NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 184. 1906 Dinsdag 8 Mei 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandscb Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VÈRWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Tweede Kamer. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 7 Mei 1906. Middelburg, ds. Kohlbrügge en de „mantel- vluchters". Dr. Wagenaar herinnert in de Zuider Kerkbode aan de hand van dr. Van Lonk- huijzens Proefschrift aan het feit dat in 1858 door eenige Middelburgsche broeders die „een soort doleerende kerk" vormden dr. Kohlbrügge uit Elberfeld is beroepen geweest, doch dat hij in een hartelijk schrijven „aan een vriend" daarvoor be dankte. gt Dr. Wagenaar vraagt: „Wat was dat voor gemeente Wie was de vriend aan wien Kohlbrügge schreef? Wat is ervan dat gemeentetje terechtgekomen Waarop in datzelfde blad een oud-Middel burger antwoord geeft. Hij verhaalt, dat eenige Hervormde broeders in Zeelands hoofdstad in dien tijd zoo ontevreden waren over hetaantrekken van een toga door anders gewilde en beminde predikanten dat ze zich feitelijk van de kerk afzonderden, en besloten een kerkaehtige vereeniging op te richten. Zij kochten het huis aan op de Rouaansche Kade, waar mevr. de wed. van ds. Snouck Hurgronje gewoond had en richtten dit in tot een zeer nette kerk, door 't volk de anti-toga-kerk genoemd. Zij noodigden predikanten van elders uit om in minder deftig ornaat voor hqp op te treden. De eerste predikant, die dit deed was de vermaarde streng-rechtzinnige en zeer bevindelijke predikant ds. A. P. A. du Cloux, die in die dagen te Oldebroek stond. Hij werd zelfs door de vrienden als predi kant beroepen, doch dat deed hij niet Toen noodigden de broeders dr. H. F. Kohlbrüggeuit om er het Evangelie te prediken en hij heeft dit een paar malen gedaan. Ook hij is er als predikant be geerd, doch ook dit had niet het gewenschte gevolg. Toen is beroepen geworden welk een verschil in geestelijke richting ds. Witleveen van Ermeloo Doch ook dit pogen leed schipbreuk. Doch zie, ds. Witte- veen had een leerling, dien hij den vrienden kon rekommandeeren. Dit was de heer Mooy. Deze kwam en preekte. Hij had rijke gaven en trok aan door een ernstige, vurig methodisme. Doch oud-gereformeerd was hij heelemaal niet. Tussehen Du Cloux en Mooy lagen lange mijlen! Kohlhriigge en Mooy 't waren zeker wel tegenvoeters. En toch Mooy werd beroepen. De twee hoofdleiders van deze kerkelijke beweging waren de heeren P. Hondius (die o.a. moet gezegd hebben, dat zij van dezen Arminius wel een Gomarus zouden maken zoon van een vroeger predikant uit Arnemuiden, en Harthoorn. Nog worden genoemd Kulderij, Gideonse en gebroeders Milborn. Het gemeentje bloeide niet lang. De kerk werd verkocht. Een overblijfseltje vergaderde nog een tijd lang in een school op het Spui. Van dezen kring ging ook een Christelijk schooltje uit. In de Koepelstraat gaf de onderwijzer Luitman les. In 't allereerst begin of 't vóór of na Kohlbriigges optreden was, herinnert zich mijn correspondent niet recht is ook nog beroepen geweest ds. Holster, pred. bij de Kruiskerk te Vlissingen. Hij scheen 't te hebben aangenomen en zou zijn intree doen. Ds. Van den Oever uit Rotterdam was overgekomen om hem te bevestigen, doch 'l ging over. In de anti-toga-kerk hebben o. a. ge preekt ds. Du Cloux, dr. Kohlbrügge, dr. Schwartz, ds. Witteveen, Van 't Linden- hout en ds. Budding. Wfj hoorden ze wel »mantelvluchters" schelden. Red. Zeeuw. De bevolking der provincie bedraagt '216,295 het getal