Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schooinieuws. H e c ii t s l a k e n. Ken wedloop Te 's-Gravenhage moet herstemd worden voor een lid van den gemeenteraad tusschen een oud-liberaal en een katholiek. Bij de eerste stemming waren een vrijzinnig- en een sociaal-democraat uitgevallen. Als men het onderstaande leest vraagt men zich onwillekeurig af waarvoor toen zoo'n felle strijd noodig was tusschen bijv. de oud- liberale Nieuwe Courant en de vrijzinnig- democratische Kiesvereeniging, daar bei den toch precies even rood blijken te zijn en waarom de kiezers maar niet dadelijk op den vrij zinnig-of sociaal-democratischen candidaat gestemd hebben. En de opmer king mag er wel bij dat de Bond van Nederl. Onderwijzers wel wat veel naar de oogen wordt gezien. De afdeeling Den Haag van genoemden Bond stelde aan de twee candidaten de navolgende vragen le. Is u voor gemeente-subsidie aan de Vereeniging tot verschaffing van warm voedsel aan arme schoolkinderen en tot welke hoogte Amtwoord van WesselingIk zal mij niet verzetten tegen eventueele verstrek king van warm voedsel van gemeentewege ik steun van harte gaarne alle voorstellen tot subsidieering van vereenigingen die zich voeding der schooljeugd ten doel stellen. Antwoord van Sillevis ongeveer gelijk luidend, hij voegt er nog bij „zoo hoog als zal blijken noodig te zijn". 2e. Wilt gij 't schoolgeld afschaffen op scholen 2e klasse WesseliDgDaar zal ik gaarne toe mede werken. Sillevisln principe liefst als in Ame rika, alle onderwijs kosteloos. 3e. Is u voor ruimer toelating van onver mogende leerlingen op gemeentelijke burger- en hoogere burgerscholen? Wesseling O ja, mits zij werkelijk be gaafd zijn. SillevisDito. 4e. Zou u willen medewerken tot het verplicht stellen van adviseerende school vergaderingen Wesseling Ja dan komen wij ook tot afschaffing van het absolute hoofdschap en het schadelijke ambulantisme. SillevisGeen bezwaar. 5e. Is u er voor dat alle ouderwijzers gelijkelijk worden gesalarieerd dat het rangenstelsel wordt afgeschaft Antwoord WesselingO jaen het ergerlijke rangenetelsel moet afgeschaft. Antwoord SillevisOnvoorwaardelijk voor afschaffing van klasse-examens en behoorlijke bezoldiging van onderwijzers, in verband met hun belangrijkebe trekking 6e. Zou u willen meewerken om het maximum aantal leerlingen per onderwij zer te verlagen Antwoord WesselingO ja. Antwoord SillevisO ja. Deze laatste voegt er zelfs bij „in het belang van de onderwijzers moet het aan tal leerlingen in een klasse zoo klein mogelijk zijn." Voor de openbare onderwijzers nogal moeilijk om uit deze twee een keuze te doen. Mogelijk dat het naïeve antwoord van Sillevis op vraag 6 voor hen de schaal naar dezen doet overslaan. Maar zeggen wij te veel als wij hier van een wedloop, een race, een steeple chease spreken V Als er onder de Haagsche oud-liberalen en anti-revolutionairen nog nuchtere men- schen zijn, die bij 't lezen van deze ant woorden denken aan den goeden Sijmen, den belastingbetalenden burger die al deze dingen betalen moet, tien tegen een dat zjj morgen thuis blijven Centraal-Bond van Christel ijk- Philanthro pise he Inrichtingen in Nederland. Gistemamiddag hie'd deze Bond, ODder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser, zijn jaarlijk8che algemeene vergadering, De voorzitter opende de bijeenkomst met gebed en een wej komst woord, waarin hij er op wees, dat het bestuur dankbaar mag wezen voor de toenemende belang stelling en de wassende geestdrift op het gebied der christelijke philanthropic. Het •blijkt hoe langer hoe meer, dat de wet gever zich niet vergiste toen hij wetten in het leven riep, die gebouwd zijn