NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 194. 1906 Zaterdag 19 Mei 20e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ziek© A rbeiders. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De lange besprekingen in de Tweede Kamer hebben voor de arbeiders eenige winst opgeleverd. Zij komt hierop neer Er is een bepaling in het Arbeidscontract opgenomen dat de arbeider geen loon krijgt voor den tijd, gedurende welke hij den bedongen arbeid niet heeft verricht. Maar in de twee volgende artikelen komen de uitzonderingen. Deze regel zal niet gelden wanneer voor betrekkelijk korten tijd de arbeider niet heeft kunnen werken door ziekte of onge val door een verplichting hem door de overheid opgelegd; of door zeer bijzondere buiten zjjn schuld ontstane verplichting. Hij krijgt derhalve zjjn loon als hij ziek is of een ongeval krijgt hij onder de wapenen komt voor korten tijd inspectie maaktbrandspuitdienst heeft; zijn kiezersplichten vervult; hij afwezig moet zijn wegens bevalling zijner echtgenoote dood of begrafenis van huisgenooten of betrekkingenen der gelijke. Maar er is gewaakt tegen misbruik. Is zijn ziekte gevolg van eigen opzet, of van zijn onzedelijkheid, heeft hij den werkgever bij het indiensttreden, door der gelijke ongesteldheden te verzwijgen, mis leid, dan behoeft de werkgever hem zijn loon bij verlet wegens die ziekte niet te betalen. Dan draagt hij zelf de gevolgen. Kan h\j zyn verplichting jegens de over heid of de wet, als kiezer bijvoorbeeld, of om inspectie te maken voor militie of land weer, en dergelijke in zijn vrijen tijd nakomen, dan behoeft de werkgever, als de knecht dan toch verlet, hem niet te betalen. En wat ontvangt hij nu, wanneer hjj ziek is, niet door eigen schuld Wanneer hij een uitkeering krijgt uit ziekte- of ongevallenverzekering, of uit een fonds, waarvan hij lid is omdat hij bij zijn werkgever in dienst is, dan wordt die uit keering van het loon afgetrokken. Bespaart hij onkosten, die hij anders van zjjn loon heeft te betalen, door niet te werken, dan worden die ook van het loon afgetrokken. De arbeider die per stuk of op andere wijze, dus niet per uur, dag, week, maand of jaar betaald wordt, ontvangt bij ziekte of wettige, wettelijke afwezigheid buiten eigen schuld, een loon dat gelijk staat met het gemiddelde dat hij zou hebben kunnen verdienen in den tijd waarin hij verzuimde. En nu is er ook een artikel aangenomen dat betrekking heeft op inwonende arbei ders en dienstboden. De werkgever (baas, vrouw, mijnheer, mevrouw) is verplicht hem (haai-) zoolang de dienstbetrekking duurt, doch uiterlijk tot een tijd van zes weken voor diens be hoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zorg te dragen. Of de arbeider ziek is of een ongeval heeft door eigen schuld, dat doet er niet toe de werkgever moet er voor zorgen. Zijn er ouders of vrienden of andere gelegenheden, die de verpleging op zich nemen, dan is dat ook goed. Maar zijn die er niet, dan moet de verpleging bij den werkgever in huis ge schieden. Houdt echter de dienstbetrekking boven de zes weken op, dan is de werkgever met dat tijdstip van het ophouden der dienstbe trekking van zijn verplichting ontslagen. En wie moet dat betalen? Dat hangt er van af, of de arbeider, meid, huishoudster, of wie er bedoeld wordt onder den algemeenen naam „arbei der" door eigen schuld ziek of werkeloos werd. In dat geval mag de werkgever den arbeider zelf voor de kosten laten opdraaien, tenminste de eerste vier weken. Maar is 't ongeval of