Gemengde Berichten. r I -J 111T 017. Snippers uit de oude doos. Kerknieuws. kleven talrijke practische bezwaren aan. Zoo kan o.a. de bepaling, dat ziekte-uit- keering gebonden is aan den duur van een opzeggingstermijn, zeer nadeelig voor den arbeider zijn. Er ontbreekt een regeling betreffende den wachttijd, welke minister Veegens voor de ongevallenwet toch noodig vond ter voorkoming van voorwending en andere misbruiken. Spreker meende dat de artikelen in ieder geval gewijzigd moeten worden in dien zin, dat de regeling meer onderscheidt naar de duurzaamheid van dienstbetrekking en dat de waehttijd wordt geregeld. De heer Blooker, oud-liberaal, genees kundige, en als man van de praktijk vol komen bevoegd hier een woordje mee te spreken, waarschuwde eveneens tegen deze artikelen (1638c en 1638ij). Zelfs een dokter, zoo zei hij, kan bij de eerste waar neming niet terstond uitmaken of hij te doen heeft met een zieke die 'tis, of met een die 't er om doetof hij voor zicli heeft een katterigen Maandaghouder of een typhuslijder in eerste begin (incuba tietijdvak Bij het maken der Ongevallenwet had men het advies van bevoegd geneeskun dige zijde in den wind geslagenthans plukte nteu van het bedenkelijke stelsel in 't bijzonder van de uitbetaling der ge neeskundigen per verrichting, de wrange vruchten. Dat reeds moest eea voldoende les zijn om de geheele zaak die ons nu bezig houdt, aan te houden tot de behan deling der ziektewetwantlater terug komen op hetgeen men thans tamelijk ondoordacht wilde neerschrijven, zou on mogelijk blijken. De minister Van Kaalte, sterk door zijn meerderheid links plus een aanzienlijk deel der rechterzijde, doch zwak door 't gemis van afdoend tegenbewijs, antwoordde met een booze opmerking over het geop- poseer der oud-liberalenontkende dat hier vooruitgeloopen werd op de ziekte verzekeringswet trachtte te doen geloo- ven dat het hier niet was dwingend recht omdat immers weigering aan de zijde van den patroon is toegelaten, waarop dan bjj proces kan uitgemaakt worden of de zieke waarlyk ziek was, waarvan de bewijslast op dezen laatste rustenz. Altegaar zwakke argumenten, omlijst door phrasen om het „sociale" gevoel en medegevoel op te wekken. De rede van den minister, ook nadat minister Veegens hem te halp geschoten was, maakte op de tegenstanders weinig indruk. Stuk voor stuk werd zij door dhr. Tydeman uiteengerafeld en in haar zwak heid tentoongesteld. Glashelder toonde deze spreker aan dat deze bepalin gen een belemmering zullen zijn voor de ziekteverzekering, en dat verplichte uitkeering van 't loon ook bij voorgewende ziekte, niet alleen aan ambtenaren en dienst boden, wat veel meer zal voorkomen, en dus veel erger is, aan alle werknemers over een zeer langen tijd, zij 't ook al in den vorm van ziekengeld, wordt voorge schreven, waarbij de arbeider aan 't langste eind trekt, wijl zijn loon doorgaat en bij protest van den patroon zich den weg tot gratis procedure geopend ziet, waarbij hij niets te verliezen heeft. Wij hopen dat aan deze juiste bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen De poging om een modus vivendi te vinden, blijkt reeds beproefd te zijn. Althans de heeren Heemskerk, De Waal Malefijt, Regout en Van Wijnbergen hebben de volgende amen dementen voorgesteld betreffende artikel 1638c. 92 DOOK S C A L D I S. AXEL. Een bezoek te brengen aan een der oudste en in de geschiedenis meest bekende plaat sen van het voormalige 5de district, aan het indertijd