Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. berse voorgestelde wijziging strekkende om bij dood tengevolge van een ongeval, veroorzaakt door niet-nakoming van de verplichtingen in dit artikel bedoeld door den werkgever, den nagelaten betrekkin gen een rechtsvordering te geven tot schadevergoeding, tenzij de patroon het bewijs levert van overmacht of van grove schuld van den arbeider. Den heer Lohman daarentegen gaat zelfs het artikel nog te ver. Hij acht de verplichtingen, door dit artikel op den werkgever gelegd, te zwaar. De werkgever wordt hier verplicht om den arbeider schadevergoeding te betalen, tenzij hij overmacht bewijst of grove schuld van den arbeidei. In veel gevallen zal dit den patroon onmogelijk zijn. Van antirevolutionaire zijde werd deze klacht gesteund door den heer v. d. Velde. Voor het vervolg verwijzen wij naar de Telegrammen. De Kamerverslaggever van De Tele graaf geeft een aardig kiekje van de zitting van gisteren, waaraan wij, ontdaan van enkele flauwigheidjes, het volgende ontleenen. ,,'s Morgens De tribune leeg alleen een grijs hoofd boven den rand uit. De loges ook leegalleen een van 's ministers adviseurs, naar wien zoo tus- schenbeiden 'n ijlbode met 'n briefje gaat. In de Kamer zelf de vredige rust van den parlementairen morgen. De vrijzinnig-demo cratische fractie in druk gesprek. De heer Lieftinck, zooals gewoonlijk, het zware, grijze hoofd nog fier opgericht, zit gebogen over de »Zutphensche", verslindt het nieuws uit z'n district. Mr. Heemskerk is weer eens '11 dag Kamerlid, schudt met z'n zilveren krullen, speelt krijgertje met de lorgnet. Kalm-gemoedelijk staat de heer Van Alphen in één der paden. Straks als het tot stemmen komt, gaat hij noteeren dit is z'n lievelingswerk. In z'n nabijheid de heer v. Vliet, die nog hard zal moeten werken om 'n Hollandsche John. Burns te worden. Aan de overzijde doet de heer De Beaufort z'n gewone morgenwerkleest de »Times", den karakteristieken, scherp geteekenden kop geheel verborgen achter de groote bladen van dit Londensche blad. 'n Elegant heertje tippelt 'm voorbij pick-fijn, hoogst-onberispelijk gekleed, zwierig krulletje in 't haar't is de afgevaar digde van 't spoeling-districtgraaf Van Limburg Stirum. De robuste figuur van den heer Lely, die als 'nverdwaald Surinaamsch schaap tusschen de heeren van rechts inzit, schiet door 't midden vak, waar de heer Talma met breede passen op en neer loopt, nochalant, handen diep in de zakken, zoo meer den indruk wekkend van 'n jolig radicaal afgevaardigde dan van'n erentfest gereformeerd predikant. De grijze heerRoessingh met de zwierige bakkebaarden staat te praten met den vuurrooden heer Hennequin, >mene«r Piet", zooals ze 'm in Zeeland, waar hij ultra- populair is, noemen, en bij 't aanschouwen van wiens welgedane, doorvoede uiterlijk, je on willekeurig het schoolversje opdreunt„Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen". En achter die twee de heer Boogaard, brons van gelaat, even doorvoede lndisch-gast, welgedaan worden onder de palmen. Bij dat alles de heer Lohman loerend op het debat, om er tusschen te schieten. Ziedaar, het Kamer beeld, als ge er nog bijdenkt 'n tiental schrij vende, 'n tiental pratende, 'n tiental sluimerende heeren, om van de koffiekamer te zwijgen. 