Aanbesteding. Wielrijders! Openbare Verknopingen. Moep ïerkoopingen enz. Advertentiën. OjBElare Vriiiillis Verloopt. eene greet® partij Huisraad en Wiekelgeederen. fgsr oSwaï Op Zaterdag 5 Mei 1906, 1ZAAK"BOASSON ZONEN nemen gelden in deposito, een Onderwijzer verkoopen Marktberichten. Plaatselijk Watersnood Comité Dinsdag 1 Mei 190ö, verfeoopen i 1 wit Ruinpaard oud 18 jaar1 schimmel -CLRuinpaard oud 17 jaar, 3 baatgevende Melkkoeien, 3 twee jarige Vaarzen, 1 Stier oud 15 maanden, 4 Kweekkalveren, Melk- geit, 6 Kippen, 2 Menwagens met toebehooren, Driewielskar, Krui wagen, Coksploeg, Eggen in soort, Veldslede met Borden, Sleepdeur, Grasmaaimachine, Melkontroomer, MangelraspKiekenren Kist Stamp- en Voederbakken, nieuwe Stroosnijder, Landbouwers-Hand gereedschap, Reepen en Blokken, Horden en Staken. Kort- en Lang- houten, Paartenwant, Melkers- en Zoldergereedschappen, eene partij groene Mutsaards en eenigen Bed met toebehooren, Tafelkastje, Stoelen, Potten, Ketels en meer. te koop aanbieden: Het bouwen van een LANDBOU WERS-WOONHUIS en bijbe- hoorende werken, op de hof stede bewoond door pachter Joost Sinke, te O o s t d jj k gemeente Kruiningen, Effecten en Coupons, De president der republiek Uruguay José Battle y Ordonez is tot een duel -uit gedaagd door het Kamerlid Louis Alberto, voormalig gezantschapssecretaris te Was hington. Aanleiding was een artikel dat Battle in het blad El Diaz had geschreven. De president antwoordde, dat hij thans aan het land behoort, maar ter beschikking zal zijn van den heer Alberto zoodra zijn mandaat is afgeloopen (28 Februari 1907). Te Brussel gaat het gerucht dat de sultan van Turkije Joris genade heeft geschonken. In Haverstoek Hill, een voorstad van Londen, heeft in den nacht van Woens dag op Donderdag een felle brand gewoed. Een man en een vrouw en hun twee kinderen kwamen in de vlammen om. Door den Speaker van het Lagerhuis werd in de vergadering van gisteren mee gedeeld, dat de luidruchtige dames, die zich den vorigen dag op de tribune hinderlijk hadden gedragen, in de loopende zitting niet meer zullen worden toegelaten. De ongalante leden van hel Huis beantwoord den deze mededeeling met een algemeen gejuich. De burgemeester van San Francisco heeft naar aanleiding van het doodschie ten van Tilden verordineerd, dat alle leden van z.g. burgerbeschermingscomité's" die nog mochten worden aangetroffen, zullen worden ontwapend. Bij cventueelen tegen stand zullen de „beschermers" worden neergeschoten. De nieuwe aardschok, van eergisteren schijnt vooral noodlottig te zijn geweest voor vele nog overeind staande hooge schoorsteenen, welke bij tientallen instortten. In het geheel 225,000 perso nen hebben de stad verlaten, 349,440 rantsoenen zijn reeds uitgedeeld. Woens dag zijn voor het eerst weer vreemdelingen tot de stad toegelaten. Dezen verspreidden zich' over het vermelde stadsgedeelte om naar souvenirs te zoeken. Reorganisatie-Comité Nederl. Her vormde Kerk. Men meldt uit Utrecht aan de N. R. C. Gistermiddag werd alhier de door het reorganisatie-comité inzake de Nederland- sche Hervormde Kerk uitgeschreven ver gadering gehouden van kerkeraadsleden en leden der kerk. Dr. A. Troelstra, predikant te dezer stede, en dr. P. J. Kromsigt, predikant te Rotterdam, spraken over den toestand der Ned. Herv. Kerk. Dr. Troelstra begon met te herinneren aan het slot van de rede, door prof. Vis- scher de „vorige week uitgesproken op de eerste algemeene vergadering van den Gereformeerden Bond tot Vrijmaking der Ned. Herv. Kerken. Prof. Visseher wekte toen zijne hoorders op om op te trekken onder de oude wapenspreuk „God en zijn recht". Wat spr. thans wenschte te zeg gen, wordt "wellicht het best gekenschetst wanneer hij zijn hoorders niet die strijd lustige spreuk maar de bede van Ps. 119 vs. 108 op de lippen legt„Heere, leer mij Uwe rechten". Niet om zijn hoorders te organiseeren tot een krachtigen partijsirijd heeft het reorganisatie-comité hen tot deze vergade ring opgeroepen, maar om hen ervan te overtuigen dat de nood der tijden van hen eischt, klein te worden in eigen oogen, meer dan ooit van God wijsheid en raad af te smeeken. Velen zullen zich hebben afgevraagd wat moeten we nu toch doen en gezegd: wijs ons een weg, waarlangs wij uit de moeilijkheden kunnen geraken. Die vraag leeft in het gemoed van honderd en dui zendtallen die hier niet zijn. Men ver wacht een woord, meer nog een besluit, een plan, een raad, een daad. Over dit laatste wilde spr. het hebben, hiermede doelende op verootmoediging, waartoe spr. zijne hoorders opwekte. Wij hebben weer in te zien, zeide hij, wat Gods recht is en te leeren hoe dat gehandhaafd moet worden. Vervolgens wees spr. op hetgeen tot verootmoediging moet dringen, op het ge brek aan liefde, op de eigenwilligheid, op de onaandoenlijkheid en op het ongeloof. Daar is gebrek aan liefde. Wij hebben, zeide spr., vergeten dat wij zonen zijn van hetzelfde huis. Tengevolge van 't tekort aan broederlijke liefde is de partijschap hand over hand toegenomen. Welk een kracht wordt aldus verspild. Onze eigenwilligheid. Daar is bijna nie mand die vrede heeft met de tegenwoordige omstandigheden, maar ieder kiest nu zelf een weg, waarlangs hij meent het volk tot God terug te kunnen brengen. De eene sticht evangelisatie, een tweede ijvert voor uitwendige zending, een derde gaat op in politieke bemoeiingen, een vierde in so ciale en spr. zegt dit niet om het werk dezer broederen ook maar eenigermate te veroordeelen maar er is bij dit alles toch te weinig een zoeken naar den eenigen rechten weg dien God wil. Onze onaandoenlijkheid. Wij zijn aan veel misstanden al zoo gewend geraakt, dat zij ons koud laten. Dat onze kerk in boeien geslagen is door de organisatie van 1816, komt ons alleen dan als iets ergerlijks voor, wanneer wij daardoor gestuit wor den in onze pogingen om het kromme recht te maken. Maar overigens dulden wij maar al te veel zonder heilig protest de ver nedering der kerk en maken ten slotte die vernedering tot een grond om de kerk te verlaten. Wij moeten niet lauw kunnen blijven, wanneer wij dachten aan den smaad die de kerk is aangedaan. Hiermede hangt ten nauwste samen het geen spr. in de vierde plaats noemde ons ongeloof. We gelooven niet, ging spr. voort, aan het herstel der kerk. Hoeveel po gingen om verandering te brengen in den toestand zijn, bewust of onbewust, uit gegaan van deze gedachte: de Ned. Herv. kerk is als geheel toch niet meer te redden. Laten wij maar bergen wat nog te bergen valt. Toch heeft men, meende spr., te strijden tegen en zich te verootmoedigen over dit ongeloof. Heeft God geen groote dingen gedaan in onze kerk, die een halve eeuw geleden haast verstorven scheen P Mogen wij loslaten waar Hij nog niet losliet? Neen, zeide spr., wij hebben voort te gaan in