Artikel 1 dier verordening luidt: Voor het innemen, afsluiten of op andere wijze gebruik maken van openbaren ge meentegrond, niet vallende onder de be palingen betreffende de helling van markt en staangelden en de heffing van een leggeld in de gemeente Goes, wordt een belasting geheven naar het volgende tarief lo. voor de vergunning om een riool te leggen f3; 2o. voor het opgraven van de straat tot herstelling van putten, riolen of dergelijke, voor iedere opening van 2 M2. of kleiner en voor iederen M2. daar boven f 0,50 3o. voor een tijdelijk middel tot ondersteuning van een muur of ge bouw per week f 0,204o. voor het af schieten ofomkaden van gebouwen, muren, enz., alsmede voor het plaatsen van stei gers voor of aan gebouwen, per week f 0,25 5o. voor het plaatsen van een kalk- loods, groot 10 M2. en kleiner, per week f 0,75, voor iederen M2. meer per week f0,10; 6o. voor het opslaan der voor eenig werk benoodigde bouwmaterialen in de nabijheid van dat werk per M2. en per week f 0,057o. voor het beleggen of bezetten van grond met steen, hout, puinaarde, zand of andere bouwmaterialen of het bewerken daan an anders dan onder sub 6 bedoeldvoor 10 M2. of minder per week f 0.25 8o. voor het afsluiten van de openbare straat voor rij- en voer tuigen door middel van sluit- of slagboo- men, schragen als anderszins (de verlich ting daaronder niet begrepen) per dag f 0,40 9o. voor het beleggen van de straat met zand per M2. en per week f0,01. (Deze twee laatste bepalingen gelden niet voor on- en minvermogenden). De heer Pilaar vraagt het woord namens de minderheid. De grondslag die B. en W. zich voorgesteld heeft bij het maken van deze verordering was misbruik van het plaatsen van stellingen, enz. Als spr. die cijfers ziet, krijgt hij den indruk dat het is een centenquaestie 5,10,1 cent, enz. Die verordening zal een omhaal in het leven roepen en niet bereiken datgene waarvoor zij gemaakt is. Spr. wil zijn stem er tegen verheffen opdat hem later, bij mislukking dezer verordening, geen verwijt treffe. Niemand zal er tegen opzien voor het ge bruik van gemeentegrond per week enkele centen te geven. Men zal dat met genoegen blijven betalen. Laten B. en W. liever aan partijen een zekeren tor mijn voor gratis gebruik stellen, en een strafbepaling bij overschrijding van den termijn daarstellen, en wel zoo hoog dat zij de opruiming be spoedigt. Nu krijgt spr. den indruk van een krenterigen maatregel. De heer Vomer gaat grootendeels met dit verzet mee. Hjj juicht toe in de bepaling van art. 1, alinea 8, dat bij afsluiting der openbare straat, waarvoor 40 cent moet betaald worden, on- en minvermogenden van betaling worden vrijgesteld maar wijst er met klem op hoe deze bepaling zeer onbilllijk gaat worden, vooral bij lang durige ziekte, waarbij afsluiting noodzake lijk is. En het betalen zelf is een druk kende maatregel, te meer wanneer die over weken loopt. Dat dupeert den burger die al belasting genoeg betaalt. Spr. geeft in overweging liever de staangelden van marktkramers die van buit,en de stad komen en nu evenveel betalen als degenen dio in de stad woneD, te verhoogea ei zoo kinderachtig te zijn om zulk een ver ordening in te voeren. De heer Dekker is ook wel eenigszins door de toelichting der vorige sprekers van zijn sympathie voor deze verordening afge raakt. Hij gelooft ook als er een straffe boete op staat, dit aanleiding geven zal om dien hinder weg te doen; doch overigens bestendige men het gratis gebruikmaken. Spr. is tegen een belastinghelliug. De heer v. d. Bout ontkent dat de bedoe ling van B. en W is om b(i wijze van belas ting de menschen te treffen, maar