Kerknieuws. II e c H f, s a k is. Gemengde Berichten. kra9 voor het ambt dat dez-, prediker bekleedt, en waarin hij ten vorigen jare gehandhaafd werd, Bij de lustrum-feesten die dit jaar in Utrecht zullen gevierd worden zullen de Romeiu-che wagenrennen het voornaamste punt van het feestprogramma vormen. De Romeinsehe wagenrennen, waartoe enorme gebouwen opgericht waren, werden van rijkswege als een geschenk aan het volk gegeven. Met grooteu luister omringd vormden die spelen, als de Olympische in Grieken land de hoogtepunten van het nationale leven. En als dan, na harden kamp de Romein in het circus overwinnen mocht over den Corinthiër of deu Baizantijn of over den 8 doniër dan had het Romeinsehe rijk de eere die een wereldrijk als het hunne toe kwam, dan daverde de juichkreet der duizenden, die opgekomen waren ter feeste lijke rijen. Dan wareu weddenschappen ge wonnen en verloren, de prachtigste dieren en de sehoonsre toiletten waren gezien. De kleuren der concurreerende groepen waren vertoond en het rood, of wit, of groen was voor een heel jaar de modekleur. Ook in Utrecht's bekoorlijke omstreken zullen de Romeinsehe wagenrennen vela bezoekers trekken, ook al zal uit den aard der zaak Hier slechts een flauwe naboot sing kunnen vertoond worden van een der meest kenmerkende monumenten uit het volksleven in het Romeinsehe rijk, Een der banden die het Christelijk Nederland aan onze koloniën in Iudië verbinden is het Petronella-hospitaal te Djokja. De naam dr. Scheurer, door gansch Iodië en in geheel Nederland bekend, heeft deze Zondiugsstichting gefoudeerd en gepopu lariseerd. Hoe diep zijn heengaan ook te betreuren zijn moge, de stichting is reeds te zeer geworteld en gegrond om te doen vreezen voor teruggang, en ook de ge gronde hoop bestaat dat des stichters afwezigheid slechts tijdelijk zijn zal. Hoezeer het hospitaal reeds zijn plaats heeft veroverd in het Indische maatschap pelijk leven moge ons de laatste verga dering van de landhuurders te Djokja, dus de naaste buren van het hospitaal leeren. Op een vorige vergadering van de land huurders was een voorstel gedaan om de subsidie voor deze medische inrichting in verband met de gestadige uitbreiding te verhoogen. In deze laatstgehouden vergadering nu kwam het bericht in dat de begrooting van onkosten voor dit jaar f 26.000 ba- droeg. De inkomsten bedroegen f 14 500 zoodat er een tekort was van f 11,500. Dit heele bedrag drukte op de Zendingsvrien den in Nederland. Aangenomen .werd een voorstel om de bydragen door de landhuurders, dus de naast betrokkenen,te verhoogen metf 3400. Meer nog dan uit het verhoogde cijfer blijkt de sympathie uit deze verhoogde bijdrage, de hooge waarde die door de be volking wordt gehecht aan eene inrichting die in 1005 3600 menschen ter verpleging opnam, 36000 in de polikliniek behan delde en 400 operaties verrichtte. In betrekkelijk klniuen kring op het groote Java verspreidde het hospitaal van dr. Scheurer grooten zegen. Moge de zegen der inrichting blijven ook als de leider de tropen verlaten moet Het laat zich meer en meer aanzien dat de herdenkiDg van Milderdijk's geboorte, op den 8 September zal het honderdvijftig jaar geleden zijn, betrekkelijk in stilte zal herdacht worden, tnaar die van den sterf dag van Rembrandt, op 15 Juli 1606 met het rumoer der wijde, wijde wereld zal begeleid wordi-n. Natuurlijk, Bilderdijk trok de wereld niet aan, en de wereld hem niet. Maar Rembrandt die zooveel gaf dat de wereld bekoort en te zien geeft wat voor oogen is, die schilderde