T UIT «E PERS. BuitenlanöSGii Overzicht. Kerknieuws. Gemengde Berichten. kent geen schaamte". En Multatuli stond al evenmin met hen op goeden voet. Vooral het interviewende deel der jour nalisten schijnt aan bedoelde kwaal te hebben geleden en nog te lijden. Wij vreezen het tenminste, en worden in die vrees versterkt, door hetgeen onder het opschrift „Dr. A. Kuyper' inliet Vaderland door zulk een persmuskiet verteld wordt. Wij lezen daar Men schrijft ons uit Hrussel Juist aan dezelfde tafel, waar voorheen onze oud-premier zat te schrijven, heb ik mij thans neergevlijd om u mijn onderhoud van eenige seconden mede te deelen. Ik kwam in 't hotel „Metropole" en zag dr. Abraham Kuyper zeer verdiept in de lectuur van zijn pas geschreven brief. Dat de lust bij mij opkwam om 't een en ander over zijn Oostersche reis te vernemen, van zijn oponthoud in Mekka en het Heilige Land, van zijn doorleefde avonturen, die mij, door hier aan te denken, reeds geducht opwonden behoeft zeker geen betoog. Ik riep een bediende, die Z.Ex. mijn kaartje overhandigde. Doch helaas. Ik kwam ik zag doch was verslagen, want 't antwoord luidde Z.Ex. kan u niet ontvangen. Ik rekende mij in 't geheel niet verslagen, doch zond hem ten tweeden male mijn bood schapper met beleefd verzoek, mij morgen een onderhoud toe te staan, doch er werd mij een tweede nederlaag toegebracht. Ontmoedigd was ik niet en vast besloten, hem te spreken, wachtte ik in den corridor, totdat Z.Ex. zijn correspon dentie had geëndigd. Eindelijk kwam dr. Kuyper uit de leeszaal. Zou 't mij nu gelukken hem tot spreken te bewegen en hem over te halen, mij te vertellen van zijn ondernomen reis, en de wonderen van het Heilige Land Ik sprak Z.Ex. Pardon, Exc., ik heb u zoo even mijn kaartje laten aanbieden. Zou u mij iets over uw Oostersche reis willen mededeelen Helaas, nieuwe teleurstelling. Ik kan u niets zeggen, klonk 't droogweg. Excellentie, zou ik van u mogen weten, of u nog naar Afrika gaat. Ik kan u niets zeggen, klonk 't weer. Ik wilde den oud-Minister nog vragen, of Z.Ed. weer van plan was, zich in het politiek strijd gewoel te mengen. De tijd hiervoor werd mij echter niet gelaten, want een hoffelijke buiging gaf mij te kennen, dat ik heen kon gaan. Dr. Kuyper is wèl veranderd. Leuk ia hetgeen De Nederlander naar aanleiding van deze onbescheidenheid op merkt Het komt ons voor, dat Jlct Vaderland, met de opname van dezen brief, een goede gelegenheid heeft laten voorbijgaan om zijn Brusselschen correspondent een dienst te bewijzen. De onbescheidenheid, waarmee deze in terviewer zich opdrong, wordt toch slechts overtroffen door de vrijmoedigheid, waar mee hij zijn schande publiek maakt, ja kaar als een heldendaad voorstelt. Hij schynt wel van meening, dat voor interviewers een andere wet van betame lijkheid geldt dan voor gewone menschen. En de redactie van Het Vaderland schijnt èf die meening te deelen öf wat waar schijnlijker is hem voor zijn ongepaste houding te hebben willen straffen door het toegezondene inderdaad in de krant te zetten Overigens dunkt het ons weinig verwon derlijk, dat dr. Kuyper van een interview afkeerig bleek, ook toen hem voor de eerste maal het kaartje werd aangeboden en hij dus nog tegenover een fatsoenlijk aanzoek stond. Want hoe ging het vroeger? Eerst zwermden de persmannen om hem heen en bedelden om eenige woorden. En als hij dan toegegeven had, dan heette het later, dat kjj op onzichtige wijze Europa doortrok, overal interviews uitlokkend en de aandacht tot zich trekkend. Men kan er van verzekerd zijn dat, wan neer hij thans op dezelfde wijze voortging, spoedig een of ander blad zou schrijven, dat dr. Kuyper nog gaarne de oude rol wil