NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 223. 1906 Maandag 25 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Tweede Kamer. IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 «Tnli a. ss. op ons l>la«t abonneeren, ont vangen het tot (lieu datum gratis Een IivdlsirLifest- ii. (Slot.) Thana komen wij op de eigenlijke quaestie. In ons vorig artikel hebben wij aange toond dat door den politieken partijstrijd het arbeidsvraagstuk, en met name dat der pensioneering steeds op den achtergrond gehouden is. Het is niet het minst door de schuld der vrijzinnigen, die de schoolquaestie nu al een halve eeuw tot een politieken twistappel hebben verlaagd. Andere landen in Europa zijn ons dan ook met de wettelijke regeling der Arbeids- belangen al vele jaren voor geweest. Niet dat de elkaar opvolgende kabinetten ten onzent zich niet met de quaestie bezig gehouden hebben. Doch, gelijk wij gezegd hebben, de poli tiek bedierf alles en de roekelooze wijze waarop het vorige ministerie, dat nu einde lijk eens met wetsontwerpen kwam, werd uitgeworpen heeft de teleurstelling ten top gevoerd, en de bange klacht doen slaken, of er eigenlijk van de oplossing van dit nu al vijftien jaar hangende probleem wel ooit iefs komen zal. Het is dan ook geen wonder dat de werk liedenbonden er toe komen om eens duide lijk uit te spreken dat het wat anders gaan moest. Zij voelen het best wat het zeggen wil op den ouden dag, niet meer in staat te zijn tot werken, aan „den armen" te moeten vervallen. En zij weten ook dat alle par tijen op hunne hand zijn, en elke regeering het met hen eens is daarom dringen zij op meer bekwamen spoed aan. En hierom te meer is het manifest, dat wij dezer dagen overdrukten, ons zoo sym pathiek, omdat de stellers er van allen behooren tot de Christelijke organisatiën. Wij willen de namen dier organisatiën nog wel eens herhalen. Zij zijn De Bond van R K. Werkl. Vereenigin- gen in het Aartsbisdom Utrecht De Centrale Bond v. R. K. Werkl. Veree- nigingen in het Bisdom 's-Hertogenbosch Het Christelijk Arbeids-Secretariaat De Christel. Werklieden-Vereeniging „Maarten Luther" te Amsterdam De Friesche St. Bonifacius-Vereeniging; De Limburgsche R K. Volksbond De Nederlandsehe R. K. Volksbond De Nederl. Vereeniging van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden Het Nederlandsch Werklieden-Verbond „Patrimonium" De St. Josephs Gezellen-Vereeniging Amsterdam De St. Josephs Gezellen-Vereeniging Bergen-op-Zoom De St. Josephs Gezellen-Vereeniging 's-Gravenhage De St. Josephs Gezellen-Vereeniging Nijmegen De St. Josephs Gezellen-Vereeniging Rotterdam. En de motie, door de respect, vertegen woordigers in vergadering bijeengekomen te Utrecht den 29sten Januari en 29sten April 1906 aangenomen, luidt De vertegenwoordigers der Chr. Werklieden Organisaties, in vergadering bijeengekomen te Utrecht den 29sten Januari en 29sten April 1906, ter bespreking van het vraagstuk eener wette lijke regeling der invaliditeits- en ouderdoms- verzekeiing overwegende, dat de invoering van een inva liditeits- en ouderdomsverzekering algemeen wenschelijk wordt geacht; overwegende, dat sedert jaren de arbeiders in hunne verwachting, dat deze zoo dringende zaak tot stand komt, betreuren, dat door intrekking van het des betreffend wetsontwerp Kuyper, een poging tot bereiking van dat noodige doel is te niet gedaan, spreken den wenseh uit, dat het ministerie het toegezegde ontwerp met zoodanigen spoed zal indienen, dat het nog in deze parlementaire periode kan worden ten einde gebracht, en, dat ook