Buitenlandse!) Overziebt. Kerknieuws. Schoolnieuws Gemengde Berichten. Dan treedt Mr. Troelstra misschien wel weer in een zwarten rok, dien hij ran een liberaal geleend heeft, voor de Haagsche vrijzinnigheid op. Dan loopen de socialisten zich opnieuw het vuur uit ds sloffen voor de Twentsche katoen bronnen en voor den President' Commissaris van de Staatsspoorwegen, als bet moet. Want de socialisten zijn vooral niet beter dan de vrijzinnig-democraten. Erger. Huichelachtiger. Want vóór zij hun anti-clericalisme bot vieren nemen zij eerst moties aan, waarin zy het anti-clericalisme veroordeelen. Zóó valsch speelt geen enkele partij. F.D De vorige week had op de openbare straat in onze hoofdstad een zotte ver tooning plaats. Een net uitziend heer spoog een Roomsch Katholiek geestelijke in 't gelaat. Die man was goed bij zijn verstand, maar op één punt uitzinnig. Partijdrift vervoerde hem. Er bestaat, het zal velen onzer lezers wel bekend zijn, een groep anti-papisten in ons land. Zij meenen Gode en het vaderland een dienst te doen door alle werkelijke of ver meende misdrijven van Roomsch-Katho- lieke priesters aan de groote klok te hangen. Deze chronique scandaleuse wordt schier uitsluitend uit het buitenland gevoed, en ontsnapt dus vrijwel aan de publieke controle. Aan 't hoofd dezer beweging staan een paar Utrechtsche predikanten, waaronder de welbekende dr. Bronsveld, die geen kroniek schijnt te kunnen voltooien, zonder de Roomsche Kerk te hekelen. Slamix en Grenswachter hebben voorts de taak op zich genomen het vuurtje van den papenhaat brandende te houden. Een van de oud-redacteuren van De Grenswachter was „de man die spuugt". Meermalen wordt in den loop der tijden de waarheid bevestigd, dat vele stellingen, welke de geleerden als vast en ontwijfel baar zeker aannemen en verkondigen, later worden teruggenomen en herroepen, of wel door anderen, wijzer dan hunne voorgangers of tijdgenooten, worden weg geredeneerd. Niet alle geleerden zijn echter zoo eer lijk om dit te erkennen als b. v. Lombroso, de vader der crimineele anthropologie, zulks deed op het gehouden 6e congres voor genoemde wetenschap te Turijn. Werd daar de 70jarige, voor wien men aan de Turijnsche universiteit zoo pas een nieuwe leerstoel in de crimineele an tropologie, zijn eigenlijk studievak, heeft opgericht, door geleerden van allerlei slag gehuldigd, Lombrosa erkende volmondig, zich dikwijls vergist te hebben en veel te hebben moeten terug nemen, van wat hij eerst als waarheid had aangenomen en verkondigd. Eene bekentenis, welke den man van wetenschap eert en tot omzichtigheid aan maant. Toch bleek het ook nu, dat de invloed van den man, wiens school men een veer tiental jaren geleden voor dood verklaarde, en wiens verdienste is, naar het zeggen van professorVan Hamel, dat hij de justitie als taak heeft aangewezen, om te trach ten meer en meer de menschen teleeren kennen, dat de invloed van dezen veel besproken geleerde nog niet groot is. Zy'ne denkbeelden om maar iets te noe men over het kwaad en de straf daaraan verbonden, hebben goed onthaal en grooten bijval gevonden bij velen, die niet reke nen met het feit der zonde en de vergel ding, welke daarop volgen moet. Nieuwe logica. De roodgekleurde Fransche minister Cle- menceau begaat dezelfde grove fout, waar aan in 1830 Koning Willem I zich schuldig maakte, toen deze zyn zoon den lateren Willem II aan het hoofd van een troe penmacht naar het oproerige Brussel zond, met het bevel om in geen geval van de wapenen gebruik te maken. Het natuurlijk gevolg van deze dwaze opdracht was, dat de Belgen steeds brutaler tegen onze weerlooze soldaten optraden, zoodat dezen met verlies van eenige hon derden dooden moesten terug trekken. Nog toont men u in Brussel de graven onzer landskinderen, welke als slachtoffers vielen