RECLAMES. De dankbaarheid wan een inwoner van Middelburg. Gemengde Berichten. E. P. te Goes, tot f 0.50 b. s. 1 d. h., J. 2. te Goes, M. F. te Kruiningen, G. V. te Rilland- Bath, ieder tot f 1 b. s. I d. h., C. G. te Hoe- dekenskerke, tot 2 X 1 1 b. s. 2 X 1 d. h., M. C. V. te Wissenkerke, tot f 2 b. s. 2 d. h., J. v. d. M. te Wissenkerke tot f 3 b. s. 2 d. h.jagen zonder acte en vergunning, P. v. L. te Hein- kenszand, tot 2 X i 3 b. s. 2 X 2 d. h. met verb, verkl. bevel tot uitl. geweer, of f 2 b. s. 2 d. h.jagen zonder machtiging en vergunning: M. N. te Driewegen en S. W. te Oudelande, ieder tot 2 X f 3 b. s. 2 X f 2 d. h. en verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 b. s. 1 d. h., P. R. te Kruiningen, tot 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 2 b. s. 1 d. P. P. te 's-Heer Arendske-ke, tot 2 X f 3 b. s. 2 X 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 b. s. I d. h.niet beletten dat hond wild opspoort, W. S., te Wolfertsdijk en B. v. W. te Kapelle, ieder tot f 2 b. s. 1 d. h.eieren zoeken van wild J. de K., te Nisse, D. R. te Heinkenszand, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h., J. V. te Heinkenszand, W. B. te Vlis- singen, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.in dronkenschap gevaarlijke handeling verrichten P. G. de L. te Colijnsplaat, tot f5 b. s. 3 d. h.trekdier onbe heerd laten staan D. L. te Hoedekenskerke, tot f I b. s. 1 d. h.nachtrumoer M. J. D. te lerseke, P. de V. te 's-Gravenpolder, J. de F., van G., A. v. d. W., J. K. te Colijnsplaat, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h.; niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen in een tuin C. v. D. te Oudelande, tot 1 2 b. s. 2 d. h.loopen op bezaaiden grond J. W. te ler seke, tot f 3 b. s. 2 d. h.afwezig blijven bij oefe ning met brandspuitK. P. B. te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. P. Th., J. J. de J., C. O. L., A. N., H. H. S., G. Th. M., J. L. R. te Goes, ieder f 2 b. s. f d. li.; met motor rijden zonder nummer enz.C I. B. te Krabbendijke, tot 3 X f 3 b. s. 3 X 2 d. h. lietsen zonder lichtA. S. te Krabbendijke, K. J. de G., A. K., W. G., F. A. van F., M. Th., te Waarde, ieder tot f 1 b. s. 1 week tucht school J. L. A., J. B., K. v. d. V., M. W., L. J. A„ B. M. M., M. A. K. te Waarde, M. van LP. de K. te lerseke, J. van L. en C. H. te Kapelle, G. T. te Baarland, L. de W. te Cats, M. V., M. K., D. B., J. A. N., te Rilland-Bath, C. de V., te 's-Heerenhoek, J. F., te Oosterland, J. de P., J. C. P., te Cortgene, ieder f 1 b. s. 1 d. h. voor een brug in rijkskanaal geplaatste afsluiting openenA. W. de M., te Hansweerd f2 b. s. 2 d. h.schelde bevisschen zonder consent J. T. en J. V. te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h. schelpdieren rapen aan werken zeedijkJ. C. van H., te Goes f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschap I. J. L., te Krabbendijke, f 2 b. s. 1 week tucht school, J. D., te Goes, J. T., te lerseke, W. Z., te Goes, F. O., te Wemeldinge: 1. H., te Cort gene, ieder f 2 b. s. 2 d. h. id. bij le herha ling J. D., te Wemeldinge, f 8 b. s. 3 d. h. id. bij 7e herhaling, J. V., te Hansweert 3 weken hecht. Vrijgesproken werdenW. van den B., te 's-Heer Arendskerke, beklaagd van overtreding der leerplichtwet en N. G., te Kattendjjke, be. klaagd van overtreding der drankwet. