gedurende deze 50 jaren achtereenvolgens predikant te De Lier 18561859 Vlissingen 18591862, Gies- sendam 18621864 Kampen 18641878; Zwolle 18731881, en sedert 14 Augus tus 1881 bij de Chr. Geref. Gemeente te Amsterdam. In 1892, bij de ineensmel ting der Geref. Kerken A. en B., trad ds. Gispen op als predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Middelburg. Woensdag had op de bovenzaal van hel Militaire Tehuis de jaar- lijksohe vergadering der Zeeuwsche Her vormde Diaconessen-inrichting plaats. De voorzitter ds. De Ligt opende de ver gadering met het lezen van Hebreen 12 14 en gebed. Hij heette de opge komen leden en begunstigers welkom, in zonderheid zuster Commender en zuster Wesseldijk. De beide andere zusters Scheeling en Philipse waren door den grooten arbeid verhinderd. Er ligt achter ons een jaar van zegen. In Middelburg bloeit de afdeeling evenals in Goes. In Vlissingen wordt het werk zeer gewaar deerd en het is te hopen dat door finan- tieelen steun het krachtig worde voortgezet, in Domburg c.a. ligt het stil omdat de zuster krank werd en moest vertrekken. Wij gaan voort kranken te helpen en armen te verzorgen en inzonderheid hen te wijzen op de bron en oorzaak van het lijden en op den Heiland. Wij willen ten zegen zijn voor 't lichaam, maar bovenal ook voor de ziel. Hierna wordt de rekening van den penningmeester tnr. De Veer voor gelezen, door een Commissie nagezien en goedgekeurd. Het saldo is bevredigend. Aan de 4 afdeelingen is subsidie uitge-, keerd en dit kan ook weder voor dit jaar. Alsnu krijgt ds. Voorhoeve secretaris hel woord en leest zijn jaarverslag. Door dat de plaatselijke comité's verslag van hun werk aan de leden zenden zijn de lotge vallen vrijwel bekend. Wij zijn gedragen door de lankmoedigheid en trouw van onzen God. Er is veel eD trouw door onze zusters gewerkt. Onze hulp is van den Heer en in Zijn kracht blijven wij voortgaan. Bij de rondvraag vroegen enkele leden aan het bestuur middelen te beramen om meerdere leden op de algem. vergadering saam te brengen, b.v. door een referaat te doen houden. Andere leden wenschten de Vereenigiug meer geheel kerkelijk te maken. Ds. Jonker sloot met dankzegging. (V. Zondagsbode.) Middelburg. Herkozen tot commis sarissen van den polder „Walcheren" de heeren: jhr. mr. L. Schorer met 195, J. Kodde met 188, L. Krijger met 185, J. Corré en J. Cornelisse elk met 184, en gekozen J. Cevaal met 115 tegen 96 op den aftredenden heer K. Allaart, burgemeester van Ritthem. Gekozen (vacature Sprenger) de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland met 205 van de 214 stemmen. Op de heeren J. Cevaal, D. C. van Nimwegen, Abr. Wijckhuijse, Willem Jobse Wz,, P. A. Abrahamse en W. A. de Rijcke werden respectievelijk 2 en 1 stem uitgebracht, terwijl 2 briefjes blanco waren ingeleverd. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen is aan de ploegbazen en wegwerkers dier Maatschappij, traject Bergen-op-Zoom Goes, een gratificatie toegekeud aan de ploegbazen van f20 en aan de wegwer kers van f10 elk, zulks voor betoonden dienstijver en plichtsbetrachting gedurende de eerste werkzaamheden aan den spoor dijk in den B«(7/-polder, na den noodlot- tigen rnivloed van 12 Maart 1.1., waar door het is gelukt dien dijk te behoeden voor doorbraak en stremming van liet spoorwegverkeer met Zeeland te voor komen. Westkapelle. De dijkwerkers geven als redenen voor hun staking op dat men de werkzaamheden op den dijk niet laat uitvoeren, nu er op dit oogenblik geen drukke werkzaamheden zijn op het veld. Aan den anderen kant wordt daartegen aangevoerd, dat de noodige materialen niet voorhanden zijn. Verder stellen de dijk werkers ook den eisch verhooging van loon tot f 1,60 per dag, en gedureude den oogst tijd fl.75 per dag. (Af, C.) Te Oud-Vo sertieer ie door den landbouwer A. de Rijke in den Oi'd-Vosse- meerschenpolder niet minder* dan 20 Blooische gemeten vlas uitgezaaid dezer dagen werden de planten gezocht van de gedeelten die van bedoelden kavel niet