A eeniging onder voorzitterschap van dhr. J. de Koning in de consistorie der Geret. kerk. Na het zingen van Ps. 72 1, gebed en het lezen van Rom. 13 18, deed de secr. voorlezing der notulen van de verg. gehouden te Oostdijk, die onver anderd werden vastgesteld, waarna de pen ningmeester verslag deed van den toestand der kas. Door de vele uitgaven is er een tekort van ruim 14 gld. op een rekening van ruim 36 gld. Van de gelegenheid tot het betalen der contributie over 1906 maakten de meesten gebruik. Over de Mei vergadering van de centrale kiesvereeni- ging werd nog al wat gesproken en als afgevaardigden daarheen gekozen C. Haver- hoek, C. P. Vogelaar, G. Tramper en G. van Ham. Als afgev. naar de verg. van het prov. comité zullen gaan C. P. Vogelaar of H. Svbrandy. Nadat nog gespreken was over de wensohelijkheid van het steunen van candidaten bij herstemming, die onze kiesvereeniging bij eerste stem ming niet wilde, waarover de stemmen staakten, werd na rondvraag de verg. bij monde van C. P. Vogelaar met dankgebed gesloten. De behandeling van art. 6 van Ons Program moest om des tijds wille uitge steld worden. De ongunstige weersgesteld heid was wellicht oorzaak, dat slechts 14 leden aanwezig waren. Krabbendijke. De gaten in den dijk van den Karelpolder zijn dichtgemaakt. Dit werk kwam zonder tegenspoed voor spoedig klaar. Nu is men van de westzijde af begonnen met verzwaring en verhooging van den dijk. Ook de schade aan den Spuiput is weer hersteld. Serooskerke. Maandagavond had al hier in het gemeentehuis een bijeenkomst plaats van ingezetenen onzer gemeente, om een commissie te benoemen tot regeling van de feestelijkheden, waarmede men de aanstaande installatie van onzen nieuw benoemden burgemeester, jhr. W. Z. van Teylingen, wenscht te vieren. Dhr. P. van Hekken opende de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij de aan wezigen welkom heette en het doel der byeenkomst uiteenzette. Tot leden der feestcommissie werden gekozen dhrn. I. de Buck, G. Jobse, P. van Hekkeu, J.Lou- werse, P. C. van Dalsen, H. J. Versluijs en J. Simonse. Het eere-lidmaatschap der feestcommissie werd aangeboden aan de heeren J. R. Tak en dr. Van den Bosch en door beiden bereidwillig aanvaard. Bij het onweder dat Zaterdagavond woedde, werd de landbouwschuur van A. Westerbeke onder de gemeente Hoek door den bliksem getroffen en brandde af, met den geheelen inhoud, waaronder 7 paarden, 12 koeien,4 varkensen 100kippen. Alleen 5 koeien, die op de mestvaalt liepen, werden gered. Alles is, hoewel matig, verzekerd. Men schrijft uit St. Atinalatid lederen dag wordt het duidelijker, dat de voorspelling ten opzichte van het af sterven van boomen en struiken in de overstroomde streken van Zeeland niet overdreven is geweest. Reeds staan de wilgen en populieren langs de slootkanten in den Suzannapolder te Sint Annaland, die flink uitgeloopen waren, te verschrom pelen. De struiken van allerlei bessen zijn al geheel dood de heggen, die voor een deel boven water bleven, hebben maar alleen groene toppen de vruchtboomen, die vol blad en bloesem zijn gekomen, laten op warme dagen de teere bladeren slap hangen. Alles wijst er dus op, dat het houtgewas den zomer niet doorkomt. In het gedeelte van den polder, dat door het leggen van het Dominé'sdijkje maar elf dagen onder water geweest is, vertoont zich hetzelfde verschijnsel. Als men weet, dat bij een zoutgehalte in den bodem van 0,20 a 0,25 pet. van geen plantengroei sprake is, en het gehalte in Oud-Vosmeer is bevonden te zijn van 1,165 pet. tot 1,860 petkan men begrijpen, dat er van aanplanting van nieuw houtgewas voor eerst geen sprake