om het gebruik dat van gemeentegrond gemaakt wordt, tot zoo kort mogelijken tijd te be perken. Met eenigen goeden wil kunnen verscheidene bouwmaterialen op eigen ter rein geborgen worden. Nu zondigt men op de toestemming die aan B niet geweigerd kan worden, wanneer zij aan A is verleend want nu vraagt iedereon, en slaat op, vaak tot hinder voor passage en omwonenden. Bij 't heffen van een retributie gaan zjj op eigen terrein houden wat mogelijk is. Men zal om die lastige hefliug te ontgaan het misbruik nalaten. De heer Pilaar herhaalt dat het doel het beletten van misbruik door een heffing van slechts 5 cent per M2., dat is f 2,50 in een heel jaar, niet zal worden bereikt; wel met hooge boete. Waarbij komt dat deze kleine bepalingen veel rompslomp, en weinig opbrengst geven znllen. De Voorzitter zegt nog dat mede de uitste kende resultaten in een andere gemeente (Vlissingen! met dezen maatregel verkregen, B. en W. tot het voorstel geleid hebben. De heer Dekker acht dat dau veel politie noodig zal zijn. De heer Risch vindt dat om goeden af voer van menagewater te bevorderen, het onbillijk is van iemand die dat wil doen f 3 te vorderen om dat te mogen doen. De Voorzitter zegt dat het is om te voorkomen slechte bestrating. De heer Risch vindt dat geëischt moet worden goede herstelling, maar dan ook geen f 3 daarvoor te vorderen. De heer v. d. Bont. Als iemand een riool wil leggen, en hij mooc dan de straat in orde houden een half jaar of 1 jaar, dat gaat slecht. De gemebnte wil dat nu doen en dat zal ongeveer dat bedrag kosten. De heer Risch neemt met deze toelich ting genoegen. De heer Fransen v. d. Putte komt tot de slotsom dat de bezwaren van dhr. Pilaar grootendeels gelegen zijn in de bescheiden tarieven. Consekwent aan die opvatting zou h(j tevreden moeten zijn als zij hooger zijn, maar dan komt hij in strijd met zijn bedoeling, de gemeentenaren te gerieven. B. en W. hebben zijns inziens het juiste standpunt ingenomen. De heer Pilaar herhaalt dat hij die som men niet verzwaren wil. Maar laat B. en W. de bevoegdheid hebben een zekeren tijd gratis gemeentegrond af te staan en bij overschrijding boete heffen. De heer De Witt Hamer vraagt in welken vorm dhr. Pilaar zich dat voorstelt. De door hem aan de hand gedane maatregel is alleen in theorie mooi, wijl die drukt op den aannemer of op de bewoners. Vele menschen vinden het veel. Bij zware boeten .treffen wij vele kleinen. En dan is 't ai tijd lastig om spoedig op te rui men. Dus als B. en W. een zware boete toepassen, kan dat lastige gevolgen heb ben. Bovendien blijft 't voor Spr. de vraag of de Raad hier rechter spelen, en B. en W. machtigen kan, een boete op te leggen. Dat zal toch wel aan den rechter dienen te worden overgelaten. Om straf op te leggen moet er toch een contract zijn. De heer Pilaar wil er dan een anderen naam aan gegeven hebben. Het is hem om de zaak te doen. Nadat de heer Temperman het voorstel van B. en W. en de heer Risch het denk beeld van den heer Pilaar verdedigd heeft wordt art. 1 der verordening met 8 tegen 4 stemmen (Risch, Pilaar, Donner, Dekker) goedgekeurden de heele verordening zonder hoofdelijke stemming. Bij de rondvraag verzoekt de heer Dekker voorziening in de afwatering van het ge deelte Oostsingel tusschen den Bergpad en de gevangenis. Bij veel regen hebben de bewoners daar veel last van water, de huizen loopen onder. Die toestand mag niet langer zoo blijven. De heer v. d. Leeuw vraagt verbetering van de pomp in de Langevorst, die wel gemaakt wordt, maar toch droog staat. Ook vraagt hij hoe 't staat met de plannen tot het stofvrijmaken van Markt en Singel. Ook