met gewreven diamant, zoo dat alle volken, van welke taal ook, genieten konden vau zijn talent, is liet wat anders. De stroom van Rem brand t- uitgaven zwelt met den dag. De waardigste hulde welke den grootste» schilder van zijn lijd gebracht kan worden, zegt het Rembrandt-comité is, er naar te streven, dat weldra in geen enkel Neder- landsch huisgezin één of meer reproducties vau zijne meesterwerken ontbreken. Ooder de nieuwste uitgaven bij de sohildersgedaohteuis zal een Rembraudt- Bijbel voorkomen, waarbij men hein als Bijbelvertolker zal doen kenuen. Een Rembrandt-kalenderboek is ver schenen. De twaalf bladen zijn ornamenteel versierd. Ze bevatten belangrijke dagen uit 's kunstenaars leven en bieden leeke- ning van verschillende gebouwen waaraan de gedachtenis van Rembrandt verbonden is. Zoo kau meu zien het huis waarin hij geboren is, de woning waarin hij gearbeid heeft, de herberg en het verkoophuis waar op dien noodlottigen dag van zijn leven zijn kunstschatten onder den hamer ge bracht zijn, het huis waarin hij gestorven is en de Westerkerk waar hij begraven ligt. Zot» neemt de Rembrandt-lnilde niet den dag grooter omvang. Straks krijgen we Rembrandt-sigaren, Rem brand t-bauket en Uembrandt-thee. Onder dat alles gevoelen we mede met den trots dat deze landgenoot als de vorst der .schilders wordt geprezen, dat de Hol- landgche schilderschool aan hem naam en roem ontleent. Maar hem te doen poseeren als de groot meester der Calvinistische kunst dunkt ons te ver gedreven. Meer naar waarheid dunkt het ons in hein te eeren de schilder der vaderlaDdsche kunst, die, niet als zijn Vlaamsche kunst broeders kracht zoekt in heiligen-beelden en kerkelijke sieragiën, maar wiens werken den geest ademen van het vrije leven in de bloeiende republiek der vereenigde Nederlanden. Die nachtwacht en die staalmeesters, die anatomische les en die regenten en vrouwenbeeltenissen kunnen niet in Vlaan deren geschilderd worden, maar moeten in Holland geschilderd zijn. Het land van Rembrandt geeft u iets anders te zien als het land van Rubens. De Vlaatnsche school is niet de Hol- landsehe. Maar of daarom de laatste met den naam vau Calvinistische mag bestempeld worden? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zoelen C. A. Ris Lambers te Hooksbergen. Raad van beroep (ongevallenverzekering). Iu de gisteren te Middelburg gehouden openbare terechtzitting vau dien Baad had de uitspraak plaats inzake de ongevallen verzekeringmaatschappij Fatum te 's-Gra- venhage (partij van rechtswege J. v. K., vroeger te lerseke, thans te Brielle), waarbij werd bevestigd de beslissing der R. V. B. en de vordering aan klager ontzegd. De Baad was van oordeel dat getroffene, die oesterwerker is, 10 pCt. arbeidsgeschikt heid mist, daar sommige werkzaamheden door hem niet of minder goed kunnen worden verricht en hem derhalve terecht door de Rijksverzekeringsbank een rente van 7 pCt. van zijn dagloon, dat juist is bepaald, op f 1,10 is toegekend. Met bevestiging van de beslissing der Bank werd de verordering ongegrond ver klaard in zake D. W. B., te Middelburg. Voor den Raad stond vast dat klager op 8 November 1905 iu dienst was van den gezagvoerder van het zeeschip Flora werk zaam was bij het lossen van de lading van dat schip, welke lossing geschiedde voor rekening der reederijdat echter het lossen van zeeschepen door de reederij slechts dan een verzekeringsplichtig bedrijf is, wan neer die reederij hier te lande gevestigd is of een agent heeftdat dit niet is gebleken en derhalve