bevloeid waren, en deze maten slechts 2'j palm, terwijl de planten die gegroeid z'jn in de bevloeide gedeelten beneden de d M. bleven. Gewoonlijk meet het ylas om dezen tijd Zeven palm, daar het zoetjes aan zijn wasdom krijgt, Men behoeft niet te vragen of de uitzaai is mislukt. (Af. C.) Kapelle. Vrijdag bij gelegenheid cener huwelijksplechtigheid waarbij 18 rijtuigen midden op het dorp stonden, sloeg bij 't wegrijden een rijtuig met feestvierenden om, dat betrekkelijk goed afgeloopen is. Door spoedige hulp werden de opgeruimde gasten uit hun netelige positie verlost, en hadden dit alles te danken aan een jeug dige vrouwelijke geleidster van een paard met rijtuig dat hun in de wielen reed, en alzoo deed omkantelen. Door onvoorzich tigheid alzoo het rijtuig stuk en een wonder dat er zoo juist midden op 't dorp niet meer ongelukken plaats hadden. By kon. besluit is, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, een pensioen ver leend van f 144 aan J. G. Biesen, laatste lijk Rijksklerk 2e kl. ter directie der re gistratie en domeinen te Middelburg. Biervliet. In den Paulinapolder is op de hoeve van den heer V. H. een kolossaal groote bijenzwerm door een opening, door een anbergat, de woning binnengedrongen en heeft zich tegen de slaapstede neer gezet. De nijvere diertjes gingen daar onmiddellijk aan het werk, zonder dat de bewoners des huizes hen verwijderen kon den. Daarom moest een ambachtsman met gereedschap komen, die tegelijkertijd ook bij eenhouder was, en die dan ook de bijen in een korf wist op te vangen. (Zei) Te Groningen geraakte een 19-jarige leerling-machinist aan 't station onder een rangeermachine die hem een voet afreed. Een 8-jarig meisje te Oss geraakte spelende onder een hitlekar, werd over reden en stierf aan dé bekomen verwon dingen. Te Leeuwarden sprong een door twee mannen gedraaid wordende slijpsteen bij een geneeskundig instrument maker uiteen, waarbij een hunner, de 21-jarige broeder van dezen, bewusteloos geslagen werd en een oog verloor. De man stierf aan de gevolgen. Tholen. Door het bestuur van het Waterschap de Vrije polders onder Tholen is heden benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar (tijdelijk) de heer L. van der Velde, waterbouwkundige en schrijver aan de Provinciale griffie te Assen. Het ongeluk in de Legerplaats bij Zeist. Het Utr. Dbl. deelt omtrent de toedracht van het ongeluk o. a. het volgende mede Zulk een hevig onweer had men niet verwacht. Het regende hard, zoodat de oefeningen iets vroeger waren geëindigd. Vandaar, dat alle manschappen in de tenten waren. Opeens een felle bliksemstraal, opeens gevolgd door een knetterenden slag. De bliksem was in een tent geslagen, en onmiddellijk was het in de omgeving een consternatie van belang. Een aantal men- schen werden weggedragen, zoodat men eerst den indruk kreeg, alsof de ramp veel erger was dan later bleek. Onmiddellijk werd om geneeskundige hulp naar Utrecht geseind, die zoo spoedig mogelijk gezonden werd. De twee gedooden zijn: de landweer- plichtige Van der Weyden gehuwden naar men zegt vader van drie kinderen uit Maasniel, die Zaterdag weer met groot verlof zou gaan, en de milicien Bisschop, uit Adorp, van de lichting 1901, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens was. Ook in het kamp van de landweer, iets verder gelegen, werd een tent, waarin zich niemand bevond, door den bliksem getroffen. In de omgeving ondervonden echter negen personen min of meer den invloed van den bliksemstraal. Bepaald getroffen werd nie mand en niemand is dan ook gekwetst. De tent, die geheel uit elkaar geslagen is, was leeg, omdat het personeel der le compagnie nog niet van de oefening terug was. Een geweer werd vernield. Er ontstond een begin van brand, die echter door een ploeg soldaten onder toezicht van een officier terstond gebluscht werd. Een. ooggetuige schrijftIk heb de vernielde tent gezien. Het was geen tent meer, alleen het stroo duidde de plaats aan waar zij gestaan had. En zeker kan men er