NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 217. 1906. Maandag 18 Juni 20e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent.. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zi{, die zich met 1 .Tuli a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen liet tot dien datum gratis. 16 Juni 1906. Als een kreeft. De Qoesche Courant is al aan het terug krabbelen. In haar nummer van gisteren is die kreeftengang begonnen. Blijkbaar is de redactie op informatie uitgegaan en zijn de verkregen inlichtingen voldoende geweest om de Goesche te doen zien hoe mal ze zich heeft opgeblazen. Jammer maar dat de Goesche niet vroeger dat onder zoek liet instellen. Dat zou haar voor dezen blunder hebben' bewaard. Maar nu moet ge niet denken dat de Goesche den burgemeester rehabiliteert O, neen Die heeft het gedaan al heeft hij het tienmaal niet gedaan. En als altijd kan de Goesche Crt. het niet zoover sturen dat zij royaal haar beschuldigingen en verdachtmakingen erkent en excuses maakt. 't Is dan ook geen wonder dat haar eigen vrienden er meer dan zat van worden. En een ander vrijz.-democr. blad schreef gelijk met ons een afkeurend artikeltje •,nder den raken titel „met kleine steentjes Maar, wat helpt hetMoge de Goesche Courant noodgedwongen den gang van den kreeft al eens aannemen, „rood worden als een kreeft'', dat kenteeken van zich schamen blijft haar vreemd. Dr. Kuyper is gisterenavond uit het buitenland te Amsterdam teruggekeerd en de hoofdredacteur van de Middelburger is gisteren voor eenige weken ook naar het buitenland op reis gegaan, na eerst nog even een onbekookten uitval tegen den burgemeester van Goes te hebben opgesteld, een uitval, gevolgd door een schop aan dr. Kuyper. Haar onfat soenlijk stukje over den burgemeester 107 rEITILLETOlT. DOOK SCALDIS. Nieuw- en St. Joosland Nieuwland is een lief gelegen dorpje, 3li uur Z.-Oost van Middelburg. Na de vasthechtiDg van Walcherenliep de rij weg van Middelburg naar het Sloe, door dit dorp heen. Vroeger was St. Joosland een eilandje op zichzelf, ten Z.-Oosten van Walcheren, 't strekte zich uit van tegenover den Oranjepolder tot dicht bij 't kasteel van Rammekens. Van Z.-Beveland werd het door 't Sloe gescheiden. Dit eilandje was in't midden van de diepte, met verscheidene schorren, zonder eenig oud land aan te raken, op gewassen. 't Bestond uit vier Polders dien van St. Jooslandde oudste, bedijkt in 1681, den Nieuiverkerkechen polder in 1661, den Middelburgschen polder in 1645 en Nieuw St. Joosland in 1671. Het tegenwoordig dorp ligt in den Middelburgschen polder. In het midden der 18e eeuw was de geheele polder groot 2209 Gemeten 158'/a Eoede echotbaar land. Nadat het eiland aan den vasten wal was gehecht, werd, volgens Not. van Gecomm. Raden van Zeeland den 16 Sept. 1650, op verzoek van Middelburg 100 Pd. Vis. aan de stad toegestaan voor den bouw eener berk in den Middb.polderen d.d. 23 Juli 1652 het beroepen van een predikant, wiens inkomen en ook dat van den schoolmeester 22 Juli 1658 geregeld worden. De kerk was in 't laatst der 18e eeuw veel te klein geworden voor den dienst, en moest derhalve vergroot worden. Den 7 Juli 1791 werd dan door Gecomm. Eaden, 0 Jn plaat te zien bij Smallegange. let wel een drager van 't gezag begin nende met „Een Goesche beroemdheid" vet gedrukt en eindigend met de woor den: „Goes heeft in zijn burgemeester een aardig souvenir aan de regeering van dr. Kuyperzullen wij niet overnemen. Wij constateeren alleen het feit dat de Middelburgsche Crt. die by na wekelijks zichzelf een pluimpje geeft dat zij dit of dat bericht niet opnam, dewijl zij wel vermoedde dat het onjuist zou zijn wanneer een anti-revolutionair, schoon bij vele liberalen bemind, openbaar be ticht en beleedigd wordt het nietnoodig vindt met de overneming van zoodanig bericht te wachten, en er zelfs nog een paar hatelijkheden van zichzelf aan toe voegt. Een farizeeuwsche wijze van doen, waar aan men, naar wij met genoegen vernamen, zich zelfs in vrijzinnige kringen begint te ergeren. Middelburg. Stukken Gemeente raad. Tot toelichting van hun voorstel in verband met de ontworpen verordenin gen op de heffing eener inkomstenbe lasting zeggen B. en W. dat het de be handeling der ontworpen verordeningen zal