klager het ongeval niet is over komen in de uitoefening van een verzeke- ringspl. bedrijf, zoodat hem terecht schade loosstelling is geweigerd. Voorts werd de beslissing der Rijksver zekeringsbank vernietigd en aanA.M.C. T., Middelburg, met ingang van 12 Maart 1906 een rente toegekend per werkdag, vau tien cent, zijnde 7 pCt. van zyu dagloon. De Raad schatte, na bezichtiging der getroffen hand en in overeenstemming met het gevoelen van den contra geueesk., de arbeidsongeschiktheid van klager op 10 pCt. en overwoog dat met de jeugd van klager en zijn daarmee gepaard gaaud adaptie-vermogen, geen rekening kau wor den gehouden, zoolang niet inderdaad tengevolge van die jeugd endatadaptie- vermogen de arbeidsongeschiktheid is ver minderd, wat in casu niet het geval is, en derhalve hem een rente moet worden toe gekend, overeenkomende met een arbeids ongeschiktheid vau 10 pCt. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 Mei 1906 is P. de V. te Borssele, beklaagd van het niet beletten dat hond wild opspoort, vrij- gesprokea. De lezer vindt het Overzicht Ver- koopingen en Bestedingen op de 4e pagina dezer Courant. Onze Middelburgsche corresp. schrijft In het bijzonder mag, na de gewone berichten daaromtrent reeds meegedeeld, de aandacht van ons meelevend Zeeland wel gevraagd worden voor de twee be langrijke vergaderingen die weldra in ons midden staan gehouden te worden. Die op den derden Pinksterdag wanneer de Zeeuwsche anti-revolutionaire partijdag zal gehouden worden. Daar zal ditmaal het centrum van het anti-revolutionaire politieke leven in Zeeland zich vereeni- gingen. Daar zullen de belangen van al onze districten de revue passeerer, en daar zal de heer Duymaer van Twist spreken over de algeineene belangen, die ons Zeeuwen verbinden aan de heele Vader- laudsche partij. En een maand later zal de vereeniging voor Hooger Onderwye voor de derde maal in Middelburg samenkomen ter jaar vergadering. Daar zullen de heeren Kuyper en Fabius spreken en Bavinck presideeren. De drie bekende professoren van de Vrye Universiteit, onze erkende leiders op theologisch en politiek terrein zullen ongetwijfeld vele Zeeuwen naar de hoofd stad doen opgaan. Terwijl bij Bergen-op-Zoom de eerste stappen worden gezet voor het slichten vau eene voor onze kleine provincie grootsche stichting terwyl straks de vierde chris telijke school in 5liddelburg zal geopeud worden, komt nu de roeps em tot solida riteit. Beginnende van Jeruzalem, maar in steeds wijder kring, opdat de bede meer en meer vervuld wordeUw Koninkrijk kome Goes Het verslag der vergadering van de commissie werkzaam iu het belang van den coöperatieven aankoop van kunst meststoffen en krachtvoermiddelen in het ressoit van het Rijksiandbouwproefstatiou Goes, bij verkorting C. M. V., kwam te laat voor ons no. van gister. Wij willen er echter nog wel iets aan ontleenen. De voorzitter, dr. Ilissink deelde mede dat bij de commissie zijn aangesloten 51 vereeuigingen in Zeeland en 53 in W.-N.-Brabant. Iu Zeeland zijn 8, en en Noord-Bra bant 24 vereen, nog niet aangesloten. In 1905 is door de aangesloten vereeni- gingeu voor een bedrag f 1366,000 aan meststoffen en voederartikelen aangekocht. De onkostenrekeuing voor dat jaar be draagt f8.',24 dat gedekt zal worden door een bijdrage per vereeniging van f 1,25. Ter dekking van de onkosten over 1906 zal voortaan een evenredigheidsheiling plaats hebben, en wel naar de aangekochte meststoffen en voederartikelen van 't vo rige jaar. Goedgevonden wordt het drukken van het overzicht der aangekochte hoeveel heden meststoffen en voedermiddelen, en de notulen, voor iedere vereeniging 2 stuks. Goedgekeurd worden eenige wijzigingen in het reglement, zoodat Z.