1906 looi: elen NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 195. 1906. Maandag 21 Mei 20e Jaargang. mpleet. GHRISTELIJK- HISTORISeH lines, iedploegjes, R 2 a c h i n e s. VAN WEEL, s bruine Boonen nidsknecht e Dienstbode. id gevraagd, MIDDELBURG. iderskneclit, BuitenlandsGh Overzieht. Gemengde Berichten. 8. 000000000 'beteringen, zijn Lr. f 75,- 125, 160,— 200, 245,- op ijzeren Stander. GOBS. KOOP ■rlepaard, oud 8 KOOP irrieveulen, een Karn- olen, bij KOOP KOOP ïeng-stveulen, KOOP ippen, Kippen met een Melkschaap, KOOP KOOP an goed werken. tge afwerking. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. n n 90, ak, geschikt voor trek WILLEMSE, Vrouw epolder. )OLSE, Biggekerke. een Menwagen met toebehooren (zoo goed wielskar, 3 Eggen in ksploeg, bij rOBSE, Zoutelande. Oranjezon. E, Jachthuis, Kloetingi de zaai, 5EJAN te Zoutelande. rd, oud 14 jaar, 2 Koe pas gekalfd, bij Westkapelle. aan of tegen October andkneeïit WIJKHUIJS Pz., Biggekerke. 'erstond AKKERDAAS, D o m- nd gevraagd broodbakkerij, K1 o e t i n g e. of tegen October AAR, Domburg. [IDDELBUBG. nd gevraagd erk. Adres A. H. DE w e e r d. ie Jonge-Verwest Goes. UITGAVE DER FIRMA 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 Mei 1906. Het moet wel een weemoedige verga dering geweest zijn, die dezer dagen samen kwam in de Doelenzaal te Rotterdam. Weemoedig voor de ziende wereld altijd, want we bedoelen de jaarvergadering van den Nederlandschen Blindenbond, ruim 700 leden tellende. Voor de blinden zelf moet het meer opwekkend geweest zijn als men zoovele lotgenooten, deelgenooten in leed en lijden ontmoet. Dwaasheid. Een der Noord-Brabantsehe bladen deelt mede, dat door den Minister van Justitie, mr. Van Raalte, een „staat van inlichtin gen" is vastgesteld omtrent jeugdige per sonen, wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. De burgemeesters worden met de be antwoording van de vragen belast. Dezer dagen ontving de burgemeester eener gemeente een dergelijken staat ter beantwoording. Inlichtingen werden gevraagd omtrent: 1. Den vader, 2. De moeder, 3. Zijn de vader en de moeder gehuwd Datum van het huwelijk, 4. Verwantschap van vader en moeder, 5. Hoeveel kinderen hebben zij gehad 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestorven Waaraan? 7/14. Is iets bekend van zenuwziekte, krank zinnigheid, tuberculose, syphilis, andere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, zelf moord, misdrijven, bij de ouders, de groot ouders, ooms, tantes, broeders of zusters? 15. Zijn de ouders beide of een van beide ontheven of ontzet van de ouderlijke macht of van de voogdijzoo ja, bij welke uitspraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien? 16. Het hoeveelste kind is de verpleegde 17. Hadden zwangerschap en geboorte nor maal verloop 18. Was het een borstkind? 19. Leed het aan stuipen in de eerste levens jaren 20. Hoe oud kreeg het tanden? 21. Hoe oud leerde het spreken? 22. Hoe oud leerde het loopen? 23. Leed het aan Engelsche ziekte? 24. Heelt het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke? 25. Leed het aan toevallen? 26. Bestonden er andere afwijkingen in het zenuwleven 27. Hoe oud was het zindelijk 28. Was het achterlijk? (lichamelijk, gees telijk). 29. Hoe is het karakter (valsch of eerlijk, on deugend of gehoorzaam,plaagziek of vriendelijk), 30. Hoe is het temperament? (driftig of kalm), 31. Had het liefhebberijen, welke? En zoo kwamen er op het formulier nog een 60tal andere vragen voor. Wie nog niet goed weet, wat een bur gemeester inzonderheid in eene kleinere gemeente alzoo te doen heeft, kan zijn kennis vervolledigen. Is er een adspirant voor een tuchtschool, dan moet de burgemeester o. m. vragen heeft het jongske ook soms een dronken tante gehad Is hij gezoogd, of kreeg hij een ileschje? Wanneer kwam zijn eerste tandje? Ja zelfs, hoe oud is de lieveling zindelijk geworden Nu willen wij het nut van verschillende onderzoekingen niet in twijfel trekken, maar er is een wijsgeerigheid, die overslaat tot dwaasheid. Rotterdammer Prof. Dosker over de ramp van San Francisco. Wij kunnen niet nalaten, dalgene wat Prof. Dosker in De Hope schreef omtrent de ramp die Francisco trof, hier mede te deelen. Het luidt o.a.