NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 208. 1906. Donderdag 7 Juni 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!! Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Juli a. s. op «iiN blad atxmneeren, ont- vaugen liet tot dieu datum gratia 6 Juni 1906. Verbetering Rijksfoezioht op de scholen is noodig. Daaromtrent zijn alle partijen het eens. Daarom steunen wij den wensch van De school met den Bijbel: Minister Goeman Borgesius gaf: Leer plicht, Herhalingsonderwijs, en eenige totaal onvoldoende wijzigingen in het Rijkssohooltoezicht (Kon. Besl. 18 Deo. 1900). Minister Kuyper: Hoogere Rijksbijdra gen aan de bijzondere scholen; Wacht gelden; Pensioen. Het Rijkssohooltoezicht ongewijzigd. Minister Rink plaatse nu dezen slotsteenReorganisatie van het Rijkssohooltoezicht. H Kortste eind. We lezen in een Duitsche correspon dentie in een onzer hoofdbladen „Een aantal Nederlandsche warmoe- zeniers hebben hun bedrijf reeds naar Duitsch gebied overgebracht. Men hoopt, dat nog meer zullen volgen, opdat deze meesters in het tuinieren den Duitschers nieuwe en betere methoden zullen leeren en hunne vestiging in voor groententeelt geschikte streken voor de Duitsche agrariërs een prikkel moge zijn de inheemsche markt beter van het noodige te voorzien dan tot heden het geval was". Dat lijkt wel erg eervol voor onze natie. Maar de geschiedenis leert ons, dat wij zélf, waar we deze onderwijzende en op voedende rol speelden, ten slotte het gelag betaalden. Er zijn in onzen bloeitijd Hollanders bij menigte gegaan naar Engeland, Duitsch- land, Denemarken, Rusland, enz. Precies met het boven omschreven doel, om de achterlijke buitenlanders „bij" te werken. Schoone aanbiedingen kregen ze vaak. Peter de Groote b.v. had voor zulke Hol- landsche instructeurs sommen gouds over I Maarals het buitenland dan „bij" was, zoo kon het ons missen en onze vaderlandsche land- en tuinbouw en indu strie kregen alweer 'n klap. De nieuwe, hooge invoerrechten maken het onzen tuiniers schier onmogelijk hun waren over de Duitsche grenzen te brengen. Als ook wij met invoerrechten hadden kunnen werken, zou dan Duitschland, dat in ons land millioenen verdient, niet wat plooibaarder voor ons zijn geweest? Nu sloeg het gerust raak. Het wist, dat wij tóch niet terugslaan. En nu lokt het onze beste tuiniers over zijn grenzen. Wie trekt dus aan 't kortste eind (O. C.) Een der mooiste plaatsen van ons land is ongetwijfeld Arnhem met hare heerlijke omstreken. Duizenden gaan des zomers naar deze mooie stad, om dan meteen te genisten van Gelre's bosschen en beemden. De "Vereeniging van Vreemdelingenver keer in de „Rijnstad" deed een goed werk door een gids uit te geven, welke zoo uitnemend dienst kan doen als handleiding voor vreemdelingen, maar meer nog voor hen, die zich metterwoon te Arnhem wenschen te vestigen. Wij hebben dezen gids voor ons. De uitvoering van deze handleiding is uitnemend en met behulp van de plattegrond-teekening en met een aantal afbeeldingen van voorname gebou wen en buitenplaatsen, welke in dezen gids opgenomen zijn, is men spoedig- in .Arnhem thuis." Het lot der Vorsten „De koning van Italië wordt den 24en te Ancona verwacht. In een kappers winkel aldaar zijn drie bommen en inde woning van den kapper zyn stoffen om bommen te vullen gevonden. Twaalf men- gohen zijn er gevangen genomen." Aldus een bericht, dat in de bladen circuleert. Nauwelijks is de koning van Spanje ontsnapt aan een bommen-aanslag, of de Italiaansche souverein ziet zijn le ren door eenzelfden misdadigen toeleg bedreigd. Zooals men weet viel ook koning Hum- bert ten offer van een anarchistischen moordenaar. Werkelijk, het lot der vorsten is niet te benjjden. Zij moeten voortdurend op verdediging van hun leven bedacht zijn en verkeeren daarenboven in duizend moeilijkheden. De Czaar kan dag aan dag het histo rische woord herhalen, dat gewaagde van een dansen op de vulkaan. De keizer van Oostenrijk heeft ter nauwernood de eene politieke partij, de eene nationaliteit tot kalmte gebracht, of de andere staat tegen hem op. Keizer Wilhelm, zegt men, lijdt aan melancholie. En de Sultan Maar genoeg. Een leven van angst en zorg is het lot der .meeste souvereinen, wier macht en invloed men gaandeweg beperkt, zonder dat hun leven er veiliger