is. Te Pretoria heeft zich een commissie gevormd om liefdegaven in te zenden voor den watersnood in Zeeland. Een van de eersten, die zijne gave bracht, was ds. H. S. Bosman, daarbij uitsprekende, dat twee flesschen fijnen wijn. De paus ge bruikte er wat van en liet de rest naar zijn rijtuig brengen. Na die lafenis en verkwikking genoten te hebben onderhield hij zich nog een oogenblik met zijne be zoekers. Onmiddellijk werd daaraan een eind gemaakt door den kolonel. „Heilige Vader", zoo klonk het, „wij moeten voort, de paarden zyn klaar". Een kort afscheid volgde en voort ging het. Meer dan één priester bleef naast het pauselijk rytuig loopen op den wegtus- schen Maison-Rouge en Limoges, ondanks het verbod van den kolonel, die niet gaarne eene berisping van den keizer zich op den hals zou halen vanwege deze openbare hul- debewijzen. Er was immers bepaald, dat de paus incognito zou reizen. Toch kon men niet verhinderen, dat de menigte toeliep, zoodra men in de onmid dellijke nabijheid der stad kwam. De kerk klokken werden uit alle macht geluid. En allerwegen klonk het: „Leve de H.Vader I" In de stad zelf kwamen de leerlingen van het seminarie hunne eerbiedige hulde be wijzen en om 's pausen zegen smeeken. Te Maguac, een klein stadje, hield de postillon op verzoek van den pastoor aldaar eenige oogenblikken stil. Doch toen deze laatste bij het geopende portier stond, om den pauselijken zegen te vragen en te hij gebruik wilde maken van de gelegeu- heid om aan Nederland te toonen, dat de dankbaarheid voor wat Nederland voor de Boeren gedaan heeft, niet vergeten is. Wegens den uitgemergelden toestand van het volk, mag men van hier geen groote sommen verwachten, maar wel kan gezegd worden, dat er voor het doel der com missie geestdrift bestaat. N. R. C. Zierikzee. In de naaste toekomst wor den voor het personeel aan de tram ten onzent gewichtige veranderingen voorbe reid. Het station Zierikzee wordt daar door een gewone halte. De heer Kromwijk wordt met 1 Juli verplaatst. De heer Weijers, de chef, gaat met 1 Juni naar Rotterdam, terwyl den ladingmeester, den heer Kwaak, Zijpe als voorloopige stand plaats is aangewezen. Met den tegen - woordigen pachter van het buffet in het station, den heer A. Adriaanse, worden vanwege de Maatschappij onderhandelin gen gevoerd over zijn aanstelling tot chef- ladingmeester. M. C. Onlangs is de verzameling levende dieren in Artis te Amsterdam o.a» ver rijkt met een lynxpaar. Reeds lang waren pogingen in het werk gesteld om een paar exemplaren van den Europeeschen lynx of losch machtig te worden. Deze dieren zijn in Europa nog slechts zeer schaarsch. Het mannetje, licht-grys, bruin van kleur, is afkomstig uit Scandinavië, 't iets donker gekleurde wijfje werd in de Karpaten ge vangen. In de dichte wouden van Noord en Midden-Europa kwam de lynx, door de Duitschers Wetterwolf genaamd, vroeger vrij algemeen voor, maarwegenszijn moord zuchtige bedoelingen jegens jonge herten, reeën, hazen, konijnen, fazanten en wilde hoenders, heeft men hem, als ten hoogste schadelijk voor de jacht op deze dieren, fel vervolgd en bijna geheel uitgeroeid. Het paar loschen in Artis schijnt thans aan hun kooi in het berenverblijf te zijn gewend geraakt, en de dieren verdragen eikaars gezelschap vrij goed. Hbl. De politie te Zaandam heeft de hand gelegd op een 13-jarigen knaap, die met een weggenomen schuitje 's nachts eenige zakken briquetten ontvreemdde uit een afgesloten brandstoffenbergplaats in deze gemeente, en die zijn brutaliteit zóóver dreef, dat hij die briquetten met een kar langs de huizen ging uitventen. De Arbeider vertelt het volgende