Afloop ïerkoopingen enz. Gemengde Berichten. Sprokkelingen uit de historie. Marktberichten. -meene ver J eeuw is er De heffing verbonden, heeren het |al ontstaan >en gesticht >n tienden |den pastoor helft der iden veel te 1 oormannen ^ert een om deze Ik een deel heeren. laarom deze ien. als de land den gaf dan en uit, die waren, aan ier gronden like novaal- ïd. tienden be en werden rfdtn zy en Natuurlijk ivenals vele ïgen erg !ie ze moest ze middel- s het Con- verklaard, oorsprong |el eens een inzon- „Zijt een |>erser van aar verma- aeestal de in handen |n Utrecht Iche tiend- anderen de See tienden, lat halm of Ihooi, enz. in grove Inden, onder den feltienden. ve, rogge, ie smalle b, knollen, meekrap I krijtende, ad gehee- I treft men kalveren, fanen enz. men wel tn zwerm end onder I van gerst Irfgerst I enden. gemaakte, leurig be- g vormen der zaak leid pacht, [pen tien- of tiend van den dan on us zooals et onder innen dus loen vele len d aar- nen vele Inden van ngekeerd In leeken. iBerthel- van de I Marie in leen oor jaar- Icn dertig ■jn o ver- per val len 1252 het jphie van :en zeke- |n abt in rren aan n onder meestal t, terwijl lm voor lak of meestal |jhoorlijk aiet, dan en haalt |t hij dan te buren, Indheffev Jl op het volstaan klimmen Hriemaal dat het jworden. is dezen Vooral kwamen bt weg- jisbbe» Wij lezen in een oude ordinantie van den lande en ambachte van Axel: „dat niemand hem en verordere zijne Vrugten hoegenaamd in deeze Ambach ten groeijende en vallende, die de Thien- den moeten missen en daaraan subject zijn, dezelve Vrugten van den velde te vervoeren, en op te nemen, voordat die eerst behoorlijk gesteld zijn in hoopen, en daarna regtvaardiglijk vertiend door dengeenen, die dezelve Tienden gepagt, of anderzints regt daartoe hebben, op de boete van zes guldensen zal ten dien einde aan den Tiendenaar moeten ge beuren deze overnagtse Weete: doch die dan niet komende, of vertiend hebbende voor zes uren van den volgenden mor gen, zal de eigenaar der Vruchten zelf mogen vertienen, mets nemende een neu tralen persoon 'tzyn der adsistentie, of dat anders door eenen neutralen persoon morgen laaten doendeede hij anders en contrarie dezes, zoude boven de boete den tiendenaar nog moeten contenteeren." Krytende tienden werden meestal in geld geheven. Van de varkens, ganzen en hoenders was er altijd maar één ver schuldigd, hoeveel er ook geteeld werden. Misschien komt hieruit nog wel de Zeeuwsche gewoonte voort, die nu lang zamerhand afslijt, dat de pachters jaar lijks aan hun landheer een jongen haan bezorgen. Overigens wisten in den ouden tijd ook de tiendplichtigen wel van feest malen. De tiendmalen door den tiend- heffer den tiendmannen aangeboden, werden berucht. De vraag of alle vruchten tiendplichtig waren, moet verschillend beantwoord worden. Karei V bepaalde in 1520 dat wie 40 jaar tienden had betaald, tiend plichtig bleef, maar wie minder betaald had, vrij zou zijn. De wisselbouw gold hierbij soms ook. Zoo waren later in Holland en Fries land hennep, vlas en rapen tiendplichtig, wanneer zij waren verbouwd op land, waarop te voren z.g. witten oogst had gestaan als tarwe, gerst, rogge en haver. Vielen ook de aardappelen er onder? Deze vrucht kwam zooveel later en waren dus oorspronkelijk niet onder het tiendrecht begrepen. Maar waar groote velden met aardappelen werden verbouwd ten nadeele der tiendheffers, bepaalden o.a. de Staten van Zeeland 10 Dec. 1736, dat ook tienden van aardappelen behoor den te worden voldaan. Voor het oude committimus een deel van Zeeuwsch- Vlaanderen werd dit door de Hoogmo gende Staten-Generaal in 1755 bepaald. Men kon dan volstaan met