4 AaniT Overbemesting'. Capelle a. d. IJsel slaags geraakt met eenige gewapende boeren. De jongens af komstig uit Rotterdam, pleegden allerlei baldadigheden. De boeren sloegen met schoppen en schoten met revolvers. Een der dauwtrappers kreeg een kogel in een der zitdeelen. Tramongeluk. Vrijdagmiddag werd de melkwagen van den veehouder D. te Rhoon aau den overweg aldaar door de stoomtram aangereden. De locomotief, den wagen achter de voorhielen pakkende, schoof dezen inet het aangespannen paard ongeveer 4 M. voor zich uittoen brak de bolnagelpaard en voertuig waren gescheiden; zij kwamen resp. ter rechter- en ter linkerzijde van de baan iu de sloot terecht. D. kwam door den schok op een treeplank van een tramwagen te liggen, terwijl zijn bij hem zittend 4-jarig zoontje tusschen de brokken van den melkwagen gekneld raakte. Het kind werd spoedig opgenomen. Beiden zijn er met eenige ontvellingen, schrammen, kneuzingen en den schrik afgekomen. De machinist heeft vóór den overweg voldoende gebeld en zoo krachtig mogelijk geremd om het ongeval te voorkomen. De oorzaak D. had een nieuw gekocht paardje voor den wagen, daaraan wijdde hij alle aan dacht hij hoorde dus niet bellen en zag tram noch overweg. Vorige week vertrok naar Bali een gemengde compagnie van het depótbatal jon te Buitenzorg, onder commando van kapitein Willems, om Singaradja te be zetten, daar de radja van Badoeng ge dreigd heeft Boeleleng af te loopen." ToelichtingHet eiland Bali bestaat uit de gouvernementslanden Boeleleng en Djembrana, alsmede een zestal rijkjes, die onder vorsten staan, welke in het ge not van zelf bestuur zijn gelaten. Een dier rijkjes is Badoeng, gelegen aau de Zuid punt van Bali. Do geschillen tusschen Badoeng eu de Indische regeeriug waren niet in der minne te regelen. Het einde der onderhandelingen was het hoonende dreigement van bovenge- noemden radja dat hij Boeleleng zal plun deren. De hoofdstad van Boeleleng is Singa-radja, de zetel van den resident van Bali en Lombok. Die moet derhalve be schermd worden. Onder een gemengde compagnie verstaat men in Indië een compagnie, samengesteld uit doorgaans e9n sectie Europeanen en drie sectiën inlanders. Toen de boekhandelaar Fritschy te Rotterdam Maandagnacht thuis kwam, trof hij op de stoep van zijn woning aan een hem onbekend man, die hem aansprak en om een courant vroeg. De heer Fritschy ging zijn winkel binnen, door dezen man gevolgd, die hem dadelijk daarop met een stuk ijzer een slag op het hoofd gaf, dat hij ineenzakte en het bewustzijn verloor. In dien bewusteloozen toestand is de heer Fritschy in zijn winkel op den vloer blij ven liggen tot den morgen. Eerst toen keerde het bewustzijn weder en kon de boekhandelaar, die geheel alleen woont, zijn bovenburen waarschuwen, die daarop de politie met het gebeurde in kennis stelden. By onderzoek bleek den heer Fritschy, dat men een op de opkamer staand schrijfbureau, alsmede een in den winkel zich bevindenden lessenaar heeft opengebroken, en dat daaruit gestolen is een bedrag van ruim f 200, meest specie. In den lessenaar bevond zich alleen eenig klein geld. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij den aanvang van de nieuwe cur sussen op 1 October a.s. bij de opleidingen van monteur en van geweermaker te Amsterdam kunnen worden geplaatst respectievelijk 12 en 3 jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbe werking hebben verlaten met een gunstig diploma en niet ouder zijn dan 20 jaar. Zij, die bij een dier opleidingen wenschen te worden geplaatst, moeten, na geneeskun dig te zijn goegekeurd, een proef afleggen, eu bij gunstigen uitslag een verbintenis aangaan om het land 10 jaren bij de zee macht te dienen (waarin de opleidings jaren zijn begrepen) tegen genot van f 100, uit te betalen in twee gedeelten gedurende het verblijf bij de opleiding. Elk der op leidingen duurt 4 jaar. Voor verdere