door wordt. Aan bovenstaande zeer juiste opmer kingen van Het Centrum kunnen wij toe voegen dat ook de presidenten, hetzij hun macht beperkt wordt als in Frankrijk, of niet beperkt, als in Amerika, al evenmin vrijloopen. De Fransche presidenten hebben dat meermalen ondervonden. Sadi Carnot viel zelfs door de hand van den sluipmoordenaar. En in Amerika loopt het gerucht, dat er ook een anarchistisch complot is ont dekt, dat het doel had president Roosevelt te vermoorden en dat 12 leden van een 60 personen talrijke anarchistenbende te Baltimore, wier gangen nauwlettend door de politie aldaar werden nagegaan, plot seling zijn verdwenen. Volgens sommige bladen moet zelfs de aanslag tegen Alfonsus XIII slechts een onderdeel zijn van een door de anarchisten wel overwogen plan om de staatshoofden van de voornaamste Staten der wereld van het leven te berooven. Op de lqst zouden staan president Roo sevelt, keizer Wilhelm II, koning Eduard en Tsaar Nicolaas. Hun leven is ten allen tijde in gevaar. En het woord: „door Mij regeeren de Ko ningen", eerst door vrijzinnige denkers en schrijvers bespot,wordt thans, consekwent, in Vorstenbloed vertreden, smadelijk weg geworpen, door anarchist en nihilist, in welker leer van „Geen vorsten, het zijn dwingelanden geen God, ook hij is een tyran" de gerijpte vrucht van de oud-libe rale leer, dat „het Koningschap slechts is ornament en niet fundament van het staats gebouw" hun in den schoot valt. De Keizer van Duitschland is op het oogenblik de gast te Weenen van den Keizer van Oostenrijk. De Shah van Perzië is ernstig ziek. De vervolging der Spaansche anarchis ten houdt aan, gelijk te begrijpen is. Te Barcelona zijn eenige voorname mannen, onder welke de directeur eener moderne schilderschool, verdacht van medeplichtig heid aan den aanslag gevangengenomen. Heden zijn de feesten aan het Spaansche hof geëindigd. De gasten gaan spoedig weg. Een fakkeloptocht besloot gisteren avond de bruiloft. De Russische ministerraad heeft zich op voorstel van den minister van justitie verklaard voor afschaffing der doodstraf. President Roosevelt heeft aan het Ame- rikaansehe Congres doen weten dat wet telijke maatregelen noodig zijn tot con troleering van de vleeschfabricage in al haar onderdeelen. Zijn mededeeling ging vergezeld van het rapport der door hem ingestelde commissie van onderzoek, in welk rapport de mededeelingen over de met alle hygiënische begrippen in strijd zijnde toestanden op de groote slagerijen en pakkerijen bevestigd worden, terwijl daar gewerkt wordt onder omstandigheden, die spotten met de allereerste eischen van gezondheid en zindelijkheid. Uit Guatemala komt bericht, dat weder een troep opstandelingen de grens van Salvador hebben overschreden en dat de toestand zeer ernstig is. In den strijd tusschen Engelschen en Zoeloes in Zuid-Afrika blijven eerstge- noemden overwinnaars. Maandag geraakte kolonel Mackenzie bij Nkhandla in gevecht met Zoeloe's. Zestig opstandelingen en vier soldaten sneuvelden en 7 soldaten werden gewond. Ten slotte nog wat over den moord aanslag te Madrid. De pleger van den aanslag Morales bezocht de „moderne school", waarvan wij hierboven spraken; doch plotseling onttrok hij zich aan de samenleving en werd een menschenhater. Hij is van gegoede familie, heeft een uit stekende opvoeding genoten en had te beschikken over ruime geldmiddelen. Dit stelde hem o a. in staat eenige maanden geleden, een anti-militaristische brochure op groote schaal in verschillende garni- zoens te doen verspreiden. In zijn woning zijn zeer compromittee- rende papieren gevonden, o. a. een brief uit Lissabon, die geheimzinnige aandui dingen bevat, waaruit het bestaan van een internationaal eomplot zou blijken. De bovengenoemde „moderne school" schijnt een broeinest van anarchisme. In een der kamers van deze inrichting althans zijn anarchistische documenten in groote hoeveelheden gevonden, benevens een koffer met kleederen, met de letters van Morales en het schijnt tevens gebleken te zijn, dat deze laatste daar vergaderingen hield en dat de concierge mede in het complot was. Grootvorst Wladimir en andere gasten van het Hof hebben een bezoek gebracht aan de gewonde officieren en soldaten van het regiment, dat in de Calle Mayor, bij 't voorbijkomen van den stoet, langs