vijf schellingen Vlaamsch te betalen, terwijl uitgezonderd werd, „dat door arme ingezetenen voor hun eonsumtie en geenszins tot commercie (handel) is geplant.'' Middelburg. In het Schuttershof hield gisterenavond het departement Middelburg van de Maatschappij van Nijverheid een slecht bezochte vergadering, onder voor zitterschap van den heer Herman Snijders. Overeenkomstig het preadvies van het be stuur van het departement werd besloten om bij de bespreking op de algemeene ver gadering der Maatschappij van de reorga nisatie van de Kamer van Koophandel, den afgevaardigde op te dragen dat ambtshalve plaatsing op de kiezerslijst voor de Kamers gewenscht wordt, evenals het toekennen van kiesrecht aan forensen. Daarentegen werd niet wenschelijk geacht de groot- en klein-iudustrie te scheiden en daarvoor afzonderlijke Kamers in te stellen. Aan de afgevaardigde werd verder opgedragen in Let algemeen mede te gaan met het voorstel Dordrecht, in zake verbetering der prac- tische vakopleiding, doch eventueel zich te vereenigen met het idee van het hoofdbe stuur voor het geval het, wat dit gewichtig punt betreft, diligend verklaard wenschtte te worden. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de voorzitter van het departement, de heer Herman Snijders, en tot zijn plaatsvervanger de heer A. C. Zoethout. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd door den heer A. C. Zoethout een zeer interressante voordracht gegeven over den Stentor-telefoon, toege licht door demonstratie van toestellen. Hr. Ms. pantserdokschip „Noord-Bra bant", dat aan de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen verschillende voorzieningen ondergaat, werd heden (Woensdag) naar Middelburg gesleept om in het droogdok aldaar te worden opge nomen, alwaar het schip voor denoodige herstellingen geruimen tijd zal blijven. Zondagavond heeft zekeren A., een bekende der politie, in het café De Koop handel op de Markt alhier, een muziek instrument medegenomen, door de politie is het ten zijne huize in beslag genomen, waarna de dader in arrest is gesteld. Vlissfngeri. In de bouwvakken zal veel werk komen. In de eerste plaats zullen in het nieuwe villapark aan de Badhuisstraat vier of vijf villa's worden gebouwd en aan de Clyver- en Kasteelstraten zullen niet minder dan een lö-tal nieuwe huizen worden gezet. Het nieuwe stadsgedeelte breidt zich dan ook meer en meer uit en nu door demping groote terreinen zijn vrijge komen heeft de gemeente voorloopig weer grond genoeg om geruimen tijd aan alle aanvragen te kunnen voldoen. De bouw van de torpedoboot, type ysphtux" voor de Indische Militaire Marine is aan de Kon.Maatsch. „De Schelde" alhier opgedragen. Koudekerke. Met ingang van 15 Juni is tot boekhouder by de stoomtram Wal cheren benoemd de heer J. Maas, thans verbonden aan de stoomtram Breskens Maldeghem. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat het hulp telegraafkantoor te Boschkapelle te rekenen van 29 Mei j.l. heropend is. Rilland. Tot directeur van de zangver- eeniging „Streven naar Hooger" te Bath werd benoemd dhr. C. A. Steketee aldaar. Genoêmd gezelschap zal op 2en Pinkster dag een rijtoer maken door Walcheren. Het vertrekt daartoe des morgens met den eer sten trein naar Middelburg om vandaar uit met rijtuigen van de firma Duvekot te Goes, Domburg en andere in den omtrek van Zeelands hoofdstad liggende plaatsen te bezichtigen. De kolenvereeniging „De Vrijheid" herkoos mot groote meerderheid de aftre dende commissarissen J. van de Sande en L. van Weele. Op de vergadering van het Water schap 's-Gravenpolder waren tegen woordig 13 leden, uitbrengende 15stemmen-. De dijkgraaf