RECLAMES. De inwoners van Goes Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ongevallenwet. Eischeresse's echtgenoot heeft, na in slakkenmeel gewerkt te hebben, zich daarna ongesteld te bed begeven en is na enkele dagen aan pneunotnie over leden. De raad overwoog dat, al moge de ziekte waaraan G. overleden is, mede veroorzaakt zijn door het werken in slak kenmeel en het inademen van stof daarvan, dit inademen niet kan beschouwd worden als een ongeval. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. die aan Rugpijn lijden, kannen hieruit zien hoe een bewoner van Middelburg verlichting gevonden heeft. De heer J. Marthe, wonende Baanstraat Q 293 te Middelburg, meldt ons: Nu ik volkomen genezen ben van een nierziekte hetgeen ik te danken heb aan FOS TER'S Rugpijn Nierenpillen wil ik ze op mijn beurt aan al diegenen aan bevelen, die aan de nieren lijden, want ik ben overtuigd hun hiermede een dienst te bewyzen, door hun zulk een afdoend middel aan de hand te doen. Ruim zes jaar heb ik geleden aan een verschrikke- lyke pyn in den rug en in de zijden, de urine kwam met een branderig, pijnlijk gevoel en was steeds erg vuil en vol bezinksel. Ik sliep slecht en was steeds aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoelalle pogingen om van deze ziekte genezen te worden waren ijdel gebleken en toen ik overal zooveel goeds hoorde over uw pillen, nam ik mij voor daar dadelijk een proef mede te nemen. Het verheugt mij u te kunnen zeggen dat de uitwerking boven alle verwachting was. Reeds na een paar dagen verminderde de pijn en twee weken later kon ik open hartig zeggen dat mijn ziekte geheel ge weken was. Uit dankbaarheid zal ik dit afdoend middel dan ook gaarne recom- mandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intusschen de nier ziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, eiwitverlies enz. Verzeker U dat inen Ude echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die dhr. J. MARTHE gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijnte Goes verkrijg baar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht, W. Zijlstra te Bruchemte 's-Gravenhage Waalsche kerk), A. Mohn te Stockholmte Brielle, A. J. de Sopper te Velzen. Rilland. Bij herstemming koos het college van notabelen tot kerkvoogd dhr. J. Q. C. Wabeke met 3 stemmen tegen 2 op dhr. W. Griep en 1 blanco. Geref. Kerken. Aangenomen naar Enkhuizen door L. Kuiper te Hoogeveen. Bedankt voor Zaam9lag door K. M. R. Veldman te Garrelsweer. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Meliskerke, dhr. K. Schout, die deze benoeming heeft aangenomen, en 1 Mei a. s. in functie hoopt te treden. Rilland. Voor de vatfeerende betrek king van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich slechts twee sollicitanten aangegeven. Goes. Vrijdag j.l. vergaderde de Ver- eeniging //Handelsbelang" alhier in „De Prins van Oranje". De voorz., dhr. F. Q. C. den Hollander, brengt verslag uit van de bemoeiingen van het Goesclie Comité voor het Credietfonds ten bate van de door den watersnood in hun bedrijf bedreigde hande laren en winkeliers in onze omgeving. Uit dat verslag blijkt, dat zijn geplaatst 34 rentelooze aaudeelen a f 25, terwijl aan giften f 23 is ontvangen. Een en ander zal na aftrek van kleine onkosten aan het bestuur van het Credietfonds overgemaakt worden. Daar een voldoend aantal deelnemers onder de leden is gevouden, zal de cursus in Boekhouden zoo spoedig mogelijk aan vangen. Naar aanleiding van eene missive van den Min. van W., H. en N. aan den Bond, inzake een eventueelen Post cheque- en girodienst, ontwikkelt zich een geanimeerde bespreking, aan het eind waarvan eene motie wordt aangenomen van den vol genden inhoud De Vereen. //Handelsbelangen" te Goes, in hare vergadering van 27 April '06 bijeen om, naar aanleiding van desbetreffende missive van den Min. van W., H. en N. aan het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van