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van Middelburg hare volgende verklaring te publiceeren. Mej. de Wed. MARIJS—de Ki.erk, wonende Seisweg R 148 te Middelburg, meldt onsVoordat ik gebruik maakte van Uw Poster's Rugpijn Nierenpillen heb ik ongeveer twee jaar gesukkeld met een nierziekte, waardoor ik zeer veel pijn te doorstaan had in den rug en in de zijden. Ik leed ook veel aan zware hoofdpijn en gevoelde mij steeds erg vermoeid en af gemat het ergste mijner ziekte was echter de verschrikkelijke pijn die ik had bij het urineeren. Elk oogenblik moest ik aan den sterken drang hiervan toegeven en menigmaal bevond zich bloed in het water. De medische hulp die ik hiervoor onder gaan had, had mij weinig of geen beter schap bezorgd en ik wist niet hoe ik het had toen ik begon met Foster's Rugpijn- Nierenpillen, deze hebben mij wonderlijk veel geholpen. Na een paar dagen bekwam ik reeds een groote verlichting en toen ik één doosje geledigd had, kende ik mijzelf niet meer, want in langen tijd had ik mij niet zoo wèl gevoeld. Mijn blijdschap was des te grooter daar men mij gezegd had, dat er niets aan mijn kwaal te doen was en ik hierdoor geheel mismoedig was gewordeö. Voor alle zekerheid zal ik thans nog eenigen tijd met uw geneesmiddel verder gaan en hoop ik U spoedig mijn volkomen herstel te kunnen mededeelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld- heden, waqd het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaas ontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn-Nierenpillen lossen het urine zuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren, Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Marijs de Klerk gehad heeft. Wij waarschuwen tegen na maak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zezi jn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.76 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amersfoort door G. W. C. Vunderink te Hoogeveennaar Foudgum-Raard door J. M de Jong, eaDd. te Sneek. Bedankt voor Boornberguni door J. M. de Jong, cand. Kats. Benoemd tot notabele dhr. L. Baremaö, in de plaats van dhr J. P. de Kam, die van hier is vertrokken metter woon naar Kamperland. Geref. Kerken. Beroepen te Emliehheim V. K Kuijveu- hoven, cand. te Naaldwijk te Vlissingen (B) dr. A. Kuyper Jr. te Hakkum (zoon van den oud-Minister). Aangenomen naar Opeinde-Nijega door G. J. Wissink, cand. te Gasselter Nijeveen. Scharendijke. Voor de laatste maal als onze herder eu leeraar trad Zondag in de namiddag godsdienstoefening in een overvol kerkgebouw op ds. W. Raman met een predicatie uit 2 Cor. 6 1. Z Eerw. liet de gemeente zingen Ps. 134 -. 3. Daarna trad ouderling Bij de Vaate op om den leeraar den dauk en de afscheidsgroeten der gemeente te vertolken. Op zijn verzoek zong zij den leeraar Ps. 121 4 toe. Schoolnieuws, Scherpenisse. Geslaagd op het ex- ameu te Arnhem voor commies bij de directe-helastingen en accijnzen dhr. J. J. Tholenaar Mz. alhier. Tot onderwijzeres le Scherpenisse is benoemd mej. G. A. Hartog te Stavenisse. M. C. Bij het op 2123 Mei gehouden examen in het boekhouden door de Ver- eeniging van leeraren in 't boekhouden te Amsterdam, is ook geslaagd deheerJ.R. D. Moojen, geb. te Kloetinge. M. C. Onze Middelburgsche eorresp. schrijft Een droeve gebeurtenis wierp Zaterdag middag haar schaduw op den komenden feestdag. In den namiddag verspreidde zich het gerucht dat alweer een ongeluk met de tram had plaats gehad, en al spoedig vernamen we dat een onzer stadgenoolen, een geacht ingezetene en huisvader een ongeluk had getroffen dat zijn spoedigen dood ten gevolge had. Vreezende dat de tram te vol loopen zou had hij beproefd, als zoovelen altijd doen, op den tram te springen onder het rijden. Maar