NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 186. 1906. Donderdag 10 IVlei 20e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH 06COCOOOQ Lienstmeid Bakkersknecht Middelburg. kskneclit :dienst. 1,50 2,30 4,30 8,2) e 3n. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. SaitenlandsGb Overzicht. I heden terstond en de 20 jaar. Ted. H. A. MOL, agd. )LFF, Balans, |ng van stonden aan [knecht lN soelen, |0. VI. weg, Paul. of eerder gevraagd, bij W. |t. Jacobstr., Goes. ÏDIENST. klzoorden vm. 4,45, fe,15, 5,20, 8,5. Hulst vm 6,20,9,10 110. liddelburg. Zeilm. vm. 4,40r, -, 11,40; nm. 12,30, f4,15,5,-, f 6,5 30, 10,20. (Badhotel Imise. (Markt) vm. 5,15, V nm. 112,35, 1,20, 9, +5.5, 6,10, 7,5 11,5. Igoederen 4,40 van Vlissingen krg z' Hen op Zon- jdon. IB.— B008BND. 1,20 2,— 4,- 7,50 1,30 2,10 4,10 8,— 1,40 2,20 4,20 8,10 2,40 4,44 8,32 |,16 2,58 5.4 8,51 1,24 3,6 5,12 8,59 |,38 3,17 5,23 9,12 1,40 3,20 5,26 9,15 5 5,45 9,45 26 - 6,6 10,6 ,42 6,22 10,22 |,5 6,4510,45 4,15 8,1511,10 4,39 8,39 11,34 4,58 8,5811,53 5,20 9,20 12,14 1,30 5,45 9,40 12,34 '1,33 5,48 9,42 12,37 ,46 6,2 9,55 12,50 156 6,1210,2 12,57 ,20 6,36 10,23 1.20 30 6,46 10,82 1,30 [40 6,5610,42 1,38 1,50 7,6 10,50 1,46 ,- 7,16 10,58 3,54 1,5 1,— 4,10 7,— 110 2,5 5,15 8,5 ,8 2,35 5,57 9,40 1,13 3,40 7,-10,45 1.07 6.47 9.27 *12.37 f.— 6.40 9.20 *12.30 1.48 6.28 9.08 *12.18 R.36 6.16 8.56 *12.06 B.29 6.09 8.49 *11.59 ).20 6.8.40 *11.50 1.04 5.44 8.24 *11.34 1.58 5.38 8.18 *11.28 a.07 6.47 9-27 *12-37 h.2o 6— 8.40*11.50 [3.08 5.48 8.28 *11.38 3.05 5.45 8.25 *11.35 [3.5.40 8.20*11.30 2.55 5-35 8.15 *11.25 6.45 4 S3 1° a-s Oi 6.55 7-4 7.22 7-57 8.10 8-37 9.29 7-35 7.46 7-53 8.1 8.8 8.17 8.25 8.32 8.37 8.47 8.54 9-7 9.20 9.29 9.40 10.56 11.36 aburg, Z. Duitschl. RoosendaalLage Imeer dan 150 kilo- 10.38 ln.28 li 1.40 112.38 112.54 I.IO 2.6 1.25 3.8 345 4.13 6.16 6-3 7.25 8.2 3.588.17 4 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 8-33 K o r t g e n e 14 Mei. Wissekerke, 15 en 16 Mei. Colijnsplaat, ook voor Cats, 17 Mei en 18 Mei des voormiddags. 9 Mei 1906. Donderdagavond vergaderde de A.-Il. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Ter Neuzen. In die vergadering werd onder meer, ook het antwoord besproken, door de Liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" ingezonden op het dezerzijds gedane voorstel. Na breedvoerige bespreking werd op voorstel van het Bestuur de volgende motie aangenomen de vergadering der A-.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Ter Neuzen, ge hoord de besprekingen, overwegende, dat het antwoord van „De Vrijheid" meer den indruk maakt, van te zijn een manifest aan het adres der katholieken, dan wel van een ernstig ant woord op ons voorstel overwegende, dat in het antwoord wel wordt beweerd, dat het dezerzijds gedaan voorstel weinig bevorderlijk zou zijn aan het doel maar geen enkele poging wordt gedaan om deze stelling te bewijzennoch om aan te toonen, dat het tegenvoorstel van „De Vrijheid" tot bereiking van dat doel betere kansen aanbiedt overwegende, dat, afgedacht van alle andere redenen, het slot van het schrijven van „De Vrijheid" waarbij wordt aangedrongen, dat zij, die bij de laatste stemming de verkiezing der anti-revolutionaire candidaten hebben bevor derd, worden buitengesloten bij eene eventueele candidatuur van een R. Katholiek uit moreel en practisch oogpunt een volstrekt onmogelijke eisch is besluit, van verdere onderhandelingen met „De Vrijheid" af te zien en zich de beslissing omtrent hare houding bij de eerstvolgende verkiezing nader voor te behouden. Onze berichtgever te Terneuzen meldde ons de vorige week dat hij van deze motie den inhoud ons vooralsnog niet melden mocht. Wij nemen ze thans uit Luctor et Emergo over, onder opmerking dat zij in hoofdzaak Maandag al in de vrijzinnige en neutrale pers- onzer provincie is ver meld geweest, waardoor het dwaze van een dergelijke oplegging van geheimhou ding wel in het oog gesprongen zal zijn. Red. Te Zelhem is de liberale heer De Kem penaar tot burgemeester benoemd. En dat terwijl die gemeente is overwegend anti revolutionair. Bij de Tweede-Kamerver kiezing in 1905 kreeg dhr. v. Vliet (ant.) 6T 478 stemmen en de lib.