van 's Konings onbedachtzaamheid, en uw gids voegt er bij: „Ah! les pauvres Hollandais!" („Ach, die arme Hollanders!") Precies dezelfde dwaasheid wordt thans begaan door den Franschen Minister Cle- menceau In het Noorden van Frankrijk staken de mijnwerkers. Met het oog op de gewelde narijen, waaraan de stakers zich schuldig m akenheef t Clemenceau troepen ter plaatse gezonden met den last om in geen geval de wapenen te gebruiken. Natuurlijk herhalen de stakers het spel letje van de opstandige Belgen in 1830. Wetende, dat de soldaten weerloos zijn, vallen zij ze aan en brengen ze verliezen toe. Reeds zijn er 120 militairen buiten gevecht gesteld. Eén officier is gedood zes zjjn zwaar, acht licht gewond. Van de manschappen zijn er vijf zwaar en honderd licht gewond. 't Spreekt van zelf, dat de verstandige bladen dat doelloos opofferen van soldaten levens ernstig afkeuren. Niet alzoo de socialistische bladen. Die schijnen wel gaarne soldatenbloed te pien vloeien Die trekken voor Minister Clemenceau partij. Zoo ook liet Volk. Dat bevel van Clemenceau is zeer goed te begrypen, zegt het blad; want de mijn- bezitters zijn koppig en willen tegenover de stakers van geen toenadering weten. En daarom is het begrijpelijk dat Cle menceau zijn soldaten laat doodslaan Dat is ongetwijfeld nieuwe logica, vol gens welke mijn buurman, als hij met zijn harden patroon overhoop ligt, mijn kinderen een blauw oog mag slaan. Als deze logica aan de republikeinsche redactie van Het Volk eigen is, zullen wij er wel meer vermakelijke staaltjes van hooren. (Friesch Dagblad). F r a n k r ij k. De toestand te Parijs is aanmerkelijk verbeterd. Het grootste gedeelte der groote corporaties heeft het werk hervat. De werklieden van „het boek" (dat zijn alle werklieden, die bij het vervaardigen en drukken van een boek te pas komen) zijn nog niet aan den arbeid gegaan. Parijs heeft zijn gewonen aanzien her nomen. De troepen zullen nog verscheidene dagen blijven, om de stad te bewaken. Rusland. Graaf Witte is heden op zijn verzoek om gezondheidsredenen door den Czaar op pensioen gesteld. Als zijn opvolger wordt Goremvkin aangewezen. Witte geniet, evenals vroeger, het volle vertrouwen van den Tsaar, en trekt zich alleen wegens zijn geschokte gezondheid uit zijn ambt terug. Servië. Koning Peter heeft nog niet veel plezier gehad van zijn optreden als Koning in plaats van den vermoorden Koning Alexan der. Om Engeland genoegen te doen, heeft hij een paar officieren ontslagen, en men denkt wel dat reeds binnenkort de pensionneering van de hoofdaanleggers van de samenzweering tegen den Servischen koning Alexander te verwachten is. Eeni- gen van hen, waaronder de le luitenant Peter Mischitsch en overste Damian Popo- witsch, zouden het voornemen te kennen hebben gegeven, zich bij de eerstkomende verkiezingen candidaat voor de Skoepsch- tina te stellen, om het bewijs te leveren, dat zij bij het Servische volk niet zoo slecht staan aangeschreven als hunne tegen standers beweren. Het nieuwe ministerie heeft zich in middels gehaast met de oplossing der navolgende vraagstukken hervatting der betrekkingen met Engeland sluiten van een handelsverdrag met Oostenrijk-Honga- rijebewapening. Hongarije. Een mengelmoes zal de nieuwe Hon- gaarsche Kamer bevatten nog grooter en nog meer dan vroeger. Zij zal bestaan uit ruim 60 leden van Andrassy's Grondwets party, ruim 200 Kossulhianen, en voorts 25 clericale Volkspartij, 11 Roemenen, en de rest Slowaken, Saksen, Serven en „wilden". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Genemuiden M. van Grieken te Aweide. Aangenomen naar Ammerstol door Ph. Begemann, em. pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen N. H. Boukema te Zweeloo, te Utrecht (vacature-Van Minnen) P. C. Koster te Maassluis. De classis 's-Gravenhage der Geref. kerken heeft Dinsdag met algemeene stem men tot de bediening des Woords en der Sacramenten toegelaten dhr. A. Schippers, beroepen predikant te Maasdijk. Bekenden en vrienden in Zeeland en die waren er velen ontvingen deze week de tijding an het overlijden van een der hunnen, ds. J. Verhave te Apeldoorn. Van de dertig jaren dat hij als predikant der Geref. kerken diende hij 18 jaren drie onzer Zeeuwsche kerken, die van Hein- kenszand, Kamperland en Anna-Jacoba- polder. Allerwegen bemind als gemoedelijk predi ker en als herder in zijne gemeenten bleef de gedachtenis aan den goeden, beminne- lijken dominé voortleven. Te Apeldoorn sleet hij, na emeritaat ver kregen te hebben zijn laatste levensdagen. Oud Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam J. J. Grass te Kampen. Middelburg, 2 Mei. Geëxamineerd voor de acte vrije-en orde-oefeningen der gym nastiek 5 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren W. Nieuwdorp, Zonnemaire, L. v. Prooije, Waterlandkerkje, W. P. L. Bakker, Zierikzee, en P. J. Dobbelaar, Wemeldinge. Gisteren slaagde te 's-Hertogen bosch voor de acte onderwijzer de neer A. Smit, van Oudelande, kweekeling der Chr. Normaalschool Klokkenberg te Nij megen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie die gedurende 1906 belast zal zijn met het afnemen der examens van vroedvrouw zitting zal houden voor 1 Augustus te Rotterdam en na 31 Juli te Groningen. Voorzitter voor 31 Juli is dr. G. lh. Bekking te Rotterdam, en na 31 Juli tot 31 Dec. dr. G. C. Nijhoff, hoog leeraar te Groningen. Wij herinneren nogmaals dat in de dienstregeling op de spoorwegen, in 't bijzonder ook op de lijn Vlissingen Roosendaal, met 1 Mei vele veranderingen zijn gekomen. Men raadplege daarom telkens de op gaaf in ons blad, die ook in dit nommer is opgenomen. Tot kantonnier bij 's Rijks Water staat te Sas van Gent is, met ingang van 1 Mei, benoemd J. A. K. Meertens te Hans weert. Middelburg. Wij hebben destyds ge meld dat de heer Jan Morks een jongens muziekkorps zou oprichten, als een onder deel van de vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk." Door onvoorziene omstandig heden zal dit korps echter niet tot stand kunnen komen. Bij de Algemeene win keiiers vereeni ging te Amsterdam is in het geheel f 2800 ingekomen voor het credietfonds van de vereeniging „Handelsbelang." Colljnsplaat. Woensdag werd alhier na den middag aan den oever van den Oud-Noord-Bevelandpolder het laatste zinkstuk voorspoedig gezonken. Het werk is daarmee voor 't moment afgeloopen, zoodat de ryswerkers dezer dagen naar hun land (Axel) terug denken te keeren. Zonnemaire. Onder de kinderen, die met 1 Mei 1.1. op de openb. school alhier werden toegelaten, bevonden zich drie lingen (2 meisjes en 1 jongen). Zeker een zeldzaam geval Geen damesbediening. Met toepas sing van art. 47 der Drankwet is, met ingang van 1 Mei, met name te Middel burg en Ter Neuzen het verbod van damesbediening in werking getreden. De Vlissingsche loodsschoeners 1 en 9 hebben twaalf man gered van het En- gelsche stoomschip Blanelield, dat giste- renochlend, tengevolge van eeu aanvaring met de viermast-bark Kate Thomas, nabij BeachZ Head gezonken is. De bark redde er nog elf en vijf man werden vermist. De twee Vlissingsche loodsschoeners brach ten hun schipbreukelingen te Newhaven aan land. Een hunner stierf van uitputting. De Blanefield was op de thuisreis van Zuid-Amerika naar Londen. Oud-Vossemeer. De stoomzuigpomp, welke door Rotterdam aan deze gemeente werd afgestaan in bruikleen voor het leeg pompen van kelders, regenwaterbakken en putten voor het drenken van vee, had Zaterdag reeds naar Rotterdam moeten tarugkeeren, maar op verzoek van den burgemeester alhier is nog een verlof tot gebruik van het werktuig voor drie dagen toegestaan. Heden zal de stoomzuigpomp