vergemakkelijken zoo de Raad eerst beslist over de twee voornaamste wijzi gingen nl. de verplichte aangifte en het stellen van stra ffen bij n iet volledige of on juiste (te lage Red aangifte. Daarna stellen B. en W. voor dat de Raad een besluit neme op de volgende vragen lo.Wenscht de Raad de thans bestaande bevoegdheid om van het inkomen opgaaf te doen, te veranderen in een verplich ting daartoe Zoo ja a. gespecificeerd als in het door Burgemeester en Wethou ders ontworpen aangiftebiljet is aange geven b. in ééne som of met opgave eener klasse te Middelburg aanbesteed het aanbouwen van twee nieuwe zijvleugels, met timmer werk van zitplaatsen enz., en het maken van een geheel nieuw torentje op dezelve. Na voltooiing van deze vergrooting werd het gebouw tot den dienst ingewijd den 20 Nov. 1791 door ds. A. Offers met Jes. 54 2 en 3. Bijna eene eeuw later bleek het dat deze kerk, in vele opzichten, niet meer aan de eischen des tijds voldeed, waarom, op ini tiatief van den pres. kerkvoogd, dhr. A. van Waarde, besloten werd, de oude kerk door een geheel nieuw en doelmatig gebouw te vervangen. Den 15 Febr. 1882 werd nu aanbesteed het afbreken der oude en het bouwen der nieuwe kerk, zonder toren en uurwerk doch de gemeenteraad nam 20 Maart d.a.v. het besluit, de kerk met toren en uurwerk te verrijken. De eerste steen van het gebouw werd gelegd den 30 Juni 1882 door genoemden pres. kerkvoogd, en werd de nieuwe kerk ingewijd den 6 Mei van het volgende jaar, door dr. J. Riemens van Middelburg de gemeente was door het vertrek van ds. Engelberls vacant naar aanleiding van 1 Kon. 829. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordighet Gemeentebestuur, den Amb.Heer, de architect, de aannemers, en een groot getal belangstellenden. Laten wij het kerkje nu eens van buiten en van binnen bezien. Reeds bij het inslaan van de dorpsstraat valt het vriendelijke voorkomen van den voorgevel met daarvoor geplaatsten sier- lijken toren ons in het oog. In dezen voorgevel zijn drie gedenksteenen geplaatst met inscriptie, betrekking hebbende op de geschiedenis der stichting. Een paar hoofddeuren in den torengevel, met sierlijk smeewerk belegd, geven toe gang tot een flink voorportaal, waaruit wij, door twee deuropeningen, de kerk binnentreden. Dit portaal met zijn lam- briseering van gekleurde tegels uit de 2o. Besluit de Raad tot verplichtiug tot aangifte, verlangt hij dan op de niet, de niet volledige of de onjuiste nakoming dier verplichting andere straffen toe te passen dan die genoemd in de Gemeente wet Zoo jaa. die door Burgemeester en Wethouders voorgesteldb. die door den heer van Dunné voorgesteld. Na de beslissing kan dan in een vol gende vergadering over de ontwerpen worden beraadslaagd. De Commissie van Financiën rapporteert in zake het voorstel van B. en W. be treffende de afscheiding van het terrein aan school K en dat van juffr. Iiattink, dat zij zich met dat voorstel, zooals het ligt, niet vereenigt. Immers het lid der Commissie mr. Fruin zegt liet navolgende: Uit een in loco ingesteld onderzoek en nadere inlichtingen van den heer van Milaan is mij gebleken dat het voorstel der Commissie van Fabricage verreweg de beste oplossing aanbiedt en dat ook de rekwestrante wel geneigd is daarin toe te stemmen, mits de nieuwe grenslijn zoo getrokken wordt dat de vruchtboomen staande ter plaatse, waar thans de potlood kruisjes zijn aangebracht, aan haar erf blijven. De grenslijn zou dan zoo getrok ken worden dat zij van de gang der school 4 M. en van het gymnastiek-lokaal 4,75 M. verwijderd blijven zou. Dit is naar het oordeel van den heer Milaan en van mij voldoende. Daargelaten dat bovenbedoelde kruisjes op de teekening bijna geheel vallen binnen de grens van de stippellijn door de Com missie van Fabricrge aarigegeven, welke Commissie trouwens met zoovele woorden in haar rapport zeide i,ongeveer in den zin als op bijgaande teekening inet stippel lijnen is aangegeven," komt het nu onze Commissie geweascht voor om met re kwestrante nader in onderhandeling te treden omtrent eene juiste vaststelling van het over en weer te ruilen en daarna de fabriek van Gebrs. Ravesteijn te Westraven en den mozaïekvloer uit de fabriek van Boch et frères, ziet er vroolijk uit, waartoe zeer veel bijdraagt