NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 212. 1906. Dinsdag 12 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Baitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. \e Goes F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Z|j, die asieli met 1 .Tell a. h. op ons blad abonneeicn, ont vangen het tot dien datum gratis. Blind vooroordeel. Te Zwolle is dezer dagen de jaarlijksehe samenkomst gehouden van predikanten der Evangelische richting. DoorDs. Beversluis, de bekende verkiezingsdiohter naar wij rneenen, eertijds een aanhanger van 't spiritisme, zou een referaat worden gehou den over //vergelding en genade''. De in leider was afwezig en voor de eer dei- vergadering zou het niet slecht geweest zijn als zijn referaat mee weggebleven was. Het werd echter voorgelezen door Ds. Drijber. Het referaat handelde vooral over het Calvinisme en bevatte bijna even zooveel onjuistheden als beweringen. Ter ken schetsing van wat men in //evangelische kringen" over het Calvinisme denkt en wat men er van weet, nemen wij de eon- clusiën zakeljjk over. Volgens den inleider is er in de Calvinistische leer van vergelding en genade 1. hardheid en wreedheid 2. heeft die leer een demoraliseerenden invloed; de onmacht gevoegd bij de genade leer in verhand met de leer der voldoening verlamt alle zedelijke inspanning en maakt göddelooze en slechte menschen, die onder het masker van vroomheid tal van lage zonden dienen 3. miskent zij de beteekenis van Chris tus en zijn werk 4. brengt zij de onzedelijkheid in de gedachte als zou sohuld overgedragen kunnen worden 5. onteert zij God. 'Deze stellingen, waaruit, om ze opzijn best te nemen, niet dan grove onkunde spreekt, werden, en dat is hel opmerke lijke, niet weersproken. Prof. Ma'linkrodt, professor aan de Hoogeschool te Groningen, noemde het referaat een populair en weten schappelijk stuk. Mooie wetenschap. Ds. Klinkenberg voegde er nog iets aan toe, om de maat vol te meten 1. de Calvinistische theorie maakt de liefde van God oneindig kleiner dan van Christus 2. het Evangelie, de blijde boodschap van genade, is de ongelooflijkste zaak van de wereld voor den zondaar dat Evan gelie is bekrachtigd door het kruis en wordt een gelooflrjke zaak voor de wereld 3. het Calvinisme moet overwonnen worden, omdat het is een miskenning van Gods vaderliefde. Nu gunnen wij den heeren predikanten hun bestrijding van het Calvinisme gaarne. Het heeft wel zwaarder stootjes te ver duren gehad en schitterend verdragen. Maar een raadsel is ons hoe men een referaat wetenschappelijk noemen kan, dat dat vertelt, dat de Calvinistische leer een demoraliseerenden invloed heeft, alle zede lijke inspanning verlamt eD goddelooze en slechte menschen maakt, die onder een masker van vooomheid tal van lage zonden dienen. i ,sPree'st nog van wetenschappelijk heid als de keuze slechts gelaten wordt tussehen het aannemen van droeve onkunde of het opzettelijk uiten van een valsch getuigenis Wij denken t liefst aan het eerste/ wetende hoe blind vooroordeel maken kan. Het calvinisme zou een demoraliseeren den invloed hebben. Wij hebben slechts te wnzen op den worstelstrijd onzer vaderen, Wn wijzen hier op de mooie bladzijde tan de geschiedenis des Vaderlands, door Van Rijsens met opzet kiezen we een vrijzinnig schrijver i Dus zegevierde het Calvinisme »de hoosste Ontwikkelingsvorm van het godsdienstig-staat- kundig beginsel der 19e eeuw" (Bakh. v. d. Brink), en de aanhangers dier leer, uitmun tende boven alle Protestantsche secten in ge loofsijver en moed, stonden, het zwaard in de vuist, gereed om gewetensvrijheid en staatkun dige vrijheid op de tirannie te veroveren. Zij zijn daarin geslaagdonze staatkundige en gods dienstige vrijheid zijn de vrucht van de gewel dige geestkracht der Calvinisten. »In de gods dienstoorlogen, die volgden, was het Calvinisme alleen krachtig genoeg om den gemeenen vijand te weerstaan in Zwitserland, in Frank rijk, in Nederland, in Schotland, in Engeland, overal waar het Protestantisme zich door het zwaard moest vestigen, is het 't Calvinisme ge weest, dat den strijd gewonnen heeft" (Fruin). Toen de godsdienstige kwestie, na een tijdlang naast andere grieven te hebben bestaan, het overheerschend, het bezielend element van den opstand werd, zijn het de Calvinisten geweest, die met opoffering van goed en bloed het verzet