bij zonderheden kunsen belanghebbenden zich wenden tot den directeur en commandant der marine te Amsterdam en den comman dant van het wachtschip aldaar. Zij, die bij een der opleidingen wenschen te worden geplaatst, behooren hun sollicitatiën vóór 1 Augustus a.s. in te zenden aan den direc teur en commandant voornoemd. (8X Ct.) Een clubje Hoogere Burgerscholieren te Amsterdam kinderen van twaalf, dertien eu veertien jaar houdt tegen woordig op een bovenzaaltje op den Nieuwendijk elke week een /.avondje". Üoder de mom van vergaderen en gezellig samen muziek maken, voordrachten hou den enz. wordt daar //gegokt". Het is te hopen, dat de ouders huu veel belovende spruiten, die hen zoo handig om den tuin weten tc leiden, eens geducht onder han den nemen, en een einde maken aan het //banken" en kaartspelen om geld, in na volging van de Club de Bieniaisance en dergelijke instellingen. (N. v. N.) Een dure zoen. De Kantonrechter te Rotterdam veroordeelde een reiziger, di een dame tegen haar wil op straat had omhelsd, tot een geldboete van f 10 sub. 3 dagen hechtenis. Nabij Halfweg is Zondagmorgen een 23jarig meisje die haar rijwiel niet meester was, gevallen voor een onmid dellijk volgenden electrischen spoorwagen, zij werd zoodanig aangereden, dat zy be wusteloos in den wagen werd opgenomen, en later aan schedelbreuk bezweek. Te Deventer viel een lójarige zoon van een schipper, zich van het schip over de loopplank naar den wal willende begeven, in den IJseleen voorbijganger sprong hem terstond na, doch kon hem niet meer redden. Chineezen in de Kamer. De Kamerover zichtschrijver van 't Handelsblad schrijft De heer Troelstra was zoowat een kwar tier aan 't spreken over de Vyfde Afdeeling in 't algemeen (waarbij de bepalingen over opzeggingstermijn en staangeld ter sprake komen) en nog altijd waren de loges van de ambtenaren en de vreemde diplomaten leeg behoudens de trouwe verschijning van den ambtenaar van Justitie (den heer Bles), die steeds bij de behandeling van het Arbeidscontract daarboven aanwezig is voor 't geval dat de minister détail-inlichtingen mocht noodig hebben. Toen, opeens, toen we weer eens opkeken daar waren ineens vyf vandievierkanteloge-openingen vanwaar men van den langen wand achter den Voorzitter in de zaal kan neerzien, geïllumineerd met Chineezen. 't Was zoo plotseling gegaan als het ontsteken van een electrische feestverlichting. Overal, in de donkere openingen, koperkleurige facies met ronde zwarte kapjes er boven, waaruit men, bij een wending van het hoofd, soms een donkere, lange, zwarte en smalle haar vlecht neer zag hangen. Niet overal, maar toch in de meesteloge-openingen,prachtige gewaden, mooi niet door opschik maar door den smijdigen, lenigen val der stof (zijde één slechts scheen een bruinfluweelen jasje te dragen) en door de diepe, tonige kleuren donker-hemelsblauw en olijfgroen en groen geel. De meer kleurige zaai van de Eerste Kamer zou deze veelverwigheid beter heb ben kunnen verdragen (en het neerkijken van deze Oosterlingen deed ons trouwens denken aan 't neerkijken van de velerlei Oosterlingen uit de medaillons die geschil derd zyn in de zoldering van de Eerste Kamer-zaalde poverheid van de Tweede Kamer-zaal echter met haar doode, geest- looze inwendige architectuur en haar slappe- koffie-kleur, kwam er jammerlijk door uit. De vreemdelingen keken nieuwsgierig, maar met Oostersche kalmte neer op dit stuk van een regeermachine die hun eigen land niet kent. In hun kleeding lag de schoonheid, en op hun intelligente gezichten de wijsheid van China. Twee beschavings sferen naderden elkaar een wijle in deze zaal. De heeren troffen het overigens maar half. Wel woonden zij nu juist eengoeden spreker by, maar er was geenerlei beweging in de Kamer, geen interruptie zelfs. En bijna alle aanwezige leden zaten zelfs o wonder rustig op hun plaatsen. Even was er een vermakelijk