's Middags Na het koffiedrinken was de Kamer even leeg als 'n studentenbeurs op den 30sten. Mr. Drucker sprakstond als 'n vruchtbare, eer zame olijfboom in 'n wijde woestijn, als 'n zorgzame herder zonder kudde. Af en toe, droppelsgewijs, lekte 'n lid een der groene deurtjes binnen. Op 'n oogenblik waren er zelfs zeven Kamerleden in de zaal. Voor den vroegen namiddag 'n schitterend getal. En die zeven luisterden allemaal Als wij dit zoo lezen dan zeggen wijis dit van een vergadering der Hoog Mogenden op een prentje, zooals Jan Wagenaar er wel heeft, of in werkelijkheid Natuurlijk, de nieuwe voorstelling van 100 Kamerleden, als zoete schooljongens op hun bankjes, laat men al gauw varen, wanneer men eens zoo'11 zitting der Tweede Kamer heeft bijgewoond. Maar bij een ontwerp Arbeidscontract, al die arbeidersvrienden uit de verkiezingsdagen, op Lohman en Drucker en Talma en nog een paar anderen na, in de Koffiekamerhoe vin je dat Ned. Herv. Kerk. BeroepeD te Oostvoorne J. P. Canne- gieter cand. te Utrecht. Aangenomen naar Aartswoud door D. N. Zuithofl te Midwoud. Bedankt voor Genemuiden door M. v. Grieken te Ameide; voor Nijega door J. F. Haselager te Lutjegast. Geref. Kerken. Beroepen te Waddingsveen A. Hoene- veld te Kockengen. Voor het eind-examen der Hoogere burgerscholen in Zeeland hebben zich 48 candidaten aangemeld en wel 23 uit Middel burg, 12 uit Goes, 11 uit Zierikzee en 2 extraneï. Bij het examen van opzichter bij den Waterstaat zijn o. a. geslaagd de heeren: P. W. Weisfeit van Aardenburg, werk zaam bij de werken aan de rivier de Amer 's Bosch A. W. de Vrieze van Dreischor; J. Pouwer van Oost- en West-Souburg, thans te Naarden; M. Visser van Witrnar- sem (Fr.) en S. SijbesmavanWijnaldum (Fr.) Nu de onderwijzers-examens in de provincie Groningen zijn afgeloopen, doet zich een zeer eigenaardige quaestie voor. Twee dames, behoorende tot de geslaagden, zijn niet voor het examen vak j (vrije en orde-oefeningen) opgeroepen. Zij zijn ver geten. Content zijn ze daarmee natuurlijk niet, want zonder die bevoegdheid is het moeilijk een betrekking te krijgen. En voor de examen-commissie is dit feit ook jieer onaangenaam. Aan de Vrije Universiteit is afgelegd cum laude het doctoraal examen in de Theologie door den heer ds. G. Ch. Aalders, geref. predikant te Tzummarum. De examen-commissie voor de acte M. O. land- en tuinbouwkunde, houtleelt, of L. O. land- en tuinbouwkunde, zal zitting houden te Wageningen, voorzitter de heer P. van Hoek, inspecteur van het landbouwonderwijs; leden o. a. dhr. I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar te Goes. De examens (pr&ct examen apotheker) zullen aanvangen te Utrecht 8 Juni, Am sterdam 22 Juni, Groningen 25 Juni, Jjeiden 30 Juni. Aangifte voor 1 Juni. Zie Staats courant 119. Het toelatingsexamen tot 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht is bepaald op Maandag 2 Juli. Middelburg. Vrijdagavond muziekuit voering op het Molenwater door het stede lijk muziekkorps der d.d. Schutterij, onder leiding van den heer Morks. Programma 1. With Sword and Lance, March, Starke 2. Ouverture Le Retour au Foyer, Steenebrugen3. Prélude et Gavotte, Waldteufel; 4. Fragmenten uit de opera, Tannhiiuser, Wagner (voor har monie bewerkt door J. Morks); 5. Les petits Soldats, Marche, Ganne6. Die Kaiser und die Kaiseriu, Walzer, Eilenberg; 7. Anona, Intermezzo, Vivian Grey 8. Grand Selection from the Japanese Musical Play The Geisha, Jones. Vlissingen. Hedenmorgen zijn de mi nisters van oorlog en marine met de mailtrein medegekomen en hebben per torpedoboot /,Smervi" welke aan de nacht ponton gemeerd lag, een bezoek aan Ellewoutsdijk en Ter Neuzen gebracht. Een gezagvoerder van den prov. stoom- bootdienst deed dienst als loods' Vlissingen. De gisteren gehouden proef tocht met de onderzeesche torpedoboot „Luctor et Emergo'', waarbij verschillende autoriteiten tegenwoordig waren, hebben uitstekend voldaan. Eerst werd tot op de hoogte van de Schoone Waardin boven water gevaren, waarna het vaartuig ge leidelijk dook en tot onder Borsele onder water werd gestoomd. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de Wijkzuster voor het busje, een gift van f2,50 en een gift van f 2,00 voor verleende hulp. Dinsdagnamiddag was deEversdijk- straal in rep en roer, waarom weet niemand. Zulks kan toch moeielijk in verband staan met het bezoek van den commissaris van politie en een agent van politie aan de woning bewoond door de verloskundige mejuffrouw Zonnevijlle aldaar. Vooral werd de opschudding veroorzaakt door vrouwen, en sprak men onder haar over den dood van een meisje. Hoe het ook zij, voortaan zal zooals men ons mede deelde een agent van politie des Dinsdags en zoo noodig andere dagen in (die straat worden geposteerd, om vooral op te letten welke dames daar de orde verstoren. Hedenmorgen ten tijde dhr. J. J. de J. met een jong paard, het wagenhuis aan de Jacob Valckestraat uitreed, werd het paard dartel, en was niet om te houden en kwam paard, kar en twee op de kar zittende personem in de vest terecht, twee waren er spoedig afgesprongen. Alles liep verder goed af, paard en kar werden spoedig op het droge gebracht. Van 30 Juli4 Aug. zullen detache menten 0. a. van het 2e en 4e bataljon 3e reg. infanterie, resp. te Middelburg en Vlissingen, in de legerplaats bij Harskamp worden vereenigd tot het houden van schiet oefeningen onder leiding van den majoor P. W. Weber, a an het reg. grenadiers en jagers. Naar Zelandia verneemt zullen de Nederlandsche leden der Internationale Commissie, benoemd bij kon. besluit van 19 November 1890 110. 73 met de opdracht een onderzoek in te stellen naar den tegen- woordigen toestand der afwatering van Vlaanderen en eene regeling te ontwerpen voor in Nederland en België gelegen pol ders, eene vergadering houden te Middel burg op Dinsdag 29 dezer, onder voor zitterschap van den heer De Marez Oyens, oud-minister van Waterstaat. Ierseke. Werd in onze gemeente voor heen weinig of geen werk gemaakt van de Rogvi8sckerij, thans kan dit niet meer worden gezegd, want deze visscherij wordt tegenwoordig zeer druk beoefend. Drie jaar geleden begonnen onze ingezetenen zich na afloop der Oestercampagne spe ciaal op de rogvangst toe te leggen, waar voor hij enorme groote netten moest maken en zoo als van zelfs spreekt nog al wat onkosten zich moest getroosten, maar het geld bleek daaraan nuttig besteed want een jaar later was al een tweede onder neming bezig de curie rogvisch te ver schalken en nu, nu zijn 't alleen de ler- sekenaren niet, maar komen zelfs eenige visschers van Texel naar deze wateren om rogvisch te vangen. De netten die op sterk stroomend water tegen de opkomst van den vloed worden uitgezet, leveren bij de ophaling veel buit en zoo is nu, in plaats van de oesterverzending de rog verzending in vollen gang. Verpakt in vaten en manden wordt de visch naar België verzonden, waar ze gedeeltelijk afnemers vindt. Zooals gezegd, zijn de netten voor die vangst gebezigd, van groote afmetingen, lo de eerste plaats moeten ze lang zijn om eene groote oppervlakte er mee te kunnen afzetten, maar in de tweede plaats moeten ze ook breed zijn, wijl ze in de diepte worden neergelaten met zware voorwerpen belast. Op die wijze uitgezet zwemt de Kog tegen het net, geraakt daarin verward en bij het alloopen van het tij worden de netten zoodanig dicht getrokken en opgehaald dat de visch het net niet meer ontzwemmen kan, en zijne verzending is zeker. De aanvoer was heden zoo groot, dat 4 wagens ze moesten