„Heel de wereld heeft thans de oogen gericht naar San Franeisoo. De plotselinge en bijna totale verwoesting van deze groote en weelderige en zondige stad, doet ons denken aan den val der groote steden waarvan de Bijbel spreekt, aan de verwoesting van het Baby- jon der Openbaring enz. Wal ook de wereld en het ongeloof zeggen moge, ik zag in deze noodlottige ramp de vei zekering dei- Bij belsche voorzegging aangaande den ondergang der dingen die nu bestaan, op dat daargesteld worde wat nu nog niet is. Menschen, dieSan Francisco bezocht hebben roemden steeds de schoonheid van haar ligging. Van uit de baai was het nagenoeg alsof men Napels zag. Millioenen van dol lars werden in de laatste jaren besteed om de stad te verfraaien. Trotsche pa leizen verrezen alom. Juist omdat California bloot stond aan aardbevingen vreesde men er voor de z.g. „skyscrapers'', de machtige gebouwen van staal en concreet, en ziet, juist deze gebouwen waren het, die de geweldige schokken van den 18 April weerstaan hebben en waarvan de meesten, ook na door den brand geteisterd te zijn, daar staan als de bewijzen van de kracht van den menseh in zijne worsteling met de krachten der natuur. Deze groote ramp heeft kennelijk de diepste gronden van het menschelijk leven geraakt. De hebzucht werd er door stom geslagen en de trotschheid van den rijkdom er door vernederd. Rangen ett standen werden uitgewischt en de millionair droeg zijn deel van den zwaren last even gewil lig als de armste daglooner. Inderdaad, vele schatrijke menschen werden hopeloos verarmd en de saamvergaderde schatten van jaren maakten zich in weinige uren vleugelen. Een schatrijke dame zeide tot een vrouw uit de lagere standen, die naast haar op een hoop stroo lag„nu zijn wij beiden even arm, want ik heb letter lijk alles verloren wat ik in de wereld had". En het vreemdste van alles is, dat, voor het oogenblik althans, deze zware ver liezen van weinig of geen beleekenis schijnen te zijn. Men redde het leven is dat niet genoeg Het is alsof nog eens weer de woorden van Satan herhaald werden „Huid om huid, en alles wat iemand heeft zal hij geven voor zijn leven". Yan den schrik van dien dag der wrake echter zullen de meesten, die hem door leefden, de litteekens hun leven lang be waren. En toch zijn nu reeds de handen uitgestoken naar het werk der herbouwing; nu reeds worden de plannen beraamd om het herstelde werk beter te maken dan liet gweest is. Hier steekt de moed in van het doortastende Amerikanisme. Men noeme het met geen ander woord, men spreke niet van verblindheid voor de slaande hand Gods. Voor California, voor de andere geraakte steden, maar vooral voor het geteisterde San Francisco is er thans maar éen woord moed, moed, moed. Voor ons andere Amerikanen is Jer een ander woord oot moed. Als volk moesten wij verootmoe digd worden en ons buigen leeren onder de hand Gods, tegen Wien wij als natie zoo roekeloos gerebelleerd hebben, en Wieas wetten wij zoo stout hebben ge schonden. Als God ons iets geleerd heeft in deze ramp, is het dat Hij het is, die met de inwoners der wereld doet naar zijn wel behagen, en die de eilanden daarheen werpt als dun stof, en voor Wiens woord de wereld beeft.Wij hebben als volk gezien hoe God ons, in éen oogenblik, wakker kan schudden uit den zoeten