oogenblik. Mr. Troelstra, argumenteerend, sloeg een paar malen hard op zijn lessenaar. De be zoekers keken verschrikt op, de Kamerleden lachten en Mr. Troelstra, die de reden ervan niet begreep, zei: „Ja, wat is er nu belache lijks aan wat ik zeg?"' Maar de heer Drucker beduidde den spre ker dat men niet om hem lachte en een ander lid verduidelijkte dit door te zeggen „Je maakt de Chineezen aan 't schrikken". Na een kwartier verdwenen de vreemde lingen en was men weer geheel in eigen sfeer. Een lezer van de Tel., die Zondagavond met den laatsten trein te Amst or<ltim was aan gekomen en daarna nog in het speelhuis in de Nes belandde, schrijft aan dat blad omtrent den inval van de politie aldaar het volgende 't Vertrek, waarin ik mij bevond, was onge veer 20 vierk. M., in 't midden een groote tafel, d'r omheen rookende menschen, bleeke gezichten, de een koud, de ander blazend van de warmte naar gelang 't kogeltje van het rouletje liep. 't Wil vanavond niet, riep iemand die voor mij zat. Bei mir auch nicht,zei een stevig gebouwde Duitscher. Het ging er op dat oogenblik niet geweldig toe, daar er meest kwartjes gezet werden. Een dikke juffrouw, zittend op een groote canapé, die onder gewone omstandigheden plaats voor vier biedt, doch nu nauwelijks voldoende was om haar echtvriend ook een plaats te gunnen staarde snffend voor zich uit, en schrikte nu en dan op door 't geroep van den croupier, die zijn eentonig Faites vos jeux, messieurs. Rien ne va plus, liet hooren. Eenige malen liet zij dit rustig voorbij gaan toen scheen 't haar te vervelen, zij stond op en riep Kom, wordt er niks meer gedronken Ja, geeft maar een tournee, was 't hooge bevel van den croupier. 't Werd mij te eentoonig en daar er voor mij niets bijzonders meer te zien was, besloot ik heen te gaan, toen ik een vreeselijke tumult hoorde. Ik dacht natuurlijk, dat er een vecht partij was, dat in de Nes geen nieuwtje is, doch alles werd mij spoedig duidelijk, toen ik hoorde In naam der wet IBesloot ik zoo even heen te gaan, na moest ik tegen wil en dank blijven, 't Tumult was verschrikkelijk; allen riepen als radeloos doof elkaSrWat is dat toen het woord politie hun alles duidelijk maakte. Weg, weg, weg, hoorde ik. 'k Begreep, dat men de roulette bedoelde. Ik stond dicht bij 't venster en zag een voorwerp rakelings door 't venster werpen Open 1 politie I werd er geroepen. Nou, nau, kalmpjes an, riep de kellner, die met z'n rug tegen de deur duwde, om den ketting van den haak te nemen. De deur ging open en ik zag heeren inspec teurs met het noodig aantal politieagenten binnenkomen. Dat wij allen moesten blijven, Is begrijpelijk. Nauwelijks waren zij binnen, toen de eigenaar, uit z'n slaap opgewekt, in hemd en kousen binnenkwam. »Wat is dat hier?" riep hij. »Aha, nou zie ik 't," en hij begon te zingen»Daar komen de schutters, daar komen ze an." »Als ik er was geweest, waren jelui d'r niet ingekomen." (Tot den inspecteur)»Je komt net 6 weken te laat, nou ben ik toch binnen. Ga naar de Warmoesstraat, de biljart-academie, roei dien boel uit." De politie scheen zich hier natuur lijk niet aan te storen en zette 't onderzoek voort. Aan den kant waar de dikke juffrouw zat, die nu uit suffen ontwaakt was, bevond zich een kast, die vroeger als bedstee dienst gedaan scheen te hebben. Daar was 't, waar de politie haar eerste aanval deed. 