-eandidaat 267. Bij de raadsverkiezing daaropvolgende werden alle antilib. candidaten terstond met groote meerderheid gekozen. En bij de jongste statenverkiezing stond het Zelhem zoo Brants (antir.) 413 en de lib. oandidaat 224. Er waren ook antirevolutionaire canj didaten, ingezetenen, flinke mannen, voo! 't ambt alleszins geschikt. De Graafschap pen noemt o. a. den heer Witteveen. Naar welken maatstaf hebben dan toeh die benoemingen plaats, mSig men vragen. Barendrecht zoo goed als geheel anti revolutionair Klundert voor slechts een vijftiende vrijzinnig; Zelhem voor negen' veertiende anti-liberaal, zij ontvingen een vrijzinnigen burgemeester, met passeering van antirevolutionaire sollicitanten. De regeering maakt dergelijke vergis singen dan weer wel goed met eens een enkele benoeming in onzen geest; wij denken hierbij aan de gemeente Schiedam en het schooldistrict Middelburg. Maar hiermee is de fout van de stel selloosheid niet uitgewischt. Haar voorgangster had wel zulk een stelselen zag op grond hiervan er dan ook niet tegen op den antirevolutionairen Commissaris der Koningin in Drenthe door een vrijzinnigen titularis te vervangeu. En zij handelde in gelijken geest bij bur gemeestersbenoemingen. Wij hebben 't al meer gezegd, wil een ministerie dat in ziohzelven zwak is en in ongerechtigheid geboren, populair worden en in kracht toenemen, liet zoeke zich liet respect van alle partijen te verwerven door onpartijdigheid bij het oefenen van invloed op benoemingen. Van een dergelijk ministerie zijn ook wij gaarne gediend. Een liberaal over de Woningwet. Mr. J. H. Valckenier Kips betoogt in De Tijdspiegel van April in een scherpe critiek op de Woningwet, dat die wet niet alleen uit het oogpunt der stadsuitbreiding, doch ook uit dat der volkshuisvesting reeds nu een fiasco is gebleken. De groote fout is z. idat men het woningvraagstuk niet heeft aangetast in zijn wortel, de speculatie in grond, waardoor in de steden de grond prijzen en daarmee de huurprijzen ontzag gelijk gestegen zijn en arbeiderswoningen in centraal gelegen of druk bezochte stads wijken niet meer te bouwen zijn. Die huurprijzen zijn ook gestegen, soms zelfs op onduldbaar drukkende wijze voor kleine ambtenaren, voor middelbare en hoogere ambtenaren, leeraren, officieren en wie verder van vaste tractementen leven moe ten voor winkeliers, die om den hoogen druk, die op hun schitterende puiën rust, in donkere en bedompte achterkamertjes moeten huizenja, ook voor meervermo gende, van wie prijzen worden gevraagd, waarvan niemand vroeger droomde. „Die druk ligt loodzwaar op de geheele bevolking, op alle lagen der maatschappij hij springt alleen bij werklieden en bij het z g. lompenproletariaat sterker in het oog, omdat wie daarboven staat, altijd nog wel bescheidener kan gaan wonen, maar bij dezen allengs de grens benaderd of over schreden wordt, die de meest bescheiden menschelijke woning van het onbewoonbare krot scheidt. „En nu zal alles wat men doet, lapmiddel blijven, zoolang men angstvallig schroomt de algemeene ellende aan te tastende hooge grondprijzen. „En juist dat doet de Woningwet niet. De grond rondom de steden is slechts in handen van weinige personen. En onder die weinige hebben ds meesten bovendien nog geen haast om hun grondbezit van de hand te doen. De meesten zijn in de gele genheid het geruimen tijd stil te laten liggen, totdat de vraag nog meer en meer gestegen is". De schrijver wijst er dan op, hoe de overheid indirect het kwaad kan aantasten door zelf op groote schaal wei- of bouw land op te koopen, zoolang het nog als zoodanig te krijgen