deu Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, te bespreken een eventueel in te stellen Post cheque- en girodienst, juicht toe het beginsel dat de Staat hier in practijk wil breDgen, doch betreurt, dat de staat van de even- tueele deelnemers een recht van f 5,wil heffen, acht de rentevergoeding van l'/z pet. onbillijk laag en verzoekt het hoofdbestuur er bij den Min. v. W., H. en N. op aan te dringen lo. het recht van f 5 te doen vervallen 2o. de rentevergoeding van l'/a pet. billijk te verhoogen en 3o. aan een eventueelen Post cheque- en girodienst toe te voegen de gelegenheid om onder de noodige waar borgen tegen matige rente gelden in re kening-courant te verkrijgen". De heer A. de Beste werd met algemeene stemmen als lid toegelaten. Goes. Zondagavond omstreeks 8 uur brak er brand uit in den schoorsteen van den bakker Cappon aan de Kade alhier. Door middel van eenige emmers water was men den brand spoedig meester. Middelburg. Na een langdurig lijden is Zondagmorgen op slechts 41-jarigen leeftyd overleden, de heer J. Meijers, ge meente-geneesheer en lid der gezondheids commissie. Middelburg. Zaterdag 28 April is de heer Mr. A. J. Roest uit Middeiburg ver trokken en daarmede is de loopbaan van Z.H.E.G. als Commissaris der Koningin in Zeeland gesloten. Eea 9 tal jsren nam Z.H.E.G. die betrekking waar en een woord van oprechten dank en hooge waardeering, voor de strikte onpartijdigheid, groote nauwgezetheid en buitengewone bekwaam heid die in heel het optreden bleek, mag hierbij niet ontbreken, 's Middags één uur vertrok Z.H.E.G. met echtgenoote, en aan het station was een commissie uit Ged. Staten de heeren P. J. Siegers, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot en M. de Jonge Jz., benevens den Waarnemenden grifïier dhr. Hartman aanwezig om de hooge familie uitgeleide te doen. De heer Burgemeester uit Middelburg mr. Schorer en Mevrouw waren mede tegenwoordig. Na een hartelijk afscheid zette de trein zich in beweging. Maandag 30 April. Per trein van 12 uur arriveerde de benoemde Commissaris der Koningin mr. H. J. Dijekmeester met echtgenoote aan het station te Middelburg, om zijn hooge betrekking den daarop vol genden dag te aanvaarden. Bij het uitstijgen verwelkomd door eene commissie uit Ged. Staten bestaande uit de heeren P. J. Siegers, mr. E. A. O. de Casembroot en M. de Jonge Jz., benevens den heer Hartman waarn. griffier, werd Z.H.E.G uitgenoodigd de wachtkamer le klasse binnen te treden. Daar nam de heer Siegers het woord om Z H.E.G. geluk te wenschen met de Koninklijke onderschei ding hem geschonken en de belangen der provincie op het hart te binden. Spreker hoopte dat het nu ontsloten tijdperk van langen duur moge zijn en zich kenmerken door voorspoed, zegen en geluk. Hij beval het Gedeputeerd college Z.H.E G. ten zeerste aan. De heer mr. Schorer burgemeester van Middelburg en echtgenoote mede tegen woordig, sloot zich aan bij 8e woorden van den heer Siegers en beval de gemeente en haar belangen eveneens aan. De heer mr. Dijekmeester dankte har telijk voor dit blijk van waardeering zoo wel het college van Gedep. Staten als den heer burgemeester, beschouwde deze vrien delijke ontvangst als een gunstig voorteeken en wilde zijnerzijds gaarne zijn beschik bare krachten ten dienste der Provincie toezeggen. Bij het vertrek voor hetstation waren mede eenige belangstellenden tegenwoordig. De eerste luitenant G. H. O. W. van der Nagel van het 2 bataljon 3e regi ment infanterie alhier, is bij de laatstge houden toelatings-examens voor de hoogere krijgsschool geslaagd. Genoemde officier zal de studiën voor den intendance-dienst volgen en zal zich in verband daarmede op 1 September te 's-Gravenhage vestigen. Door den Commissaris der Koningin is tot lid der gezondscommissie, voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Neuzen, benoemd dhr. H. W. Vollenhoven van Daalen, notaris te Sas van Gent. Vlissingen. Vrijdagavond vergaderden in „Elim" de afgevaardigden der