Varkensvoer Openbare Veikoopingen Ds Braestiu ier Stihtofwurters- fldvertentiësm. Maaimacbines, Hooischndders, Hooiharken, H.H. Landbouwers! Dagelijks verkrijgbaar Melk-lnriehting, Loskade. op Vrijdag 15 Juni 1905, een perceel Bouwland, 1. op Dinsdag 19 Juni 1906, 2. op Woensdag 20 Juni 19Q6, een pms es eto Heine M L. DE BRÜÏJJNE, Ofipntmre Verknoping tlerherg-inveiitaris, Een Weivaarsjo te koop een tweede Knecht Knechts gevraagd Het beste adras voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIÈHE c—o Groote Markt o—o boek Gravenstraat o—o Middelburg FS'JILLSTCH. Snippers uit de oude doos De kerk was oudtijds met eenige wapen- Ij AIM) HO U W. nieuwste verbeterde zeer goedkoop IE3 3^E. SMITS, 6 PAARDEN, waaronder 1 Landauer, 1 Tent wagen, voor 1 of 2 paarden, 3 Barouchetten, een zoo goed als nieuw, 2 Tilbury's, nieuwe Zo- merbreack, voor 1 of 2 paarden, Menwagen, Snijmolen, Moesmo len, 2 span Pleettuigen, andere Tuigen, ötalgereedschap en Mest in den Mestput alsbest loopende Biljard met toebehooren, 1 antieke eikenhou ten Bank, 1 antieke Herberg- spiegel en meer andere Spiegels, Bufl'etklok, Begulateur en Hang klok, Karaffen, Glazen, Buffet, Toonbank, 5 Veerenbedden en 1 Matras, alles met toebehooren, Stoelen, Tafels, linnen- en andere Kasten, en heigeen verder zal worden geveild. TE KOOP Eèn Koe te koop, Een Werkpaard te koop, TE KOOP 7- a 8000 kilo fftOOA Een Kal ('vaars te koop, eene I liensstbode. Vervolg Gemengde Berichten. De staking in de Ameri! aanscbe vetkolenmijnen zal, naar 't heet, in de eerste week van de volgende maand ge daan zijn de eigenaars in Illinois hebben reeds toegegeven. Blijkeiss een te Washington ont vangen bericht, hebben de opstandelingen te Guatemala al een nederlaag geleden zij zijn over de Mexicaansche grens te ruggedreven. In het Presbyteriaansche hospitaal te Philadelphia is onlangs onder treurige omstandigheden een huwelijk gesloten. Een stervend meisje trad in het huwelijk met een man, die haren dood had ver oorzaakt en vergezeld door politieagenten naar haar sterfbed was gebracht. I)e bruidegom en het beeldschoone meisje hadden al allerlei plannen gemaakt voor de huwelijksreis, die dadelijk na het huwelijk zou beginnen. Toen het bruids paar daags van te voren samen de bruids geschenken uitzochten, die meegenomen zouden worden, overhandigde hij zijn bruid onder anderen ook een geladen revol ver, een geschenk van een vriend, om in te pakken. Nauwelijks had het meisje het wa pen in de hand genomen of het ging op een onverklaarbare wijze af en kwetste de on gelukkige zoo zwaar, dat de geneesheeren haren toestand hopeloos verklaarden. Zij werd naar het hospitaal vervoerd en toen zij daar weer tot bewustzijn kwam, ver langde zij dadelijk haren bruidegom te zien. Men telefoneerde naar de politie, die den ongelukkigen jongen man bij haar bracht. Ook een priester werd op wensch van de stervende gehaald en onverwijld werd het huwelijk voltrokken. Terwijl ze onop houdelijk de onschuld van haren bruide gom bezwoer, viel zij na de plechtigheid op haar legerstede terug, werd toen op nieuw bewusteloos en stierf. Haar echt genoot werd weer in preventieve hechtenis terug gebracht. Te VVeenen is een nieuwe gauw dievenstreek uitgehaald. Ieinaud in een restaurant beklaagde zich bij den restau rateur, dat er een stuk glas in zijn vleesch zat, waarvan hij de helft tusschen zijn tanden verb-ijzeld had en dat hij dus niet wilde betalen. Zeer ontevredeu ging hij heen. Drie dagen later ontving de res taurateureen brief, waarin de klant meldde, dat zijn maag in het gasthuis uitgepompt was en dat stukjes glas hem inwending hadden gewond. De brief eindigde met het verzoek om 300 kronen schadever goeding te betalen, bij gebreke waarvan hij een proces zou beginnen. De ver schrikte restaurateur wilde dadelijk het gevraagde gaan brengen, maar vooraf stelde hij een ouderzoek in de keuken