't Resultaat was, o, drankwetbezien, ruiken, de eerste over treding, cognac. »Dit nemen wij natuurlijk in beslag," zei de inspecteur tot den eigenaar. »Voor je 't meeneemt, geef er mi) dan nog maar eens ééntje." Zich hier niet aan storende, liet de inspecteur flesschen, benevens verschillende voorwerpen, tot 't roulettespel behoorende, in beslag nemen. »Hou nou je mond man", riep de juffrouw van de canapé, toen zij bemerkte, dat haar man te driftig werd. »Aber, was ist denn hier los riep de Duitscher. »Sie miissen zum Polizei-Aml," riep een der bezoekers. »Ja, wie so?" Meer werd er niet gesproken, daar de verschillende namen der aanwezigen genoteerd werden »Alle heeren worden beleefd verzocht meè naar 't politiebureau te gaan," riep de inspecteur. Natuurlijk moest ik ook mee, en wij werden, omgeven door polilie-agenten, naar 't bureau St. Pietershal getransporteerd. Daar aangekomen, werden "/ij een voor een binnengeroepen en ondervraagd. Ook de croupier kwam aan de beurt, en werd ge fouilleerd. De bankjes van zestig, vijf en twintig, ja, zelfs van honderd, werden bij de politie gedeponeerd. Op z'n aanmerking, dat hij zelf geen cent meer in der, zak had, gaf de inspecteur hem een gulden voor z'n uitgaven. Om half drie waren wij aan 't bureau aange komen en 't was ongeveer half zeven, toen de instructie was aigeloopen. Nederland en België. In het Congres Wallon, Zondag en Maan dag te Brussel gehouden, zyn de pogingen tot een aansluiting tusschen Nederland eu België voor de tweede maal ter sprake ge komen en zeer merkwaardig, gelijk al eens in onze courant is opgemerkt, verzette men zich tegen die pogingen uit vrees voor benadeeling van den Franschen invloed. In de eerste sectie werd met 43 tegen 5 stemmen een motie van den heer Chainaye aangenomen, van den volgenden inhoud „De leden van het Waalsche congres van 1906 te Brussel gehouden, deelen niet in de meening dergenen die een entente tusschen Nederland en België bevorderen. Zij oor- deelen, dat België in staat is te bloeien zonder de hulp van een ander volk. En de Waalsche congressisten van 1906 zijn even krachtig overtuigd, dat de Walen tot plicht hebben, de plaats te verdedigen, die zy in het vaderland hebben veroverd, alvorens er aan te denken, dit open te stellen voor een element der bevolking, hetwelk zonder twyfel den toestand van afhankelijkheid, tegen welken zij heden protesteeren, nog zou verergeren". Bij het levendige debat, hetwelk op de indiening van dit voorstel volgde, vroeg de heer Grosjean, of de voorgestelde oplossing niet hoewel over het algemeen het tegen deel wordt beweerd den Franschen invloed in het Vlaamsche land zou ver sterken. De entente met Nederland zou een eerste stap kunnen zijn naar een vreed zame coalitie der neutralen die door het pangermanisme worden bedreigd. Men moet het denkbeeld dus niet zonder onder zoek verwerpen Een ander spreker be toogde, dat de Walen verkeerd doen, zich af te zonderen en dat de toenadering tot de Hollanders, die nog altijd tot de groote volken van Europa behooren, van ontzag lijk economisch voordeel zou zijn voor Walenland, van groot zedelijk voordeel voor Vlaanderen en een betere waarborg van veiligheid voor het geheele volk. Waal sche belangen, zeide hij, worden er in geen geval door bedreigd. Wat Vlaanderen betreft „Laat ons niet vergeten, dat wij een zware schuld jegens hen hebben te delgenhebben wij onze broeders niet bij het tractaat van Atrecht in de klauwen van Spanje gelaten Er is op het oogenblik een herleving in Vlaanderen die te danken is aan den invloed der Nederland- sche beschaving. Wij moeten de betrekkingen tusschen de beide landen bevorderen ten bate van onze Vlaamsche bevolking". Ten slotte noemde deze spreker, de heer Miomandre, de Hollandsch-Belgische be weging een bescherming tegen het germa nisme en sympathiek voor Frankrijk. Een motie in dien zin, door den heer Miomandre ingediend, kwam niet in stemming. Een der aanwezigen betuigde zijn verbazing indien België behoefte aan steun had van een ander volk, moest het zich wenden tot Frankrijk en niet tot Nederland meende hij. Grosjean achtte het congres onbevoegd, een zoo ingewikkeld vraagstuk in enkele uren af te handelen. Gelijk wij zeiden won de heer Chainaye den slag. N. Crt. Vrydag is uit het tuighuis te Berlijn en wel uit de kamer waar de orden be waard werden van keizer Wilhelm I, de Nischaij-Imtiaz-orde met brillanten