NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 176. 1906 Zaterdag 28 April 20e Jaargang ButtenlaBdseh Overzicht CHRISTELIJK- HISTORISCH RECLA MES. De pestirifl neemt steels toe. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1 Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,028. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 27 April 1906. Oneerlijke kritiek. Tegenover Ferio, die geen invaliditeits-, docli alleen ouderdoms-pensioen wil, voerde Mr. Treub aan, dat dit een onding is, over mits juist het invaliditeits-pensioen het be langrijke, het meest noodige is. Dat is ook zoo. Zulk een regeling van het invaliditeits pensioen is denkbaar, waardoor het ouder doms-pensioen geheel overbodig wordt. Maar wat dan te zeggen van de vrij zinnigen en de socialisten, die het ontwerp- Kuyper altoos maar weer alléén beoordeel den naar de regeling van het ouderdoms pensioen en stelselmatig verdonkerden, wat het aan invaliditeits-pensioen bood En toeh zegt ook thans Mr. Treub, dat het invaliditeits-pensioen het meest belang rijke en het meest noodige is. 't Is echter ook waar het ging toen naai de verkiezingen En dan zien de vrijzinnigen en de socia listen niet zoo nauw. Een woord tot verloofden. De Nederlander herinnert aan het vol gende rake versje van dr. Laurillard De jongen geeft zijn arm aan 't meisje, zoo keert hij de oude vormen om, en 't zinnebeeld, dat recht en rijk was, wordt door zijn hand'ling leeg en krom. Gelukkig jong'ling dat een meisje zich over uwe ellende erbarmt, en met u langs de straat wil wand'len zoo zieklijk en zoo lam gearmd Om -ée aanleiding tot de Engelsche krijgstoerustingen, waarvan wij in ons vorig overzicht gewaagden te verklaren, dienen wij enkele vreemde namen te ont houden en wel Bambata, Tabah en Akabah. Bambata is het oproerige Zoeloe-hoofd in Natal, die den Engelschen handen vol werks bezorgt, en den Boeren die immers ten gevolge van het dwaze Engelsche verbod om geen geweren te mogen be zitten, zich niet verweren kunnen, groot overlast aandoen. De nederlagen der Engelschen in Natal worden toegeschreven aan 't gebrek van goede kaarten. Juist zooals 't in 1899 in transvaal ging, ttboeren in de districten Vrijheid en Utrecht, na den oorlog ontwapend, blijven aandringen op het ontvangen van geweren. Zij zullen ze wel krijgen ook. De beide andere namen wijzen op het ur ,C gyPtisch grensgeschil, dat waar schijnlijk tot de oorlogstoerusting aan Engelschen kant heeft gevoerd. De moeilijkheden toch welke zijn gerezen tusschen de Turksche en Egyptische regee ringen, hebben voornamelijk betrekking op het bezit van het dorp Tabah, dat een onderdeel uitmaakt van 't district Akabah. Het ligt niet op het Sinaï-schiereiland en heeft groote strategische waarde voor Turkye. Er is geen quaestie van, dat Turkije zou hebben aanspraak gemaakt op het bezit van het geheele Sinaï-schiereiland of op de verkrijging van een concessie voor een spoorweglyn van Akabah naar Suez. In Egypte teekent zich (naar de Nieuwe Courant meldt) een merkbare ontstemming tegen de Britten en het Britsche gezag. De inlandsche pers neemt inzake het geschil krachtig party voor de Turken en tegen de Britten. Ook de aangekondigde vermeer dering van het Britsche bezettingsleger wordt door de Egyptenaren zeer kwalijk genomen. In Engeland ziet men den toestand niet te rooskleurig in. Hetgeen te begrijpen is; want zy waren in de laatste jaren met dergelyke expedities toch niet gelukkig. In Frankrijk ziet men met eenige bezorgd heid de Mei-betooging tegemoet, hetgeen begrijpelijk is bij de opwinding die nog altijd in Noord-Frankrijk heerseht. Maar ook de verkiezingen blijven de aan dacht vragen. Vergaderingen, aanplakbil jetten, grappen, vechtpartijen, zijn reeds zoovele bewijzen hoe de hartstochten aan 't draaien zijn. Hetgeen men ook in Nederland op be denkelijke wijze ziet vermeerderen, is in Frankrijk vaste regel, gelijk een vrijzinnig blad onder ons (de N. Crt.) vertelt (In de kiezersvergaderingen waar de eandidaten hun waar aanprijzen) „wordt slechts zelden een principieel vraagpunt op logische of grondige wijze ter sprake gebracht, want meest bepalen zich de eandidaten tot een stelselmatige en door allerlei zoowel openlijke als onderhandsche beloften gekruide vleierij der kiezers". Dat durft men natuurlijk