op de samenwerking van Staat en particu lieren. Waar van de zijde der particuliere inrichtingen en personen, die deze dingen tot hun levenstaak gemaakt hebben, een zoo groote mate van vernieuwde toewij ding en belangstelling blijkt, hoopt hij dat ook van de Regeering zelve in de toekomst de noodige samenwerking zal worden verzekerd en verzekerd zal blijven. In het jaarverslag over het afgeloopen jaar, uitgebracht door den secretaris, den heer mr. A. J. da Costa, wordt de lang verwachte inwerkingtreding der Kinder wetten met vreugde en dankbaarheid be groet. Betreurd wordt, dat op 't oogen blik van een gewenschte samenwerking van de zijde der Regeering niet kan ge sproken worden. De Bond heeft bepaald bezwaar tegen art 134 van het Koninklijk besluit, behelzende een dringend voor schrift in verband met de slaapgelegen heden in de gestichten. Men vertrouwt evenwel dat van de zijde van het Depar tement van Justitie alsnog een tegemoet komende regeling zal worden getroffen. Het aantal contribuanten bleef vrijwel stationnair. Tot den Centralen Bond traden toe de Vereeniging Kinderzorg le 's-Gra- venhage en de Diakonie der Nederd. Herv. Gemeente te Enkhuizen. Op 't oogenblik zijn 26 instellingen, stichtingen of ver eenigingen bij den Bond aangesloten. Bij acclamatie werden herkozen de hee- ren dr. L. Heldring en W. Hovy als be stuursleden voorts ds. H. Pierson als lid van de commissie van advies. Vervolgens werd door den heer M. J. Beerling, bestuurder van het Diakonie- Weeshuis der Ned. Herv. Gem. te Am sterdam, ingeleid het volgende punt«Hoe kan de gezinsverpleging tot haar recht komen Hoe bekomen onze gestichten of vereenigingen daarvoor de beste gezinnen?'' Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amerongen, H. W. Creutz- burg te Wijk-aan-Zee te Hekelingen, J. H. Buisman te 's-Heerenberg. Bedankt voor Schraard (toez.) door J. Magendans te Leksmond voor Brielle door dr. A. J. de Sopper te Velzen. Geref. Kerken. Beroepen te Boornbergum, J. M. de Jong, cand. te Sneekte Oud-Loos- drecht, A. E. Groenewegen te Westmaas. Ds. J. H. Donner van Nieuwdorp, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk van Breda, hoopt Zondag 13 Mei afscheid van zijne gemeente te nemen en Zondag 27 Mei te Breda intrede te doen, na vooraf te zijn bevestigd door ds. A. M. Donner van Amersfoort. Acte-Examens Lager Onderwijs. Gisteren Maandag werden geëxamineerd 7 van de 8 opgeroepen candidaten1 was niet opgekomen. Afgewezen werden 4. Toe gelaten de heeren J. K. W. Krijger van Poortvliet, P. L. van Nieuwenhuijzen van St. Maartensdijk en D. C. van der Werff van Goes. (Reeds in een groot deel der vorige oplaag vermeld). Voor bijzondere-schoolbesturen. Aan het bestuur eener bijz. school te Schiedam is, naar gemeld wordt, door Ged. Staten van Zuid-Holland de Rijks bijdrage over 1905 ad f 2600 geweigerd, op grond dat een der onderwijzers niet in het bezit was van de verklaring van B. en W., dat zijne stukken voor indienst treding door dezen geviseerd waren. Ged. Staten overwogen, dat bedoelde onder wijzer, op grond dat niet voldaan was aan de wettelijke bepalingen, niet als leer kracht in den zin der wet was aan te mer ken, en dat het bij de wet geëischte aantal onderwijzers derhalve niet aanwezig was Men zij dus gewaarschuwd. Middelburg. De heer M. van Baaien heeft de benoeming tot hoofd der Christe lijke School te Spijkenisse aangenomen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Vrijdag 11 Mei a.s. zal voor bovenge noemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen C. M., oud 25 jaar, koopman, geboren te Domburg, wonende te Seroos- kerke, teneinde te worden terecht gesteld ter zake dat