van zijn, dat als de bewoners er in geweest waren, het ongeluk veel ernstiger zou zijn geweest. Tijdeus het hevige ouweder, dat zich Vrijdagmorgen boven Zeist ontlastte, sloeg de bliksem in den 18 M. hoogen schoor steen der waschinrichting. Het bovensluk van den schoorsteen werd voor een groot deel weggeslagen, terwijl hierdoor een groot gat ontstond in het dak van het gebouw. Hierna baande het hemelvuur zich een weg door de gesloten deuren der inrichting, welke werden opengeslagen en trof een zich daar bevindende poinp. Als door een wonder bleven de drie werk lieden, die zich daar bevonden, gespaard, hoewel ééir hunner pijnlijk aan de hand getroffen werd en twee 't gezicht zwart geblakerd werd. Ook sloeg ae bliksem op twee plaatsen in op het terrein der gas fabriek, waardoor een stelliug werd ver brijzeld, Een arbeider te Zuid-Beierland ving 's avonds een rat in de val. Hij besloot het dier, daar het al laat was, den anderen morgen te dooden. Toen hij dis anderen daags aan het moordenaars Wei k wilde begiunen, was er niet één rat in de Aal maar twaalf. Des nachts waren elf jonge ra'jes geboren. Het was een mooi buitenkansje, want anders was hij leelijk in de ratteufamilie gekomen. Gisteren arriveerde te Schiedam een schuit met eesam-zaad, afkomstig uit de Sêrbia, die ongeveer een halfjaar nabij Nieuwediep onder water zit, met het doel dat zaad te doen drogen. Om den ver pestenden stank dien dat zaad nu reeds verspreidde, werd het schip, op last van den burgemeester, bulten de haven gesleept en de droging verboden. Men meldt uty RotterdamWegens de weigering van 38 matrozen, stokers en tremmers van het stoomschip Sindoro om opnieuw aan te monsteren indien niet f8 A f 10 verhooging van loon werd toege staan, is heden nieuw pe soneel aangeno men, dat aangevuld met 22 man uit Vlie gen de directie in staat stelde de Sindoro heden, Zaterdag, op tijd te doen vertrek ken. Dit personeel per sleepboot aan boord van de Sindoro gebracht, heeft het schip niet weder verlaten. Wel werd van de zijde der stakers getracht voeling met hen te krijgen, doch dit is, dank zij ook de hulp der politie, mislukt. Onder Enkhuizen is een landman door den bliksem getroffen. Terwij hij in een schuit zou stappen, en beide handen uitstrekte naar den mast, om er zich aan vast te houden werd deze door den blik sem getroffen de handen en de beneden- armen zyn ernstig geschroeid. Een merkwaardige vondst. De geraamten van een ruiter en een paard, alsmede de overblijfselen van eenige wa penen, die in eene weide te Garnwerd werden gevonden zjjn aangekocht door het museum van oudheden te Groningen. Spinhuis. Men schrijft aan de Tel. In een Tielerwaardsck dorp ontmoette een boer, die zijn zoontje twee dagen zon der vei-lof had laten verzuimen voor land- bouwarbeid, het hoofd der school en zeide tot dezen: „Mester, margen komt mine' jongen weer noar 't spinhuis toe". Het schoolhoofd keek verbaasd op en vroeg, wat hij onder het spinhuis verstond. Wel, de school. Al m'n jongens hebben zoo'n miroakelse hekel aan de school, da ze die maar 't spinhuis nuumen". De man lachte over deze grap, dat hij schudde, vooral toen hij beweerde er vroe ger ook zoo'n hekel aan gehad te hebben. Die vader en zijn zes zoons staan in geeste lijke ontwikkeling niet ver boven hunne kalveren. De huzaren te Venlo. Men schrijft uit Venlo aan De Tel.: Woensdagnacht tijdens het bal der socië teit „Burgerlust", wisten een 20-tal huzaren, ofschoon hiertegen erg geprotesteerd werd, zich toegang tot de zaal der sociëteit te ver schaffen. Nauwelijks waren zij binnen of zij bewogen zich tusschen de dansende paren, hetgeen het bestuur trachtte te verhinderen. Goedschiks of kwaadschiks, het leidde tot geeu resultaat, maar wel was het gevolg hiervan, dat de huzaren zich ter dege ver zetten en de stoelen heel spoedig dooi het lokaal vlogen. Onmiddellijk werd de hulp der maréchaussee en gemeente-politie inge roepen, waarna het er niet beter op werd. Hier en daar lageneral worstelenden opden