RECLAMES. Gemengde Berichten. II e c h t s 'i a k e n. Kerknieuws. Schoolnieuws, dan levert de zeer vruchtbare bodem rijke oogsten. Doch ook op 't gebied van den landbouw viel veel te verbeteren ja er moest nog alles gedaan worden om den wetenschappelijken landbouw uit West- Europa naar Roemenië over te brengen. Koning Karei heeft het voorbeeld gegeven op zijne, hem in 1884 toegestane kroon- domeingronden. Daar is het nieuwste en beste ingevoerd, wat de wetenschap voor den landbouw in de laatste kwarteeuw heeft aan de hand gedaan. Het schitterend succes op de koninklijke landerijen heeft allerwegen de navolging uitgelokt, en dit is den boerenstand ten beste geworden. Naast landbouw en veeteelt is de mijn bouw in Roemenië een rijke bron van wel vaart. Behalve de onuitputtelijke zoutmij nen, hebben in de laatste jaren vooral ook de petroleumbronnen heel veel opgebracht, en schijnen nog in lang niet uitgeput. In 1877 heeft Roemenië als nieuwe staat den vuurdoop ondergaan. Het was 't oor logsjaar tusschen Turkije en Rusland, van den grooten strijd bij en om Plewna, toen het Russische leger zoo in den klem raakte, dat zijn bevelhebber, grootvorst Nicolaas, telegraphisch hulp vraagde aan vorst Karei. Die hulp werd verleend en het Roemeensche leger vereenigde zich met de Russische strijdmacht onder 't op perbevel van vorst Karei zelf. Er zijn toen wonderen van dapperheid verricht door de Roemeensche manschap de zege is bevochten, en de Russen raakten uit het gedrang. Natuurlijk heeft het Vorst Karei aan geen huldeblijken ontbroken en zeker heeft liet flink optreden van 't Roemeensche leger achting afgedwongen. Bovenal heeft het gemeenschappelijk gevaar de staat kundige partijen hechter aan den vorst verbonden en daardoor de tot op dat oogenblik elkaar zoo heftig bestokende oud-adellijke (conservatieve) Bojaren en (vooruitstrevende) nationaal-liberalen tot elkander gebracht. Daar kwam nog bij, dat Roemenië, tot 1877 voor 4 millioen francs schatplichtig aan Turkije, van den plicht ontslagen werd, en dus nu eerst in waarheid zelfstandig kon optreden. Toen had het recht, zich tot een koninkrijk te verheffen, en het heeft dit in 1881 gedaan F r a n k r ij k. In 156 kiesdistricten zal heden een herstemming plaats hebben tot voltooiing van het werk van 6 Mei. Ieder verwacht dat de merkwaardige overwinning, twee weken geleden door de radicalen en ra dicaal-socialisten behaald, morgen nog ver sterkt zal worden. De regeering had op de 432 reeds gekozen afgevaardigden toen reeds een meerderheid van 268, waaronder 65 links republikeinen, 84 radicalen, 75 rad.-socialisten, 32 guesdisten en jaures- sisten (vereenigde socialisten) en 12 on afhankelijke socialisten. De minderheid van 164 afgevaardigden bestaat tot dus ver uit 77 conservatieven (zuiver katho lieken), 58 progressisten (oud-liberalen) en 29 nationalisten (konings- of keizers- gezinden. Het gematigde" volksdeel heeft haast geen vertegenwoordigers meer in de re- geeringspartyen. Alles wordt rooder. Mochten de radicalen en radicaal-soci alisten zeer belangrijke vorderingen maken dan zou zulks een reconstructie van het kabinet- Surrien kunnen noodig maken, bestaande in een uitstooting van zijn meer gematigde krachten. De minister van Open bare Werken Barthou zou dan het eerst voor een radicaleren bewindsman moeten plaats maken, en zoo meer. Een versterking van de radicale meer derheid zou tevens een voltooiing van de nederlaag der kerk beteekenen, voor welke de uitslag van 6 Mei reeds een