NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 197. 1906. Woensdag 23 Mei 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uithoofde van den Hemelvaarts dag zal ons blad Donderdagavond niet verschijnen. De uitvoering der Kinderwetten in Zeeland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. tS23CEa3*3ETE5<SSiJ De vorige week werd in de Tweede Kamer geklaagd dat van de uitvoering der Kinderwetten tot heden zoo weinig terecht kwam. De regeering had - zoo werd geklaagd - by het ontwerpen en verdedigen der Kin derwetten in uitzicht gesteld dat de kracht van deze wetten zou liggen in eene uit voering door het particulier initiatief. Maar de practijk stelde te leur. De regeering stelde aan onze zwaar belaste diaconieën den eisch van eigen gestichten, en schreef uitvoerige en ingrijpende be palingen voor, zoodat het partculier initi atief in vele gevallen niet by machte is, zich, ook met rijkssubsie, aan de zorg der onbeheerden of verwaarloosden te wijden. Het antwoord van den minister Van Kaalte gaf geen u tzicht dat de eischen zouden gewijzigd worden. Onder de weinige kringen die direct en zonder afwijken zich tot de uitvoering dier wetten hebben aangegord behooren de Ned. Herv. diaconieën in Zeeland. Zy hebben begrepen dat de kerk tegen over de leden in haar schoot geboren, maar die nog niet tot zelfstandigheid gekomen zijn, en het voorrecht eener huiselyke verzorging moeten missen, plichten heeft. Nagenoeg onmiddellijk na de afkondi ging der Kinderwetten, vereenigden zich tal van N. H. diaconieën in Zeeland tot het uitoefenen van Kinderzorg, naar hun geloof en belijdenis. De statuten werden 31 Maart koninklijk goedgekeurd, en het schijnt ons voor deze over heel Zeeland verspreide vereeniging nuttig iets meê te deelen uit die statuten. De leden hebben ze natuurlijk in handen, maar voor andere corporation, die zich tot gelijk doel willen aangorden, kunnen ze een nuttige handwijzer zijn, en in elk geval mogen onze lezers wel eens kennis maken met een actief optreden, waarbij de provincie Zeeland nu eens niet achter aan komt, maar voorgaat. Eerst de theorie en dan de practijk. „De Zeeuwscke vereeniging „Kinder zorg" stelt zich ten doel de behartiging der belangen en de tijdelijke of duurzame verzorging van onverzorgde of verwaar loosde minderjarigen, inzonderheid van dezulken, die, naar het oordeel van het bestuur der vereeniging, gerekend worden, door doop, afkomst of bloedverwantschap in verband te staan met de Ned. Herv. Kerk en wel van hen die tijdelijk aan de zorgen van den voogdyraad zijn toevertrouwd wier ouders of voogden van de ouder lijke macht of voogdij zijn ontheven of ontlast wier opvoeding door de regeering aan de vereeniging mochten worden toe vertrouwd of die door vereenigingen, instel lingen van weldadigheid of particuliere personen aan hare zorg worden opge dragen. En de vereeniging tracht dit doel te bereiken door, zoo noodig, te verzoeken met de voogdij over genoemde minderjarigen be last te worden door het oprichten, onderhouden en besturen van een of meer eigen gestichten, waar deze minderjarigen tijdelijk of blij vend een plaats vinden door deze minderjarigen onderhaal- toezicht te plaatsen in christelyke gezinnen en gestichten". De vereeniging Kinclerzorg zoekt en vindt ook aanvankelyk haar steun by de Ned. Herv. Diaconieën in Zeeland. Zestig van de zijn toegetreden. En voorts wenscht zij ook steun van particulieren die sympha- tiseeren met baar streven. Op de theorie heeft de vereeniging dadelijk de practyk laten volgen. De woning die eenmaal aan den bekenden Middelburgschen predikant Smijtegelt toe behoorde, het perceel M 36 