NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 169. 1906. Vrijdag 20 April 20e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- Bnitenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p'>25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 April 1906. Nogmaals herinneren wij, voorzoover dit no. van ons blad de kiezers op Wal cheren nog bereikt, dat de stembus heden Vrijdag open is van 8 tot 5 uur. Wie zijn oproepiDgskaart kwijt is, hale alsnog op de secretarie een ander. Wie er geen ontving, en toch op de kiezerslijst van 't vorige jaar meent te staan, die ga spoedig ter secretarie een oproepingskaart halen. Een ieder wekke geestverwanten kie zers in zijn omgeving op, mee te gaan en hun plicht te vervullen. Men speculeere alleen op de stem van geestverwanten. Het vrijzinnig-democratische hoofdblad in onze provincie hengelde reeds Daar stemmen van Hervormde kiezers, alsof zijn candidaat voor ouderling of lid der synode gekozen moet wordenen van sociaal-democraten. Onzerzijds niet alzoo. Te Middelburg moet VERHAOE) te Vlissingen VAN DE PUTTE er slechts komen door de stemmen van die kiezers uil de Chr. partijen, welke, om principiëele redenen, in het kiescol lege voor de Eerste Kamer, dat Provin ciale Staten heet, alleen mannen mogen kiezen, even principieel gekant tegen On geloof en Revolutie als zij. - Prins Hendrik der Neierlaij^cju-wxert heden zijn 30en geboortedag'. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, her tog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwe- rin, heer van Rostock en Stargandenz. enz. is 19 April 1876 te SchweriH geboren. Van de openbare gebouwen en uit enkele particuliere gebouwen in de Zeeuwsche gemeenten wapperde beden de driekleur. In de garnizoensplaatsen eyenwel werden de parades wegens ongunstig weder niet gehouden. Wanneer wij onze beste wenscheu uit spreken voor baar die op den troon der Nederlanden zit, denken wij ook aan hem die naast dien troon staat. God zegene den Prins der Nederlanden en zijne Koninklijke Gemalin Op twee besluiten genomen op de Dins dag j. 1. gehouden jaarvergadering van de Unie een School met den Bijhei zij het ons vergund nog eenmaal in 't bijzonder de aandacht onzer lezers te vestigen. De eerste is tot instandhouding van de Unie, die sinds de dagen van het volks- petitionement zoo grooten invloed heeft gehad op de ontwikkeling van ons chris telijk onderwijs, en van wie als steun en leidsman bij de pedagogische ontwikke ling van ons schoolwezen nog zooveel mag verwacht worden. De tweede is tot instandhouding van de Unie-collecte in Augustus, nu minder noodig tot instandhouding onzer scholen of als protest tegen een onrechtvaardige wet, maar van groot belang voor de sup pletie-fondsen. Daardoor zullen minver mogenden, meer dan tot nu toe, kunnen gesteund worden bij het betalen van school gelden, dat, ook na eenige verlaging, voor velen toch wel te hoog blijven zal. •- De nieuwe dwaalleer die onder den naam van Theosofie eenigen onzer tijdge- nooten schynt te bekoren, en aanleiding tot propaganda te geven, heeft tot belij denis of catechismus 1. Er is een alom tegenwoordig, eeuwig, grenzenloos en onveranderlijk beginsel, waarover alle bespiegeling on mogelijk is, omdat het buiten het be reik van het menschelijk begrip ligt en alleen verkleind kan worden door een menschelijke uitdrukking of gelijkvor migheid. 2. Het universum en tot als een gren zenloos gebied is eeuwig en periodiek het schouwtooneel van tallooze heelallen, die zich onophoudelijk manifesteeren en weer verdwijnen. 3. Alle zielen zijn in oorsprong één met de universeele over-ziel, welke een aspect van den onbekenden wortel is, en elke ziel een vonk van de univer seele ziel heeft een verplichten pel grimstocht voor zich door den kring loop der incarnatie of der noodzake lijkheid in overeenstemming met de Cyclische en Karmische wet. We drukken dit slechts even af, -om onze lezers te overtuigen dat de theosofie wel nimmer populair worden zal, en wel nooit in staat zijn zal om het christendom nadeel te brengen. Waar een lijst van vreemde woorden noodig is om onmisbare termen te verklaren zal men wel nooit op een massale propaganda kunnen rekenen. Van liberale en vrijzinnig-democratische zijde is men nog steeds aan 't kibbelen over den oorsprong van 't tegenwoordig kabinet en de verplichting der vrijzinnig-demo craten om het te