door oorlogsrampen geteis terde Axel, staat voor heden op ons reis plan. In welken tijd A.ref is gesticht is moeilijk te bepalen. Volgens sommige schrijvers kwamen de Denen hier voor het eerst in 837, en zouden dezen de stad gesticht heb ben maar uit andere, geloofwaardige bronnen weet men dat heer Robert reeds in 813 hier eene kerk zou gesticht hebben. Vermoedelijk zullen wel de Denen de plaats tot meerderen bloei hebben gebracht en zal de naam Axel van hen afkomstig zijn. Bij de oudere geschiedschrijvers wordt de naam Axla geschreven en ook wel Axela, welke namen een Sterkte, Slot, Kasteel of Burcht beteekendenwaaraan trouwens de meeste steden hun oorsprong te danken hebben. Axel was de oude hoofdplaats van Axeler- Ambacht, ook eenmaal een eiland, dat in den loop der tijden door overstrooming en inpoldering herhaaldelijk van gedaante veranderde. Naar Axel noemde zich een oud en edel Vlaamsch geslacht, dat reeds in de 9e eeuw bekend moet zijn geweest. Axeler-Ambacht behoorde omstreeks het jjV jaar 1000 aan Vlaanderenmaar door het huwelijk van Graaf Robert, in 1063, met Geertruide, wed. van Floris 1 Graai' van Holland werd hem tot huwelijksgift ge- geven het laud van Aalst, de vier Am- Dachten, waaronder Axel, en de rwfeilanden van Zeeland, Walcheren, Z.- en N.-Beveland, Wol/aartsdijk en Borselen, waardoor Axel ceu kleinen tijd van Vlaanderen werd ge scheiden, het overige van dit gewest kwam aan Roberts broeder, Boudewijn VI. De Het is nu eenmaal een feit dat er patroons zijn ook die zich Christelijk noemen die geen cent uitkeeren aan hun schappe lijke knechts, wanneer zij eenigen tijd door ziekte afwezig zijn, en dat terwijl die patroons het goed doen kunnen, en krach tens het Woord Gods, waarop zij zich in andere gevallen wel weten te beroepen, hunne verplichtingen in dit opzicht wei kennen. Dezulken door de wet te laten dwingen, is een maatregel die wij op zichzelf zeer toejuichen. Maar er moeten maatregelen zijn teg'-n 't «er om doen" (simulatie) en steun voor die minvermogende gezinnen waar de inwonende arbeider of meid door een langdurige krankheid bezocht wordt en men de dokters-rekening zelfs van de naaste familie ternauwernood kan betalen. Er zal van daag nog menig woordje over deze belangrijke quaestie gewisseld worden. I. In liet eerste lid van artikel 1638c, worden de woorden »voor eenen tijd, niet langer dan de opzeggingstermijn" vervangen door: »voor eenen korten, naar billijkheid te berekenen tijd". II. In het eerste lid van art. 1638c worden tusschen de woordentongeval" en »verhin- derd" gevoegd de woordendineer dan twee dagen". III. Het tweede lid van art. 1638c wordt ge lezen als volgt »Komt hem in zoodanig geval krachtens eenige wettelijk voorgeschreven ziekte- of ongevallen verzekering, of anders dan ingevolge eenig wet telijk voorschrift uit een fonds of krachtens een overeenkomst van verzekering, een geldelijke vergoeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering". Indien de gansche rechterzijde en de oud-libe ralen deze verbeteringen helpt aanbrengen, dan is althans één onbillijkheid weggenomen, en worden de artikelen meer aannemelijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brakel G. Benes te Hoog Blokland. Aangenomen naar Vollenhove door L. Boersma te Haulerwijk. Bedankt voor Coevorden door W. v. Dooren te Drempt. Ds. P. N. Pikaar te Dieren, vroeger te Kootwijk, Hoogbloklaud, Rhenen en (1889'92) Goes, viert Zondag 13 Mei zijn 40-jarige ambtsvervulling. Geref. Kerken. Beroepen te Giesen Oudkerk J. H. Jonker te Wormerveer. Middelburg. Tot afgevaardigden ter particuliere synode zijn door de classis Middelburg benoemd primi, ds. Littooij en dr. Wagenaar; secundi, ds. Bouma en ds. L. F. Kerkhof. Ouderlingen primi G. v. d. Putte en S. Louwersesecundi, ,T. Louwerse en K. Melis. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Utrecht F. LeDgkeek te Harlingen. Oud-Geref. Gem. Aangenomen naar Patersoti(N -Am.) door J. C. Wielhouwer te Oude Tonge. Iz A 1) IJ O LJ W. Het Drievondig Verbond. Ik bedoel niet de beroemde triple alli antie door Jan de Witt's scherpzinnigheid in het leven geroepen, om aan Lodewijk XIV „tot hier toe en niet verder" toe te roepen, noch die welke in Europa tegen woordig nog bestaat en Duitschland, Ita lië en Oostenrijk verbindt of niet verbindt, scheiding duurde echter slechts tot 1076, toen Boudewijn stierf en Vlaanderen, door tusschenkomende twisten veroverd werd door Graaf Robert, zoodat deze nu Heer van de geheele landstreek werd hij ver hief toen het leen te Keulen aan Keizer Hendrik IV. In 1244 kwam het Graaf schap Vlaanderen in bezit van Margaretha, doch van Graaf Boudewijn en moeder van Guy van Dampierre, welke doorgaans be kend is onder den naam van de zwarte Magriet. Doch deze ongelukkige Vorstin, in gebreke gebleven zijnde, om het Leen van Vlaanderen voor genoemden Keizer te komen verheffen, werden de landen van Aalst, de ambachten Hulst, Axel, Assenede, en Bouchoute verklaard aan het Rijk ver vallen te zijn daarbij was zij onvoorzichtig genoeg, om zich in een oorlog te wikkelen met Willem II Graaf van Holland, die, sinds den dood van Hendrik, landgraaf van Thuringen, tot Roomsch Koning was verheven. Jan van Avesnes, een voorzoon van Margarethain verbond met den Bisschop van Luik, viel in 1248 met een groote krijgsmacht in deze streken alles werd uitgeplunderd en verwoest en moest Axel het ook deerlijk ontgelden. Het getal ge vangenen uit het- leger van Avesnes was zóó groot, dat Margaretha eene som van 60,000 gouden pennDingen, als losgeld moest uitkeeren, voorzeker een enorm be drag in die dagen. Nauwelijks was de oude twist met de Hollanders geëindigd, of het Vlaamsche zwaard, gewoon van bloed te druipen, ging dit nu tot zijn eigen land wenden. In het jaar 1325, onder de re geering van Graaf Lodewijk, werd het aanzienlijke Gent en de vier Ambachten, die te voren steeds nauw aan elkander verbonden waren geweest, door binnen- landsche twisten vaneen gescheiden, De krijgsbenden van het land van Waes, Hulst, Axel, Assenede, Bouchoute en het Brugsche Vrije, belegerden Gent en plun derden en vernielden alles in den omtrek; doch men dwong de belegeraars spoedig het beleg op te breken, en de Gentenaars, zoo ge het nemen wilt, doch ik heb het oog op het drievoudig verbond in de land bouwkunde en wel in de bemestingsleer. Het is de alliantie tusschen kali, phos- phorzuur en stikstof. Men moge hierover nu reeds veel geschreven hebben, de feiten wijzen het uit, dat ze toch nog niet tot de kennis van alle landbouwers is door gedrongen. Nog niet alle landbouwers begrijpen, dat alle planten, om tot volko men ontwikkeling te komen, behalve enkele stoffen, die gewoonlijk in voldoende hoe veelheid in den bodem aanwezig zijn, in de eerste plaats in betrekkelijk groote hoeveelheden noodig hebben alle drie de stoffen, welke tot het drievoudig bemes- tings verbond behooren, namelijk de kali, het phosphorzuur en de stikstof, drie stof fen, welke niet