van de ver- kiezingspolitiek in het buitenland wel zeggen. Maar Nederland maakt 't op dit punt al even erg. Denk maar aan de vrijzinnige en socialistische verkiezings leugens in 19051 De Belgische vrijzinnigen schijnen onge veer uit alles wapens tegen de regeering te smeden. Een verachtelijke tactie, om welke te voeren een groot staatsman te hoog moest staan. Doch ook daar gaat het naar den tijd der verkiezingen. En dan schijnt alles geoorloofd. Zoo heeft deze week in de Belgische Kamer een heftig voorval plaats gehad naar aanleiding van de ramp met de De Smet de Nager. De leider der socialisten, Emile Vandervelde had der regeering verweten, dat zij niet onmiddellijk na de eerste tijding der ramp op zee heeft laten onderzoek doen naar mogelijk rondzwal kende sloepen met overlevenden der be manning. De minister-president antwoordde, dat men nog steeds niet wist, waar de ramp was voorgevallen, en dat er dus niets had kunnen worden gedaan. Voorts verweet hij Vandervelde, dat deze zelfs zóó droeve gebeurtenissen als deze ramp gebruikte als politieke wapenen. De socialistische leider bleef daarop na tuurlijk het antwoord niet schuldig,'waarna de voorzitter het incident voor gesloten verklaarde. In Hongarije zit men op 't oogenblik middenin de verkiezingsdrukte, een be weging voor de mannen van het tempera ment en ontvlambaar gemoed al even ge vaarlijk als in Nederland de schoonmaak- bedrijvigheid. De stemming is nog niet begonnen, en reeds heeft er bloed gevloeid. In het district Zorlenez werd een aan hanger van de grondwetspartij door Roe menen vermoord. Te Resicza werden de banieren dezer partij door de tegenstan ders neergehaald en verbrandterwijl te Szaszkapanya de huizen der aanhangers der grondwetspartij in brand werden ge stoken en zij zelf op een hagelbui van steenen onthaald. Militairen zijn naar die streken gezonden om de orde te handhaven. Nu nog wat van den Vesuvius, en wij kunnen van Europa voorloopig weer wel afscheid nemen. Woensdag besteeg de directeur van het Vesuvius-observatorium prof. Mattencci, in gezelschap van den ingenieur Bitter, en eenige anderen, die touwen, geodynamische en photograpbische toestellen droegen, den kegel van den Vesuvius. Van den berg- spoorweg is niets heel gebleven. De groote stoomketel is over een afstand van 200 M. weggerold, de rails zijn geheel en al ver nield. Van de wagens is geen spoor meer te ontdekken. De palen voor de electrische geleiding zijn verdwenen. Ook het bovenste station is geheel en al verwoest. Om de plaats, waar dit had gestaan, te bereiken, hadden de professor en zijn geleiders ander half uur noodig, daar ze tot aan de knieën door de asch moesten waden. Daarna moesten ze nog een half uur loopen om bij den krater te komen. Deze had een diameter van 1500 M. Er kwam geen rook meer van buiten, maar wel van tijd tot tijd zwavelachtige dampen. De grond om den krater heen was zoo heet, dat de onderzoekers voortdurend zich moesten voortbewegen, wilden ze hun voeten niet verbranden. De professor kon door den zwaren wind, die de asch deed opdwar relen, geen zuivere metingen doen, daar het niet mogelijk was de noodige toe stellen te plaatsen. De dichte zwaveldampen beletten, dat men van het binnenste van den krater iets kon zien. Volgens schatting van den pro fessor is het bovenste oppervlak van den krater ongeveer 200 M. lager geworden. De Monroe-leer (geen buitenlandsclie mogendheid menge zich in onze binnen- landsche aangelegenhedenschijnt ook in Amerika zelfs op de ontvangst van gelden voor de slachtoffers toepasselijk te zijn. President Roosevelt heeft gezegd, wij kunnen onszelf redden, derhalve weigeren wij alle gelden van buiten Amerika. De keizerin-weduwe van China die 100 duizend taëls aanbood, kreeg ze weerom. De regeering van Canada zond 100 duizend dollars, zij werden niet aangenomen. De keizer van Japan zond een hospitaalschip het werd geweigerd. Trouwens, het moet erkend worden, dat de Amerikanen mans genoeg zijn, zelf de noodige fondsen bijeen te brengen. Reeds is tusschen de 17 en 20,000,000 dollar bijeen. Een tweede oiïicieele lijst van veron gelukten brengt het getal dooden, van wie het omkomen is geconstateerd, op 294. In de verschillende geïmproviseerde zie kenhuizen liggen 1005 gekwetsten. De groote uittocht houdt aan. Dinsdag zijn 60,000 