in, waarbij hem bleek, dat er onmogelijk glas in het vleesch van den klant kon gekomen zijn. Aau het twijfelen gebracht, ging hij naar 't gasthuis, waar men niets van het geval wist. Ten slotte werd de klant ge.arresteerd en nu bleek, dat hij sedert eenigc maanden restaurateurs en hotelhouders door deze list exploiteerde Hij werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Londen is op een muntenveiling een stuiver voor 80 guinjes verkocht. Het is een geldstuk uit den tijd van Koningin Anna, waarvan een tweede exemplaar niet bekend is. Bij deze gelegenheid herinnert men aan een niet minder zeldzaam geldstuk, dat zich in eeu bekende Engelsche collectie bevindt en waarvan waarschijnlijk ook geen tweede exemplaar bestaat. Het is een munt waarop Elisabeth is afgebeeld op hoogen leeftijd, met gerimpelde huid en saamgetrokken lippen. De Koningin was zoo verbolgen over de sprekende gelijkenis, dat zij den matrijs liet ver- 100 Uor.R S O JV L D T S BROUWERSHAVEN. II. De kerk, die nu aan de beurt van ons bezoek is, vertoont reeds van verre haar groot en statig voorkomen. Na de laatste restauratie in 1892 kan zij voor een der fraaiste kerken van ons land gehouden worden. Vau de stichting van het gebouw valt niets met zekerheid te zeggen, ten ware het jaartal 1293, dat men in de kerk vindt aangete kend, het stichtingsjaar ie. Hoe dit zij, zoo ze niet in de 13e eeuw !b gebouwd, dan toch zeker in de 14e. Het ruim middenschip met de twee zij beuken zijn gebouwd in de 15e eeuw. Voor de Reformatie was de kerk toe gewijd aan de H, H. Pet-us en Patdus. Bij eene breedte van 102 voet, is de preek- kerk 123 voet en de vóórkerk of het koor 100 voet lang biuneDsmuurs, en beide deelen rusten elk op ti<n pilaren. Het koor met omgang, vijf kapellen en tran sept, zijn allen gewelfd. Aan de linkerzijde van den ingang werd eertijds, in een afgesloten lokaal, de etads-brandspuit bewaard. Aan de rech terzijde zieD we de kerkeraadskamer, en aan de zijde van deze de opgang tot den toren, tegenover welke, ter rechterzijde voorheen een vertrek was, waarin het brood aan de bedeelden werd uitgereikt. nietigen en den graveur in de gevangenis opsluiten. Prins Fugger-Babenhausen, het hoofd van het prinselijke huis Fugger, is dezer dagen overleden. De voorvaderen van dezen prins waren arme wevers die in het dorp Graben bij Augsburg woonden. In honderd jaar tijds werkten zij zich op tot de rijkste en machtigste financiers van hun tijd. Johann Fugger is de stichter vau deze „dynastie van koninklijke koop lui geweest. De Fuggers waren in de Middeleeuwen wat de Rothschilds in den tegenwoordigen tijd zijn. „Rijk als een Fugger" was een bek.md spreekwoord, dat zelfs in den Don Quijote voorkomt, en in het Spaansch beteekent het vau Fugger afgeleide woord „fucar" nog altijd een rijk en machtig man. Van den naam Fugger werd ook een werkwoord gevormd, en tot in den tegenwoordigen tijd gebruikt men onder de Zwaben „fuggern" in de beteekenis van zaken maken- wik heb te Augsberg een wever, die dit alles betalen kan", zeide Karei V, toen hem te Parijs de schatkamer werd vertoond Algemeen bekend is het verhaal, dat Anton Fugger eens in tegenwoordig heid van dezen keizer op een vuurtje van kaneelhout een keizerlijke schuldbeken tenis verbrand heeft. Men twijfelt aan de geschiedkundige waarheid vau deze over levering, ook omdat de vijf groote fresco's iu het prachtige huis der Fuggers te Augs burg er niets van welen. De roem van het oude huis is in den loop der eeuwen getaand. Eerst tot graven, daarna tot prin sen verheven, zeiden de Fuggers den handel vaarwel. Onder de kooplui waren zij de prinsen geweest, maar onder de prinsen bleven zij langen tijd de kooplui. Het oude gezegde, dat de eerste het geld ver dient, de tweede het krijgt en de derde het verspilt werd ook bij dit geslacht bewaarheid. De oudste zoon van den pa6 gestorven prins staat