J. Wouterse opende de ver gadering, en na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden de ingekomen stukken gelezen en voor ken nisgeving aangenomen of bij de begrootiug behandeld. De rekening over 1905/6 wordt goedgekeurd in ontvang op f 1781,19, in uitgaaf op f1451,765, goed slot f329,425. Alsnu komt in behandeling de begrootiug over 1906/7. Een voorstel om het trakte ment van den dijkgraaf te brengen op f 24, en dat van de gezworene ieder op f 12, werd met meerderheid van stemmen aan genomen. De begrooting wordt daarna verder behandeld in ontvang en uitgaaf op f 3040,935de post van onvoorziene uit gaven op f 153,335. Het dijkgeschot wordt niet verhoogd, maar blijft op f4deH.A. Niets meer te behandelen zijnde sluit, na rondvraag, de voorzitter de vergadering. lerseke. In den St. Pieterspolder is gisteren het gat gedicht, zoodal, wanneer geen buitengewone omstandigheden zich voordoen, het zeewater daar niet meer in kan. Op het oogenblik van het dichtmaken was de polder zelf zoover leeg, dat, alleen de slooten maar vol water waren, en dat water kan worden afgelaten, door middel van de sluis die in de Schelde uitwaterd. In den Olzendepolder werd deze week één gat gedicht. De daarin gelegde dam werd nu zoodanig versterkt, dat het wel niet meer breken zal. Door de beide besturen van Molen- en Olzendepolder is Dinsdag nogmaals een mondeling verzoek gericht tot het Bestuur van de „Breede Watering" om verlost te worden van het water in den Molenpolder. De inwoners van dien polder, die tot nu toe dachten aan onwil van den kant van hun eigen polderbestuur, woonden de conferentie bij, en zullen zeker, nu wel hebben gezien dat de oorzaak bij de „Breede Watering" schuilt. De uitslag der conferentie was, dat van wege de Breede Watering, aan den Molen polder in bruikleen zullen worden gegeven 2 tonmolensdaarmee zal dan gewerkt worden, om het water over den dijk weg te malen. Wat betreft het sluisje werd medegedeeld, dat van opening geen sprake is, voordat alle gevaar geweken is. Het bestuur van den Molenpolder moet alvorens het polderwater in de Breede Watering te mogen aflaten, eerst voorde Sluis iu den Molenpolder een ringdijk leggen, hebbende de hoogte en kwaliteit van een Zeewerendendijk. Daarna zal ze ten geuoege van eischer een fonkel nieuwe Sluis moeten leggen, waarna ze dan weer een verzoek mag richten tot de Breede Watering om uitloozing. lutus- sehen zullen de tonmolens naar wij hopen, de bewoners helpen in het wegmalen van het water. Hoedekenskerke. Met 1 Juni as. komt alhier eenige verandering in den postloop. De middagpost vertrekt namelijk een half uur vroeger van hier, dus om half 2 en komt ook 10 minuten later weer aan (dus om 5 uur). De bestelling iu de buitenwijken zal alsdan worden opgedra gen aan een hulpbesteller. Kwadendamme. Iu de vacature C. van Rossum als onbezoldigd-rijksveld- wachter-jachtopziener alhier is voorzien door de benoeming van P. Harthoorn. Heinkenszand. Raadsvergadering van 29 Mei. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden en de secretaris zijn tegenwoordig, except dhr. Iz. Uiterschout zonder kennis geving. De notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd Ged. S;aten deelden mede, dat de beslissing op het kohier van den hoofdelijken omslag wordt aangehouden totdat het besluit tot wijziging der begrooting 1906 zal zijn in gezonden. Na behandeling en bespreking wordt het bedoelde kohier gewijzigd vast gesteld met 353 aangeslagenen op f 4563,46 en de gem.