Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. gedateerd op 1 Mei 1892, niet juist kan zijn, daar het gezegelde papier waarop de bekentenis is geschreven en dat het watermerk 1892 draagt, volgeus de bewe ring vau eenige ontvangers der registratie op den datum waarop het stuk is getee- kend nog niet was uitgegeven. In de derde plaats had L. Rooze nooit tegen haar man dhr. De Ruiter, over die schuld gesproken, in de vierde plaats was zij steeds gewoon haar schulden dadelijk af te doen, en was het voor haar, die niet geheel zonder middelen was, geen bezwaar om ook deze schuld direct af te doen. Verder noemt dhr. De Ruiter den eisch in ieder geval te hoog, omdat de rente van 14 jaren geëischt wordt, terwijl het bij de wet slechts is toegestaan die van 5 voorgaande jaren te vorderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw Dordrecht, J. P. Cannegieter, cand. te Utrechtte Wie- ringerwaard, F. Smid te Waldendorp te Stiene, G. J Schrafford Koops te Hoorn op Terschelling. Aangenomen naar Zierikzee (toez.) door J Helder, em. pr. te Amsterdam (vroeger te Zierikzee; naar Geertruiden berg door P. Th Wielandt te Gulpen. Geref. Kerken. Drietal te UtrechtJ. Breukelaar te Bodegraven, M. Schuurman te Kampen en A. C. v. d. Broek te Rotterdam. Beroepen te Duurswoude, H. Brinkman te Dldemark. Krabbendijke. Woensdag kwamen hier de afgev. der verschillende gerefor meerde qemeenten samen tot het houden der jaarlijksche synode. 27 gemeenten waren door 61 afgev. vertegenwoordigd. Een viertal predikanten waren er, n.l. ds. Boone van St. Filipsland, ds. Roelofzen van Goes, ds. Van Noord van Ter Neuzen en ds. Beversluis van Rotterdam. De eerste is consulent der gemeenten op Tholen, de tweede van die op Zuid- Beveland, de derde van die in Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren, en de vierde van die in Zuid-Holland. Chr. Ger. Kerk. De Synode zal 24 Juli te Utrecht bijeen komen. Maandagavond te voren zal er een bidstond zijn op den Wittevrouwensingel. Geslaagd aan de technische school te Delft voor mijningenieur de heer P. J. Beenhakker. Geslaagd te Amsterdam voor on derwijzer in Steuogratie «Groote," dhr. C. J. Sonke Jr., te St. Maartensdijk (Zeeland ZKi^DI^e. Wij ontvingen het Verslag van den staat en de werkzaamheden der Utrechtsche Zendingsveroeniging gedurende 1905. Het verslag vermeldt van strijd en zegen, en vau moeilijken arbeid. Wij vestigen er de aandacht op van alle Zendingsvrienden. Men vrage het aan bij den directeur te Utrecht. Wij laten hieronder volgen de namen harer Zendelingen met jaartal van uitzending en standplaatsen: J. L. Van Hasselt 1862 N. Guinea Mansinam Jens 1876, thans in het vaderland VanBaarda 1880 Ilalmahera Galela Van" Balen 1882 N. Guinea Windesiv. d. Roest 1893 Hal- mahera, Kau Metz 1893 N. Guinea Doreh F J. F. v. Hasselt 1894 idem Maan 1895 Zuid Celebes Tanetteija, tijdelijk in het vaderlandSchut 1896 Boeroe-Tifoe Hueting 1896 Halmahera-Tobelo; Voorham 1901 Halmahera-BoeliFortgens 1901 Halmahera Sindengoli Éllen 1903 Halma- hera, Kau Van Essen 1906 Halmahera, Lasschuit 1906, id.Starrenburg 1906 N. Guinea. In het Maandbericht van Juni is een fraaie photo ingesloten van de Zendelingen Van Hasselt (die terugkeert), Starrenburg, Schut, Van Essen en Lasschuit, met hunne vrouwen. Zendeling Schut gaat de plaats van wijlen Zendeling Sto:m innemen. Zij vertrekken 14 Juni van Genua. Er is echter groot gebrek aan geldmiddelen. Wiehelpen wil doe 't spoedig, aan het adres van oud- Zendeling Jens, Janskerkhof 18, Utrecht. Het Maandbericht no. 6 