is, en door op het voor- rubriek huwelijksadvertenties die van de Joden het eerst, en daarna die van de niet Joden. Zelfs toen, zeer onlangs, een jld der Patricische familie Van Eeghen trouwde met een lid uit de bekende familie Heldring, stond in het Handelsblad de huwelijksaankondiging onder die van odsche families". Te Napels heeft zich weer een zoon 'in een aanzienlijk geslacht verdaan. Her big Domenico San Felice dei Duchi di (agnoli heeft zich een kogel door het hoofd j$agd. Met afgrijzen vertellen de Ita- Zij zullen'clan dict^'hnT'be'diagVn'grond belasting en vermogensbelasting moeten betalen maar bij verkoop zullen zij van niemand ooit veel meer kunnen bedingen dan dat bedrag, omdat men weten zal dat de Staat steeds voor dat bedrag zal kunnen naasten. „Verkregen rechten, aanspraken of ver wachtingen worden niet te niet gedaan. Bij invoering eener zoodanige wet kan ieder in liet kohier laten aanteekenen, wat zijn grond hem waard is. Mits hij er maar belasting voor betaalt, mag hij er een zoo hoog speculatie-percentage op zetten, als hij slechts verkiest. „Maar zijn de kohieren met de naastings- prijzen eenmaal vastgesteld, dan klinkt een halt. Dan zal de speculatie nimmer meer noemenswaardig naar boven kunnen gaan". Op de vraag of dat recht, of dat billijk is, antwoordt de schrijver „Een geldige algemeenebillijkheidsgrond voor het feit, dat enkele weinige personen zonder eenige persoonlijke waarde, woeker winsten maken, waaronder een gansche maatschappij wordt gedrukt, zulk een billijkheidsgrond is er niet. „Ziedaar, waar de Woningwet den hef boom had moeten inleggen. Maar dat heeft men angstig vermeden". De Keizers vafi Duitsehland en Oosten rijk schijnen op nieuwe, nauwere ver broedering uil te zijn. Eerstgenoemde en zijn broeder Hendrik hopen 6 Juni a.s. den Keizer van Oostenrijk een bezoek te brengen op Schönbrunn. Een groote wapen schouwing zal 't bezoek opluisteren. De verkiezingen in Frankrijk zijn over 't algemeen zonder bloedvergieten afge- loopen uitgezonderd te Brtjsswl waar drie dooden violen en te Mon tepel lier waar een socialistisch gemeenteraadslid halfdood werd geranseld. Maar uit de Fransche bezitting op de kust van Koromandel (achter Indië) schijnt het nog wreedaardiger te zijn toegegaan. Men spreekt van drie dooden en talrijke gewonden. Wat Duitsehland betreft heeft de mededeeling van den voorzitter in den Rijksdag dat Von Bulow de Rijkskanse lier in beterschap toeneemt levendige toe juichingen gewekt. Terwijl de nieuwe Oostenrijksche minister Hohenlohe aan vankelijk ook naar genoegen is opgetre den, dewijl hij, zoo heeft hij althans ver klaard, vasthoudt aan Ctautsch' kiesrecht- hervormingsontwerp en op grond daarvan naar een vergelijk tusschen de partijen en de nationalen streeft. De grootste moeilijkheid is den tegen stand te overwinnen van de conservatieve Polen, die de Polenclub beheerschen, van de feudalen en van de constitutioneele grootgrondbezitters te overwinnen. Deze drie groepen beheerschen den parle mentairen toestand, die nog ingewikkelder is geworden door de splitsing 111 het katho lieke centrum. De Opper-Oostenrijkecho vleugel daarvan volgt zijn leider Eben- hoeh, die bekeerd is tot algemeen en ge lijk stemrecht. De Tiroolsche vleugel onder Kathrein houdt daarentegen vast aan meer voudig stemrecht. Aan de moordaanslagen in Rusland fi^omt maar geen einde. Wel is de gou- len erneur van Moskou, admiraal Doebassof kar ij den aanslag van eergisteren niet ern- ■yig gewond, doch hiertegenover staat dat 190e gouverneur van Kief Graaf Ignat- vooiw is vermoord. met; Wat den aanslag op Doebassof betreit, 0p jdert de onlusten in December werd het ileis van den gouverneur-generaal zoo ■yherp mogelijk bewaakt. Het voetpad is ongenaakbaar. Als Doebassof uitreed, ^zwermden een dicht escorte dragonders geheime politieagenten het rijtuig. Dit maal was hij echter alleen vergezeld van politieagenten