altyd in voldoende mate in den bodem voorkomen. Dit is in elk geval zeker, dat men de bijzonderheden van deze alliantie niet genoeg in het oog houdt. Die bijzonderheden wil ik nog eens kort bespreken. Hoe meer men van de eene stof ge bruikt, des te meer moet men ook van de andere nemen, om door een grooteren oogst voldoende winst te maken. Een landbouwer heeft b.v. op zyn akker eenige balen chilisalpeter gestrooid en meent daarmede genoeg bemest te hebben. Nu zijn er twee gevallen mogelijklo. de akker bevat genoeg phosphorzuur en kali en zal door het chilisalpeter een groo teren oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een evenredig deel phos phorzuur en kali verliezen, want het eigenaardige is, dat niet de stikstof alleen verbruikt wordt, doch altijd stikstof n kali ón phosphorzuur. Hoe meer er van het eene is, zooveel te meer wordt er ook van de beide andere vereischt; 2o. is mogelijk, dat de akker niét genoeg phosphorzuur en kali bevat. Hij kan dus voor de gegeven hoe veelheid chilisalpeter ook niet genoeg af staan. Het gevolg daarvan is, dat niet alle chilisalpeter gebruikt wordt en de oogst dus ook niet naar evenredigheid grooter wordt. Aldus is er door gebrek aan phos phorzuur en kali, verlies aan chilisalpeter en zijn er kleinere oogsten. Kali is onder de drie genoemde mest stoffen die, welke vaak ontbreekt. In som mige streken begint men de zaak in te zien en laat men de Kali nooit weg. In andere wordt de akker er zeer stiefmoederlijk mee bedeeld. Men weet gewoonlyk niet, welke groote verliezen men daardoor lijdt, hoeveel stik stof en phosphorzuur er door gebrek aan Kali verloren gaat, en hoe de oogst juist door het te weinig aan die ééne meststof gedrukt wordt. Hoe vaak gebeurt het, dat een landbouwer van meening is, dat elk gewas een bepaalde meststof noodig heeft en men b.v. alleen chilisalpeter of alleen superphosphaat geeft. Dit is dan alleen juist gehandeld, als men overtuigd is, dat de bodem genoeg Kali heeft, wanneer dus b.v. de voorvrucht een rijke Kalibemesting heeft gehad. Gij kunt er dan ook van verzekerd zijn, dat gij, wanneer ge, by genoegzame bemesting met stalmest, chili salpeter, peru-guano of superphosphaat, geen rijke en uitstekende oogsten verkrijgt, de schuld hiervan in negen en negentig gevallen van de honderd te zoeken is in het Kaligebrek, terwijl ge door Kaïniet, patent kali of een ander Kalizout te geven, het meest gewenschte resultaat zoudt ver krijgen. Ziedaar het groote geheim van het Drie voudig Verbond in de bemesting. ODder aanvoering van hunne bevelhebbers, na een bende van 800 man verslagen te le hebben, vonden middel om zich weder van het land van Waes en de vier Am bachten te verzekeren. Ka in 1336 een verdrag gesloten le hebbeD, was dit echlcr niet van blijvenden duur, sedert 1380 bleven de onlusten tus schen den Graaf en die van Gent voort duren, wat ook ten gevolge had dat o. a. de kloosters van Ecloo en Baudeloo en de steden Thielt en Axel en de omliggende plaatsen in vlammen opgingen. Den 18 Oct. 1385 werd eindelijk de vrede geteekend. In de volgende eeuw echter kwamen de oude veeten wêer boven, en gedurig was Axel bij de twisten en invallen de lijdende partij. Toen de stad, in 1452, bij eene bele gering door Filips van Bourgondië verbrand werd, was 't met haar welvaart gedaan. Toen tijdens de Spaansche beroeringen in 1573, de Hertog van Alva vertrok, bad deze tot zijn opvolger benoemd Louis de Requesensdoor diens komst, verbe terde de