hij den 5en April 1906, des middags omstreeks 12 uur, te Middelburg, op het aan den openbaren weg, de Teer- pakhuizenstraat, gelegen erf van de Wed. Minderhout, derhalve in het openbaar, een ezel heeft mishandeld door opzettelijk en zonder noodzaak eenige malen met een lat in het achterste van dat dier te steken, waardoor het bloedend verwond is. Middelburg. Aan de onder leiding van den Generaal-Majoor A. J. Vetter, com mandant der 3e divisie infanterie, van 1419 Mei a. s. te houden kadermanoeu vres op Walcheren, zullen o. a. deelnemen de Commandanten van liet 2e, 3e en 6e regiment infanterie, resp. de kolonels J. J. A. Roelolïs, G. A. Buhlman en A. E. Roest van Limburg. De majoor M. J. van Hille, commandant van het 2e bataljon 3e regiment infanterie le Middelburg, is mede voor deelneming aangewezen. Vlissingen. Met het bevel van de compagnie landweer, welke van 14 tot en met 19 Mei onder de wapenen komt wordt alhier belast kapitein G. van Munster, terwijl daarbij wordt ingedeeld de 2e lui tenant Poivliet. Goes. Ter aanvulling van ons bericht van gister omtrent de proefneming der motorbrandspuit kunnen wij mededeelen dat het bestuur tot aankoop heeft besloten. Tot bode werd aangesteld dhr. N. Hen-* drikse. Eerstdaags zal de maandelijksche oefening met het corpp aanvangen. Van heinde en veer komen de giften voor de slachtoffers van den watersnood Nu weer is f 102, gecollecteerd in een Hol- landsche kerk te Smyrna, een der uit de Apocalypse bekende «zeven gemeenten'' van Klein-Azië. Colijnsplaat. Maandag vergaderden de ingelanden van den Oud-Noord-Beve- landpolder alhier ten gemeentehuize tot de gewone jaarlijksche vergadering. Te genwoordig waren 33 ingelanden. Onder de ingekomen stukken was ook een schrij ven van Gedep. Staten, houdende het ver zoek om de dijkskruin van den polder na te gaan en zoo noodig te brengen op 2'/j M. boven hoog water. De begrooting voor het dienstjaar 1906/07 werd goedge keurd in ontvangst en uitgaaf ad f66340.40. Op de lijst van aanbeveling voor een ge zworene, werden geplaatst de h.h. A. J. Ridder (aftredend), M. v. d. Weele en P. Zuidweg. Westkapelle. Maandag had alhier voor ons, inwoners dezer gemeente, eene vreemde gebeurtenis plaats, wat zeer waar schijnlijk door geen der oudste inwoners dezer gemeente, alhier ooit was gezien. Terwijl de bewoner, H., met zijn gezin van huis was, werd zijne woning door eenen deurwaarder geopend, en met behulp van de politie zijnen geheelen inboedel op de straat gezet. Watersnood. De heer A. Boot, schrij ver van „De overstroomingen in Zeeland", uitgave Oosterbaan le Cointre, Goes, ontving van H.M. de Koningin een zeer vriendelijk schrijven, naar aanleiding van het aan H.M. gezonden present-ex. van genoemd werkje. H.M. berichtte den Schrijver met belangstelling van de uit gave kennis genomen te hebben en het ex. gaarne te aanvaarden als herinnering aan haar bezoek aan de geteisterde streken. H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik aanvaardden eveneens het boekje onder vriendelijke dankbetuiging aan den Schrijver. Zuid-Bevelander. De bedijking van den Eersten Bath polder. Een voorstel is ingekomen om de begrooting van Waterstaat, Handelen Nijverheid voor 1906 le verhoogen met f 250,000 als bijdrage in de kosten van herstel en versterking van de bedijking van den Eersten Bathpolder. In zijn toelichting zet de minister Veegeiis uiteen, dat de spoorwegdam bij Rilland Bath zoodanig moet versterkt worden, dat deze in het vervolg tegen gewone stormvloeden bestand zal zijn. Wordt dit werk onverwijld ter hand genomen en met de meeste krachtsinspanning voortgezet, dan kan het vóór den aanstaanden herfst gereed