personen in de gelegenheid gesteld zich naar elders te begeven. Al deze lieden weiden kosteloos vervoerd door „de Santa Fé en Southern-Pacific maat schappijen. Door den burgemeester van San Fran cisco was aan Roosevelt te kennen gegeven dat de beste hulpverleening zou moeten gezocht worden in werkverschaffing. Hier op is door den President een crediet aan gevraagd om uitbreiding te geven aan de marine-werven en werkplaatsen op Mare- eiland bij San Francisco, Dinsdagmiddag kon men op den Te legraaf- en den Russischen Heuvel in San Francisco een vreeselijk tooneel aanschou wen. Een heele menigte half verhongerde honden waren bezig zich aan menschen- vleesch te goed te doen. Men zag talrijke armen en beenen waarvan het vleesch was weggegeten. De honden woelden in de puinhoopen om meer deelen van men- sohelijke lijken te voorschijn te halen. De dieren waren zoo uitgehongerd, dat toen men beproefde ze weg te jagen, zij knor rend en brommend de tanden lieten zien en zich gereed maakten ook de levende menschen aan te vallen. Ten slotte vol deden de marine-autoriteiten aan den wensch der bevolking en zonden mariniers, die eerst alle honden, die ze zagen, dood schoten en daarna de lijken in de Baai wierpen of verbrandden. Men had in 't geheel niet gedacht dat er in dat stads gedeelte zooveel dooden onder de puinhoo pen zouden liggen, totdat men de honden naar de lijken zag zoeken. Men neemt aan, dat het buitenland en Engeland in 't bijzonder, groot voordeel zal trekken uit de levering van materialen voor den herbouw van San Francisco. Er zal nu veel staal bij den bouw van de nieuwe huizen gebruikt worden, maar reeds lang voor de ramp was bekend, dat de Staaltrust zooveel bestellingen had, dat zij anderhalf jaar lang geen nieuwe be langrijke opdrachten zou kunnen aannemen en de meeste andere staalfabrikanten in Amerika verkeeren in hetzelfde geval. De aanvoer van staal zal dus voor een groot deel van buitenlands moeten komen, en er wórdt reeds beweerd dat het Congres maatregelen zal nemen om tijdelijk de invoerrechten op de noodige bouw materialen op te heffen. Is het niet wonderlyk hoe snel het nieuws zich alom verbreidt. Wy hooren ervan in alle hoeken der stad. Een groot aantal gevallen komt dagelyks voor en elke week geven wij er zooveel als in ons vermogen is. Hieronder volgt er weder een Mejuffrouw C. NOLLER RAATS, wo nende Voorstad 60c te Goes, meldt ons „Nu ik door het gebruik van Uw FOS TER'S Rugpijn Nieren-Pillen bijna ge heel verlost ben van een bedroevende, rheumatische ziekte, acht ik het mijn plicht U mijn dankbaarheid te toon en en U be richt van mijn genezing te doen toekomen. Ruim vier jaar had ik een hevige rheu- matiek en verschrikkelijke pijn in den rug en door mijn geheel lichaamdrie maan den lang heb ik plat te bed gelegen en was het mij onmogelijk om op te staan of het minste werk te doen. Ik had steeds erge hoofdpijn en duizelingen de urine was zeer dik en veroorzaakte mij veel pijn, wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Van al de middelen die ik aanwendde, was er niet één, dat mij eigenlijk baatte en telkens kwam de ziekte in heviger mate terug dan voor het gebruik daarvan. Toevallig hoorde ik toen van uw pillen en ik moet eerlijk zeggen dat deze bij mij zeer goed gewerkt heb ben. Na een paar dagen voelde ik mij reeds geheel verkwikt en thans kan ik zoo goed als niets meer van myn vroe gere pijn waarnemendat lijden komt mij thans voor als een benauwde droom. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Wat is de oorzaak van rheumatisme Rheumatiek spruit voort uit het urinezuur, dat zich kristalliseert in de spieren en in de gewrichtsverbindingen. Foster's Rug pijn Nieren-pillen lossen dit urine-zuur op en helpen de nieren het af te voeren uit het lichaam met het water. Daar deze pillen de oorzaak van de ziekte wegnemen, verzekeren wij een voortdurende algeheele genezing. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die Mej. Nolier Raats gehad heeft. WO waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijnte Ooes verkrijg baar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen Middelburg. Gisterenavond hield de vereeniging „Vreemdelingenverkeer" hare vergadering in het Schuttershof, onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot. Tegenwoordig 14 leden. De secretaris leest het verslag van 1905, waaruit blijkt dat de gids erg in den smaak viel. De oplaag van 3000 is bijna zoo goed als op. Het vreemdelingenbezoek was in het afgeloopen jaar zeer goed, de geheele koopsom van het nieuwe huis is totaal door giften gedekt, er is zelfs nog overschot. Hiervoor wordt nog een woord van dank ge bracht aan allen die daaraan medewerkten. Het ledental bedroeg 3831905 is een hoogst belangrijk jaar voor de vereeniging. De ontvangsten bn de uitgaven bedroegen f 8,283,77. Het batig slot van het vorige jaar bedroeg f 111,85. De rekening voor 1905 sluit met een batig saldo van f 86^63- In de vacature jhr. mr. de Casembroot, die zich niet meer herkiesbaar stelt, wordt benoemd de heer H. P. den Bouwmeester, met 14 stemmen. In de vacature Appel wordt deze heer herbenoemd. Hij neemt de herbenoeming aan. In de vacature Albertz wordt benoemd de heer J. A. Frederiks 1 stem wordt uitgebracht op den heer Has- selbach. In de vacature J. A. Goethals wordt benoemd de heer jhr. v. Panhuijs 4 stemmen worden uitgebracht op den heer mr. G. L. Gratama. Voor zoover de heeren niet tegenwoordig waren zal hen van deze herbenoeming worden kennis gegeven. De heer Hioolen bracht den afgetreden voorzitter hartelyk dank voor hetgeen hy als voorzitter voor de vereeniging heeft gedaan, in dien tyd van 6 jaar. Hy wyst op hetgeen in die afgeloopen jaren is tot stand gebracht, en stelt voor den afgetreden voor zitter te benoemen tot eerelid der ver eeniging. (Applaus). De heer de Casembroot dankt voor deze onderscheiding, spreekt nog een woord van dank aan de afgetreden bestuursleden, de heeren Albertz en Goethals, en bindt hun de belangen der vereeniging op het hart. Hierna wordt de vergadering gesloten. Naar wij vernemen, staat de in ons. vorig nommer gemelde inkwartiering te Middelburg van 32 manschappen en paarden in verband met een hoogstwaar schijnlijk op Walcheren te houden kader manoeuvre, onder leiding van den generaal- majoor A. J. Vetter. Die manoeuvre zou dan worden gehouden tusschen 14 en 19 Mei aanstaande. De bedoelde manschap pen zouden zijn de verzorgers en ordon nansen, de paarden die der aan de ma noeuvre deelnemende hoofdofficieren. M. C. Vlissingen. In het droogdok is op genomen de Belgische loodsschoener no. 14 om opnieuw gekoperd te worden en enkele andere voorzieningen te ondergaan. Aan den brigadier der rijksveldwacht A. W. de Smidt alhier is een pensioen verleend van f524 per jaar. Goes. Te Haarlem werd op naam van een geacht ingezetene dezer gemeente door een tot nu toe onbekend persoon een collecte gehouden voor de noodlijdenden in Zeeland, die daartoe met een inteeken- lijst by de ingezetenen rondging. By nader onderzoek is gebleken, dat geen der in gezetenen alhier deze opdracht heeft ver strekt. De politie vermeent den schuldige op het spoor te zijn. In de maand Februari kwam bij een commissionair alhier een te dezer stede wonend persoon, om met hem te contrac teeren voor het leveren van vier gemeten bietenland, welk land hij kon huren, doch de helft der huur, ruim f 100 vooruit moest betalen, waarom zooals meermalen ge schiedt, hij dat geld den commissionair in voorschot verzocht. Aan dit verzoek werd voldaan, doch thans blijkt dat het geld niet aan den verhuurder van het land is afgedragen, en ook aan de voorwaar den der bezaaiing niet wordt voldaan, zoodat het wel te voorzien is dat het een schadepost voor den commissionair zal worden. Krabbendijke. Op de hofstede van dhr. C. G. Kolff alhier, is gisteren eene beste melkkoe gestorven aan darmvlies- ontsteking. Het vleesch is afgekeurd, het dier werd onder politie-toezioht begraven. Wissenkerke. In eene algemeene ver gadering van „Het Groene Kruis" alhier werd besloten het bestuur samen te stellen uit 3 leden van het dorp, 3 leden van Kamperland en (bijaldien zich uitGeersdijk een 30 tal leden hebben aangegeven) ook 3 uit Geersdijk. Wijl uit laatstgemelde plaats zich dat aantal nog niet hebben aangesloten werd besloten thans een bestuur te benoemen van 7 leden, n.l. 3 uit het dorp en 3 uit Kamperland en bovendien het 7e lid uit een dier beide deelen van de gemeente. Bij stemming werden alstoen benoemd de heeren dr. Fret, ds. Smelt, A. T. C. Swenne, A, Heuie, J, M. Mar»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1