de ongesteldheid buiten de schuld van den arbeider ontstaan, dan betaalt de werkgever het. beding, waardoor deze verplich tingen des werkgevers zouden worden uit gesloten of beperkt, is nietig. Dit in tegenstelling met de bovenge noemde verplichting jegens de niet-inwo- nende arbeider(ster). Voor deze geldt dat van de bepalingen van het artikel, bij schriftelijk aangegane overeenkomst of reglement mag worden afgeweken. i 18 Mei 1906. Wat ziet ons Chr. Sociaal Weekblad „Patrimonium" er vandaag flink uit. Wij hebben wel eens gehoord dat Patri monium, ook door de geabonneerden niet gelezen werd in verhouding tot de moeite door de redactie besteed om het blad te vullen. Die belangelooze arbeid had in dat geval wel wat beter gewaardeerd mogen worden. Maar de stukken waren ook wel eens wat lang en droog. Wie dit wel eens gezegd heeft, zal 't van no. 20 niet zeggen. Keurige, korte stukjes zijn het, keurig om taal, stijl en inhoud. Chr. werklieden, neem er de proef mee, en neem het geschrevene ter harte. Wij zullen geen inhoudsopgave geven. Wij zeggen alleen dat wij dit no. met genoegen lazen. De redacteuren schijnen nu te teekenen met hun beginletter. En zoo geeft de le pagina bij afwisseling van M. en van T. de volgende artikelen De ziekteartikelen. Aan de Voorzorg (een, gelukkig, ge sloten discussie). De bewusten. Procesverbaal. Een kritiek op kritiek. Op de 2e bladzjjde Dat was de zaak niet. Nog iets. Tweede Kamer. En de rubrieken Van week tot week, en Van binnen en buiten de grenzen ook altegaar korte stukjes, die tot lezen uitlokken. Zoo ook op blaadje 3 Allerlei, Sprokkelingen, Ofïicieele mede- deelingen, Uit de Afdeelingen. Make de chr. werkman een goed ge bruik van zijn weekblad en zij Patrimo nium, ook na deze verjongingskuur, velen tot zegen. Ook waar hjj Groen van Prinsterer, Bilderdijk en andere groote Gestorvenen laat spreken, in gevleugelde woorden, die hunne waarde behouden voor alle tijden Weer één. „Weg met de anthithese", klonk het in de verkiezingsdagen eenstem mig van links, met het doel rechtsche stemmen te verschalken. En om dat doel nog beter te bereiken, werd de antithese vervalscht en toege spitst, en dan de voorstelling gewekt alsof zij nu aldus door de leiders der rechterzijde was gesteld. Wij hebben er reeds onlangs op gewezen hoe tal van latere uitingen op den ernst en de oprechtheid van die kreet een zonderling licht hebben geworpen. W ij hebben er nu weer ééne voor ons liggen van den bekenden Liberale-Unie- publicist, den Haagschen briefschrijver van de Zaanl. Ct. Naar aanleiding van het artikel van mr. Limburg in de Gids zegt hij, dat een veranderde partijgroepeering een „ijdele poging" zou zijn, „tot schadelijke tijdver spilling en kraehtverzwakking" aanleiding gevend. Alleen door krachtige samenwerking van de vrijzinnige groepen zal op den duur een democratische geest in onze wetgeving en sociale rechtvaardigheid in onze maat schappelijke verhoudingen bereikbaar zijn. De nieuwe partijgroepeering der naaste toekomst moet geen andere zijn dan deze: vrijzinnigen eenerzijds, „clericalen" ander zijds, met de conservatieven (bedoeld wor den de vrij-liberalen) en socialisten als remmende en stuwende nevengroepen, zonder verband met de twee hoofdpartijen. Het streven zal moeten zijn, de partij der vrijzinnigen vrijzinnig-demoeraten en Liberale Unie zóó sterk te maken dat zij, ook zonder steun van de nevengroepen en moet 't zijn tegenover deze, opgewassen zijn tegen de „vereenigde clericalen". M. a. w.de 35 van thans