NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 216. 1906. Zaterdag 16 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH 11,10 11,34 11,53 12,14 12,34 12,37 12,50 12,57 1,20 1,30 1,38 VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Re e h t s i a k e n. Gemengde Berichten. Terstond liouderskiiecht tevens ook ploegen kan srkeur, bij F. J. CASTEL Y e e r e. tond gevraagd H'inaiisknechts )ERHOUD, te Nieuw- fertsdijksche Veer—Goes, litzondering van Dinsdag, sche Veer 6.30 12.5. 8,39 2.57. Slot 6.30. Van Wolfertsd. veer 9. p (Slot Oostende) 2,30 6,30 dienst. - STEENB.— ROOSEND. 7,35 10,20 7,45 10,30 7,53 10,40 8,5 10,50 8,21 11,— 8,42 11,16 8,51 11,24 ,4 11,38 11,40 12,5 12,26 12,42 1,5 >,25 1,47 - ),4 - >,25 9,8 2- 2,10 2,20 2,30 2,40 2,58 3,6 3,17 3,20 ,3 ,15 t,24 ,45 ,55 ,7 ,17 f,27 ,32 1,30 1,33 1,46 1,56 2,20 2,30 2,40 2,50 3,- 9,5 4,- 4,10 4,20 4,30 4.44 5.4 5,12 5,23 5,26 5.45 6,6 6,22 6,45 8,15 8.39 8,58 9,20 9.40 9,42 9,55 ,37 10,10 ',43 11,8 3,50 12,13 4.15 4,39 4,58 5,20 5,45' 5,48 6,2 6,12 10,2 6,36 10,23 6,46 10,32 6,56 10,42 7,6 10,50 7.16 10,58 1,- 4,10 2,5 5,15 2,35 5,57 7.50 8- 8,10 8,20 8,32 8.51 8,59 9,12 9,15 9.45 10,6 10,22 10,45 1.46 1,54 7- 8,5 9,40 3,40 7,- 10,45 Vlissingen—Middelburg, jlissingen Zeilmark 4,40r, gen), 5,50r, 7,55, 9,30,11, 0 1,15b, 2,—, 2,45b, 3,30, 6,55, 7,50b, 8,50, 9,40b, ekt van Badhotelr Ver- misef en b vervoeren 55,15r, (alleen op werk- 10, 10,15, 11,45, f 12,30, ,30, 4,15, f5, 5,50,16,55, 10,25, ll,10r. ten goederen en loopen tot van 9,40 waar r bjj staat de overige tot Zeilmarkt. TRAMDIENST. Walzoorden vm. 4,45, m. 2,15, 5,20, 8,5. i naar Hulst vm 6,20, 9,10 p0, 9,10. T TELEGRAAF. Juni. dagelijks (behalve Maan- uurvan Antwerpen aandag) 's morg. 7.— n. op de Wester-8chelde. N-HAMSWEERT. met 30 September, iesche of Spoortjjd. an Walsoorden naarHan5-- 8,45*. 11,50, nam. 3,25. na r Walsoorden vocrm. 2,38, 5,38. zen worden geen goe- oerd. ELBtTRG—ZEERIXZEB. Juni. ■g dageljjks, 's morgens dags half 5. En 1823 dagelyks 's mongers half uur. DDE1B. ROTTERDAM. Juni. uitgenomen 's Zondags, ur, van Middelburg 9,30, 8,45. alleen dierst van Rolter- r 27 Juni alleen dienst Middelburg. snit J«ni. „SCHELDE" Zater. 23 6,30 P,15 Zond. 24 7,30 12,15 0 Maan. 25 8, - 12,15 Dins. 26 8,30 12,15 0 Woen 27 8,30 12,15 Dond.28 8,30 12,15 Vrijd.29 8,30 12,15 Zater. 30 8,30 12,15 il achter een datum is ee hot tweede getal ia lam). Jonge-Verweet- Goes, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 35|j, die seieli met 1 «Tnli a. s. op ons blad aboniicercu, ont vangen het tot <lleu datum {gratis. 15 Juni 1906. De Ooe8che Courant gaat nu zoover dat zij hare kolommen openstelt voor mede- deelingen uit de besloten vergadering van den Goeschen gemeenteraad. In haar jongste nummer vindt men een verslag van wat naar 't sehijnt voorafging aan de laatst gehouden openbare zitting, en zonder eenige terughouding wordt dat vermeld. En 't onderwerp van die bespreking is een kolfje naar de hand van onze collega, die zoo dolgraag op den burgemeester van Goes hakt. Aan dien man deugt niets. Terwijl aan het redactie-bureau der Goesche geen andere dan edele, bekwame mannen zitten, die in hun arbeid, hun verdraag zaamheid,en in hun particulier leve», boven alle andere menschen uitblinken, staat aan .hoofd van Goes een man, die alle deug den mist, welke bij de Goesche redactie oo uitpuilen 1 En daarom denkelijk (natuurlijk niet omdat die burgemeester anti-revolutionair is, en natuurlijk ook niet in de hoop dat ons verzoenend" ministerie een vrijzinnig democraat benoemt als eens een vacature komt) is het verdachtmakende stukje ge plaatst dat blijkbaar moet dienen a. om den burgemeester af te kammen; b. om den heer v. d Leeuw op te kammen. Nu hebben we naar aanleiding van dat bericht uit de Goesche vierderlei opmerking le. dat het heele geval is een cents- toetert je opgeblazen tot de grootte van een kinderhoofd. Onze