grond. Had de politie er een paar te pakken, dan kwamen de huzaren op om hun kame raden te ontzetten. Herhaaldelijk zwaaiden de sabels boven de vechtenden, met het gevolg, dat een maréchaussee aan de hand verwond werd en eenige opstoppers tegen zijn scheenbeen kreeg, terwijl eeD huzaar een sabelwonde opliep en naar het mili tair hospitaal moest worden overgebracht. Onder hevig verzet werden er vijf, met behulp der maréchaussée, van den brigadier der rijks veld wacht en eenige agenten ach ter slot en grendel gezet, alwaar ze nog niet gekalmeerd waren, daar alles vernield werd wat er onder hun bereik kwam. Later wer den ze door een patrouille, sterk twintig huzaren, afgehaald en naar de cavalerieka- zerne overgebracht. Op dienzelfden dag werd een huzaar door een burger met een bierglas zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij in het hospitaal moest worden opge nomen. Gistermorgen trokken een 20-tal huzaren weder de Duitsche grenzen over, om daar werk te zoeken. Thans zijn er on geveer 50 gedeserteerd. Donderdagavond trok een patrouille, be staande uit 9 maréchaussées, 6 agenten van politie en 1 wachtmeester met 10 huzaren er op uit om de zwervende huzaren op te vangen. Toen ze dit gewaar werden kropen ze in alle hoeken en gaten toch werden er drie gearresteerd en naar de kazerne over gebracht, terwijl er in den laten avond nog 7 zich vrijwillig kwamen aanmelden. De arrestantenlokalen zaten overvol en die van de infanteriekazerne moesten in gebruik genomen worden. Van de 's morgens gede- serteerden ziju eenigen teruggekeerd, daar het hun aan de grens lastig werd gemaakt. Oeconomische toestand der landbouwers en landarbeiders. Bij kon. besluit is een staatscommissie ingesteld, aan welke een onderzoek is op gedragen omtrent den eoonomischen toe- staud der landbouwers in Nederland, mede in verband met de verschillende rechts vormen, onder welke de grond wordt gebruikten omtrent deu ecoDomisehen toeetand der landbouwers in Nederland, mede in verband met het klein-grondbezit voorts is bepaald, dat door die commissie naar gelang van haar bevinding aan de regeering rapporten zullen worden inge bracht en voorstellen worden gedaan. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitterH. J. Lovink, te 's Gravenhage tot lid en secretarisL. E. J. F, Mol- lertis. te 's-Gravenhageen tot lid J. B. Westerdijk, te Ütthui/.ermeeden, dr. E. van Weideren baron Reflg-rs te IJs reehtnm, mr. H. Okma te Sueek, dr. P. Hiddingb te Assen, B. Betends, Azu. te Dedems- vaart, H. A. Huender, te EibergeD, S. Koenen te Wageningen, mr. dr F. A. C. graaf van Lijnden van San lenburg le Neerlangbroek, Jb Ztjp Hzn. te Wieriu- gerwaard, K. de Boer Czn., te Assendelft, H. F, Bultman te Haarlemmermeer, J. Smid te 's-Grat enhage, jhr. P. M. G. von Fisenne te Rijswijk, J. L. Verhoeven te Zuid-Beierland, I. G. J. Kakebeeke te Goes, dr. G. W. Bruinsma te Teteringen, G. M. A. Coovels te Helmond, J. Th. Verheggen te Buggenum. Koning Sisowath van Kambodja, die op 't oogenblik een rondreis in Europa maakt en te Parijs vertoeft en veel bekijks heeft en geniet, heeft bij Faillières op het Elysée gedineerd. Hij hield een speech. Na het diner kreeg hij van zijn gastheer het grootkruis van het Legioen van Eer. De zwarte Koning was den heelen dag thuis gebleven oin 's avonds Hink te kunnen zijn. Het is dan ook te begrijpen, dat de Parijsche drukte hem afmat. Freeman Lincoln Meinertz is thans een driejarige Brooklynsche jongen, dien men inderdaad als een soort model baby kan beschouwen. Zijn ouders hebben hun eenige spruit volgens de strengste hygiëni sche regels opgevoed en daarmede zeer goede resultaten verkregen. De kleine Freeman is reeds 96'/2 c.M. groot en weegt 33 pond. Zijn voedsel bestaat hoofdzake lijk uit melk, havergort, Grahambrood en veel koud water. Alle zoetigheid is in den ban gedaan, eveneens het vleesch van dierlijk voedsel heeft de kleine slechts melk en boter gskregen en ook dit slechts in kleins hoeveelheden. Freeman staat smorgens om 