terugkeeren. Groote diensten heeft ze ge durende al dien tijd bewezen en de inge zetenen zjjn wat dankbaar, dat ze onder leiding van den beambte Blok, uit Rot terdam, zooveel van het zilte water, dat 12 Maart ons bracht, heeft weggepompt. Vooral vele landbouwers hebbeu evenwel nog last van hel opwellende zoute water in de putten, zoodat het drinken voor het vee soms van ver met wagens moet ge haald worden, en het kan nog geruimen tijd duren voor weer zoet water aanwezig is. Ook de regenwaterbakken bij vele wo ningen laten nog te wenschen, doordat ze grondwater inlaten. Nog steeds moet, ondanks de gevallen regen, drinkwater uit Bergen-op-Zoom worden aangevoerd. Bij kon. besluit zijn aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes benoemd lo. ingang 1 dezer tot directeur en leeraar de heer L. v. Bruggen, thans leeraar aan die school; en 2o. tijdelijk tot leeraar dr. P. C. E. Meerum Terwogt, te Amsterdam. Gerechtelijke verkoop met hindernissen. Onder bijzondere omstandigheden heeft Zaterdag j.l. op het School holm, te Gro ningen, de gerechtelijke verkoop van een faillieten .boedel plaats gehad. Toen de deurwaarder het huis van den gefailleerde wilde binnengaan, bleek hem dit onmogelijk De beide buitendeuren, toegang gevend respectievelijk tot de stucadoorswerkplaats en de woning, waren gesloten en bleven het, niettegenstaande herhaald geklop. Dedeurwaarder riep nu de hulp in van de maréchaussee en, in naam der wet, werd nu geweld gebruikt. Door een zijraam open te scheuren, zijn twee maréchaussees naar biaoen geklom men. Zij kwamen in een portaal, welks deurslot onbruikbaar was gemaakt. Met hulp van eeu smid werd deze deur ge forceerd. Bij verder onderzoek bleek nu, dat de beide buitendeuren van binnen gebaricadeerd waren, terwijl van de op de verdieping uitkomende vijf deuren, alle sloten onbruikbaar waren gemaakt. Voorts bleek, dat de gefailleerde zelf te bed lag, naar hij beweerde wegens ziekte Zijne huisgenooten, vrouw en acht kinderen, waren er niet. De tot den boedel be- hoorende goederen werden nu naar beneden gesjord, en de verkoop had zijn gewoon verloop. De maréchaussée bleef ook na alloop van den verkoop, om de koopers tegen mogelijke onaangenaamheden van de zijde van den gefailleerde te behoeden. ProvGr. Ct) Er worden pogingen aangewend om het slachtoffer van den moordaanslag te Leeuwarden, Akke Kobus, die door Jan Appeldoorn zóó in den hals gesneden werd, dat zij altijd haar spraakvermogen zal missen en kunstmatig moet ademhalen (door een buisje in den hals), financieel te steunen bij haar ontslag uit het ziekenhuis. Een goed voorbeeld. Tegen E. J., 25 jaar, handelsreiziger te Zutfen, die een juffrouw in den trein met minder goede bedoelingen lastig viel, is door het O. M. bij de rechtbank te Zutfen l'/z jaar geëischt Bij het secretariaat van het Partij bestuur is het bericht ingekomen, dat ook Van der Goes zich niet beschikbaar stelt voor lid van het Partijbestuur. Het Volk. Emigratie naar Canada. Belangheb benden kunnen zich tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent emigratie naar Canada mondeling of schriftelijk wenden tot het departement van Buitenlandsche Zaken (lie afdeeling) te 's-Gravenhage. St. Crt. In de korte jaren van haar bestaan, heeft de Groninger Brandwaarborg-Maat schappij, onder directie van de heeren M. Brouwer en F. Dijksterhuis, zich goed ingeburgerd. De Maatschappij heeft thans weder een jaar achter den rug. Uit het ver slag over 1905 blijkt, dat er veel wegens brandschade moest uitgekeerd worden, dat alzoo de omslag iets hooger geweest is dan in voorgaande jaren. In 1905 was de nieuwe aanbrengst van verzekerd kapitaal pl.m. vijf millioen gulden; aan brandschade werd uitgekeerd ƒ47,446,96. De onkosten be droegen 17,663,465, waarboven de admi nistratiekosten. Men schrijft