staaltje van een woekeraar die volgens dat blad te Groningen zijn practijken uitoefentIemand had f 300 van hem ter leen en weer zonder borgen. Daarvoor nam hij de som van 45 gulden per jaar. Dit is een kleine 15 pet. Een ander had 000 gulden en betaalde als rente 7 gulden per week of goed 40 pet. Binnen twee- en-een-half jaar had de man z'n geld terug en had dan nog „recht" op „zijn" geld. Maandagmorgen werd in het plantsoen aan de Kennemerbrug te Haarlem in be schonken toestand aangetroffen de 80-jarige H. Hij lag aldaar in, het gras te slapen met een nog gevulde flesch jenever bij zich. De omstanders vonden het noodig, een agent van politie te waarschuwen, die hem van daar verwijderde en naar het politiebureau heeft meegenomen. Hij ver keerde in hoogst vervuilden toestand. Vroeger werd hij meermalen opgenomen in het Armhuis, maar om zijn aanhoudende dronkenschap weggezonden. By' een ploegbaas van de werkplaatsen der H. IJ. S. M. te Amersfoort en bij de leden van zijn gezin hebben zich ernstige verschijnselen van maagvergiftiging voor gedaan, vermoedelijk door het gebruik van ondeugdelijke worst. Een landbouwer te Ruinerwold begroef een gestorven vet varken achter zijn huis, maar vergat, zooals meestal ge schiedt, het vooraf met petroleum te begieten. Een paar dagen later ontdekte hij dat het opgegraven en meegenomen was. Waarschijnlijk wordt er dan worst van gemaakt, die voor de consumptie naar Holland, Den Haag of zoo, wordt verzonden. Van de 90 deelnemers aan het examen te Den Haag afgenomen door de Ver- eeniging van Gemeenteambtenaren, die diploma's uitreikt voor gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie, slaagde o. a. onlvaDgen, klonk uil het volgende rijtuig de barsche stem „Wie heeft dat portier durven openen Postillon, doorrijden Later werden maatregelen genomen om dergelijk oponthoud te voorkomen. Te Uzerches wilde kolonel Lagorse den paus zelfs niet toestaaD, stil te houden eerst een mijl verder bij een schamele herberg hield men halt. Zeer laat kwam men te Brives, waar men den Zondag zou doorbrengen. Een altaar werd opgeslagen nog dienzelfden nacht, om den paus in de gelegenheid te te stellen den volgenden morgen de mis te lezen of te hooren. Op dien Zondag was het geweldig druk in het „hotel de Bordeaux", waar de ge- gevangen kerkvorst zijn verblijf hield. Vijf kwartier lang defileerden de geloovigen voor Pius en kusten het kleine gouden kruis. 's Maandags daarop ging de stoet over Cahors, waar zich de geheeJe burgerij met den bisschop en zijn geestelijken aan 't hoofd bij het logement vervoegden, waar de paus was afgestapt, naar Montauban. Daar arriveerde men den lsten Februari. Ook daar dezelfde eerbied, dezelfde hulde. Toen men te Toulouse \ernam, dat de paus op reis naar Rome, Montauban pas seerde, om te Grissolles, zes mijlen van Toulouse, te overnachten, begaven zich mej. Gerritsz uit Haarlem. Zij is de eerste dame die aan dit examen, en met goed gevolg, heeft deelgenomen. Zij is benoemd tet ambtenaar ter gemeente secretarie van Zand voort. De penningmeester van „Ginneken Vooruit", en van het comité voor de burge meesterfeesten, té Breda, is Zondag met zijn gezin te half negen naar het vuurwerk gegaan en te kwart over tien thuisgekomen. Daar vond hij alle kasten open en ook de linnenkast, welke voor 't uitgaan gesloten was. Dra zag men, dal er gestolen was. In de linnenkast had een doos met f225 gestaan de doos stond er nog maar het geld was eruit, en eenige losse papiertjes met aanteekeningen lagen er naast. De groote som, waar het den dief waarschijn lijk om te doen geweest is, ruim f1000 van de feestcommissie, heeft hij