RECLAMES. Gemengde Berieüen. Kerknieuws. Schoolnieuws Altijd welkom te ^ioes. Rechtszaken. Zea uren achtereen beraadslaagde de Doema en werden heftige, luid toegejuichte redevoeringen uitgesproken. Tot de mi nister van justitie het woord nam en nog maals uitdrukkelijk verklaarde dat vele wetten slecht of minder goed zijnmaar dat men niet mag beginnen met die wet ten op te heffen. Wel mag men beginnen met de indiening van wetsontwerpen, en eerst wanneer die wet geworden zijn, kunnen de slechte wetten vervallen. Maar aan het scheppen van een toestand van wetteloosheid, en dies rechteloosheid, mag de regeering niet medewerken. Hij hoopte met de Doema nieuwe wetten uit te werken. Ook dit nuchtere woord werd in diep stilzwijgen, dat wil zeggen zonder blijk van instemming, aangehoord. Verschillende leden van de Doema voerden nog na hem het woord, allen laakten in zeer scherpe bewoordingen het regeeringsantwoord. En het slot der be raadslagingen was dat Zaterdagavond te 7 uur de Doema met nagenoeg aigemeene stemmen een motie aannam, waarbij aan den Czaar de eisch gesteld werd dat het ministerie zal aftreden. Met spanning mogen, nu de Doema het tafellaken tusschen zich en de regee ring met zoo groote eenparigheid heeft doorgesneden, de gevolgen van deze on tijdige strijd van ongekend wantrouwen worden tegemoet gezien. In ieder geval een ministrieele crisis ligt in de allernaaste toekomst. Intusschen blijven de moordaanslagen in sommige steden aanhouden, en blijft men 't vooral gemunt hebben op gouver neurs en andere regeeringsambtenaren. Zoo is Zondag weer te TiHis, tegen den gouverneur-generaal die met den chef der politie in een rijtuig reed, een aanslag gepleegd door middel van een bom. De gouverneur-generaal en de chef der politie bleven evenwel ongedeerd, terwijl een kozak werd gedood. Oostenrijk-Hongarije. De onweerswolken zijn hier weer afge dreven. Het conflict tusschen de regee ringen van deze twee landen is opgelost. Er is overeenstemming verkregen in de geschilpunten betreffende de douanerech ten De Oostenrijksche minister heeft het kiesrechtontwerp bij de Kamer ingediend. Zweden. Ook Zweden heeft een ministrieele crisis gekregen. In de laatste jaren waren ook in de Z weed- sehe Kamer de partijen allengs gedemocra tiseerd. De meerderheid die lang overwe gend conservatief was geweest, kwam in liberale handen. Koning Oscar droeg, ge lijk het een constitueel vorst betaamt, ten slotte (Oct. 1905) aan den leider der libe rale oppositie de vorming van een nieuw Kabinet op, teneinde langs dien weg te komen tot de oplossing van het brandende kiesrechtvraagstuk. Tot dusver had de liberaal-radicale meerderheid der Tweede Kamer steeds weder de door de Eerste Kamer goedgekeurde voorstellen der conservatieve mimsteriën als niet voor uitstrevend genoeg verworpen. Nu zouden de rollen worden verwisseld de oppositie zou aan het roer komen en trachten hare plannen tot invoering vau het aigemeene en gelijke stemrecht door te drijven. En daarmede draalde de nieuwe ministerStaaff niet. Hij en zijn partijgenooten begonnen het geheele land door een levendige agi tatie ten gunste van deze radicale her vorming in de hoop, dat de Eerste Kamer ten slotte onder den druk van buiten zou toegeven. Dit liep echter uit op een teleur stelling. De Eerste Kamer wachtte niet eens tot de Tweede Kamer het kiesrecht- ontwerp der regeering had goedgekeurd, maar verwierp het op 14 Mei met de ver pletterende meerderheid van 126 stemmeD tegen 18. Den volgenden dag hield