de voorstellen, tot verkrijging van de middelen, zoo tijdig worden ingediend, dat de invoering der wet geworden regeling, jot geene vertraging leiden zal. Reeds voor wij van deze motie"kennis droegen, en van den wenseh dier werk liedenverenigingen om ons over deze brandende quaestie der Ouderdomspensio- neering uit te spreken hadden wij, in ons no. van 22 Mei j.l. een en ander geschreven, waarnaar wij belanghebbenden kunnen verwijzen. Wij herinnerden aan de oorzaken der achteruitstelling van dit levensvraagstuk. De oplossing van het vraagstuk der arbeiders] pensioneering in ons land is de gansche vorige eeuw op den achtergrond geschoven door tal van politieke quaesties en van rechtsquaestiën, waarin de oud-liberale en conservatieve regee ringen die een halve eeuw ongeveer de macht en de meerderheid hadden, weigerden een groot volksdeel ter wille te zijn. Om niet te spreken van hetlaat-maar-waaien-stelsel der Manchester school, dat onder het gros der werkgevers en staatslieden van bovengenoemde richting zijn aanhangers en verdedigers vond, en door menig chr. oeconoom zoo niet aangehangen, dan toch zeker niet bestreden werd. Wij wezen op de kentering ten goede die intrad. Oud-liberalen zelf begonnen zich op dit punt gewonnen te geven. Staatslieden der nieuwe school wierpen zich op de bestudeering van dit brandende vraag stuk. Treub, Talma, Aalberse wisten hunne geestverwanten voor dit vraagstuk te winnen. Het vorige kabinet-Kuyper-Loeff schoof het meer dan een zijner voorgangers naar voren. En er is nu geen enkele partij meer die het zich niet een eere zal rekenen, aan de oplos sing van deze rechtsquaestie mede te werken. Dank zij de jarenlang volgehouden voor lichting van ons antirev. hoofdorgaan, van Patrimonium, van dr. De Visser, hebben de Christenen in den lande gelukkig hun doopersch standpunt laten varen, en dank zij het kloek getuigenis, de taaie volharding, bovenal den zeldzamen geloofsmoed dier edele garde, welke reeds ontsliep is de schoone bede «geef ons eiken dag ons dagelijksch brood" weer be grepen, en tot haar recht gekomen. Wij lieten naar voren komen hef ideaal dat alle ivettelijk ingrijpen onnoodig zou maken. Waren de verhoudingen in het roaalschap- pelijke leven volkomen gezond, d. i. overeen komstig den eisch van Gods Woord, zoodat èn zulk een loon werd uitbetaald, als voldoende was om ook voor den ouden dag te zorgen, èn de werkman zich volkomen van zijn roeping bewust was er behoefde over pensioneering niet te worden gesproken. Dan zorgde de arbeider uit eigen beweging voor zich zeiven, dan was hij in staat er zorg voor te dragen. Dit is nu eenmaal, dank zij de doorvoering der Revo lutiebegrippen niet zoo. Hij is er niet voor in de gelegenheid, en velen zouden er bovendien totaal onverschillig voor zijn. Wij stelden het niet in socialistischen maar in gezonden liberalen zin bedoelde advies van Bismarck ten voorbeeld. In den Duitschen Rijksdag, op 9 Mei i884, sprak Von Bismarck dit merkwaardige woord »Geeft den arbeider recht op arbeid, zoolang hij gezond isgeeft hem arbeid, zoolang hij gezond is verpleegt hem als hij ziek isver zorgd hem, als hij oud is". Wij waarschuwden aan de hand van groote mannen uit alle partijen 0. a. Van Houten en Treub legen absolute Staats- pensionneer ing. (Treub) Mleeft alle respect voor het goede hart van de heeren Staatspensioneerd, maar meent dat ze dat hart niet onder controle hebben van het verstand. Spreker rekent de kosten van Staatspensioneering op f 10o.000.000, invalidi- teits-verzekering daarbij onontbeerlijk inbegre