toestand ook hier niet, men ging in Axel, waar de Spanjaarden nog mees ter waren, voort met plunderen en moor den. In Febr. 1574 had men hier niet alleen zekeren Jan de Buck, als Hervor mingsgezind, opgehangen, maar men ging zelf zóóver, dat men eenige Zeeuwsche kooplieden, die voor zaken hier aanwezig waren, vermoordde. In Zeeland besloot men over deze gruwelijke daad, wraak te uemen. In den nacht van 26 Juli 1574 landden eenige schepen te Neuzenmet 500 man voetvolk trok men naar Axel van deze 500 man, werden er 200 in eeis hinderlaag verborgen. Dit was bij de Spanjaarden niet bekend. Bij een uitval door dezen veinsden de 300 Geuzen te vluchten en kwamen alzoo de vijanden in de hinderlaag. Bloedig strijdende, wer den alle Spanjaarden om het leven ge bracht en werd de openstaande stad aan de woede der Geuzen overgelaten, die de kerk en de aanzienlijke gebouwen in brand staken en alles vernielden, RECLAMES, Waar hangt uw geluk van af. Het is zeker dat het geluk niet kau bestaan zonder eene goede gezondheid. Als gij ziek zijt, weet ge het beter als iemaud anders. ele lieden die lijdende waren, die ongelukkig waren, hebben de gezondheid terug gevonden, het geluk om dat zij adverteuties lazen. Zij hebben er de aanwijzing gevonden van het genees middel dat hen genezen heelt. De Pink Pillen geven steeds bewijzen van genezing en liet vall U gemakkelijk te zien of Uwe ziekte gelijkt op die der genezene personen, wier cerlilicaten wij publiceeren. Als gij dezelfde verschijnselen hebt, zullen de Pink Pillen ongetwijfeld voor U doen wal zij voor hen gedaan hebben. Het schijnt zonderling te zeggen dat het geluk som tijds afhangt van het lezen eener adver tentie. Zulks is evenwel de zuivere waar heid. De heer Christiaan, Bleekstraat 16, te Ginneken schreef onlangs Sedert langen tijd was ik door alge- raeene zwakte aangetast. De geringste krachtsinspanning liet mij geheel en al uitgeput. Deze zwakte verspreidde zich niet alleen aan mijne ledematen, al mijne organen leden er onder en in 't bijzonder mijn maag. Al de geneesmiddelen die ik genomen had, hebben mijn toestand niet kunnen verbeteren. Alleen nadat ik de Pink Pillen gebruikt had, waarvan ik zoo vele wondervolle genezingen gelezen had, heb ik mij verlicht gevoeld. Ik kan be vestigen dat vanaf den derden dag van behandeling mij beter gevoelde en dat ik zeer snel genezen ben geworden. De heer Parijs, wachtmeester, Comman dant der brigade van de Koninklijke Maréchaussees te Sneek, schrijft Ik ondergeteekende verklaar dat rnijue vrouw van eene vreeselijke maagziekte genezen is geworden, die haar vrees'lijk deed lijden, Ondanks al de voorgeschre- vene behendeliugen, die zij op nauwkeurige wijze volgde,veranderde haar toestand niet. Zij leed steeds. Zij heelt toen de Pink Pillen willen nemen, waarvan zij de zoo merkwaardige genezingen gelezen had. De Pink Pillen hebben haar een goeden eetlust, eene goede spijsvertering gegeven en hebben al hare ongemakken doen ver- dwijueneD. Het is niet mogelijk deze kompleete geneziDg niet aan de Pink Pillen toe te schrijven, want de andere geneesmiddelen hadden op haar geen invloed gehad. Veronachtzaamt de aanwijzingen niet, die U gegeven worden door hen, aan wien de Pink Pillen goed gedaan hebben. Volgt hun voorbeeld, als gij geene bevrediging met de behandelingen die gij tot op heden gevolgd hebt. De Pink Pillen zijn een buitengewoon krachtig geneesmiddel en zij kunnen U genezen. Kijkt naar geen kleine uitgave, die U veel geld kan doen winnen door U eene volmaakte gezondheid te geven, die U in staat zal stellen U met lust en ijver om Uwe bezigheden en zaken te bekommeren. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagziekten, rheuma- tiek. Prijs f 1.75 de doos f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Toch bleef de stad nog in handen van Spanjeniet lang echter meerbij den dood van de Requesens op 5 Maart 1576 kwam het bestuur des lands in handen van den Raad van State, Kort daarna sloegen de Spanjaarden, uit hoofde van wanbetaling aan het muiten en bedreven in de stad zulke gruweldaden dat de Raad op Zondag 29 Juli de oproerigeu voor vijanden des lands verklaarde. De voortdurende euvelmoed van den vijand, veroorzaakte dat de Staten van Vlaanderen, buitengewoon vergadert te Gent, den 14 Sept. besloten zich, in vereeniging met de andere Provinciën te wapenen en vervolgens de hulp in te roepen van den Prins van Oranje, en ook Vlaan deren van het Spaansche juk te verlossen. (^o'rrieraierist)' V»., WW WVIVA«WWWW* van de beste man- 5.44 6.7 7. 9. 12.5 -happen in stilte uit Neuzen en kwamen i2.iftgen den morgen te Axel aan. Wyl de 12.23 "ten gesloten waren, kon men moeilijk 12.31 .issen hoe in de stad te komen; ein- I2-J?elijk verstoutte zich een soldaat om langs I2- len Steenen Beer, die het water scheidde rI2"n de stadsvesten de wallen te beklimmen. 1-2 Iet gelukte hem, zonder gezien te worden, Wederom werd aan het station te Goes eene goede verbetering aangebracht. Aan de stadszijde werd n.l aan den gevel een flinke klok aangebracht, waarop men zoowel over dag, als des avonds door verlichting er achter, op goeden afstand, den tijd kan waarnemen. Tholen. Betreffende de dichting van het gat in den overstroomden Slabbecoorn- polder, dient nog gemeld, dat men met de werkzaamheden goed opschiet. Daar de zoogenaamde giergetijen in aantocht waron en nu zijn ingetreden reeds, was men steeda met alle man bezig een bestaanden dam op zoodanige hoogte te brengen, dat hij ook voor deze hooger loopende getyen verre boven hoogwater uitstak wat dan ook volkomen gelukt is. Reeds is men ook begonnen om de sluis, doorwelke de Slabbekoornpolder zijn water geregeld uitloost open te werken, zoodat de boorde volle slooten en greppels, waar die nog zijn overgebleven, spoedig hun water zullen kunnen ontlasten. Dedraiuecrbuizen voor zooverre deze polder er reeds voor een groot deel mede gelegd was, zullen moeten worden opgegraven en schoonge maakt, of zoo de kosten dit werk niet loonen, 't land onmiddellijk 't zij van grep pels of nieuwe buizen voorzien worden. Door den geheelen polder liggen als het ware de stukken derrie en veen, uit den grondslag des dijks opgebersten. Van daar ook dat de voet des dijks op die plaats ook geheel was weggespoeld, omreden zyn voetstuk rustte op een zachte derrie- en veenbodem dat wel het ongunstigste ge val mag genoemd worden, waarop een zeedijk gebouwd is De greppels zitten overal vol of zijn gelijk gedreven met het overige land. We ontmoeten óok op onder scheidene plaatsen, een vrij aanzienlijke hoeveelheid zeezand, dat ook door het lossen der bakken op de zinkstukken of met inkomende getij van af daar, de polder indwarrelde, en zich verder cp het op het bouwland by banken als 't ware nederzette. De geheele aanblik is voor den landbouwer allerdroevigst. Jaren zullen er noodig zijn, om deze kostelijke bouwgrond weer even vruchtbaar te krijgen. De aardappel- en bietenhoopen, gedeelte lijk uitgespoeld, zijn