spelen en nog maar niet kan scheiden van zijn vroegere positie van mah van gewicht, of een andere vriendelijkheid van dien aard Er moet voor den oud-premier aan het interviewen, waaruit men zooveel won dende pijlen gesneden heeft, wel een bittere bijsmaak gekomen zijn. Geen wonder dus, dat zijn bereidwilligheid, er zich toe te leenen, verminderd is. Wanneer men in een blad tegelijk leest „wat de Vesuvius kwijt raakt" en „een middagje op 'tCongres der S.D.A P.", dan moet men deze beide begrippen niet verwarren. Want zulk een vergadering „raakt" ook wat „kwijt" Eén staaltje. In de le vergadering van 't Congres der S. D. A. P. te Utrecht,Paaschmaandag, laakte Schaper zijn oorspronkelijke meening getrouw het onkundige blij ven agiteeren tegen 't ontwerp Arbeids contract. Daarmee hadden de practicus Spiekman en de jurist Mendels de arbeiders misleid. Toen nu na Schapers rede de beide aan gevallenen 't woord vroegen werd de dis cussie een dag uitgesteldgisteren dan, den derden dag van het Congres, kwam zij. In 't verslag hiervan in een neutraal blad De Telegraaf lezen wy 't vol gende De vergadering is in opgewonden stemming. Bevend van verontwaardiging kwam inr. Men dels aan het woord, om zich tegen die woorden te verdedigen. „Gij zult", zoo riep hij op bruisenden toon tegen Schaper, „gij zult hier op dit congres uw woorden waar maken. Gij hebt staan liegen, maar ik wil, dat gij tracht ze te bewijzen. Kunt ge dat niet, dan wil ik Jiier in 't openbaar uw verontschuldiging En na hem kwam de heer Spiekman op even feilen toon van Schaper verantwoording eischen voor de hem aangewreven beschuldiging, als zou hij, Spiekman, de agitatie boosaardig hebben gevoerd. Zeer uitvoerig zet hij z'n standpunt nogmaals uiteen en vraagt het bewijs, dat hij de arbeiders heeft „voorgelogen". Zijn woorden worden met daverend applaus ontvangen. Hij voorspelt Schaper ten slotte, dat, gaat gij zoo voort, hij de sympathie der arbeiders verliezen zal De heer SchaperJa, als het stomkoppen zijn De heer SpiekmanIk neem Schaper dat woord niet kwalijk, want hij Hapt er maar wat uit. (Luid applaus.) Schaper moge de so cialistische Kamerafgevaardigde blijven, hij zal en moet allengs de voeling en de solidariteit met de arbeiders verliezen. (Levendig ap plaus.) Daarna komt de heer Van Hinte (Rotterdam) het optreden van Schaper verdedigen. Noch Mendels noch Spiekmen hebben de woorden van Schaper weerlegd.... De spreker wordt her haaldelijk geïnterrumpeerd. Hij vraagt den voor zitter, dat te verbieden. Als partijbestuurders spreken, mag het congres ook niet in de rede vallen. (Luid applaus.) De voorzitter dankt voor dat applaus. Hij wist niet, dat hij de vergadering zoo partijdig leidde. (Protesten.) De debatten duren voort, 'n Arbeider uit Amsterdam spreekt in 'n inderdaad indrukwek kende rede op geestdriftigen toon de Kamer fractie toe. Deze ziet soms te veel naar den Kamer-kanthet proletarisch sentiment van de Nederlandsche arbeiders moet voor de Kamer leden de hoofdzaak blijven. De heer Schaper verdedigt zijn houding. Reeds direct wordt hij van vele zijden geïnter rumpeerd. Hij waarschuwt tegen argumenten, waarbij het „proletarisch sentiment" wordt aan gehaald. „Past daarvoor op", roept hij het con gres toe. Hij herhaalt, dat, wanneer hij de sym pathie der arbeiders verliest, omdat hij onge zouten de waarheid zegt, die arbeiders stom koppen zijn. (A p p 1 a u s.) Hij houdt niet van ellendige flikflooierij. (Daverend ge juich.) Wil het congres, dat hij zal zwijgen, goed dan verlaat hij de partij. Wil men, dat hij Appingedam zal prijsgeven, ook goed Maar zoolang hij in de beweging is, zal hij zeggen wat hij wil, zal hij niet zwijgen, als het scheef