hij, de op dit terrein onge oefende, had misgegrepen, en de zware wagens waren hem over beide beenen gegaan met het noodlottig gevolg. leder sprak met deernis en ontsteltenis van dit ongeluk. Maar een vraag van algemeen belang is dunkt ons Kan toch geen enkele maat regel genomen worden tegen die zoo her haaldelijk voorkomende ongelukken? Het personeel op den tram is allerminst te beschuldigen. Alle ongelukken, behalve misschien die met den bewusten boom aan het Langeviele-Bolwerk zijn aan onvoor zichtigheid van de zijde van het publiek te wijten. Maar is een vrijheid die zoovele onge lukken veroorzaakt dan niet te beperken Indien het al onmogelijk is om, door de kortere trajecten en het drukke vervoer, gelijk bij de stoomtram Walcheren de deuren te sluiten, kan dan althans niet een afsluiting, b. v. dubbel, als bij de spoorwagons aangebracht worden, die zooveel omslag bij het openen en sluiten vereischt dat het voortdurend op- en af springen onmogelijk wordt. Een zoodanige maatregel, gepaard met boete en politie toezicht binnen de bebouwde kom der gemeenten Middelburg en Vlissingen zou misschien het middel kunnen zijn om de al te groote vrijheid, die het pub iek zich tot eigen schade veroorlooft, te beperken. De luitenant-kwartiermeester J. H G. Vermeer te VlissiDgen is met 1 Aug. overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Goes. Zondagmorgen omstreeks kwart over 9 uren was er een schoorsteenbrand ten huize van den metselaar P. van Balen aan den Oostwal alhier. Men was den brand spoedig meester door den schoor steen af te sluiten en met water door te spoelen Middelburg. De alphabetische voor dracht ter benoeming van een opzichter voor de bouwpolitie alhier bestaat uit hee- renD. Bloem te Stad-Almelo, H. Hoekstra te Nijmegen, J. Langjouw te Hengelo en P. Nauta te Dordrecht. Naar men verneemt, zal met 1 Oct. a.s. de postveerdienst StavenisseVianen opgeheven worden. Jaren lang onderhield deze dienst de correspondentie van Schou wenDuiveland met het overig gedeelte der wereld, maar door de tram Zierikzee— Steenbergen schijnt deze dienst overbo dig te worden. MC. Met 1 Junizijn (gelijk wij reeds vroe ger gemeld hebben) verplaatst de surnu merair der posterijen en telegrafie J. C. Smid, van Zieriksee naar Beverwijk dé adspirant-commiezen der posteryen en te legrafie J. C. Smid, van Vlissingen (post kantoor) naar Goes (postkantoor), A. M. Parmet, van Vlissingen (postkanfoor) naar Sas van Gent en de telefoniste M. M. D. van Beek, van Goes naar Arnhem. Door den raad van Colijnsplaat is aan den gemeente-veldwachter, op diens verzoek, ontslag verleend als havenmees ter en is tijdelijk met die betrekkiug be last de gemeentebode J, Barbier. Nisse. Bij de Woensdag alhier ge houden schietwedstrijd werden de prijzen behaald als volgtop de Margabaan met 10 schoten le prijs Abr. de Blaeij, Nisse met 102 punten; 2e, Iz. Kole, H.zand met 97; 3e, Iz. Jansen, Nisse met 9">4e, Joh. Jausen, Nisse met 915e, J. A. Kievit, 's-Gravenpolder met 89. De bronzen medaille van het hoofdbestuur voor de meeste rozen behaalde Iz. Kole van Hein kenszand. Op de baan met Cilindergeweer met 5 schoten le prijs, M. Hannewijk, H zand met 52 punten 2e, G. W. Kievit, 's-Gravenpolder met 51; 3e, Iz. Kole, Hein kenszand met 504e, A. Braam, 's-H. Abtskerke met 50; 5e, P. de Jonge,'s-H. Abtskerke met 50. De medaille van het hoofdbestuur voor de meeste rozen be kwam P. de Jonge, voornoemd. Men meldt uit Tholen Een eigenaardige quaestie is sedert eenige jaren hangende tusschen het be stuur van den