NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 209. 1906. Vrijdag 8 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandseb Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN H e c h t s z a k e o. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, flï<i zich met 1 Juli a. s. op ons abonneoren, ont vangen liet tot clieu datum gratis. 7 Juni 1906. De heer Duymaer van Twist heeft op onzen Partijdag zich doen kennen als een onderhoudend sprekereen, die wel geen nieuwe dingen uit den ouden seliat weet voort te brengen maar het oude zoodanig weet te eombineeren en te belichten dat het geheugen er door wordt opgefriseht wij leerden herkauwen en voordeel trekken van hetgeen in den loop der jaren bij ge regelde kennisneming van feiten en ver houdingen ons eigendom geworden was. Onverdeeld was natuurlijk onze instem ming niet. De voorstelling van de oor zaken der nederlaag van het oude minis terie en het ©plreden van het nieuwe was wel wat eenzijdig, en de mededeeling dat hij in betrekking tot het laatste niet alles zou mededeelen wat hij wist, hadden wij liever niet gehoord. Toch hoorden wij met genoegen de op somming van tal van voor de vrijzinnig heid zeer bezwarende notoire feiten, en vielen zoowel de aanvangs- als de slot- peroratie dat niet de getalsterkte maar het beginsel de kracht is der partij en daarom de waeht bij het beginsel dringend geboden is, in goede aarde. Nu deze Partijdag weer achter den rug is, geven wij, bij den dank aan het Pro vinciaal Comité voor den goeden dag dien het ons bereidde, aan de leiders in over weging om de sprekers voorden Partijdag wat meer in onze omgeving te zoeken. Volkssprekers zooals wij het genoegen hadden er twee te hooren mr. De Veer en Duymaer v. Twist zijn er in onze omgeving genoeg; wij behoeven er niet voor over de grenzen te gaan. In de rede van den heer Duymaer v. Twist op den Partijdag kwam" heelwat voor, dat wij af en toe nog wel eens onder de aandacht mogen brengen. Zoo onder meer de herinnering aan het gedrijf der vrijzinnige toonaangevers in 1902 tegen het ministerie, in verband met den schralen oogst van wetsontwerpen in 1906. Wij hebben er reeds vroeger aan her innerd dat mr. Veegens de eerste was die, toen het kabinet-Kuyper pas vier maanden aan het bewind was, klaagde dat de wetsontwerpen zoo lang uitbleven. Thans, nu hij zelf in een vrijzinnig, dat wil in dit verband zeggen spoedmakend kabinet zitting heeft, zagen wij, noeh van hem zelf, nog van een zijner ambtgenooten een wetsontwerp van eenige beteekenis inkomen. De uitbreiding der Ongevallenverzeke ring tot de visscherij en den landbouw, schoon voor behandeling gereed onder het vorige kabinet, is nog niet ingekomen; en zal, naar te voorzien staat, nog heel lang op zich laten wachten, indien minister Veegens gevolg geeft aan zijn voornemen om eerst de ziekte-verzekering in orde te maken. Wij hebben geen lust om op der libe ralen voetspoor te gaan klagen over den tragen gang der ministerieele werkzaam heden Wij herinneren slechts aan de onbillijke klachten der vrijzinnigen tegen het vorige kabineten aan bet meten met twee maten dat nu openbaar wordt. Roodhuijzen (Unie-liberaal) sprak het kort geleden uit tegenover den redacteur van het blad der openbare onderwijzers, die dit ministerie werkeloosheid verweet, dat het schande was om nu reeds van dit ministerie iets Ie willen verwachten. En in dien geest schrijven de voornaam ste vrijzinnige bladen. Intusschen, de natie mag er blij mee zijn, de vrijzinnige pers vertelt dat in den loop dezer maaDd het eerste belangrijke ontwerp van deze regeering de