sedert jaren wegens verkwisting onder curateele. „Wat zal er toch moeten gebeuren, als er van zijn leven eens geen chilisalpeter meer is, want die lagen in chili raken toch eens ééns op," zoo begon weer één uit het gezelschap het nooit-eindigende vakpraatje. Nu zoo erg zou dat niet zijn, (was het antwoord) nu het goedje zoo duur wordt, zou het misschien wel eens goed wezen, als er verandering kwam. We hebben onze Kalkstikstof nog en niet te vergeten, onze groenbemesting. „Ja, onze groenbemesting, daarmede wou ik wel wat beter op de hoogte zijn ik geloof zeker, dat we daaraan te weinig doen. Het is zeker, dat bij de tegen woordige prijzen van stikstof, we heel wat zouden kunnen uitwinnen." Natuurlijk kunnen we dat, en het is een groote dwaasheid, dat we niet wat meer lupine of serradella zaaien op het zand en op de klei tvikketi en erwten. Eigenlijk doen we alles wel eenigszins aan de stikstofvermeerdering door vlinder bloemigen, doordat we allen klaver zaaien, maar je bedoeling is natuurlijk het groen onderploegen. En dat is dan ook het ware. We zouden er dit jaar nog mede kunnen beginnen. Op de graanstoppel moet het gebeuren. Zoodra de haver, de rogge, de tarwe of de gerst van het land is, of ook na het koolzaad, schillen we het land licht af of ploegen het dunnetjes. Op het zand zaaien we lupine of serradella ongeveer 300 KG lupine, ongeveeröO serradella per H.A Hoe dichter de planteH staan, hoe beter. En hoe hooger de vlin derbloemigen groeien, des te meer stikstof borden voorzien en ook acht Gilden hadden er hunne borden, met de wapens van Zeeland en de stad beschilderd, deze werden door de Kleermakers-, Hoveniers-, Arbeiders-, Bakkers-, Kuipers-, Vleesr.hhoutrers-, Tim merlieden- en Weversgilden van de jaren 1600 tot 1649 aan de kerk ten geschenke gegeven. Tijdens de Fransche overheer- sching zijn al deze borden verwijderd. De toren, op de kerk staande, is in 1667 gebouwd, en had vroeger drie klokken, welke in 1734, tegelijk met den toren ver nieuwd zijn. Het dak en de balken der kerk, welke in de 18e eeuw, door gebrek aan fondsen, voor een groot deel zóó bouwvallig waren gewor den, dat men er de godsdienstoefeningen, niet zonder gevaar in verrichten kon, wer den in 1743 en 1744 hersteld, de platte grond verlegd en verhoogd en het gebouw aanmerkelijk verbeterd, alles door onder steuning ook vanwege de Staten van Zee land. Bij resolutie dier Staten van 4 Dec. 1707 en 8 April 1708 was er reeds eene subsidie verleend van 1200 gld., terwijl bij besluit van 11 Maart 1743, voor de gemelde herstellingen 7800 gld. werd toegestaan en toen bij die Staten den 18 Jan. 1745 het verzoek der regeering van Brouwershaven ter tafel kwam om nog 1542 gld. voor buitengewone reparatie, boven de reeds toegezegde som, werd 26 Maart 1745 be sloten, daartoe nog 485 gld. bij te dragen. In 1794 is het gebouw door eene milde gift van wijlen ds. Westerhout een ver mogend man en van 1741 tot 1759 predikant alhier - weder aanmerkelijk verbeterd, terwijl in 1834 uit het Fonds voor nood- verzamelen we. En daarom is het noodig, dat de lupine of de serradella bemest worden. We strooien daarom, alvorens de graan- stoppels om te ploegen 600 a 800 KG. Kat niet per Hectare uit. Deze kalibe- mesting is absoluut noodig willen we een fatsoenlijk beschot hebben en daardoor het doel der groenbemesting bereiken, d w. z. den grond verrijken met een groote hoe veelheid humus en stikstof. Het is zeer goed mogelijk lupine teverbouwenvruchten op de stoppels, maar het zou dwaasheid zijn, niet alle mogelijke moeite te doen, om den oogst te vergrooten, vooral ook, omdat de kali, die we aan de lupine of de serradella geven, toch weer de volgende vrucht ten goede komt. Het kan ook zijn nut hebben, eenig superphosphaat op de stoppels te zaaien. «Maar, zouden we ook op zwaardere gronden een stoppelvrucht kunnen ver bouwen Wel, waarom niet? Met eenig