gaat. (Daverend applaus.) Schaper's woorden maken, al valt men hem telkens in de rede, inderdaad indruk. Pittig, heitig-gesticuleerend, spreekt hij het congres toe. Hij heeft de bekoring van het spontane. «Wil mr. Mendels mij verzekeren, dat hij niet gelogen heeft", zegt hij, «dan neem ik dat aan, maar dan wordt de zaak er niet beter op, want dan heeft 'n jurist als hij zich hevig vergistMet verschillende citaten, uit «De Nieuwe Tijd" en het «Sociaal Weekblad" toont de heer Schaper aan, dat Spiekman zich meer malen «zonderling heeft vergistHij durft niet te zeggen «gejokt" Er ontstaat groot rumoer, als de heeren Mendels en Spiekman weer het woord vragen. «Niet geven", wordt geroepen. «Slechts 8 minuten", vraagt mr. Mendels. (Luid ge schreeuw: Neen, neen.)«Vijf minuten dan". («Neen, neen".) Ten slotte krijgt de heer Mendels één minuut. Als hij langer spreekt, wordt hij van vele zijden in de rede gevallen. «Schaper heeft mij voor leugenaar uitgemaaktdat moet worden teruggenomen". (Luid applaus). Dat heb ik al gedaan", zegt Schaper. «Ik geloof niet, dat Mendels opzettelijk de waar heid heeft verkracht". (Daverende toe juiching). Men weet niet, wat meer te bewonde ren, de beweeglijkheid der vergadering, die beurtelings door toejuiching en afkeer aan dezelfde sprekers gelijk en ongelijk geeft, en ten slotte het met allen eens is of aan de zelfverloochening der lei ders die na elkander het eene oogenblik ten bloede toe te hebben gegeeseld, het andere moment elkander geestdriftig in de armen snellen Treffend beeld, dunkt ons, ook van de vastigheid der S. D. A. P. De aansprakelijkheid der post. In „die Woche" las ik eenigen tijd ge leden een stukje over de verantwoordelijk heid der postadministratie voor het verloren gaan of beschadigen der aan haar zorgen toevertrouwde stukken en hoewel ieder geacht wordt, de wet te kennen, meende ik, dat het tock wel nuttig kon zijn, eensin 't kort mede te deelen, wanneer men wèl, wanneer men niet het recht heeft de „post" aansprakelijk te stellen. Over 't algemeen, het is mij bij herhaling gebleken, wordt hieraan weinig aandacht geschonken, en het gevolg is in den regel, dat men noodeloos schade lijdt. Volgens art. 14 van de wet tot regeling der brievenposterij (14 April 1891,Stbl. 87) keert het Rijk geen vergoeding uit voor de vermissing, beschadiging of vertraging in de uitreiking van een niet aangeteekend stuk. Voor gewone brieven, enzneemt dus het Rijk geen enkele verplichting op zich. Dit wil echter niet zeggen, dat iemand, van wien een brief tijdens het vervoer per post verloren is gegaan, niet het recht zou hebben, dat er een onderzoek worde inge steld. In een dergelijk geval heeft iedere afzender het recht, zich aan het kantoor van afzending, dus daar, waar hij den brief ter post bezorgde, te beklagen, en te ver langen, dat een onderzoek plaats vinde, waarvan hem dan de uitslag wordt mede gedeeld. Voor het onderzoek behoeft niets te worden betaald. Het is echter tengevolge van het reus achtig aantal stukken, dat dagelijks wordt verzondeD, en de vele handen, die daarbij behulpzaam zijn, in den regel uiterst moei lijk, zoo niet oudoenlijk, een verloren ge raakten brief op te sporen, of te ontdekken, wie zich aan beschadiging of berooving daarvan heeft schuldig gemaakt. Toch is het gewenscht, dat steeds van iedere vermissing aangifte wordt gedaan. Bevindt zich onder het personeel der post administratie hier of daar een ontrouw ambtenaar, dan kunnen juist die klachten dikwijls er toe medewerken, dat ontdekt kan worden, waar de schuldige is te zoeken. Zooals bekend is, kunnen de per post te verzenden stukken worden aangeteekend met of zonder aangifte der iuhoudswaarde. Gewone