de eigenaardige licht speling, door de paneelen van gekleurd glas in lood en antieken stijl boven de verschillende deuropeningen, hetgeen, evenals de kerkramen, geleverd werd door den Heer G. Rawinkels te Swalmen bij Roermond. Het inwendige der kerk ziet er deftig uit. De wanden zijn versierd met pilasters en bogen van roode, gele en zwarte steenen, waarboven een dito kroonlijst. De tusschen- vakken zijn aanvankelijk wit gelaten, om later door polychramie opgeluisterd te worden. De versierde kapconstructie met vak- en paneelzondering, waarvan het vlakke gedeelte later eveneens tot polichromie bestemd is, maakt met den onderbouw een waarlijk schoon geheel uit. Door de vriendelijke en ijverige tus- sehenkomst van den heer A. Walraven, geneesheer alhier, kwamen de gelden bijeen, niet alleen tot het maken der tijde lijke nieuwe bankin richting, maar ook tot den aankoop van een fraai orgel. Dit orgel werd in Juli geplaatst; de aftimmering van de daarvoor bestemde verhevenheid kon daardoor nog niet plaats hebben. Ter voorziening in deze tijdelijke leemte werd door den heer Reinoud een orgel ten gebruike afgestaan, en bij de inwijding der kerk door hem bespeeld later, den 28 Oct. werd het nieuwe orgel ingewijd. Achter het kerkgebouw is een kleine kerkeraadskamer gebouwd, die er inwen dig gezellig uitziet. Een schoorsteenman tel van Amerikaansch grenenhout met paneelen van tegeltjes, waarop bijbelta- fereelen zijn geschilderd, trekt daarin zeer onze aandacht. Overigens is deze kamer van vele gemakken voorzien. Het geheele kerkgebouw ziet er waar lijk uit en inwendig keurig uit en is H» nieuw ontworpen grenzen op het terrein door middel van paalsjes uit te bakenen en door wiskundige meetlijnen op voor schreven teekening aan te wijzen, een en ander nader bij geschrifte toe te lichten. Aan de ruiling zou dan ten grondslag moeten leggen het maken eener afsluiting door middel van een houten schutting, zoooals door rekwestrante is gevraagd en door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld. Dusdoende krijgt rekwestrante reeds dadelijk zekerheid van 't geen ze blijkbaar in haar schrijven van 7 dezer beoogt; hetwelk trouwens ook lag in de bedoeling der Commissie van Fabricage. De Commissie voor de strafverordeningen ontwierp eenige wijzigingen der verorde ning van algem. plaatselijke politie. Zij wil onder meer strafbaar stellen alle «op of aan de straat met geld, kaar ten of dobbelsteenen te spelen", daarge laten of het al of niet om geld gebeurt. Idem op straat een rijwiel te berijden, zonder met tenminste één hand de stuur stang vast te houden. Idem op een rijwiel op de straat meer personen te vervoeren dan waarvoor het bestemd is. Art. 52. Inlassching De bestuurder van een of meer trek dieren, aangespannen voor een rij- of voertuig op gummibanden, is verplicht te zorgen dat deze dieren altijd voorzien zijn van tenminste één schelklinkende bel. Art. 54 bis. Ieder is verplicht te zorgen dat honden die hem toebehooren of die onder zijn hoede staan, niet zoodanig ru moer verwekken dat anderen daarvan hinder ot overlast ondervinden. Art. 55 worde aldus gelezen Op schrif telijk bevel van B. en W. „moet een hond voor een door hen te bepalen tijd of voort durend voorzien zijn van een muilkorf, ver vaardigd naar het ter secretarie van de Gemeente aanwezige model, én bovendien een sieraad der gemeente. Het is naar motieven uit den oud-Duitsehen stijl ont worpen door den architect L. Kuiler te Middelburg, en onder diens toezicht uit gevoerd door de aannemers H. van Leer dam alhiei en W. van Uije en Zonen te Middelburg. De kerkelijke gemeente werd den 22 Nov. 1844 op aangename wijze verrast, door een aanzienlijk geschenk in zilver, ten gebruike bij het H. Avondmaal, be staande uit eene schenkkan, twee bekers en drie schotels eenvoudig en net bewerkt. Deze gift door Vrouwe E. P. van Benthem, werd geschonken ter nagedachtenis van haren echtgenoot ds- L. Jutting alhier predikant van 18201841. Na het over lijden van genoemde Vrouwe 2de echt genoot van ds. Juttingontvingdejdiaconie 30 Maart-1851 een legaat van 1000 gld. Nadat dan het eerste kerkgebouw in 1652 gesticht was, werd als predikant be roepen JOHANNES VAN MIGGRODE (of Miggrodius). Deze was een kleinzoon van den beroemden