-Beveland ge splitst wordt in 2 kringen en de A is- kosten van één afgevaardigde per kring worden betaald met de verblijfkosten uit de algemeene kas. Punten ter bespreking op de algemeene vergadering worden voor 1 April opgegeven aan den secretaris. Deze zendt voor 15 April een voorloopige agenda aan de secretarissen der kringen. Aanvullingen voor 1 Mei bij den secr. die de volledige agenda half Mei aan de kringen zendt. Inzake de voorstellen tot wijzigiDg eu aanvulling der formulieren A' en A2 word besloten geen ingrypende veranderingen te doen, aangezien een algemeene rege ling voor 't heele land in uitzicht is gesteld. Van de punten a. indien de meststof bij aankomst blijkt verhard te zijn en daardoor onuitstrooi- baar, wordt een korting toegepast van 5 cent per baal b. maatregelen tegen het leveren van meststoffen in onvoldoende balen c. nauwkeuriger omschrijving van mon sterneming. d. boetebepaling tegen levering van on voldoend gewicht per baal, al is de be dongen hoeveelheid aanwezig. wordt a besloten 't te laten zooals 't is b. besloten nieuwe balen in rekening te brengen, en voor overstorling te rekenen, zoorls Welbegrepen Eigenbelang" dit doetc. werd goedgekeurdd'. aangehouden. Tol afgevaardigden naar de vergadering van directeur der p. handelaren en af gevaardigden van vereeuigingen ter vast stelling der jAlgemeene Voorwaarden wer den benoemd dhr. Vorsterman v. Oyeu en Timmers, resp. voor Zeeland en N.- Brabautplaatsvervangers de heeren Ha- verbeeke en Coeuraad. Van het Rijks-Landhouw-Proefstation werd een overzicht overgelegd. Van 1 Jan.1 Mei 1905 werd onderzocht: Super- phosphaat 166 monsters boven en 152 beneden 14 procent. En over hetzelfde tijdvak in 19U6 111 boven en 170 beneden 14 proeent. Over 1905 totale monsters 318 gemiddeld 13.96 procent; over 1906 311 monsters gemiddeld 13.90 procent. Maatregelen tegen liet leveren van mest stoffen iu onvoldoende balen. Hierop zal streng worden toegezien, waut oude ver harde balen zijn veel zwaarder iu gewicht (tot 4 kilo) aau versche balen. Aau nauwkeurige ntouolernemitig en voorschrijving moet ook streng de hand gehouden wordeD, oiri niet van enkele balen maar van de ge.heele lading monsters "te nemen. Boete bepaling tegen levering van on voldoend gewicht per baal, al is de be dongen hoeveelheid aanwezig. Er is geen middel aan te geven om aan dit bedrog te ontkomen. Dit punt wordt aangehouden. Maatregelen om knoeierijen in mest stoffen- en voedermiddelen-handel tegen te gaan, zijn dringend noodig. De voor zitter herinnert hier aan de levering van ammoniak en super door Klein te Rotter dam, aan kleine landbouwers te Kiuetinge. Daar zal men nu voortaan vooraf inleggen, want contant betalen is wel bezwaarlijk. Ook de Boerenleenbanken konden in dezen bijspringen. De kringen moeten voor 1 Jan. rapport op dit punt inzenden aan dr. Hissink. Verhouding tusschen de C. M. V. en de Cie. tot aankoop bij verkoop Voor 1905 werd 1 600.500 kilo afgeleverd, betaald tegen f 11.83. Voor dit jaar is de opgaaf van Chili- salpeter groot 1.548 400 k. g. De aanbe steding heeft plaats tusschen 8 en 12 Juni a.s. De wijze van monsterneming. Om nieuwe boren te gebruiken door Bosch- kapelie eu Walcheren ingezonden is over bodig, daar nu nieuwe boren gebruikt worden. Kring Walcheren had het voorstel om voorwaarden te regelen. Deze