den weg geschaard stond. Het totaal aantal dooden en gewonden bedraagt 108. Nog voortdurend sterven er gekwetsten. De intens vernielende werking van Morals bom valt, achteraf, best te verklarende man heeft eenigen tijd te Frankfort in de scheikunde gestudeerd. In het plaatsje Torrejon nabij Madrid, waar arrestatie en zelfmoord van Moral plaats vonden, was de woede der inwo ners zoo groot, dat eenvoudig geweigerd werd een kist beschikbaar te stellen voor de overbrenging van het lichaam van den doode naar de hoofdstad. De man is gisteren begraven en zal wel heel wat geheimen in het graf hebben meegenomen. Middelburg. Vrijdag 8 Juni te 7'/a uur Muziekuitvoering op het Molenwater door het Stedelijk Muziekkorps der d.d. Schut terij, onder leiding van de Luitenant- Directeur dhr. Jan Morks. Programma 1. Herkules, Marsch, Sousa2. Ouverture, Die Zigeunerin, Balfe8. Ein Sommeridyll, Moret. 4. In Lauschiger Nacht, Walzer, Ziehrer. 5. Marcia Sinfonico, Morks 6. Inleiding II Acte uit de opera Tannhüser, Wagner; 7. a La Mattchiche, Clerc; b Pas de Quatre, Lütz; 8. Suite Egyptienne, Liguini, 1. Alle gro non troppo, 2. Allegretto, 3. Andante Sostenuto, 4. a Andante espressivo, b Alle gro non troppo. De nos. 5, 6 en 8 voor harmonie bewerkt door J. Morks. Heden morgen is de justitie uit Middelburg naar Breskens vertrokken tot het doen eener huiszoeking in zake de plaats gehad hebbende malversatiën door den vroegeren secretaris-ontvanger dier gemeente, thans te Middelburg in hechtenis. Vlissingen. Door een defect aan de kraan is hedenmorgen aan de binnenhaven een met cokes geladen spoorwegwagen naar beneden gestort, gelukkig zonder ongeluk ken te veroorzaken. Het is nu de derde maal reeds dat in een week tijds een kind te water viel. Gisterenavond overkwam dit weer aan een vierjarig knaapje, dat al spelende in de Marnixhaven viel. Twee leerlingen van het Belgisch loodswezen sprongen gekleed te water en mochten er in slagen het kind te redden. Koudekerke. Hedennacht is de zoon van den landbouwer F. W. door den land bouwersknecht C. J. met een mes zoodanig toegetakeld, dat twee vingers van zijn rechterhand als 't ware werden afgesneden. Dr. v. d. Harst verleende de eerste hulp. 's-Gravenpolder. A. Kousemaker alhier sedert 1 November 1904 klerk bij Van Gend Loos te Goes is met ingang van 15 Juni benoemd tot klerk bij genoemde firma te Helmond (N.-Br.) Kruiningen. Hedenmorgen brandden bij Polderman twee mijlen af; te 12 uur was men den brand meester. Oorzaak onbekend. 's-Heerenhoek. Naar men ons mede- deeld zal de ZeerEerwaarde pater Cyrillus uit Tilburg in het begin van Juli in de R.-K. Par. Kiesvereeniging alhier, als spreker optreden. Vergadering van ingelanden van den Catspolder op Dinsdag j.l. Rekening 1905/1.6: Ontvangsten f440,96. Uitgaven f401,20. Saldo f39,76. Begrooting over het dienstjaar 1906/07 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 554,93, met een post voor onvoorzien van f 64,55. Het dijkge- schot is met f 1 verhoogd per H.A. en gebracht op f 7. Wissenkerke. Krachtens een dezer dagen genomen beslissing van eigenaren der meestoof „de Vrijheid" te Kamperland zal die fabriek met aanhoorigheden in het begin van 't volgend jaar onder den hamer worden gebracht. Daardoor zal de laatste der 4 fabrieken, welke onze herinnering aan de bloeiperiode der meekrapcultuur ook op dit eiland, levendig hield, verdwij nen. De oorzaak waarom deze fabriek nog zoo lang in wezen is gebleven was v.n.l. dat de daarbij behoorende woning nog steeds den oud-droger en vrouw huis vestte. Nu dezen echter, wegens hoogen ouderdom elders bij hunne kinderen zijn gaan inwonen verviel die rede van be staan. Jammer dat zulk een flink steenen gebouw niet voor eene of andere nieuwe cultuur aan zijne bestemming kan blijven beantwoorden maar te vreezen is het, dat zij ook even als hare collegas onder sloo- pers handen zal vallen. Gisteravond werd door Apollo^ de tent op de Voorstraat weder voor het zomerseizoen ingewijd en een negental muzieknummers ten beste gegeven. Jammer dat het nog zoo weinig zomerachtig was, dat de muziekanten gedwongen waren hunne jaskragen voor de koude op te zetten. Toch was nog al eenig publiek aanwezig. Binnenkort zal te Goes een wedstrijd gehouden worden zooals er in deze gemeente nog geen