hebben volgehouden. »Wat het licht voor ons oog, de lucht voor onze longen is, dat is een maal het Calvinisme voor ons vaderland ge weest zijne levensvraag, de bron zijner sterkte en van zijn bestaan" (Van Vloten). Toen de adel, die hoofdzakelijk uit persoonlijke grieven het verzet tegen den landsheer inleidde, voor het grootste deel tot gehoorzaamheid aan den koning terugkeerde, hield eene kleine Cal vinistische minderheid het hoofd omhoog, haar vertrouwen bovenal op God stellend. »Wijl zij stonden in de uitverkiezing, was alle vrees hun gebannen" (Bancrofft). Dat geloof hield hen staande. Gejaagd als een wild dier, zoodat ieder ander in dolle wanhoop of in doffe moede loosheid zou zijn bezweken, hield de over tuiging, dat hij een werktuig was in Gods hand, den Calvinist staande, en ging hij in het barnen der gevaren met onwankelbaren tred voort. Door Gods bijzondere genade durfde hij, wat niemand bestond, en hij zegevierde, waar de geheele wereld hem den ondergang voorspelde. Ziedaar den //demoraliseerendeninvloed". van het Calvinisme. Het Calvinisme zou alle zedelijke inspanning verlammen en goddelooze en slechte menschen maken. De historie is ook hier weer een onwraak baar getuige van het tegendeel. Als de Evangelische heeren den catechismus nog kenden, zouden ze toeh niet zoo gesproken hebben. Eigenaardig toch, dat men, om het Cal vinisme te bestrijden, er zoo weinig van behoeft te weten. Vóór de Evangelische heeren den kamp, waartoe Ds. Klinken berg uitnoodigde, beginnen, zou een paar jaren van dege studie toch waarlijk niet verkeerd zijn. Wij ontleenden dit artikel aan de Nieuu-e Provinciale (Groninger Courant). Wij wenschen er met het oog op onze lezers een opmerking aan toe te voegen Eenige jaren geleden, toen wij in den- zelfden geest eenige critiek geschreven hadden aan 't adres van deze zich noe mende „Evangelischen", ontvingen wij een schrijven van een zeer ontwikkeld ambts drager in eene Chr. Evangelische gemeente op Zuid-Beveland, in welk schrijven deze vriend zich beklaagde dat wij zoo'n door en door onjuiste beschouwing geleverd hadden op de leer der Chr. Evangelischen. Bij nadere correspondentie bleek ons dat de man ons schrij ven had misverstaan. Hij had namelijk den indruk gekregen als hadden wij met deze Evangelischen be doeld de leden der Evangelische kerken op Zuid-Beveland. En dat, terwijl wy bedoeld hadden de mannen der Evangelische richting in de Hervormde Kerk, die zich alzoo noemen naar den stichter der Groninger school den Groningschen hoogleeraar Professor Hofstede de Groot. Deze richting heeft hoegenaamd niets te maken met de leer van den Bond der Vrye Christelijke Evan gelische Gemeenten waarvan jaren geleden de Statuten verschenen zijn geteekend ds. Smitt en ds. Mooy. Dit tot naricht voof eventueel minder goed ingewijden. Uit het bovenstaande volgt dan ook dat de naam „Evangelischen" dien de Gro ninger school zich heeft gegeven, haar volstrekt niet past, deWyl zij het Evan gelie Van Christus op bepaalde punten absoluut verwerpen, en in de Synode der Ni H. K. in den regel meegaan met de modernen. Van die Groninger School zyn de hier boven genoemde prof. Mallinkrodt, ds. Drijber, en anderen de vertegenwoordigers. Vergissen wij ons niet, dan is in onze provincie nog slechts één predikant met zijn gemeente die richting toegedaan. Velen uit die „gemeente" zijn op politiek gebied liberaal of vrijzinnig-demoeraat. 11 Juni 1906. De gewone jaarvergaderingen aan het christelijk onderwijs gewijd getuigden vaD den nieuwen toestand waarin hetchristelijk onderwijs gekomen is. Op de vergadering van Christelijk Volks onderwijs was het vraagstuk der kweek scholen de hoofdschotel. Onze oud-schoolopziener pleitte in dien kring voor de oprichting van een of meer christelijke kweekscholen. Met dit pleidooi kwam de kwestie van kweekschool- of normaalschoolopleiding in zijn ganschen omvang op het tapijt. Ten slotte werd evenwel met algemeene stemmen op twee na de motie aangenomen, die in ons verslag (zie „School") staat afge drukt. In de vergadering van de christelijke onderwijzers werd druk gehandeld over de vraag van Amsterdam of vacantie buiten instemming zou kunnen vinden. De bedoeling is om een vereeniging op te richten, om aan arme ouders die kinderen hebben op de christelijke scholen finan- ciëele ondersteuning te geven teneinde die kinderen