groote teleurstelling is geweest. Deze laatste omstandigheid in verband met de juichkreten die sommige buiten- landsche brieven in de groote vrijzinnige Nederlandsche pers aanhieven in verband met de groote overwinning van den 6en, s. v. p. niet uit het oog te verliezen. De telegrammen melden dat de socia listen op vele plaatsen de aftredende nationalisten hebben geslagen. Parijs koos op een na al de socialistenslechts een nationalist werd gekozen. Te Angoulême werd Mulac, republikein, tegenover Derou- lède, nationalist, gekozen. Italië. Wegens ongesteldheid van den Paus zijn de recepties op het Vaticaan uitgesteld; de Paus lijdt aan een aanval van jicht aan de rechterknie met koorts. De Paus zal eenige dagen te bed blijven. Hij heeft de zaligspreking van een groep martelaars van de orde der Dominicanen Zondag niet bijgewoond. Dr. Lapponi acht de ongesteldheid van den kerkvader niet ernstig. Een ander bericht uit Italië is het ontslag van het ministerie Sonnime. Waarschijn lijk opvolger wordt Giolitti, een verzoe ningsministerie la De Meesterofschoon ook Sonnime niet vrij was van concen tratie-allures. Een derde belangrijke tijding is de ofli- ciëele opening aan het station Brieg van den Simplontunnel, die Zaterdag heeft plaats gehad door Forrer, President van den Zwitserschen Statenbond, en den Koning van Italië. Groote feesten werden gegeven te Lausanne en Genève. De Koning had anders geen gemakke- lijken dag. Hoe gaarne had hij den tocht in Zwitserland, tot zelfs te Genève mee gemaaktdoch hij bleef in het station en zette zelfs den voet niet in het dorp. Het station was sterk bezet met militairen wegens de vrees voor een aanslag van een Italiaanschen anarchist. Zoo is het toch ook geen aangenaam feesten. De President van den Bond verklaarde zich in een toespraak tot den Koning van Italië, gelukkig, hem op Zwitserschen grond te kunnen begroeten. Bij hoopte dat de nieuwe verkeersweg zou bijdragen tot vermeerdering van de materieele be trekkingen en de banden van vriendschap De Koning dankte, in zijn antwoord voor de welkome wenschen, en sprak zijn genegs'uheid uit voor het werkzame Zwit- sersche volk, terwijl hij zijn vreugde be tuigde over dezen nieuwen baud «welke de hartelijke vriendschap der beide landen onverbrekelijk maakt" en den stichters van een onvergankelijk werk hulde bracht. Brieg is 't eerste station op Zwitsersch grondgebied als men door den tunnel uit Italië komt. Laatste bericht. De Paus had een goeden nachtde opzwelling aan de knie ver mindert de pijnen verminderen. Een bedlegerigheid van slechts een paar dagen wordt voorzien. Rusland. De Tsaar zal van zijn recht, of van den eisch tot amnestie verleening, een ruim gebruik maken, misschien met eenige be perkingen. De besturen der hoogescholen zullen een ruime bevoegdheid erlangen tot het toepassen der vergiffenis op de wegens politieke misdrijven uitgewezen studenten. Andere landen. Vroeger hadden alleen de Europeesche mogendheden elkander in de gaten te hou den. Thans zitten Europa en Azië elkander in den weg. En waarlijk, het gele gevaar mag niet overschat worden. Ook wederzijds wordt Europa, met name Rusland, door Japan in het vizier gehouden. Heel voorzichtig meldt men thans van daar dat Japan staat tegenover een moeilijk diplomatiek vraagstuk met betrekking tot Korea. Rusland zou besloten zijn, het verdrag tusschen Japan en Korea en het Japansche beschermheerschap over Korea te negeeren op grond, dat het verdrag van Portsmouth de onafhankelijkheid van Korea