ver voeren naar 't station. Serooskerke. Inzake de installatie van den burgemeester melden wij nog dat in het gemeentehuis aanwezig waren de leden van den raad en de feestcommissie, de heeren jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, vader van den burgemeester,dokters, predi kanten van Serooskerke en de burgemeester van Veere. Nadat de heer Melis, oudste wethouder, de zitting met gebed had geopend, en de gewone formaliteiten waren vervuld, hield hij eene toespraak, waarin hij den heer v. Teijlingen hartelijk gelukwenschte en den steun van den Raad toezegde. Hierna overhandigde hij Z.Exc. de teekenen zijner waardigheid en eindigde„Draag het lang, draag het met eer, draag het tot verheerlijking van den naam onzes Gods". Hierop nam de heer Van Teijlingen het woord. Hij dankte allereerst H. M. de Koningin voor het vertrouwen in hem gesteld, ver volgens den waarnemenden burgemeester voor zijn hartelijke toespraak, den oud burgemeester voor zijn steun en beval zich in aller medewerking aan. Namens de burgerij sprak nog de heer dr. v. d. Bosch, en namens de gemeente ambtenaren de heer Van Hekken, terwijl de heer J. Schout in dichtmaat het welkom van zich en zijne viienden aan den burge meester vertolkte. Z.E.A. beantwoordde een en ander recht hartelijk. Van 3 tot 4 uur verleende de burge meester audiëntie, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Van 4 tot 5 uur had een muziekuit voering plaats, terwijl op laatstgeneemd uur verschillende genoodigden aan een diner deelnamen. Des avonds had een muziekuitvoering plaats, gevolgd door een optocht van fiet sers, begeleid door het muziekkorps. Een en ander werd door schoon weder begunstigd, en tot laat in den avond heerschte er een feestelijke stemming. Waarde. In de Maandag j.l. gehouden vergadering van ingelanden van 't water schap Waarde, werden uitgebracht 18 geldige stemmen. Het voorstel van het bestuur tot regeling van het pensioen van den opzichter werd aangenomen. De reke ning dienst 1905/1906 werd vastgesteld in ontvang op f 10093,57 en in uitgaaf op f 8 167,505, zoodat het goed slot bedraagt f 1926,065. De begrooting dieast 1906/1907 werd vastgesteld tot een bedrag van f 15031,855. In deze begrooting is 0. m. opgenomen de aanleg van een nieuwen grindweg van af den zeedijk langs het daar aanwezige voetpad tot aan den Platten- dijk. Het rijden en het drijven van vee over dien zeedijk vervalt wanneer deze grindweg aanwezig is. Genoemd eind dijk wordt verhoogd tot 6 M. boven A. P. Voor de uitvoering van deze werken wordt een geldleening aangegaan. Aan C. Griep en Chr. Louisse beiden als werkman in dienst van het waterschap geweest zijnde, werd wegens ouderdom een pensioen verleend, respectievelijk van f3 en f2 per week. (Eerst Woensdagmorgen ontvangen. Heeren berichtgevers worden uitgenoodigd er reke ning mee te houden dat ons bladbehoudens Zon- en Feestdagen, dagelijks verschijnt. Red.) Middelburg. In de gemeenteraadsver gadering van heden Woensdag werd vast gesteld het kohier van de inkomstenbelas ting over 1906 en van de hondenbelasting. Goedgekeurd werd het ontwerpbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1905, en wel vermeerder, met f694115,42, vermindering met f 9246,27, blijft meer f60169,15. Eveneens het besluit tot wijziging der gem.begrooting over 1906, en die te ver meerderen met f 1200. Behandeld werd ook het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op het gymnasium. Curatoren zijn van oordeel, dat met de wet op het kooger onderwijs de overgangs examens zijn vervallen en dit thans aan de leeraren dient overgelaten te