inlichtingen zyn van dien aard, dat ze ons de overtuiging hebben gegeven, dat daarbij de Burge meester in geen enkel opzicht schuldig staat 2e. dat het zeer te betreuren valt dat dhr. v. d. Leeuw of een ander raadslid zich heeft laten gebruiken of zichzelf aan geboden heeft, om te vertellen wat naar goede zede binnen de deuren van de raads zaal moet blijven 3e. dat het doen van de Goesche Courant om te trachten door te dringen tot en te publiceeren wat een gemeenteraad in be sloten zitting verhandelt, minstens beden kelijk moet genoemd worden en 4e. noodigen wij de raadsleden beleefde lijk uit in de eerstvolgende openbare zitting eens nadere inlichtingen te vragen over dit zaakje, waarop dan, naar wij verwachten, wel blijken zal dat dit „grind- praatje'' een „kletspraatje'' was. In vrij breeden kring onder onze lezers is ieder jaar het bekende Jaarverslag van de Vrije Universiteit een welkome ver schijning. Het is een rapport van ons wetenschap pelijk leven, dat nog steeds in staat van wording verkeert, een bericht van het observatorium voor ons leven als christe lijke groep in den lande. Het gewone verslag althans het beknopt uittreksel in cijfertaal is onzen lezers reeds bekend. Voor eenvoudiger en pakkender her innering van onze lezers zij er op gewezen dat het vijf-en-twintigjarig bestaan der Vrije Universiteit samen viel met het recht tot het verleenen van graden, en dat het cijfer der hoogleeraren dat in 1903 klom tot 9 nu tot 12 is gestegen. Bet aantal studenten klom tot 181, waar van de theologische en juridische facul teiten het leeuwendeel hebben. Maandag kon in de Tweede Kamer een stemming niet doorgaan, dewijl er vier leden te weinig waren. Iets dergelijks is wel meer gebeurd. En het is ook wel gebeurd dat een der leden in dit geval opstond en een redevoering hield, terwijl de bodes overal heengingen om wandelende kamerleden op te zoeken en naar de vergaderzaal te brengen. Was Etf het vereisehte getal (de helft plus een) eindelijk aanwezig, dan slaakte het lid zijn rede, en de stemming kon doorgaan. Maandag gebeurde zulks niet, doch werd in strijd met het Reglement van Orde de vergadering in plaats van tot den vol genden dag, tot den eigen middag verdaagd. Jaren geleden heeft, schoon onder andere omstandigheden, een Kamerlid, door onvoorbereid,een lange rede uit te spreken, gezorgd dat de vergadering kon doorgaan. Men kan het lezen in de Parlementaire Portretten van Oastoretpollux (wijlen mr. Belinfante) 1881. Er was op zekeren dag een ontwerp aan de orde, maar de beraad slaging kon niet doorgaan omdat de Minister nog wachtte op een inlichting, hem door zijn Departement te verschaffen. Men hoopte dat nog een der leden het woord zou vragen. Maar neen, dit gebeurde niet er heerschte een pijnlijke stilte. Daar krijgt de heer Dullert (voorzitter) den heer v. Lijnden v. Sandenburg, afgevaardigde uit Tiel in het oog; hij wenkt hem met een: „Kom Van Lynden, vraag het woord, en praat wat". „Maar ik heb niets te zeggen, President". „Doe het toch maar". „Enfin, ik zal 't probeeren". En Van Lijnden verzoekt het woord, en krijgt het onmiddelijk. Hij ontwikkelt den stand van het de bat en gaat daarmee voort, en stapelt woorden op woorden, zinnen op zinnen, totdat eindelijk de Minister de verwachte toelichting ontvangt. Van Lijnden kon weer gaan zitten, hetgeen hij dan ook terstond deedintusschen had hij kans gezien om over een stof, die op zijn hoogst een paar minuten eischte, tienmalen lan ger te spreken. Zoo verhaalt deze schrij ver van het jaar '81. Van jongeren datum is hetgeen wij zeiven eens hebben bijgewoond, in 1889, bij de behandeling van het ontwerp Lager Onderwijswet van minister Mackay. De heer Lohman was wegens het hu welijk van zijn zoon afwezigzoodat dr. Schaepman alleen met den minister de aanvallen van de linkerzijde onder aan voering van de heeren Verniers v. d. Loeff en Kerdijk tegen het artikel, waarin het heffen