moeten worden tot 51En de antithese moet ge handhaafd. Wat blijft er nu over van het misleidend stem busgeroep Ned.) Middelburg. Ter aanvulling van ons verslag van ons bezoek aan de Huisvlijt- tentoonstelling vestigen wij nog op enkele zaken de aandacht. In de kleine zaal vindt men een tafel met allerlei verlotingsprijzen, en o.a. opk vrij keurig afgewerkte vogelkooien in allerlei bouwvorm, eenige caroussels, rots en kurkwerk, enz. In de groote zaal trekt direct de aan dacht het tooneeleen palmbosch met vlag en wimpel omzoomd. Aan 't begin der zaal hangen twee mooie schilderijtjes van gedroogde bloemenen daaronder een bloem van fraai postzegel- werk met zeldzaam fraaie lijst van afval van koper en ijzer vervaardigd. Dan volgen tal van molens, vestingen, kasteelen enz. van karton waarboven tal van prachtig afgewerkte schepen. Onder het miniatuur werk trekken een paar in zendingen van H. Korstanje de aandacht en wel de wagen van „De Automaat" en die van „Middelburgs Welvaren". Eigen aardig zijn ook eenige schepen in een flesch alsmede de kade met schepen insge lijks in een flesch. Ook 't tegelwerk mag er wezen. Prachtig snijwerk is aanwezig bladen, wenteltrap pen, vogelkooien, thermometers, heften, een sigarenkast met etagère van C. Mesu een schilderijezel. Voorts mag genoemd worden een dam bord met schijven van karton; en op 't gebied van decoratieve kunst verdienen ook de schermen bewondering. Een imi tatie van het bureel Vreemdelingenver keer is mede zeer aardig. Boven dit alles steekt de inzending van de firma G. J. den Hollander uit, onderanderen op 't ge bied van spiegels. Behalve de reeds in ons vorig no. genoemde zaken, zagen wij op het tooneel onder meer met genoegen een Villa Marieeen Nieuwlandsehe boer en boerin met wagen en paard de Mid- delburgsche tram en dergelijke. Doch het meest .springt daar in het oog de metter daad krachtige inzending der firma Singer, die het ongeloofelijke zien laat van hetgeen op haar naaimachine zonder dat daarvoor afzonderlijke apparaten noodig zijn, kan worden verricht in het vak stikken en borduren. Keurige zijden blouses met borduursel kleur op kleur of met fraaie bloemen bestikt, gordijnen tot van de lichtste stoffen, tafelloopers, kleedjes, alles met de Singer naaimachine bewerkt, zoo dat het langzame en werkelijke handwerk niet meer noodig is. Een witte baljapon gegarneerd. Kinder jurken met zilverdraad bewerkt. Bestikte schoentjes, beborduurde kussensstik werk. Kleedjes van kant en guipure. Een schat van borduurwerk in alle genres. Bloemen, groepen, landschappen, „naald schilderijen" die voor olieverfschilderijen niet behoeven onder te doen. Dat alles leeft en lacht,u tegen. Ook op 't gebied van ver stelwerk verricht deze machine wonderen, waarvan de bewijzen ter opluistering voor handen zijn. Deze inzending, waaronder vooral niet mag vergeten worden het ge borduurde Wapen van Nederland in prach tige lijst, alleen reeds is een wandelingetje naar het Schnttershof waard. Niet minder trekt de aandacht de inzen ding van Peek. Zoowel van grootsch en grof, als van klein en fijn leverde hij minia tuur-werk. Zoowel een automobiel en andere practische zaken op 't gebied der machine vondt men daar, als lampjes, mo lens, aschbakjes, vaatwerk en ander gerei van koper. Vooral mogen wij wel de aan dacht vestigen op de spreekmachine van de firma Peeken een groote gramophoon op piëdestal, dien men daar te hooren krijgt. In het midden der zaal vindt men ver schillende intrines met allerlei fijn dames- handwerk, ook schilderwerk op satijn en antiek knipwerk, aangeduid o.a. door de motto's „Oefening kweekt Kunst" en „Rust wat". Aan de linkerzijde der zaal trekt velerlei postzegelarbeid de aandacht. Bordjes met vlinders er op, vogels, bloemen, wapens en dergelijke. Prachtig is vooral wat de Booy t Uijen inzondde „Herzog" in volle zee en voorin de zaal een prachtige schilderij: „Gezicht van 's lands scheepen van Oorlog ter reede van Vlissingen in 1784 onder vice.