in volgrijtuigen. Op het oogenblik, dat het rijtuig op den terugweg van het Kremlin voor het paleis stilhield, naderde een jonge man in de uniform van luitenant ter zee plotseling slingerde deze een met een rood bandje toegebonden en met [bloemen versierde bonbondoos, waarin de bom zat, onder het rijtuig. Dat Doe bassof niet erger gewond en zelfs gedood is, is waarschijnlijk hieraan toe te schrij ven, dat de moordenaar van links naderde, waar de adjudant van den gouverneur, graaf Konofnizin, was gezeten. De dader is niet herkendzijn schedel was weggeslagen, zooals hedenochtend reeds vermeld is. gaf schi vine Doebassof werd uit 't rijtuig geslingerd, maar kon zich zelf op de been helpen en naar de paleisdeur strompelen. Daar zakte hij echter ineen. Zijn verwondingen zijn niet zoo erg, maar ontzettend pijnlijk. Zon der gevaar schijnt zijn toestand niet. In het gouvernement Archangelsk zijn op 't oogenblik niet minder dan 33,000 politieke ballingen. Te Petersburg worden tegen morgen, wegens de komst van den Tsaar ter gele genheid van de opening van de Doema, buitengewone maatregelen van voorzorg genomen. Alle bruggen zullen afgezet, en de vaart op de Newa geheel geschorst worden. Met de Engelsch-Turksch-Egyptisohe quaestie staat het nog maar zoo zoo. Men vertelt te Athene dat er op het oogenblik 14 Engelsche oorlogsschepen in de baai van Phaleron liggen. Twee kruisers van het Atlantisohe eskad er, die te Gibraltar liggen, hebben bevel gekregen, zich onver wijld bij het eskader van de Middellandsche Zee te voegen. Te Konstantinopel loopt het gerucht dat de Turksche regeering belangrijke versterkingen, waaronder artil lerie, naar Tabah en Akabah zendt. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat Turkije zioh in een oorlog zal laten wikkelen. Toeh blijft de toestand ernstig. Wij "meldden vroeger reeds dat Honga rije behalve van de partijtwisten ook van de werkstakingen te lijden heeft. Wel is de staking te Serajewo door regeerings- tusschenkomst bijgelegd doch te Wilko- witz is de toestand onveranderd. Alleen de electrische fabriek, die de stad verlicht, werkt nog. Er is inmiddels een splitsing ophanden tusschen de Internationalen, die willen volhouden, en de Duifsch- en de Tsjechiseh-nationaal gezinde arbeiders, die toegeeflijker gezind zijn. Te Proszwitz zou zondag een bijeenkomst in de open lucht plaats hebben van Tsje- chisch-nationale socialisten. De tribune werd echter bestormd door internationale socialisten, hetgeen den regeeringsvertegen- woordiger dwong de vergadering te ont binden. Een gei echt volgde, waarbij de Tsjechisch-nationalen door de Internatio nalen op de vlucht werden gedreven. Verrassend is de tijding dat de sultan van Marokko volkomen bereid is, de acte van Algeciras te onderteekenenboven dien zou hij, om de zaak te bespoedigen, El Mokri belast hebben met de onder- teekening van het stuk te Tandzjer, Het Magzen geeft te verstaan dat, wan neer dit gebeurt, de reis van het Italiaan- sche gezantschap naar Fes overbodig wordt. De onderteekening van de acte brengt echter nog niet noodzakelijk mee, dat de hervormingen door de Marokkaansche regeering spoedig ten uitvoer worden ge legd, ook al zou de Sultan persoonlijk daartoe geneigd zijn. Zoo lazen wij tenminste een opmerking die van het verrassende der mededeeling wel een weinig doet versmelten. Uit Egypte kwam de tijding dat eer gisteren een hevig gevecht heeft plaats gehad op den linker-oever van de Mauboya tusschen de troepen van den Sultan en die van den pretendent. De troepen van den Sultan, die de rivier wilden overtrek ken, werden met een krachtig geweervuur ontvangen en met een verlies van dertig dooden en verscheidene gewonden terug geslagen. TWEEDE KAMER. Het is te begrijpen dat de nieuwigheid, namelijk het voorschrift, in het regee- ringsontwerp tot regeling van de arbeids overeenkomst voorgesteld, dat bij ziekte van den arbeider als