Veerschen predikant, den eersten en voornaamsten kerkhervor mer in ZeelandJan van Miggrode, doch geen zoon van Jacobus, laatst pred. te Mid- delbusgzooals sommigen meenen, maar wel van een van diens broeders Cornells of Guiljam. ÜAla proponent werd hij te dezer plaatse beroepen den 28 Juli 1652 en 25 Aug: d.a.v. bevestigd. Hij overleed alhier in 't begin van 1657. Een en twintig opvolgers had ds. Van Miggrode tot op heden. Als vijfde leeraar vinden wij op de lijst vernoemd JOHANNES LOUIS. Wijl deze een eigenaardige persoonlijk» heid was, en iemand die nog al veel met zijn gemeenteleden overhoop lag, willen wij eene bladzijde uit zijne leven sgeschie» clenis opslaan, zoo noodig aau eenen ketting worden vast gehouden. „B. en W. zijn bevoegd zoodanig bevel uit te vaardigen, indien een hond nt ar het oordeel van de politie gevaarlijk is. „Geen hond enz." gelijk het thans be staande artikel. Art. bhbis. Achteraan art. 55bis litt. d toevoegen de woorden „terwijl 't verboden is den hond te doen trekken door middel van eenen halsband". Art. 555/s litt. e „de hond mag niet voor zien zijn van eenen muilband, noch ziek, kreupel, gewond of kennelijk drachtig zijn, noch eene geringere schouderhoogte heb ben dan 60 c M." Art. 55ter. Er wordt voorgesteld eene nieuwe bepaling, luidende „Onverminderd het bepaalde bq de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 89) en bij artikel 21 der jachtwet, zooals dit is gewijzigd bij de wet van 13 Juli 1896 (Staatsblad no. 105), is het verboden op eens anders grond of in daarop staande keggen, boomen of houtgewas of op open bare wegen of voetpaden of in openbare plantsoenen of op de gemeente-begraaf plaats of in het algemeen op voor den openbaren dienst bestemde gronden, vogel nesten uit te halen of te beschadigen of vogels te dooden, te vangen of daartoe eenig middel te bezigen, zonder de schrif telijke vergunning daartoe van den recht hebbende op dien grond, of voor zooveel openbare wegen, voetpaden, plantsoenen, de gemeente-begraafplaats en andere voor den openbaren dienst bestemde gronden betreft, zonder schriftelijke toestemming van burgemeester' en wethouders, op de eerste vordering van den onderzoekenden beambte te vertoonen. Ook is 't verboden zich met eenig middel tot het dooden of vangen van vogels op eens anders grond te bevinden, zonder schrifte lijke vergunning daartoe van den recht hebbende op dien grond, op de eerste Hij werd als proponent bij de cl. van Walcheren den 3 Mei 1702 alhier beroepen, en den 11 Juni d.a.v. bevestigd. Aldra was zijne levenswqze niet zoo het behoorde, want den 7 Nov. 1709 kwam er bij de cl. eene klacht tegen hem in, wegens het maken van schulden enz., welke klach ten herhaaldelijk werden behandeld, totdat deze schulden eindelijk, op betooning van zijn berouw werden afgedaan den 27 Febr. 1710 met last echterdat een predikant uit den ring hier eene toepasselijke predi- catie zou doen, waarbij hij tegenwoordig moest zijn. Vooral met den chirurgijn stond ds. Louis op gespannen voet. Deze, Paulut Tisson geheeten, beklaagde zich, in 't begin van 1715, bij de classe dat ds. Louis hem op een Zondag iets gezonden had ik zal dit maar niet nader aanduiden, wijl 't van een mensch af komstig was onder den naam van conserf van brood, om te proeven of zulks goed was voor de koorts. Met zijn kerkeraad werd hij daarop den 17 Jan. voor declasse ontboden, waar de kerkeraad, behalve over zijn hoofdig heid, ook nog over andere ergerlijke on deugden beschuldigingen tegen hem in bracht. Dientengevolge hadden verschei dene onderhandelingen met en informatiën over hem plaats, waarbij ook bleek, dat hij op eene bruiloft als Capucijn gemaskerd was verschenen. Nadat de cl. alle pogingen had aange» wend, om hem tot beterschap te brengen, werd eindelijk 12 Dec. 1715 tot zqn ont» slag besloten, waarbq de cl. zich voorbe hield, hem weder beroepbaar te stellen, indien hij tot inkeer kwam, waartoe hem een jaar tijd gegund werd. Hq overleed echter op denzelfden dag, den 18 Jan. 1716, dat men tot zijn ontslag overging en werd in de kerk begraven. Hq was den 29 Febr. 1708 gehuwd met Maria de Vos, die hq als weduwe naliet. (Bevolking in 1824 571 j in 1905 -5 1089 jsielen).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1