Auvergnepolder, gelegen aan de Brabantsche zijde van het Veer te Tholen, en het gemeentebestuur dezer plaats over het bezit van het zoogenaamde Hoornwerk", in genoemden polder ge legen, en voorheen behoorende tot de verdedigingswerken. Eenige jaren ge leden werd door den heer A Hollestelle alhier, oudheidkundige, in een uitvoerig rapport aangetoond, dat de gemeente Tholen eigenaresse van het Hoornwerk is. Sedert bleef deze zaak rusten, maar thans is, naar men ons meldt, een schrijven ontvangen van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarin verzocht wordt in overweging te willen nemen, bedoelde gronden, waarvan Tholen meent eigena resse te zijn, te willen verkoopen. Waar evenwel het goed recht der gemeente volgens dit rapport onbetwistbaar is, hebben burgemeester en wethouders ge meend aan bedoeld college, na machtiging daartoe van den raad, te moeten ant woorden, dat de raad niet genegen is gedoelde eigendommen, tegen welken prijs ook, af te staan. Het recht van Veer van Tholen op bedoelden polder is voorheen ook meermalen betwist door de Heeren van Bergen-op-Zoom, maar nog heden ten dage geniet de stad de ruime inkomsten (ruim f 6000 op dit oogenblik bedragende) van het Veerrecht. In de Vrijdagmiddag te Koude- kerke gehouden gemeenteraadsvergade ring is besloten aan den weldra ontslagen gemeente-veldwachter Johs. de Reij een pensioen toe te kennen van f 300's j aars. Tevens is besloten den eventueelen nieu wen titularis een traktement toe te kennen van f400 'sjaars met vrij bovenkleeren, benevens recht op pensioen, wat tot heden niet bestond. (M. C.) Te Ritthem is bij candidaatstelling tot lid van den raad gekozen de heer D. de Visser, ter vervanging van den heer J. Minderhoud. M. C.J Het hulptelegraafkantoor, te Dom burg zal zijn gopendgedurende het tydvak 16 Juli tot en met 15 Sept.op werkdagen: van 7.30 tot 11.30 uur vm., alsmede van 12.30 tot 2 30 en 5.30 tot 7.30 uur nm.op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 uur v. en 12.30 tot 1.30 uur nm. (Greenwichtijd)gedurende het tydvak 16 Sept. tot en met 15 Juliop werkdagen: van 7.30 tot 11.30 uur vm. alsmede van 12.30 tot 2.30 en 5.30 tot 6.30 uur nm.op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 uur vm. (Greenwichtijd). Voor het loopende jaar gaat deze wijzi ging in op 12 Juni a.s. (M. C.j Bij een landbouwer teVeerewerd een veulen geboren, hetwelk een koeien hoef had. Het dier is, daar het een zeld zaam verschijnsel is, voor de Veeartsenij school te Utrecht aangekocht, om te on derzoeken of iets dergelijks te genezen is Het gebeurde in een badplaats. Daar vertoefde een heer, die zich nog al eens schuldig maakte aan het bespotten van vrome zielen. Op zekeren dag ziet hij een boot varen met het opschrift„Zijt niet bezorgd." Hij wenkte den man, die druk bezig is met roeien, naar den oever te komen. Als hij aan zijn verlangen ziet vol daan, zegt hij Wel vriend, wat beduidt toch dat opschriftZijt niet bezorgd De schipper noodigt den vrager uit in zijn boot te komen, en toen deze aan dat verzoek ge volg had gegeven, liet hij hem zijn riemen zien. Op den eenen riem stond geschreven „bidt" en op den anderen „werkt". Deze woorden kwamen den vreemdeling al zeer vreemd voor, maar de schipper wilde hem er de uitlegging van geven. Hij trekt zijn riem met het woord „bidt" er op, in, en roeit met den riem waarop staat „werkt". De boot gaat nu niet meer vooruit, maar draait in het rond. Nu begint de schipper ook den anderen roeiriem te gebruiken en nu gaat de vaart goed. De vreemdeling had deze les begrepen en