steunen. De (unie-liberale) Zutfensche Courant, orgaan van den kabinetsformeerder Goeman Borgesius, klaagt maar steeds „dat dè vrij zinnig-democraten de verantwoordelijkheid voor de vorming van het kabinet van zich. afschuiven". De (vrijzinrvv-.aemocratische) Arnhem- yhe C'Varanï klaagt deswege haar Zutfen sche zuster aan wegens „onware voor stelling der feiten", en laat dan volgen Wederzijds erkend is dat aan den Kabinets formateur namens de vrijzinnig-democratische Kamerclub samenwerking en steun is toege zegd, m i ts de formatie plaats had op den grond slag van het compromis-program van 21 januari 1905. Toen aan die voorwaarde niet werd vastgehouden en o. a. besprekingen werden gevoerd mer politieke personen, die met dat programma niet instemden, ja zelfs het mani fest der vrije liberalen geteekend hadden, hield de samenwerking op mr. Drucker vertrok naar het buitenland, maar wees een gevolmachtigde aan, met wien zoo noodig de besprekingen zouden kunnen hervat worden. Daartoe is nooit ook maar een poging gedaan en zelfs toen mr. van Hamel te elfder ure aan de tot stand ge brachte formatie ontviel, is met voorbijgang van den aangewezen gevolmachtigde, dus buiten de club om, de portefeuille van Justitie aange boden aan mr. van Raalte, die ze, gelijk vroeger reeds door ons gezegd werd, a ses risques et p ri 1 s aannam. Voor de vraag van „De Vaderlander" (ook een orgaan aan mr. Goeman Borgesius goed bekend, Red. Z.) ol de vrij zinnig-democraten vrienden of vijanden zijn van dit Kabinet bestond geen enkele reden, want hun standpunt is onveranderd hetzelfde als in Juni 1905 zij zijn tot steun en medewerking van harte bereid, maar tegen hetgeen het voor stelt of verricht in strijd met het compromis program van Januari 1905 gelijk de plannen van den Minister van Oorlog verzetten zij zich, en hebben zij ook de volle vrijheid zich te verzetten, omdat de aanvankelijke voorwaarde voor hun samenwerking en steun niet werd v'er- vtld, wat voor 't overige juist uit die plannen ten duidelijkste blijkt. Nieuws bevat bovenstaand niet. De vrijzinnig democraten bieden dit kabinet zelfstandigen krachtige» steun, onder voor behoud met den minister van oorlog af te rekenen. Hetgeen de positie van dit kabinet on gemeen versterktwant voor het be dreigde leven van minister Staal waakt de rechterzijde. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat het kabinet-De Meester, of, wil men, het kabinet-Kraus, nu juist een ideaal krachtig leven leeft. Een lxabinet dat beurtelings op rechts en op links, van daag op Drucker en Troelstra, morgen op Lobman en Kolk man steunen moet, staat eer zwak dan sterk. Maar de eenheid, de unie-, de concen tratie-eenheid der vrijzinnigen is ver te zoeken. Zoo zal dan, naar alles zich laat aanzien, de tweede vredes-conferentie dit jaar al weder in Den Haag bijeenkomen. De eerste conferentie gaf stof tot ver schillende beoordeeling. De een noemde ze totaal mislukt en had er niet veel meer als een schampere spot lach voor over. Ziet eens, zegt men, die fameuse conferentie van 1899 met zooveel humbug begroet of begeleid is de inleiding geweest voor twee geduchte oorlogendie van Boer en Brit en dievanRusland-Japan. Dat is volkomen waar. Maar men vergete niet dat oorlogen als deze meer, ook uit eigen belang, zullen doen streven naar den vrede. Zouden er wel vele oorlogen zijn die ongelukkiger afgeloopen zijn voor de over winnaars als deze Boer en Brit Ach, het land der Boeren verkeert in een oeconomisclie crisis, zwaar en lang. Een storm- en drangperiode gaat over het land door geweld genomen. En de aanstichters van dien ongelukkigenoorlog? Een Chamberlain en een Milner. Het Britsche volk heeft bij de verkiezings campagne van een paar maanden geleden een verpletterend vonnis over dezen ge streken. Nog troosteloozer is de uitslag van den Japansch-Russischen strijd voor den over winnaar. De revolutie is met moeite door conces sies bedwongen, duizenden Wens nietigd, schatten zibj, v erslonden, "de roem i®. Wiioteh en de Russische overwinnaar wengcht ongetwijfeld op die wijze geen tweede triumf. iMen kan ook toegeven dat het groote gerechtshof der volken, op de Prinsen gracht, in de vredesstad niet druk gezocht werd. Men liep er liever driemaal omheen dan dat men eens binnen ging. Een paar onbeduidende geschillen, meest van financieëlen aard, waren het weinige werk dat aan den winkel gebracht werd. Het Hof van Arbitrage besliste ineen financieël geschil tusschen Amerika en Mexico, in een Venezulaansche schuld kwestie, in de kwestie of Japan recht heeft belasting te heffen in vreemde koloniën, en eindelijk over bet geschil tusschen Frankrijk en Engeland betreffende het protectoraat over een klein staatje ergens in Frankrijk. 