geeft hij bij de aanstaande besteding van den reinigingsdienst in overweging om een verbetering te brengen in de wijze van 't buiten zetten van 't vuil. Evenals bq 't ophalen der tonnetjes, behoorden de brengsters van de vuilnisbakken door een bel gewaarschuwd te worden die bakken behooren gesloten en van het huisnommer voorzien te zijn. Kistjes en dergelijke moeten dan vervallen, en de geledigde bakken moeten spoediger worden binnen gehaald. De welwillende burgerij zal er spoedig mee ingenomen worden en het meerder werk van den karreman wordt opgewogen door 't niet meer noodig zijn van opvegen van het vuil uit de omge gooide bakken; terwijl de verzamelplaatsen van vuil in Papegaaitje, Oude Vischmarkt, enz. zullen vervallen. De voorzitter zegt op een en ander voor ziening of inachtneming toe, terwijl spoe dige bpginmaking met stofvrijmaken van Markt en Singel wordt in uitzicht gesteld. De vergadering is daarna gesloten. Gjos. Bij beschikking van den minister van waterstaat en landbouw is met 1 Juli benoemd tot assistent bij den dienst der Rijkslandbouvvproefstatiuns dhr E. M. vau Hille, onder toekenning van eervol ontslag als assistent aan het Rijkslandbouwproef- stalion alhier. Breskens. Vrijdagmiddag is aan het strand alhier in de buurt van het voor malig fort Frederik Hendrik het lijk aan gespoeld van een man, in wien men volgens aanwijzingen zekeren d. L. uit Vlissiügen heeft herkend, die een maand geleden te water is gespron v n, rmoedelijk om zich te onttrekken aan een strafrechterlijk von nis, waartoe hij dien dug voor de recht bank te Middelburg was gedagv aard. Het lijk was in verren staat van ontbinding. De familie is met de aanspoeling in kennis ges'eld. Br. Crt.) Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Rapenburgpolder F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland in het bestuur van den Nieuwe- of Jonge- polder van Dreischor, tot dijkgraaf K. A. van Langeraad en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. M. Klompe Jz., beiden te Dreischor tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a C. van Esbroeck te Hengstdijk. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen L. C. H wegens mishandeling van een meisje op Woensdagavond j.l. Domburg. Vrijdag kwam onze burge meester met zijn gade van de huwelijks reis in zijn gemeente terug. Eod com missie had zich gevormd om hun een aangename ontvangst te bereiden. Toen de tram ca. 1' 3 uur aankwam, waren er twee commissieleden tegenwoordig, die hen uitnoodigden met hen in 't gereed staande rijtuig plaats te nemen, dat hen naar hun tijdelijke woning bracht. Hier werd hen door het oudste dochtertje van dhr. v. d Putte een prachtig bouquet aan geboden, terwijl 4 meisjes van iedere school bloemen strooiden. In de met groen en bloemen versierde warande, waren de overige commissieleden bijeen om hen te ontvangen. De heer S. de Visser, oudste wethouder, riep hun bier een hartelijk welkom toe. Daarna zongen de leerlingen der beide scholen gezamentlijk een toe passelijk lied onder leiding van den heer Romijn. Nu trad de voorzitter der com missie, ds. v. d. Hooft, naar voren, die hen op hartelijke wijze toesprak en hun namens de gemeentenaren als welkomstgeschenk een fraai massief zilveren presenteerblad aanbood. De burgemeester dankte beide sprekers en ook de schoolkinderen hartelijk. De leden der commissie werden nu aan mevrouw Van Voorthuysen voorgesteld. Hedenavond denkt nog het fanfarecorps Apollo'' zijn beschermheer een serenade te brengen. In de gemeente wapperden uit verscheidene huizen de vlag. Retranchement. Voor een lid van den gemeenteraad moet op 