hem was nu aange toond, dat wanneer man biddend zijn arbeid verricht, dat zeker goed gaat. Wanneer de menschen maar meer naar do waarde van de woorden „Bidten Werkt" leefden, zoude de maatschappij er dan niet geheel anders uitzien IJerseke. Zondag moest aan den St. Pieterspolder een ploeg polderwerkersin dienst worden gesteld om een zoogenaamde looper te dichten, die ontstaan was onder den dijk door, ter plaatse waar die dijk gemaakt was. De gevolgen van 't festival. Bij gelegenheid van het festival op Maandag alhier gehouden werd een bezoe ker uit Wissenkerke zoodanig toegetakeld dat hij vermoedelijk een oog kwijt is. Meerdere personen werden minder aan genaam behandeld. Krabbendijke. Zondag toen de ker ken 's middags uitgingen trok eeu man de aandacht, komende van den Oostdijk, dragende op een wonderlijke manier een kind van nog slechts enkele weken. Dit kind was een paar dagen te voren door de moeder neergelegd bij een spoorwach- teres onder Kruiningen, (de moeder van bovengenoemden man), toeu zij op post stond voor een trein. Nu had de vader van liet kind zijn spruit gehaald. Een groote oploop was hiervan het gevolg. Wat de man zeide getuigde nu juist niet van groote liefde voor zijn kind. Uit het publiek werd hem ook menig hard woord toegevoegd. Hij ging bij den dokter aan om zijn kind te laten zien en wachtte vervolgens in bet stationskolïiehuis de komst van den trein van zes uur af, om daarmee te vertrekken naar Rotterdam, waar hij schipper is en een loon verdient van f22 per week. Toen de trein ver trokken was keerde de rest eerst terug. Schipper C. H., alhier, verzeerde bij den watervloed op 12 Maart een zijner vingers. Eenigen tijd naderhand moest hij er mee naar den dokter en eerst ver leden week kon hy weer gaan varen. De ongevallenverzekering keerde 70 uit, maar de maatschappij in wier dienst hij is, vond het billijk hem al die weken zijn volle weekloon uit te keeren. Een goed voorbeeld voor andere werkgevers. Het huwelijk, dat begin Mei plaats zou hebben werd uitgesteld en eerst in het laatst der vorige week kwam hy in ondertrouw. P A R T IJ D A G. Vergadering van het Provinciaal Comité van a.-r. kies vereen igingen in Zeeland te Middelburg. 3e Pinksterdag, die naar Zeeuwsch en speciaal naar Middelburgsch gebruik nog wordt gevierd, is menigmaal de dag waarop het christelijk Zeeland vergadert. Dan komt ook saam de landdag onzer anti-revolutio naire partij, dan komen de broeders uit Schouwen en Duiveland, zoowel als uit het „vijfde district'', dan is Tholen present met Zuid-Beveland, ja alle deelen van onze lastige provincie zenden hunne afgevaar digden. Zoo ook heden op dezen kouden Junidag. Toen de „lange Jan" zijn tien slagen had doen hooren, stroomde het daar metZeeuw- sehe rustigheid naar binnen. Nog is de opkomst niet groot op 't oogenblik dat de voorzitter, mr. A. A. de Veer Gzn., te Mid delburg, de vergadering opentmethetlaten zingen van Psalm 25 2 en gebed. Maar onder het lezen van Jesaja 40 en tijdens het lezen der notulen door den secretaris, mr. P. Dieleman, komen steeds meerderen bin nen, en zijn welhaast ruim een 150tal geest verwanten byeen. Na de gemelde opening en het aanhooren van het verslag van het verhandelde, spreekt de voorzitter een hartelijk en pak kend woord. Hy wijst er op dat onze pro vinciale bond z'n lustrum of naar Zeeuwsch spraakgebruik een „kroonjaar" viert, want vijf jaar is het nu geleden sinds door den nood gedreven onze organisatie tot stand kwam. Wyzende op den goeden gang van zaken, en op al den voorspoed, dien we mochten