uitgeschreven is, n.l. een wedstrijd op de lange baan van 150 M. en waartoe zullen worden uitgenoodigd alle schietver- eenigingen in Zeeland en Westelijk Noord- Brabant. Als data zijn 29 en 30 Juni, 4, 6 en 7 Juli vastgesteld. Het bestuur der koninklijk erkende Weer baarheids-vereen. „Koningin Wilhelmina", van wie deze wedstrijd uitgaat, zal al het mogelijke doen om hem te doen slagen. Het durft op zeer groote deelname hopen, wijl Goes als verkeerscentrum voor geheel Zee land en ook voor W estelijk Noord-Brabant gemakkelijk te bereiken is. Hare Majesteit de Koningin stelde reeds eene fraaie medaille beschikbaar, terwijl meerdere toezeggingen zijn gedaan. Behalve op de baan van 150 M. zal er nog gelegenheid zijn te schieten op een baan van 12 M. met cylinder-geweer. De baan, die in uitstekenden staat verkeert, is gelegen op 10 minuten afstand van de Groote Markt en is geheel door dijken ingesloten, zoodat de schutter nooit eenigen hinder behoeft te hebben van den wind. Krabbendijke. Het dijkgeschot van den Emanuelpolder werd gesteld op f 7,50 en dat van den Valckenissepolder op f 5,50 per hectare. Borssele. Vergadering van den gem. raad op 2 Juni 1906. De grind is gegund aan de grindmaatschappij te Rotterdam voor fl.70 per M3. Besloten is dat de Westendsche Dijk verder bezand zal worden, en dat tot verbetering van een riool in de Dorpstraat zal worden over gegaan, en om palen langs het voetpad te Koningsdorp te zetten. Bij het terugkeeren van de oefe ningen der Landweer had een der militai ren, een gehuwd persoon uit Haamstede, het ongeluk van op de boot, die de passagiers overbrengt van Anna Jacoba- polder naar Zijpe, bij het uitwijken voor een postbeambte achterover te vallen door het openstaande luik in de machinekamer. Zwaar gewond werd hij, na verbonden te zijn, naar huis vervoerd. Te Renesse ging Vrijdag na school tijd een negenjarig knaapje nestjes uit halen op het dak van de kapschuur eener dicht bij het dorp gelegen boerderij. Hij had het ongeluk uit te glijden en op den grond neer te komen. Bewusteloos naar huis gedragen, is hij spoedig bijgekomen, doch een geneesheer constateerde hersen schudding. Een grap. Men schrijft uit Gouda aan De Nederlander: Verleden Zaterdag middag om 4 uur zouden de landweer mannen, die voor 8 dagen opgeroepen waren, terugkomen. Vrijdagavond hadden enkelen dier militairen de aardigheid den stadsomroeper te Gouda van uit Utrecht eene briefkaart te zenden, met verzoek te willen omroepen, dat om 4 uur de land weer zou arriveeren met „de muziek van de landweer". Honderden waren op de been om de festiviteit langs de straten bij te wonenpolitie aan het station en in de straten. Om 4 uur ongeveer stoomde de trein uit Utrecht binnen en een dertig of veertigtal landweermannen stapten dood bedaard uit den trein en begaven zich, met het geweer over den schouder, ieder naar zijne woning. Groote verbazing en teleurstelling der aanschouwers, die niets van muziek hoorden of zagen. De toestand van den oud-minister Bergansius is vooruitgaande. Prof. v. d. Vlugt, die aan slapeloosheid lijdt is van zyn Zwitsersche kuur te Leiden terug gekeerd en is veel beter. Oud-minisler Kuyper. In de Lissa- bonsche Seculo komt eene levensbeschrij ving voor van den oud-minister dr. Kuyper met diens portret. Het blad meldt, dat dr. Kuyper verleden week door den Por- tugeeschen koning in audiëntie is ont vangen. Dr. Kuyper woonde ook de ope ning der Cortes bij. De politie te Leeuwarden heeft procesverbaal opgemaakt tegen een timmer man wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij deelde zijn patiënten mede dat hij met X-stralen werkte en gebruikte daarvoor een doos met steentjes, voor welke behandeling hij zich door de lichtgeloovigen goed liet betalen. Dr. Rupert te Gendringen, die on langs door een patiënt vreeselijk is mis handeld, heeft nog altijd de practijk niet hervat. Zijn rechterhand is tengevolge van de toegebrachte verwondingen nog steeds stijf en men vreest dat dit waarschijnlijk van blijvenden aard zal zijn, zoodat de heer R. wellicht voor goed ongeschikt voor het geneeskundig beroep zal zijn. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn een 30tal opgeschoten jongens, s. g. dauwtrappers aan 's-Grav§»weg onder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1