hoogstaangeslagenen in de ryks directe belastingen over 1906 in deze provincie 144. Het laagste gezamenlijk bedrag van aan slagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 422,70. Uit Walcheren komen er op voor de namen van H. W. Allaart, A. W. Berdenis van Berlekom, mr. F. N. v. d. Bilt, J. C. M. Blankert, jhr. H. A. v. Adrichem Boogaert, mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, P. L. de Bruijne, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, mr. P. Dieleman, J. F. v. Dunné, mr. A. J. v. Eekelen, J. G. Ermerins, mr. P. J. v. d. Feen, H. J. von Brucken Fock, J.P. Fokker, mr. R. Fruin, C. M. Ghijsen, mr. M. J. de Witt Hamer, J. H. C. Heijse, mr. A. P. Snouck Hurgronje, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, D. Jeras, A. Jeronimus, dr. H. v. d. Kamp, P. Keg, mr. W. Polman Kru- seman, A. Lantsheer, Th. H. de Meester, G. Plankeel, M. P. A. Proos, mr. A. J. Roest, M. C. Roest, jhr. mr. E. P. Schorer, jhr. mr. L. Schorer, mr. F. J. Sprenger, W. J. Sprenger, A. M. Tab, II. Tak, P. Dumon Tak, jhr. C. J. J. A. v. Teylingen, J. W. Ver hulst, jhr. mr. A. v. Reigersberg Ver- sluys, en J. A. Zip, allen te Middelburg J. H. Blum, dr. C. A. Duyvis en Jos. van Raai te, allen te VlissingenA. van W aarde te Nieuw- en St. Joosland H. J. Vreeburg te Domburg; P. S. Buteux te O.-en W.- Souburg; W. A. graaf van Lynden, jhr. W. C. v. Panhuys, allen te Koudekerbe. Uit Zuid- en Noord-BevelandA. Dekker, S. Dekker, dr. J. L. Goemans, J. A. v. Heel, J. E. Mulock Houwer, G. H. Kakebeeke, mr. C. Lucasse, J. M. Pilaar, H. J. Stieger, allen te GoesJan Blok Jz. te Krabben- dijkeJ. A. Trimpe Burger, M. Burger, Ph. R. Claus, A. M. Peman Kakebeeke en W. F. K. Lenshoek, allien te Kloetinge H. K. Persant Snoep te Kapelle Jan v. d. Velde en Izak W illemse, beiden te Ierseke J. B. G. Werri te 's-HeerenhoekA. C. Danckaerts te KortgeneP. Dekker te WemeldingeF. D. Kolf£-v. Oosterwijk te Kruiningen L. A. Paardekooper Overman te 's-GravenpolderII- Roelof te Kortgene; W. J. Vader van 's Gravenpolder te Wis- senkerke. De Telegraaf brengt de zittende audiën ties door de Koningin gegeven, het af- lasten van boottochten, de korte bezoeken, weinig trappen klimmen in verband met zekere verlangens van het Nederlandsche Volk, en vraagt; Zou 'twaar zijn? Wanneer niemand het weet, schijnt 't het verstandigst er verder van te zwij gen De heer v. Dedem had dezer dagen in de Tweede Kamer zoo ongeveer de stel ling verkondigd, dat het den arbeider niet zou passen vergoeding van loon aan te nemen voor tijdverlies wegens wettelijke of huiselijke verplichtingen. Maar, mijnheer v. Dedem, zoo vroeg dhr. Schaper, hoe heb ik het nu met U. Zeg eens, strijkt ge dan ook uw geld, uw schadeloosstelling als Kamerlid niet op, al is het ook, dat ge tijdens het recès niet in de Kamer zijt? En gaat ge dan zelfs niet voor reke ning van het rijk op reis, naar Zwitser land b.v. Natuurlijk gaat dit voorbeeld aan het Kamer-mandaat ontleend niet op. Dhr. Talma, die kort daarop aan het woord kwam, liet zulks dhr. Schaper gevoelen. Immers, indien aller parlementaire arbeid in drie achtereenvolgende maandjn kon worden verricht, dan zou toch de volle schadeloosstelling worden uitgekeerd, daar de taak voor dit zittingsjaar was afge werkt. W e vermelden dan ook dien uitval van dhr. Schaper niet, om zijn ad rem zijn, maar wel, om onze lezers nog eens weer onder de aandacht te brengen de wijze van argumenteeren, die o. i. van alle be zadigdheid gespeend is, en terecht de af keuring verdient, omdat zij te zeer in het