't Is zeker niet veel Maar, laten we nu de medaille eens omkeeren. Er is sints de jongste vredesconferentie een gansch net van scheidsrechtverdragen over de aarde geweven. Frankrijk sloot zoo'n verdrag met Italië, Engeland, Spanje, Nederland en de Ver- eenigde Staten. Engeland ook nog met zijn buurman Portugal en Portugal met zijn verafwonende vriend Noorwegen. De Vereenigde Staten verbonden zich in scheidsgerecht b ehalve met boven genoemde landen, ook met Duitschland, België, Zwit serland en Oostenrijk. Deze scheidsrecht-verdragen omvatten meestal de handelspolitiek der natiën en betreffen minder nationale eer en levens belangen, maar men weet tock hoezeer ook financieels belangen invloed uitoefenen en hoezeer ook deze kiem tijd tot groei, tot ontwikkeling noodig heeft. Men velt een ouden boom niet met eenen slag. Het ideaal der eerste vredesconferentie is, sints '99, door de Vereenigde Staten van Amerika opgenomen. Een lid van de Amerikaansche deputatie beeft een wet boek ontworpen dat degeschillendernatiën regelt. Een internationaal wetboek aldus. En President Roosevelt heeft zich be ijverd om een tweede conferentie te doen bijeenkomen, al heeft hij ook de eer der nitnoodiging aan den Czaar gelaten van wie de eerste uitnoodiging uitging. En nu staan de zaken van den internatio nalen vrede alzoo, dat binnen enkele weken in het paleis van wijlen Koning Willem II op den Kneuterdijk meer dan honderd ont werpen voor het bouwen van een vredes paleis, waartoe de Amerikaan Carnegie het geld gaf, zullen tentoongesteld worden, en dat binnen enkele maanden een tweede vredesconferentie in Den Haag bijeen komen zal. Wij hebben geen reden die conferentie, en die arbeid voor den wereldvrede, met bijzondere sympathie, maar zeker nog minder met bijzondere antipathie te be groeten. Wij gelooven dat geschillen, ook inter nationale, zullen bestaan, zoolang de zonde in de wereld heerscht. Maar we gelooven tevens dat de vorm om die internationale geschillen op te lossen kan gewijzigd wor den, gelijk die in den loop der eeuwen reeds zooveel gewijzigd is. Eens was ieder beerenhuizing een kasteelteen burcht tot verdediging of een roofnest tot aanval. Zullen, na eeuwen misschien, de tijden komen dat men zeggen zaleens was ieder land met vestingen omringd en hield ze er een leger en een vloot op na? De kasteelen zijn verdwenen, zouden legers en vloten ook niet kunnen ver dwijnen Zegt iemanddat is onmogelijk. In de vijftiende eeuw heeft men hetzelfde gezegd en toch is 't gebeurd. Dr. Kuyper is te Utrecht geweest om een' Tn'eóiseh hoogfèeraar ib' Hij heeft niet met prof. Visseher en ds. Gewin geconfereerd. Dat was een verzinsel. Foutief was derhalve ook de conclusie er op gebouwd en al hetgeen de Middel bargsche Courant er voor hatelijks aan 't adres der gereformeerden aan heeft toe gevoegd. Inlusschen heeft de leugen haar dienst weer kunnen doen. De Middelburgsche Courant was op dat punt nooit kieskeurig. Laat zij toch ein delijk eens leeren met dergelijke oneer lijke'gewoonten te breken. Zij krijgt er haar candidaat toch nooit mee in. Naar mijn meening moeten gods dienst en politiek niet worden ver mengd, wanneer men onder gods dienst verstaat kerkelijk leven, cultus en al wat daarmede in verband staat. Het verband tusschen politiek en godsdienst ligt m.i. hierin, dat iemand, die God wil dienen, zulks doet in alle zaken, dus óók in zaken van Staat. En wat men ook moge zeggen, de vrijheid kan daardoor nimmer worden bedreigd. Er is geen grondslag voor de politiek, welke meer de beteekenis der persoonlijkheid doet uitkomen en die persoonlijkheid hooger eerbiedigt dan in de christelijke religie. TALMA. Dat 111 Amerika, het land der vrijheid, de positie der vrouw hooger is dan wel bij ons in Europa, is buiten kijf. De vrouw, zoo zegt de Amerikaan, heeft ons land groot gemaakt, vandaar dat weertrotseh op mogen zijn. Over 't algemeen is de Amerikaansche vrouw zich van hare waarde bewust. Dit blijkt ook o. a. uit bet feit, dat waar de mannen zicli meer met de stoffelijke