werk lieden van de fabriek «De Schelde". Met algemeene stemmen werd het volgende voorstel aan de directie aangenomen Behalve des Zaterdags zullen de werk uren zijn: 's morgens van 6 tot 8V2, 9',4 tot 12'/4 en 's middags van U/2 tot 6'/z uur. Des Zaterdags van 's morgens 6 tot 8V2 en van 9'/4 tot 2'/2 u. des middags. Aldus 60 uur per week. De uurloonen zullen worden verhoogd als volgtvan 2—9 cent met 2 cent, van 1015 met 1, van 16 22 met U/2 en van 23—25 met 2 cent. Zaterdag vergaderden de werklieden in de smederij der fabriek, waarbij de voor stellen werden bekend gemaakt, benevens het besluit der afgevaardigden, dat met groote sympathie werd vernomen. M. C. In de eommissie van advies over spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei a. tot 30 April 1907 zijn benoemd tot lid 0. a. de heeren Jos. van Raalte, dir. der K011. Mij. „de Schelde"en tot plaatsvervangend lid mr. Jan Smit Az., beiden te Vlissingen. Hr. Ms. torpedobooten „Smeroe", „Tang- ka'' en „Wajang", resp. gekommandeerd door de luitenants ter zee le kl. A. J. M. Nolef, C. 1) de Haes en G. Hoogen- raad, vertrokken van Hellevoetsluis naar Vlissingen, om daar 3 dagen te verblijven. Westkapelle. Als gevolg der tram verbinding dezer gemeente met de hoofd stad (Middelburg) zal de postdienst met ingang van 1 Mei a. s. belangrijk gewijzigd worden. De buslichtingen zullen dan plaats heb ben als volgtdes voormiddags 7 ure en 8 ure; des namiddags 1 2 en l'/a ure. Met de buslichtingen van 7 en '/2 ure wordt de post verzonden naar de Noord zijde en met de lichtingen van 8 en l'/2 ure wordt de post verzouden naar de Zuidzijde van het eiland, en wat verder moet verzonden worden. De postbode J. M. Weijler, die tot dien datum Westkapelle-Domburg loopt, wordt dan van dien dienst ontslagen, en belast met de bovengenoemde buslichtingen naar den tram, en krijgt tevens tot besteldienst: tweemaal per dag binnen de gemeente en eens per dag de Noordelijke buitenwijk der gemeente, terwijl de brievengaarder alhier belast blijft met bestellingen voor de Zuidelijke buitenwijken, en de besteller B. Louwerse wordt geplaatst Middelburg Grijpskerke als postbode. Krabbendijke. Zaterdagavond legden een ploeg dijkwerkers aan den Stroodorpe- polder alhier het werk neer om Maandag niet meer terug te komen, doordat de aan nemer te weinig loon naar hun zin uitbe taalde. Een andere ploeg wil het nog voor een week probeeren, doch wanneer zij dan nog niet meer ontvangen, zullen zij het voorbeeld van hun makkers volgen. Zeker geen verblijdend uitzicht voor den aan nemer, die naar men zegt het werk wel wat laag heeft aangenomen. Vrijdagnamiddag had te Oostka- pelle de teraardebestelling plaats van den heer P. Maljaars, in leven wethouder dier gemeente. Hij werd grafwaarts gedragen door leden van den gemeenteraad en aan de groeve herdacht de burgemeester, jhr. W. Z. van Teijlingen, den ontslapene als wethouder, welk ambt hij van 4 Mei 1875 tot aan zijn dood onafgebroken had be kleed. Spreker schetste hem tevens als een volijverig lid van den raad, die steeds met belangstelling en toewijding deel nam in alles, wat de gemeente betrof. Zijn talrijke bloedverwanten, vervolgde spreker, zullen veel aan hem verliezenmaar ook in de colleges, waarin hij zitting had, zal hij een ledige plaats achterlaten. Met hem is een werkzaam man heen gegaan. Zijn assche ruste in vredeNadat nog door den heer F. Breen, predikant bij de Hervormde gemeente aldaar, een afscheids woord wes gesproken, dankten een broeder en de zoon van den overledene voor de gesproken woorden en de betoonde be langstelling. Onder de vele aanwezigen werd ook opgemerkt jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, uit Arnhem, oud-burge meester van Oostkapelle. (M. C.j 's-Heer Arendskerke. In de heden gehouden raadsvergadering, waarin alle leden en de secretaris tegenwoordig waren, werden na onveranderde vaststelling der notulen, ter voorziening in 2 vacatures tot onderwijzers