6 uur op en krijgt dan een koud bad, daarna neemt hij zijn ontbijt en blijft den geheelen voormiddag in het naburige Prospektpark, onverschillig welk weer of het is. Zijn zon of regen echter al te lastig, dan kruipt hij in zijn van een linnenkap en zijgordijnen voorzienen kinderwagen tot het weer wat beter wordt. Van 111 2 tot 2 uur is hij meestal thuis, neemt een licht maal en gaat een beetje slapen, 's Namiddags blijft hij weer in het park tot zonsondergang Eiken morgen en avond moet hij gym nastische oefeningen doen, in het diepe ademhalen mag hij zich echter volgens hel voorschrift van zijn vader slechts in het park oefenen. 26 weken na zijn ge boorte kreeg de kleine Freeman zijn eerste taud, die weldra door 24 andere gevolgd werd zonder de geringste pijn. Toen hij 36 weken oud was begon hij te loopen. 2 weken daarna kon hij ook reeds mama roepen. Volgens de photograliën in de couranten, ziet hij er zeei gezond uit. „Mijn zoon", vertelde papa Meinertz aan een reporter, „zal eens in dienst van de marine treden en er zal niets verzuimd worden om hem in staat te stellen zijn vaderland trouw te dienen". Een juffrouw, die zich Elly van San- den noemde maakte in Berlijn kennis met een heer, met wien ze ging soupeeren. Toen de heer echter 's avonds thuis kwam, bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille met 400 mark vermiste en 't vermoeden viel op zijn schoone inelgezelin van dien avond. Hij ging naar de politie en beschreef haar nauwkeurig. Men vond haar in een voor naam dames-pensionaat, waar zij onder een anderen naam woonde, in juweelen handelde, en voor rijk doorging. De politie nam haar in hechtenis en de bestolen heer herkende haar. Zij zeide weer Elly van Sanden te heeten en niets van de 400 M. af te weten, gaf voor, dat hare ouders steeds op reis waren en zij voor korten tijd van hen was weggegaan, om een poosje te Parijs door te brengen. Bij nader onderzoek bleek, dat hare ware naam Erna Wolf was, 23 jaar oud, en zij zich verscheidene malen aan oplichterij had schuldig gemaakt. Nauwelijks was zij drie dagen in Berlijn, of zij lichtte een juwelier voor 1000 Mk. aan juweelen op. Oin deze te gelde te maken, begaf zij zich naar Parijs, St. Petersburg en Monte Carlo. Provinciale Staten van Zeeland. Tengevolge van het door den hevigen stormvloed van 12 Maart j.l, doorbreken van den zeedijk van den calamiteuzen Suzannapolder (behoorende bij het water schap St. Annaland) en van den zeedijk van den IFif/»eft«Mspolder en den binnen dijk tusschen dien polder en den Zande- polder, waardoor ook deze, alsmede de polders Maria en Noordhof't invloeiden, hebben ingelanden van genoemden cala miteuzen ite«M«apolder en die van het waterschap Walzoorden (waartoe de overige hierboven genoemde polders behooren) Ged. Staten verzocht, krachtens de laatste alinea van art. 94 van het Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen eene nieuwe schatting van de onzuivere opbrengst dier gronden te bevelen. Volgens dat artikel zou deze nieuwe schatting voor een nieuwen termijn van 10 jaren gelden, ingaande 1 Mei ven het dienstjaar volgende op dat, waarin dc schatting heeft plaats gehad. Het ligt in don aard der zaak, dat de paehtwaaide, welke aan de gedurende geruimen tijd overstroomd geweest zijnde gronden kan worden toegekend, zeer ge* ring zal zijn. Deze waarde zal echter, bij doelmatige bewerking van den grond, na enkele jaren stijgen Ged. Staten achten het nu niet billijk, dat de kort na de overstrooming geschatte pachtwaarde, ingevolge de boven bedoelde bepaling van art. 94, zal gelden voor een nieuwen termijn van 10 jaren. Het komt hun, ook met het oog op de geldmiddelen van het Rijk en de Pro* vincie niet onredelijk voor, dat, bij ver meerdering van de opbrengst der gronden, het bedrag voor het dijkgeschot daarmede in overeenstemming zij. Tot dat einde is het echter noodig, dat de pachtwaarde binnen een korteren ter mijn dan van 10 jaren opniegw worde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2