pen. De Bond van Staatspensioneering becijfert f 48.000.000 zonder invaliditeits-verzekering, »Perio" denkt dat geld te vinden uit een tot 20 pCt., 30 pCt. en 40 pCt. opgedreven suc cessiebelasting. Doch in de practijk zal die be lasting worden} ontdoken door schenkingen tijdens het leven." Wij bevalen e»sri ander stqlsel aan, waar bij Staat, Werkgever en Arbeider samen werken, metin beginsel, verzekeringsplicht. De Duitsche wet van 22 Juni 1889 heeft dien als beginsel aanvaard. Hoe kon 't anders. Immers de geschiedenis, zoo daar als elders, had overtuigend geleerd, dat van particulier initiatief weinig heil te ver wachten is. Zoolang de verzekering tegen ziekte, onge lukken, invaliditeit enz., aan de vrijheid van werklieden en patroons wordt overgelaten ook ons land bewijst het zal er weinig of geen gebruik van worden gemaakt. Vele ar beiders vooral die op lijperen leeftijd gekomen zijn, zouden stellig, omdat zij tegen de hooge premiën opzien, of wel om andere redenen, er niet toe komen zich te verzekeren, terwijl slechts enkele welgestelde of goedgezinde patroons hun arbeider een klein pensioen uit reiken. Voor het oogenblik hebben wij hieraan niets toe te voegen. Wij wachten met belangstelling de besprekingen in de Pers over dit belangrijke vraagstuk af. En zoo mem ons een weg wijst, die uitnemender is, willen wij gaarne onze meening op het punt van den verzekeringsplieht, volgens sommigen verzekeringsdwang, herzien dewijl ook wij in dwang nog altijd een aanslag op ons volkskarakter zien, en wij niet zijn van de leerhet komt er niet op aan hoe het komt, als 'f maar komt. In ieder geval zou in de wet een be paling moeten worden opgenomen dat van den verzekeringsplicht ontslagen is, hij die reeds door eigen verzekering, bijv. bij een Y erzekerings-Maatschappi j genoegzaam voor den ouden dag zorgt, of zorgen zal, en dat staaft met bewijzen. 23 Juni 1906. Zacht aanachteruitstop De Goesche heeft, schrijft ze nu, geen polemiek nondig en wil „eerlijk bekennen" dat de polemiek met ons blad langzamer hand wel wat ontaard is. Wijl, schrijft het blad, Donderdag nu een vergadering wordt gehouden van den ge meenteraad, zal de redactie de zaak zoolang laten rusten. En daarmede houdt ze „stiekum" hoezeer ze klop kreeg. Blunder op blunder. Wij stonden verbaasd uit de Goesche Courant te vernemen dat a.s. Donderdag raad zal worden gehouden. De raadsleden wisten daar Dog niets van. Wie is toch de „stüle verklikker" die uit de vergade ringen van B. en W. of van het stadhuis- bureau klapt? Eigenaardig is nu echter dat de Goesche heden per bulletin moet komen meedeelen dat bedoelde vergadering is uitgesteld Een mensch moet er toch maar invliegen 1 De Goesche Courant deelde verder mee dat het bestuur der Geref. Bewaarschool te Goes subsidie heeft aangevraagd aan de gemeenteOok dat bericht is onjuist (al verraadt het ook den „stillen verklik ker"). Bedoeld vei zoek is n.l. niet inge komen 11 Wie zou nu toch geen medelijden krijgen met de Goesche 't Is alevel zoo warm wat zullen ze op dat bureau zweeten I Enfin, misschien goed voor de „kwaje dampen" I De groote vrijzinnige pers heeft het nogal op haar heupeu, omdat de Com missaris der Koningin in Limburg op den Katholiekendag te Echt in de sectie van tram- en spoorwegpersoneel had aange drongen op bevordering van verspreiding der Katholieke bladen, en daarbij zijn spijt had uitgedrukt dat aan de stations in Limburg wel vrijzinnige, doch geen katholieke bladen worden aangetroffen. Toen in 't vorige jaar de liberale bur gemeester van Utrecht in een openbare