worden steeds voor de levering vastgesteld. Ook zou men gaarne de analyse vaststellen van Peru guano, men zal zien wat er aan te doen i». De korting tegen schimmel kon direct toegepast worden. Voorts zijn de voor waarden nog maar in concept, maar wor den op de vergadering zoo noodig gewijzigd en vastgesteld. De punten tot wijzigingen kunnen op de kringen worden besproken en bij| deu sec etaris, dhr. Vorstermau vau Oyen ingezonden worden. Goes. Heden, Dinsdagmorgen, had de inetselaarsbiias W Kok alhier, het ongeluk door het dak van do stokerij dergasfabriek, waaraan hij werkzaam was, te vallen, waardoor hij op de vuurplaat terecht kwam. Vermoedelijk ernstig gekwetst is hij naar zijn woning vervoerd en dadelijk genees kundige hulp ingeroepen en verstrekt. Zijn toestand is redelijk. In ons bericht in ons no. van 24 Mei omtrent het bezoek van den commissaris van politie ten huize van mej. Zonnevylle is abusievelijk gemeld „verloskundige". Wij kumien met genoegen consta- teeren dat heden de Eversdijkstraat veel rustiger was dan de vorige week dank zij den politiepost die er geplaatst was, hadden geen opstootjes plaats. Middelburg. Op een Zondag alhier gehouden vergadering van afgevaardigden van li. K. Kiesvereenigingen in Zeeland is in beginsel besloten tot oprichting van een bond van katholieke kiesvereenigiDgen in Zeeland. Door J. de Rby, gemeenteveldwachter te Koudekerke, is aan deu gemeenteraad eervol ontslag gevraagd wegens langdu- rigen diensten lichamelijke ongeschiktheid. Krabbendijke. Iu ons bericht verga dering Krabbendijkepolder is een kleine vergissing geslopen. Er staat dat de vol macht van den waarnemenden voorzitter aan den heer Krijger ongeldig verklaard werddit moet zijn dat de goldigheid er vau door sommigen werd betwistde iugelauden bleken het op dit punt niet eens, en toen besloot men deze quaestie onder de aandacht van Gedep. Staten te brengen, opdat dezen zouden beslissen wie hier in zijn recht was. Oudelande. Omtrent de installatie van den burgemeester meldt men ons nog dat niet 144 maar 44 ruiters Z.E.A. hebben af gehaald. De illuminatie Zaterdah wegens de weersgesteldheid uitgesteld, slaagde giste ren uitnemend. Al de ruiters werden door den burgemeester feestelijk onthaald. Aan den optocht namen ook noggekroonde hotsen deel. Zaterdag- eu Maandagmiddag hadden volksspelen plaats. De schoolkinderen dei- openbare en der bijzondere school werden onthaald. De feestelijkheden zijn in goede orde afgeloopen De ingenomenheid met de benoeming van den heer Bruggeman is hier algemeen. En de verwachting schijnt ge wettigd dat hij zal blijken de rechte man op de rechte plaats, de burgervader van allen, een magistraat die zich zal weten te plaatsen boven de partijen. (Het grootste gedeelte van dit bericht kwam te laat in voor ons vorig no Het mosselvisschersvaartuig C. Z. 35, bestemd voor Bruinisse,(datindeZuiderzee zonk) is gelichteunaarEnkhuizen gebracht. Verplaatst 8 Mei da klerken der pos teryen en telegrafie J. A. VV. Aufderheyde van Rotterdam (t.) en C. H. Tegelaar van Amsterdam (t.) beiden naar Vlissingen, radiotelegraafdienstde buitengewoon ge- employeerde bij de rijkstelegraaf J. C. v. Oostveen, van Soheveuingen (bijtelegraaf kantoor „Haven" naar Vlissingen, radio- telegraafdienst. Men meldt uit St. Annaiand De Suzannapolder alhier, dien men tegen woordig bezig is droog te leggen, is sedert zyn bestaan reeds voor den vijfden keer overstroomd. De bedijking er van was voltooid in 1671, zoodat hij nu 225 jaar oud is. Er werd toen een