zijn. De »Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen" is bereid mede te werken tot uit voering van al hetgeen noodig geacht wordt tot afdoende verzekering van den spoorweg tegen eventueele stormvloeden. Een definitief plan voor de versterking van den spoorwegdam wordt thans ontworpen in overleg tusschen 's Rijks waterstaat, den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de Exploitatie-maatschap pij. Alleen bestaat verschil over de vraag, voor wiens rekening de uitvoering zal geschieden. Terwijl de minister van oordeel is, dat het werk ingevolge het tweede lid van art. 20 der over eenkomst van 1890 voor rekening komt van de Exploitatie-maatschappij, is genoemde maat schappij van meening, dat het voor rekening van den Staat is uit te voeren. Dit geschil zal op nader overeen te komen wijze worden uit gemaakt, Overigens is de Exploitatie-maat schappij met den minister daarover eenstemmig, dat de vraag voor wiens rekening de kosten van het werk komen geen oogenblik vertraging in de uitvoering daarvan mag brengen. Intusschen zou dit werk op den duur niet voldoende zijn te achten, indien herdijking van den Eersten Bathpolder niet mocht plaats hebben. In dat geval zou een verdere versterking, gepaard met ophooging van den spoorwegdam, zoodat deze als zeewering werd ingericht, niet achter wege kunnen blijven. Daarentegen zouden deze verdere werken kunnen worben ontgaan, indien spoedig tot herstel en versterking der bedijking van den polder werd overgegaan. Daar de beide Bathpolders voor een deel eigendom zijn eener naamlooze vennootschap, die niet bij machte is de herdijking te bekostigen, en Gedeputeerde Staten van Zeeland geen uit zicht geven op het verleenen van een subsidie door de provincie, stelt de minister voor om door het toekennen van een subsidie van rijkswege de berdijking der Bathpolders in financieelen zin mogelijk temaken. Indien dit geschiedt, kan ten aanzien van den spoorwegdam met het bovnnvermelde werk worden volstaan. Of gegadigden zullen worden gevonden, die de noodige waarborgen opleveren en bereid zijn zich, na overneming van de bezittingen der bovenbedoelde in staat van liquidatie verkee- rende vennootschap, op de van regeeringswege te stellen voorwaarden met de herdijking der Bathpolders te belasten, zal nader moeten blijken. Mocht dit niet het geval zijn en het subsidie derhalve niet worden uitgekeerd, dan zou de thans voorgenomen verzwaring van den spoor wegdam in een volgend seizoen door verdere versterking en ophooging daarvan dienen te worden gevolgd. Hulp bij Volksrampen. Ia het Tijdschrift voor sociale hygiëne bepleit R., erop wijzende, dat de hulp na den watersnood in Zeeland verleend, hoe ruim ook, toch bij meer eenheid van leiding en betere verdeeling van arbeid nog doel treffender had kunnen zijn, het denkbeeld dat reeds te voren eenige provinciale auto riteiten worden aangewezen, om ingeval volkerampen, als stormvloed, overstroo ming, aardbeving, groote branden, enz., voorkomen, een comité van bijstand te vormen. Dit comité schrijft R. waarin, onder leiding van den Commissaris der Koningin, de burgemeesters der geteisterde gemeenten, de militaire commandant, de procureur-generaal, de hoofdingenieur van den waterstaat, de hoofd inspecteur van de volksgezondheid met den voorzitter der gezondheidscommissie en een lid van het centraal comité voor de financiën zou kunnen zitting nemen, zou dan, door den Com missaris der Koningin opgeroepen, onmiddellijk na de ramp in werking kunnen treden. Dit comité zou dan de beschikking moeten hebben over het noodige hulppersoneel militairen, politie, werkvolk, ziekenverplegers,liefdezusters, ontsmetters