droom hoe al ons goud,J waarnaar wij als volk zoo gretig de handen uitstrekken, niets is en ons geenszins helpen kan in de ure van zijne oordeelen hoe al het menschelijk- groote klein wordt en wegzinkt in het niet als God spreekt en Zijne handen ten oordeel uitstrekt. Bij het lezen van de berichten der ooggetuigen van de ramp, werd het ons duidelijk hoe diep het be wustzijn van het komend oordeel de harten doordringt, ook van de diepst gevallenen en verst afgedwaalden. Telkens weêr lazen wij hoe menschen zeiden „Ik dacht dat de oordeelsdag gekomen was". En zoo zal hij komen De wereld zal slapen of waken, lachen of weenen, rusten of werken, of liever, zij zal dat alles op eens doen, zooals dat al de dagen van ons leven geschiedt, en plotseling, in één oogenblik, zal Hij komen, die beloofd heeft aan Zijn volk en gedreigd heeft aan Zijne vijanden dat Hij komen zou. En zooals het ging te San Francisco zal het heel de wereld over gaan, huizen en kasteelen en winkels en banken, al ons goud en juweelen, alles waar wij het hart op gezet hebben, zal ons op een maal ontzinken en arm en naakt zullen wij voor den Rechter staan. Nooit in heel mijn leven, zoover mij bewust is, scheen mij de waarheid der Schrift van de wederkomst des Heeren ten oordeel, zóo reeel, zóo zuiver men schelijk mogelijk toe als thans. Als God de wereld aanraakt en de vijandige na- tuur-elementen tegen den menseh loslaat, is het op eenmaal uit met alle verzet. Een kleinen brand kan de menseh blusschen, een grooten niet. Chicago, Ro chester, Philadelphia, Baltimore en zooveel andere groote branden uit vroegere dagen, hebben het ons geleerd. En als God luid genoeg spreekt, versaagt ook het stoutste hart en wordt de grootste menseh klein". Rusland. De Doema heeft gisteren het adres-debat ten einde gebracht en het ontwerp bijna onveranderd aangenomen. Vóór de eind stemming verklaarde de reactionaire afge- vaardigde, graaf Heyden, dat hij het adres niet zou kunnen goedkeuren. Metzijnpartij- genooten, zes in aantal, verliet hij de zitting. I)e overblijvende 423 leden stemden allen vóór het adres. Nadat onder de juichkreten die eenstem migheid door den president der Doema was geconstateerd, werd een voorstel gedaan en aangenomen, dat voor een deputatie, be staande uit den president, de beide vice- presidenten en den secretaris, een audiëntie zou worden gevraagd, om het adres aan den Tsaar te overhandigen. De regeering schijnt van de noodzake lijkheid om amnestie te verleen en, overtuigd te zijn de minister van justitie legde een ontwerp-besluit aan den Tsaar voor, waarin amnestie wordt verleend aan politieke ge vangenen, die geen werkzaam aandeel aan revolutionaire handelingen hebben gehad. Voor deze laatsten wordt bepaald, dat zij, wanneer zij zonder rechterlijk onderzoek gevangen gezet zijn, voor de gewone recht banken zullen terecht staan. Aan personen, die wegens moord of moordaanslag gestraft zijn, zal de helft der opgelegde straf wor den kwijtgescholden. Roovers en brand stichters zijn van de amnestie geheel uit gesloten. Het is niet bekend of de Tsaar dit ont werp heeft goedgekeurd. België. De natie verlangt naar 27 Mei, den stemdag voor Senaat en Kamer, op welken dag over het lot van het clerieale kabinet zal worden beslist. De liberalen staan er, gelijk wij vroeger reeds zeiden, goed voor. Zij zijn met alle andere vrijzinnigen over de heele linie, van oud liberaal tot socialist, tot overeenstemming gekomen, en zoo zal het anti-clericale „bloe" of „kartel" of bondgenootschap, al naar men 't noemen wil, met hoop op succes den frontaanval wagen. Gelijk wij reeds meldden bestaat op dit oogenblik de Kamer uit 166 leden. Daar van moeten er thans 85 aftreden, namelijk in de provinciën Brabant, Antwerpen, West-Vlaanderen, Namen