Staaff een heftige redevoering in de Tweede Kamer, waarin hij de sinds dien tijd veel besproken uitdrukking bezigde, dat thans diende te worden uitgemaakt, of voortaan Zweden geregeerd zou worden door de macht van Koning en heeren, dan wel die van Koning en volk. Daarmede gaf hij te kennen, dat hij niot van plan was te bukken voor den wil van de Eerste Kamer. Hij dacht over een ontbinding van den Rijksdag in de hoop, dat een stembus strijd ondor de leus „Algemeen en gelijk stemrecht" de sterkteverhoudingen in de Kamer zou wijzigen ten gunste van zijn hervorming. Maar bij twee leden van zijn Kabinet stiet hy op tegenstand. Minister Staaff wijzigde nu zijn krijgs plan en stelde den KoniDg voor alleen een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer te gelasten. Hij toch meende dat de nieuwe Tweede Kamer de eigenzinnigheid zoo heet aan dien kant principieel verzet der Eerste Kamer wel zal breken. De Koning weigerde echter op 't plan in te gaan. Het kabinet-Staaff nam zijn ont slag en de Koning droeg aan den conser vatief Lindman lid der Eerste Kamer - de samenstelling van een nieuw ministerie op. Hij keerde daarmede weer tot het oude stelsel terug, waarbij het zwaartepunt der vertegenwoordiging van de Tweede we6r naar de Eerste Kamer wordt teruggebracht. Of dit wijs was, zal de tijd loeren Andere landen. Onze tijd schijnt te staan in het teeken der parlementaire en ministrieele conflicten. Over België schreven wij reeds meer malen. In onze Telegrammen zal men allicht kunnen lezen welke verrassingen het cle ricals kabinet na de agitatie der liberalen jn de Kamer, door de kiezers zijn bereid. Maar ook in Spanje, welks Koning op het oogenblik midden in de huwelijksfeesten zit, loopt het spaak tusschen Kabinet en Kamer. Heel lang zullen de vorstelijke wittebroodsweken daar wel niet duren. Zelfs de Duitsche Keizer en Rijkskan selier schijnen van hun meerderheid in den Rijksdag niet meer zoo zeker. Eenigen tijd geleden had de regeering besloten tot het instellen van een ministerie van koloniën. Een instelling die in het buitenland groote verbazing wekte, dewijl er uit sprak het voornemen om als koloniale mogendheid op te treden. Nu moest de Rijksdag deze instelling goedkeuren, en wel langs den eenigen haar aangewezen weg, goedkeuring van den post uitge schreven voor het traktement van den nieuwen titularis. Reeds had de Rijksdag bij eerste en tweede lezing dien post goedgekeurd, en en was er van Regeeringszijde heelemaal niet meer gerekend op een spaak in 't wiel, toen daar Zaterdag onverwacht bij derde lezing de Rijksdag weigerde met 143 tegen 119 stemmen, benevens 9 onthoudingen, het salaris van den minister van koloniën toe te staan. Een votum dat verbazing wekte, en zeker wel niet zou gevallen zijn, indien de Rijkskanselier Von Bulow daar ware geweest, om den post te verdedigen. In tusschen, het feit ligt er toe en Duitsch- land kan er zich, voorloopig voor een jaar, bij neerleggen, nog geen koloniale mogend heid te zijn. Ook in Italië duurt de ministrieele crisis voort. Giolitti, de liberale samen steller van het nieuwe Kabinet, vreest voor de oppositie der socialisten en dei- verdedigers van het zoo pas gevallen Ka- binet-Sonnine. Van daar zijn aarzeling. Engeland. Den 24en den dag, die ieder jaar door heel het Britsche Kijk gevierd wordt als „Empireday" is Milner te Londen in het hotel „Cecil'' aan een feestmaal gehuldigd door vrienden en vereerders. Chamberlain, die optrad als president van de tafel, hield de groote