en voor het noodzakelijke mate rieel, barakken, tenten met bedden, beddegoed, ontsmettingsmiddelen, enz., dat steeds te Utrecht bij den Centralen Gezondheidsraad ter afzending gereed zou moeten staan, evenals in geval van epidemieën, terwijl het lid oi de afgevaardigde van het Centraal-Comité te allen tijde over een voldoende som zou moeten kunnen beschikken, om in den eersten nood te voorzien. De organisatie zou zoodanig moeten zijn, dat zoodra bij draadweg het Comité is samengeroe pen, onmiddellijk het noodige personeel per tele gram kan worden ontboden en afgezonden, zon der tusschrnkomst vsn derden. Op die wijze zou verzekerd zijn dat te allen tijde onmiddellijk de eerste hulp naar den eisch kan worden verleend en zou eenheid en leiding bij doelmatige verdeeling van arbeid verkregen kunnen worden, die de allereerste vereischte is om in tijden, als wij de laatste maanden in Zee land hebben beleefd, op de meest doelmatige wijze met de noodzakelijke snelheid ed energie te kunnen optreden. Dit zou, merkt de Nieuwe Courant op, wel een heel omvangrijke organisatie moeten zijn, welke dan met veel moeite en kosten zou ingericht worden met het oog op zeer exceptioneels voorvallen. Het denkbeeld komt ons wat overdreven voor, temeer wijl R. op de wijze waarop thans in Zeeland hulp verleend is, toch niet zoo heel veel van beteekeuis heeft aan te merken. De rechtbank te Leeuwarden heeft instructie geopend tegen den smidsknecht D. Z. te Garijp. Toen de dorpssmid Van der Laan aldaar onlangs de schuif in den vuurhaard van zijn smidse wilde reinigen, bemerkte hij tot zijn niet ge ringe ontsteltenis, dat zich in die schuif een zakje bevond, bevattende een ons buskruit. Terstond viel zijn verdenking op zijn vroegeren knecht, den genoemden D. Z. De justitie bemoeide zich met het geval en de smidsknecht heeft bekend, dat hij in het laatst van 1904 het kruit, dat hij te Leeuwarden had gekocht, uit concurrentienijd en om wraak op zijn baas te nemen, onder den vuurhaard had geplaatst, met de bedoeling, dat het kruit door de neervallende vonken tot ontploffing zou komen en de smidse zou vernielen. Door het verschuiven van het zakje werd dit booze opzet, dat zulke noodlottige gevolgen had kunnen hebben, verijdeld. Gisternamiddag is de vroegere no taris H. J. S. te Leeuwarden, die kort geleden in staat van faillissement werd verklaard, uit zijn ambt werd ontzet en tegen wien rechtsingang was verleend wegens gepleegde onregelmatigheden in zijn beheer, naar het huis van bewaring aldaar gebracht om in preventieve hech tenis gesteld te worden. (L. Ct.) Een felle brand woedde gisteren te Raamsdonkveer. Spelende kinderen van den arbeider P. waren met lucifers aan 't spelen, en staken een paar boschjes riet in brand met het gevolg dat een hoepel makerswerkplaats in brand raakte. Deze en nog acht woningen werden een prooi der vlammen, benevens 18 hoepelmake- rijea en rietmatterijen, ruim 40 hooi- en rietschelven, en een paar hooipersen. Dit drama was in ruim drie uren afgespeeld. Tot zelfs in Dussen en Almkerk dreven de vonken, stukjes riet, enz. Tien gezinnen zijn zonder dakeen er van was niet verzekerd. Er is ruim f200,000 schade aangericht. Zie een klein vuur hoe groote hoop houts het aansteekt Uit het rapport van het onderzoek naar de oorzaak van het beven van som mige huizen te Scheveningen blijkt, dat deze wordt toegeschreven aan de werking der gasmaehines van de Electrische Cen trale aldaar en dat reeds maatregelen zijn genomen tot afwending van de kwaal. Te Groningen is een Mormonen- zendeling aan de pokken overleden. Zijn collega, die deze ziekte verzwegen had en gemeend had hem zonder dokter te ge nezen, ligt