Gemengde Berichten. den meer dan vol om de orde te bewaren en de toestand is ernstig. Een vrouw van een niet-staker werd door een 150 stakers vrouwen lastig gevallen en werd na een botsing door de gendarmerie ontzet. De daarop toegesnelde menigte ging zicli aan allerhande baldadigheid te buiten en be legerde zelfs de gendarmerie-kazerne die door cavalerie moest worden ontzet. Een gevecht ontstond, waarbij een twaalftal dragonders en gendarmes gekwetst wer den. Een luitenant kreeg een steen midden tegen het voorhoofd en viel van zijn paard. 's Avonds hadden te Lens opnieuw bloe dige botsingen plaats. Te Liévin, waar de stakers de markt plunderden, werd in het huis van een mijnwerker alle huisraad kort en klein geslagen en ook te Denain is gevochten, waarbij twee gendarmes en de burge meester werden gewond. De echtgenoote van een mijn-direeteur, wiens huis is aan gevallen. heeft zich slechts door een over haaste vlucht kunnen redden. De mijnmaat8chappijen zeker wel onder dezen moorddadigen druk, hebben zich gehaast de door haar toegestane conces sies overal te laten aanplakken en bij een maatschappij is daarop reeds het werk hervat. Wat Witte doen zal nu de verkiezingen voor de Doema zulk een groote meerder heid gaven aan de constitutioneel demo craten. Volgens sommigen is hij al bezig zijn draad voor te bereiden. Toen hij aan 't bewind kwam was hy liberaal, in het manifest van 30 October was hy dubbelzinnigin December by het fnuiken der oproeren scheen hy re actionair trouwens tegenover de aan randers van het gezag kon en mocht hij wel niet anders. Thans is hij in zijn nieuw opgericht en officieus orgaan „De Russische Staat" bezig de constitutioneele democraten tot zich te trekken. De kadetten, jeugdige steunpilaren, of liever baanbrekers dezer party, prijst hij echte Russische patri otten. Van zijn reactionairen collega Doer- nowo eischte hij terstond na 't bekend worden van den uitslag der verkiezingen dat deze zijn houding tegenover deze party zou wijzigen, en de politieke gevangenen zou vrijlaten. Toen Doernowo weigerde ging Witte nog dienzelfden dag naar den Tsaar, zette dezen zijn gezichtspunten uiteen en diende zyn ontslag in. Doernowo stelde zijn portefeuille eveneens ter beschikking, doch beiden werden den 12 dezer in hun ambt gehandhaafd. Blijkbaar heeft Witte zijn zin gekregen, want uit verschillende steden komen berichten van de vrylating van politieke gevangenen, terwyl allerlei radicale bladen plotseling weder mogen verschynen. Voorts heeft minister Doernowo jjten^ kvi.cii oud loegoouatti. Vcj £yp een partijcongres te St. Petersburg te houden, iets wat tot dusver steeds door hem ge weigerd was. Een nieuwe periode van politieke ver rassingen en wendingen staat ten gevolge van den uitslag der verkiezingen in dit land aan te breken. Als de geldmiddelen daarvan nu ook maar de gelukkige gevolgen mogen onder vinden. Met deze toch schijnt het nog niet best te staan. De bekende groote Russische leening schiet nog voor een bedrag van 250 mil- lioen gulden aan loopende schatkistbil jetten te kort, zoodat een nieuwe leening aan het einde van dit jaar onvermijdelijk zal zijn, en een deel der loopende schatkist biljetten geprolongeerd zal meeten worden. In den Balkan blyft de toestand onder ling of tegenover den nabuur hoogst ge spannen. In Servië gaan de partyen van den ver- moorden en den tegenwoordigen koning voort met te wroeten in malkanders inge wanden terwijl in Macedonië de bloe dige grensgevechten tusschen Turk en Bulgaar maar niet kunnen ophouden. Het Servische kabinet Groeïtsj heeft bij den Koning zijn ontslag ingediend, dat werd aangenomen. Het had den Koning een „kloek" besluit tegen de Koningsmoordenaars voorgelegd, dat deze echter niet heeft durven teekenen. Groeïtsj wilde n.l acht door de Engelsche regeering met name genoemde medeplich tigen aan den Koningsmoord pensioneeren. Op Paaschdag heeft te Blachkarissi, in Macedonië, een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de Turksche troepen en een uit 46 man bestaande bende Buigaren, onder den hoofdman