bevat een uit nemend, breedvoerig verslag van het ver handelde en gesprokene op de jongste Algemeene Vergadering. Onder anderen ook de afscheidstoespraken der bovenge noemde Zendelingen. De lezer vindt het Overzicht Ver- koopingen op de 4e pagina dezer Courant. Goes. In de Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 8 Juni te 7'/2 uur zijn aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer bij het O. L. onderwijs >vacature J. de Smidt". De voordracht bestaat uit de heerenlo. A. M. Polderman, onderwijzer te Terneuzen. 2o. H. Wanningen, onderwijzer te Smilde. 3o. J. D. Ploeg, onderwijzer te Dinte- loord. 3. Ontslagaanvrage van mejvr. C. F. J. Baronesse van Hoëvell als onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool. 4. Wijziging der begrooting van het Gasthuis over het dienst jaar 1905. 5. Voorstel tot af-en overschrijving van posten der begrooting voor het dienstjaar 1905. 6. Voorstel tot af- en overschrijving der begrooting voor het dienstjaar 1906. 7. a. Aan vragen inzake afschrijving van hondenbelasting, b. Aanvraag inzake afschrijving van schoolgeld voor school A. 8. Adres van de Wed. S.J. J. de Jonge Mulock Houwer, houdende reclame legert den aanslag voor het vergunningsrecht. 9. Adres van W. F. van Riet Jr., houdende ver zoek om aanwijzing van rooilijn voor eventueel te bouwen woningen aan het Nissepadje.10. Adres van J. A. van der Mark, betreffende het ver krijgen van gemeentegrond in erfpacht. 10. Voor stel tot onbewoonbaarverklaring van perceel B no. 221, gelegen aan den Molendijk, f2. Wijzi ging van het tarief voor de Sas- en Havengelden. 13. Belastingverordening op het gebruik van openbare gemeentegrond. Vlissingen. Aan den gepasporteerden korporaal Van der Bliek alhier, is bij be schikking van den minister van oorlog, wegens het ontstaan van niet voor pensioen in aanmerking komende lichaamsgebreken tijdens zijn dienstverband, eene gratificatie toegekend van f95, onder toezegging dat hij zich in den vervolge tweemaal per jaar tot Zijne Excellentie met gelijk doel kan wenden. Gisterenavond arriveerden alhier H. M. Kanuonneerboot //Udur" en de Tor pedoboot XII aan boord bevinden zich eenige machinistleerlingen die eeD bezoek komen brengen aan de fabriek «de Schelde'*, genoemde schepen liggen gemeerd in het Marinedok. Gisterenavond arriveerden hier in de Vluchthaven 2 zeilscheepjes (model Loodskotters) bemand met jongelingen der Marine (Matroosjes) die oefeningstochten houden, heden morgen deden de jongelui eeD tochtje met de stoomtram Walcheren naar Domburg. Morgen hopen zij weer van hier te vertrekken. De sergeant A. van den Ameele, van het 4e bataljon alhier, is geslaagd voor kommies bij 's rijks directe belastingen. Bij het examen voor candidaat- gemeente-secretaris en ambtenaar ter sec retarie zijn geslaagd de heeren H. von Brucken Fock en W. A. Dormaar, beiden te Middelburg en volontair tersecretarie van Arnemuiden, en P. Wolthuis te VlissiDgen. Men meldt uit Walsoorden De werkzaamheden tot herstellen van de dijken om den Wilhelmuspolder vor deren goed. De doorbraak bij de hoeve van Van Arenlhals, een gat van 60 k 70 meter breedte, is gedicht. Men is thans bezig den nieuwen dijk verder op te hoogen en te versterken. Het water uit den polder loopt door de afwateringssluizen weg, zoo dat bij een paar dagen de polder geheel watervrij zal zijn. De zuidelijke dijk bij Broere is geheel gereed. Deze dijk is met rijshout belegd, waarop zware steenen zijn aangebracht om het wegslaan tegen te gaan. Bij de hoeve van Stallaert, waar de dijk om