lofrede. Milner dankte in een rede, waarin hij nogmaals trachtte een verdediging te leveren van de rampzalige Chamberlain- Milner politiek, die, een jaar of wat na den oorlog, met een zoo smadelijke onder gang van deze twee is geëindigd. Een teekenend bewijs voor de volslagen ongenade waarin Milner door zijn oorlogs- en latere Chineezen-politiek bij het groote publiek in Engeland is geraakt, is, dat geen der toongevende liberale staatslieden zich heeft verwaardigd, van het Miluer- feest eenige notitie te nemen. En die het deden waren niet bepaald vleiend Chamberlain had zelfs in zijn rede den brutalen moed van te beweren, dat Milner (nota bene door hem Chamberlain uitgezonden met het bepaalde doel, oorlog te maken) in zijn historische onderhande lingen met president Kruger had blijk gegeven van //eindeloos geduld en einde- looze verdraagzaamheid". Milner betaalde het complimentje door een lofrede te houden op zijn vroegeren meester. Dus aan die zijde nog geen schuldbesef. Wat de Randkoelies betreft, is de in vloed van het besluit der nieuwe Rijks- regeering, waarbij het voortaan verboden is de Chineezen tegen hun zin iu de mijnen te houden, reeds geducht bezig zich te doen gelden. Reeds zijn weer 600 Randkoelies naar hun land vertrokken. Venezuela. Venezuela is het land der verrassingen. Nauwelijks is men daar de dwaasheden van den president Castro vergeten, die Amerika en Frankrijk tegelijk tot een oorlog zou gedwongen hebben,indien hunne regeeringen niet wijzer waren geweest dan hij, of het bericht komt dat de piesident afstand van de regeering heeft gedaan. In een proclamatie met deu aanhef//Een offer aan mijn vaderland", deelt hij zijn besluit mee om voorgoed zich terug te trekken in het particulier leven, en zijn persoon op te offeren om zijn partij en zijn volk te redden van de noodlottige gevolgen van afguust en hartstochten, die opgewekt zijn. Hij voegde erbij dat hij altijd zijn land ten dienste staat, ingeval van onverwachte internationale verwik kelingen. Het publiek stond als verplet over deze mededeeling. Er loopen reeds geruchten van een volksbetooging ten gunste van zijn terugkeer tot het bewind. Wat de leeperd misschien wel verwacht zal hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Buurmalsen T. v. d. Brug eaud. te Utrecht. Aangenomen naar Wilp door II. F. A. Foeken te Oosterwijtwerd. Bedankt voor Vlieland door J. P. Can- negieter, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Puttershoek G. H. Esselink te Watergraafsmeer. Bedankt voor Seherpenzeel door R. v. d. Kaïnp te Axel B. Rotterdammer Axel. A. Zondag deed ds. E. II. Broek stra zijn intrede, naar aanleiding van Efeze 3 10, nadat hij 's morgens beves tigd was door ds. G. Dalhuijzen van Nieu- werkerk a/d IJsel. Deze had tot tekst Hebr. 13 17. Breda. Gisterenmorgen werd de van Nieuwdorp overgekomen leeraar ds, J. 0. Donaer in zijn dienstwerk bevestigd door zijn broeder ds. A. M. Douner van Amers foort. Sprekende naar aanleiding van Jer. 31 14. Des avonds deed ds. J. H. Donner zijn inlrede met Paulus woord aan 1 Oor. 2 7. Beide malen was de opkomst groot. Chr. Ger. Gem. Zierikzee. Zondag in den voortnid- daggodsdienstoelening werd ds. J. Wisse van Den Haag in een stampvol kerkge bouw in zijn nieuwe gemeente bevestigd met een predicatie aan de hand van Hebr. 13 17, door ds. Bloemendaal, van Does burg. De gemeente zong haar nieuwen leeraar toe Ps. 134 3. Des namiddags deed ds. Wisse intrede met de woorden uit Lukas 22 27 laatste gedeelte. Ook hierbij was veel volks opgekomen, evenals des avonds toen ds. Wisse weer voor de gemeente optrad. Mejufïr. H. A. Raams, onderwijzeres aan de Chr. school te Muiden, is in ge lijke functie benoemd aan de Chr. school te Vlissingen, hoofd de heer Van Houten. Standaard.) De gemeenteraad van Oosterland benoemde tot onderwijzer den heer H. A. Rotte te Ellewoutsdijk. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van de besturen van gemeen telijke en bijzondere kweekscholen, die voornemens zijn aanspraak te maken op de Rijksbijdrage, bedoeld in art. 1 van het» Kon. besluit van 8 Mei 1906, dat zijn vastgesteld de modellen van de lijs!, be doeld in art. 3 sub 2o., en de aanvrage, bedoeld in art. 5, van voormeld Kon. fcesl., en dat van 29 Mei 1906 af.ejn exemplaar van elk van die modellen is te verkrijgen bij den districtsschoolopie- ner, in wiens ambtsgebied de kweekschool is gevestigd. Goed nieuws van iemand uit onze om geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje van een inwoner van Zoutelande lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waarde vol nieuws zijn. De heer A. Wijkhuis, wonende te Zou telande, meldt onsHet is thans reeds anderhalf jaar geleden dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in den rug, de pijn verliet mij geen oogenblik en ik kon er zelfs 's nachts niet behoorlijk van slapen, 's Morgens bij het opstaan was ik dan ook meer vermoeid dan den avond te voren bij het naar bed gaan. Ik had immer een duizelig gevoel in het hoofd en ofschoon ik geen moeite ongedaan had gelaten om hiervan verlost te worden, scheen het wel, dat men de werkelijke oorzaak van mijn ziekte niet kon vinden. Ten slotte raadde men mij aan Uw Foster's Rugpijn Nie- renpillen eens aan een proef te onder werpen en ik kan niet anders zeggen dan dat deze pillen my zeer goed bevallen zijn. De pijn is thans veel minder, ik bemerk niets meer van de vroegere duizelingen om echter van een volkomen genezing zeker te zijn, zal ik nog eenigen tijd met uw goede pillen verder gaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geelt, dezelfde die den Heer WIJKHUIJS gehad heeft. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens laten staan van een trekdier op den openbaren weg 1. C., Nieuw- en Sint-Joosland, tot f 2 b. s. 2. d. h.als bestuurder rijden met een motorrijtuig, niet voorzien van een nummer en letterJ. B., Oostkapelle, tot f 3 b. s. i d. h., en 2 X f 2 b. s. 1 d. h. iedere b.rijden met een velocipede zonder lichtB. P., B. J. J. P., J. L., Middelburg, J. L. A. H. K., Vlissingen, W. R., Nieuw- en Sint-Joosland, J. M.,'s Heer- Arendskerke, D. v. L., Ovezande, S. J., Seroos- kerke, W. V., Westkapelle, A. J., Oost- en West Souburg, tot f l b. s. I d. h.rijden met een rijwiel niet voorzien van een belA. J., Oost en West-Souburg, tot f 3 b. s. I d. h. j des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtgevende lantaarn: K. K., Middel burg, tot f 3 b. s. i d. h., J. D., Middelburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorfJ. R. G., Middelburg, tot 1' t b. s. 1 d, h.schuren van de straatT. A., vr. v. J. L. H Middelburg, tot f0.50 b. s. l d. h.rijden met een rijwiel over een klinkerpad: L. C. V., Middelburg, tot f2 b, s. 1 d. h.als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te geven M. v. V. vr. v. S. B., zonder be kende woon- of verblijfplaats, tot f i b. s. 1 d. h,als muzikant zijn bedrijf uitoefenen langs de straatW. J. d. J., Middelburg, tot f 1 b. s. d. h.plaatsnemen op een met een hond bespannen