Kamer zal bereiken, Maar het zal zijn een belasting- ontwerp. Een opknappertje te meer voor hen die dezer dagen hun papier voor de Be drijfsbelasting zullen thuiskrijgen een pa pier waarop hij de bekende duimschroeven ook de tien opcenten niet zullen ontbreken De heer Van Twist herinnerde er aan dat prov. Treub zijn bondgenooteu de Unieliberalen „Politieke Avonturiers" heeft genoemd. Maar daar is de groene Am sterdammer, die radicaal is, tusschen ge schoten en heeft gezegd tot de vrijzinnig- democraten wat zijt gij anders Het blad hekelt in felle bewoordingen de vrijzinnig- demoeraten wegens hun gescharrel met de Unie-liberalen onder de „onfrissche leus" van het blanco-artikel. Een radicale partij, of zij zich vrijzinnig- democratisch noemt, helpt haar niet zou alleen kunnen bestaan, als zij niet een heeren partij, maar een partij der misdeelden wilden zijn en zich dan aan dezen met een volkomen hart gafniet alzoo om een heel nette heeren partij te vormen, want de heeren, die inderdaad radicaal wenschen te hervormen, zijn en blijven natuurlijk witte raven. Welnu, de arbeiders zijn het deel der socia listen en der kerkelijkende vrijzinnig-demo craten hebben niet meer dan het zwakke Ned. Werkliedenverbond in hun zog weten te halen, en zelfs dit is het vrijzinnig-democratisch pro gram reeds vooruit. Met dezen zoo twijfel- achtigen steun moeten de vrijzinnig-democraten hun zetels in het parlement en zij hebben er graag vele veroveren, en zoo is hun noodlot, dat zïj, meer dan eenige andere partij, hebben te leven van de gift, van een heeren kiezers-annexatie, die tot zeldzame scherpzinnig heid en benepen voorzichtigheid en ook wel eens tot nog iets anders verplicht. Sche> per vonnis zal wel zelden over de vrijzinnig-democraten geveld zijn. En dat in een radicaal orgaan, wat eigenlijk het zelfde beteekent als vrijzinnig-democratisch orgaan 1 Slechts wenschen wij even te relevee- Ten, wat het weekblad over de arbeiders zegt. Die zijn het deel, zoo lezen wij, van de socialisten en de kerkelijken. Vrage hoe zouden de vrijzinnig-demo- eraten dan een arbeiders partij kunnen vormen En wanneer men daarbij bedenkt, dat de georganiseerde socialisten nog geen tienduizend man tellen in het land, wordt het getuigenis der Groene nog merkwaar diger voor de „kerkelijken". De heer Van Twist sprak ook over den weinigen arbeid die gereed is, de weinige vorderingen die 't Arbeidscontract maakt, enz. In verband hiermee is wel waard te worden afgedrukt wat de Haagsche kro- niekeur der (lib.) Groningsche Courant schrijft over den arbeid van het kabinet De minister van financiën moet, naar men verzekert, met zijn plan zoo goed als gereed zijn. Niet enkel een samenvoeging van vermogens- en bedrijfsbelasting tot een algemeene inkom stenbelasting, maar ook een tariefherziening van zuiver fiscalen aard en een wijziging der successiebelasting in de zijlinie, maken de hoofd- bestanddeelen van 's ministers belastingcom plex uit. De minister van binnenlandsche zaken is niet minder druk aan het werk, onder meer aan de voorbereiding van een geheel nieuwe armenwet, terwijl de invoering van den Midden Europeeschen tijd en eenige andere gewichtige voorstellen gereed zijn om weldra te worden aanhangig gemaakt. Maar bovendien de staatssommissie voor de grondwetsherziening, die Woensdagmiddag in |t gebouw van binnen landsche zaken langdurig bijeen was, nadert reeds spoedig het einde van haar arbeid. Men zegt dat nog in den loop van den zomer het rapport en de voorstellen der commissie gereed zullen komen en dan zal de regeering en in het bijzonder de minister Rink de