den Zandepolder is doorge broken, zijn de versterkingen reeds eenigen tijd voltooid en houden zich uitstekend. Men is thans bezig met het maken van een breeden oprit. De vorige week heeft men een begin gemaakt met de herstelling van den ooste- lijken dijk. Rails zijn aangebracht tot ver voer van den grond. Deze dijk zal op de kruin 2 meter breed worden. Bedijking Bath-polder. De minister van waterstaat a. i. heeft het afdeelingsverslag beantwoord, betrek kelijk de aanvullingsbegrooting van water staat ten behoeve der verbetering van den tengevolge van de doorbraak der bedijking van den Eersten Bath-polder ontstanen toestand. De voorwaarden, welke de regeering aan een eventueel subsidie voor deherdijking zal verbinden, zijn nog niet vastgesteld, maar zullen in hoofdzaak neerkomen op het volgende De toekenning van het subsidie zal ge schieden aan een op te richten naamlooze vennootschap (waarin de bezittingen van de NederlandscheMaatschappij totindijking der op- en aanwassen in Ooster-Schelde, in liquidatie, zullen worden ingebracht), nadat de bedoelde naamlooze vennootschap zal zijn geconstitueerd en den minister gebleken zal zijn, dat zij de beschikking heeft of kan verkrijgen over de noodige middelen om, onder genot van het subsidie, de herdijking en het weder in cultuur brengen der beide polders te verzekeren. Deze maatschappij zal zich bij de over eenkomst, waarbij zij het subsidie verkrijgt, moeten verbinden de herdijking te ver richten op haar kosteD en risico,ten genoege der regeeriDg, terwijl, voor het geval zij in gebreke mocht blijven, aan de regeering het recht zal zijn toe te kennen, het werk op kosten der maatschappij te voltooien. Voorts zal worden bedongen Goedkeuring door de regeering van ont werpen, bestekken eu teekeningen, waar naar de werken zullen worden uitgevoerd. Bepaling dat vóór den aanstaandenwinter de dijk ten minste weder het oude profiel moet hebben verkregen. Voorschriften omtrent grondhalingbuiten- dijks, overeenkomstig het reglement van 15 Februari 1892. Voorschriften omtrent aansluiting der dijken aan den spoorweg enz. Onderhoud en instandhouding door de bedijkers van de dijken en andere werken. Vervallen van den duiker onder den spoorweg, die ingeval van doorbraak een bron van gevaar is gebleken scheiding der afwatering ten Noorden en ten Zuiden van den spoorweg; afstand door de be dijkers van alle recht op schadevergoeding voor aan genoemden duiker tot dusver verrichtte werkzaamheden. Wijze van bctaliDg van het subsidie in termijnen, waarmede eerst zal worden aan gevangen, wanneer de werken voor een groot deel gevorderd zijn en krachtig wor den voortgezet. De directeur-generaal van den landbouw is door den minister wel over deze zaak gehoord, maar heeft daarover geen schrif telijk rapport uitgebracht. Omtrent de vraag, of door de voorge stelde voorziening het doel wel zal worden bereikt, deelt de minister het volgende mode Eene combinatie, waarvan eenige in Zeeland op landbouwgebied bekende per sonen deel uitmaken, heeft de bezittingen van de Nederlandsche Mij. tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde in liquidatie overgenomen en zal eennaaml. vennootschap oprichten, die zich onder genot van het voorgestelde subsidie, indien die door de wetgevende macht wordt voorgestaan, op de van regeeringswege te stellen voorwaarden met de herdijking der Bath-polders zal belasten. Zij heeft door een bekend deskundige op het gebied van bedijkingen een plan van herdijking doen opmaken met uitgewerkte bestekken en begrootingen, welke na