over de St. Jorisbrug, werd door haar gehuurd tot tijdelijke vestiging, en inmiddels werd door haar een antieke villa aan den Veerschen Singel gekocht, die tot stichting der ver eeniging zal verbouwd worden naar de eischen door de regeering gesteld. In het tijdelijk verblijf op de Heeren gracht zijn reeds een viertal kinderen twee uit Middelburg entweeuitVlissingen. De activiteit door de Zeeuwsche Diaco nieën, op initiatief van ds. De Ligt ont wikkeld, mag als voorbeeld voor andere corporatiën gelden en valt hoogelijk te prijzen. De vrijzinnige bondgenooten. Het Lib.-Unie-weekblad De Vaderlander schrijft Dr. Bos heeft ons gekappitteld. Hij vindt het heel onvriendschappelijk en onwelwillend van ons, zoo kleinachtend te schrijven, over de bondgenooten van de Liberale Unie, de vrijzinnig-democraten. Had hij niet beter gedaan, zijn eigen geest verwanten eens onderhanden te nemen over de wijze, waarop zij zich over de Liberale Unie en hare leiders uitlaten Het is hem toch zeker niet onbekend, hoe mr. Marchant in de «Vrijzinnig-Democraat", mr. Van Gilse in de «Arnhemsche Courant" schrijvenhoe hoogst onbehoorlijk mr. Treub zich in de Haagsche Propagandaclub over de Liberale Unie en haren voorzitter heelt uitge laten, hoe eindelijk de voormannen van zijne fractie op het Vrijzinnig-Democratisch Congres de Unie hebben bejegend. Maar over dit alles heeft dr. Bos geen woord van afkeuring, maar zoodra er in ons blad beschouwingen voorkomen, die minder aange naam te hooren zijn voor zijne fractie, roept hij ons ter verantwoording. Toch dit geven wij toe hadden wij wellicht beter gedaan ons door al die verdacht making en verguizing, waaraan onze fractie in den laatsten tijd voortdurend bloot stond, en evenmin door de vreemde houding van vrij zinnig-democratische zijde laatstelijk bij de verkiezingen te Doesburg en 's Gravenhage I aangenomen, niet te laten prikkelen tot een tegenaanval, waarbij wij deden uitkomen, dat de vrijzinnig-democratische fractie hare krachten overschat. Toch verkiezen wij niet te zwijgen over den volstrekt ongemotiveerden uitval van Mr. Treub op de onlangs gehouden vergadering van jonge liberalen, in Den Haag. Zooals bekend is, is genoemde propaganda club een strikt neutrale vereeniging in dien zien, dat zij, ofschoon staande op vrijzinnigen bodem geene partij kiest tusschen de verschil lende fracties. Dit nu behoefde Mr. Treub natuurlijk niet te beletten, ook in dezen kring propaganda te maken voor z ij n e vrijzinnige beginselen, maar reeds de allereerste eisch van kieschheid had hem moeten weerhouden de Liberale Unie voor te stellen als eene partij, zonder begin selen op economisch gebied en een scherpen persoonlijken aanval te richten op den voorzitter der Unie. Wat dan die voorzitter in de oogen van Mr. Treub misdaan heeft? De hoorders moesten er naar raden. Zonder eenige toelichting of opheldering (wat zegt gij daarvan Dr. Bos werd hun gezegd, dal Mr. Treub nog liever te doen heeft met een Mr. s! van Houten, dan met Mr. Borgesius. Als men nu weet, dat de heer Van Houten in de oogen van Mr. Treub de vertegenwoor diger bij uitnemendheid is van de brandkast- politiek, dan kan men zich eenigszins voor stellen, hoe treurig het naar de meening van dezen vrijzinnig democraat met de politiek van den leider der Liberale Unie gesteld moet zijn. Toch sloten Mr. Treub en zijne vrienden in I905 met denzelfden politicus, nog een com promis, nog een bondgenootschap. In een artikel in De Vrijzinnig-Demo craat verdedigt mr. Treub zich op boven staand verwijt volgenderwijs «De sttijd tegen een politiek als door de Liberale Unie wordt gevoerd, heeft niets per soonlijks zij