bij het openbaar lager onder wijs in deze gemeente met 10 stemmen benoemd de heeren J. P. Anthonisse en J. Felius, respectievelijk onderwijzers te Clinge en Oosterland. De heer J. J. J. Sandee, no. 3 van de voordracht, bekwam 1 stem. Vervolgens werd besloten tot den bouw eener nieuwe school te Ouddorp en B. en W. gemachtigd tot het laten ontwerpen van een bestek en teekening door dhr. D. de Koning, architect te Goes. Een verzoek van het bestuur van den Nieuwen West-Kraaijertpolder tot begrinding van in dien polder gelegen wegen wordt ingewil ligd. Een voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting aan Labeur te Goes, van de grasetting aan de parallelwegen te 's-Heer Hendrikskinderen voor den tijd van 7 jaren, tegen f 10 per jaar wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog was aangeboden het gemeente verslag over 1905, wordt de yergadering gesloten. Rilland. Toen Zondagmiddag een paar motorfietsers onze gemeente passeerden, had één van hen het ongeluk, terwijl hij voor eenige- spelende kinderen wilde uit wijken in een wagenspoor te raken, met dit gevolg dat hij met de fiets omtuimelde en nog een eindje over de grintweg sleurde. Zijn kleedingstukken waren meest allen gescheurd, terwijl hij aan arm en knie bloedde. Oogenschijnlijk had hij zich nog al bezeerd. Op de fiets geholpen kon hij echter spoedig zijn reis vervolgen. Oud-Vossetneer. Op welke wijze het zeewater werkt op de vruchtboomen, be gint nu reeds te blijken, het bloeien en de bladontwikkeling gaf velen nog eenige hoop, maar men merkt nu reeds zeer duidelijk dat afsterven het gevolg zal zyn. Een enkele bezitter van een boomgaard heeft op aanwijzing van den rijkstuinbouw- leeraar greppels rond de boomen gegraven en door bespoeling met zoet water getracht het zoute water te verdrijven, of diteenig succes zal hebben, moet de toekomst leeren. Tholen. Hedenmorgen te 9 uur is er aan de doorbraak aan den Slabbecoorn- polder een nieuw stuk gezonken metgoeden uitslag. Men hoopt morgen bij vernieuwing een stuk te zinken en indien alles dan mede loopt hoopt men boven water te komen, zoodat de bevloeiiugvan den polder Slabbe- coorn dan is geëindigd. Met de werkzaam heden aan het stoomgemaal is men heden begonnen. Bij kou. besluit is met 16 Mei a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Axel W. v. d. Bosch, thans commies-titulair der posterijen eu telegrafie. En tot directeur van het tele graafkantoor te Vlissingen J. A.Humme- linck, thans hoofdcommies der telegrafie. Reeds Zaterdag in een deel onzer oplage vermeld). De Rotterdamsche gemeenteraad heelt, overeenkomstig de conclusie van de com missie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Van Oordt, besloten hem niet als lid toe te laten. Een nieuwe stemming in district V zal 15 Mei plaats hebben. De Gemeenteraad van Amsterdam vergaderde Zaterdag in comité-generaal in verband met het feit, dat Woensdag avond een zware steen uit een der bogen van de tweede galerij van het Beursge bouw is gevallen, het gebouw zal nu van gemeentewege aan die zijde worden gestut. Advocaten-Testament. Een advocaat vermaakte zijn heele ver mogen aan een gekkenhuis. In zijn testa ment heette het: Van gekken heb ik het gekregen ik geef het hun eerlijk terug. Vrijdag hebben de stokers van het stoomschip „Potsdam" der Holland-Ame- rikalijn te Rotterdam, dat gisteren naar New-York vertrekken zou, geweigerd zich te laten aanmonsteren, indien hun gage niet met f 10 per maand verhoogd werd. Dit optreden van de stokers schrijft men toe aan de schaarschte van zeevolk, sinds een vertegenwoordiger van de Nord- Deutsche Lloyd zich aldaar bevindt tot aanneming van allerlei zeelieden, die door hem naar Dover gezonden worden, om daar aan boord van een der schepen van deze Lloyd te gaan. Nadat de directie der H.A. Lijn de gage der stokers met f 5 per maand verhoogd had, hebben zij zich doen mon steren. De „Potsdam" zal op den vastge- stelden tijd vertrekken. N. R. Ct. Een