alle reeds rot en als het ware vergaan. De wilgenkoppoten, die onder aan den dijk staan, zullen ook geen blad meer dragen. Voor 't grootste gedeelte zijn ze reeds dood of stervende. Even zoo met de boomen op de hoeve van Van Dalen. De man is reeds bezig zyn hoeve te herstellen, 't zij met planken te slaan, aan schuur of dorschvloer. Voor het overige kan hij niets uitrichten omrede zijn gansche hoeve met land verdronken geweest is. En hy nog niet eens met paard of wagen zyn hoeve zou kunnen bereiken omdat het dijkje nog voor eerst niet klaar is. Voornoemd dijkje, waarin 4 groote gaten gespoeld waren, is nu ontzettend ver hoogd en verzwaard. Toch, er langs gaande ziet men dat er nog plaatsen zijn, voornamelijk daar waar de gaten zich bevonden hebben, dat het uiteendrijft, en nog niet erg vast gezet is. Gaat men van hier naar Oud-Vossemeer zoo ziet men vanaf de Karnemelkspothoeve tot den Oud-Vossemeerschen molen geen enkel paard in 't veld om te werken. Ook geen menschen, ja een enkele, die met een schop de greppels reinigt. Dat is al. Den geheelen aanblik is doodsch. En onwille keurig moet men denken aan het psalmvers: kerke ige seke 7- 9- 7.8 9-9 9.16 9.24 9-31 7.28 9-39 9.50 9-57 10.2 10.12 10.19 I0.32 1583. De ingenomen plaatsen en landen van Waes en Beveren, met de steden en ambachten van Hulst en Axel, en de heerlijkheden van Saaftingen en St. Jan steen waren nu genoodzaakt een verdrag van verzoening met Burma te sluiten. En nu eindelijk naderen wij tot dat heugelijk tijdstip, waarop Axel eindelijk voor goed aan de Staatsche zijde kwam. Gedurende de onlusten tusschen den Bisschop en het Kapittel van Keulen, trok Panna, op verzoek van den Beierschen Keurvorst van Nuis en belegerde die stad op 10 Juli 1586. De jonge Prins Maurits met den Gou verneur Sidney werden nu uitgezonden met 3000 man, zoowel te voet als te paard, om een inval in Vlaanderen te beproeven, n den nacht van 16 op 17 Juli 1586 trok als bevelhebber namens Prins Man- met een aantal r ^jgiinnen de veste te komen, onmiddellijk r iizzloor andere krijgslieden gevolgd. Terstond Servaas van Steelandtfüiê in°i562, Hoofd- Baljuw van het land van Waes geworden was, doch die in de onlusten, na den dood van de Requesens, deze betrekking verlaten had en nu door Mathius daarin was hersteld had zich heimelijk bij den Koning van Spanje aangesloten, en onderhandeld zelfs met den Prins van Oranje, onder belofte dezen een grooten dienst te kunnen be wijzen. Terwijl men al de sterkten in het land van Waes, onder zijn beheer gelaten had, gaf hij deze alle, verzadelijk, aan den Heriog van Burma over, hem niet alleen openende de poorten van het slot Rupelmonde, maar leverde hij ook Sas van Gent, Hulst en Axel in handen van den vijand j dit alles had plaats op 30 Oct, maakten zij zich meester van de wacht aan de poort en openden dezen voor het Statenleger. Alom was er vreeselijke ver warring onder de bezetting, en vielen er, vooral in de lange Noordstraat nog scherpe gevechten voorhet garnizoen werd ge vangen genomen en werd Axel nu voor goed van den vijand verlost. De stad werd nu opnieuw versterkt, doch op kleiner schaal dan de vroegere vestingwerken. Wel poogden de Spanjaarden een en andermaal Axel te herwinnen, maar moch ten hierin niet slagen. Van dien tijd af werd de stad niet noemenswaardig meer door de oorlogsfakkel beproefd en mocht zjj van lieverlede tot meerdere welvaart komen. Wordt veiyolgd.J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2