-begrooting voor '06 gewijzigd in dier wege, aat ontvangsten eD uitgaven worden verhoogd met een gelijk bedrag van f35,10. Niets meer aan de orde zijnde is de vergadering daarna door den voorz. gesloten. Luitenant Pape, 22 jaar oud, is over leden aan de schotwond die hij opdeed bij de jongste bestorming op Celebes. Hij was pas een jaar in ludië. Men schrijft uit Winschoten Te Stapelmoor (Oost Friesland) is gear resteerd zekere Poten, een welgesteld molenaar aldaar, verdacht drie groote boerenplaatsen achtereenvolgens in brand te hebben gestoken. In een twist met zijn schoonvader moet het feit aan het licht zijn gekomen. De schoonvader is eveneens gevangen genomen. Het geval baart groot opzien over de grenzen. De gemeenteraad van Hilversum besloot, geen gemeentegrond meer te ver- koopeu, doch in erfpacht te geveu, op voorwaarden, gebruikelijk te Amsterdam. Aan de uaamlooze veniootsehap voorheen Höveker en Wormser werd een terrein, gelegen Huygensstraat, voor 75 jaar in erfpacht gegeven. Ilollandsche Hypotheekbank. Naar men verneemt zullen de zaken van jhr. De Geer en Levèfre de Montigny, naar alle waarschijnlijkheid in October a. s. worden behandeld. Aan een groot gevaar ontsnapt. Gister middag speelden een viertal kindereu op de spoorbrug te Groningen, toen de trein in de verte naderde. Drie der kinderen verwijderden zich, maar het tweejarig dochtertje van een schipper, liggende met zijn schip in het Winsehoterdiep, bleef onbewust van het naderend gevaar, rustig tussehen de rails doorspelen. Dit zag, ter wijl hij zich bij den spoorwegoverweg be vond, de agent van politie Halma, die terstond langs de spoorbaan den trein tegemoet liep en met zijn armen zwaaiende de aandacht van den machinist trachtte te trekken. Gelukkig schijnt hij hierin ge slaagd te zijn. De machinist remde altnaus uit alle macht en wist den trein juist op tijd, nog ougeveer 20 c.M. van het kindje verwijderd, tot stilstand te brengen. Hier door werd «en groot ongeluk verhoed. De kleine werd door den agent, die zoo groote oplettendheid had betoond, opgenomen en naar haar ouders gebracht, trov. CironGt. Merkwaardig. In de gemeente Gaas- terland (Fr.) hebben eksters hun nest ge bouwd in een boom, die in een tuin staat. De eksters halen alles uit de tuinen weg. De tuin, waarin hun nest gebouwd is, bleef echter onaangeroerd. Toen evenwel de zoon van den eigenaar een jongen ekster uit het nest haalde, begonnen <le eksters ook uit dien tuin te rooven, doch men zette den jongen ekster weer iu het nest en dadelijk hield het stelen in dien tuin op. (Stand.) Onlangs werd melding gemaakt van angst bij de dieren tijdens een onweder. Ook door andere oorzaken kunnen zij echter dikwijls zeer bevreesd worden. Toen verleden Donderdagmiddag in de gemeente Nieuwendam de luchtballon uit Amsterdam, vóórdat hij op den grond kwam, eenigen tijd langs de weilanden bleet zweven, ontstond hier en daar onder de koeien een ware paniek, zoodat zij, op het gezicht van het gevaarte, her- en derwaarts vluchtten. Te Leiden is een werkstaking uit gebroken onder de timmerlieden. Er staken er al 150. Enkele gezellen werden gisteren avond onder politiegeleide van hun winkel naar huis gebracht. De patroons hebben de eischen der gezellen algewezen omdat, zeggen zij, de toestand \an het bedrijf de verbeteringen niet toelaat en de burgerij niet meer zou laten timmeren. Nieutve onthullingen over de Ameri- Icaansche vleeschmaatschappijen. Uit New- York wordt getelegrafeerd, dat de onder zoekingscommissie aan het licht gebracht heeft, dat kip in blik bestond uit runder huiden en onvoldragen kalfsvleesch, ter wijl voor schapenvleesch in blik verkocht werd, wat uit bokkenvleesch bestond. Zieke varkens werden tot smout verwerkt. Bij massa's werd van chemische stoffen gebruik gemaakt. Alle mogelijke afval en vleesch waar