vergadering zijn ingenomenheid met den val van Kuyper en de verkiezing van v. Karnebeek uitsprak, en verklaarde dit te doen „als burgemeester", zweeg diezelfde pers als een mof. En toch wanneer er van ergerlijk sprak*? mag zijn was 't optreden van burgemeester Reiger te Utrecht vrij wat meer te laken dan dat van Commissaris Ruys te Echt. Waaruit wij mogen afleiden dat men aan die zijde meet met twee maten, al naar gelang de delinquent een politiek tegenstander is of tot de vriendjes behoort. Het overkomt misschien menige onzer lezers zooals het ons verging bij de ein- delooze discussiën in de Tweede Kamer over het arbeidscontract. Het overkwam ons dan dat we iets begrepen van de moeilijkheid om den arbeid bij contract te regelen, en ook iets gevoelden van het dorre van den arbeid als die enkel geldswaarde vertegenwoor digt, en als arbeid een zeker handelsartikel of ruilmiddel wordt waarvan de uitwisse ling bij contract wordt bepaald. Tusschen den tijd der patriarchale ver houding van baas en knecht en het rijpen van een arbeidscontract ligt een lange, lange geschiedenis. Het onpersoonlijke is meer dan ooit op den voorgrond getreden. Alles is onper soonlijk. Syndicaten, zedelijke lichamen, naamlooze vennootschappen, met direc teuren, commissarissen en aandeelhouders. Zij kennen niet de menschen die voor hen werkeD, zelfs niet bij name. En het wer kend personeel kent den chef of de onder nemers niet. Werkman en machine zijn in veler gedachten één. En van den huis arbeid komen wel eens schrikwekkende tijdingen, zooals we er onlangs uit Berlijn vernamen. En zoo zal dan nu de wet moeten ver goeden wat door persoonlijke verhouding wegviel. Het arbeidscontract is het kind van zijn tijd, uit de omstandigheden geboren gerijpt door den tijd. Het wetboek op den arbeid is reeds meer dan dertig jaren geleden gevraagd en aangekondigd. En bij allen mogelijken eerbied voor wetten, gelijk wij antirevolutionairen dien schuldig zijn, vergeten we toch ook het diepzinnig woord van den apostel Paulus niet, dat door de wel de overtreding meerder wordt. iaitenlandscb Overziebt. Noorwegen jubileert met zijn eersten koning. Gisteren had te Drontheim diens kroning plaats. Van het paleis tot aan de kathedraal waar de plechtigheid geschieden zou, waren de straten afgezet door een dubbele rij soldaten. Veel detectives waren ter plaatse en in functie, hetgeen denken doet aan wantrouwen bij den vorst in de gezindheid van al zijn onderdanen. Overi gens heerschte er groote geestdrift, toen hij naar de Domkerk reed. De (Evang. Luthersche) bisschop van Christiania sprak een rede uit naar aanleiding van Joël 2 2l „Vrees niet, 0 land, verheug u en wees blijde; want de Heereheeft groote dingen gedaan". Daarna werd de koning door den bis schop van Drontheim gezalfd, en drukten de bisschop en de minister van Staat, Michelsen, hem een kroon op het hoofd. De minister van Buitenlandsehe Zaken reikte hem den scepter over, staatsraad Arktauder den rijksappel. Op dergelijke wijze werd de konicgin gekroond, waarop de voorzitter van het Storthing (Eerste Kamer) ,de kroning voor voltrokken verklaarde. Tijdens de indrukwekkende plechtig heid daverden 42 saluutschoten. Koning Hakon werd door de Fransche regeoring begiftigd met het grootkruis van het Le gioen van Eerde Tsaar van Rusland verleende hem het grootkruis van de Andreasorde. Frankrijk verneemt met even groote kalmte dat de sociaal-demoeraat Jaurós door den weisprekenden radicaal minister Clemenceau in de Kamer van Afgevaar digden werd afgestraft, als dat de rappor 1 