en Luxemburg. Deze helft bestaat uit 54 cleriealen, 20 liberalen, 10 socialisten en 1 christen-de moeraat of Daensist. De regeering beschikt over een meer derheid van 20 stemmen, d. w. z. dat de oppositie 10 zetels behoeft te winnen, om het ministerie omver te werpen. Op tal van plaatsen is het kartel tot stand geko men, meestal tusschen liberalen en socia listen, en daardoor wordt dan ook de positie der cleriealen ernstig bedreigd. De districten Turnhout, Mechelen en Leu ven kiezen daardoor zeer waarschijnlijk elk één oppositielid meer dan vroeger iets minder hoop op een liberale zegepraal bestaat er in West-Vlaanderen, nl. te Oostende, te Kortrijk en te Rhielt. Ook te Brugge doet zich de toestand voor de liberalen gunstig voor, evenals te Brussel, waar de clerieale lijst sleehts met veel moeite kon worden opgemaakt, daar het baantje van Kamerlid tegenwoordig vrij gewild blijkt. Er staan thans in de hoofd stad niet minder dan acht lijsten tegenover elkaarbehalve die der liberalen, cleri ealen, socialisten, Daensisten, Independen- ten cleriealen die toch leerplicht aan nemen en Vlaainsche Volkspartij, zijn er nog die van de herbergiers en die van de vereenigde handelaren en landbouwers. Drie zetels wint de oppositie zeer zeker te Namen, te Dinant en te Nijvel. Van een anderen kant schijnt de liberale afge vaardigde Nolfs voor Ieperen bedreigd, en de Tegeering heeft geen middelen on gebruikt gelaten om haar positie in West- Vlaanderen te handhaven. Gebeurt dit, zoo blijft zij toch aan 't bewind. Middelburg. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopénd is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maatschappij op Maandag 11 Juni a. s. in onze stad weder 'n volledige cursus in het moderne bor duren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals b.v. platsteek, puntsteek, koordborduren, mo nogram-borduren, Smyrna-borduren enz., enz. en vestigen wij daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te be kwamen en zoodoende nog veel meer nul dan tot nog toe uit de Singer-machine te trekken. Zij, die van dezen eursns wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maatschappij, Korte Delft no. 21 te Middelburg. Middelburg1» In de gemeenteraads vergadering van Woensdag 23 Mei a. s. te 2 uur, worden behandeld onderstaande zaken: 1. Notulen. 2. Stukken. 3. Opmaking van een dubbeltal van een lid van het Bestuur van de Ambachtschool. 4. Vaststelliing primitief kohier van de belasting naar het geschatte in komen over 1906. 5. Id. primitief kohier van de belasting op de Honden over 19o6. 6, 7. Ontwerp-besluiten wijziging Gemeentebegroo- tingen voor 1905 en 1906. 8. Voorstel B. en W. tot wijziging van de Verordening op het Gym nasium. 9. Begrooting van het bestuur der Godshuizen voor 1906. 10,11,12. Voorstellen B, en W. naar aanleiding van het verzoek van J. F. de Paauw om een stuk grond aan de Werfstraat in erfpacht te verkrijgen, en van adressen der Vereenigingen »Zeeland" en »Ver- eeniging tot steun" houdende verzoek om sub- sudie. Middelburg. Aan de stukken van den gemeenteraad ontleenen wij het volgende Inzake het verzoek van Juffr. Hattink om een afscheiding tusschen haar perceel en school K en 't voorstel van B. en W. tot inwilliging, meldt de Commissie van Fabri cage dat haar bij opneming van 't terrein is gebleken dat langs de oostzijde nog een afsluiting is, welke ook heeft bestaan tot aan den noordgrens van den gemeente grond, doch is afgebroken. Dat die afslui ting was gemaakt door middel van paaltjes met prikkeldraad, en voorheen moet hebben bestaan tot beplanting, deels opgerond hout. De Commissie acht voorziening nood zakelijk, doch wil eerst getracht hebben een ruiling met adressante aan te gaan, waardoor zou verzekerd