aanteekeuing kost 10 cent boven 't gewone port, voor de aangegeven waarde betaalt men een vastgesteld opklimmend recht, dat zeer laag is. Gaat een aangeteekende brief verloren, dan keert het Ryk, wanneer de reclame rechtmatig blijkt te zijn, 25 gulden uit Is de inhoudswaarde aangegeven, dan krijgt men de volle waarde terug. Die vergoeding wordt ook gegeven, wanneer het verloren gaan een gevolg is van overmacht, d. w. z. wanneer de brief b.v. door een schipbrenk zijn bestemming niet bereikt, wanneer hij bij een spoorweg-ongeluk verbrandt of wanneer een trein door roovers wordt aan gevallen, die de post medenemen. Bij al die gevallen is er op verloren ge raakte niet-aangeteekende stukken geen verhaal mogelijk. Volgens art. 13 der wet opdebrieven- posterij is men verplicht, een brief, waarin men geld of bankpapier, edele metalen of kostbaarheden verzendt, te doen aantee- kenen, en hebben de postambtenaren, bij ontdekking van ontduiking der wet, het recht, den geadresseerde een boete van 30 cent te laten betalen, wanneer het blijkt, dat hun vermoeden gegrond was. Dit wetsartikel wordt bijna dagelijks honderden malen overtreden, en toch ware het in het belang, zoowel van de afzenders als van de postambtenaren, indien er ge regeld de hand aan kon worden gehouden. Het is zoo gemakkelijk, wanneer men een klein bedrag, b.v. tien gulden, heeft te verzenden, even een bankbiljetje in een brief te sluiten en het zoo in een brievenbus te werpen. Tien, twintig maal gaat bet goed, maar dan op een keer is èn de brief èn het bankbiljet spoorloos verdwenen, en men is het geld voorgoed kwijt. Niet alleen is men dan zjjn geld kwijt, maar wat veel erger is men heeft de postambtenaren in verzoeking gebracht. Hoe goed deze toch over 't algemeen ook bekend staan, het blijft een niet te loochenen feit, dat ook onder hen nu en dan oneerlijken voorkomen, en reeds menigeen, die wellicht nooit heeft gedacht, dat hij nog eenmaal de hand zou slaan aan eens anders goed, is voor de verleiding bezweken, en heeft ton slotte zijn misdrijf in de gevangenis moeten boeten. Het is zoo gemakkelijk een brief, waarvan men vermoedt, dat hij geld bevat, in den zak te steken, en wanneer dan it vermoeden gegrond blijkt, en de ontdekking blijft achterwege, dan volgt weldra de tweede en de derde, totdat eindelijk achterdocht wordt opgewekt en de schuldige wordt betrapt. En waardoor ontstaat die verleiding Alleen daardoor, dat men weet, dat in vele brieven geld zit. Was men er van overtuigd, dat dit niet het geval was, men zou er waarschijnlij k zelfs niet aan gedacht hebben zich onrechtmatig iets toe te eigenen. Laat ons nu eens zion, hoe het stapt met de verantwoordelijkheid van het Rijk ten opzichte van de postpakketten. Ook de postpakketten kunnen worden aangeteekend, doch alleen met aangifte dei- waarde. Gaat een aangeteekend pakket, of een gedeelte daarvan, verloren, dan wordt de volle waarde van het verlorene vergoed. Maar ook de afzender van een gewoon postpakket heeftrecht op schadevergoeding indien het pakket verloren gaat, of wanneer de inhoud beschadigd overkomt. In het laatste geval moet echter blijken, dat de verpakking aan redelijken eisch voldoet. De schadevergoeding voor een gewoon pakket bedraagt echter nimmer meer dan f 2,50 per kilogram. Wie dus een postpakket ontvangt, waar van hij vermoedt, dat het beschadigd is, doet verstandig, het niet aan te nemen, doch aan den besteller te zeggen, dat hij wel naar het postkantoor zal gaan om het daar in tegenwoordigheid van een dei- ambtenaren te doen openen en de schade te bepalen. Er wordt dan, zoo noodig, een proces verbaal van de bevinding opgemaakt, wat gratis geschiedt, en de afzender