worden of de leerlingen voor verhooging van klasse in aanmerking kunnen komen. Voorts werden nog enkele kleine wijzigingen voorgesteld. In dien geest geschiedde. De behandeling der begrooting van het bestuur der Godshuizen voor 1906 werd aangehouden (zulks op voorstel van de commissie van tinancieën, schoon zij geene bedenking er tegen had) totdat het onder zoek in zake het gasthuis is afgeloopen. Aan het bestuur der Godshuizen zal worden verzocht die begrooting terug_ te brengen tot die van 1905. Het verzoek van J. F. de Paauw, om een stuk grond in erfpacht aan de Werfstraat, werd ingewilligd. Op het dubbeltal voor een lid van het bestuur der Ambachtsschool uit de leden van den Raad worden geplaatst de heeren H. P. van de Ree en J. G. Ermerins. Het verzoek der vereeniging Zeeland" om subsidie wordt aangehouden met 10 tegen 3 stemmen. Dat der „Vereeniging tot Steun" om subsidie, werd toegestaan. Met ingang van 1 Juni a. s. i» de kommies 2e klasse bij 's rijks belastingen K. Molenaar te Vlissingen (stad) verplaatst naar Avenhorn. Schore. J. B. is uit het huis van bewa ring te Middelburg Maandagavond reeds op vrije voeten gelaten en van rechtsver volging ontslagen (zie onze vorige nos.) Te Boschkapelle werd een twee jarige merrie, die nog nooit in het tuig had geloopen, verkocht voor 1100 francs. Te Hoofdplaat werd een partij aardappelen van ruim 6000 kilo, waarvoor in het najaar elf francs per 100 K.G. geboden werd, dezer dagen van de hand gedaan voor één cent per K.G. (Zelandia). De kapt. luitenant ter zee G. A. Dominions, directeur der marine-machinis- tenschool te Hellevoetsluis, komt in aan merking voor de betrekking van inspecteur van het loodswezen te Vlissingen (6e distr.) ter vervanging van den kapt. ter zee v. Maren Bentz v. d. Berg, die benoemd zal worden tot inspecteur van het loodswezen. Men schrijft uit Winterswijk Eene brutale aanranding had gisteravond tegen middernacht plaats. Een paar heeren en dames kwamen van eene wandeling terug, toen een van hen plotseling met een mes door zijn hoed werd gesneden en vervolgens eene snede over zijn gezicht kreeg. De dames vlogen van schrik op de vlucht, doch werden met eenige palen, die om jonge boompjes stonden, begroet. Door het blaffen van een hond gingen de daders op de vlucht. Het bleken drie per sonen te zijn bij de telefoon werkzaam, waarvan een gehuwd en vader van 6 kin deren. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De heer W. C. J. Pastoors, lid van de Tweede Kamer, is tot 1 erder herstel van zijn gezondheid weder naar Ginneken vertrokken. De naam van den in Atjeh door een ontvluchten veroordeelde zoo zwaar ge wonden luitenant (zie Telegram in ons vorig no.) is G. F. B. Watrim. Wie procedeert over een koe enz. De rechtbank te Haarlem heeft, niet tegenstaande het verzet daartegen van den advocaat van den eischer der f 90 huur schuld, waarop goed f 1400 kosten waren gekomen, het accoord gehomologeerd, aan geboden door den gedaagden nalatigen huurder, die zich failliet gaf toen hij hoorde hoeveel kosten hij zou hebben te betalen, behalve zijn schuld van f 90. Benoemd met ingang van 1 Juni a. tot commies der posterijen le klasse S. Gaanderse, thans 2e klasse. En tot com mies der posterijen en telegrafie van de 3e klasse, W. Schoo en S. W. Weisfeit, beide thans commies der posterijen en telegrafie van de 4e klasse. Een eigenaardigheid te Amsterdam. Men schrijft aan de (a.-r.) Nieuive Pro vinciale. 