erkende. Het heet dat Engeland en Duitschland Japan steunen, terwijl Ame rika en Frankrijk het zwijgen bewaren. Ook aan China wijden de Europeesche groote mogendheden weer meer aandacht, in verband met de douanen-quaestie. Ook moet Engeland plan hebben Wei hei-W ei aan China terug te geven. Zeker weer wel met een doel. Natal. De colonnes, komende van Nkandhla en Fort Tolland hebben zich Donderdag met elkaar vereenigd bij het graf van Cetch- wayo. De achterhoede kwam in gevecht met de volgelingen van Bambata, die kwamen afdalen van den Mkala-berg. Twaalf "opstandelingen sneuveldenaan Britsche zijde werden een luitenant en een soldaat gekwetst. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 Mei 19o6 zijn veroor deeld wegens overtreding leerplichtwetA. W., te Krabbenkijke, J. V., te Rilland Bath, ieder f 2 b. s. 2 d. h.C. v. d. D., te Rilland, f 3 b. s. 2 d. h.J. W., te Rilland, f 4 b. s. 3 d. h.G. M., te Rilland, f 5 b. s. 4 d. h.op Zondag jagen zonder vergunningJ. M., te Heinkenszand, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 0,50 s. 1 d. h. zonder acte zich met geladen geweer in veld bevinden P. de K., te Borssele, f 3 b. s. 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 s. 1 d. h. niet beletten dat hond wild opspoortF. V., te Heinkenszand, f2 b. s. 2 d. h.J. K., te Kruiningen, f3 b. s. 2 d. h.ongerechtigd zoe ken naar eieren van waterwild D. L., te Hoe- denskerke f3 b. s. 2 d. h.trekdier onbeheerd laten staan: P. de S., Borssele, fl b. s. ld. h.; openbaren landweg belemmerenC. Q,, te Hansweerd, f3 b. s. 2 d. h.verwekken nach telijk rumoerA. M., te Ierseke, f3 b. s. 2d. h.J. E., te Ierseke, f 3 b. s. 1 week tuchtschool C. F., Th. S., te Hansweerd, ieder f 5 b. s. 3 d. h. loopen over grond met verboden toegang J. D., te Wemeldinge, M. N., te 's-Heer Arends- kerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.L. V., te Bieze- linge, tot eene berispingA. S., te Biezelinge, f 2 b. s. 1 week tuchtschool. op straat met centen spelenM. C. B., te Goes, tot f 1 b. s. i week tuchtschool, M. V., tot eene berisping; loopen over spoorbaanW. A. W. en D. C. W. A., beiden te Krabbendijke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.lietsen over voetpad: J. C., te Axel, tot f I b. s. I d. h.'s avonds rijden zonder lantaarn M. v. I., te Kruiningen, tot f 1 b. s. I d. h.'s avonds fietsen zonder licht: C. N., te Rilland, J. de J., te Driewegen, A. de J., te Waarde, J. K. S., te Cats, J. V., M. P., G. de W., te Colijnsplaat, L. M., M. T., te 's Gravenpolder, C. J. L., te Wemeldinge, L. K. K., te Ierseke, ieder tot f I b. s. I d. h. Schelde bevisschen zonder consentJ. B., J. S., B. V. P., te Ierseke, J. A., A. D., te Antwerpen, A. C. B., F. van K., I. J., J. C. van W., te Sant- vliet, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.in Schelde zonder vergunning eens anders afgebakend perceel be visschen C. de G., te Biervliet, E. E., L. R., te Philippine, G. F. P. te Clinge, ieder f 3 b. s. 2 d. h.dronkenschap J. B., C. V., te 's Heer Arendskerke, J. B., te Kruiningen, J. S., te Baar land, A. L., te Kwadendamme, J. K., J. S., te Ierseke, L. v. H. te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h.J. D., te 's-Gravenpolder, f3 b. s. 2d. h.; Voorts werd bekrachtigd het verstekvonnis d.d. 29 Januari 1906 waarbij C. M. de W., te 's-Gravenpolder, wegens het met kunstlicht wild opsporen werd veroordeeld tot f 10 b. s. 5 d. h. verb, verkl. lantaarn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg F, Damsté ie Portugaal. Bedankt voor Papenprecht door W. Zijlstra te Bruchem. Geref. Kerken. Bedankt voor Opeinde door G. J. Wis- sink cand. Zondag had in de Ger. Kerk te Maas dijk (gent. Naaldwijk) de bevestiging plaats van den beroepen predikant A. Schippers. De bevestiger, dr. L. H. Wageuaar van Middelburg, 6prak naar aanleiding van 1 Petrus 5 2 4 en de bevestigde van Deuteron. 