niet ge vonden die zat ergens anders opgesloten. Direct werd er in de buurt alarm gemaakt en schoten verscheidene buren toe. De boven-bewoonster hadden om kwart over negenen iemand binnen hooren komen met een sleutel en toen gedacht, dat het de huisheer zelf was. Doch toen de hond zoo geweldig begon aan te slaan en te blaffen, „dat hem 't bloed uit de keel gesprongen moet zijn", toen begreep ze, dat er dieven waren. En wat deed ze toen Ze ging gauw naar bed De dief (of dieven) heeft enkel het geld meegenomen goud en juweelen, ook in de kast aanwezig, heeft hij laten liggen. Ook zilveren lepels en vorken, die voor 't grijpen lagen. Bij de politie is vaa het geval aangifte gedaan. Nestjes uithalen. Zaterdagmiddag viel een 12-jarige knaap te Schiedam uit een. populierboom waar hij bezig was nestjes uit te halen. Hij werd met gebroken rechtervoet huiswaarts gebracht. Dit is in één week reeds het tweede geval van een ongeluk met het nestjes uithalen. Den eersten wien dit Dinsdag overkwam is Vrijdag de rechterarm bij den schouder geamputeerd. Inbrekers gepakt. Vrijdagnacht is in de woning van den winkelier Timmermans te Venlo ingebroken. Het geheele onder huis werd onderzocht, alle kasten werden opengebroken. Eenige rijwielen, laarzen, kleeren en sigaren werden vermist. Maan dagmorgen omstreeks 4 uur, toen twee brigadiers der maréchaussée zich onder Maasniel op surveillance bevonden hoorden zij in een dennenbosch een verdacht geluid, en daarop afgaande, ontdekten zjj drie per sonen, volgens hun spraak Duitschers, en ontdekten tevens aldaar twee rijwielen, waarvan de kenteekenen van fabrikant er bereids waren uitgekrabt, het eene een dames- en het andere een heerenrijwiel. Op vermoeden, dat dezen de drie bovenver melde inbrekers waren werden zij door hen aangehouden en met de reeds verminkte rijwielen, van welke ook de banden waren stuk gesneden, geboeid overgebracht naar de kazerne der maréchaussée te Roermond. Onderweg bekenden zij dan ook de daders te zijn van den gepleegden diefstal. Bij fouilleering bleken zij nog in het bezit te zyn van allerlei voorwerpen, alsmede een dameshorloge, alles, zoo het scheen, van diefstal afkomstig, en waarvan de eigenaars thans nog onbekend zyn. Ook hadden twee hunner de ontvreemde schoenen aan. Zij zijn vervolgens in de gevangenis te Roer mond opgesloten. Het zijn drie jongens van 18 jaren. Zondagmorgen halftwaalf ontstond in de druk bezochte R.-Kath. kerk aan de Leeuwenstraat te Rotterdam een pa niek, doordat juist tijdens het orgel het Agnus Dei inzette, een kalklaag van het plafond ter lengte van 6 M. omlaag stortte, hetgeen niet alleen een zwaar geweld ver oorzaakte, maar tevens de kerk met een groote stofwolk vulde. Op de beide gaan derijen stormden de kerkbezoekers de trap pen af, wat zoodanig schrik en ontsteltenis veroorzaakte, dat eenige dames flauw vielen Toen de stofwolk was opgetrokken en men geen meerdere kalk hoorde neerstorten bedaarde de paniek. Persoonlijke onge lukken hadden gelukkig verder niet plaats. In de meening dat er brand in de kerk was ontstaan, stonden spoedig drie spuiten voor het gebouw, welke echter onverriehterzake weer naar huis konden gaan. niet minder dan 250 seminaristen naar St. Jory, om den paus voor te zijn. Ze brachten den nacht in schuren door. En toen zij den stoet in de verte zagen naderen, kende hun geestdrift geen gren zen, zij liepen hem tegemoet, den gen darme op den bok van het pauselijk rijtuig. Smeekende, den postillon order te willen geven om een oogenblik stil te houden. De man was echter daartoe niet te be wegen. Zelf was hij al 24 uren in de omgeving van den paus geweest, en