voertuig) W. V., Oo.t* en West- Souburg, P. W., Koudekerk^ tot f I b, s. 1 d. h.zijn trekhond niet voorzien van een metalen kenteekenE. D., Middelburg, tot f 1 b. s. X d. h.als gebruiker van een perceel waarvan het verbod is afgekondigd daarin be zoekers toe te laten, niet zorgen dat zich aldaar geen bezoekers bevinden J. W., Middelburg, tot 6 dagen h.als bezoeker zich bevinden in een huis waarvoor hel verbod is aangekondigd daarin bezoekers toe te laten C. J. N. Vlis singen, tot 1 5 b. s. 2 d. h.wateren buiten de bakken: J, T., Vlissingen, tot fl b. s. 1 d. h., en wegens dronkenschap P. J. W., B. F. vr. v. 1. T., MidJelburg, L. H. S., J. T., Vlissin gen, D. v. B., Arnemuiden, J. P., Rotterdam, tot f 2 b. s. 2 d. li., M. G. v. d. S., Middelburg, J. K., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.H. W. H., Middelburg, tot 3 dagen h.C. B., Vlissin gen, tot 14 d. h. Het verzet, aangeteekend door C. v. E., Middelburg, tegen een vonnis van den 27 Januari 1906, is door niet verschijning van den beklaagde, vervallen verklaard. Fokt nu pluimvee voor de ten toonstelling. Middelburg. Het bestuur der pluimvee- vereeniging „Walcheren" besloot in sa menwerking met de postduivenvereeniging alhier eene tentoonstelling van pluimvee en tamme konijnen alhier te organiseereu, welke gehouden zal worden Woensdag 789 November van dit jaar. In de regelings-commissie nemen zitting de keeren I'. J. en M. de Broekert, H. J. Vreeburg, J. Kraamer, H. Worst Jr., K. Meertens Kzn., benevens 2 leden te benoemen uit de postduiven-vereeniging. Getracht zal worden eene verloting er aan te verbinden. Eene circulaire zal gezonden worden tot het bekomen van eere- en speciale prijzen, welke in het programma en catalogus ver meld zullen worden. Als secretaris-penningmeester zal fun- geeren de heer II. Worst Jr. De leden hebben vrijen toegang tot de tentoonstelling en 20 pCt. korting op het inschrijfgeld. Wij wekken allen op tot een ruime deel neming. Men is nu lang te voren met het voornemen der Commissie op de hoogte, en kan er zich derhalve op inrichten. Uit zal dan tevens strekken tot waardeering van den belangeloozen arbeid der Com missie tot verhelling van dezen tak van bedrijf, waarop met een weimgje goeden wil en ambitie, een ieder zich kan toe leggen, en met prolijt. De heer B. Stofkoper is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Vlissingen. Goes. Door Burgemeester en Wethou ders is naar aanleiding van het adres van M. SomerDelneij en anderen, tot ver betering der bestrating van de Cornells Eversdijkstraat en de verharding van den oprit naar den Westwal geantwoord, dat bedoelde verbetering reeds eerder een punt van overweging bij B. en W. heeft uit gemaakt, doch dat op dit oogenblik de groote uitgaaf van ruim f1000 deze on mogelijk maakt. Alhoewel geen bepaalde toezegging kan gedaan worden, verzekeren B. en W. echter dat zij zoo mogelijk zullen trachten dit jaar nog over te gaan tot 't verharden van bedoelden oprit, en by 't opmaken der begrooting voor 1907 de ver betering van ovengenoemde straat zal worden overwogen. Door den Burgemeester alhier zijn benoemd tot Agent van Politie der 3e klasse A. Alewijnse, thans agent van Politie te DordrechtJ. Guérand, thans maréchaussee te Veghel en B. de Korte, werkman te Kattendijke, terwijl een eer vol ontslag werd verleend tegen 1 Juli a. s. aan H. Windhorst als Agent van Polite der le klasse tevens Hoofdagent- titulair en aan de Hulp-agenten H. Maas, P. van Zweden, A. Bil en J. de Dreu. Bij