overleg zijn er altijd wel eenige blokken, die toch tot liet voorjaar braak zouden liggen. Ik zal niet zeggen, dat het soms moeilijk gaat. De peeën zijn te laat weg, het land voor het wintergraan moet natuurlijk gereed liggen enz., maar het land voor aardappels is er toch nog en het peeënland voor hel volgend jaar, enz. Met een beetje goeden wil, kunuen we ook op zavel- en kleigrond wel vlinderbloemigen verbouwen om onder te ploegen. Zooals ik zei, is een mengsel van erwten en wikken voor deze grondeu zeer geschikt en de behandeling is dezelfde als die der lupine. Het is ook hierbij wenscheli jk, dat een bemesting en ditmaal van phosphorzuur en kali, vooraf ga. Een paar zak super en de bovengenoemde hoeveelheid kaïuiet is voldoende. Daaren boven denken we er aan, dat we voor de groenbemesting de kalkrijksle bodems uit zoeken, want alle vlinderbloemigen hou den veel van kalk. Binnen enkele dagen wachtende do LANDBOUWERS onderzoekt de constructie en kwaliteit, laat u geen mooie voorspiegelingen maken die zoo dikwijls verkeerd uitkomen. Aanbevelend, in alle Land-, Tuinbouw en Huishoudelijke Machines. Ondergeteekende beveelt zich min zaam aan tot het maaien van gras en klavers met de machine. W. BARENTSEN, Oost-Souburg. AAN DE lijdende kerken 600 gld. verstrekt werd tot het bekostigen vanhoognoodigeherstelling. De schade, toegebracht door den vreese- lijken storm van 29 Nov. 1836 aan den westmuur van het gebouw, werd in het volgende jaar hersteld. Nadat het gebouw in de vorige eeuw zoodanig vervallen was, ja zelfs in 1875 met afbraak bedreigd werd bemoeide de Staat er zich mede. Voor de restauratie werd nu door de RegeeriDg, in 1877 eene aanzienlijke, in 16 termijnen betaalbare subsidie verleend, welke tot be ëindiging van het werk later in 1892 nog met een zeker bedrag werd verhoogd. Zoowel de burgerlijke als kerkelijke ge meenten droegen al die jaren voor do restauratie belangrijke sommen by. De planLen voor het werk werden in overleg met de commissie van rijksadvi seurs ontworpen door den heer dr. t 'u jpers. De eerste godsdienstoefening na de vol- tooing van het werk had plaats op 25 Maart 1893 onder leiding van den consulent ds. Zeeman van Zonnemaire naar aanleiding van 2 Kron. 24 Het beschot in de kerk werd geschonken door boven genoemden ds. Westerhout en de sierlijke predikstoel en een doophek, zoomede de mooie regen tonbanken werden in 1772 aan de kerk vereerd door Hobias de Krijger, een ingezetene van deze plaats. Vestigen wy ons oog cp den vloer dpr kerk, dan zien wij vele grafsteenen onder een er van rust waarschijnlijk de moeder van Jacob Cats, terwijl in het koor, ter plaatse waar eertijds het hoogaltaar stond, de burggraaf van Zeeland en baljuw van Brouwershaven, Wolf aart van Portelt, met vindt men in uitgebreide sorteering in het Bijbelmagazyn van Dam Korte Delft G 28 Middelburg. BIJBELS O. en N.-Testament vanaf 50 cents. Nieuw Test. vanaf 10 cents. Evangeliën apart 2'/a cents. Ondergeteekende in het bezit zijnde van een Sprenkelaar, beveelt zich minzaam aan voor het besproeien van Vruchtboo- men en Aardappelen. Bordeauxsch I'ap voorhanden. Ook Chili in voorraad. C. DINGEMANSE, Kronimenhoeke. 1(1(1 fraaie Naamkaartjes in étui 40, 50 of 60 ets. Ook Enveloppen en alle fantaisiesoorten. Boekdrukkerij R. M. SMITS, Dam - K. Delft O 28, Middelburg. des voormiddags te elf uur, te Ellewouts- djk, in de herberg hij Wed. Van df.r H'age, voor dhr. Jacob Bruinooge, ten overstaan van den Notaris PILAAR, te Goes, van in de gemeente Ellewoutsdijk, in Adriaan Sonkenhoek, groot 1 II.A., 35 A., 50c.A. Op gebruik né roovcn oogst dezes jaa s. TE GOES, aan het Koffiehuis „Tivoli", aan den Sta tionsweg, ten overstaan van Notaris MU- LOCK HOUWER, telkens des namiddags te 1 uur, VAN: van verschillende leeftijden, 8 verschillende R IJ TUIGEN, zijne vrouw Martina van der Hooge, onder eene uitgebeitelde zerk eene