onderzoek door den rijkswaterstaat voor goedkeuring vat baar zijn gebleken, en heeft voorts alles voorbereid om het werk krachtig te onder nemen en behoudens onvoorziene tegen spoeden waaraan werken van dien aard steeds zijn blootgesteld in hoofdzaak vóór den winter tol stand te brengen. De bereikbare zekerheid, dat het werk zal slagen en dat het niet noodig zal zijn den spoorwegdam zelf tot een zeekeerend werk te maken, is dus, bij aanneming van het wetsontwerp verkregen. In het bestek der herdijking van den polder zal de bepaling worden opgenomen, dat alle schade, welke ook, die mocht ontstaan tijdens «de uitvoering by de vol tooiing of gedurende den onderhoudster mijn der werken, geheel voor rekening van den aannemer is en hij die onmiddel lijk zal moeten herstellen. Ook voor de herdyking van den Tweeden Bathpolder, waarvoor de aanbesteding reeds heeft plaats gehad. Een bekend aannemer heeft zich op die conditie met het werk belast. Wordt het aangevraagde krediet van f 250,000 toegestaan, dan kan daartegen over in de toekomst met tamelijk groote zekerheid voor den staat worden gerekend op nog gedurende ten minste 40 jaren der erfpachtscanon van f 1707.50 en ver volgens bij het einde van het erfpachts- recht na 1948 op den verkoop van 322,5 H.A. poldergrond, waarvan de opbrengst bij verkoop omtrent dien tijd te stellen is te zamen op f 284,000. Eene raming van 'de opbrengst van de poldergronden bij verpachting (nadat de inwerking van het binnengestroomde water zal hebben opgehouden) geeft aanzuiver f 60 per H.A. 's jaars voor 416 H.A en zuiver f 25 per H.A. 's jaars voor de overige pl.m. 302 H.A. (in hoofdzaak den erfpachtsgrond). Bij uitgifte in erfpacht voor een termijn vau ten minste 20 jaren zou de canon ongeveer gelijke bedragen kunnen be- loopen, ln overleg met de Exploitatie-Maat schappij werd besloten, den spoorwegdam, voorshands zonder ophoogiüg, te ver sterken door verbreeding van den aanleg ter verkrijging van flauwere beloopen en door bekleeding dezer beloopen met eene kleilaag, afgedekt door een krammat, de al dus voorziene spoorwegdam, zou indien de polder opnieuw geïnundeerd mocht raken, op alleszins voldoende wijze tegen afslag, ook by stormvloed, zijn beveiligd. De min. vertrouwt dat dit werk binnenkort met kracht zal worden aangevat, om het vóór den winter in zoodauigen staat te brengen, dat het aan het doel beantwoordt. De Expl. Mij. is, voorzoover de om standigheden het toelaten, onmiddellijk opgetreden tot herstel van de aan den spoorwegdam aangerichte schade. Op welke gronden de meening van de Expl. Mij, steunt dat de verzwaring van den spoorwegdam voor rekening van den Staat zou behooren te komen, zal misschien eerst medegedeeld worden bij het proces, waartoe het gerezen verschil van gevoelen aanleiding zal kunnen geven. Aan het thans voorgesteld aubsidie kan niet de strekking worden toegekend om daardoor aanvulling van het wegennet in Zeeland te verkrijgen. Intusschen heeft de min. wel in overweging genomen, bij het toekennen van het subsidie ook de voorwaarde te stellen, dat indien tot aan leg van een weg tusschen den Sehelde- dam en het dorp en station Rilland mocht worden overgegaan, de daar voor benoodigde gronden in den polder tegen een in de subsidie voorwaarden vast te stellen prijs zullen moeten worden afgestaan. Landelijke eenvoud. De Mooksche correspondent van de Geld. schrijft Hannes was met de keujes nor stad (Nijme gen) gewist, de pukskes was ie nie kwiet ge- worre, want hij was te nijdig gewist am te handelen. In de Molenstraat