zeer brutaal stukje is Vrijdag morgen afgespeeld in het café van C. H. Kamerbeek aan den Goudschen singel te Rotterdam. Daar kwamen binnen de losse werklieden J. en P., twee pootige ruwe mannen. Zij dronken een glas bier, doch hadden geen geld om te betalen. Een tweede glas werd leeggedronken, en toen verlangde J. een rijksdaalder van den café houder, waarvoor hij zijn horloge in pand wilde geven. Kamerbeek ging hierop niet in, doch verwees beiden voor liet beleenen van het horloge naar een pandjeshuis. Nu werden de beide mannen woedend, en hoe wel er een getuige van hun doen en laten, een oude man, in het bierhuis zat, trok J. zijn jas uit, ging op Kamerbeek, die achter de toonbank stond, af, stompte hem in het gelaat en op den rug, terwijl terzelfder tijd P., die ook opgestaan was, de handen van den kastelein vasthield. Kamerbeek, voor erger bevreesd, wist zich los te rukken, en vluchtte de straat op, om hulp te halen. Even voor hij zijn café verliet, zag hij, om kijkende, dat J. de toonbanklade open trok en, tot tweemalen toe, zijn hand in hetgeld- bakje stak, terwijl hij den tweeden gewel denaar als zijnmeeninghoorde verkondigen dat het niet medeviel wat er aan geld aan wezig was. Daarna verlieten ook zij beiden het café. Op straat gekomen, werden zij door Kamerbeek gevolgd, die hen in de Prinsenlaan aan een agent aanwees, welke hen met behulp van meerdere agenten aan hield en naar het politiebureau bracht. Daar zijn beiden opgesloten, nadat men het op hen bevonden geld in beslag had genomen. Twee jongens van de H. B. S. te Haarlem kregen twistde een sloeg den ander tegen zijn bril, geneeskundige hulp moest ingeroepen worden om te trachten het door de scherven geschonden oog te behouden. Te Hoenderloo was een ruim 12-jarige knaap met vader en broe der naar het bosch gegaan om hout te stapelen. Een boom, die op een paal rustte, werd omgekanteldde paal sloeg terug en trof den knaap, die door den slag onmiddellijk gedood werd. Moorden in Rusland. Te Kolm is het hoofd der gendarmerie vermoordde dader ontkwam. Te Warschau is een jong koopman vermoord, die voor zijn vader het huis beheerde waarin Rosa Luxemburg verblijf hield, toen deze ge arresteerd werd. Revolutionairen die hem voor den verrader van Rosa hielden hebben hem nu vermoord. Het was derhalve een politieke wraakneming. Omtrent het verongelukte Belgische schoolschip verneemt men uit Hamburg De „Dunkerque" met de overlevenden van het schoolschip Comte de Smet de Naeyer" kwam Zaterdag te Cuxhaven aan De overlevenden werden dadelijk ont scheept en vertrokken naar Hamburg. Ik voer met een sleepboot de „Dunkerque" tegemoet, ondervroeg de cadetten en ma trozen. De vertegenwoordiger van het Belgisch gouverment belette bun te spreken. Tochj kon ik den eersten officier van het schoolschip ondervragen. Hij ook beweert, de oorzaak niet le kennen van het lek. De lading cement zoog het indringend water op De pompen werkten niet. De booten vielen uit de davits. Twee en twintig man redden zich in de groote sloep, en vischten nog vier man op, die de boot achterna zwemmen, de anderen gingen met het schip naar de diepte. Van de 12 nieuwe cadetten werden er slechts 4 gered. De overigen waren te zeeziek om in de boot te springen. De commandant Fourcault bleef en drukte alle heengaanden de hand. De overlevenden zagen hem en 32 anderen verdrinken, en zwalkten nog een heelen dag rond. Zij loven den heldenmoed, waarmede allen streden tegen den dood. Geen kreet werd gehoord. Om 7 uur 's mor gens zonk het schip, gepaard gaande met een hevige ontploffing door den luchtdruk. Om 4 uur in den namiddag kwam het schip „Dunkerque" in zicht. Om 6 uur werden de schipbreukelingen opgemerkt en om 7 uur aan boord opgenomen. De officiei beweert, dat alle man te Dover aan boord zijn gebleven uit erkente lijkheid voor de redders van de „Dun kerque" en in de hoop overmorgen al te Hamburg te zijn. In het Rathhaus heelt de Senaat de geredden