uit Amsterdam Een heele drukte keerschte gistermiddag in de stad ter gelegenheid van de audiëntie, die door H. M. de Koningin aan militaire en voor een deel ook aan civiele autoriteiten verleend werd. Overal kwam men officieren in schitterende uniformen en burgers in statiegewaden tegen. Allereerst werden ontvangen de officieren van de schutterij vervolgens de officieren van verschillende wapens, zoowel van land- als zeemacht. H. M. was gekleed in een zeegroen gewaad; de Prins droeg wederom de generaals uniform. De civiele audiëntie werd geopend door de leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten. Daarna kwam de Gemeente raad. De raad was schier voltallig. Met de wethouders aan weerszijden van zich trad onze burgemeester naar voren en hield een toespraak tot de Koningin, waarop H. M. met de traditioneele betuigingen van ge hechtheid en genoegen antwoordde. Eerste gedresseerde politiehond. In het maandblad De Nederlandsche Politie, orgaan van den Alg. Ned. Politiebond, schrijft de rijksveldwachter J. Couwenberg te Heesch het volgende bij een in dat blad opgenomen portret van zijn hond Aangenaam is het mij U bijgaand portret te kunnen zenden van mijn politiehond «Hec tor", oud 2 jaar, Airedale-Terrier, kleur Black and Tan, zwart met grijs dek, met uitgebreiden Stamboom. Deze hond is door mij gedresseerd, meest volgens de dressuur omschreven in het orgaan van onzen bond. Ik wil U even opsommen wat ik mijn «Hec tor" zoo al heb geleerd. ie. Hij beklimt de bij hem op het portret staande schutting, hoog twee meter met een apporteerblok in zijn mond. 2e. Hij draagt alle lichte en ook nog al zware voorwerpengaat op commando met een geweer in zijn mond zitten, liggen en desnoods kruipt hij. 3e. Hij gaat een voorwerp op het voetspoor in het veld halen, dat door een voor hem on bekend mensch buiten zijn gezicht weggedra gen en aldaar verborgen is. 4e. Hij volgt op commando het voetspoor van een voor hem onbekend mensch, als deze zich uit zijne woning verwijdert en zich ln het veld verbergt en hij blijft op 2 a 3 Meter voor hem staan en slaat aan (blaft). 5e. Hij verdedigt zijn meester, wanneer deze door één of meer personen wordt aangevallen. 6e. Hij loopt op alle plaatsen een voor mij vluchtend persoon na, maakt hem hem het ver der vluchten onmogelijk, zoodat hij moet blijven staan of onophoudelijk op den grond valt. 7e. Als ik op een afstand van mij verwij derd, een persoon, gewapend met een schiet geweer eenige schoten laat lossen, valt hij onder het schieten, op commando, dien per soon aan en springt naar het wapen. 8e. Op commando blijft hij op groote afstan den, zelfs honderden meters, zoowel op den weg als in het veld of in het bosch liggen, als ik mij verwijder, zelfs wanneer ik met een rijwiel weg rijd. 9e. Als ik met het rijwiel over den weg rijd, loopt hij altijd aan de linkerzijde van het ach terwiel laat ik nu een voorwerp vallen, dan pakt hij het zonder co'mmando en draagt het een uur en nog wel verder. Aan eene woning gakomen waar ik zijn moet, blijft hij op com mando mijn rijwiel bewaken, terwijl ik binnen ben, al zou het ook 2 uur of langer duren. 10e. Hij is een eerste waterhond, appoteert ook drijvende voorwerpen uit het water en zelfs bij de strengste koude valt hij door het ijs. 11e. Bij nacht waarschuwt hij mij door luid door den neus te snuiven wanneer mij iemand nadert. Staat of ligt soms een mensch langs of op een afstand van den weg, dan blijft hij staan en blaft even. 12e. Valt bij dag op een afstand van mij verwijderd een geweerschot, dan blijft hij staan kijken naar de richting vanwaar het geluid komt, zoodat ik telkens weet, waar of ongeveer het schot valt. Ik ben thans in staat met mijn hond vluch tende misdadigers en stroopers op een grooten afstand te pakken te krijgen, de voorwerpen, zooals de geweren, die door hen dikwijls in het veld worden verborgen, te vinden en vanzelf ook daar verborgen gestolen voorwerpen. Ik heb drie bekeuringen door mijn.hond ge maakt, die ik anders niet had kunnen maken le. Omdat hij in den nacht bij zeer slecht weer een dronken persoon, die langs den weg in modder en slijk te slapen lag vond. 2o. Omdat hij een man, die zonder ver gunning groen berkenhout door middel van een mes sneed en die voor mij vluchtte, ach terhaalde. 