hij had nog geen aandrang gevoeld, om hem even te gaan bekijken zooals hij opmerkte. De seminaristen verhinderden toen de rijtui gen voorttegaan, eenvoudig door de paar den bij de teugels te grijpen. Kolonel Lagorse kwam nu zelf het portier van het pauselijk rijtuig openen. De menigte knielde Deer en allen zongen het „Te Denm". In de nabijheid van Toulouse ge leek de tocht van den gevangene wel een triomftocht. Tegen den middag wemelden de straten van Toulouse van menschen. Omstreeks 50000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich opgesteld, ter plaatse, waar de koetsen zouden passeeren* En toen het rijtuig aankwam, waarin de paus was gezeten, viel de meDÏgte vol eerbied op de knieën. Zegenend bewoog zich de hand Onweer. Het onweer heeft ook Zondagavond kier en daar nogal kwaad gedaan. Een boerderij te Etten, door den bliksem aangestoken, brandde geheel af, slechts met moeite kon nog eenig huisraad gered worden. Te Doorn woedde een uur lang de donder, van regens vergezeld, die in de tuinen meren vormden zoo groot als niemand zich herinnert er ooit gezien te hebben. De bliksem sloeg in een woning en verwondde de bewoners. Te Eefde werd een boer derij getroffen, waarvan het woonhuis in minder dan geen tijd uitbrandde. Te Tilburg werd op niet minder dan dertien plaatsen brand veroorzaakt. Te Dussen brandde een door den bliksem getroffen boerderij geheel af Te Koegras wer den 7 vaarzen en kalveren in de weide gedood. Te Zand werd een boeren woning met haar ganschen inhoud een prooi der vlammen. Te Loon op Zand werd een looierij getroffen die spoedig tegen den grond lag. Te Zeist werd een dienstbode op straat door den bliksem getroffen en per draagbaar naar het zieken huis vervoerd. Te Wehl heeft een zoon zijn vader zoo ernstig mishandeld dat men voor diens leven vreest. Te Edam ging een 14- jarige knaap Zondagmiddag zwemmen. Eensklaps zonk hij in de diepte weg en verdronk. Te Ooltgensplaat geraakte een 3jarig meisje in een onbewaakt oogen blik in de sloot voor de ouderlijke woning. Hoewel spoedig door de moeder op het droge gebracht, mocht het niet gelukken het bewustzyn weer op te wekken. Zondag is te 's-Gravenhage de onder bibliothecaris der koninklijke bibliotheek, dr. Kraenther, door een electrische tram aangereden. Hij geraakte te water en ver keert in zorgelijken toestand Zondag middag kwamen te Diemen twee wiel rijders met elkander in botsing, met hat treurig gevolg dat een van beiden van de fiets afsloeg en met zijn oog op een paaltje terecht kwam, zoodat dat lichaams deel geheel uit zijn hoofd lag. Te Oirsbeek kreeg de dienstbode van den molenaar, terwijl zij naar den molen ging om meel te halen, een slag van een der wieken tegen het hoofd en bezweek aan de gevolgen. Schipper Swietinck met zijn voertuig zand liggende te laden op den IJsel bij Kampen, miste op eenmaal een zijner kinderen een vijfjarig jongetje. Daar het nog niet terecht is, vermoedt men dat het al spelende te water geraakt en verdronken is. Te Amsterdam is een onbekende oude heer aangereden door een fietsrijder, tegen den grond ge slagen en bewusteloos naar 't ziekenhuis gebracht, waar hij reeds overleden bleek te zijn. Een krasse grijsaard. De heer A. Lantinga te Scheemda, die heden zijn 84e levensjaar bereikt. 