geloof! Verootmoediging maakt klein, besloot sprmaar maakt ook groot. Dr. Kromsigt achtte allereerst veroot moediging noodig over onze persoonlijke en gemeenschappelijke schuld. Alleen uit verootmoediging kan de rechte eenheid der kerk opbloeien. De Farizeër zegt Ik dank u, dat ik niet ben als de ethischen, als de modernen, als allen die van de drie formulieren van eenigheid afwijken, en vooral niet als dr. Bithler, maar wie zich zeiven kent zegtO God wees mij, zondaar, genadig. Spr. wil, ten eerste, geen con servatisme, of synodalisme, want in de zaak Bahler is de kerk nu tot de uiterste grens van lenigheid voortgeschredenten tweede, geen afscheiding, want die is tegen Gods Woord, daar de kerk nog geen valscne kerk is. Wie zich afscheidt, miskent Gods verbond met ons volk als volk. Hij veronachtzaamt zijn plicht tegen over de medegedoopten. Daarom moeten wij vasthouden aan de volkskerk, tenzij God zelf kwam om door een oordeel de kerk op te lossen. Wij mogen dit nooit doen. Spr. wil daarom, ten derde, afschaf fing der bestuurs-inrichting en herstel der kerkelijke vergaderingen. Een bestuursinrichting behoort op we- reldsch terrein thuis, behoort bij "een ver- eeniging, kerkelijke vergaderingen behoo- ren bij de kerk. Alleen door zulke kerkelijke vergaderingen (classicale vergaderingen, provinciale- synode, nationale synode) kan recht en tucht geoefend worden alleen zoo verwachten wij, zeide spr., onder Gods zegen herstel der kerk op belijdenden grondslag, ten eerste omdat wij gelooven in de macht van Gods Woord, wanneer de kerkelijke vergaderingen er weer voor geplaatst zullen worden, ten tweede om dat wij gelooven dat er veel meer een heid komen zal, als men samen weer kerkelijk werkt op 't gebied der kerk, dei- zending, der philantropie enz. Over de beide voordrachten van dr. Kromsigt en dr. Troelstra werden leven dige besprekingen gevoerd. Uit de vergadering werd de wensch geuit, waaraan het comité, thans bestaande uit de heeren dr. Ph. J. Hoedemaker, predikant te Amsterdam, ds. Chr. Hun- ningher te Amsterdam, dr. P. J. Kromsigt, predikant te Rotterdam, dr. B. van Meer, 'predikant te Leiden (voorloopig nog te Slijk-Eewijk) en ds. H. Visser te Zwolle, gevolg zal geven, dat lo. het comité, het welk deze vergadering heeft samengeroe pen, al of niet aangevuld, een geschrift aangaande de reorganisatie der Herv. Kerk in 't licht zal geven, en 2o. de predikan ten in de kerk zal uitnoodigen den Zon dag vóór de classicale vergaderingen te spreken over de kerkelijke ellenden en de oorzaken voor verootmoediging. leestafelT Ons Oude Nederland, door L. Pen ning. Tweede, goedkoope uitgaaf in 36 wekelijksche afleveringen a 10 cent. Met een 150 tal portretten naar teeke- ningen van Isings. Rotterdam, D. A. Daamen. Wij hebben 't al meer gezegd het is on begrijpelijk dat de heer Daamen voor zoo weinig geld zulk een degelijk uitgebreid standaardwerk kan uitgeven. Het kan dan ook niet anders of de heer Daamen heeft gerekend op een druk debiet. Het doet ons genoegen dat hij hierover niet te klagen heeft. Doch onder onze lezers zijn er nog wel, wien wij de kennismaking met dit boeiende boek met zoovele treffende passages, met deze in Chr. Historischen geest geschreven geschiedenis van ons land en volk door Penning, den bekenden schrij ver der Transvaal-boeken, tot nog toe te vergeefs hebben aangeraden. Men haaste zich, indien men daar plan op mocht hebben, want