rustplaats vonden. Onzen blik naar boven slaande, ontwaren wij het antieke orgel dat vroeger het jaartal 1557 droeg en in het jaar 1893 voor 1500 gld. verkocht werd aan het Rijk om in het Rijks-museum te Amsterdam geplaatst te wordeu. Bij afbraak bleek het dat het inwendig nog bijzonder gaaf en deugdelijk was. Door vrijwillige bijdragen der inge zetenen, werd het van 't Rijk teruggekocht en gerestaureerd. Na deze restauratie werd het in 1902 opnieuw geplaatst en tot zijne bestemming ingewijd. Van de kerk sprekende, zijn we nog in staat iets aan te teekenen omtrent een oude, goede gewoonte, waarvan men maar in enkele gemeenten gebruik maakte en daarom wel vermeldenswaardig is. Men vindt n.l. in de kerkekamer, op eenige daartoe vervaardigde lessenaars eenige «li i-bijbels en andere boeken van dien vorm meest Bijbelverklaringen, zooals van Erasmus en anderen. Blijkens de kerkeraads-notulen van 4 Mei 1614, zijn die boeken daar gelegd op last des kerke- raads, tot gerief van de ingezetenen, tot meerdere onderwijzing in den godsdienst «volgens begeerte van eeir'ge overleden «personen, welke ook daartoe hunoe be- «lang8telling met giften beotond hebben", in de hoop, dat daardoor vooral zullen gediend worden zulke personen, die geene middelen hebben om zich van goede boeken te voorzien. Nog in de eerste jaren in don dienst van die van 1796 tot aau ds. Ujtenhovcn De FEESTCOMMISSIE te Serooskerke verzoekt Leveranciers, die hunne Nota's nog niet inzonden, zulks te doen vóór 8 Juni 1906. een tweejarige Vaars, by J. WATTEL, Serooskerke, Westdijk. bij A. VAN DEN BOSSE, bij V e e r e. rekening 11 Juni, bij J. DE VISSER, Gap in ge. keur uit 6 waaronder 2 met Veulen, by JAU. KOSTER, Kleverskerke. hij J. BUROER, Kapel le. rek. 31 Mei, bij H. BOONE Pz., Koudekerk e. Mevrouw K O O P M A N S, Pastorie Grvjpskerke, vraagt terstond ot tegen October Tegen October benoodigd, hij C. WONDERGEM, Oost- Souburg, Hofstede „Schooneveld". Terstond gevraagd, bij P. BLOK, landbouwer, Nieuwdorp. Van stonden aan of met October eene Meid benoodigd, tusschen 30 en 40 jaar, of een Weduwe, bij A. BAKENDSE Wz., R111 h e m. Door huwelijk terstond of met October esno ZfcvdCeid. gevraagd, bij M. DE WOLF, West Souburg, voor timmei- en metselwerk, bij Jk. JAKOBSEN, Mr. Timmerman, te Me- liskerke. emeritaat in 1831 hier werkzaam was, stond de consistoriekamer op bepaalde dagen en uren open, opdat men aldaar in die boeken kon gaan lezen, waarvan destijds nog nu en dan gebruik gemaakt werd. Als eene bijzonderheid, welke niet veel bekend is, kan van Brouwershaven nog gemeld worden, dat er, gedurende slechts twee jaar, ook eene Lalijnsehe school be stond. Blijkens het kerkelijk notulenboek (3 April 1616) is omstreeks dien tijd zekeren Johannes Adriani, door den Raad aange steld tot Rector der latijnsche school en organist, met toezegging der opvolging van den voorlezer, ten einde «zoo doende den «rector te meer te animeeren, om deze «aanstelling aan te nemen, dewijl men «voor zeker hield, dat zijne komst alhier «veel vreugd en stichting onder de jeugd „zal voortbrengen". Zulks doet aan eene eerste oprichting van het rectoraat denken. De zaak voldeed echter niet aan de ver wachting. De rector had een zeer sober bestaan, zoodat de regeering te rade werd, den kerkeraad voor te stellen, dat men hem en den gewonen schoolmeester het voorlezers-tractement zou laten deelen. De kerkeraad liet dit aan de Classis over. Er schijnt niets van gekomen le zijn, doch de rector werd later (22 Oct. 1617) in plaats van den gesuspendeerden voorlezer, als zoodanig benoemd, onderden naam van Jan van Hofkerk. De geschorste maakte het den rector zoo moeilijk, dat hij moe deloos werd en zich tot de dienst der school te steenbergen verbond. (Not. 17 Maart 1619) Later verneemt men niets meer van deze school, (W0t volg/g,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 4