genipten, waarschuwt spreker tegen de verslapping die wel eenigszins merkbaar is. Hij wekt daarom op het „gespeende kind" niet aan zich zelf over te laten. Spreker gaat over tot geven van een kort overzicht van wat in 1901 en in het „moei lijke" jaar 1905 geschiedde. In 1901 was daar o zoo veel dat ons kans gaf op goede winste. De ingediende en aangenomen wetten, de strooming gaande door den middenstand, de aaneensluiting bij de rechtsche partyen, de verdeeldheid bij de liberalen, het een met het ander werd oorzaak dat een schitterende overwinning behaald werd. In 1905 daarentegen ons verlies, het vallen van ons ministerie. En wat is daar van oorzaak geweest De sterke voorop stelling der antithese, niet door ons maar door de liberalen gezocht, deed ons veel kwaad. De vrees voor het achteruit stellen der „openbare" school, den arbeid der openbare onderwijzers, de drankwet, de ingediende tarief- en loterij wet, en nog enkele bijkomende omstandigheden, zie daar oorzaken dat de rechterzijde in de minderheid kwam. Een enkel woord over het ministerie-De Meester nog (dat nog moet bewijzen geen „kraakporselein" te zijn, en dat nog moet bewijzen verzoenend te zullen optreden) en dan roept spreker de rechterzijde op toch een en onverdeeld te blijven staan, en in een krachtige peroratie, wyzende op den eerlijken, moeilijken, geheiïigden, heer lijken stryd dien wij te voeren hebben, eindigt onder krachtig applaus spreker zyn opwekkend woord. De secretaris mr. P. Dieleman leest alsnu zijn verslag, en met belangstelling werd het kloeke woord aangehoord. (Wy komen er op terug). De penningmeester, dhr. A. S. J. Dekker te Goes, geeft een duidelijk verslag van den staat der geldmiddelen. Hier mocht gecon stateerd dat de inkomsten en uitgaven elkaar ongeveer dekten tot een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden. Onder applaus werd goedgevonden het volgende telegram te zenden aan H M. de Koningin „De anti-revolutionairen van Zeeland, Vergaderd te Middelburg in buitengewone Vergadering, betuigen aan Uwe Majesteit hunne onverbreekbare aanhankelijkheid; en bidden over Hare regeering Gods besten zegen af. De Veer, Voorzitter. Alsnu werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen en het maken van opmer kingen, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Vooral ging het over de middelen ora in plaatsen waar 't nog niet tot open bare actie kwam, die actie te wekken, en waar zij bestaat, die te versterken; alsmede om de krygskas te sterken. Verschillende adviezen zullen door het moderamen in overweging genomen worden. Hierop werd pauze gegeven. In de namiddagvergadering trad in een tlink bezette zaal de heer L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage, voor een belangstellend ge hoor op en behandelde op populaire wijze den politieken toestand. In zijn inleidend woord betoogde de spreker dat niet in 't getal harer aanhan gers, maar alleen in het beginsel de kracht eener partij schuilten dat hare toekomst niet afhankelijk is van een nederlaag of overwinning, doch daarom geheel onaf hankelijk is en alleen zit in 't beginsel dat naarmate het meer beproefd is en ge louterd, te vaster leven moet in de volks- eonsciéntie. Voor de antir. partij is dan ook geen gevaar van onder te gaan, zoolang zij haar beginsel hooghoudt. Dat dan ook de libe rale partij al meer haar positie verlaat ligt hieraan dat zij de beginselen die zij belijdt voor het volk verbergt. Door deze feiten wordt de politieke toe stand beheerscht. Spreker behandelt achtereenvolgens a. het ontstaan