Bakalmanof31 Bul garen sneuvelden in het gevecht; de ove rigen zijn omgekomen door het ontploffen eener bom in het huis, waar zij zich ver schanst hadden. Aan den kant der Turken vielen 4 dooden en 5 gewonden. Onder de groote mannen, staatslieden waar durf in zit, is president Roosevelt een der eersten. In de Negerquaestie wist hij al terstond bij zijn optreden den volksgeest te trot- seeren. Later keerde hij zich tegen de trusts en kartells. Thans heeft hy de onge zonde fortuinen aan een scherpe critiek onderworpen. Wat dat zijn, ongezonde fortuinen Dat zijn volgens hem al de miljoenen van de groote milliardairs in zijn land, die slechts leven om groote vermogens op te stapelen. In een openbare bijeenkomst kwam de president hiertegen op vn dat zijn woord insloeg blijkt uit het feit dat velen het openbaar met hem eens of oneens zijn. De rabbijn Hirscli te Chicago heeft er dadelijk de quaestie der nietsnuttigers onder de millionairszoons bij gehaald en aan Roosevelt's algemeene woorden in een toespraak toegevoegd dat 95 pCt. van de zooen van Amerikaanselie rijkaards „waar deloos" waren. Volgens velen heett president Roosevelt de ware noot aangeslagen. Het toestroo- men van zulke rijkdommen in handen van enkeleu is een ernstig gevaar, maar de rabbin Hirsch heeft zich wel wat sterk uitgelaten. Tien of vijftien jaar geleden moge hierin veel waars hebben gelegen, tegenwoordig zoeken zonen van millionaire veelal hun eigen weg in de zakenwereld. Nu, dat is een quaestie daar men later over praten kan. Amerika is het land van de daad. In menig woord ligt reeds een daad. De Monroe-leer is er zulk een. Volgens deze toch is het aan een Europeesche mogendheid verboden zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden der republiek. Nu is er een nieuwe leer bij gekomen de Calva-leer. Deze zal ter Haagschc vredes-conferentie worden geïntroduceerd door minister Root. Hij toch zal een wijze van verplichte abritrage voorstellen, in geval staten in gebreke bleven hun schuld- eischers te betalen. De strekking van dat voorstel is, dat zulk een staat verplicht is zicli aan abritage en de door middel daarvan vastgestelde regeling te onder werpen op strafte van boycot door alle volkeren. Gereformeerde Bond. Gisteren had te Utrecht de vergadering plaats van bovengenoemden Bond tot vrij making der Ned. Herv. Kerk. De zaal was geheel gevuld, meerendeels met niet-stedelingen. Slechts hun werd toegang verleend, die met handteekening wilde verklaren in te stemmen met de wen- schelijkheid van vrijmaking der kerken. Aan de per^werd de toegang geweigerd. De vergadering werd geleid door ds. E. E. Gewin, Herv. predikant te Utrecht. In zijn openingsrede wees hij er op, dat de Herv. kerk gebukt gaat onder een synodale organisatie, in stryd met de gere formeerde {kerkleer, met de ordinantiën Gods, die voorschrijven dat Jezus Christus Koning is en naast hem geen ander. Door deze organisatie is de kerk openge steld voor ongeloof, liberalisme, revolutie. Spreker wees er ©p wat een man als dr. Bahler te Oosterwolde heeft kunnen doen 't Boeddhisme aanprijzen in een geïnfor meerde kerk. Men verlangt een herboren gereformeerde kerk, ontdaan van het synodale juk, een kerk naar den geest van Groen van Prin- ^terer ay -J&rmser. Wat zij wilden, willen wy nu. Hierna trad professor dr. H. Visscher, van Utrecht, op met een rede waarin hij een historisch overzicht gaf van de lot gevallen der kerk, voor en vooral aa de organisatie. Een vurig, bezielend woord, waarvan wij echter liever geen verslag geven. Laat ons de rede zelve afwachten. Wij halen slechts het volgende aan „Wij willen geen revolutie tegenover de besturen, maar ook niet tegenover ons levensbeginsel. Een revolutie tegen ons eigen Gereformeerd beginsel is 't, als wij de reorganisatie zouden steunen, die een volkskerk tot einddoel heeft, en niet de Gereformeerde kerk met de handhaving barer belydenis". Zyn slotsom, om tot een goede oplossing te komen, is deze Wij moeten, evenals op staalkundig ge bied, om met Groen te spreken de werke lijkheid „francliement" aanvaarden