handen yol krijgen met het ontwerpen van de aan de kroon voor te dragen voorstellen, Van de overige bewindslieden verluidt evenzeer, dat zij, elk op hun terrein, ter dege aan 't werk zijn om gewich tige voorstellen aanhangig te maken. Wij wachten af I Intuaschen schrijft de Haagsche corres pondent der Arnhemsohe Courant; Voor het prestige van het Kabinet mocht ik echter \vel lijden, dat er iets meer van de ko mende zaken aan het licht kwam. Onze bewinds lieden brengen hun tijd zeker niet in ledigheid door, maar op schampere opmerkingen van tegenstanders, die men zoo nu en dan te hooren krijgt, zou men wel gaarne op iets positiefs kun nen wijzen. Speciaal ten aanzien van de finan- cieele plannen van den premier wordt het tijd dat men eenig licht ontsteekt, ook in verband met de buitengewone opcenten, die voor ten hoogste twee jaren gevraagd en toegestaan zou den worden. Als men let op den slakkengang onzer wetgeving en op het vele, dat om afdoe ning vraagt, mag waarlijk wel eens aan deze ge wichtige materie herinnerd worden. Wie zich de rede van den heer D. v. T. blijft herinneren, zal ook in 't vervolg nog wel eens wat van vrijzinnige zijde te lezen krijgen, wat hem de opmerking ontlokken zalwat heeft de heer Duymaer op den Zeeuwsehen Partijdag van 5 Juni 1906 toch gelijk gehad Dezer dagen gaf prof. Matthes van Am sterdam, hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal- en letterkunde, zijn afscheidscollege. Hoewel nog in volle kracht en met opge wektheid zijn taak tot dusver volbrengende, verplichtte hem de door de wet gestelde termijn van 70-jarige» leeftijd tot aftreden en heengaan. In zijne rede knoopte de hoogleeraar aan het feit, dat er te Amsterdam ook een vrou welijke studente in de theologie studeert, enkele opmerkingen vast in betrekking tot de toekomst van vrouwelijke theologen. Natuurlijk is de toekomst van zulke jonge dames nog ,niet zoo zeker als die van hare zusteren in de andere faculteiten, maar toch hier daagt het licht wel niet uit het oosten, maar dan toch uit het westen. In Amerika, het land der vrijheid en van het particulier iniatief bij uitnemendheid, zijn op het oogenblik volgens den professor reeds meer dan drie duizend T godsdienst- prediksters" werkzaam. En daarom maar moed gehouden. Het is volstrekt niet onmo gelijk naar 's professor's bewering, dat allengs in Europa en ook in ons vaderland zich een practische werkkring voor vrou welijke theologanten gaat openen. Best mogelijk ja. Maar toch denken we, dat er heel wat water door de Schelde zal loopen, vóór we in onze streken aan zóó iets toe zijn. In dezen zal naar we meenen de kerk de school niet zoo spoedig volgen. Deze scheidsmuren zullen niet zoo heel gemak kelijk omver gehaald worden en zeker niet vallen op professoraal bazuingeschal, hoe goed ook bedoeld. Trouwens, het be hoeft ook niet. De vereeniging van chr. onderwijzers in Nederland en de overzeesohe bezittin gen hield hare gewone vergadering in Den Haag, en werd bijgewoond o. a. door de heeren VanVelzen, Savornin Lohman, Heemskerk, Brants en Van de Velde, allen leden der 2e Kamer, behalve de eerste, die lid is van ons Hoogerhuis. Dooi den voorzitter dhr. Wirtz werd er o. m. op gewezen, dat het kon. besluit van 8 Mei 1906 (Staatsblad 107), verkregen rechten aan de kweekscholen met den Bijbel ontnam. Daardoor werd, zoo meende de voorzitter, de vrijheid van het Chr. onderwijs aangerand. Reeds is deze zaak van wege het Hoofdbestuur der Vereeni ging onder de aandacht van den School raad gebracht. Voorts werd nog een con clusie aangenomen, welke ten doel had, eenheid te brengen