ontvangen. Te San Francisco heeft een onder zoek uitgemaakt, dat de gewelven van de Bank, inhoudende 31 millioen dollar, onbe schadigd zijn gebleven, hetgeen met de 18 millioen tegoed van buitenlandsche banken 49 millioen dollars maakt, die onmiddel lijk aanwendbaar zyn. De dadelyk con verteerbare waarden brengen het totaal op 100 millioen. Alle bankgebouwen, op twee na, werden vernield de waarde, na aftrek van de grondwaarde, ongeveer 2 500.000 dollar bedragend, was gedeeltelijk ver zekerd. Men heeft getracht, de spoorwegbrug te Argenteuil bij Parijs te doen springen door middel van een helsche machine. De lijn werd niet beschadigd, maar 3 minuten vroeger was er een trein gepasseerd. Alle kunstbouwwerken zullen nu door genie soldaten bewaakt worden. Op Malta is het stoomschip „City of Athens" aangekomen met 878 officieren en manschappen van het 1ste regiment Lan cashire fuseliers aan boord. Waarschijnlijk vertrekt het heden naar Alexandria. Het derde pan-Amerikaansche con gres wordt op 20 Juli te Rio de Janeiro geopend en gesloten op 1 September, onverschillig of de zaak als geëindigd is te beschouwen of niet, teneinde de afgevaar digden in staat te stellen Den Haag tijdig te bereiken, wanneer de Haagsche confe rentie op een datum in den vroegen herfst valt. Daar die datum nog niet is vastge steld, wenscht Rio de Janeiro een conflict tuschen de data te vermijden. Homoeopathische Bibliotheek. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Wij ontvingen no. 3. Mazelen en Rood vonk, door dr. P. L. v. d. Harst. Bovengenoemde arts, homoeopatisch ge neesheer te Leiden, tevens gemeente-ge neeskundige te Alfen aan den Rijn heeft uit zijne drukke praktijk de gegevens verzameld tot behandeling van kinder ziekten. In populairen vorm en toon en stijl behandelt de schrijver beide ziekten. Geeft achtereenvolgens een korte geschie denis en een korte beschrijving van beide ziekten, geeft de regelen aan te hunner behandeling, en voegt hieraan in een aan hangsel de ernstige waarschuwing toe voorzichtig te zijn met de keuze der ver dunningen en met het gebruik in het algemeen. Er wordt over 't algemeen over de be- teekenis van deze schijnbaar ongevaarlijke kinderziekten zoo achteloos heengegleden. Men leze daarom deze aflevering nauw keurig en trachte de wenken en adviezen van dezen kundigen arts op te volgen. Olmhoeve, door L. Penning. Rot terdam D. A. Daamen. Dit is het derde of laatste werk van den 5en Jaargang van Daamens „Biblio theek voor Hoofd en Hart". Een verhaal dat op waardige wijze dit trio vólmaakt. Wie Penning als teekenaar van oorlogs- schetsen bewonderden en als geschied schrijver en bewerker van den historischen roman prezen, hebben zich afgevraagd, of hij ook op ander terrein, bijvoorbeeld in een beschrijving van het leven gelijk 't daar reilt en zeilt, zou uitmunten. Het antwoord geeft dit boek. Olmhoeve ver raadt ook in dit genre de meesterhand. Een joDge boer en boerin, „goede men schen" maar zooals de massa, „in de wereld", trouwen, doen hun best, breiden zich uit; het gaat goed tot naijver en ijverzucht de vredige woning binnensluipt, het werk op den akker bederft, de zielen vergiftigt en tol kwaad gezelschap en sterken drank de toevlucht doet nemen. De man verliest zijn hoeve, mishandelt zijn gade die krank zinnig wordt weggevoerd, en komt ten slotte met zijn kinderen in een onooglijke hut terecht, hem per gratie afgestaan. Daar komt hij tot zich zeiven. Hij grijpt weer naar den Bijbel, verootmoedigt zich voor God, herwint de achting der menschen, raakt verzoend met zijn ouden tegenstander en keert ten slotte op de zij het ook ge decimeerde „Olmhoeve" terug met d« in» middels herstelde gade en de kinderen. Op pakkende wijze worden allerlei too- neeltjes in dit treffend verhaal beschreven. Die ontmoeting met den Rentmeester het proces in de ziel van den man wanneer hij tot brandstichting komt; het huiselijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2