om te komen tot eerlijke deeling en scheiding, opdat ook de Gereformeerdenonbelemmerd zich zullen kunnen zetten aan de recon structie vau de Gereformeerde kerk. Maar thans is de tijd nog niet gekomen om politiek op te treden. De toestand der Gerefor meerden in de N. H. K. is verre van roos kleurig. Deels zijn zij gebracht onder de narcose der contessioneele mystificatie, deels verspreid zonder eeuigeu band. Wij beseffen niet het gevaar dat ons Gerefor meerden dreigt van de confessioneelen, juist als den Chr. partijen vandeFriesch Christ. Historiseren is wedervaren. Op een vraag aan den voorzitter die van separatie noch doleantie wilde weten, of het dan onjuist is dat ds. Gewin en dr. Visscher met dr. Kuyper hebben geconfereerd over die zaak, antwoordde dr. Visscher dat dr. Kni/per in Maart was qekomen voor dezelfde oorzaak als waarvoor hij in het land kwam, om een geneeskundig professor te raadplegen. Prof. Visschers rede werd luide toege juicht. Het slotwoord werd gesproken door den secretaris, den heer L. F. Duvmaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, die zijn gehoor opwekte om te bidden, te arbeiden en te strijden. Na kortelijk uiteengezet te hebben, naar welk doel de Gereformeerde Bond wensclit te streven, beantwoordde spreker de vraag bevestigend, of wij voor den bond kunnen en mogen bidden. Ook op den arbeid, die tot bereiking van 't doel moet leiden, werd ge wezen. Die arbeid is drieledig. De gelederen moeten versterkt worden om in de toe komst zoo krachtig mogelijk te staan. Er moet geld, zelfs veel geld bijeengebracht worden voor de oprichting eener theolo gische faculteit. Maar bovenal, zoo hield spreker den bond voor, moeten de leden levende steenen van Gods Kerk worden. Wijzende op het bestaan der synodale organisatie sinds 'tjaar 1816 en hoe die organisatie de ontplooiing van een gere formeerd leven in den weg staat, wekt hij op tot ernstigen, aaneengesloten, langdurigen strijd om de kerken vrij te maken van deze organisatie. Een 180 200 personen lieten zich als lid inschrijven. Bij acclamatie werd het Vooi-loopig comité tot bestuur van den Bond gekozen. Het bestaat thans uit de heeren ds. E. E. Gewin (Utrecht), voorzitter; prof. H. Vis scher (Utrecht), vice-voorzittei^ L. F. Duy- maer van Twist (Den Haag), secretaris H. A. van de Westeringh (Veenendaal), penningmeesterC. 8. van Dobben de Bruyn (Hazerswoude), ds. L. van Maas- trigt (Bameveld), ds. M. van Grieken (Ameide), ds. J. D. de Lind van Wijn gaarden (Utrecht) en ds. M. Jongebreur (Veenendaal). De minimum contributie werd bepaald op 1 gulden. DE UNIE. Eergisteren werd te Utrecht de 28e Jaarvergadering gehouden van de Unie Een School met den Bijbel. De voor zitter baron Schimmelpenninck las Jesaja 55 en sprak een openingswoord. Ds. Notten van Velp, ging voor in gebed. Het 27e Jaarverslag wordt goedgekeurd. De se cretaris deelt mede o.a. dat de 27e Unie collecte f 90882.58 heeft opgebracht of 1 847.2972 meer dan de 26e, zoodat ze zelfs de 25e (toen de Unie haar zilveren collecte hield) met f 45.04 overtrof, dat te Loosduinen de 8c Wcstlandsche Uniedag reeds werd gehouden, dat dank zij de toe zending der gevraagde agenda's het archief thans geheel in orde is, dat van de bekende propaganda-blaadjes «Ter Gedachtenis" 120.000 ex. werden verspreid, alsmede 1000 ex. van de rede van ds. Pierson, dat ds. Laatsmau te Heusden na vruchtelooze po ging dezerzijds tot samenspreking met het bestuur der Unie, als correspondent is ontzet, dat een kwestie te Nieuwerkerk op Duivelaud door bemiddeling van het bestuur der Unie werd opgelost, zoodat de school er reeds geopend is, eindelijk, dat reeds spoedig het aantal scholen liet getal 800 zal overschrijden. Eveneens wekt de secretaris op, iets te doen voor de school met den Bijbel te Oud-Vossemeer, waar groote schade geleden is, welke school vermoedelijk geen aandeel zal krijgen van het Watersnood-Comité. De heer M. de Jonge Jzn. van Goes, stelt voor f100 uit de Uuiekas te geven. Dit wordt aan genomen. In plaats van de aftredende niet her kiesbare