in de verschillende vereenigingen van christelijk onderwijs. Ons bericht Chineezen in de Kamer in het no. van gister, overgenomen uit Het Handelsblad, is in Het Hand. van vandaag in prent gebracht. Men ziet mr. Troelstra met gebalde vuist en opgestoken vinger oreeren achter hem v. d. Zwaag, Tak en Dritcker; voor hem De Beaufort, Borgesius, Pierson met dol veel pret, en boven hem de Chineezen met ontstelde gezichten. Onder de plaat prjjkt het volgende versje! Missie uit China In 't parlement Troelstra aan 't spreken, Wijze bekend Vuist op de tafel China wordt bang. „Boxer beweging1" Af Toeang Tang. (Dit laatste beteekent dat de Chineezen ontsteld heengingen). Treffend beeld van het optreden van het socialisme. Het brult, het balt de vuist het scheldt en maakt misbaarhet belooft een toekomststaat, enz. Maar het resul taat is aan het geraas slechts omgekeerd evenredig. Oostenrijk. De Keizer heeft bij de beëediging der nieuwe ministers een bizonder woord tot den Tsjechischen minister Pacak gericht, wiens toetreding tot het kabinet de Keizer een patriotische daad noemde. Frans Jozef verklaarde, dat hij het Tsjechische volk van harte genegen bleef en van 't najaar in hun midden te Praag geruimen tijd kwam doorbrengen. Bij gelegenheid van zijn reis naar Reichenberg was hij van plan ook Kuttenberg te bezoeken, ten einde daar de gerestaureerde monumenten op het gebied der bouwkunst te bezoeken. Tegenover minister Prade sprak de Kei zer den wensch uit, dat het spoedig tot een vergelijk tusschen de beide nationa liteiten van Bohemen mocht komen. Zooals reeds is gemeld heeft de Hon- gaarsche Kamer na een korte bespreking de voorloopige begrooting en het recru- ten-contingent goedgekeurd. Daarmee is een einde gekomen aan den z,g. ex lex- toestand, die 17 maanden heeft geduurd. Rusland. Bittere woorden worden door de leden der Doema tegen de regeering geuit. Bij de beraadslaging over de landbouw- quaestie vooral werden de ministers die het antwoord der regeering op de on mogelijke eischen der Doema hadden te verdedigen en toe te lichten, onophoude lijk in de rede gevallen met de kreten van „Weg met jeluiAftreden De voorzitter moest aanhoudend zijn bel lui den. De minister (zoo luidt het verslag) verlaat onder nieuwe kreten van„Af treden Ontslag nemende tribune. De voorzitter verklaart daarop, dat de Doema slechts kan werken als er orde is. Pe- troenkewitsj krijgt nu het woord en drijft den spot met de politiek van een mini sterie, dat niet op de hoogte is van 's lands toestand. Beroept, zegt hij, u toch niet op onze vaderlandsliefde, misbruikt dat woord niet, dat tegenwoordig iets zeer afschuwelijks beduidt. Want wie zijn nu patriotten Dat zijn zij, die de autocratie verdedigd en de slachtingen onder de Poolsche Joden hebben aangericht. Gij zijt zelf geen ware patriottenals gij 't waart, zaat gij niet op die banken.'' (Da verende tpejuichingen. Nieuwe kreten van." Aftreden De positie van het kabinet geldt als vrij erg verzwakt na de debatten van gisteren. De redevoeringen van Stisjinski en Goerko maakten wel indruk, maar toen Petroenkewitsj en Herzenstein hadden ge sproken, was er niets van over. Daarbij kwam nog de rede van graaf Heyden, die ook meende, dat de Doema zich niet meer met het ministerie moest bemoeien na haar votum van wantrouwendeze redevoering baarde te meer opzien omdat graaf Heyden behoort tot de uiterst ge matigd liberale richting. Volgens den minister van binnenland sche zaken heerscht er in 212 districten van Rusland hongersnood. Allerwege wordt de regeering om hulp gesmeekt maar door het te drukke verkeer op een