gesto len, die de keizer gekregen heeft van den Sultan. Een militaire wacht zag 's nachts om drie uur dat uit een der vensters van het gebouw een touw hing tot den grond. Zij waarschuwde de bewakers, die dadelijk een onderzoek instelden. Deze zagen dat uit een vitrine niet alleen de genoemde orde, die de keizer altijd op de borst droeg, doch ook de by behoorende kleine ordeteekenen gestolen waren. De waarde der diamanten van de orde bedroeg 24,000 mark. Wie den dief of de dieven vindt, of aanwijzingen geeft, welke een arrestatie mogelijk maken, krygt een belooning van 1000 mark. Tusschen twee families van Borger- liout bij Antwerpen heerscht sedert onheu gelijke tijden een woedende haat, die zich van tijd tot tijd uit in hevige vechtpartijen. De politie is daar reeds zoo aan gewend, dat zij de Roel&nds en de Janssens maar laat vechten. Maar verleden week op een avond liep het te erg daar blijkbaar van weerszijden alle familieleden waren opge komen en de straat een slagveld begon te gelijken. Eenige agenten trachtteu de belhamels te sussen, maar zij waren spoedig buiten gevecht gesteld. Daarop kwamen er meer, maar ook dezen zagen geen kans, tegen de vechtenden met succes op te treden. De veldwachters werden nu te hulp geroepen en toen er ongeveer een twaalftal vertegenwoordigers van den //Sterken ann" present waren, werd een algemeene aanval gedaan, die eerst afge slagen, daarna herhaald en eindelijk in 't voordeel van de gewapende macht be slist werd. De beide belhamels werden gearresteerd. Een schoenmaker te Dublin, wien het in zaken goed was gegaan, werd trotsch. Er was op zekeren dag een heele ver zameling klanten in den winkel, toen de leerjongen kwam zeggen dat het eten klaar was. z/Wat eten wij vroeg de schoenmaker. //Haring", antwoordde de jongen. z/'t Is goed", antwoordde de man, maar toen hij boven kwam gaf hij den jongen man een standje, dat hij niet wat anders had gezegd, wal minder armzaligs en zei, dat hij het voortaan maar wat vergrooten moest, als er klanten in den winkel waren en de baas vroeg hem wat ze aten. Een paar dagen later deed liet geval zieh weer voor. «Wat eten wij z/Viseh, baas." z/Wat voor visch //Walvisch, baas." Een orkaan, vergezeld van hevige onweers, heeft veel schade aangericht in verschillende gedeelten van Midden- Duitsehland. Uit Koburg, Maagdeburg, Frankfort, den geheelen Taunus, Witterau, Rhein-hessen, Nordhausen en het Hel- medal wordt geklaagd over ontzettende schade aan de te velde staande gewassen, over totaal vernielde vruchtboomen en zwaar beschadigde huizen. De seismograaf van de sterrewacht te Heidelberg heeft een aardbeving op verren afstand geregistreerd, die gistermorgen vroeg om 6 uur 27 begon, eu haar grootste sterkte bereikte om 6 uur 43. De apparaten in het metereologiseh instituut te Weenen teekenden ter zelfder tijd een aardbeving op, op een afstand van 15,000 kilometer. De oudste dochter van den overleden Geheimrat Krupp, Bertha Krupp is ver loofd met Gustav von Bohlen und Hal bach, legatie-raad van het Pruisische gezantschap bij den Heiligen stoel. Zij is de voor naamste aandeelhoudster in de Kruppsche naamlooze vennootschap. Haar jaar ijksch inkomen wordt geraamd op 15 tot 19 millioen mark. Een mosmaaltijd. Onlangs heeft dr. Hansteen, leeraar aan de landbouwschool te Aas, bij Christiana, eenige geleerden tot een //mosmaaltijd" genoodigd. Zij aten daarbij o. a. mos met gekookte ham, mos uk la snijboonen", zuiver mos en brood van mos gebakken; en zij verklaarden dat het hun best had gesmaakt. Vooraf ging een voordracht van dr. H. over zijn onderzoekingen omtrent spijsbereiding uit mos. Het was hem gelukt uil geel mos en IJslandsch mos, na mechanische zui vering en scheikundige behandeling, een stof te bereiden, die de voedingswaarde heelt van verschillende groenten. IJslandsch mos met name kan daartoe dienen van geel mos wist hij een fijn