bestuursleden ds. J. L. Pierson en ds. G. H. worden gekozen de heeren J. S. F. v. Hoogstraten te zeV-o-. heiiï en H Pollema tc Sneek. Een langdurige beraadslaging ontspon zicli naar aanleiding ran de voorstellen van Leeuwarden om de Unie-collecte af te schaffen en Rotterdam om de opbrengst om te zetten is vast kapitaal dat zal kannen worden aangewend om den bouw van Chr. scholen en de opleiding te bevorderen. Hiertegenover was een voorstel van bet Bestuur om de Augustus- of Unie collecte op dezelfde wijze als bij art. 3 onzer Statuten bepaald is, te blijven hou den en zoo sterk mogelijk aan te moedigen. Deze collecte, die niet meer is een pro test tegen de schoolwet van 1878, maar sedert 1890 als een voortdurende dankbare herinnering aan het Volkspetitionnement van '78 met on verflauwden ijver en steeds toenemende belangstelling is gehouden, zal, met het oog op de gewijzigde Schoolwet van 1905 in het vervolg voor een groot deel door de schoolbesturen besteed wor den voor de suppletiefondsen der bestaande Scholen met den Bijbel binnen de grenzen der locale Comité's, opdat de minvermo genden, meer dan tot hiertoe, gesteund kunnen worden in het betalen der school gelden, waarom het vooralsnog niet wen- schelijk is dat ze verlaagd worden. Het voorstel-Leeuwarden bevatte nog deze aanvulling De Augustus-collecte blijve zoo mogelijk bestaan ten behoeve der plaatselijke Sup pletiefondsen, en mitsdien tot vermeerde ring van het getal kinderen op de christe lijke scholen. Dhr jhr. mr. A. F. de Savornin Lohinan wil eenigszins breedvoerig stilstaan bij de vraag; wat is nu de roeping der Unie? De Unie bedoelt niet allereerst de ver zameling van geld. Toen de Unie werd opgericht wist men niet precies, wat men wilde. Men dacht er aan een soort politieke vereeniging op te richten. Dit blijkt uit art. 1, waar gespro ken wordt van een vaster gestalte. En op dit oogenblik is de Unie de meest bande- looze vereeniging. De Unie heeft gemeend een vrije vereeniging te moeten blijven. Daarom vroeg de Unie ook geen Konink lijke goedkeuring op haar statuten. De Unie bedoelt alleen warm te houden de liefde voor de School m. d. Bijbel. Men heeft dit ook trachten te doen door de Unie collecte, die spr. een thermometer noemt van de liefde voor het Chr. Onderw. En die thermometer bleef tamelijk regelmatig stijgende. De Unie toonde een vrije vereeniging te zijn ook door het Unie-rapport dat feitelijk buiten het Unie-boekje ging. En thans is het gedeeltelijk verwezenlijkt, waarvoor dr. Kuyper nog altijd dank toekomt. (Ap plaus). Ook deze vergadering van corres pondenten en belangstellenden toont, dat de Unie een vrije vereeniging is. Het komt spr. voor dat het karakter der Unie moet zijn: verband te blyven houden met het volk. Dat heeft het Liberalisme vergeten. De schoolstrijd is nog niet geëindigd. Er zouden thans geen neutrale scholen zijn, als de ouders steeds gezorgd hadden, dat er Chr. onder wij zei's waren. Maar men is ingeslapen. Een Gr. v. Priu- sterer heeft het volk wakker geschud. Maar onze stryd is geen strijd tegen de liberalen. Tot dusver moesten we ons goed recht bewyzen. Nu moeten we het volk aantoonen, de noodzakelijkheid, de goedheid van liet Chr. onderwijs. Ook in onze Chr. kringen is een zeker conservatisme. Daarom moeten wc onder het volk werken, in de dorpen, maar ook niet minder in de steden, waar ten slotte misschien nog de meeste bekrompenheid gevonden wordt (gelach). Dan moet men niet meenen, dat het minimum-traktement, dat de wet waar borgt, voldoende is voor den onderwijzer. Men moet niet zeggen tot den onderwijzer: ge kunt het wel met zooveel doen. De traktementen moeten niet zoo laag blijven als ze tegenwoordig zijn. Dat moet het volk weten Spr. illustreert hier de zaak door een voorbeeld. Iemand zeide tot spr.