is zoo zakelijk mogelijk. Bij heel wat wisseling in de personen heb ik dien strijd gevoerd gedurende het gansche twintigjarige tijdvak, dat ik aan het publieke leven deelneem. Wat aan dien strijd den schijn van persoon lijkheid geeft is dit, dat de beginselzwakke politiek der Liberale Unie in haar president als het ware is belichaamd. Wanneer ik dan ook uitspreek of schrijf, dat ik behoudens zijn zeer bedenkelijk blijvenden omzwaai van I894 Van Houten stel boven Goeman Bor gesius, dan bedoel ik daarmede niets persoon lijks, maar dan wil ik daarmede zeggen en zeg ik daarmede, dat Van Houten die een onomwonden individualistisch standpunt in neemt, bijdraagt tot zuiverheid in de politieke atmospheer en dat ik zulk eene zuivere houding verkies boven de troebelheid der in Borgesius verpersoonlijkte politiek der Liberale Unie. Dit neemt zeker niet weg, dat voor de vrij zinnig-democraten de kans op samenwerking met Unie-liberalen heel wat grooter is, dan met de oud-liberalen onder wie de heer Van Houten zich sedert 1894 thuis voelt. Doch juist omdat Unie-liberalen en vrijzinnig-demo craten ook in de toekomst vaak op elkaar aangewezen zullen zijn, is ons zakelijk bezwaar tegen de beginselzwakte der Unie des te grooter". Aan het slot van een nieuw artikel tegen den leider der vrijzinnig-democraten, mr. Treub, schrijft het Vaderland Wanneer de heer Treub in de Unie-libe ralen mannen ziet, die gaarne de bondgenoo ten der vrijzinnig-democraten zijn, dan vergist hij zich nietmaar wanneer hij meent, dat zij tevens zijn voetveeg willen zijn, dan vergist hij zich nietmaar wanneer hij meent, dat zij tevens zijn voetveeg willen zijn, dan vergist hij zich, zooals misschien nog nooit een poli ticus zich vergist heeft. Men ziet, het botert niet tusschen de unionisten en de vrijzinnig-democraten. Men verblijde zich hierover echter niet, want het is niets. Volgend jaar gaan dezen weer broederlijk saam in 't vuur, tegen de clericalen, met de sociaal-democraten aan de spits, en de vrij-liberalen in de achterhoede. Zij zijn toch „van de familie". Zie, van den vrijzinnigen kant is men al wat aan 't marchandeeren, want volgens het Centrum van 24 April heeft mr. Mar chant gezegd Wij zouden het diep betreuren, wanneer de zoo noodzakelijke samenwerking tusschen de zelfstandige vrijzinnige groepen, met name het volgend jaar, onmogelijk werd gemaakt. Wij verlangen die samenwerking. Maar zal de stemming niet worden bedorven, dan spare men elkander. Men eische van ons niet, dat wij goedkeuren hetgeen wij afkeuren. Men prikkele niet tot heropening van uitgevochten onaangenaamheden. Morgen nog zulk -een stukje hoofd personen fioodhuijzen en Valk. 22 Mei 1906. De openbare onderwijzers in Drente toonen zich solidair ook in zake de rege ling hunner jaarwedden. Om die solida riteit nog meer te bevorderen, zal er op het eind dezer maand een provinciale meeting in hun hoofdstad Assen worden gehouden, waar behalve de voorzitter van het Ned. Onderwijzersgenootschap, ook dhr. Stneenge zal optreden, die nog zoo heel lang niet geleden, zich schrap zette tegen het ministerie-Kuyper en den kiezers toeriep, er voer te waken, dat de bestaande toestand bestendigd werd. In „De Fakkel" van 4 Mei j.l. komt voor de volgende driestar Huurvoorioaarden. In Juni van het vorige jaar kenden wij het liedje van vrijzinnige verdraagzaam heid op ons duimpje. Nu zouden we het langzamerhand weer vergeten, indien onze liberale medeburgers er niet voortdurend door daden voor zorgden, dat ons geheu gen in dat opzicht frisch bleef. In Rijs- oord hebben we er weer een nieuw staaltje van. De wed. P. Plaisier (beter zou het misschien wezen, hier een harer zonen te noemen) verhuurt eene woning voor f 1 worden evenwel de kinderen van den huurder naar de Chr. School gezonden, dan moet er een dubbeltje bij. Nu twijfel ik geen oogenblik, of dit ongehoord dwang- stukje zal in menigen vrijzinnigen kring afkeuring, zoo niet verontwaardiging wek ken. 