de wurmen uitkropen waren de ingrediënten voor de worstbe reiding. Keizer Wilhelm en een jonge uitvinder. De keizer heeft aan een jongen van een opleidingsschool te Fulda de opdracht ge geven, zich naar Berlijn te begeven en zijn uitvindingen aan den minister van Marine mee te deelen. Het schynt, dat de jongen, Flettner genaamd, 'n middel heeft gevon den, om de richting der torpedo's te wij zigen, nadat zij afgeschoten zijn. Men hecht zulk een groot gewicht aan deze uitvinding, dat het den jongen Flettner veroorloofd is, zijn studies te schorsen, ten einde de proefnemingen te kunnen bijwonen. In een gemeenteschool te Parijs be merkte de meester tot zijn groote verba zing, dat geregeld eiken morgen een der leerlingen, een knaap van 9 jaar, in een vlaag van razernij uitbarstte. Zonder dat er eenige aanleiding voor gegeven werd, viel hij zijn makkertjes aan en sloeg en schopte hen als een bezetene. De meester kwam dan natuurlijk tusschenbeide, maar dan ging de knaap op den grond liggen en begon zóó hard te gillen, dat de voor bijgangers staan bleven. Nauwkeurig werd nu op den knaap gelet en spoedig opgemerkt, dat hij meer dan andere jongens vroeg om „naar achteren te gaan." Men volgde hem en zag dat hy in het water closet zich te buiten ging aan absinth. Nu bleek dat de knaap reeds geruimen tijd 's morgens op school was gekomen met een fieschje absinth in den zak, dat hy zich zelf niet had verschaft, maar dat zyn moeder hem alsversnapering had meegegeven 1 De jongen kon natuurlijk niet op scliool blijven. De meester zag zich genood zaakt het arme kind naar huis te sturen. Of hij tegelijkertijd van het geval kennis gaf aan de bevoegde overheid, of anders aan een vereeniging tot bescherming van het kind, blijkt niet. XXVII Henrik Ibsen, de bekende Noorsche ioeneelschrijver, is vorige week Woens dagnamiddag te Christiania op 78-jarigen leeftijd overleden. Hij werd 20 Maart 1828 in een handelstadje in het zuiden van Noorwegen geboren, waar hij tot op 16-jarigen leeftijd de Latijnsehe school bezocht. Door treurige familieaangelegen heden achteruitgang van zaken moest de jonge Ibsen zijn studie vaarwel zeggen en in dienst treden als apothekersleerling. Vier a vijf jaren bleef hij als zoodanig werkzaam en gebruikte al zijn vrijen tijd om zich voor de academie voortebereiden met het doel in de medicijnen te gaan studeeren. Te Christiania studeerde hij ouder de meest moeilijke omstandigheden, en moest zich aldaar vele ontberingen getroosten. Intusschen hadden zijna dichtproeven zijn eerste drama „Catalina" daglee- kent uit dien eersten tijd de aandacht getrokken en hem een plaats gegeven te Bergen als-tooneeldiehter. Daar bleel'hij tot 1857, en schreef volgens overeenkomst, elk jaar een drama. In het volgende jaar vertrok Ibsen naar de hoofdstad, als di recteur van den schouwburg aldaar en trad kort daarop in het huwelijk met een predikantsdochter. Door zijne geruchtmakende werken in ongenade gevallen bij de geestelijkheid, besloot hij zijn vaderland voor een poos te verlaten en werd eerst in 1863 daartoe in staat gesteld door een staatsbijdrage Van uit Noorwegen trok hij naar Rome, vervolgens naar Duitschland, waar hij zich afwisselend in Dresden en Mtinehen ophield, en vervolgens weer een korte poos naar Rome. In zijn vaderland is de dichter gestorven. Zijn werken zijn vele, verschillend in vorm, gehalte en strekking, doch steeds pessimistisch getint. We zullen ze hier niet alle opnoemen. Alleen vermelden we enkele der meest bekende n.l. Nora, Spoken en een Volks vijand, die om zoo te zeggen bij elkander behooren, het eene als het ware een ge volg en uitvloeisel van het andere. Om deze