reeds had een jongen het deksel van de mand opgelicht, één beestje was hem bijna ontvlucht, maar gelukkig had het nog gegrepen. Den hit had ie los gelaten, toen dat gebeurde, en nou kwam 'n agent erbij»die had nie ge zien wat die Nimwegsche vlegel deej, maar wel da'k mienen hit loslieten toen makte-n-ie proces-verbaai tegen me". »'n Bietje wiejer op de Verrekesmerrek kwam nen koopman bej me, hij handelde, en 'k lies ef kens den hit los om te verkoopenmaar toe kwam d'n twidden agent en deej krek as d'n urste. »En toe direckt erop de Nimwegsche aschkar van huus tot huus trok, en ielke keer 't peerd los stond, en toe de agenten dé nie zagen, toen sturmde Hannes op zonne kèrl af, en zei i dat het toch bar waar, dat hej bekeurd wier en dieje stadsche nie, toe makte diejen agent ok nog preces-verbaal tege Hannes. Óm Rembrandt tot het volk te brengen. De Telegraaf verhaalt als „historisch" het volgende, geschiedt te Amsterdam waar zich 'n Rijksmuseum bevindt. 'n Schoonmaakster komt om te schoon maken iu 'n woning aan de N. Achtergracht waar ze 'n reproductie van Rembrandt's «De Anatomische les'' in handen krijgt. Ze bekijkt de plaat aandachtig en grie zelt. «Wet is det vraagt ze één der jonge dames, die mede in het vertrek is. «Dat is 'n plaat van Rembrandt''. Lange stilte. «Snaii ze die men nou maar zoo in ze laaf?'' griezelt de schoonmaakster. «Ja, dat zijn dokters". Lange stilte. Dan vraagt de schoonmaakster, op 'n toon van intense verbazing en griezelig heeft u die Rembrandt nog gekend, juf frouw Men meldt uit Jelsum. Zaterdag en Zondag j.l. had ons dorpje een in ODze weilanden zelden geziene gast. Hét was een ree, die zeker uit onze wouden hier heen gedwaald was om zich te goed te doen aan het malsche gras. De gewone weidebewoners duldden echter de vreemde eend niet in den bijt en begonnen, zoodra het dier in hun territorium kwam, een wilde jacht, waai bij zij natuurlijk het onderspit moesten delven. Het was een prachtig gezicht het schuwe dier pijlsnel te zien vluchten, koen springende over slooten en hekken om in de richting Beet gum te verdwijnen. Tot lid van den gemeenteraad van Kampen (vac. Huizinga, (a.) is gekozen W. v. d. Muelen (1.) met 355 tegen 343 op J. van 't Oever (a.) In het district Leeuwarden moet voor twee leden der staten van Friesland herstemd worden tusschen de heeren Be- suijen (s.), met 2590, Tromp (1.) met 2390, Schaafsma (1.) met 2293 en Dekerga (s.) met 2275 stemmen. Op dhr. Tijsma (a.) en Verwer (k.) waren resp. 1688 en 1590 stemmen uitgebracht. Sommige ondernemende koffiehuis- houders in de buurt van Alkmaar adver teerden met de Pinksterdagen op de ruiten „Hier brandt de kachel". Zij hadden het 't drukst. Waar de heerschende tweedracht in het Gooi de erfgooiers al niet toe leidt, blykt uit het volgende geval. Op den avond van den tweeden Pinksterdag zaten in de tram van 7.35 van Hilversum naar Laren eenige erfgooiers, waarbij twee der nieuwe, de overigen van de oude partij. Misschien eenigszins „onder den invloed" kregen even voorby Hilversum de aan hangers van die erfgooierspartijen hevige ruzie, die zoo hoog liep, dat de conduc teur het noodig oordeelde te laten stop pen. Voordat de tram echter geheel stil stond, hadden de aanhangers der oude partij den nieuwen partijer Harmen Vos uit de tram geworpen, waardoor hem de beenen ernstig bezeerd werden. De andere erfgooier der nieuwe partij stapte toen ook uit. Van het gebeurde is proces-ver baal opgemaakt. De aanhangers der oude partij waren allen Blaricummers. Hbld Te Alkmaar is een 61-jarige alleen