'tWas anders een aardig middel! Nu de last van hen, die voor hun kinde ren de School met den Bijbel begeeren, wat werd verlicht, zou men ze in den huurprijs kuDnen straffen I Gelukkig is bedoelde huurder niet het slachtoffer geworden. Zijn kinderen gaan naar de Clir. School. Zeer benieuwd zijn we er naar, of het dubbeltje wekelijksche boete inderdaad van dit gezin, waarvan de vader zeer lijdende is, zal worden geïnd. Zeer waarschijnlijk zullen de openbare overgangsexamens, van de eene naar de andeTe klasse, aan het gymnasium te Leeuwarden worden afgeschaft. Een voor beeld, dat allerwegen navolging moeht vin den. Zulke examens toch missen allen waarborg voor de vorderingen der leer lingen en vermeerderen o. i. onnoodig de grieven, welke men niet zonder grond tegen alle mogelijke examens aanvoert, dat zij niet altijd betrouwbare waardeme ters zijn van de ontwikkeling der leer lingen of candidaten. Het zou inderdaad interessant zijn eens te weten, hoeveel groote mannen of ook wel mannen van den tweeden, derden of minderen wetensehappelijken rang in ons Vaderland, in hunne jonge jaren moeite hadden met een of ander examen, ja, dat wellicht niet eens hebben kunnen afleggen, om reden hun geest zich in een heel andere richting ontwikkelde, en zich zette op een zoogenaamd „onderdeel" van het een of ander examenvak, waarin zij nu wellicht schitteren als lichtende sterren aan den wetensehappelijken hemel, of die althans een zeer goed figuur maken in den geletter den kring, waarin zij zich bewegen. Wij hebben thans een ministerie, voort gekomen uit de concentratie der vrijzinnige partijen. Een concentratie-ministerie dus Wat is het kenmerk van een concentratie- ministerie Dat het de kool en de geit wil doen samengaan. WTie dat zegt? Een vrijzinnig Ochtendblad dato 21 Mei schrijft van het nu gevallen kabinet- Sonnino in Italië Sonnino's bewind (is) een teleur stelling geweest en zijn naam als staats man (heeft hij) verspeeld door de kool en de geit te willen doen samengaan. „Doek wat is een concentratie-politiek anders Een concentratie-politiek wil de kool en de geit doen samengaan Men lette er wel op dat niet wij dit gezegd hebben, maar De (oud-lib.) Nieuwe Courant. Toch kan 't te pas komen, zoo wij er bereids nota van nemen. Sommige dagbladen spreken van een hoop die bestaat dat het Koninklijk gezin vermeerdering tegemoet gaat. Daar is wel geeD Oranjelievend Neder lander dien ook deze hoop niet met blijd schap vervult. Of God het Huis van Oranje uit de laatste afstammelingen nog bouwen wilde Of, in plaats van den grafkelder te Delft die zoo menig lijk van Oranjevorsten in onzen tijd ontving, de ledigstaande pa leizen nog eens mochten bezocht worden door Prinsen en Prinsessen opgevoed onder de wijze en deugdzame leiding van Vor stinnen als Emma en WilhelminaOf het God behagen mocht den historischen band die Nederland aan Oranje verbindt nog te rekken Dat is onzer aller wensch en bede. Droevige Statistiek. Onder dit opschrift schrijft Ds. H. Pierson in de Bode der Heldringgestichten Merkwaardig mag het heeten, zooals in de laatste dertig jaTen, sedert ik mijn arbeid hier aanvaardde, het getal van nog niet gedoopte aannemelingen steeds klimmende is. Daar wij te Zetten uit alle oorden leerlingen ontvangen, kan men hier de verhouding van de niet gedoopten tot het aantal