24 jaar was hij raadslid dezer gemeente, waarvan 20 jaar wethouder, terwijl hij nog altijd, van af 1870, lid is van het college van zetters. Hij geniet steeds een goede gezondheid en bespeelt 's avonds nog immer dezelfde viool, waarmede hij 70 jaar geleden, als lid eener jongelings muziek-vereeniging uitvoeringen hielp geven. Pokken. Te Groningen is de pok- kenlijder, Mormonen-zendeling Gould over leden. Geconstateerd is, dat het jongetje aan den Bedumerweg, waarvan melding is ge maakt, waterpokken heeft. Er zijn nu nog twee lijders. Te Martenshoek bij Hooge- zand is in een schip pokken uitgebroken. Te Wildervank is een geval van pokken bij de vrouw van een vrachtrijder gecon stateerd. Celebes. Den 20en April maakten hun opwachting in Posso de hoofden der To-Napoe: Oema i Soli, Oema i Tahoinki en Oema i Batoeroe. Laatstgenoemde was de aanlegger van den tokoroof in Tam- barana in 1904. N. R. C. Van bevoegde zijde bericht men, dat van een automobielongeluk, aan H. M. de Koningin-Moeder overkomen, zooals Tubantia meldde, gelukkig geen sprake behoeft te zijn. Gaande per automobiel van Burgsteinfurt naar Bentheim, kwam dit rijtuig in aanraking met een slagers van den grijzen Pius over de saamge- stroomde, devote menigte. Eerst toen het rijtuig in den faubourg St. Agne was verdwenen, hielden de luide toejuichingen op. Telkens op den verderen tocht hadden dergelijke tooneelen plaats. Een kreupele dame, vol verlangen om den H. Vader te zien en te begroeten, werd door een der officieren naar den paus ge dragen, en ontving als loon van hare hulde de woorden„Moge God u troosten". Op deze wijze zette de gevangene zyn reis voort. Van stad tot stad. Te Moux zou hij overnachten. Na den bisschop kwam de prefect en zijn gezin den paus begroeten. Deze lag echter reeds te bed. Er was geen slaapkamer meer vrij en alzoo bleef de prefect dien geheelen nacht bij 't vuur zitten wachten. Toen hij den volgenden morgen bij Pius werd toegelaten, knielde hy voor hem neder en kuste zijne voeten. Daarna vroeg hij den paus zijn degen te zegenen, dien hij hem voorhield. Eerst aarzelde de kerkvorst een weinig, om aan het verlangen van dien prefect te voldoen. Glimlachend zei hy „Maar dat is een werktuig voor oorlog en niet voor vrede." „Ik verzeker uwe heilig heid, dat ik er geen slecht gebruik van zal maken", antwoordde de aangesprokene, wagen, waardoor de machine"" zoodanig werd beschadigd, dat de inzittenden, Hare Majesteit en de vorst en vorstin van Bentheim, de automobiel moesten verlaten en in eene andere, die volgde, den tocht moesten voortzetten. Meer beteekenis had dit geval niet. Een woedende storm, welke gisteren boven Leuven heeft gewoed, heeft in die stad onberekenbare schade aangericht. Het laaggelegen gedeelte der stad liep onder water. Het water stond van 80 c.M. tot 1,50 M. hoog in de straten. Over een lengte van 80 meter zijn de muren van huizen ingestortook de Tivoli-brug stortfe in, waardoor de verbinding met Luik geheel verbroken is. Ook Blauwput en Kesseloo staan onder water. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Een gezelschap bedevaartgaagers, dat zich te Leuven be vond, kon de stad niet verlaten. Een groote gasfabriek. Berlijn heeft bij zijn gestadige uitbreiding een nieuwe gasfabriek noodig gehad en die is thans gereed gekomen. Zij is de grootste in Europa en haar terrein beslaat in de voor stad Tegel een oppervlakte vau 50 hectaren. Daar is een fabrieksstad verrezen met tal van gebouwen, straten, pleinen, bruggen, een haven (aan het Tegeler-meer), een spoorwegnet, waterleiding en krachtstation. Elk zuiveringshuis beslaat een ruimte als van het Berlijnsche stadhuis. Elk retorten huis is zoo groot als een der reuzen booten van de. N. D. Lloyd. De kolenbergplaats heeft een lengte van 574 eri een breedte van 52 meter; zij kan 16,000 wagonladingen opnemen. Tot dusver is nog pas een derde deel der inrichtingen in gebruik. Voor den bouw daarvan zijn 12'/2 millioen kilo ijzer gebruikt, aangevoerd in 1246 