19 Juni as. her stemming plaats hebben tusschen de heeren P. Risseeuw met 40 en A. Willemsen met 26 van de 101 geldige stemmen. Verder bekwamen de heeren P. Kouwe 21, J. A. de Hullu 8 en I. Poissonnier 6 stem men. Er zijn 120 kiezers. De directeur-generaal der posterijen en lelegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 12 Juni, de diensturen van het het hulptelegraafkantoor te Serooskerke (Walcheren) als volgt zijn geregeld op werkdagenvan 9 tot 10,30 uur voor- middags, 12 uur middags tot 1,30 namid dags, alsmede van 4,30 tot 5,30 en 7 tot 7.30 uur namiddagsop Zon- en feest dagen van 7,30 tot 8,30 uur voormiddags. (Greenwichtijd). Krabbendijke. Vrijdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Even over den tqd waren alle leden tegenwoordig. Slechts eenigen tijd waren er twee om te luisteren in het gedeelte voor het publiek bestemd. Waar de vergadering in het openbaar worden gehouden ware een weinig meer belangstelling, vooral van de zijde der kiezers, zeker gewenscht. Na de lezing van de zeer nauwkeurige notulen der vorige verg., die dau ook onveranderd worden goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan van verschillende in gekomen stukken van de regeering en van gedeputeerde staten. Verder wordt medegedeeld, dat een paar reclames tegen den hoofdelijken omslag zijn ingekomen en goedgevonden de be handeling daarvan tot de volgende verg. aan te houden. Goedgekeurd wordt een af- en over schrijving op de begrooting van het burgerl. armb. van Krabbendijke en Nieuwlande groot f32,5. De eigenaar van den Karclpolder heeft geweigerd het contract met L. Zuid weg omtrent den oesterput in de spuikom te teekenen. De voorz gaat nog eens de ge- heele geschiedenis na vanaf 12 Mei 1904 en stelt namens B, en W. voor niet van het recht op f 50 van de huur afstand te doen, maar daar dhr. Zuid weg op geenerlei wijze het contract schond, is er voor ge rechtelijk optreden ook geen grond. Dhr. Welleman vindt het standpunt van B. en W. juist en raadt aanneming aan, wat dan ook met algemeene stemmen op één na geschiedt, daar dhr. Krijger zich van stemming onthoudt. Op voorstel van B. en W. wordt aangenomen aan de westzijde van den Wilhelminabaan een voetpad te bestraten. Dhr. Vogelaar vindt het voetpad in den Noordweg te smal en zoo wordt dan goedgevonden met alge meene stemmen, dat het pad zonder de bauden van 1 M. tot 1.40 M. breed zal mogen zijn. De oostzijde is nog niet gerioleerd en daarom zal de Wilhelminabaan denkelijk eerst het volgende jaar in zijn geheel tot het einde der huizen aan de oostzijde in goeden staat kunnen worden gebracht. Een verzoek van de werkliedenvereeni- ging Ouderling Belang'' om van gemeente wege een bewaarschool op te richten, wordt met 5 tegen 2 stemmen, op voorstel van B. en W., van de hand gewezen. Dhr. Welleman was voor aanhouding en onderzoek naar de kosten. Dit voorstel, eerst in stemming gebracht, kreeg echter slechts de stemmen der heeren Welleman en Krijger. B en W meenden, dat de oprichtings kosten te groot zijn en 't jaarlyksch onder houd te belangrijk, terwijl door den veld arbeid de arbeiderskinderen er toch niet mee gebaat zouden zijn. Een goede kinder bewaarplaats zou beter zijn, zoolang de vrouw nog naar het land gaat. Dhr. Vogelaar vond het verkeerd alles op de gemeente te willen schuiven. In de verordening tot het heffen van laad-, los-, haven- en liggeld, wordt op ver zoek der regeering deze verandering ge maakt, dat hospitaalschepen vrij van beta ling zullen zijn. Na de gewone rondvraag, wordt de ver gadering gesloten. Krabbendijke. De Bath-polder benoor den den spoordijk wordt nog niet beo ij kt hoewel daar de meeste huizen staan (waar van een drietal bewoond). Eerst zal men willen weten wat de regeering van de f250.000 voor de herbedijking over heeft. lerseke Terwijl de vrouw van A. Evers- dijk gisterenavond van de zolder afklom gleea de losstaande trap uit en kwam de vrouw zoodanig te vallen dat zij bewuste loos moest worden opgenomen. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Hedenmorgen was de toestand der vrouw nog zeer ernstig. In den laatsten tijd worden in de omgeving dezer gemeente herhaaldelijk fazanten gezien en men beweert zelfs dat eenige dier vogels nesten met eieren heb ben in onze landerijen. Deze vogels mogen mooie dieren zijn, het schijnen ook leelijke roovers te zijn van graan en andere veldvruchten, waar om de landbouwers dan ook niet bijster trotsch zijn op hun bezoek. Men schrijft ons uit Oostelijk Zuid- Beveland: Omtrent den stand der gewassen valt in het algemeen mee te deelen, dat deze goed is, in weerwil van de vele nattigheid in het vorige jaar en de weinige vorst in den winter. De wintertarwe staat goedde zomer tarwe middelmatig. In het najaar kan weinig qerst worden uitgezaaid. Die in het voorjaar werd uit gezaaid staat middelmatig. De enkele stuk jes rogge, die men ziet, staan goed. Haver werd meer gezaaid en deze staat goed. Koolzaad is er al zeer weinig en dat is slechts middelmatig. Erwten worden steeds nog al wat gezaaid. Deze zijn in de laatste 14 dagen veel bijgekomen en staan in het algemeen goed, ook zoo de enkele stukken paardenboonen. Mosterd is er maar een enkel stukje en dit staat vrij goed. Vlas is dit jaar veel gezaaid. Het kwam ongeregeld op, maar belooft een middelma tige opbrengst, een enkele blok is heel goed. Spinazie, waarvan verleden jaar voor het eerst een veld werd gezaaid voor het zaad, staat heel goed. De papaver en de suikerbieten zijn goed opgekomen en staan nu bijna overal op één. Over de verwachtingen is nog weinig te zeggen. Paardenpeen en mangels werden alleen voor eigen gebruik gezaaid en staan goed. Karwü is er veel en ze staat heel goed. De ajuin is nog klein. Een enkel stuk werd reeds omgereden door de z.g. kroef- ziekte. De aardappels staan over het algemeen mooi. De Zeeuwsche worden beter, dan die van zetgoed uit Groningen. De klaver staat vrij goed, ook de lucern. De weiden zijn dit voorjaar best. Van de ondergeloopen polders is er de Bathpolder ten Zuiden van den spoordijk het best aan toe. Daar staan de boomen zoo mooi groen, als maar ergens elders, de kartvij bloeit en stekels en ander onkruid tieren er zeer ivelig. Deze polder stond het langst onder water. Het zoutgehalte moet daar dus belangrijk minder geweest zijn. In den Karelpolder staat de karwij vrij goed. Ze bloeide op tijd en raakte dus ook uitgebloeid. Van de erwten kwam niets terecht. Het winterkoren zal ook weinig of niets opleveren. Het zomerkoren, de peeën en de aardappels kwamen wel op, maar of er ook wat te oogsten zal zijn, moet de tijd leeren. Lucerne en gras staan bijna als gewoon. In den Stroodorpepolder is het uit gezaaide ook wel ontkiemd, maar er valt geen groei in. Opmerkelijk is, dat het riet hetwelk een taai leven heeft, het klimop voor het huis van dhr. Harsion fraai groen tusschen de dorre takken afsteekt en zelfs in den Olzende- polder, waar twee maal per dag het zilte nat binnenkomt en het nooit droog wordt een vijftal vruchtboomen in blad staat. Men meldt uit Leiden Omtrent de timmerliedenstakiug kan worden medegedeeld dat volgens opgave der patroons ruim 40 gezellen, die, zij het dan ook gedwongen, hebben gestaakt, weder teruggekeerd zijn, terwijl het stakings-comiié verzekert