ontvangt na afloop van het onderzoek een bedrag, gelijkstaande met de geleden schade, of zooveel maal f 2,50 als het pakket kilo grammen woog. Maar zelfs al heeft men het pakket aan genomen, en ontdekt men thuis by het uitpakken, dat er iets gebroken of bescha digd is, dan nog kan men zich aan het kantoor gaan beklagen, en heeft men recht op vergoeding, mits men binnen tweemaal 24 uur na de aflevering het pakket met de emballage ten postkantore vertoont, en uit alles duidelijk blijkt, dat men te goeder trouw is. Wijst het onderzoek aan, dat de schade een gevolg is van onvoldoende verpakking, dan volgt geen restitutie. Over het algemeen gelden voor de naar het Buitenland verzonden brieven en pak ketten, en ook voor de van daar ontvangen zendingen, dezelfde bepalingen. Hoewel het slechts zelden voorkomt, kan natuurlijk een postwissel eveneens verloren gaan. Hij kan verkeerd besteld wordeu, in huis bij ongeluk verbranden of verscheurd worden, en wat al niet. Het geld is dan echter geenszins ver loren De afzender heeft een ontvangbewijs, een reyu, èn wanneer hij zich daarmede naar het postkantoor begeeft, wordt er een duplicaat-postwissel van hetzelfde bedrag aangevraagd aan het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Ook dit geschiedt kosteloos. De duplicaat-wissel wordt echter nooit vroeger dan ongeveer twee en een halve maand na de storting van den oor- sproukelijken wissel uitgegeven, omdat men eerst na alloop van dien tyd kan nagaan, of deze nergens is uitbetaald. Men ziet uit dit alles, hoe nuttig het is, de reiju's te bewaren. Wie deze gedachte loos laat slingeren of ze wegwerpt, kan èn zichzelf èn de postadministratie dikwijls heel wat moeite veroorzaken. Timotheiis. Rusland. Nu de verkiezingen voor de Doema afge- loopen zijn, worden overal politieke ge vangenen door de regeering in vrijheid gesteld. Zij kunnen nu toch geen kwaad meer doen. Wat evenwel niet beletten zal dat de Doema zeer democratisch zal zijn samengesteld. Allertreurigst blijft de toestand in den Kaukasus E*n geneesheer te Tsjoegaris verhaalt van een bloedigen strijd die heeft plaats gehad tusschen Tataren en Arme niërs. Dagelijks, zegt de schrijver, vallen benden Tataren Armeniërs aan, en dooden en kwellen zo bij honderden. De Tataren worden bijna altijd door regeeringsagenten en politieambtenaren geleid. Enkele dagen geleden vielen Tataren het stadje Tsjoe garis aan en schoten de Armenische wijk in brand. Ten slotte trokken de Armeniërs met hun vrouwen en kindereu uit de stad, doch werden, ondanks een heldhaftigen tegenstand gedood. Vrouwen schoten met revolvers op de Tataren of wierpen zich, met de dolk in de hand in den strijd. Het Armenische kwartier is thans een puinhoop. Honderden lijken van mannen, vrouwen en kinderen liggen in de straten. Gewonden zijn er nietde Tataren sparen niemand. Gedurende het gevecht bleven de politie en de soldaten werkeloos. Soortgelijke moorden hebben te Andrasj en elders plaats. Melden wij nog dat de kozakken-oflicier Abramof'die op ruwe wijze was opgetreden tegen Maria Spiridonowa, de gevangen ge nomen revolutionaire die den gouverueur had vermoord, eergisteren in het centrum der stad Borissoglebsk dooreen onbekende die te ontkomen wist, met drie revolver schoten werd gedood. Twee hoofdlieden van den Moskouscheu Bankdiefstal zijn gepakt. De een, een dronken zwetser, werd te Zurich (Zwitserland) gepakt. Hij bleek een vroeger beambte der Bank te zijnde portier herkende hem. De ander, de zoon van een dokter te Moskou, werd te Jaroslaf gearresteerd, juist toen hij op een vertrekkenden trein wilde springen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Aduard door Ph. Bege- mann te 's-GraveDhage. Aanstaanden Zondag zal de heer J. van der Vlugt, candidaat, des namiddags zijne intrede doen te Vrouwepolder, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn vader, predikant te Coevorden. Geref. Kerken. Drietal te Schoondijke R. v. d. Kamp te Axel, G. F. Kerkhof te Souburg en R. Mulder te Zaamslag. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Medeinblik door G. A. Alers te Zwolle. Onze Middelburgsche corresp. schrijft De zeldzaam schoone Paaschdagen die voorbij gingen, ontleenden daaraan hun meest kenmerkende bijzonderheid. Bij getemperden wind scheen de heerlijk ver kwikkende zon over de vele wandelaars en maakte menig uitstapje tot een genot. In Walcheren, zoowel te Vlissingen als te Middelburg, vormde de nieuwe tram de grootste attractie. Honderden kykers richten hun schreden bij aankomst of vertrek naar de nieuwe tram. En de passagiers waren zoovelen, dat niet alleen de zitplaatsen, maar ook zelfs alle staanplaatsen, ook indegoederen wagens, bezet waren, en menigeen moest blijven staan, wachtende op beteren tijd. Algemeen wordt het mooie reisje ge roemd, vooral de duinen bij Koudekerke en Biggekerke leveren een schoon pano rama. Nog was het groen te schaarsch en de vruchten te klein, nog werd het vee in de weiden gemist en was het stof over vloedig, maar straks als het geboomte in voorjaarsdosch gekleed is en het gebloemte bloeit, dan zal het reisje per tram langs de noordkust van Walcheren uiterst loonend zijn. Middelburg. Hedenmorgen omstreeks 8 uur ontstond een begin van brand in den schoorsteen bij den heer D. in de Lange Noordstraat, welke gelukkig door de inmid dels toegesnelde politieagenten werd ge- bluscht. Goes. Met harfelijken dank ontving het comité door de Wijkzuster flö voor verleende hulp. Goes. Eenige weken geleden vermisten een paar reizigers die deze plaats bezochten, bij huu ertrek het kilometerboekje 8. S. Aanvauke.ijk we«d aau verliezen gedacht, maar later bleek dat niet het geval te zijn geweest, want een boekje werd alvorens te zijn afgereisd te Arnhem ingeleterd en de waarborgsom f 2,50 ontvangen op de valsohelijk onderteekenda verklaring. Hoogst waarschijnlijk heeft een behen- digeu dief de boekjes uit de jassen die in een café hingen ontvreemd. Krabbendijke. De arbeider D. J. te Oostdijk zag dat zijn kippenhok, dat met een haakje afgesloten was, des morgens openstond. Bij ondeizoek bleek dat zij verdwenen waren, enkele pluimen en een kop was alles wat nog aanwezig was. Het droeg den schijn alsof hier een hond had huisgehouden, doch bij nader onder zoek werden er voetsporen gevonden en bleek het ook haast onmogelijk te zijn dat een hond het hekje, dat niet geforceerd was, kon openen. Bij de politie werd aangifte gedaan. Men meldt ons uit Krabbendijke: Zaterdag is er weer een flinke vloed water geweest, wat ten gevolge heeft ge had dat de aangevoerde spoordijk in den Engelschen polder het weer moest ont gelden, zoodat er plus minus 2000 kubieke Meter zand van weggeschoven en gespoeld is. Het tweede spoor was weer in dienst gesteld, doch met dien vloed vreesde men, maar het bleef nog hecht genoeg, zoodat de dienst nu geheel en al met uitzonde ring van nog langzaam rijden over dat gedeelte, hersteld is, waardoor het ver wisselen aau w p. 19 en Rilland zeer ten gerieve der reizigers is opgeheven. Zierikzee. B. en W. benoemden tot concierge der Hoogere burgerschool den heer J. Holm, die reeds langen tijd den nu overleden concierge behulpzaam was. Aan de waterkeering van den cala- miteuzen Suzaunapolder werd, naar men ons uit Sint Annaland meldt, jl. Zater dag met goed gevolg gezonken een kraag stuk, lang 40 M. en breed gemiddeld 26 M., tusschen de dijkpalen 7 en 8. De aanbesteding van het maken van een nieuwen zeedijk in de doorbraak aan boven- genoemden calamiteuzen polder zal plaats hebben op den 1 Mei 1906. (M.C.) Naar men ons uit Overslag meldt, hebben de geneesheeren, die op last der Belgische justitie het kinderlijkje ge schouwd hebben, verklaard dat van mis daad geen sprake was. (M. C.) 