persoonlijke verloopt. F r a n k r ij k. De stakingen in Parijs nemen nog steeds toe. Thans hebben weder de schrijnwerkers en de slotenmakers besloten het werk neder te leggenook staken er 27.000 wagen makers en een deel der naaisters en kleer makers. De prefect van politie te Parijs heeft last gegeven onmiddelijk alle personen te arre steeren, die de vrijheid van den arbeid be lemmeren. Eergistermiddag werden er 26 buitenlanders gevangen genomen, onder wie een Belg, die den commandant van de wacht aan het ministerie van financiën had beleedigd. De politie gaat voort, in verband met de geheimzinnige bommengeschiedenis in het boseh van Vincennes, met het doen van huiszoekingen bij verschillende verdachte personen. De ontploffing heeft ook nog noodlottige gevolgen gehad voor een derde. Een dame die met hare kinderen in het bosch wan delde, werd door een scherf van de bom vrij ernstig gewond. Te Brest hebben verschillende patroons dreigbrieven van de revolutionnairen ont vangen, waarom de regeering heeft besloten handelend op te treden. Met een talrijke politiemacht werd de arbeidsbeurs omsin geld, daarop begaven zich een paar com missarissen in het gebouw, waar zij het bestuur en eenige andere oproerkraaiers gevangen namen. Er had een huiszoeking in de arbeidsbeurs plaats, waarbij, naar het schijnt, zeer interessante ontdekkingen zijn gedaan. De muren in de verschillende zalen waren beschreven met allerlei opschriften, als„Dood aan de politie", „Clemenceau is een bloedzuiger", „Het is beter te stelen dan te bedelen", „Weg met het leger" enz. en prijkten met tal van anti-militai- ristische teekeningen. De arbeidsbeurs is gesloten. Bij een aantal bekende anar chisten zijn vervolgens nog huiszoekingen gedaan. Dat is het links revolutionaire gevaar. Maar zou er nu ook nog een rechts re volutionair gevaar bestaan? De regeering beweert van ja. Doch misschien verspreidt zij dit gerucht slechts om de aandacht af te leiden en de cleri- calen tot zondebok te maken. Dan blijft zij baas. Volgens geruchten dan berusten de toe spelingen die minister Clemenceau in zijn redevoering te Lyon maakte op de revo lutionaire plannen der anti-republikeinen op twee geschriften, het eene bij een huiszoeking in de woning van een Bona- partist gevonden, en een ander; dat bij den monarchistischen graaf De Larrègle in beslag is genomen. In het eerste komt o. a. de volgende zinsnede voor „Indien u tegen middernacht verneemt, dat er een opstand is uitgebroken, moet u te 6 uur 's ochtends op de plaats van het oproer zijn en eenige uren later de leiders voor u hebben gewonnen." Bij graaf De Larrègle werd een opstel gevonden met den titel„De toekomst van den opstand". Het eindigt ongeveer als volgt „Ik geloof te hebben aangetoond, dat de revolutionaire staking lijnrecht naar de anarchie zal leiden en dat deze weder door den aan alle sociologen bekenden terugslag onmiddellijk de monarchie ten gevolge zal hebben en wel in den meest krassen vorm. „Teneinde nu deze nieuwe orde van zaken te bespoedigen is het voldoende, wanneer ieder burger zich ten volle be wust is van zijn rechten en plichten." Een minister moet wel heel zenuwachtig zijn of door een kwaad geweten geplaagd worden, om dergelijke onbeduidendheden te kunnen aangrijpen als waren zij een coup d'étatDit is dan ook met Clemen ceau wel het geval. Hij is de dagblad schrijver die steeds in snorkende taal de democratie heeft geleid, en het socialisme bewierookt, doch nu volgens zijn oude getrouwen, het vaandel verliet voor een ministerszetel, en de stakers, zijn