dat slechts een enkele vrijwillig stakende is afgevallen. Slechts vijftien van de oudsten ontbraken op de appèllijst. De spanuing wordt echter grooter, 't geen blijkt uit de verspreidde circulaires en manifesten. Het stakings comité heeft mdeegedeeld in staat te zijn gesteld de uitkeering deze week met een gulden te verhoogen. Thans circuleert een lijst van handteekeningeD, om te verklaren dat de voorgestelde loonsverhooging niet gaat boven de litiancieële draagkracht der gemeentenaren. Het gerucht gaat, dat het den minister vaD Oorlog, generaal Siaal, bij zijn onder zoekingen, om op de tot zijn departement behooreude zaken te bezuinigen, is geble ken, dat hij niet op die wijze kan bezui- nigeu, als hij verwachtte Daar de minister indertijd zijn aanb ijveu daarvan afhan kelijk stelde, beweert men, dat generaal Staal in het komende najaar de porte feuille van oorlog zal neerleggen. Gekozen tot ltd van deu gemeente raad te Weesp, de heer Vader (soc. ge steund door liberalen) met 481 stemmen tegen 392 op dhr. A. C. M. Rijke (r. c. gesteud door de antirevolutionairen)en tot lid van den raad te Vlaardingen dhr. A. de Haan, cbr. hist, met 241 tegen 174 op Y. Schuitmaker (volksp.) De uitslag der te Amsterdam ge houden gemeenteraadsverkiezingen is als volgtDistrict III. Vacature Polak, geldige stemmen 6815. Uitgebracht op Blooker (lib.) 1973, Diepenhorst (a.-r.) 1163, Vliegen (soc-dem.) 3709 st. Gekozen Vliegen. District VI. Vacature IJzerman, geldige stemmen 2484. Uitgebracht op Delprat (bb.) 1017, Posthumus Meijjes (c.-h.) 1467st. Gekozen Posthumus Meijjes. Zeeslang of Komkommer Donderdagmiddag is door een drietal personen te Zandvoort nabij het gestrande schip Alba een zeemonster gezien. Het dier geleek veel op een slang en waspl.m. 25 meter lang, waarvan 2 gedeeltjes zicht baar waren, een van 15 meter, daana een ruimte en vervolgens een stuk, ongeveer 3 meter lang, waarschijnlijk de staart. Het ge -aarte lag ongeveer 50 c.M. boven de oppervlakte der zee en schoot daarop pijlsnel door het water. Ongeveer 20 minuten later werd weer een dergelijk lichaam bemerkt op een andere plaats waarschijnlijk zwemt het dier du» rond of er is een tweede ekemplaar geweest. Het bericht inzake de ontvreemding van eene stoomtiets uit Oudkarspel ver- eischt deze aanvullingDonderdag kwa men daar twee heeren om een geadver teerde auto te koopen, men werd 't eens voor f 500, de heeren zouden nog een toertje doen, daarna komen dineeren en betalen. Edoch 't betalen werd ver geten men reed door en kwam terecht in Rietveld nabij Woerden. Daar werd de auto wegens een defect en ook wegens gebrek aan benzine (de heeren hadden slechts f 0,50 op zak en daarvoor is weinig benzine te koop) op stal gezet bij een land bouwer, en „omdat men geen reisgeld had", besloten de he; ren de auto maar te verkoopen. Een kooper werd spoedig ge vonden te Bodegraven en voor f 125 werd de koop gesloten door bemiddeling van iemand, die vroeger betrokken was bij loterijzwendel. De politie te Bodegraven was de zaak spoedig op 't spoor en nam de auto in beslag. Een der heeren, A. C., staat bij de justitie minder goed aange schrevende officier van justitie te Alk maar vraagt dan ook in 't politieblad aan houding van A. C., oud 32 jaren, bekend flesschentrekker, terwijl de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam waarschuwt tegen dezen persoon met verzoek om over neming van zijn waarschuwing in de nieuwsbladen. Men schrijft aan de N. C. Uw bericht dat een Ned. Herv. predikant van een Geldersche dorpsgemeente, naast de vervulling van zijn predikambt, bij het leger met den rang van le-luitenant fun geert in werkelijken dienst bij de landweer, en dat dit tot nu toe een eenig geval van dien aard is in den lande, is onjuist. Bedoeld moet zijn ds. J. Barbas,Ned Herv.predikant te Geesteren, doch deze is reserve-le-luite- nant der grenadiers. Verder zijn ds. C. van den Nieuwenhuizen, Ned. Herv. pred. te Surhuisterveen, en ds. J. W. C. Ort, Ned. Herv. pred. te Dongjum, respectievelijk res.