teur in de Dreyfus-zaak in het Hof van Cassatie geconcludeerd heeft dat deze naar een nieuwen krijgsraad wordt ver wezen. Zoowel Clemenceau, door Jaurès van volks verraad besehuldigd als Dreyfus door Mercier van landverraad beticht, hebben zichzelf recht weten te verschaffen. Eerst genoemde deed het in een welsprekende redevoering, door vriend en vijand be wonderd, waarbij hij zijn tegenstander illusionisme en boerenbedrog verweet en een lans brak voor zijn eigen practisch optreden. Laatstgenoemde deed het door krachtig te blijven agiteeren tegen het vonnis van den krijgsraad te Rennes, waarbij hij nog maals schuldig verklaard en veroordeeld, doch door den president der republiek be genadigd werd. De weg van dezen laatste is de langste, doch die dan ook duurzaam eerherstel brengen zalde weg van eerstgenoemde is de kortste doch dan ook een waarop hem het vertrouwen slechts voor een tijd, mis schien een korten tijd vergezellen zal. Intusschen kan de regeering zwemmen in haar meerderheid. Een motie van ver trouwen in de regeering verkreeg vyf-zesden van de stemmen. Rusland gaat al meer achteruit naar revolutie en regeeringloosheid. De minis ters hadden in de jongste vergadering der Doema een taaien dag, toen zij geïnter pelleerd werden over de gruwelen in Bie- listok en andere daden van verschoond geweld. Na een heftige woordenwisseling werd een voorstel aangenomen, om aan den Czaar te berichten dat dit ministerie af treden moet en het nieuwe ministerie moet staan onder de tucht van de Doema. Maar wat dan Goremykine wil graag weg. En het is duidelijk dat hij den toestand niet weet te beheerschen. Maar wie hem vervangen zou, is al even onmachtig of onbekwaam. Alleen Trepof zou er voor deugen. Doch zou de Tsaar dezen reactionair aan het hoofd van een kabinet durven stellen Donderdag is de behandeling van het arbeidscontract afgeloopen. Ongeveer drie maanden heeft het de werkzaamheid der Kamer en het hoofd, wellicht ook 'thart van vele afgevaardigden bezig gehouden. Vooral hebben de juristen hun hart aan de debatten en beraadslagingen kunnen ophalen. De tweede lezing volgt later. En zoo mag men het er dan voor houden, dat de goedkeuring van het ontwerp verze kerd is. Gisteren werd het restant afge daan en wel in de morgenuren. Het ging nog over het amendement Okma, dat naar wij meenden, gisteren reeds was in stem ming gekomen, een amendement, dat de strekking had, om de procedure bij ge schillen, als 't dagloon niet meer bedraagt dan vier gulden, door werkgever en arbei der gratis te kunnen voeren. Genoemd amendement was in twee deelen gesplitst deze kwamen, als op verschillende artike len betrekking hebbende, beide afzonder lijk in stemming. En nu stelde dhr. Lim burg tegenover het tweede gedeelte een afzonderlijk amendement. Deze afgevaar digde wilde n.l. den belanghebbende een „bewijs van onvermogen" laten overleggen om kosteloos te kunnen procedeeren.Vol gens diens opvatting was dan Woensdag alleen nog maar uitgemaakt in verband met het desbetreffend amendement Okma dat het verzoekschrift aan den banton- rechter vrij van zegel zou zijn. En daaren tegen handhaafde dhr. Okma zijn amende ment, dat de strekking had om als het dagloon van werkgever of werkman, die in rechten optreedt in gedingen betref fende de arbeidsovereenkomst, vier gulden of minder bedraagt, deze geacht mag wor den van den rechter vergunning te heb ben gekregen tot kostelooze procedure, Het werd eohter verworpen met 44 tegen 42 stemmen, Het gewijzigd regeeringiy»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1