wagon ladingen. De gashouder is 76 meter hoog en heeft een middellijn van 95 meter hij kan 140.000 kub. meter gas bevatten en de groote circus van Berlijn (Busch) zou er in geborgen kunnen worden. Zoo veel mogelijk wordt mechanische kracht toegepast; o. a. kranen voor het laden en lossen van kolen, welke in één greep 2000 kilo kolen of 35 hectoliter cokes kunnen pakken. In gebruik zijn voorloopig 2 gaskrachtmachines, elk van 400 paar- dekracht, waaruit een electrische stroom naar alle richtingen wordt overgebracht. Het buizemiet in den bodem van deze gasstad gelegd, heeft een gezamenlijke lengte van ruim 30 kilometer. Bij alle inrichtingen is in hooge mate voor de gezondheid der werklieden en beambten gezoigd. Elke werkman heeft zijn eigen kastregen baden, wasch kamers, schaft- kamers zijn talrijk, ruim en licht. Als het werk geheel gereed is, zal het eiken dag een millioen kub. meter kolen- en watergas kunnen leveren. De gezamen lijke kosten zijn op 60 millioen mark ge raamd, waarvan tot dusver 25 zijn besteed. De toestand van anarchie in Marokko houdt aan. De schermutselingen tusschen de troepen van den pretendent en die van den sultan worden dagelijksche kost aan de oevers van de Moulouja. Telkenmale treden de ruiters van den Maghzen aanvallender- wijze op, steken op doorwaadbare plaatsen de rivier over, en trekken weder naar hun kamp, na teruggeworpen te zijn. Geen enkele van die aanvallen wordt grondig doorgezet, en de toestand kan lang zoo blijven; hij is eeD gevolg van de vechtwijze der Marokkanen; zoowel aan de zijde van den pretendent als aan die van den sultan, vertrekken de ruiters of infanteristen slechts met een twaalftal patronen gezien de on overwinnelijke neiging van alle Arabieren om 't kruit te doen spreken, zelfsnoodeloos, zoo begrijpt men dat de munitie spoedig uitgeput raakt. Dan trekt zich de infanterie terug en de cavalerie gaat nog een tyddoor, met de sabel te vechtenmaar het meeren- deel van de ruiters van den Maghzen zijn tot dusverre niet voorzien van een dergelijk wapen, dat integendeel in 't bezit is van alle ruiters van den sultan dit verklaart de minderheid van de cherifiaansche cava lerie, die steeds wordt teruggeworpen door de ruiters van den roghi. Toen de eerste gevechten aan de Mou louja werden geleverd, vervoerde men de gewonden naar Port-Say, waar ze door den militairen arts Van Marnia werden En de paus zegende den degen met hand- oplegging. In de buurt van Montpellier was de bisschop dier streek zóó ontroerd, dat hij geen enkel woord kon uitbrengen. Pius voegde hem vriendelijk toe„Ik begrijp u en reeds bij voorbaat sta ik u toe, al wat ge voor uwe diocese vragen wilt". Te Nimes daverde het van de toejuichingen bij den doortocht; te Beau- caire werd het pauselijk rijtuig begeleid door het stedelijk bestuur, door nationale garde en het muziekkorpste Aix liep de geheele bevolking uit. Winkels en scholen werden gesloten tot de stoet ge passeerd. Vóór zijn intocht te Nimes spande men de paarden van het rytuig, en trok de menigte de koets tot aan het raadhuis, waar zijn heiligheid uitstapte. De geheele stad was geïllumineerd. Eindelyk was het doel van den tocht be reikt. Het was Savona, van waar paus Pius twee jaren geleden was weggevoerd naar Fontainebleau. Den 1 Oen Maart werd de gevangen paus op bevel van Napoleon die den mogendheden, welke hy met moeite bekampte, een blijk wilde geven van zijn vriendelijke bedoelingen, uit zyne gevan genschap ontslagen. Door bemiddeling en goede zorg van den prefect van Monte- notte kon Pius VII Savona verlaten en zich naar Rome begeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2