„Ik kan m'n doch ter toch niet laten trouwen met dien man, want hij is niets dan onderwijzer." We moeten ook onze vrienden de waar heid durven zeggen. De Unie-collecte moet behouden blijven. Maar niet coliecteeren voor een fonds. Dat mislukt steeds, gelijk de geschiedenis geleeid heeft zoowel aan C. N. S. als aan de Unie. Wanneer de school ergens eenmaal staat, dan neeint ook de. offervaardigheid toe. Eigenlijk moesten we de schoolgelden verlagen. Doch daaraan zijn we nog niet toe. Laat ons daarom de suppletiefondsen versterken. Misschien zal dan niet elk jaar een al gemeene vergadering kunnen gehouden worden, omdat er geen stol' is. Nu dan om de 2 of 3 jaar. Laat ons éérst locaal werken. Spr. wijst op de voorgestelde wijziging in de statuten van den schoolraad, waarin ook de taak der Unie ter sprake komt. In art. 8 (schoolraad) nieuw wordt name lijk gesproken van de taak der Unie met deze woorden „alsmede het oprichten van scholen zooveel mogelijk te bevorderen". Daar ligt de roeping der UnieHet gansche land te doen deelen in de zege ningen van het Chr. Onderwijs (applaus). Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd werd het voorstel van het Bestuur gecombineerd met dat van Leeuwarden unaniem aangenomen, dat van Rotterdam unaniem verworpen. Uë^volgens werd de volgende door den voorzitter voorgestelde motie met alge meene stemmen aangenomen. »De vergadering, van oordeel, dat de Unie »Een school met den Bijbel" bij de nadere regeling of organisatie van ons Christelijk onderwijs zeer noodzakelijk blijft, dat zij toch dit onderwijs tot grooten zegen kan zijn, zoo wel door het regelen der jaarlijksche Unie- of Augustus-collecte, het houden van voordrachten, het bevorderen van de oprichting van scholen, het bespreken op hare vergaderingen van onder werpen, die het Chr. onderwijs betreffen, in één woord door voortdurend de aandacht te vestigen op de behoeften van het onderwijs en daartoe in aanraking te blijven met ons volk, gaat over tot de orde van den dag." Nadat nog de lieer Van Munster van Leeuwarden de heeren Lobman en DeWaal Melefijt gedankt heeft voor hetgeen zij gesproken hebben voor de onderwijzers en eveneens heeft gewezen op het gevaar van verflauwing der grenzen, eindigt ds. Pierson van Zetten met dankzegging. DE SCHOOLRAAD. Gisteren vergaderde de Schoolraad te Utreïht onder voorzitterschap van ds. Pierson, van Zetten. De voorzitter wees in zijn openings woord op de groote verandering op onder wijsgebied door de nieuwe schoolwet van 1905. We kunnen, zoo zeide spr., dank baar zijn voor wat we verkregen door de gunst onzes Gods, maar met ernst wees hij ook op de meerdere verantwoordelijk heid, Het jaarverslag werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat bij den Schoolraad ingekomen is een verzoek van het Algemeen Nederlandseh Verbond, om zich aan te sluiten bij de bekende door het Verbond ondernomen beweging in zake bestrijding van tuchteloosheid onder ons volk. De voorzitter las het antwoord voor, dat eene weigering inhoudt, omdat de Schoolraad meent, dat voor be strijding van tuchteloosheid een eerste eisch is, dat geestverwanten de banden ineen slaan. De raad, daarbij gegeven om een congres voor ditzelfde onderwerp te organisc.eren, schijnt afgeslagen te zijn, althans daarop is geen antwoord ontvangen. Verder deelde de voorzitter mede, dat het eerste deel van een bloemlezing uit Neder- landsche schrijvers, bew rkt door dr. v. d. Valk te Rotterdam ter perse is. Hij herinnerde voorts aan het gebeurde en de veroordeeling van den lieer Leysen in zake het bekende rekensommetje. Spr. meende dat deze zaak ons allen aangaat en stelde voor die f100 uit de kas van den schoolraad te vergoeden. Na eenige bespreking werd dit goedgekeurd. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat in 1905 130 scholen zich bij den school raad hebben aangesloten. Hel aantal aan gesloten scholen was op 1 Januari 1906 tot 555 geklommen, waarvan 230 ook bij Chr. Nat. waren aangesloten. Volgens de mededeelingen van den penningmeester waren de ontvangsten in 1905 f3981.44 en de uitgaven f3632 59 zoodat 't batig saldo f348,845 bedraagt. De rekening werd nagezien en goedge keurd. Achtei'eenvolgens werden de rap porten uitgebracht omtrent het Hulpfonds en van de commissies volgens de art. 914 van de statuten. Vooral uit dat van den schoolbouw blykt