-le-luitenant der jagers en res.-2e-lui- tenant bij het 5e regiment infanterie. Staking in de Amsterdamsche havens. Men seint ons uit Amsterdam In eene hedenmiddag gehouden druk be zochte vergadering van de scheeps- en bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" alhier is eene motie aangenomen, waarbij aan het bestuur van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond wordt opgedragen in overleg te treden met de afdeeling boot werkers te Zaandam, ten einde te trachten aldus de staking uit te breiden. Het stoomschip Willy (Nederland) met bestemming voor Amsterdam, lost thans zijne lading kolen te IJmuiden. Het stoom schip Betsie Anna (Ned.) met gelyke lading en bestemming, ligt te IJmuiden stil, daar de handen ontbreken om tot lossing over te gaan. In onze haven heeft de staking zich uitgebreid tot de Norddeutsche Lloyd. Zestig man vaste en veertig losse werk lieden dezer lijn hebben n.l. geweigerd het stoomschip Sigmarin te lossen. Gisteren is te Roosendaal bij binnenkomst van den eersten Bredaschen trein op het station een hulparbeider aan gereden en onmiddellijk gedood. Te Wildervank is een 7-jarig zoontje van een arbeider al spelende te water geraakt en verdronken. Een blad van Luik maakt melding van eene zonderlinge geschiedenis, die in die stad voorviel en, hoe grappig ook voor den lezer, veel minder aangenaam moet zijn voor de personen, die er de helden van zijn. Eene winkelierster zag een proper gekleed jongsken binnen komen met een brief in de hand, dragende den naam, voornaam en adres van haren zoon. Meenende dat de knaap met een bood schap voor hem kwam, deed zij hem wachten en stelde hem middelerwijl nog verscheidene vragen, op welke hij hard nekkig weigerde te antwoorden. Toen eindelijk de jongeheer thuis kwam, zeide de winkelierster Ziedaar de heer, dien gjj wacht. Het kind sprong van den stoel, liep den jongeheer tegemoet, omvatte zijne beeneD, roepende Bonjour papa Men oordeele over de verstomming der oude winkelierster, welke schier in onmacht viel op den stoel die achter den toog stond. De zoon trok een lang gezicht en de kleine ging voort: Ik ben vandaag zeven jaar. Moeder heeft my in den trein gezet en mij naar hier gezonden met dezen brief. Werktuigelijk opende de jongeheer den brief en las„Ik zend u uwen zoon terug dien ik nu zeven jaar den kost heb gegeven gij moogt hem houden." Handteekening en adres ont braken en de kleine, ondervraagd door moeder en zoon, antwoordde onverandelqk dat zijne moeder hem had gezonden en dat het noch naam noch woonst wist op te geven. Men zal niet hoeven te vertellen wat huiselijk tooneeltje nu volgde, te meer nu andere personen, die in den winkel kwamen, begonnen te vinden dat het kind op den winkelierszoon geleek. Na lang over en weer praten begon men zich eindelijk te herinneren dat de zoon voor zeven jaar soldaat was en in den omtrek van Brussel in garnizoen lag. Men be sloot den kleine te Luik in eene kost school te plaatseD, tot men zijne naam- looze moeder zal hebben gevonden. (H. v. Antw Het Spaansohe koningspaar is tegen woordig geweest bij de inwijding van eou nieuwe arbeiderswijk te Madrid. Eergisteren heeft men in 8chotlu!)J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2