wij zijn al aan afl. 24. tJÏff DG PiltiS. Onder dit opschrift schrijft Prof. Pabius in de Rottd.: Vaak wordt het voorgesteld alsof de geheele arbeidende klasse in noodstand is en tegenover de patroons de economisch zwakkere is, terwijl voorts der Overheid de plicht wordt opgelegd het zwakke te beschermen tegenover den sterke. Deze generaliseerende voorstelling wordt vooral van radicale en socialistische zijde gegeven. Maar is zij juist? Als de werkman in strijd met-de bepalingen van de overeenkomst het werk staakt, maakt hij zich schuldig aan eene onrechtmatige daad, en zoude hij dus moeten vergoeden de schade daar door aangericht. Daarvan kan echter moeilijk iets komen, daar de werkman zelden het nadeel zal kunnen be talen, door zijne onrechtmatige daad aangericht. Maar als een patroon een contract niet nakomt, zal deze dikwijls tot vergoeding worden aange sproken. De Hollandsche spoorwegmaatschappij was in 1903 zeer bevreesd er voor, dat de Goederen- veemen haar aansprakelijk zouden stellen voor het niet nakomen van hare contractueele ver plichtingen. Al zou men tegen zulk eene Maatschappij eene vordering hebben van een millioen gulden, waar om zou men haar niet instellen In zekeren zin stond de Mjjatschappij daardoor juist zwak, terwijl, helaas, dë arbeiders zich vaak sterk gevoelen alleen omdat zij weten, dat welke schade zij ook door hun onrecht berokkenen, die toch niet op hen verhaald kan wordente minder naarmate zij grooter is. Ik wees daarop in mijn „Sociale Vraagstukken, bl. 122". Een ander geval. Voor een patroon is er veel aan gelegen om met een werk op zekeren tijd gereed te komen. Kort vóór dien tijd eischen de werklieden hooger loon onder bedreiging, dat, zoo 't niet wordt toegegeven, zij het werk zullen staken. Wie zou op dat oogenblik de economisch zwakkere zijn Veel wordt er over geklaagd, dat het aantal ge schikte dienstboden betrekkelijk gering is. Zeker is dan ook, dat ten bekwame dienstbode, aan wie geene al te groote gebreken ten laste kunnen worden gelegd, er op rekenen kan altijd eenen behoorlijken dienst te vinden. Maar de huisvrouw voelt zich waarlijk niet altijd zoo veilig, en geeft dan ook niet zelden toe aan eischen, die zij eigenlijk bovenmatig vindt alleen om niet in nog groote ongelegenheid te geraken. Wie is hier de eeonomisch zwakkere Straks staat het echter weder omgekeerd. De enkele arbeider is dikwijls de economisch zwakkere tegenover den patroon, in zoover de laatste menigmaal gemakkelijker den arbeider kan missen dan deze den patroon. Maar zoo wisselt de positie telkens. Nu eens is deze, straks de ander de zwakkere. Dat hangt volstrekt niet alleen af van het bezit van minder vermogen. Ja, soms, gelijk in het eerstgestelde geval, maakt juist weinig geldelijk vermogen sterker om onrecht te plegen. En de Overheid zou nu in alle gevallen moeten onderzoeken, wie de zwakkere is, en dien gaan beschermen. Bv. de huisvrouw tegen onmatige pretentiën van hare dienstbaren Heel eenvoudig wordt het echter, als men met de veelvormigheid van het leven en de verhoudingen niet rekent, en naar den trant van radicalen en socialisten eenzijdig alleen de arbeiders, en deze allen, als de economisch zwakkeren beschouwt. En dan kortweg der Overheid ten plicht Stelt in het algemeen de zwakken te helpen tegen wat men gelieft te noemen verdrukking door den sterkere. Dinsdag 1 Mei. S 1 u i s 3 uur bij Bruisse door not. James en Hammacher bouwland en een huis Kapellestraat. Vrouwepolder, door not. Verhulst 10 uur bij F. Geerse inspan als 1 wit ruinpaard 10 jaar, 1 schimmel ruinpaard 17 jaar; 3 melkkoeien, 3 twee-jarige vaarzen, 1 stier oud 15 maanden, 4 kweek- kalvers6 kippen, 2 menwagens met toebehooren, driewielskar, landbouwge reedschap, inboedel enz. Woensdag 2. Mei. IJ m u i d e n 11 uur 2500 ton mossel zaad in kavels van 80 ton door den ont vanger der Regestratie te Zaandam. TELEGRAMMEN. 