's-Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering van jl. Zaterdag waren alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en zonder verandering gearresteerd, de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Eenige af- en overschrijvingen op de be- grooting van 1905 worden goedgekeurd. Nadat de voorzitter den wensch uitgespro ken had dat de gemeente spoedig een in de gemeente wonenden arts inocht hebben, waardoor bij allo, en bijzonder nachtelijke voorvallen, des te spoediger geneeskundige hulp zou kunnen verleend worden, en uitgesproken was dat geen gelden voor het bouwen van een doeterswoning, en voor 't honorarium benoodigd, aanwezig zijn, wijl dan de Hoofdelijke Omslag (die nu toch al hoog is) met een vierde zou vermeerderen, werd met algemeene stem men tot gemeente-geneesheer voor den tijd van een jaar, op een tractement van f 300, benoemd de oude titularis de heer H. van Iwaarden, arts te's-Heer Arends- kerke. Rilland-Bath. Vrijdagavond werd een groot deel van het personeel der Ned. Landaanwinning-maatschappij wegens ge brek aan werk buiten dienst gesteld. Voor velen is dit een harde slag en vooral voor menschen op eenigen leeftijd zal het be zwaarlijk gaan werk te vinden. Jongeren kunnen natuurlijk gemakkelijker werk vinden hoewel er toch verseheidenen, willen zij aan den gang blijven, elders werk zullen moeten zoeken. Nu er rondom de gaten in den Eersten Bathpolder een vos- kaai of ringdijk gemaakt is en de sluis open staat begint het water langzamer hand uit dien polder zieh te verwijderen. Men kan nu met een wagen bespannen met paarden de hofstede bereiken, hoe wel op sommige plaatsen de wagen nog tot aan de assen in het water gaat. Zaterdagmorgen met den hoogen waterstand, vergezeld van hevigen wind, is een groote hoeveelheid zand aan den in reparatie zijnden spoordijk weggespoeld en hoewel men vreesde dat er nog meer zou weggaan bleef het water gelukkig het volgende tij veel lager. Tengevolge van de watersnoodramp hoogstwaarschijnlijk, gaf de Edelachtbare Heer Burgemeester alhier geen verlof om op Paasch-Maandag muziek in de herbergen te houden, zooals tot heden de gewoonte was. Genoemde dag is stil en kalm voorby gegaan, wel een bewijs dat op dergelijke dagen best muziek kan worden gemist. In de naburige gemeente Krabbendijke bestaat op die dagen daartoe geen gelegenheid. Wissenkerke. In de raadsvergadering van j.l. Dinsdag waren alle leden aanwezig behalve dhr. Nieuwdorp. De notulen der beide laatste vergaderingen werden zonder opmerkingen goedgekeurd. Onder de in gekomen stukken kwam voor eene missive van den Comm. der Koningin inhoudende benoeming van A. de Regt, timmerman alhier tot zetter van 'sRijksdir. belastingen. Een brief van Ged. Staten meldende de Rijksbijdrage voor het onderwijs voor 1906, welke met het oog op de 2 aan te stellen onderwijzers f 1000 hooger was dan begroot, waarom een besluit tot wijziging dier begrooting tot verhooging dier inkom sten en uitgaven met die f' 1000 werd ge nomen. Nu werd eenzelfde besluit geno men tot bestrijding der subsidie van f5, waarin waren met IOC ondersol G. di Broecki met 84 en no. gaan, De 5 tussche de aan op doe: nalevin der Mo blad" i besluit ber), v de wet glemen van mo De vas kleuren worden Ook de de juist vuiling zien va JL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2