zeedijk gelegd van ruim '2'/2 K M. en deze kostte totaal niet meer dan f 19,723. Het dichten dei- laatste doorbraak nu, 90 M. lang, kost alleen f 53,000. Uit dit groote verschil kan men deels besluiten dat arbeidsloon en materiaal in de 17e eeuw buitengewoon goedkoop waren, deels, dat het werk destijds van minder hoedanigheid moet zijn geweest dan in onzen tijd. Reeds 11 jaar na de bedijking iu 1682, werd dan ook de nieuwe polder reeds over stroomd. In 1691, dus 9 jaar daarna gebeurde hetzelfde. En in 1715 had de derde doorbraak plaats. Drie doorbraken alzoo in 35 jaar, of ongeveer om de 12 jaar een. De vierde dooi braak kwam omstreeks een eeuw later, in 1808, en de vijfde nogmaals na honderd jaar, op 12 Maart 1906. Dat tusschen de laatste overstroomingen eeuwen verliepen, terwijl er tusschen de eerste slechts dozijnen jaren lagen, moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan den vooruitgang der waterbouwkunde. Ook leidt iedere door braak in den regel tot het meer weerbaar maken van de waterkeerende dijken meermalen werden zij verhoogd, o. a. het laatst in 1895, wat ook zonder verzwaring reeds een flinke waarborg is, daar voor verreweg het hoogste procent het over vloeien van een dijk het begin is van iedere inundatie.' Intusschen dient met die verhooging verzwaring gepaard te gaan, omdat de weerstand vermin iert, indien ftlleen het eerste wordt gedaan. Allerwegen worden daD ook iu Zeeland dezer dagen door de bestnr. n der water schappen plannen gemaakt die en ver hooging èn verzwaring beide beoogen. Axel. De vergadering niet stembe voegde ingelanden van den polder «Beoos- tenblij Benoorden" heeft in ecu gisteren al hier gehouden vergadering hei dijkgeschot verdeeld over 7 klassen en bepaald van fl tot f7 per H.A. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer P. Koster. Vlissingen. Het ierjarig zoontje van deu Belgischen sloeproeier W. Burgena viel gisteren al spelend in de Bellamy. kade. Het was hoog water. De loods- leerliug Everaerts sprong terstond onver schrokken boven van de ijzeren brug te water eu mocht het genoegen smaken het kind van een wissen dood te redden. Den pianist Johan Wijsman te Amsterdam, geboren te Zierikzee, is, naar het Hbl. meldt, een aanbieding ge daan om als leeraar aau het Conservato rium van dr. Ziegveld te Chicago voor drie jaar zich te verbinden. De heer Wijsman zal waarschijnlijk hieraan ge volg geven. Een hulde aanDr. Zuid erna. Naar aanleiding van onze citaten uit „De Grenswachter", welke het bewijs leverden, dat Dr. Zuidema, ook nog in lateren tijd tot de trouwe medewerkers van het orgaan van Ds. Quast heeft be hoord, ontvangen wij van een onzer lezers ondei staand rijmpje, hetwelk wy te geestig vinden, om het onzen lezers te oiiih.uden. Eere, wien eer toekomt (Ds. Quastj Spreekt, wakkre mannen onzer »Wacht", Aan wien thans de eerelauwer V (Knor van Grenswachters): Ken standbeeld op de Leliegracht Voor Zuidema, den Spouwer (De Tijd). Door de vertegenwoordigers van een aantal bonden en vereenigingen, van werklieden, in vergadering bijeengekomen te IJti-oclil den 29sten Januari en 29sten April 19O0, is de volgende motie aangenomen De vertegenwoordigers der Chr. Werkl. Organisaties, in vergadering bijeengekomen te Utrecht den 29stei. Januari en 29sten April 19O6, ter bespreking van het vraagstuk eener wette lijke regeling der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering overwegende, dat de invoering van een in validiteits- en ouderdoms-verzekering algemeen wenschelijk wordt geacht