wit meel te verkrijgen, dat, met melk en 70 pet. ge woon meel vermengd, voedzaam brood oplevert en ook voor gebak te gebruiken is. Van 300 gram mos kon hij een groente bereiden \oldoende voor 5 of 6 personen en die slechts ongeveer 5 of 6 cent kost, zoodat zijn vinding van groot belang kan zijn voor de volksvoeding. Hij deelde voorts mede dat prof. Paulsen te Chris- tiania bezig is proeven te nemen met mos- spijzen bij zieken. Mos bevat nl. noch vet, noch eiwit; deze kunnen er dus voor zoo veel in elk geval noodig is, bij wordeu gevoegd. Dr. H. zet zijn proefnemingen ook nog voort, die wellicht zullen blijken van groot nut te zijn. Semperv Ongeveer 50 studenten, die met wegzending bedreigd waren omdat ze deelnamen aan de ontgroening, hebben het faculteitsgebouw van de universiteit te Indianapolis, Vereenigde Staten, met steenen gebombardeerd en de professoren, toen deze buiten kwamen met water ge worpen. Geen enkele ruit of deur bleef heel. Toen de politie kwam, was de „bloem der natie" verdwenen. Do te Chicago ontdekte vleesch- schandaleu hebben een geweldige daling in de prijzen der levensmiddelen veroor zaakt. Het ingemaakte vleesch is thans spotgoedkoop. Daarentegen is de vraag naar visch en groenten zoo toegenomen dat de pryzen aanmerkelijk gestegen zijn. Het schandaal heeft ook veel kwaad ge daan aan de vleeschhouwerijen in New- York. De slagers maken nu bekend dat zij al hun vleesch uit de stad zelf hebben. In de militaire gevangenis te Rouaan is een opstand uitgebroken. Een der ge detineerden was gestraft en 40 soldaten weigerden het hun opgelegde werk te verrichten. De troepen moesten de orde herstellen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hiaure door A. A. v. VVessen, cand. te Dordt. Bedankt voor Dokkum door C. G. Menzel te Beetsterzwaag voor Neede door A. Stamoord te Woguum; voor Eyerland op Texel door J. A. Barbas, cand. te ilaariem. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage, A. E. T. Junod te Kampen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Utrecht door P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Geref. Gem. onder 't Kruis. Beroepen te Charlois, G. v. Reenen te Leiden. L Ai> I) O XJ W. In verband met het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeelandhetwelk voorschrijft dat elke 10 jaren schatting plaats he6ft der gronden voor opbrengst van het dijkgeschot, is door Gedeputeerde Staten aan de dijkraden advies gevraagd over een aan Prov. Staten in te dienen voorstel, om deze schatting voor overstroomde polders te doen ge schieden voor een tydvak als door hun college zal worden bepaald. Een en ander ia noodzakelyk geworden nu bij den jong- sten watervloed ook calamiteuze polders betrokken zijn en een tienjarig tijdvak onder die omstandigheden niet als norm genomen kan worden van pachtwaarde bepaling. De St. Ct. bevat een oogstoverzicht van 1 Juni j.l. Dit betreft den stand der warmoezerij- gewassen van den vollen grond en onder glas eu van het fruit, en is, onder mede werking der rijkstuinbouwleeraren, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Het eerstvolgende overzicht betreffende zomerlandbouwgewassen en bloembollen zal den stand aangeven op 18 dezer. Aan het nu verschenen overzicht is het volgende ontleend, hoofdzakelijk ouze provincie betreffende. Warmoezerjgewassen. De nachtvorsten en de vele regens in den laatsten tijd hebben aan de vroegste gewassen veel afbreuk gedaan. Niet alleen werden tengevolge daarvan de eerste scheuten en bloemstengels vernield, maar ook kon daardoor pas veel later geoogst worden, en dat is, speciaal in den tuinbouw, een punt van zeer groot gewicht. Vroege aardappelen moesten het byna algemeen van de vorst ontgelden. Ook de asperges werden er in hunne ontwikkeling zeer door vertraagd, terwyl hier en daar mede gewassen als bloemkool, tuinboon, vroege peulen en aardbeien eenige nadeelige