den te Gouda gehouden jaarlijk- schen wedstrijd van deu Zuil Rollandschen Kolfbond behaalde dhr. H. J. Molhoek, van Goes, den len persooeelen prijs en dhr. F. Q. C. den Hollander, ook van Goes, dien voor de meeste twaalven. In 1907 zal de wedstrijd van geuoemden Bond, waarbij de kolf-sociëteit De Prins van Oranje te Goes ook aangesloten is, daar gehouden worden. Men meldt uit Oud-Vossemeer Van Gedeputeerde Staten is een afwij zende beschikking ontvangen in zake het en bloc restitutie of ontheiïing vragen van grondbelasting; nu zijn vele grondeigenaars ook van de kleinste perceelen ver plicht afzonderlijke requesten in te dienen. Daar ook in de overige verdronken polders een zelfde verzoek zal afgewezen zijn, zal het natuurlijk bij Gedeputeerden honder den requeslen regenen. '8-Heerenhoek. Door den Gemeente raad en vele ingezetenen is de heer J. G. P. Timans, burgemeester en secretaris alhier, een prachtige canapé ten geschenke gegeven, ter gelegenheid van zijn 40jarig secretarisschap in deze gemeente. Rilland. De Zeeuwsche meisjes, ten getale van 9, te weten 4 Zuid-Beveland- sche en 5 Thoolsche collecteerden in twee dagen in de gemeente Velzen c. a. voor de Watersnoodlijdenden een bedrag van f 666.245. Zij vertrokken Maandag van hunne woonplaatsen en werden te Haar lem door 3 commissieled»!! voor den Watersnood in Zeeland, te Velaen opge wacht en naar laatstgenoemde plaats be geleid. Aldaar aangekomen verden zij op het gemeentehuis door de Watersnood commissie en de dames die hen op het rondgaan zouden vergezellen opgewacht en (Jpor den voorzitter, den Edelachtb. heer Burgemeester verwelkomd en har telijk toegesproken. Daarna werden de verschillende wijken van rondgaan ver deeld. De Zuid-Bevelandsche meisjes viel IJmuiden als wijk ten deel. Twee dagen hielden allen van des morgens tot des avonds eene schaalcolleote. Des Woens- dagavonds werden alle meisjes alsmede de commissieleden niet hunne eelitgenooten geïnviteerd ten huize van den Edelachtb. Burgemeester van Velsen le Sandpoort, alwaar zij den avond doorbrachten en de Zeeuwsche meisjes elk eeu cadeau ontvingen. Donderdagavond arriveerden de Bevelandsche, de Thoolsche bleven tot Vrijdag. De meisjes hielden verblijf eu logeerden bij de verschillende commissie leden die voor het grootste deel Zeeuwen waren. Voor de tijdelijke waarneming der vacante ontvangkantoren der directe be lastingen enz. te Oudeubosch en Woudri- chern zijn respectievelijk aangewezen de surnumerairs D. O. Norel en L. M. J. Hoebens, van de directie Middelburg. Colijnsplaat. Dhr. A. G. de Braai rijksontvanger alhier, is na een verlof van 7 maanden, wegens ongesteldheid, nu weer teruggekeerd om zich weer aan zijne be trekking te wijden. Dhr. N. Beijdewelleu is intusschen weer naar de directie te Mid delburg teruggekeerd, na hier die 7 maan den als plaatsvervanger te zijn geweest. De dir.-gen. der post. en tel. maakt bekend, dat het hulptelegraafkantoor te Domburg voortaan gedurende het tijdvak 16 Juli tot en met 15 September geopend zal zijn op werkdagen van 8 uren voor- middags tot 12 uren 's middags, alsmede van 2 tot 4 en 6 tot 8 uren namiddags j op Zondagen van 7,30 tot 8,30 uur voor- en 12,30 tot 1,30 uur namiddags. (Green- wichtijd.) De diensturen gedurende het overige gedeelte des jaars bly ven onver anderd. (St. Ct.) Ovezande. In de vergadering op Za terdag jl. van het waterschap Ovezande werden na opening door den voorzitter dhr. J. C. Rosseel de notulen der 2 vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Rekening