van den tegen woord igen politieken toestand b. de positie der partijen in de Kamer; c. die van het Kabinet. De verkiezingsstrijd van 1905 kenmerkte zich door valsche leuzen. De negatieve leus «tegen Kuyper" kon wel de tegenstanders van allerlei gading bijeenbrengenmaar deed nog niet kennen, wat men gezamen lijk kon uitrichten. De verkiezingen stonden in het teeken der negatie. Men zei niet wat men wel, wèl wat men niet wilde. Men wilde geen antithese geen rechtsgelijkheid inzake het onder wijs geen opdrijving van militaire lasten geen verhooging van tarieven eDz. Men ontzag 't om met een eigen gefor muleerd program te komen. Hadde elk der partijen dit gedaan, gelijk behoorlijk ware geweest, de nederlaag der vrijzinnige partijen ware niet uitgebleven. Maar nu links aan 't roer is, zegt spr. zitten wij er mee. Wij zitten in 't moeras. Hetgeen te verwachten was. De politieke toestand is niet rooskleurig, De oppositie van links tegen het kabinet kwam van de beide uiterste vleugels, toen v. Karnebeek zich tegen de voorgenomen Grondwetsherziening verklaarde en de socialisten bij de Marinebegrooting hun bondgenooten in den steek lieten. Ja ook de vrijzinnig democratische partij ontzag zich niet, inet de sociaal democraten in hand, den minister van oorlog openlijk af te vallenzoodat deze twee genoemde ministers slechts door den steun van rechts in het zaal konden blijven. Ook de strijd tusschen de partijen on derling, de verdeeldheid der pers, en de schier persoonlijke twisten tusschen prof. Treub en De Vaderlander naar aanleiding van Treub's waardeering van Goeman Borgesius als partijleider zijn zoovele be wijzen van de mindere hechtheid van den band tusschen Unie-liberalen en vrijzinnig democraten. En zoo komt de stembusstrijd gelijk die door links genoemd werd, zich maar al te spoedig wrekem Sprekende over de positie van het kabi net beantwoordt spr. de vraag naar deszelfs geboorte en optreden zijn politieke be- teekenis en wat er van te verwachten is. Wat het eerste aangaat, twee fouten kleven aan zijn geboortehet steunt niet op een meerderheid, en de kabinetsfor mateur ontbreekt. Feitelijk steunt het alleen op de liberale Unie, welke in de Tweede Kamer 24 leden telt. En wat zijn politieke beteekenis aan gaat, klopt het kabinet niet op de verkie zing, terwijl het, bij alle erkende persoon lijke qualiteiten der ministers over't geheel zwakke leden telten ook de le Troonrede onder dit Kabinet niet aan de verwachting voldoet. Spr. toont een en ander in den breede aan door vergelijking van het bij de ver kiezingen door de kopstukken der vry zin nige partyen toegezegde en verlangde, met hetgeen bereids door de Regeering en de Kamers werd voorgesteld en gevoteerd. Op defensiegebied zou men bezuinigen, in de richting van een volkslegeren het oorlogsbudget blijkt verhoogd, terwijl wij verder dan ooit van een volksleger af zijn. Geen zwaarder lasten op den kleinen man en den middenstand, en zie, zelfs de socialist stemt voor de door den premier voorgedragen 10 opcenten op de bedrijfs belasting. Een periode van verzoening ten opzichte van benoemingen moest worden ingeluid doch in de Voogdijraden, commissie voor de Grondwetsherziening werden geen anti revolutionairen benoemd, en menige in groote meerderheid anti-revolutionaire ge meente kreeg onder dit kabinetjj een vrij zinnigen burgemeester, zoo geheel in strijd met den door minister Kuyper gevolgde* regelzooveel mogelijk rekening houden met de staatkundige richting vaa de meer»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2