worden dat de school aan de westzijde ten allen tijde het noodige licht verzekerd blyft. Slaagt die voorslag dan heeft de commissie geen be zwaar tegen die afsluiting. (Juffr. Hattink blijkt echter niet gezind tot die ruiling). Mevrouw de wed. De Zeeuw adresseert aan den Raad naar aanleiding van het ver zoek van J. F. de Paauw om erfpacht?grond op de Loskade naast haar heerenhuis op grond indertijd door de gemeente aan haar lastgever verkocht op voorwaarde dat daarop een huis zou komen te staan meteen gevelhoogte van minstens 10 M., waaraan zij heeft voldaan, verwachtende dat deze voorwaarde ook zou bedongen worden bij verkoop of erfpachtsverleening van de naast gelegen grondenterwijl nu naast haar heerenhuis een houten hooi- en stroo- perserjj zal verrijzen, wat zij gevaarlijk acht met het oog op brandgevaar, en schadelijk dewijl haar huis nu in waarde aanmerkelijk daalt. Waarom zij verzoekt het verzoek van De Paauw af te wijzen. De Commissie van Fabricage acht de bezwaren van mevr. De Zeeuw niet ge noeg wegend, daar het hier geldt geen terrein speciaal voor den bouw van heeren- huizen aangewezen. Integendeel de bedoe ling van den Raad was om het terrein beschikbaar te houden voor handels- en nijverheidsinrichtsngen. De verkoop van een klein stuk voor een woonhuis moet als een uitzondering op den regel worden beschouwd, en de voorwaarden, die de Gemeente voor den bouw van dat huis stelde, legden slechts verplichtingen op, geven geen rechten, zelfs niet in moreelen zin. Ook het brandgevaarbezwaar acht de Commissie overdreven. Toch zag de comm. het voorstel van B. en W. gaarne in dezen zin aangevuld, dat aan den erfpachter de verplichting wordt opgelegd een strook grond, ter breedte van een meter, nevens het huis van adressante, onbebouwd te laten en die straat over haar volle breedte en lengte ten genoegen van B. en W. als open ruimte te onderhouden en in stand te houden. De Commissie van Financiën heeft in zake het verzoek der vereeniging „Zee land" om subsidie bezwaar. Immers er bestaat nu zekerheid dat ook andere ver- eenigingen binnen de Gemeente zijn op gericht, die meer of min in dergelijken zin als gen. vereeniging werkzaam willen zijn. Intusschen zou het wellicht over weging verdienen op de begrooting voor 1907 f 50 uit te trekken en aan B. enW. de bevoegdheid toe te kennen die aan te wenden ten bate van kinderen uit de ge meente Middelburg, wier opvoeding door den voogdijraad aan inrichtingen of ver- eenigingen als waarvan boven sprake is, is toevertrouwd. (Het lid der commissie, dhr. Tak ging destijds mee met het voor stel van B. en W., doch toen was er nog niets bekend van 't ontstaan van andere vereenigingen. Hij was bij de samenstel ling van het onderhavig rapport afwezig). Ook in zake subsidie der vereeniging „Vereeniging tot steun" heeft de com missie bezwaar en adviseert zij op dezelfde gronden als hierboven. Bij de Donderdagavond gehouden aangifte roor de Volkszangschool der Vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier, hebben zich een 65-tal kinderen aangemeld. Wij ontvingen het Jaarverslag over 1905 van de PI. Commissie voor Toezicht alhier op het L. O. Uit de opgaven omtrent de schoolspaarbanken blijkt dat het saldo op de scholen B, I en K (on- vermogenden) te zamen bedroeg f 1566,48s en dat der scholen A en C (minvermogenden) f3329,425. Het vorige jaar iets minder. Het aantal leerlingen bedroeg op de open bare scholen totaal 1159 jongens en 957 meisjes, en op de bijzondere scholen 377 jongens en 518 meisjes iets minder dan het vorig jaar. Op de openbare scholen nam 't aantal leerlingen sedert 1896 met 224 toe. Op de bewaarscholen gaan op de Gemeente bewaarschool 97 jongens en 63 meisjes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1