ter genezing naar buiten te zenden. Dit plan ging echter niet door, men wenschte daarbij een afwachtende houding aan te nemen. In de vergadering van Christelijk Natio naal Onderwijs was hoofdpunt van het debat, het ontwerp tot het verkrijgen van een schoolverband, alle scholen omvattende. Op aanstichting van het zich oplossende of opgelost hebbende Gereformeerd School onderwijs zon nu een Gereformeerd School verband worden gevormd, waartoe ook de scholen behoorende tot Christelijk Nationaal zouden toetreden. Ook daarvan zie men den uitslag onder ons „Schoolnieuws". Alles wijst er op dat op alle terrein, van, de Kerk, van de Zending, van den Arbeid niet het minst van de School een nieuwe toekomst bezig is zich baan te breken. Wij hebben 't reeds gezegd dat het Koninklijk besluit inzake de kweekscholen voor de voorstanders van bijzonder onder wijs een groote teleurstelling is. De wettelijke regeling door het vorig kabinet ingediend, en, op aandrang voor namelijk van links, teruggenomen in af wachting van 'trapportder staatscommissie die ineenschakeling van de drie takken van onderwijs bedoelt, is thans door een konink lijk besluit vervangen. Een besluit dat niet geeft het diplomeeriDgsrecht aan onze chr. kweekscholen, niettegenstaande het ontwerp-Kuyper die bevatte, en slechts geeft de helft van het subsidie door minister Kuyper bedoeld. In plaats van een rijks bijdrage van ƒ70 per wekelyksch lesuur, en ƒ800 per behaalde acte, geeft 't konink lijk besluit, door minister Rink uitgelokt, maar ƒ35 per wekelijksch lesuur en slechts ƒ480 per behaalde acte. En dat, terwijl de voorwaarden in het ontwerp-Kuyper ter verkrijging van dat alles gesteld, door het kon. besluit van nu onveranderd zijn gehandhaafd. Dus wel al de lasten en slechts de helft der lusten, ziedaar het bescheid door den vrijzinnigen minister aanbelanghebbenden gegeven. Voor velen beteekent dit natuurlijk dat er van de oprichting eener bijzondere kweekschool niets komen kan. Doch er zijn er ook, die zich door dese geldelijke teleurstelling niet zullen laten afschrikken. Zij zullen eenvoudig wa meer, dat wil zeggen tweemaal zooveel dan eerst gedacht was, opdokken. Recht en gelijk, schoon toch lang nog niet verkregen, zullen dan nu, niet op een» maal, doch in tweeën of drieën, ook op het gebied der kweekscholen, gelijk vroeger *6 ook op dat der Lagere School, moeten ver kregen worden. Vrijzinnige taktiek en practijk brengt dit nu eenmaal meeniet in eenen, maar in tweeën De voorstanders der vrije school getroos ten zich dit gaarne voor do goede zaak. De nieuwe tijd, die 'ruimte brengt voor de vrije school, is toch bezig zich baanjte breken. Een benepen staatkunde van den tegen stander kan den stroom slechts afleiden of hoogstens een korten tijd tegenhouden. Hij gaat toch door. De quaestie der opleiding gaat niet meer van de baan, eer zij opgelost is. Bij het doorzien der berichten uit Enge land over den daar gevoerden schoolwet- strijd in het Parlement, komt men tot de vraag of dan toch wezenlijk wijlen mr. des Amorie van der Hoeven geen gelijk had, toen hij zijn Cirkelgang der menschheid schreef. Ja waarlijk, we draaien in een cirkel rond. Wat voor een halve eeuw als de hoogste wijsheid in onze Tweede Kamer verkondigd werd, en nu als verstokt con servatisme uitgekreten wordt, is nu ver kondigd aan de overzijde van het kanaal. En straks met dezelfde uitkomst. Vlak voor Pinksteren werd met 365 tegen 162 stemmen door het Lagerhuis art. 1 der wet op het Lager Onderwijs aange nomen. Dat artikel 1 bepaalt dat na 1 Jan. 1908 geen school als openbare school zal erkend worden, tenzij deze door de locale schoolautoriteiten worde beheerd. Dat wil zeggen dat met dit artikel de dood is verklaard aan alle bijzondere scholen. Men kan weigeren ze over te doen aan de locale schoolautoriteiten, maar dan ook geen subsidie. Daar komt bij dat op de scholen der locale autoriteiten geen godsdienstig onder wijs of bijbelles zal mogen gegeven worden. Ook daarover is geredeneerd uit den trenre en zijn amendementen voorgesteld bij de vleet. Maar de nu behandelde wet komt nog bij het Huis der Lords in behandeling, en daar zal, naar algemeene verwachting, verwer ping plaats hebben, zoodat het Engelsch Parlement nog niet van de Lager Onder wijs-wet af is, en op deze manier er ook niet af komt Als een staaltje van de verachtelijke