werken, vooral de beide eerste, heeft IbseD, vanwege zijne radicale denkbeelden over den echt, daarin neergelegd, men had den -dichter niet begrepen, zeggen zijn vrienden en bewonderaars veel moeien hooren. Men stelde Ibsen aan de kaak als las teraar der maatschappij, men schold hem zelfs vijand en verrader zijns volks, zelfs werd zijn karakter aangerand en zijn per soon met grofheden overladen. Zoo kwam de dichter er toe, om zijn drama„Een vijand des volks" te schrijven, dat alle kenteekenen draagt van de bitterheid zijns geestes over het geleden onrecht naar hij meende. Dan ziet men in den eersten oog opslag niet anders dan het ernstig-stroeve gelaat van den boetprediker, die de maat schappij ten gerichte noodigt en het men- schelijk hart bloot legt in zijne verdorven heden, geen harde woorden sparend om het uitgesproken vonnis nog harder te makeD. Alleen intiemer kennismaking weet den weemoedigen glimlach op te merken en te waardeereu, die speelt om den mond des dichters, ook bij het uit- deelen der felle geeselslagen. Het is hier de plaats niet om over Ibsen's arbeid uit te weiden. Als zanger en proza schrijver voornamelijk tooneelarbeid heeft ook Ibsen de waarheid ondervonden van het veelzeggend woord „Der Dichter, der durch Wahrheit [Herzen sucht, Der fin dat Herzen wohl, die ihm [verstehn Doch Sleine auch, die ihn zerschmettern [sollen". Te midden van het leed, de steenen die hem troffen, van een zijde, waarvan hij ze in het minst niet had verwaeht, of de dichter ze al of niet verdiend had laten we in het midden, als tot oordeelen onbe voegd vond hij de harten, waarnaar hij zocht, harten, die hem verstonden en gretig zijn woorden opvingen, de uitdruk king van zijn liefde en van zijn haat ten opzichte van wat hij iu de menschelijke samenleving goedkeurt en bemint, of wel afkeuTt, bestraft en veroordeeld. Bij gelegenheid van zijn 70sten jaardag (20 Maart 1898) ontving Ibsen het volgende eigenhandig schrijven van zijn vorst, koning Osear II. „Rijkbegaafde mannen zijn niet alleen de sieraden van hun eigen volk, maar ook de leiders van de beschaving der volken, die de edele gaven, welke de voorzienig heid in het hart der menschen heeft gelegd, verder doen gedijen. Al moge ook niet in een spanne tijds al het groote en schoone, dat zij open baren in heelen omvang door een iegelijk begrepen of gewaardeerd kunnen worden, het goede zal blijken niet te vergeefs ge strooid te zijn. De toekomst zal liet doen ontkiemen en rijke vrucht doen dragen. Dit is het loon en de onvergankelijke eere der vorsten naar den geest". Dit koninklijk woord was een lichtstraal, die de avond van Ibson's leven verhelderde. LAATSTE BERICHTEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Wemeldinge op Woensdag 30 Al ei 1906, des voormiddags 9'/z ure. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer Dominicus met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vo rige vergadering worden na lezing goedge keurd. Ingekomen is een verzoek van de vereeniging „Zeeland" te Middelburg om tene jaarlijksche subsidie toe te kennen. Na eenige discussie wordt op voorstel van dhr. Lindenbergh besloten te beginnen in 1907 tot wederopzegging jaarlijks eene subsidie te verleenen van f 10. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten den heer Sandee, volontair ter secretarie, eene gratificatie toete kennen over 1905 van f 15. Thans komt in behandeling een verzoek van mej. H. Mooij, helpster aan de bewaar school, om verhooging harer jaarwedde. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de jaarwedde met ingang van 1 Juli 1906 met f 25 te verhoogen. Verder wordt besloten voorloopig nog geen 2e helpster aan te sti-llen. Het verslag der gemeente over het jaar 1905 wordt aan den Raad aangeboden. Een verzoek van Johs. de Bourgraaf en M. Houtekamer tot afvoering van het Blauwhuispad van deu ligger der wegen en voetpaden wordt aangehouden lot eene volgende vergadering, eveneens een ver* zoek van O. de Broekert e. s. om de Swaak- sche pad weder op den ligger te brengen. Een concept-besluit tot af- en over schrijving voor posten op de gemeente- begrooting dienst 1905 wordt conform vastgesteld. Ten slotte wordt den rijksveldwachter P. Buteijn voor verleende diensten aan de gemeente eene gratificatie toegekend van f 12,50. Hierna wordt de vergadering gesloten. 's-Gravenhage. Tweede Kamer. Arbeidscontract. Dhr. Troela:ra bestreed in eene uitvoerige rede, die tot de pauze duurde-, de opneming van et n wette lijke opzeggingstermijn en staangeld, als belemmerend voor de vrije ontwikkeling der vakbeweging #n het gebruik maken van het onmisbare strijdwapen der werk stakers. Scherp critiseerde spreker het om sta king zonder inachtneming van een opzeggingstermijn tot contractbreuk te stempelen. Dhr. Van Nispen achtte staan- geldheffiing niet immoreel en verklaarde dat onder staking verstaan behoort te worden gemeenschappelijk beëindigen der dienstbetrekking met inachtneming van den opzeggingstermijn tegenover dhr. Troelstra, in het belang der orde en goede trouw dient ook bij staking de opzeggingstermijn te worden in acht genomen. Ook dhr. Talma en Reyne be streden het betoog van dhr. Troelstra, die het stakiügswapen wil hanteeren ter berei king van socialistische doeleinden. Leeuwarden. Het O. M. bij de recht bank alhier eischte tegen den 44-jarigen notaris Siereveld, wegens valschheid in geschrifte en opzettelijke gebruikmaking daarvan, één jaar, na aftrek der preventieve hechtenis. Riga. Een stoomschip voor de bad plaats Dubbeln bestemd, kantelde onmid dellijk na het vertrek, vijf en zestig op varenden verdronken. Goes. Dinsdag werd door not. Liebert voor mevrouw de wed. en erven Jacs. Mulder publiek verkocht een heerenhuis en erf aan de Turfkade alhier. Kooper werd dhr. H. J. van Noppen, e. s. voor f 3020, onverminderd 8V2 onkosten. GOES, 29 Mei 1906. De aanvoer bestaat alleen uitTarwe en eenige partijtjes Kroonerwten. Oude tarwe fo,a fo,Nieuwe tarwe f6,50 a f7..Wintergerst per iookilofo,afo, Haver per 100 kilo fo,a fo,Bruine boonen f o,a f o,Karwijzaad f o, a f o,Koolzaad f o,a f o,Kroon erwten f8.75 f9.—. Groene Erwten fo, a fo,Wol per steen f2,40 a f2,50. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. fo,88 5 f1,04; middenprijs f0,48, part. f0,55 Per pond. Versche Eieren per 100 stuks f3,50; middenprijs f 0,87s, part. f o,per 25 stuks. De aanvoer van boter en eieren was ruim. Opgaaf van de Landbouwmaatschappij. Boter f 0,88 a f I.04 per K.G., rekenprijs f 0,98 per K.G. Stroo-Boter verkocht voor f 0.80 per K.G. Eieren f3.50 per 100 stuks, rekenprijs f 3.40 per 100 stuks. Eieren weinig aangevoerd. ROTTERDAM, 29 Mei, Ter veemarkt van Dinsdag waren aangevoerd2672 run deren, 806 vette, 443 nuchtere kalveren, 295 schapen, 358 varkens en 2I4 biggen. Run- deren hoogste prijs 72, laagste 48 cent kalveren hoogste 100, laagste 70 cent schapen hoogste 7o, laagste 64 cent varkens hoogste 51, laagste 42 cent; alles per kilogram. OOSTBURG, 30 Mei 19C6. Nieuwe Tarwe f8,75 f9,20 per honderd kilo. Rogge f6,20 f6,40. Nieuwe Win tergerst f7,75 A f8,— per bonder i kilo. Zomergerst niet aanwezig. Haver f9,50 A f9,80 per h nderd kilo. K «-k iwt,<=>n f9,— a f 9,25. Paard boonen f8,25 a f8,75. Waar'terniet bg staat, is deprjjsper H.L.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3