werd gedaan van het vorige jaar iu ontvang op f5088.56 en uitgaaf op f4786.50 alzoo een goed slot van 1 303.053. Deze rekening werd goedgekeurd. Alsnu wordt behandeld de begrooting 1906/07 en wel in ontvang en uitgaaf op f5190.723, het dijkgeschot wordt gebracht op f 4.15, de vroonen op f2,60 per H.A. Met 16 van de 17 stemgerechtigden wordt de heer J. E. Rosseel herbenoemd als dijkgraaf van het waterschap. Een schrijien van een eige naar eener hofstede om een verharden weg werd gewezen van 'de hand. Nog wordt voorlezing gedaan van een eigenaar van huizen om eene sloot te dempen en op eene andere plaats te verleggen. Dit werd toegestaan onder voorwaarden door het bestuur te stellen. Ook werd besloten den Kraaijertschen dijk gedeeltelijk aftegraven teneinde die van onder te verbreeden en te begrindeu. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering gesloten. Bedijking Balh-polder. In de aideelingen der Kamer gaf de behan deling van het wetsontwerp tot het verleenen van een suppletoir waterstaatscrediet, in ver band met de doorbraak der bedijking van den eersten Bath- polder, aanleiding tot de op merking, dat, hoe zeer het betreurd moet worden, dat Minister Kraus niet aanwezig is, de voortvarendheid van zijn plaatsvervanger lof verdientslechts enkele leden meenden dat de indiening nóg vroeger had moeten ge schieden dan het geval is geweest. De Memorie van Toelichting werd eenigszins overhaast en onvolledig samengesteld geacht: men miste o. a. een kaartje, waaruit de toestand duidelijk zou blijken, welk kaartje men alsnog hoopte te ontvangen. Men wenschte te kennen: de hoogte der betrokken dijken, en of deze voldoende werd geacht, de bestaande voor schriften nopens de verzorging en of deze waren nagekomenook of Ged. Staten van Zeeland voldoende gecontroleerd hebben dat de polder aan zijn verplichtingen voldeed welke houding dit college aanneemt tegenover de nu te treffen voorzieningen en waarom het niet tot toepassing van de wet van 10 November 1900 is over gegaan en eindelijk welke voorwaarden de Regeering zal verbinden aan een eventueel subsidie voor herdijking. Enkele leden waren van oordeel, dat de doorbraak eigenlijk een provinciaal-, geen rijksbelang gold, doch deze meening vond krachtige tegenspraak men wees op den spoor- wegdijk, die Zeeland met het overige dèel des rijks verbindt. Enkele leden achten het wetsontwerp geen voldoende zekerheid te geven, o. a. ot het gevraagde crediet van f 250.000 wel voldoende zal zijn. In elk geval meende men moet de provincie bijdragen. Deze meening werd echter bestreden door hen, die van oordeel waren dat de herdijking van den Bath- polder geheel en al rijkszaak is. Verschil van gevoelen heerschte over de vraag, of het Rijk zelf het werk moet doen dan wel het uitbesteden. Vrouwepolder. Toen de landbouwers knecht van den landbouwer L. D. Zater dagmorgen met de zaaimachine van het veld naar huis reed, sloeg het paard dat er voor gespannen waa op hol, met dat gevolg dat de machine tegen een boom terecht kwam, waardoor nogal schade aan de machine werd toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Heden worden door den heer Com missaris der Koningin bezocht de geteis terde gemeenten Rilland-Batb, Krabben* dijke en Ierseke en a.s. Woensdag de gemeenten Oud-Vossemeer, St. Annaland en Tholen. Gisteren, Zondag, is de justitie uit Middelburg naar Breskens vertrokken, teneinde een onderzoek In te sta en nmf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2