33 2 3. Aan de handopleg ging namen deel de predikanten Oranje van Den Haag en Koster van Maassluis. Chr. Ger. Gem. Beroepen te Rijssen L. Wijting te Zeist. Examen surnumerair Dir. Belast. De minister van financiën heeft bepaald dat op 1 Augustus en volgende dagen te 's-Gravenhage zal worden afgenomen, het tweede examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, bedoeld bij artikel 5 van het kon. besluit van 23 April 1887, waaraan kunnen deelnemen zij, die het in artikel 4 van dat besluit bedoelde examen hebben afge legd, en dat de verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten vóór of uiterlijk op 1 Juli bij het Departement van Financiën moeten zijn ingekomen, ver gezeld van de in bovengenoemd besluit bedoelde stukken. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van haar, die met den cursus, welke aanvangt in het begin van September in dit jaar, als in- of uitwonend leerling op een der rijkskweekscholen voor vroedvrouwen wenschen te worden toegelaten, dat, ter voldoening aan art. 5 van het bij koninklijk besluit van 21 Juli 1902 (Staatsblad no. 157) vastgesteld en bij het koninklijk besluit van 16 Maart 1904 (Staatsblad no. 61) gewijzigd regle ment voor die scholen, eerlang gelegen heid zal woiden gegen tot het afleggen van een toelating-examen. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden genezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onder staande verklaring die aanduidt dat ver lichting en genezing van ziekten afhangen van een oordeelkundig gevolgde behan deling. De heer A. de Vries, wonende Bree- waterstraat 138 te Vlissingen, deelt ons mede Voordat ik met Uw Foster's Rug pijn Nierenpillen kennis maakte, werd ik vijf jaren lang geteisterd door een he- vige pijn in den rug en in de lendenen. Ik had ook veel last van hoofdpijn en somtijds had ik zulke hevige duizelingen, dat ik mij vast moest houden om niet neer te vallen. Het weinigje slaap dat ik had was zeer onrustig en mijn eetlust ging met den dag achteruit, menigmaal waren mijn enkels en voeten zoo dik op gezwollen, dat het mij zelfs moeite koste om mijn schoenen aan te trekken. \Vanneer men op den leeftijd komt als de mijne, van zeventig jaar, denkt men niet meer zoo licht over een dergelyke ziekte en ik vrees de dan ook dat ik hiervan niet meer zou kunnen worden genezen. Toen ik echter overal zulke gunstige berichten omtrent Uw pillen hoorde, wenschte ik dadelijk eens een doosje te probeeren. Ik ben blij dat ik hiertoe overging, want reeds na een paar dagen bekwam ik een groote verlichting en nadat ik drie weken hier mede was doorgegaan, kon ik mij zelf feliciteeren met een volkomen herstel. Ik zal het steeds als een plicht beschouwen dit uitmuntend geneesmiddel aan iedereen aan te bevelen, die mocht lijden zooals ik zelf voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's Rugpijn Nierenpillen. Dit geneesmiddel verlicht en geneest vol komen de nieren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een éénig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geelt, dezelfde die de heer DE VRIES gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Goes