wonende man, die aan den drank verslaafd was, verbrand naast zijn bed gevonden. Het brandje waarby hij omkwam, werd spoedig gebluscht. Twee jongens te Rotterdam, oud 11 en 9 jaar die bij het aaltjes vangen aan den Maaskant zich veel voorover bogen, vielen in de Maas. Twee meisjes, die ooggetuigen daarvan waren, liepen hard weg, gingen naar huis en zeiden niets. Eerst des middags deelden zij broksgewijze mede, wat zij gezien had den, waarop de politie, die van de ouders reeds kennis van de vermissing der knapen gekregen had, ter plaatse liet dreggen, met het gevolg dat hunne lijken werden op gehaald. Een jongeling van 23 jaar uit Loosduinen heeft zóó goed Pinkster twee gevierd, dat hij dicht bij huis te water geraakt en verdronken is. Vóór eenigen tijd verdronk ook zijn broer in abnormalen toestand. Te Zaandam heeft zich een jonge man bij het kaartspelen over het verlies van enkele centen zóó woedend gemaakt, dat hij plotseling overleed. Te Rheden was een landbouwer uit ge weest met een stier. Toen hy bij de thuis komst het dier uit den veewagen had ge lost, viel de stier op hem aan en drukte hem zoo geweldig tegen den muur, dat hij bewusteloos neerzonk. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het mocht niet gelukken den ongelukkige tot het bewustzijn terug te roepen. Te Amsterdam is in de Bilderdijkstraat een timmerman tengevolge van een misstap van een steiger der derde verdieping ge vallen. De ongelukkige, die naar de zieken verpleging werd vervoerd, bleek bij aan komst aldaar reeds overleden. Koegas. Aardig toch uit welke on gewone grondstof Woensdag aan de gas fabriek te Joure gas is gestookt. Een voor de consumptie afgekeurde, geslachte koe werd naar de gasfabriek getransporteerd en in stukken over drie retorten verdeeld, waarin het vleesch en de beenderen zoo goed als in een eeht crematorium tot asch verteerden enruim 60 kub. M. lichtgas opleverden, waarvan zeker iedere woning, die aangesloten is, haar deel heeft gehad. Zoo heeft dus de koe, die als vleesch de woningen der burgers niet binnen mocht, toch nog bij velen «haar licht" laten schijnen, Het te Hannover vergaderde Duit- sehe Zionisten-coDgres heeft met een meerderheid van twee derden besloten, een begin te makou met de nederzetting van Duitsche joden in Palestina. De kos ten zullen uit een afzonderlijk hoofdgeld bestreden worden. Op een gisteren te Weissenfels gehouden congres van aanhangers vau de zoogenaamde natuurlijke geneeswijze, waarop alle Duitsche vereenigingeu met tezamen 131.000 leden vertegenwoordigd waren, is besloten te Berlijn een ambu latorium en een ziekenhuis te bouwen en in een aantal andere Duitsche steden ge legenheid voor behandeling volgens de natuurlijke geneeswijze te verschaften. Een jong koopman die een naaister in een spoorwegcoupé tegen haren wil gekust had, is door de rechtbank te Essen tot twee weken gevangenisstraf veroor deeld. Te Kiel zijn proeven genomen met een nieuw onzinkbaar stoomschip. Het schip werd geladen met een ballast die in gewicht gelijk kwam met een beman ning, 200 reizigers en machines, en daarna werd water ingelaten. Het zonk niet verder dan tot een bepaalde grens, dertig c.M. boven de waterlijn. Als het schip behalve niet zinken, ook goed varen kan, doet de nieuwe uitvinding veel verwachten. De havenstoomvaartmaatschappij moet al vijf van zulke schepen besteld hebben. De anarchisten zouden vandaag te Chicago een congres houden. De pers gaat te keer tegen de overheid, dat zij zulke diugen duldt. Volgens een corres pondent zou Roosevelt te