be langen inlaten, de vrouwen zich bezig houden met idieele zaken. Vooral trekt hen de wetenschap aan. Zelfs meisjes, die uit gebrek aan pecunia, niet kunnen studeeren, verhuren zich als dienstbode, om in baren vrijen tijd de universiteit te bezoekeD, alleen maar om aan de zucht naar wetenschap en bescha ving te voldoen. Het gebeurt menigmaal, dat zij zich ge durende het zomer-seizoen als kellnerin in pensions of in hotels op de badplaatsen verhuren, om van het verdiende en opge spaarde geld de rest van het jaar te kun nen studeeren- De meeste Amerikaanscho vrouwen zijn leden van de een of andere vereeniging en club, ieder naar zijn stand, met bet doel om de wetenschap of de filan tropie te beoefenen. Zelfs zijn er zooge naamde moederclubs opgericht, waar vrouwen, die kinderen hebben, de belangen der opvoeding bespreken. Naar men wil is door de invoering van bet vrouwenkiesrecht in Amerika het maat schappelijk zedelijk peil der Amerikaansche vrouw nog gestegen. Vrij mag men spreken van een ramp spoedjaar. Rusland, Zuid-Italië, Noord- Frankrijk, Noord-België, Zeeland, nu weer Noord-Amerika, alles ervaart dat God met Zijne oordeelen op aarde is. Nauwelijks zijn de berichten over de uitbarsting van den Vesuvius ietwat ge temperd, of een zware aardbeving komt West-Amerika teisteren. Te San Francisco zijn Donderdag meer dan duizend menschen omgekomen. De stad is zoo goed als ver gaan. De schok duurde drie minuten. Omstreeks duizend gebouwen werden ver woest of door elkander geworpen. Al vroeg in den morgen begon bet met lichte aard schokken die in den namiddag heviger werden en groote branden veroorzaakten. Een hotel met vijf verdiepingen stortte in jm meer dan zeventig personen werden -, - -» - onder db 'jjhVhnbupen, welke vuur hadden gevat, begravenhetzelfde lot trof een groote huurkazerne, onder de puinhoopen waarvan 80 menschen omkwamen. Het Palace Hotel brandde geheel uit. Een groote gashouder aan de South Market Street ontplofte en deed een nieuwen grooten brand ontstaan. De brand strekte zich weldra tot twee mijlen van de zee kust uitalle hinderpalen ten spijt sprong het vuur van blok tot blok. De prachtige gebouwen in Marketstreet, de hoofdstraat, brandden af. Het hoofd der brandweer werd door op de brandweerlieden neer stortend puin gedood. Het was éen uitgestrekte vuurzee. Da grootste verliezen aan menschenlevens zijn geleden in de goedkoope woningen en ge bouwen nabij het water. De voorgevel van een kolossaal gebouw in Eddystreet stortte in en sleepte in zijn val een huis mede, waarin kamers werden verhuurd en waarin zich ongeveer twee honderd menschen bevonden, die allen zijn omgekomen. Te Oakland, tegenover San Francisco gelegen, zijn eveneens huizen ingestort en verbrand. 5 personen werden hier gedood. Ook zijn huizen verwoest te Salinas, 100 mijlen zuidelijk vau San Francisco. De regeering neemt maatregelen tot uit- deeling Van voedsel en tenten aan de dak- loozen. In Frankrijk wordt men voortdurend in spanning gehouden door de werkstakingen. Vooreerst die der postbeambten. Tegen hen treedt de regeering flink op. Nu het ontslag van 300 brievenbestellers nog niet het verwachte einde van de sta king der lagere postambtenaren te Parijs bracht, beval zij de opmaking van een nieuwe lijst van voor dadelijk ontslag in aanmerking komende stakers het zijn er nog 659. De prefect van politie heeft aan alle commissarissen order gegeven, te letten op stakers, die brievenbussen zouden willen vernielen, een plan, dat door enkele heet hoofden was geopperd. Er heerscht ook eenige gisting onder de werklieden aan de Staatslucifersfabrieken. Het hoofdbestuur van de Bond van Staats werklieden heeft een motie gepubliceerd, waarbij zij met een staking dreigt, wanneer de ontslagen beambten niet weder in dienst worden genomen. Ook is op een zevental drukkerijen een werkstaking uitgebroken, die met die der zetters had moeten samenvallen. Een 40-tal firma's hadden de eischen dezer categorie ingewilligd. Te Lens nemen de stakers hoe langer hoe meer een aanvallende houding aan. Talrijke soldaten en gendarmen zijn ernstig gekwetst, De autoriteiten hebben de han- e is ■ent de- ge- nd. aen oe- lef- ien lea len in ers am igt lur len ten i"g en. be- ;en er- iet ien te ,nd id. en sr- en en De ;in >e- Id. an de ie te ft. n- >ij je in et er ie a- ie 11 >r e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1