wijze, waarop door sommige Belgische arbeidersbladen wordt gepolemiseerd tegen, en met modder geworpen naar personen en toestanden, volgen hier een paar zin netjes, geknipt uit den Werker: Leocongo ondervindt meer en meer dat de godsdienstsjacheraars hem zeer goede diensten kunnen bewijzen in het temmen en uitzuigen der negers. Hij heeft nu met zekeren Vico, een ziel- hond van den Paus, een verdrag gesloten om honderd heelaren grond te schenken aan elk klooster ofte missie, die zich in den Congo wil vestigen. Zoo lezen wij in de Nieuwe Courant Bij deze taal vergeleken, is die van Het Volk en andere S. D. A. P. bladen zoet als honigzeem. Schimpnaam voor den Koning. De Roode lijst. Van da gelukkigerwijze mislukte aan slagen, willen we nog noemen s 1852. Aanslag op Isabella van Spanje, door Morino. 1855. Napoleon lil, door Pianori. 1856. Ferdinand II van de beide Sici lian, door Agesilas Melano. 1858. Napoleon III, door Orsini. 1867. Alexander II van Rusland, te Parys, door Berezoveki. 1878. Keizer Wilhelm I van Duitsch- land, door Hoendel en Nobiling. 1878. Alphonsus XII van Spanje, door Möncasi/ 1882. Keizer Frans Jozef van Oosten rijk, door Oberdank. 1882. Koningin Victoria van Engeland, door Roderik Mac Leagh. 1897. President van Brazilië Pruden- tius van Moraës, door korporaal Bispo de Mello. 1898. Koning Georges van Griekenland, door Karditzi en Georgi. 1900. Shah Mozaffer-ed Dine, te Parys, door Salsou. 1905. Alphonsus XIII van Spanje en president Loubet, te Parijs, door anar chisten. Rusland. In de kringen der Doema wordt het gerucht over het aftreden van het kabi net van Goremykin als beslist juist be schouwd. Het vormen van een nieuw ministerie zou slechts de kwestie van eenige dagen zyn. De val van het tegenwoordige kabinet kan echter niet als een overwinning der Doema beschouwd worden, daar de oor zaak in tweespalt in het kabinet zelf, dat den eersten minister van werkeloosheid beschuldigt, schijnt te liggen. Ook thans bestaat er echter geen uit zicht op het vormen van een parlementair ministerieintegendeel bewijst de aan wijzing van Stisjinsky als eerste minister, dat de reactionaire strooming by het Hof aan invloed wint. Een door Stisjinsky ge vormd kabinet zal de verhouding tussehen Doema en regeering nog slechter maken. De tegenwoordige verhouding der ver schillende groepen in het parlement is arbeidersgroep 96, cadetten 155, Muzel mannen 12, Poolache groep 56, gematig den 50, wiiden 75, democratische hervor- vormers 4, te zamen 448. Inmiddels blijft de vijandschap der Re volutie tegen het Gezag toenemen. De berichten die af en toe de eentonigheid der Doema-verslagen komen breken, zijn als zoovele schoten in de lucht, die af en toe de geheimzinnige stilte der duis ternis verstoren. Wij gewaagden in ons vorig overzicht nog van moeilijkheden in alle deelen des rijks. Latere berichten melden dat 't er nergens beter op wordt. Te Sebastopol durfden de politie-agenten wegens den op- roerigen geest die in de stad heerscht, hun taak niet langer vervullen en werden dus vervangen door soldaten en zeelieden en ook onder dezen heerscht een zeer oproerige stemming, zoodat men alles be halve gerust is. De staking der drukkers te Moskou breidt zich uit. Donderdag werden teWar- schau tweo rechercheurs en een agent van politie gedoodvan de daders werd na tuurlijk geen spoor ontdekt. Zweden en Noorwegen. Al is de verhouding tussehen de Zweed- sche en Noorsche vorstenhuizen vriend schappelijk, toch is de Zweedsche Koning niet van plan een karakterlooze staatkunde te voeren. Hy heeft namelyk bepaald dat bij de kroning van den Noorschen Koning geen afgezant van Zweden zal mogen tegenwoordig zijnhetgeen niet te ver wonderen is, wanneer men bedenkt, dat de kroning zal plaats hebben indezelfde kerk, waar koning Oskar voor 34 jaar werd gekroond en dat dezelfde kroon, dia toen op zijn hoofd werd gezet, thans dat van koning Haakon zal drukken. Oostenrijk-Hongarije, De Oostenrijksche en Hongaarsche ge delegeerden zijn heden voor het eerst sedert 2 jaren weder bijeengekomen (te Ween8n) om de gemeenschappelijke be grooting te bespreken en de quote vast te stellen. Bij de ontvangst der delegaties gisteren ten hove, verklaarde de Keizer dat Oos tenrijk met alle landen in vriendschap leeft. Hy wees verder op gelukkige feiten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1