regel de werkgever verplicht zal zijn het loon uit te betalen gedurende den opzeggingstermijn, gisteren opnieuw aan scherpe critiek onderworpen werd. De gedachte die er aan ten grondslag ligt, is wel schoen, namelijk dat de werk gever, den arbeider bij hem in dienst, niet aan zjjn lot mag overlaten wanneer deze buiten schuld ziek wordten hem gedurende eenigen tijd, langer of korter al naarmate van den aard en den duur der dienstbetrekking, zijn loon heeft uit te betalen. En menig werkgever doet dit dan ook. Maar hetgeen wenschelijk en schoon gevonden wordt, en ook door menigen werkgever als vanzelf sprekend uit zich zelf is betracht en volgehouden, nu in de wet vast te zetten en allen gelijkelijk als dwang op te leggenstellende daarbij, evenals in de Leerplichtwet, ook de goeden onder poenale sanctiedat wil zeggen onder de bedreiging van straf bij verzuim, ia toch weer heel wat anders. En zie, dit artikel van het ontwerp wil het. Het is te begrijpen dat men hiertegen opkwam. Achtereenvolgens deden dit de heeren Lohman, Heemskerk en Tydeman (deze laatste is oud-liberaal.) De heer Lohman constateerde dat hier wordt voorgesteld, onder den naam van loonuitkeering van ziekengeld, gedurende zes weken en ten volle. Deze regeling bestreed spr., hoezeer erkennende moreele verplichtingen van den werkgever tegen over den werkman o.a. tot het verzekeren van voldoende rusttijden enz. Maar hier geldt het een zuiver materieele zaak. Waaruit leidt men in deze de verplich ting van den patroon af? Waarom kan de werkman niet zelf voor zijn ziekteverzekering zorgen als voor elke andere levensbehoefte Kan hij geen dubbeltje per week daarvoor betalen t Trouwens ook bij ziekteverzekeringswet ten draagt de werkman in de premie bij o. a. werd dit voorgesteld in het ontwerp Ziekteverzekering van dr. Kuyper. Van contracten als hier worden voorgesteld, verwachtte spr., misbruiken. Hq zou ze alleen wenschelijk achten voor zeer bij zondere gevallen en dan na schriftelijke overeenkomst. Spreker bestreed ook den eisch van verpleging van inwonende arbeiders. In gevallen waarin de dienstbode geen luxe is, maar noodzakelijk voor het verrichten van huiselijke bezigheden, ontbreekt ruimte voor verpleging, ontbreekt ook dikwijls geld. Aan zulk een verpleging zijn onoverkomelijke bezwaren varbonden. En alweer, met welk recht vraagt men inwilliging van dezen eisch i De dienst bode is volkomen vrij tegenover de huis vrouw, waarom daartegenover aan de huisvrouw dwang opgelegd De heer Talma die met den heer Van Wijnbergen (kath.) de minister in diens verdediging van dit berispelijk en in vele gevallen hoogst onbillqk en onmogelijk volkomen te houden voorschrift krachtig steunde, had mooi zeggen, dat wie eene dienstbode neemt, dit risico tevens behoort te aanvaarden, hij vergat dat in de meeste, vooral in groote en ver van welgestelde ge zinnen dienstboden noodig zijn, dat men ze er liever niet hebben zou doch er niet buiten kan. En dan, wij zeiden het reeds, gelijk bij den wettelijk geregelden leer plicht, waarom een zedelijke verplichting bij dwangbevel opgelegd, vraagde de heer Lohman terecht. Ook de heer Heemskerk ontwikkelde bezwaren tegen de artikelen, die eenerzqds niet ver genoeg, anderzijds te ver gaan. In beginsel zijn de hier voorgestelde bepa lingen en ziekteverzekering één en nu achtte spr. het verkeerd hier een stukje ziekteverzekering te gaan regelen, zonder dat we nog een ziekteverzekeringswet heb ben. Maar bovendien is 't verkeerd in de wet te schrijvende patroon is verplicht voor zijn zieken werkman te zorgen. Soms zal die verplichting bestaan, dikwijls niet. Aan de gansche regeling ontbreekt een rechtsbasis. Zonder die rechtsbasis be schikt men over de zakken van een ander, in dit geval den werkgever. Wil men dit doen, dan moet de staat het ziekengeld j betalen. Maar bovendien de bepalingen I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1