oude lievelingen, helpt vervolgen. Dat zal „'t volk" onthouden, en dat weet hij ook wel. De verkiezingen van gisteren (Zondag) zullen allicht over den verderen politieken levensloop van dit ministerie en derhalve ook dat van den „verrader" Clemenceau beslissen. Zie Telegrammen. T u r k ij e. Omtrent het Engelsch-Turksch geschil wordt op 't oogenblik niets meer bekend. Natuurlijk, want de Sultan zit nu te prakkiseeren. Toch gelooft men dat hij wel eieren voor zijn geld zal kiezen. De indruk is toch algemeen dat hij op den steun van geen enkele mogendheid kan bogen. Frank rijk, dat zoo uitstekend weet tot welke middelen de Porte gewoonlijk hare toe vlucht neemt en dat, enkele jaren geleden, aan de Turk'sche regeering door het be zetten van Mitylene een les heeft moeten geven, heeft duidelijk doen blijken dat dit land het standpunt van den Sultan on houdbaar acht door uit zichzelf en zonder dat Engeland ook maar den geringsten wenk daartoe had gegeven aan zijn gezant te Konstantinopel op te dragen de eisehen van Engeland te ondersteunen. En ook Rusland heeft zich hierbij aan gesloten, gelijk wij in ons vorig overzicht reeds gemeld hebben. Men verwacht dan ook een spoedig terugtrekken der Turksche troepen, wat gelijk staat met een wenk aan het Engelsche Imperialisme, om zich meer nog dan vroeger in Egypte te doen gelden. Rusland. Te Petersburg wordt op het oogenblik een hoogst belangrijke vergadering gehon- den van gedelegeerden van de constitutio- neel-democratische partij meer dan 700 personen, onder wie een groot aantal vrou wen, zijn daar aanwezig. Prins Dolgo- roekof hield de openingsrede en stelde daarbij in het licht, dat er weliswaar groote fouten zijn begaan, maar dat in allen ge valle de Tsaar door de afkondiging van het manifest van 30 Oct. getuigenis heeft afgelegd den edelen wensch te koesteren om het welzijn van het volk te bevorderen en dat men zich wel dient te herinneren hoe moeilijk de taak van den monarch is zoodat men hem moet helpen om ze tot een goed einde te brengen. Prof. Milioekof besprak daarna de te vol gen politiek, waarbij moest worden uit gemaakt of geëischt moet worden wijzi ging van de kieswet, naar het beginsel van algemeen stemrecht, dan wel of men vrede zou hebben met de tegenwoordige wijze van samenstelling van de Rijksdoema en daarmede trachten te bereiken wat het land ervan wenscht. Daarop behandelde hij andere belangrijke quaesties, zooals de politieke amnestie, de afschaffing der dood straf, de parlementaire enquête over de tekortkomingen van de bureaucratie, de wijziging van het reglement van 5 Maart, houdende beperking van de bevoegdheden van de Doema, de studie der agragrische hervormingen enz. De professor gaf als zijn meening te kennen, dat men aan een latere Doema de quaestie van de autonomie maar moest overlaten en dat het vooral zaak is ieder conflict te vermijden, tenzij de regeering dit mocht uitlokken door de beperkingen, vervat in het reglement van 5 Maart te willen invoeren. De afgevaardigde van Jaroslaf en nog verschillende andere sprekers lieten zich in denzelfden geest uit. Een afgevaardigde uit Charkof wijst op de verbanning van Gredeskoel, het gekozen Doema-lid voor die stad. Met algemeene stemmen nam de vergadering een motie aan, waarbij de invrijheidstelling van Gredeskoel wordt geëischt en hem hulde wordt betuigd. Het congres zal de beraadslagingen voortzetten tot de opening der Doema. De toon is wel iets welwillender doch niettemin beslist. De regeering rust nog niet op haar lauweren. Ook naar een anderen kant