kenuen gegeven hebben dat hij er niets aan doen kau, omdat de wet hem geen middel verleent, het Congres te verbieden. Een vrij hevige aardschok is gisteren weer te San Francisco waargenomen. Er werd echter geen schade teweeggebracht. Een Maritzburge.r klaagt er in de Afrikaner over, dat hij op bezoek te Grey- town, in Natal, dat onder de Engelscheu «a Dutch town" heet,haast geen Hollandsch heeft hooren spreken, al draagt drie kwart van de bevolking Atrikaansche namen. De Boerenwinkel voerde tot opschrift «Umvoti Trading Company". De vendutie van den heer Nel heette de «sale". Van de menschen die op de vendu waren, waren naar schatting 95 pCt. Boeren, maar zoowel de afslager ais de koopers onder elkaar spraken allen Engelsch. In de huizen spreekt de Afnkaansche gastheer den bezoeker in het Engelsch aan. Enz. Dat is jammer Te Middlesborough is iemand, die bij herhaling vervalschte boter verkocht heeft, nu wegens het verkoopen van mar garine als zuivere Deensche boter veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf met dwangarbeid. De Amerikaan Wellman, die voor „the Chicago Record Herald" een lucht reis van Spitsbergen naar de Noordpool zal ondernemen, is dezer dagen door prof. Janssen aan de leden der Parijsche Aca demie van Wetenschappen voorgesteld. Wellman laat te Parijs by den ingenieur Godard een bestuurbaar luchtschip maken hetwelk in vele opzichten overeenkomt met dat van Lebaudy. In Augustus gaat hij naar Spitsbergen, om daar voorloopig proeftochten te ondernemen. Op zyn reis naar de Pool zal hij in zijn luchtschip leeftocht voor 75 dagen meenemen, alsook een automobielboot, welke tevens als slee kan dienen. Voorts zal hij door draad- looze telegraphie voortdurend in gemeen schap met Spitsbergen blijven. Dezer dagen heeft zich het eigen aardige geval voorgedaan, dat een moor denaar de vlucht nam op een locomotief aan de Mexicaansche grens. Een Ameri kaan, zekere James Larey, die als spoor wegwachter bij de Mexicaansche Cen- traal-Spoorweg te Timinez was aangesteld, doodde in een gevecht om een meisje een Mexicaan. Daarop wilde een aantal Mexi canen Larey lynchen. Deze vluchtte naar het station en sprong in een sneltrein, die juist naar het noorden zou vertrekken. Terwijl zijn vervolgers de verschillende wagens doorzochten, haastte Larey zich naar de locomotief en koppelde deze van de andere wagens los, sprong er op en dwong den machinist, terwijLby hem met een rovolver dreigde, alleen met de ma chine te vertrekken. Nog geen minuut later ging het reeds in razende vaart op de Amerikaansche grens toe, die 370 Eng. mijlen verwijderd was. De spoorwegbe ambten telegrafeerden over dit voorval naar de dichtbyzynde stations, en op verschillende stations werd het signaal onveilig gezet, alsof er gevaar te duchten was, in de hoop, dat Larey zou stoppen en de machine uit vrees voor een botsing zou verlatenmaar hij beval den machi nist op geen enkel signaal te letten en ten slotte moesten de spoorwegbeambten de lyn, om een ongeluk te voorkomen, over 't geheele traject vrij maken. Te Chihuahua hield de machine stil, om water in te nemen zy had 145 mijlen in 147 minuten afgelegd. De overige afstand naar de Amerikaansche grens werd in twee en een half uur afgelegd. Toen ajj eenige mijlen over de grens waren, ver lieten Larey en de machinist de machine by Sierra Madre en verdwenen in het gebergte. Aan de Mexicaansche spoor wegmaatschappij bleef niets anders over, dan om aan den staat Texas hare loco motief terug te vragen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2