aannemelingen min of meer als een thermometer beschouwen van ons geheele Vaderland. In het geheel werd gedurende dien tijd onder mijn bediening door 1113 leerlingen belijdenis des geloofs afgelegd. Daarvan waren 24 Doopsgezinden, die met goedvinden van hun Kerkeraad hier be lijdenis deden en die ik natuurlijk buiten rekening laat, zoodat de statistiek over 1089 leerlingen loopt. Daaronder nu waren er 96 dus 8,81 percent niet gedoopt. Sprekender worden de cijfers echter, wanneer men ze in groepen verdeelt. In het eerste drietal jaren 18771879 werden er 65 aangenomen, allen gedoopt. Wanneer wij echter de daaropvolgende 27 jaren in drie groepen van 9 jaren ver- deelen, worden de verhoudingen steeds ongunstiger, blijkens de volgende statistiek. Aanneme- Onge- lingen. doopt. 1877—1879 65 0 1880—1888 293 15 5.12 pet. 1889—1897 391 40 10.23 1898-1906 240 41 12.06 1089 De sprong van 0 op 15 is zeker aan zienlijk, inaar daar het eerste tijdi ak slechts over 3 en het volgende over 9 jaren loopt, kan dit toevallig zijn, daar in het tweede tijdvak ook nog 3 jaren voorkomen, waarin allen gedoopt bleken. Na 1888 was er echter geen enkel jaar waarin de doop niet moest bediend worden en dan is de sprong van 15 op 40 en 41 personen of van ruim 5 op 10 en 12 pereent ontzaglijk groot. Eens, in 1903, waren er van de 40 aannemelingen 10, dus 25 pet. niet gedoopt 1 De werkzaamheden der Kamer. De Haagsche chroniqueur der_W. Gron. Crt. schrijft Onafgebroken wel niet, maar toch zonder veel intermezzo's heeft de Tweede Kamer nu ongeveer zeven weken aan het arbeidscontract besteed, en al worden, gelijk het plan, de vrije dagen (Hemel vaartsdag en Pinksterdagen) met de daaraan volgende, tot vacantie-dagen gemaakt door extra Maandag of avond öf verlengde dagzittingen ingehaald, er is alle kans dat er nog wel een week of 5, 6 met de verdere afdoening van het ontwerp zullen zijn gemoeid. Ik durf dan ook reeds nu voorspellen dat de Kamer de agenda, voor zoover die al vastgesteld is, niet gereed krijgt voor de zomervacantie. Dat de leden langer dan begin Juli in den Haag zouden blijven, is niet wel aan te nemen en ook van hun krachten niet te vergen een zittingperiode als de n u loopende, eischt reeds heel wat van hen, die hun mandaat trouw waarnemenen een paar zomermaanden van parlementaire rust is waarlijk geen overdaad. Doch dan schijnt 't mij ook zoo goed als onmo gelijk toe dat de Kamer met alles wat nog op de lei staat, gereed komt. Na het arbeidscontract zullen om nu van eenige interpellaties en kleine zaken, die nog wel tusschen de droppeltjes door gaan, niet te spreken verschillende ont werpen, zelfs van eenige beteekenis, moeten worden afgedaan en de wijziging van de wet op de personeele belasting, wat betreft de haard steden, zal men wel niet kunnen laten liggen. Dat er dan echter nog tijd zou overblijven om het veelomvattend en naar ik hoor van verschillende zijden fel bestreden ontwerp nopens de rechts positie der inlandsche Christenen in Indië (de herziening van 't oud-regeeringsreglement) nog in deze zitting, althans voor de zomervacantie, af te werken, komt mij niet aannemelijk voor. Ik voorspel u dat dit ontwerp voor de loopende zitting van de agenda zal worden afgevoerd. In een artikel van „D." in het Chris telijk Schoolblad over „De vormen der phantaisiewerkzaamheid", wordt ook het volgende meegedeeld over „Symbolische phantasie" Wij Westerlingen aldus de schrijver verstaan van deze symboliek weinig. Als wy een brief kregen zooals er in het Ethnografisch Museum in Artis een ge- Vonden. wordt, dan zouden we er niet uit kunnen wijs worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1