wordt met machtelooze bezorgdheid uitgezien. In- tusschen heeft de Czaar het voornemen te kennen gegeven ter gelegenheid van de opening van de Rijksdoema en den Rijks raad een feest te geven in het Winter paleis, waartoe vertegenwoordigers der beide lichamen toegang zullen verkrijgen. De Czaar hoopt persoonlijk op het feest aanwezig te zijn. Aan de ministers Witte en Doernowo, den vooruitstrevende en den behoudzuch tige gelijkelijk, zond de Czaar bij gelegen heid van het hun op hun verzoek verleend ontslag een eigenhandig schrijven met vleiende dankbetuiging. Beiden behouden hun zetel in den Rijksraad. Witte be houdt en Doernowo verkrijgt den rang van staatssecretaris, terwijl laatstgenoemde nog tot lid van den Senaat wordt benoemd. Of wij nu die hartelijke betuigingen van den Czaar ernstig moeten opnemen Die aan Witte vooral schijnt wel verdacht, als men let op de keuze van zijn opvolger. Deze toch, da oud-minister Goremykin, is een bureaucraat van gering werkvermogen zonder kennis of talent, of politieke voor uitziendheid. Althans, zoo zegt men. Het is te hopen dat de donkere voorspellingen, als zou de Czaar, door deze benoeming, in zijn verderf loepen, onwaar zijn. In ieder geval, de reactionaire invloeden slapen nog niet. In regeeringskringen heeft namelijk het bericht, dat er een Japansche scheep vaarttrust is opgericht met een grond- kapitaal van 20 millioen roebel, met het doel de scheepvaart tussehen Japan, China, Korea en Wladiwostok te mono- poliseeren, groote onrust gewekt. Duitschland en Oostenrijk. Dreiging en onrust in alle landen. Ook hier. De stakingen vermeerderen en hier mede ook de uitsluitingen. Dit laatste kan te gemakkelijker, dewijl Duitschland een wettelijk geregeld arbeidscontract heeft. Te Hamburg, waar de staking begonnen was, hebben zich uit verschillende deelen van Duitschland reeds 2500 arbeiders aan gemeld ter vervanging der uitgesloten sjou werlieden. De reeders zijn 160processen wegens contractbreuk begonnen tegen de sjouwers die op 1 Mei niet hebben gewerkt. Te Trebitsch (Oostenrijk) hebben 1200 arbeiders in schoenfabrieken het werk neer gelegd. De werkgevers in alle takken van het bouwbedrijf de Inusbrük hebben besloten alle arbeiders uit te sluiten, wanneer niet de schilders en de timmerlieden in de volgende week het werk onvoorwaardelijk hervatten. De socialisten willen dezen maatregel beantwoorden met de algemeene staking. Amerika. De vorige week heeft het uitvoerend comité van de arbeiders in de harde-kolen- mijnen van Amerika besloten de stakings- quaestie door het looncomité te doen uit maken. Men verwacht thans, dat een staking vermeden zal worden. Voortzetting Arbeidscontract. Geen partieele ziekteverzekering met dit ontwerp binnensmokkelen was het parool van de heeren Van Dedem en Tydeman. De heer De Klerk vond dit zoo erg niet, indien dit gebeurde. Evenmin deelde hij het be zwaar, dat o. a. dhr. v. Dedem opperde, dat het voorwenden van ziekte door deze goede bepalingen zou in de hand gewerkt worden. Ook dhr. Van Wijnbergen had geen over wegende bezwaren tegen de aanhangige bepalingen. Indien het maar vaststaat, dat ze zich zullen aanpassen aan de latere ziekteverzekering. Het moet niet kunnen voorkomen, dat wij den werkman thans in betere conditie brengen dan later door de ziekteverzekering mogelijk zal zijn, zegt deze afgevaardigde. Omtrent een en ander vraagt hij een stellige verklaring van de regeering. Zoo gaarne had hij nu van den Minister opening omtrent diens plannen ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1