ver krijgbaar bij de firma NATHAN EMA NUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Wij ontvingen het prospectus van de Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, gevestigd te Middelburg, goedgekeurd bij kon. besl. van 30 Maart 1905 no. 60. Het maatsch. kapitaal f 500000 is geheel ge plaatst. Directeuren zyn de heeren mr. A. A. de Veer en H. Worst. Rechts kundig adviseur mr. M. J. de Witt Hamer. De uitgifte der pandbrieven staat onder controle van de trust- en safe-maatschappij te 's-Gravenhage. De Algemeene Maat schappij heeft uitsluitend ten doelhet ter leen verstrekken van gelden ouder waarborg van met vruchtgebruik of pe riodieke uitkeeringen belaste waarden a. het aankoopen van dergelijke waarden b. het verkoopen daarvan het afkoopen van vruchtgebruiken of periodieke uit keeringen rustende op waarden, waarvan de eigendom aan de Vennootschap toe behoort het uitgeven van Pandbrieven. Middelburg. De jury van de Huisvlijt- tenfoonstelling heeft de volgende bekronin gen toegekend (de zilveren medaille van H. M. de Koningin, wordt later toegewezen). Handwerken. Verguld zilveren medaillemei. E. Varel, 't Zand. Zilveren medaille mejn. N. Pluimers en Cath. van de Woestijne. Bronzen medaille mejn. Plankeel, Oostburg, en A. P. de Kruijter. Eerste prijzenmejn. Elisb. de Lange, Van Eede, P. Trapman, E. Jongepier, Jo Schellings en jos. Schijf. Tweede prijzen: mejn. Jac. Arends, S. de Roos, J. Julhanus, Sommeijer, Van den Broeke, M. Heere, P. Vincke, C. de Vroom, M. Roose- mond, M. S. Davidse, P. van Aartsen, G. Louret, N. Joosse, E. Eerdinandus, Boers, F. Dijkstra, S. v. d. Broeke, Ruitenberg, D. Bertou, M. Schroe- vers, M. Hertogs en Koopman. Eervolle vermeldingmejn. Ballast, W.-Sou- burg, J. Jentink, B. Pluimers, M. de Munck, C. Hack, De Rijcke, F. Matena, Meertens, J. Janse, 't Zand, J. Noest, F. v. Rotten, Caste- leijn, T. Franke, Van Hilst, Vlissingen, Van Leersum en S. Wessels. Verder nogmejn. C. J. Hulseboom, M. Harthoorn, Adema, J. Frelier, M. Peek, M. Schroe- vers, M. B. Berthou, M. Arends en T. Westdorp. Houtbewerking, teekenwerk, enz. Verguld zilveren medaille: Van Waarde, Nieuw- en St. Joosland. Zilveren medaille: A. C. Roth, Van den Broek en D. Peeman. Bronzen medailleC. J. Jacobse, C. Bosch en P. J. Malgo. Eerste prijzenC. Kaboord, W. Cunther, H. Ten Tye, W. Rauw, P. J. de Baere, C. Snijders, Van der Kop, J. C. IJssel, C. M. Smolders en Geense. Tweede prijzen: Dulieman, C.Meerman,W. J. Akkerman, J. C. Wisse, P. J. de Baere, C. Brouwer, J. Vreke, H" Horlink, S. Suurland en J. J. Roth. Eervolle vermeldingenR. Bastiaanse, P. v. Schaik, A. C. Timmermans, H. Contanze, H. M. Landman, J Compaar, W. de Pagter, J. Risch, W. van Loo, J. K. Mantz, mej. Muller, A. Carol, Wed. Belt, J. Drioel, O. Gort, A. Soeter, C. Mesu, mej. Boasson, Kruisse, F. Koenraad, mej, Esink, J. Biondina, J. de Jong, H. de Hoogh en I. Ferdinandus. Schepen en smidswerk, koperwerk postzegel- arbeid enz. Verguld zilveren medailleJ. M. Matena. Zilveren medaille J. C. IJssel, L. Adriaanse en De Boo van Uijen, Vlissingen. Bronzen medaille C. de Jonge Baas, S. Sies en W. Vreke. Eerste prijzen: C. J. Bernard, J. Verwijs, A. van Aalst, W. J. Akkerman en J. M. Hubregtse, Edelman, Vlissingen, en Minderhoud. Tweede prijzenJ. Sohier, J. Suurland, J. Doornbos, Gebr. Bastiaanse, L. C. Scheer en Borket. Eervolle vermeldingen: A. J. Hertogs, Valk hof!, Ludikhuise, H. A. Weijnman, B. Prind, Zwigtman en Danielse, A. A. Sprink, J. H. Vlaanderen, A. Ballast, Mina