thans aan dezelfde ziekte. Ook te Weesp ligt thans een meisje met de pokken. Zij vertoefde pas een paar weken te Groningen en verpleegde daar een sedert aan de pokken overleden lijder. Zij woont in bij een weduwe met nog vier meisjes, allen zijn zij werkzaam op de Cacao-fabriek van Van Houten. Die meisjes waren te Amsterdam toen de ziekte zich openbaarde. Haar is bij haar terugkomst aangezegd niet in haar kost huis terug te keeren en zich onder behan deling van geneesheeren der fabriek te stellen. Door den commissaris van politie te Leeuwarden is namens den minister van justitie aan de kermisreizigers aldaar die zich omtrent de toepassing der Loterij wet tot de Koningin hadden gewend, als be schikking op hun verzoek meegedeeld dat tot bet, door middel van draaiborden, ver loten van koek, enz., nimmer toestemming mag worden verleend, aangezien met deze loterij persoonlijk winstbejag wordt beoogd. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat sedert het in werking treden van de Engelsche Aliens Act 1905, waarvan een Hollandsche vertaling is op genomen in het Algemeen Politieblad, d d. 25 Januari 1906, daar te lande andere dan eerste klasse passagiers slechts onder beperkende bepalingen worden toegelaten en dat te dien aanzien inlichtingen zijn te verkrijgen bij de staatscommissiën van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Rotterdam, Amster dam, Dordrecht, Vlissingen en Harlingen. Korintji. De regeering maakte het volgend telegram openbaarIn Korintji (Sumatra) is een bende overvallen, wier aan voerder sneuvelde. Buitgemaakt werden veel wapens, munitie en een lastbrief van Pangeran Hadji Oemar uit Djambi. (Deze Hadji Oemar, een Djambisch bendehoofd, wordt geacht schnldig te staan o. a. aan het vermoorden van controleur Kroesen in het Djambische.) Door een tramwagen werd gisteren te Amsterdam een motorfiets aangereden, welker berijder bewusteloos werd wegge dragen. Ook is aldaar een jongetje van het dak eener woning gevallen en na eenige oogenblikken bezweken. Ook was aldaar de heer Sutterlaud, opzichter der „Associatie-Cassa" bezig op het dak van het gebouw dier instelling eenige opme tingen te doen, toen hij door een misstap viel en terechtkwam op de binnenplaats. De 40-jarige man werd dood opgenomen. Te Leersum werd een meisje dat achter een paar wagens langs, den weg wilde oversteken, gegrepen door een voorbijsnorrende automobiel en bleef op de plaats dood. Te Lobith viel Zater dag van een Duitsch Rijnschip de knecht, verdween onmiddellijk in de diepte en verdronk. De tweede Haagsche Vredesconferentie. Engelsche bladen melden, dat uitnoodi- gingen tot deelneming aan de tweede vre desconferentie door de Russische regeering zijn verzonden aan Oostenrijk-Hongarije, België, Bulgarije, China, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitschland, Griekenland, Italië, Japan, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Nederland, Noorwe gen, Perzic, Portugal, Roemenië, Servië, Siam, Spanje, Zweden, Zwitserland, Tur kije en de Vereenigde Staten verder aau de volgende 21 staten die op de eerste vredesconferentie niet vertegenwoordigd warenArgentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Columbia, Costa Kica, Cuba, Dominikaan- sche Republiek, Ecuador, Ethiopio (Abes- sinië), Guatemala, Haïti, Honduras, Korea, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, San Salvador, Uruguay en Venezuela. Panama heeft voor de uitnoodiging bedankt, terwijl Korea, Ecuador, Nicaragua, Uruguay en Venezuela nog niet geantwoord hebben. De burgemeester van de stad Green wood in Ohio heeft een probaat middel toegepast, om aan de in zijn gemeente heerschende