3. Omdat hij een strooper, gewapend met een geladen schietgeweer, nazette, hem het vluchten belette, zoodat ik hem te pakken kreeg, welke strooper door zijn vlug kunnen loopen nog nooit door de politie in deze om geving achterhaald is geworden. >Hector" is niet kwaad op den mensch, doch ten einde alle klachten te voorkomen en niet met onze wetten in conflict te komen, heb ik mijn hond bij het achtervolgen van personen steeds voorzien van een sterken muilkorf. Het dier geelt niet om een duw of slag met een stok van een vervolgd wordend persoon. Ik stel mijn zeldzaam zwaar gebouwden Terrier beschikbaar ter dekking van Nederland sche politiehonden, raszuivere, tevens met stam boom. Voor leden van den Alg. Ned. Politie bond voor een zeer billijken prijs. Van mijn 12-jarige loopbaan bij de politie heeft mij de praktijk ook geleerd, dat ieder surveilleerende politiebeambte steeds vergezeld moest zijn van een goed afgerichten politie hond. Hierdoor zouden vele diefstallen en moorden worden voorkomen, ook in de groote steden, doch op het platteland en in het veld is de politiehond onmisbaar. Te Dalen zou de 66jarige landbouwer S. in het huwelijk treden met een 17jarig meisje. De familie was reeds ten huize van den bruidegom bijeen gekomen, toen deze te kennen gaf, dat hij van het hu welijk afzag, omdat de bruid nu reeds den bass wilde spelen. Een paar a'onden manifesteerde een talrijke menigte voor zijn woning, om het paar op Drentsche manier te trouwen, door hen op een wagen te zetten en zingende door het dorp te rijden. De politie wist dat echter te voor komen. Een paar dagen later was de brui degom tot andere gedachten gekomen en werd het huwelijk voltrokken. Benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot afschaffing der tienden en tot wijziging der Hinderwet de heeren Pierson, Patijn, v. Asch v. Wijck, Bos en De Boer. De boodschap van het oude kerkruitje. Men meldt uit Brielle aan de N. R. C. Bij de restauratie van de St. Catharina- kerk te Brielle kwam een oud ruitje voor den dag, dat iets te zeggen had tot dit geslacht. Vermoedelijk is een leverancier uit den ouden tijd in verschil gekomen met de heeren over het niet tijdig leveren van vensterglas, of wel over de deugdelijkheid daarvan wat bij dergelijke werken niet voor den eersten of den laatsten keer zal zijn geweest! en veroorloofde de man, die zich voor die heeren met al hun rechten en wetten mitsgaders de uitlegging derzei ve had te onderwerpen, zich een kleine wraak neming. In den mooien gothischen letter vorm liet hij sierlijk op een der kleine ruitjes het volgende rijmpje graveeren Spreeck met geen Regtsgeleerde meer, Voor dat je veinsen kunt mjjn heer. Aan den vorm der letters te zien, dateert deze inscriptie uit het laatste vierde deel der 17e eeuw. Het zou dus mogelijk zijn iets naders van den oorsprong er van te ontdekken. Maar eigenaardig is het denk beeld, dat deze ervaringsles, hoog boven in een kerkraam, waarlangs iederen Zon- en bededag de woorden van den Evangelie dienaar schreden, rustig haar tijd afwachtte om onder de aandacht van een nageslacht gebracht te worden. Welnu, de man die het versje inkraste, heeft, na ruim twee eeuwen wachtens, thans zijn zin gekregen. Aruba. De heer J. E. v. Duijneveldt, gep. hulp prediker by de Protestantsche Gemeente in West-Indië, thans te Olst woonachtig, schryft ons Vrijdag 27 April, ontving ik een parti culier schrijven van Aruba (W.