's-Heer Arendskerke. In de heden gehouden raadsvergadering, waarin alle leden en de secretaris tegenwoordig waren, werden na onveranderde t aststelling der notulen, ter voorziening in 2 vacatures tot onderwijzers bij het openbaar lager onder wijs in deze gemeente met 10 stemmen benoemd de heeren J. P. Anthonisse en J. Felius, respectievelijk onderwijzers te Clinge en Oosterland. De heer J. J. J. Sandee, no. 3 van de voordracht, bekwam 1 stem. Vervolgens werd besloten tot den bouw eener nieuwe school te Ouddorp en B. en W. gemachtigd tot het laten ontwerpen van een bestek en teekening door dhr. D. de Koning, architect te Goes. Een verzoek van het bestuur van den Nieuwen W est-Kraaij ertpolder tot begrinding van in dien polder gelegen wegen wordt ingewil ligd. Een voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting aan Labeur te Goes, van de grasetting aan de parallelwegen te 's-Heer Hendrikskinderen voor den tijd van 7 jaren, tegen f 10 per jaar wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog was aangeboden het gemeente verslag over 1905, wordt de vergadering gesloten. Amsterdam. Het dagblad „De Tele graaf" ontvangt een particulier telegram uit Londen meldende: De Egyptische crisis wordt als zeer ernstig beschouwd. De „Tribune" verneemt uit Malta dat de vloot aldaar bevel heeft gekregen om zich tot vertrek gereed te houden. De troepten aldaar zijn.geconsigneerd. Compagnieën fuseliers zijn van Creta vertrokken. 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het Telegraaf kantoor te Vlissingen J. Hummelinck, thans hoofdcommies. En te Axel tot'hoofd commies W. van den Bosch, thans com mies-titulair. Oudelande. Door not. Paardekooper Overman is Donderdag voor dhr. D. de Regt c. s. in het openbaar verkocht een perceel bouwland en zijkantweg in Tolhoek groot 1,20.12 H.A., kooper dhr. Lod. Over man te 's-Gravenhage voor f 440p. gemet is f 1346,91, onverminderd de gewone onkosten. Wissenkerke. By de heden Zaterdag gehouden aanbesteding der werken aan den calam. Anna'jFrisopolder was laagste inschrijver de heer Jan Jacob Geluk, te Tholen, voor f 11,213. BVBGERL1JKE STAND. Van 2528 April. VLISSINGEN. Bevallen: J. M. Rekkers geb. Loois, z. Overleden-, G. W. Gilissen Ver- schage, 40 j., vrouw van J. J. Ghijsels Neeltje, 3 m., d. v. A. A. M. Goote en L. de Bruijne. AXEL, 28 April 1906. Oude Tarwe f0,f0,Nieuwe Tarwe f8,25 a, f9,25; Rogge f7,75 f8,25 Nieuwe Wintergerst f7,75 a f8,25 Zomergerst f 0,a f 0,Haver f 8. a f 8,50Kookerwten fll a f 11,10; Voererwten f 9.ft f 10,50 Paardebóonen f9.f9,50; Lijnzaad fll.af 13. Koolzaad f 0,Èt 10,Aardappelen f4.— a f0,—. Alles per 100 K.G. arrest 'Sjyay&Q HjO Zoo de Heer wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders JOSUA ELENBAAS en MARTINA VAN DE GUCHTE den 5den Mei a.s. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen A. ELENBAAS. P ELENBAAS. Q. ELENBAAS. I. ELENBAAS. C. M ELENBAAS. Baarland, April 1906. Dank aan DAMES en HEEREN die, op welke wijze ook, tot het wel slagen van het doel medewerking verleenden. Namens vd. Comité, W. J. SPRENGER, Voorzitter. L. K. VAN DER HARST J.Jz., Secretaris. Het BESTUUR der CHR. SCHOOL te Axel vraagt van Ger. beginselen. Traktement 50 gld. boven wett. minimum. Brieven aan het Hoofd der School P. VAN VLIET. Met Mei een Knecht gevraagd, bij P. REIJNIERSE Pz., Koudekerke. De Deurwaarder I. P. ROSIER te Middelburg, zal op Maandag 30 April 1906, des namiddags ten 3 uur, aan het woonhuis en ten verzoeke van P. Thomas, aan de Kade te Veere, VEILEN en VERKOOPEN De Notaris J. W. VERHULST zal oj» des voormiddags ten 10 uur, op de hof stede bewoond door P. Geerse te Vrouwe polder, in het openbaar inboi als; Op de Hofstede bestaat geen ge legenheid tot stalling. De Notaris J. HÖSANG zal op Woensdag 2 Mei 1900, voormiddags te 10 uur, op de hofstede „Het Hof Wel zin ge", bewoond door Jacob Minderhoud, i/d gemeente RITTHEM, in het openbaar OUUO iU VIA 1 vos Merriepaard oud 15 jHÉPWJ'v jaar, 1 bruin Merriepaard i^moi oud 13 jaar, 1 vos Merrie paard oud 2 jaar, 7 baatgevende Melk koeien, 6 kalfdragende Vaar zen, 2 vette Vaarzen, 2 2- jarige Vaarzen, 5 1 ys- en' 2-jarige Vaarzen, 5-jarige Vaarzen, 5 Kweekkalvers, 3 Schapen met Lam- mers, 2 vette Varkens, 4 Mestputloo- pers, 13 Eenden en 1 Woerd, 80 Kip pen en Hanen 1 Veerwagen, 2 Menwagens met ijze ren assen en toebehooren waarvan éen nog ongebruikt, 2 Driewielskarren, 3 Ploegen, 5 ijzeren Eggen, 2 houten Eggen, Schoffelploeg, Veldploeg met Borden, Maaimachine („Deering"), Kort- molen, Mangelmolen, Windmolen, Gee- selstoel, Kruiwagens, Ladders, Watervat, Kiekenren Kaashorde Kooktoestel Draaihekkens Horden Heuldeelen Mestputplanken, eene partij steenen Pannen, Plavuizen, Raamkozijnen, ge zaagd Hout, eiken Biels, Hooi, Stroo, 1200 groene Mutsaards, Paarden want. EENE PARTIJ Landbouw-, Melkers- ere Zoldergereedschappen, waaronder: Karn, Roomtonnen, Botertobbe, Emmers, Bascule, Zakken, Zeeften, Spekstander, blikken TeelenvoortsTafels, Stoelen, Bureau, Bed met toebehooren, Krubbe, Kachel, Banken, Troggen, Meelkist en andere huishoudelijke Goederen. Op de hofstede bestaat geen gelegen heid tot stalling. De Notaris Mr. JAN JÊém LOEFF zal Zaterdag 5 WÊwÊkk#Mei 1906» 4es avonds om 7 uur, te WEST- TV® KAPELLE, in „Het Kasteel van Batavia", in het openbaar wassende op de Hofstede van den heer L. CIJSOUW, bij het Station van de Stoomtram. De veiling geschiedt per bed. De Bollen behooren tot de meest ge zochte soorten. Te bezichtigen eiken werkdag. Breeder omschreven in de aanplakbil jetten, verkrijgbaar ten kantore van den Notaris en bij den oproeper LOUWERSE, te Westkapelle. des namiddags ten 3 ure, in het koffie huis „De Korenbeurs" te Kruiningen, zal den Architect A. LE CLERCQ wonend# aldaar, namens zijn principaal, AANBESTEDEN: waarvan het bestek en de teekening op iedere werkdag ter inzage liggen, en ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn bij bovengenoemden Architect. Aanwijzing in loco zal geschieden de dag van aanbesteding des voormiddags te negen uur. Voorh.Maes, Burgers, Opel, X L, Rudge, Withwort, Vierkleur, Batavier, Waerwell wllhelmina MC klnleij de Luxe, enz. enz., aan billijke prijzen. BRAND, Oostkapelle. LANGE DELFT I 24. leveren PANDBRIEVEN van alle Hypotheken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3