't Is 's morgens, ongeveer kwart voor negen, bij goed weder. De oude man is reeds op de gedempte gracht aanwezig. Een zakje met zand onder den arm. Hij is een eenvoudige man. Een dikke, warme jas aan. Hoe eenvoudig gekleed, hij ziet er altijd net en proper uit. Zijn laarzen netjes gepoetst. Hij maakt een aangenamen indruk. Zijn arbeid vangt aan. Hij bukt zich, neemt een handje vol zand en schrijft. Schrijft op de steenen. Hij is vaardig in zijn werk. Wat goed gevormde, sierlijke lettersSchoolkinde ren, dienstmeisjes, heeren, die om negen uur op hun kantoor moeten zijn, beschou wen met aandacht zijn werk. Weldra staan er eenige regels. Het is een Christelijk vers. De menschen worden opgewekt God te danken, Die hen weer bewaarde in den afgeloopen nacht en het daglicht opnieuw deed aanschouwen. Ze worden vermaand den nieuwen dag in den dienst des Heeren door te brengen. Gaat het tegen een Christelijken feest dag, dan komt er een feestlied op de gracht te staan en komt de Koningin in de stad of is het haar verjaardag, dan wijdt onze „zandschrij ver" aan Hare Ma jesteit zijn lied. Ja, onder elk vers komt gewoonlijk een heilgroet aan Koningin Wilhelmina of ten minste haar naam. En van de W. is bijzonder studie gemaakt. Een echte sierletter, zooals men ze nog wel eens in oude geschriften aan het be gin ziet. Is de schrijver klaar, dan plaatst hij zich naast zijn werk en roept voor en na „Mense, leest dit, 'tis goed voor u." Een schooljongen springt wel eens schuin over een paar regels heen, maar hij be schadigt ze niet. Als bij instinct heeft hij eerbied v oor het werk van dezen „straat prediker". Erfgooiersqnaestie. In den afgeloopen nacht zijn door on bekenden de kettingen verbroken, waar mede het hek gesloten was, dat toegang gaf tot het weiland genaamd „Oudersloot", gelegen langs den Laarderstraatweg bij Naarden en toebehoorende aan de ge- meene heiden en weiden van Gooiland. Daarna zijn er 2 paarden in die weide gebracht, zooal niet meer vee, waarvan op het oogenblik de eigenaars nog onbe kend zijn. De verbreking der afsluiting heeft kunnen geschieden, doordien de eenige burgernachtwaker, die daar op post stond, was ingeslapen. Dr. Rupert uit Gendringen, heeft Zaterdag het St. Elisabeth-gesticht te Arnhem verlaten en vertoeft nu eenige dagen bij zijne familie te Amsterdam. De gevolgen van zijn mishandeling door een patiënt zijn nu zoo goed als geweken. De genezing van den vinger zal zich echter nog wel een paar weken laten wachtenmen was over de zetting niet tevreden en heeft dat lichaamsdeel toen nog eenmaal gebroken. Bij den Hoogen Raad is weder in gekomen een verzoek om revisie van de Leidsche giftmengster (Maria Catharina Swanenburg), indertijd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zaterdagavond werd in hot hotel „Smid" te Wagenborgen een vergade ring belegd, waarin als spreker optrad de heer Sikkema, roethandelaar en landbe zitter te Groningen. De „Winschoter Cou rant" geeft er het volgende verslag van Onder luid applaus trad spr. de zaal binnen, en begon eenige oogenblikken daarna zijn improvisatie met te verklaren, dat hij God dankte op zijn bloote knieëD, dat hij lezen noch schrijven had geleerd. Zijns inziens komt van leeren niefs anders dan stelen. De openbare ondei u ijzers bederven de kinderenwant een meusch kan evenmin zonder God als een visch zonder water. Wat geeft al die geleerd heid Spreker vroeg eens een directeur van een landbouw proefstation wat stikstof is. De geleerde man kon hierop geen bevredigend antwoord geven. Dat kan alleen iemand als spr, die 55 jaren door den schoorsteen kroop; alleen door ervaring komt men aan verstand. De wereld gaat harder achteruit, dan een sneltrein vooruit. Bewijs: a. kocht men vroeger op 20-jarigen leeftijd een