-ad mi raai Reynst. Ook op 't gebied van kleibewerking waren er aardige inzendingen. Ook vindt veel bekijks de ter opluistering aange brachte inzending van G. M. Feij, boek binderij „Den Hercules." Tal van voorwer pen ziet men daar, van plasticine ver vaardigd. Deze stof, uitsluitend bij Feij verkrijgbaar, vervangt en erdringt terecht de klei, omdat zij zich gemakkelijker laat verwerken, altijd zacht blijft, en dus van dezelfde stof velerlei voorwerpen kunnen vervaardigd worden. De doosjes met rol letjes plasticine in 5 kleuren bevatten ook een ijzerdraad, met behulp waarvan op alleraardigste wijze verschillende dingen, beesten enz., kunnen vervaardigd worden. Een aangename, leerrijke, tijdpasseering voor de kinderen. In dit genre trekt van genoemde firma zeer de aandacht een kaartje van Nederland. Boven dit alles hangt de voorgevel van het Schuttershof mede in postzegels. Verder verdient vermelding de uit klei vervaardigde plattegrond van Walcheren met de oude en nieuwe tramlijn er op. Een theeketeltje uit een kleine munt geslagen. Een ijzeren keukenfornuis. Een prachtig borduurwerk met kruissteek vervaardigd, voorstellende de inneming van Den Briel in 1672 voorwaar een kunststuk, dat veel bekijks heeft. En niet te vergeten een goed geslaagde pendule van rijst. En een heir- leger soldaten van allerlei natie en wapen, wel duizend man, een aardig gezicht ople verend. De vervaardiger er van heeft wel het record geslagen in het oefenen van geduld met 't uitknippen en opplakken van al deze krijgslieden. Er is natuurlijk nog heel wat meer, doch wij kunnen niet alles noemen. Op de etalage van de firma Sinderam vestigden wij gister reeds de aandacht. Vermelden wij nog dat leden ran de jury zijn voor de handwerken de dames A. P. P. G. de Vries, J. M. de Haan en C. H. v. Rotten voor houtsnij- en teekenwerkenwatdaartoe behoort de heeren F. J. van de Ransou, A. Koppejan, Vlissingen, J. I. van Wuijck- huise en J. A. Melse en voor smidswerk, schepen, koper- en graveerwerk de heeren C. Meij, C. Mak, J. D. Jolmers en mr. R. Fruin. Wie van het nut van huisvlijt nog niet overtuigd is, ga naar de tentoonstelling en hij krijgt respect vöor het beginsel der huisvlijt, voor hen die ze beoefenen, voor de kunstenaars en kunstenaressen onder hen, en voor de Middelburgsche afdeeling van den Volksbond die deze tentoonstelling organiseerde en met haar steun aan huisvlijt zegen brengt in menig gezin Middelburg. Donderdag werd in de sociëteit „St. Joris" alhier, onder voorzit terschap van den heer H. Jonker, eene algemeene vergadering gehouden van de Commissie tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand. Behalve het bestuur waren een drietal dames aanwezig. De rekening oyer 1905 bedroeg in ontvang f286,51, waaronder f 106,50 aan contri butie en in uitgaaf, met een voordeelig saldo van f259,21, een gelijke som. Zij werd goedgekeurd. In het vorige jaar is in de vacature jlir. Van Teylingen als bestuurslid niet voorzien, doordat de heer L. K. van der Harst heeft gemeend voor eene benoeming te bedanken. Thans wor den voorgedragen de heeren Plankeel en L. G. Kakebeeke. Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen benoemd. Ter voorziening in de vacature in het bestuur, door aftreding van den heer W. A. Graaf van Lynden, werden aanbevolen de heeren jhr. C. J. J. A. van Teylingen en L. G. Kakebeeke. De eerstvoorgedragene werd eveneens met algemeene stemmen gekozen. Daarna waren de bekroningen aan de orde. De heer Jonker sprak de mevrouwen en de dienstboden toe, die saam. waren gekomen, om aan laatstgenoemden een geringe belooning voor langdurigen, trou wen dienst uit te reiken. Hij zette het doel der Vereeniging uiteen, dat ook be oogt later trouwe dienstboden een rustigen ouden dag te bezorgen, om vervolgens, te schetsen de verhouding tusschen mees teres en dienstbode, die, wat de aanwe zigen betreft, een goede is geweest. Hij wenschte allen geluk en sprak de hoop uit dat de trouw, zoo lang betoond, zal blijven voortduren nog vele jaren. Daarna werden de verschillende voor een bekroning in aanmerking komende dienstboden voorgeroepen. Het waren Cath. van den Broeke, die 20 jaar diende bij mej. PouwerSmallegange J. Baljé, die 20 jaar bij mevr. Plankeel diende; Joh. de Rijke, gedurende 10 jaar in dienst bij den heer D. BlokMaatje verhage, 10 jaar bij mej. Klitteuberg dienende El.de Koeijer, sedert 10 jaar dienstbode bij de dames De Man Suz. Visser, 20 jaar dienst bode bij mevrouw SprengerDe Bruijn S. W. Calliber, 10 jaar bij mevr. Van TeijlingenOp ten Noort in dienstA. Walraven, die gelijk tijdvak diende bij den heer RoscamAbbing, en M. Drioel, die 20 jaar in dienst was bij den heer W. P. Mervel. Aan allen werd een di ploma uitgereikt, benevens nog eene andere stoffelijke belooning. De voorzitter sprak elk harer afzonderlijk toe en huldigde haren trouw, terwijl hij ook de meeste ressen geluk wenschte. M. C. Middelburg. Heden werd ten raadliuize alhier een proef genomen met hygienischen stofzuiger. De proef slaagde uitstekend. Zooals bekend, zijn nadere inlichtingen daaromtrent te bekomen bij dhr. D. de Vries Dzn., Kinderdijk alhier. Middelburg. Door de politie alhier is bekeurd een zekere L. V., 32 jaar, die in het plantsoen bezig was met hout te kappen In verband met art. 184, Wetboek van Strafrecht, is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een Am- sterdamsch koopman, die, terwijl een agent van politie den lederen muilkorf welke zijn hond droeg in beslag wilde nemen, deze in het water wierp. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor rijkshulpkeurmeester, voor slachtvee en vleesch, slaagde o. a. de heer P. Uyt- hoven, keurmeester voor slachtvee en vleesch te Middelburg. Aan den heer A, S. J. Dekker te Goes is opgedragen de bouw van een pijporgel ten behoeve van de Ned. Herv. Gemeente te St. Laurens, zoomede van een pijporgel voor de Geref. Kerk te Nnnspeet. Goes. Op het Zomerfeest der Christel. Jongelingsvereenigingen op Z.-Beveland Ring Nederlandsch Jongelingsverbonden Ring van Jongelingsvereenigingen op Ge reformeerden Grondslag, D. V. 28 Juni te Biezelinge te houden, zullen als sprekers optredenDs. W. Lindhout, van Amster dam ds. H. P. Stegenga, van Wolfaarts- dijk dr. L. H. Wagenaar, van Middelburg en ds. J. van den Berg, van Ter Neuzen. Ds. R. K. Hummelen, te Biezelinge, zal de openingsrede en ds. J. W. Drost,te Wemel- dinge, de slotrede uitspreken. Waarschijn lijk zal ook nog ds. A. S. Talma, lid der Tweede Kamer, op dit Zomerfeest optreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1