deel der spoorwegen gaat de aanvoer van koren slechts gebrekkig. Zoo staan aan de stationB Sysran en Batraki aan den Samara en Slatoest spoorweg niet minder dan 15.000 wagonladingen koren te wach ten om naar de plaats der bestemming te worden vervoerd. Er is thans een rechtstreeksche stoom vaartverbinding tot stand gekomen tus schen Rusland en de Vereenigde Staten. Op 28 Juni (N. S.) wordt een passagiers- en goederendienst geopend tusschen Libau en New-York. De eerste boot die vertrekt, zal de Smolensk van de Vrijwillige vloot zijn. In Wladiwostok heerscht weer vol maakte orde en het handelsverkeer breidt zich met den dag uit, wat hoofdzakelijk het werk der Japanners is. Verleden week lagen er 46 koopvaardijschepen op de reede, die bijna alle de Japansche vlag voerden. De laatste vier weken zijn er 40 Japansche winkels geopend. De con currentie der Japanners drukt door de goedkoopte hunner waren zwaar op hun Westersche mededingers. Finland. Zooals men weet hebben de vrouwen in Finland nu ook stemrecht. Iedere Fin, man en vrouw, gehuwd of ongehuwd, die 23 jaar is, ban stemmen. Er is één Kamer en de vier stenden, de adel, de geestelijk heid, de burgers en de boeren, zijn ver vallen. Ineens is het aantal kiezers nu van tusschen de 200.000 en 300.000 ge bracht op 1.400.000, die volgens het even redig kiesstelsel in elk der groote kies districten ongeveer 14 afgevaardigden kiezen, waardoor men het best de belangen der minderheid denkt te beschermen. Kreta. Als vrucht van de reis van koning Edu- ard naar Griekenland zou de Kretenzer kwestie aldus worden opgelost, dat Enge land er ook weer wat beter door wordt. Grieksehe soldaten zouden de tegenwoor dige internationale troepen vervangen. Soeda-baai komt onder Engelsch toezicht. Prins George zou mogelijk gouverneur van Cyprus worden. Soeda-baai wordt beschouwd als een der grootste en strategisch best gelegen havens der Middellandsche Zee. Het lijkt ons vreemd, dat de overige mogendheden met zulk een oplossing zijn meegegaan. Z u i d - A f r i k a. In een beschrijving die Reuter van het gevecht van Zondag in Natal geeft, lezen wij weer, dat een afdeeling Engelschen bijna door de Zoeloes in de pan gehakt was, als kolonel Royston niet op 't laatste oogenblik te hulp gesneld was. Als wij ons niet bedriegen hebben nu op hun beurt alle Engelsche aanvoerders in de zen veldtocht het genoegen gehad, op 't laatste oogenblik een andere afdeeling van wissen ondergang Ie redden. Wij hebben gehoord, dat het niet botert tus schen de verschillende bevelhebbers. Dit schijnt zich ook hierin te uiten, dat ach tereenvolgens elk dier bevelhebbers de verslaggevers wereldkundig laat maken, dat zonder zijn hulp de ander er geweest was, Gister kwam in behandeling voor de arr.-rechtbank te Middelburg de zaak de Rey contra De Ruiter, beide wonend te Hoedekenskerke. Door dhr. De Rey wordt van dhr. De Ruiter geëischt voldoening van een sohuld jgroot f 500 de rente van die som van de 14 voorgaande jaren, welk bedrag hij van dhr. De Ruiter vor dert in diens kwaliteit van weduwnaar en erfgenaam van L Rooze. Dhr. De Ruiter weigert echter dit bedrag te voldoen, in de eerste plaats, omdat de schuldbeken tenis, door dhr. De Rey geschreven, slechts met L. Rooze is geteekend en niet de wet telijk geëischte uitdrukking door de schul- denaresse zelf geschreven, waarin zij blijk geeft te weten welk stuk door haar is onderteekend in dit geval welk bedrag zij als schuld erkent. In de tweede plaats wordt door dhr. De Ruiter aangevoerd dat de datum van de schuldbekentenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1