pak kleeren, dan kon men daar mee op 70-jarigen leeftijd nog netjes naai de kerk gaan. Tegenwoordig echter koopt men, althans in Groningen, voor f 10 f 12 een nieuw pak. Als men er evenwel mee in den regen loopt heeft men wel 5 pakken in het jaar noodig. b. In 't ziekenhuis worden mannen verpleegd door pleeg zusters; die brengen je ook in 't bad. dat mag niet te pas komen. c. Die niet werkt, zal niet eten, zegt de Bijbel, en zoo moest 't zijn, doch wat zien we De arbeiders, die den rijke nog rijker maken, kunnen niet eens voldoende voedsel krijgen. De rijke drinkt champagnede arbeider „majum" (water), d. Te Groningen bestaat een Hoogere Burgerschool. Daar gaan de jonge heeren een paar jaren naar toe om dan later als directeur of opzichter op te treden. En wat blijkt dan in de practijk Dat ze nergens verstand van hebben. Spr. komt hierdoor tot de conclusie dat een loodje „masselbroehe-"' beter is dan 'n pond verstand. Hij wenscht hierin ver betering te brengen door alle arbeiders, die willen werken, f 3 per dag te laten verdienen. Die niet willen werken, moeten naar de Kolonies. Harm Pel, veedrijver, begint dat geklets blijkbaar te vervelen. Hij roept„Goa moar noar hoes, Sikkema". Op verzoek der aanwezigen behandelt spr. echter nog de Woningwet, het onder zoek naar het vaderschap en andere zaken. Op een vraag van een der debaters of de heer Sikkema, indien hij als lid der Tweede Kamer mocht worden verkozen, zal zorgen voor een goede ijskelder alhier om de visch voor bederf te bewaren, ant woordde spr. bevestigend. Verder kwam nog in het debat uit, dat hij den arbeiders bij een half pond vleesch per dag graag twee borrels toe wil geven. Vóór het sluiten der vergadering werd de heer Sikkema, gezeten in een stoel, geplaatst op een tafel, door de zaal rond gedragen, eerbiedig naar rechts en naar links buigende. Met een „Er lebehoch!" werd de goed bezochte vergadering ge sloten. Te Zevenbergen had, terwijl eenige kinderen in een wei aan 't spelen waren, een vierjarig kindje het ongeluk in een diepen put met water te vallen, waaruit het levenloos werd opgehaald. Te Til burg is een kind van een spoorwachter al spelende onder den trein geraakt en ernstig verwond. Ofschoon het kmd nog leeft, bestaat er weinig hoop op behoud. Uit alle deelen van Wurtemberg komen de Jobs-tijdingen overgrooteschade, veroorzaakt door overstrooroingen. I11 de omgeving van Stuttgart zijn verschillende fabrieken, aan den Neckar gelegen, onder water gezet. De schade aan de te velde staande gewassen wordt alleen in het Neckar-gebied op honderdduizenden ge raamd. Ook in de Nagold-, Enz- en Kin- zigdalen ziet het er bedroevend uit. In Wildbad stortte de in aanbouw zijnde electri8che centrale inéén. Het ergst leed Reutlingen, waaronder meer twee fabrie ken totaal vernield werden, en de geheele stad is ondergeloopen. In Zwitserland hebben de sneeuwjachten en zware regens ernstige storingen in het verkeer veroorzaakt. In Oost-Zwitserland, tot St. Gallen en Chur toe, regende het drie dagen aan één stuk door. Van alle zijden komen berichten van overstroomin gen. In het kanton Ziirich braken vele dijken door, zoodat de spoorlijnen vernield werden. Aan het Ziiricher meer dreigen, door aaidverschuivingen, verschillende huizen in te storten. De spoorlijn Luzern Bern is overstroomd. In het Tossdal hoort men overal de stormklokken luiden. De Bodensee is bij Lindau 44 centimeter gestegen. Te New-York hebben een aantal stakende doodgravers te vergeefs getracht verscheidene begrafenisplechtigheden in de war te sturen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2