overwegende dat sedert jaren de arbeiders telkens zijn teleurgesteld in hunne verwachting, dat deze zoo dringende zaak tot stand komt betreuren, dat door intrekking van het des betreffend wetsontwerp Kuyper, een poging tot bereiking van dat noodige doel is te niet gedaan spreken den wensch uit, dat het ministerie het toegezegde ontwerp met zoodanigen spoed zal indienen, dat het nog in deze parlementaire periode kan worden ten einde gebracht en, dat ook de voorstellen tot verkrijging van de middelen, zoo tijdig worden ingediend, dat de invoering der wet geworden regeling, tot geene vertraging leiden zal. Omstreeks 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde schipper Van K. van het schip Marie", liggende in de Maas vóór de Oude Plantage te Rotter dam, gerucht aan boord van zijn vaartuig. Zich met zijn knecht aan dek begevende, zag hij twee personen, die zich ijlings met een roeiboot verwijderden. Met zijn knecht in zijn eigen roeiboot springende, ging de schipper 011 middellijk tot vervolging over. Dwars de Maas over ging het door de Ko ningshaven, waar het geroep om „politie" door schipper Van K. de aandacht der politie trok, terstond mede aan de vervol ging deel nam, de vluchtelingen inhaalde en aanhield. In de roeiboot van de vluch telingen werden korrels graan gevonden, vermoedelijk afkomstig van graan aan boord van het vaartuig Marie" gestolen en op de vlucht over boord geworpen. De beide gearresteerden, meermalen van dief stal op de rivier verdacht, werden naar het politiebureau overgebracht en daar voor- loopig opgesloten. In het ruim van het vaartuig Marie" werd later nog een zak met graan gevonden, achtergelaten door de dieven, toen zij ontdekt werden. De zak was reeds vol geschept en stond gereed om ingeladen te worden. Te Rotterdam werd Zaterdagavond een Noorsche ze-man door een Zweed- schen stoker dien hij lastig viel om geld tegen den grond geslagen, waardoor hij mat bet hoofd op het asphalt tereeht kwam eu een hersenschudding kreeg, waaraan hij in den politiepost, waarheen hij ge bracht werd, is bezweken. Te Kerk- rade geraakte op de Domaniale steen kolenmijnen een koolkapper ouder een massa neergaande steeuen eu werd ter- siond gedood. |Te Aalbeek (Limburg) trachtte een 48-jarige arbeider eenige zijner familieleden van het leven Ie be- rooven. Met dat doel kwam hij, gewapend met een met scherp geladen revolver ten huize van zijn zwager, waar hij twee schoten op de dochter, een schot op de moeder en ook scholen op den vader en den toegesneldeu rijksveldwachter lostte. Alleen de moeder werd ernstig aan den arm verwond. De woesteling, die op de bovenverdieping gevlucht was, eu ieder die naderde met zijn revolver dreigde, werd door den veldwachter verwond, door de inmiddels ontboden marechaussee ge arresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Zaterdagavond ontstond te WaJdingsveen in een herberg lus- schen (enige personen twist bij het spelen om geld. De twist liep zóó hoog, dat hij in eene vechtpartij ontaardde, waarbij een werkman een steek in de borst w ei d tot- gebracht. De wond was zóó ernstig, dat de dood na enkele minuten intrad het hart was geraakt. De dader is dien nacht om half vier uit zijn bed gebaald en ge- va> gen gezet. Zondagochtend werd o.>k zijn broeder gearresteerd. Deze zocht twist in een café. De bedreigde vluchtte, waarop bedoelde broeder door twee agenten weid gegrepen. Er schijnen ook voor de /.en persoon termen aanwezig te zijn, om hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2