de groote uit breiding van het christelijk onderwijs en het groote aantal scholen dat opgericht staat te worden. De voorgestelde ont- werp-reglementen lo. van het Hulpfonds voor schoolbesturen, die geldelyk nadeel hebben wegens ziekte van onderwijzers aan hunne scholen, en 2o. van het Hulp fonds tot terugbetaling van de inkoopsom voor de onderwijzers-pensioenen, werden ingeleid door den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman en werden na eenige bespreking voor één jaar bij wijze van proef aangenomen. Van de voorgestelde statutenwijziging om de taak van den schoolraad meer passend te maken aan de gewijzigde tijdsomstandigheden op onder wijsgebied, tengevolge van de wet van 1905, werd de bespreking ingeleid door den voorzitter. Na breede gedachtenwisseling werden de gewijzigde artikelen aangenomen met algemeene stemmen. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelyken aard werd de vergadering gesloten. EERSTE KAMER. De Kamer kwam gisteren bijeen om na afdoening van enkele zaken, o. a. de be handeling van een verzoekschrift, voor mr. Van Heeckcren van Keil, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister tc Stock holm, het adres werd naar den minister van Buiten!, zaken verzonden met verzoek om inlichlingen overtegaan tot het trekken der afdeelingen en te besluiten, op voorstel van den Voorzitter, vandaag de laatstelijk door de 2e Kamer aange nomen wetsontwerpen in de afdeelingen te gaan onderzoeken. Daarna is de Kamer gescheiden, ver moedelijk tot Woensdagavond 26 April. «f* Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam J. Ankerman te Wommels, dr. A. J. de Sopper te Velzen en dr. H. T. Obbink te Middelburg. Beroepen te IJeelmuiden J. G. Deur te Goudate Schraard J. Magendans te Lexmond; te Oudewater M. M. den Hertog te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Geref. Kerken. Beroepen te Dintelooru -Cl de Gooyer te Bennekom. Ducpeg'czinde Gemeenten. Vijftal te Groningen Glas, te Alkmaar Van Lochem Slaterus. te DordrechtVan der Ploeg, te Veendam Van der Ploeg, tc Heerenveen Sijbolts, te Middelburg. Schoolnieuws, Middelburg. Acte Examens L. O. Heden werden geëxamineerd 8 manne lijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de heerenJ. A. H. Kriiss, J. M. Nagte- gaal en W. O. Abrahamse, allen te Middel burg, S. van Es te Zaamslag, M. D. Oasten- miller te Stoppeldijk, P. J. van de Ameele te Zuidzande, en H. M. van der Harst te Hoofdplaat. Middelburg. Gisterenavond werd in het Schuttershof alhier een vergadering gehouden van het Credietfonds, ten bate van de door den Watersnood in hun be drijf bedreigde handelaren en winkeliers. De voorzitter, de heer Antoine Mes, deelde mede dat het bestaande comité, hetwelk de propaganda leidde voor de oprichting van het credietfonds, zich heeft vervormd tot een fondsbestuur met een meer bepei'kt aantal leden. Het fondsbestuur beotaat uit de heeren Antoine Mes, voor zitter, {Frans Keulemans, secretaris, W. Kosten, boekhouder, Herm- Boiisson en G. J. Krijger. Medegedeeld werd dat voor het fonds totaal is ingeschreven voor een bedrag van f 22,000 met inbegrip van f 600 aan giften. Te Vlissingen werd vol komen overeenstemming verkregen, wat de samenwerking betreft, tusschen het credietfonds en het lissingsche Water- snood-Comité. De aanvragen om voorschot zijn van Vlissingen ingekomen en in han den gesteld van de plaatselijke commissie van onderzoek, Nog werd medegedeeld dat was ingekomen een schrijven van het Algemeen Watersnood-Comité te Amster dam, als antwoord op een schrijven van de commissie van advies voor het fonds. Door jhr. Van Panhuijs was n.l. kortge leden voorgesteld om het Alg. Water snood-Comité te Amsterdam te verzoeken de helft van de som die het credietfonds bijeenbracht, te deponeeren als waarborg som of van hetzelfde bedrag dat het cre dietfonds bijeenbrengt, deel te nemen in het fonds. Dit voorstel, dat toen door het comité was aangenomen, was gesteund door Burg. en Weth. van Vlissingen. Het Alg. Watersnood-Comité te Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2