van een „billijk schoolgeld'' werd voorgeschreven, had te weerstaan. Bijna den ganschen warmen dag had het debat geduurd. Er schenen ook telegrammen te zijn gewisseld met dhr. Lohman. De heer Schaepman had een fraaie rede uitgespro ken doch de zaak niet verder gebracht.. Toen ging hij naar de ministerstafel, blikbaar om met de ministers Mackay en Ruys de Beerenbrouck naar den modus vivendi te zoeken, teneinde het artikel te redden. De heer Beelaerts van Blokland was voorzitter. Deze, of de minister, vroeg toen den heer Van Alphen om het woord te vragen en een wijle te spreken tot de minis ter met zijn nieuwe formule klaar zou zijn. De heer v. Alphen deed dit, en sprak onge veer tien minuten, De heer Seret stond bij de ministerstafel op wacht. En toen de minister^ gereed was, wenkte hij den heer Seret, die hierop terstond dhr. v. Alphen een briefje in de hand stopte, zeker met de mededeeling dat hij wel op kon houden. De heer v. Alphen vond dadelijk het slot zijner rede, en terstond trad de minister op met een gewijzigd artikel, waarin een mi nimum schoolgeld van 20 cent werd ge noemd. Het resultaat was dat defractie- Verniers v. d. Loeff zich gewonnen gaf de fractie-Kerdyk apostelde nogwattegen doch het artikel werd met groote meerder heid aangenomen. s "Wat een drukte maakten vrijzinnige en sociale debaters in volksvergaderingen, byv. waar mr. Sybrandi optrad over dat staangeld. Wij zagen den vrijzinnig-democraat met een bedenkelijk gezicht toestemmend knik ken als de sociaal-democraat dat staangeld afdroogdeen den sociaal-democraat met een traan in 't oog den vrijzinnig-democraat toelachen, die den spreker over dat staan geld onder handen nam, Nu weten wij wel dat minister Loeff, na die staangeld-agitatie de pil verzilverd, den maatregel verzacht heeft; dat staangeld bleef toch in de wet. En het staangeld-artikel is aangenomen door de Tweede Kamer met de stemmen van alle vrijzinnig- en sociaal-deinoeraten Van deze laatsten wel wat zot, daar zij pas gestemd hebben voor het amendement- Troelstra om dat staangeld vorderen te verbieden en mr. Troelstra in een scherpe rede dat staangeld een „onzedelijk in stituut" genoemd had. Wat 'n comedie is toch die agitatie tegen het Arbeidscontract van het vorig kabinet geweest Een politieke comedie, waarbij vrijzin nigen en socialisten zich niet van de gun stigste zijde deden kennen. In ons telegram van gisteren hebben wij den heer Goeman Borgesius een pluim op den hoed gestoken, terwijl deze op den hoed van den Limburgschen afgevaardigde Bolsius had moeten prijken. Wij juichten namelijk zijn amendement, om uitbetaling in vreemde munt in onze grensgemeenten toe te laten, toe. Onze berichtgever seinde ons Borgesius, waar Bolsius bedoeld was. Trouwens, het was bekend dat deze laatste 't amendement had ingediend. Dat het aangenomen werd, dankte hij aan den steun van dr. Nolens, die voor het eerst na lange ongesteldheid, dé vergade ring weer bijwoonde en er een warm plei dooi voor voerde, waardoor hij de stemmen van vijf liberalen won. Buitenlandse!) Qfcrzichl F r a n k r ij k. De held van den politieken dag is op 't oogenblik Jaures, de leider der sociaal- demoeraten. Eenige jaren geleden toen zijn geest verwant Milleraud in 't Miaisterie-Ribot zitting had, behoorden Jaures en zijn groep tot de vrienden der regeeringen tegen het laatst afgetreden ministerie stond hij ook niet bepaald vijandig over. Doch zie, nu er een radico-socialistisch ministerie opgetreden is, herneemt Jaures zijn zelf standigheid, ja, neemt zelfs positie als oppositie. Een daad van beteekenis. Immers tal van sociaal-democraten zijn dit kabinet wélgezind, en de radico-socialisten die trouwens in de Kamer de meerderheid hebben, waren al aardig bezig den revo lutionair-sociaal-democraten. in het gevlei te komen. Juist het geschikte oogenblik voor Jaurès om positie te kiezen. Op die wijs brengt hij zijn partij terug van den „burgerlijken" weg waarop zij de laatste jaren onder zijn eigen leiding wandelde. Hij trekt haar terug in het isolement wat haar innerlijk sterken zal. En eindelijk, hij zelf wordt weer zichzelf, om, op zijn tijd de zweep te leggen over dit hem zoo na be staand kabinet, en tegelijk nu de sociaal democratie verwacht in 1909 de meerder heid in de Kamer te zullen veroveren, be reids de samenstelling voor te bereiden van een uitvoerbaar sociaal-democratisch program. Gisteren heeft Jaurès, de machtige rede naar met den prachtigen leeuwenkop, zijn krachtig veto tegen dit kabinet doen hooren, zich van zijne vrienden in dit kabinet los gemaakt en een sociaal-democratisch toe komstprogram ontwikkeld, dat zelfs den tegenstander boeide. Breed en wel gesty- leerd zette hij uiteen wat de sociaal-demo cratische samenleving, zoo zij komt,eischen en schenken zal. Natuurlijk zal zij den kapitalisten het gebruik der werkplaatsen enz. ontnemen het zal een groote onteigening ten aige- meenen nutte zijn. De regeering heeft nog niet geantwoord doch de premier zal uit zijn slof moeten schieten om het effect van deze speech van zijn tegenstander, den Franschen Hebei, le verzwakken. Griekenland. Het kleine Griekenland heeft het nu al eenige jaren aan den stok gehad met zijn buren. Turken, Montenegerijnen, Roeine- niërs, die allen hebben 't om beurte met Grieken te kwaad. Vooral met Roemenië was de verhouding ongunstig. Thans verneemt men, dat de diploma tieke betrekkingen lusschen deze twee officiéél zijn afgebroken. Rusland be schermt de Grieksche onderdanen in Roemenië en Frankrijk die te Braila. En wat de verhouding jegens de Turken aangaat, hieromtrent verneemt men dat 't Zondag tot een ernstig treffen kwam te Kaza Fiorina tusschen een Grieksche bende en losse Turksche troepen. Ook hiervan konden wel eens verwikkelingen het ge volg zijn. Rusland. De agrarische beweging, dat wil zeggen het strijden der landbouwers om plotse linge lotsverbetering neemt onrustbarend toe. Vooral in Poltawa, waarheen ver sterkingen moesten gezonden worden. On rustwekkend is hier en daar de toestand te eer, dewijl soldaten en boeren gemeene zaak. maken. Te Moskeu zijn de studenten weer zeer woelig. Politie en kozakken hebben een moei lijken ondankbare, levensgevaarlijke taak. De Üoema besloot niet uiteen te gaan alvorens de oplossing van het landbouw vraagstuk zal gevonden zijn. Zij weet zich sterk door de volksmassa in den lande die haar bij ingrijpen van regeering en leger, zou weten te verde digen. Hetgeen te Sebastopol gebeurd is, levert er bewijs van. Daar zijn verleden week een veertigtal revolutionairen, gewapend met bommen en revolvers, de bureaux van een dagblad binnengedrongen, waar zij de redacteuren eenigen tijd vasthielden, waarop zij de zetters ter drukkerij dwongen tot 't zet ten en drukken van revolutionaire pro gramma's. Diezelfde revolutionairen heb ben thans een zeer onrustbarende procla matie verspreid. Daarin wordt gezegd, dat de partij voor- loopig zich zal bepalen tot een lijdelijk vijandige houding, maar onmiddellijk tot geweld haar toevlucht zal nemen, zoo het bureaucratische ministerie mocht overgaan tot dwangmaatregelen tegenover deDoema of hare vijandige houding jegens de door het volk gekozen vertegenwoordigers niet wijzigt. De proclamatie eindigt met de verklaring, dat de partij en het volk gereed zijn de tegenwoordige regeeiing ten val te brengen, die ze beschouwen als niets anders dan een wettelijke anarchie, geleid door brutale kracht. In den Kaukasus met zijn ruwe onge ordende bergstammen blijft eveneens de toestand hachelijk voor de regeering. Onlangs hadden Kaukasiërs van den stam der iDgoesjen het lijk van een der hunnen gevonden, die door een onbekende ver moord was. Ze vielen daarop eenige kozakken aan, die in de nabijheid aan het werk waren. Den volgenden dag kregen beide partijen versterking en het gevecht begon opnieuw. De regeering zond