Dubois, H. J. de Graaf, J. Kalle, J. Verwijt en M. Grootheest. De bekroonden, bij wier naam geen woon plaats is genoemd, wonen alhier. Te Middelburg bedraagt volgens de thans van kracht geworden kiezers lijsten het aantal kiezers voor de Tweede kamer 2777, en wel in het le stemdistrict 826, het 2e 895 en het 3e 1056voor de Provinciale staten 2767, en wel in het le stemdistrict 822, het 2e 893 en het 3e 1052, en voor den Gemeenteraad 2379, en wel in het le kiesdistrict 783, het 2e 741 en het 3e 855. Middelburg. Met ingang van 22 Mei js door den burgemeester benoemd tot adjunct-inspecteur van politie de heer S. Koster, thans klerk bij de politie te Venlo. Heden Maandag vertrok van hier naar Neuzen, onder bevel van den sergeant J. Sinke, een detachement Infanterie, ter sterkte van 1 onderofficier, 2 korporaals en 12 soldaten, tot het in orde brengen van logies enz. voor de aldaar op te komen compagnie van het 39e Bataljon Landweer Infanterie. In de Zaterdag alhier gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Hypotheekbank werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. De voorgestelde winstverdeeling werd doer de vergadering goedgekeurd. Aandeel houders ontvangen 6 over het gestorte kapitaal. Als commissarissen werden her kozen de heeren mr. J. G. van Deinse te Apeldoorn en C. J. Hondius te Middelburg. Tot leden der commissie tot het nazien der balans en winst- en verliesrekening werden benoemd de heeren J. Snoep Jr, H. P. den Bouwmeester en W. Hioolen te Middelburgtot plaatsvervangende leden de heeren E. W. Hendrikse te Middelburg, H. Roelof te Cortgene en H. J. van Lis te Goes. Van 1 Junia. s. is betaalbaar dividendbewijs nummer 5 der aandeelen met f 6 en dividendbewijs nummer 2 der oprichtersbewijzen met f 0.90 ten kantore der Bank te Middelburg en bij de Associatie Cassa te Amsterdam. De aan de kadermanoeuvres op Walcheren deelgenomen hebbende offi cieren, manschappen en paarden zijn heden weder naar hunne standplaatsen terugge keerd. De officieren en wielrijders ver trokken daartoe per trein van 9.09, de cavalerie en de overige paarden met hun verzorgers per ylgoederentrein van 10 vra. Zondagvoormiddag aangekomen van Drammen de Noorsche brik //Amazone", kapitein Larsen, met eene lading ge schaafde en geploegde delen, kraalschooten en vuren baddings voor de firma I. de Broekert, alhier. De Huisvlijttentoonstelling is giste renavond gesloten, het bezoek is Zaterdag en Zondag zeer druk geweest, zoodat de Volksbond tegen Drankmisbruik met vol doening op hare arbeid terug mag zien. Naar wij vernemen is de zilveren medaille die door H.M. de Koningin is geschonken ten deel gevallen aan Mej. E.Varel, 't Zand, voor haar handwerk „De inneming van den Briel". Koudekerke. Toen Zaterdagavond de landbouwersknecht J. K., uit Vlissingen weerkeerde en hij met paard en melkkar ongeveer gekomen was tot de hofstede «Der Boede", schrok het paard en zette het op een loopen tot eindelijk paard en kar in de sloot terecht kwamen. Won der boven wonder hadden voerman noch paard eenig letsel bekomen, en was aan het voertuig niet veel stuk, zoodat de reis weer spoedig kon worden voortgezet. Goes. J.l. Vrijdagavond werd de alhier wonende 11-jarige T. M. van Hoorn door de politie uit Middelburg, alwaar hij zwer vende werd aangetroffen, alhier terugge bracht. De heer J. Geluk, voorman-arbeider bij de Staatsspoorwegen alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor aanteekenaar- weger. Wissenkerke. Zaterdag werd alhier