-I.), dd. 22 Maart 1906. O.a. las ik daarin Jammer dat Aruba in zoo een „drogen toestand verkeert; geen regen meerbijna al de tuinlieden hebben hun oogst verloren, alléén, uit gemis aan regen, „terwijl gij altijd regen, in overvloed hebt. „In deze dagen hebben wij hier aardbe ving gevoeld maar Goddank niemand „heeft er schade door geleden Gelukkig komen aardbevingen, in die streken, hoogst zelden voor. Gedurende mijn verblijf, aldaar, (1887 1899) (19011902, heb ik er niets van be speurd, dan alléén op Hemelvaartsdag 1887. Toen bemerkten wij, Nederlanders, er nog niets vanmaar onze kokin, eene vrouw, afkomstig van St. Martin, viel op den grond rukte de haren uit haar hoofd en stootte allerlei onverstaanbare geluiden uit. Op mijne vraag„Wat scheelt U gaf zij ten antwoord, terwijl zij een beverig vingergebaar ovèr den grond maakte en met de andere hand haar hoofd vasthield „Ma DiosOen temblorOen temblor!" (Mijn God! Eene aardbeving Eene aard beving Men bemerkt, dat de aardbeving zeer zwak, ja, bijna niet te bespeuren was. Toch had die vrouw gelyk. Later vernam ik van den pastoor, in Oranjestad (hoofdstad van Aruba), zoo ge noemd naar de vele oranjebloempjes, die er in den regentijd (als het regent!) te zien zijn, dat juist, op bovenbedoeld oogen- blik, de schilderijen, in de pastorie, in be weging waren gekomen. M. d. R.ik maak van deze zaak mel ding in verband met de verschrikkelijke aardbeving te San Francisco. (N. v. N.) Omtrent den doodslag te Warfuni meldt men nog, dat de opinie is, dat de dader, een Duitscher, uit noodweer heeft gehandeld. Den ganschen avond had men in de herberg zitten te kaarten en eindelijk was er twist tusschen de beiden ontstaan. De doodelijke steek, met een beitel toege bracht, geschiedde in de hartstreek. De verslagene heeft den dader nog willen volgen, maar is toen ineen gezakt en dood op den stoel bly ven zitten. De verslagene was ongehuwd. J. In eei Nijmegen, kooping van Warren, he certificaat N den. Aange: „met hetgee dige stuk t per. Zoo 1 rechtskundig Te Ho. afwezigheid jongens op spreeuweiers de nok lang! beide armen gekneusd. - bouwer by jong paard borstholte m man aan de politie te Z dag een on op, die niet dronken waf bleek de zv Te Amstert Staatsspoor, met het toez was, in bewi rails gevonde hy. Zyn bor hy blykbaar t geraakt was. Twaalf Fork met h< de pakketboo gebracht, vert gen te wate stroom mceg Brooklyn aan ren boden lie trozen, die een ware stie duurde meer lukte het de koppen der d te sleepen. den de drenl van de pakke Een w LondenNorl schuwde dat e lagen om hen rijden, is doo teerd en geve echter met di onzeker op bekl. eigenlij] om hij een w wil nadenken heeft. In Eng dat de politii mobilisten in even vaak da ders of wande Volgens Tornado in C veel heviger f, deelingen ded< Stenebrug zyn geslagen en in aantal menschi Zoodra te B van Bellevue, werd vernome met hulpkracl teisterde plaat De storm gi die oak in and tingen aanrich Bellevue hac bouwen van h( menschen kwa werden zwaar De inw Victoria zijl dagen door eer vallen, die lever tische plagen he kikvorschen ve stad. Zij bed wandelpaden. en winkels bini gingen om hen kamers klomme bedgordijnen oj Het was onmoge een voet te ver talrijke dieren wegen werden 1 de hoeven der verschillende v< 24 uren verdw< afgryzen bij Te New- democratische daat voor de pr aangewezen, na van president R anders zyn da; Hobson die zl gedurende den f oorlog van 1891 liet zinken, om onder Cervera i als door een mi den oorlog heef meer van zich legenheid van hy van de A me ving by zijn het der democri het buitengewo door de candidi een „held zond Een treuri Cunard stoomscl schip nam op schipbreukelinge op dagen lang

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2