uit Wladikawkas een bataljon infanterie met maxims, dat de Kaukasiërs onder vuur nam. Vijf Kozakken en zeven Ingoesjen werden gedood de Kozakken hadden 3 en de Ingoesjen 20 gewonden, Melden wij nog dat de regeering by de Zwitsersche regeering het verzoek heeft ingediend den ingenieur Rutenberg, een revolutionair, die in Zwitserland een toe vlucht heeft gezocht, als gewonen moor denaar uit te leveren, daar uit het inge steld onderzoek is gebleken, dat hij met twee handlangers den gewezen priester Gapon heeft vermoord. Arrondissements-Rechibank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de op 8 dezer be handelde zaak tegen J. S., oud 25 j., werk man, geboren en wonende te 's-Heer Arendskerke, die in zijne kwaliteit als be zoldigd bode van het fanfaregezelschap „Excelsior" aldaar geinde contribution wederrechtelijk zich had toegeëigend. Ilij werd wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De vordering was 6 maanden. Kantongerecht Goes. Door het Openbaar Ministerie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 2 Juni 1906, waarbij N. G. wed. C. K. te Kattendijke is vrijgesproken van over treding der drankwet. Vlissingen. De conducteur der brie venmalen van hel spoorwegpostkantoor no. 2, dhr. D. Hoek, welke dienst deed op de lijn Vlissingen—Breda, en nu tijdelijk dienst deed op hel zeekantoor Vlissingen Queenborough (in de plaats van C. Collect, die eenigen tijd geleden geplaatst werd op de stoomtram „Walcheren") is nu voor vast op het zeekantoor aangesteld. Hedenmorgen heeft het Deensche stoomschip „Zoppat" het droge Dok ver laten en licht gereed goederen in te nemen en daarmede te vertrekken naar Dantzig. Nu is weer in het Dok opgenomen H. M. transportsehoener „Vlissingen". Destoom boot Zeeuwseh-Vlaanderen" van den prov.stoombootdienstop deWester- Schelde zal met eleetrisch licht worden voorzien. Met ingang van 1 September a.s. is door Gedeputeerde Staten eervol ontslag verleend aan den heer Jhr. Mr. L. van Brankharst Sandberg, als hoofdcommies ter Provinciale griffie van Zeeland. Bij koninklijk besluit is ingevolge de burgerlijke pensioenwet een pensioen van f1670 's jaars verleend aan J. J. v. Dullemen, landmeter van het kadaster. Colijnsplaat. Heden had de teraarde bestelling plaats van een onzer meest ge achte inwoneressery nl. van Mevr. Noor- dijke, die na 8 dagen ziek te zyn geweest, in het begin dezer week overleed. Hoewel juist op den middag, was er toch veel belangstelling en gingen velen met de begrafenisstoet mee, waar een prachtige lijkkoets voorop reed, die het lichaam bevatte der overledene, die door zoovelen betreurd wordt, niet alleen om haar weldaden en hulpbetoon, maar ook om haar minzaam en zacht karakter. Aan de groeve werd een treffende rede ge houden door ds. Staal, die de overledene herdacht en hare hoedanigheden als Christin deed uitkomen. Waar er reden van droef heid was, is er toch ook reden van blijd schap, daar zy tijdens hare korstondige ziekte, zoo blijmoedig sprak van haar vaste vertrouwen op haren Heer en Hei land, Wien zy ook in haar leven zooveel in haar was, had gediend. Haar echtgenoot, familie, vrienden en vriendinnen (de vrou- wenvereeniging was ook tegenwoordig) werden allen na elkander toegesproken en gewezen op het voorbeeld dat zy gaf en het werk dat zy naliet en daarna werd door spreker den wensch geuit dat allen zich zouden beijveren om, evenals deze doode, in den Heere gerust te kunnen sterven. Da. De Koning, emeritis-pred. te Kr&b- bendijke, sprak ook nog een woord in aan sluiting met het eera;gehoorde. Daarna werd gezongen Ps. 89 8 en door den oud sten broeder der overledene aan allen har- tely ken dank gebracht voor de vriendschap en liefde haar bewezen. Benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger te Ter Neuzen L. Smeets, inspecteur der belastingen aldaar. Verder js benoemd tot burgemeester ym

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1