ge volgen van nachtvorsten ondervonden. De vele regens werkten soms minder gunstig op de ontwikkeling van vroege peulen en krooten, terwyl tevens in som mige streken eene herzaaiiDg van augurken en boonen noodzakelijk werd. Wat de vroege aardappelen betreft, heeft de nadeelige invloed van de vorst zich doen gevoelen op Walcheren, waar de stand slechts matig is. Bijna overal is de stand van erwten zeer goedhier en daar heeft de vorst aan het gewas schade berokkend. Fruit. Gedurende het meest kritieke tijdperk, dat van den bloei, was het weder voor het fruit verre van gunstig. Strenge nachtvorsten, afwisselende met hevige regens en wind, berokkenden overal be langrijke schade. In het algemeen leden daarvan het zoogenaamde kleine fruit en de steenvruchten meer dan appels en peren. Voorts verwacht men van de appelen een beteren oogst dan van de peren. De kersen staan beneden het middelmatige. Pruimen, perziken en abri kozen zullen een slechten oogst geven. Ook van de bessen verwacht men geen ruim beschot, de rooae staan er iets beter voor dan de zwarte en de kruisbessen. Zeer goed schijnen de frambozen te zullen worden. Daarentegen verwacht men van de noten zeer weinig. De appelen beloven over het algemeen een goeden oogstde peren hebben van het ongunstige weer veel meer geleden de stand ervan is slecht in Zeeuwsch- Vlaanderen. De vooruitzichten van den kersenoogst zijn over het geheel vrij slechtmatig is de stand op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen vrij slecht op Zuid-Beveland. De stand van perziken is matig op Wal cheren. De stand van roode aalbessen is matig in Zeeuwseh-Vlaanderen, vrij slecht op Zuid-Beveland, slecht op Waloheren. In Zeeland staan de zwarte bessen overal slecht. De kruisbessen zijn matig op Walcheren en slecht of vrij slecht in Zeeuwseh- Vlaanderen. Noten staan in Zeeuwseh-Vlaanderen slecht. „Wat doe-je nu nog met Kaïniet ia huis vroeg me verleden week een ken nis. a Die had-je toch van den winter wel kunnen opmaken. Nu moet je hem laten liggen tot in het najaar, allemaal scha voor de hand." Ja, vriend, als we nu nog eenige jaren geleden leefden, dan hadt ge gelijk. 1 oen waron we in de verbeelding, dat Ka'nje'j behalve in cember en woordig weti sedert lang dat het mbt eigenschappe bouwgewasse dat het chloo met kalk be schadelyk is Berlyn een l directeur vai geschreven, e die door prot lo. dat het schadelijk is. 2o. dat het wassen eer v Ge zult d Kaïniet wel moet ten iniii balen, die da hebben zal. I hard noodig //Aangenorr zegt i k gel gaarne, wan ondervinding ik toch nog Kaïniet vult Nu, dat is grijpen. Voc wat suikerbie jaar. Welnu, bieten op ryei zyn, wat Kaï ting te geven i peeën, maar i knolrapen te deze wortelge vreters zijn. verleden jaar genomen en Ik geef dus bemesting ine waarde, dat i appelen heb. ze voor den den, altijd no me. En, ik k best naar gro onderhand wc behoef na te Kaïniet zal 1 nog eens wat ginds op die ook wat Kaïc Dat heb ik toen jullie zo tweede snee zal ik het o toeinaat op n gaf ik alleen ook wat Kaïr «Dan denk komen". Dat is bes altijd genoeg Goes, hall genis levering van 1 Juli vóór 1 uur gevangenis. Scherpe verdediging waterkeering Scherpenisse. G. J. de Gra Vossemeer. W( M i d d e 1 b 11 u. a. het op den Ryks no. 3 op Zui b. het bouwer de Westzijde naalarm te Ni hoofding.-dir. arr.-ing. Van Masier te Neu Don Sint Mai meentehuis h< duiker door dei schap Sint Mf en 12 Juni va V M i d d e 1 b door de resp p de levering vi van de soldati rende het tyd 31 Oct. 1906. Wc M i d d e 1 b 11 uur: het i strand voor N hoofding.-dir. ing. Van Looi te Neuzen. Kamperl door het best het verhoogen dyk. Bestekki v. d. Heyde. Rilland, bestuur v. d vernieuwing, der werkeD. 75 cent by dhr. wyzing 13 en Mark Het Beursbe; weinig verbande Oude tarwe fö,5o A f7..Win Haver per 100 boonen f 7,50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2