ongewenschte toestanden paal en perk te stellen. De talrijke negerbevol king was maar niet te bewegen om zich, naar Amerikaansche wetten en zeden, in het huwelijk te laten verbinden. De burge meester, die het huwelijk beschouwde als het eenig afdoend middel tegen de heer schende misstanden, beval, dat alle vol wassen negers in zijn gemeenteonmiddellfjk in den echt moesten treden of uit de stad gejaagd zouden worden de huwelijksfor maliteiten zouden kosteloos geschieden. Het gevolg was buitengewoon Alles holde naar het stadhuis om een trouwbriefje te halen en in de huwelijkszaal hadden aan grijpende tooneelen plaatséén neger werden twee ribben ingedrukt, verschil lende bruiden en bruidegoms werden onder den voet geloopen, enz. De ambtenaren ten stadhuize konden al dit werk niet zoo vlug af, en een cordon van politieagenten en soldaten moest ten laatste om het ge meentehuis getrokken wordentoen kon men compagniesgewijze de trouwlustigen toelaten. Maar buiten hadden nog hevige gevechten plaats, daar de mogelijkheid be stond, dat men achter 't net vischte, indien men niet vlug genoeg een bruid had gevon den. Zoo was dan ook het eind van het lied, dat wijl er meer negers dan negerinnen in Greenwood leefden, een aantal zwarte jonge mannen zonder bruid overbleven, en dus, volgens de letter van de strenge verordening, de stad hadden te verlaten. Ook waren er drie oude negerinnen, die niet aan den man hadden kunnen worden gebracht. Er waren ook enkele jongelingen die de verbanning verkozen boven het huwelijk Uit de hoofdstad van Besnië, Sera- jevo, komen ernstige tijdingen. Gedurende eenigen tijd werd er onder de werklieden een beweging gevoerd tot het verkrijgen van salaris-verhooging. Eergisteren nu staakten de arbeiders inde tabaks-industrie, ten getale van 8000, en hielden een be tooging voor het stadhuis. Zij vroegen de vrijlating van een viertal arbeiders, die gevangen genomen waren wegens het lastig vallen van arbeidswilligen. De menigte nam een vijandige houding aau, wilde den gendarmen de geweren alDemen, en wierp de ruiten van het raadhuis in. De trams werden met steenen gebombardeerd, zoodat vele passagiers gewond werden. Toen een revolverschot knalde, gaven de gen darmen een salvo en verwondden zes meuschen zeer ernstig, van wie er twee spoedig overleden. De staking duurt voort en breidt zich uit. Bij Kolliu in Pommeren stootte een personen-trein tengevolge van een ver keerden wisselstand op een goederentrein, die gereed stond om te vertrekken. De machinist van den passagierstrein werd levensgevaarlijk gewond, vele reizigers en eenige beambten kregen kwetsuren. De materieele schade is zeer groot, daar de post- en ijlgoederenwagens totaal verbrand zijn en ongeveer tien rijtuigen vernield werden. In het Moravische kolengebied heeft de viering van 1 Mei tot een uitsluiting, en daarop tot een staking geleid. Don derdag bedroeg het aantal stakers te Wit- towitz 10,000 man. 's Ochtends en 's na middags hadden vergaderingen plaats, waaraan 8000 personen deelnamen. De arbeiders zonden een deputatie naar de werkgevers om te eischen, dat de ont slagenen binnen 48 uur weder in dienst zouden worden gesteld bij weigering zou anders de algemeene staking worden ge proclameerd, en een reeks nieuwe eischen gesteld worden. De vertegenwoordiger der directie verklaarde de ontslagenen na 6 weken weder te willen aannemen, wan neer onmiddellijk het werk werd hervat en de verklaring afgelegd, dat de Mei viering slechts een politieke kiesrechtbe- tooging was geweest en niet gericht tegen het werk. De'deputatie weigerde echter dit voorstel aan te nemen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2