de jaarlijksqhe algemeene vergadering der kolenvereeniging «Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek, dat de uitgaaf van 1 Mei 190530 April 1906 bedroeg f2517,92, de ontvangst f 2641,91. Alzoo bedroeg de meerdere ontvangst f 123,99, terwijl in de pakhuizen nog aanwezig is een kolenvoorraad van f 380, waartegen over eene schuld van f 300. De kolen werden den leden geleverd voor 75 cent op de kaai en 84 cent vrij aan huis88 cent uit 't pakhuis te Wissenkerke en 84 cent te Geersdijk. Met algemeene stemmen werden de af tredende voorzitter, de heer A. T. C. Swenne, en de beide commissarissen, de heeren J. J. Verhulst en C. H. v. d. Berg herkozen. Stavenisse. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Stavenisse werd de rekening over het dienstjaar 1905/6 vastgesteld in ontvang op f 19604,15s en in uitgaaf op f 18420,973, goed slot f 1183,18. Er werd besloten tot verhooging en verzwaring van verschil lende waterkeerende dijken over bepaalde lengten, waarvan de gezamenlijke kosten zijn begroot op f7674,25. Uitgebracht werd het verslag van den toestand van het water schap over het dienstjaar 1905/6. Ten slotte werd besloten tot het opnemen van f 4000 tot tijdelijke voorziening in kasgeld. Rilland-Bath. Ons anders zoo stil dorpje levert nu er veel vreemdelingen zijn vooral des Zaterdagsavonds een drukker tooneel op. Men ziet namelijk verscheidene polder jongens en ook de vroegere inwoners in den Engelschen polderdiein houten loodsen of elders onder dak zijn thans op het dorp. Er wordt aan de dijken goed geld verdiend, waardoor de landbouwers willen zij hun arbeiders houden ook dieper in de portemonnaie moeten. Bij een land bouwer liepen er vier tegelijk weg. De neringdoenden zooals bakkers, winkeliers, herbergiers en barbiers varen er goed mede. Hier geldt het spreekwoord den één zijn dood is den ander zijn brood. Heden Maandagmorgen vertrokken uit onze gemeente een viertal Zeeuwsche meisjes naar Velsen om in gezelschap van daar wonende meisjes eene collecte te houden! voor de Watersnoodlijdenden. Moge hare moeite rnimschoots worden beloond. Door de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, afdeeling Kruiningen, is uit onze gemeente eene commissie benoemd bestaande uit de landbouwers J. J. van Gorsel, F. M. Boot, J. Vogelaar, C. J. van der Werff en W. F. van Gorsel, die gedurende eenige jareD, na zullen gaan den plantengroei in de ver schillende overstroomde deelen van den Engelschen polder en Reigerbergschen pol der. De commissie staat onder deskundige leiding van dhr. I. G. J. Kakebeeke, rijks- landbouwleeraar voor Zeeland te Goes, terwijl als secretaris der commissie is toege voegd dhr. M. N. van de Linde, onderwijzer in land- en tuinbouwkunde te Rilland-Bath. Colijnsplaat. In de afgeloopen week werden albier eenige perceelen bouwgrond verpacht tegen f55 de 41.68 A. plus de te betalen onkosten. De termijn is als gewoonlijk 7 jaar. Eigenaars van landerijen dicht bij de bebouwde kom gelegen, trach ten dus, in navolging van meer dan een eigenaar van bouwgrond op Zuid-Beveland, hun grond bij kleine gedeelten te ver pachten en daarmee voordeel te doen. Kattendijke. De herstemming tusschen de heeren Staal en Vermaire voor lid van den gemeenteraad, is bepaald op 25 dezer. Bij kon. besluit is herbenoemd tot voorzitter van het bestuur derwaterkee- ring van den Oost-Bevelandpolder dhr. H. A. Hanken te Wilhelminadorp. By kon. besluit is aan L. J. Renjcjuej

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2