Kerknieuws. li e c li t s z a k e u. LANDBOÜ W. Gemengde Berichten. trekkingen te maken ten opzichte van den tijd, waarin deze erupties of uitbarstingen zouden terugkeeren Doch ook hier doet gissen missen. Zeker is het dat de gevolgen dezer vreeselijke uitbarsting, vooral indien deze nog door gaat, zich zullen vertoonen in vele streken der aarde in „stofregens" en gloeiende zonsondergangen zooals o. a. in 1383 na de uitbarsting van Krakatau en in 1902 na die van den Monte Pelée. Nu reeds spreekt men van lijn vulkanisch stof, dat langs de Adriatische Zee tot in Montenegro toe gevallen, door den zuid-oostelijken wind der laatste dagen naar Midden-Europa is gevoerd, zoodat het reeds te Berlijn werd waargenomen. God is groot en wij begrijpen het niet. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Maassluis door J. J. v. d. Grient te Giessen Oudkerk. Bedankt voor Britswerd door H. de Haan te Warga; voor Zeerijp door G. G. J. Bleeker te Ouderkerk a/d Amstel. Geref. Kerken. Beroepen te Urk G. H. A. v. d. Vegte te Dirkshorn. Bedankt voor Utrecht door J. H. Land- wehr te Rotterdamvoor Duisburg door A. Rolloos, cand. te Amsterdam. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Paterson (N.-Am.) J. C' Wielhouwer te Oude Tonge. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegenslaten staan van trekdieren op den openbaren weg: A. B., Oostkapelle, tot f t b. s. i d. h.nacht rumoer J. J. Q., A. v. O., Vlissingen, tot i' i b. s. i d. h.overtreding arbeidswetW. d. B., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d h., L. T. O., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.overtreding drankwet: T. A. d. B., Veere, tot f 15 b. s. 5 d. h,overtreding leerplichtwet: P. d. B., Koudekerke, L. J.. Oostkapelle, tot 1 b. s. 1 d. h.loopen langs den spoorweg H. A. H., Oost- en West-Souburg, tot 2 b. s. 1 d, h. rijden met eene vélocipède zonder lichtR. K., N. d. M., A. d. B., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtgevende lantaarn: P. S., Vlissingen, tot f t b. s. 1 d. h.C. v. d. M., Domburg, tot 2 X f 2 b. s. 2 d. h. iedere b.rijden met een middel van vervoer over een klinkerpad W. D., Middelburg, tot 1 0.50 b. s. tuchtschoolstraf van 1 weekloo pen over den keermuur van het droogdok H. C. L., A. L. v. d. C., Vlissingen, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken F. C. P., K. W. M., Vlissingen, tot f t b. s. 1 d. h.zich vermomd vertoonen op den openbaren wegG. V., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; en wegens dronkenschap A. V. O., Vlissin gen, tot f 1 b. s. i d. h., j. V., M. P. W,,J. J. d. H., P. A. T., Vlissingen, J. G. Domburg, C. N., M. Z., zonder bekende woon- of ver blijfplaats, tot f 2 b. s. 2 d. h., J. v. d. B., Serooskerke, tot f 3 b. s. 2 d. h., H.J. M., P. E., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h., A. v. d.M. Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h., P. K., Dom burg, tot 2 d. h., H- J. v. H., P. P. d. K., Middelburg, tot 1 week h. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 14 April 1906 zijn veroordeeld wegens zich met geladen geweer in veld bevin den zonder acte en vergunning: J. F. V. te Clinge, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. verb.verkl. geweer straatschenderijM. de F. te Cohjnsplaat, f 5 b. s. 2 d. h.verwekken nachtelijk rumoer M. W. te Krabbendijke, f 3 b. s. 2 d. h.; trekdier onbeheerd laten staanG. K. te Cortgene, f 2 b. s. 1 d. h. overtreding loterijwetJ. F. te 's-Gravenhage, f75 b. s. 20 d. h., A. K. B. te Goes, f 2 b. s. 1 d. h.; overtreding hinderwetF. J. v. d. J. te Ierseke, 15 b. s. 3d. li.overtreding verordening brand weer: J. C., J. J. de J., W. S. D., P. W., L. R., J. G., D. V., J. A. L. Q, F. te Goes, ieder f 2 b. s. 1 d. h.vuil op straat werpen: C. v. L., M. G. R., L. v. d. W. te Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h. sekreetmest in sloot werpenP. J. en J. K. te Colijnsplaat, ieder f 2 b. s. 2 d. h.; Schelde bevis- schen zonder consentJ. C. v. H. te Goes, f 3 b. s. 2 d. h.zonder vergunning eens anders afgebakend perceel in Schelde bevisschen M. D. te Ierseke, tot eene berisping, J. O., A. W. M., J. M. te Ierseke, ieder f3 b. s. 2 d. h. schelpdieren rapen aan den voet van een water- keerenden dijk in Zeeland: J. C. v. H. te Goes, f5 b. s. 3 d. h.'s avonds rijden zonder lantaarn I.. v. H. er, H. v. d. V. te Goes, ieder f 1 s. 1 d, h. wi-elrijden een ander signaal dan bel bezigen A. L. te Wemeldinge, f 1 b. s. 1 d. h.'s avonds lietsen zonder lantaarn L. Z. te Kapelle, f I b. s. t week tuchtschool; W. D. v. d, V. te Kapelle, f 2 b. s. 1 week tuchtschoolE. ld. y, d. M., L. C. AI., Th. W., W. J. v. d. B., C. H. v. H.5 P, R. te Wissenkerke, C. L., J. v. L. te Goes, J. L. te Graau w, J. v. W. te Kapelle, ieder f 1 b. s. 1 d h. dronkenschap: J. V. zonder bekende woonplaats, L. R. te Hoedekenskerke, J. R. te Rilland, P. H. te Cortgene, W. W. te Wissenkerke, P. M. S. te Ellewoutsdijk, J. F. D. te Hansweert, ieder f 2 b. s. 2 d. h.A C. B. te Baarland, 2 X f 2 b» 4. 2X2 d. h.J. S. zonder bekende woonplaats 2 X f 2 b, s. 2 X 2 d. h.J. S. te Baarland, f 3 b. s. 2 d. h. Zoogenaamde aardappelmest. Ik was onlangs in het magazijn van een handelaar in meststoffen, om eenige bij zonderheden te bespreken, omtrent .de levering van het superphosphaat, het chili- salpefcer en de patentkali, welke die hande laar dit voorjaar aangenomen heeft te Fievei'on aan de Landbouw-vereeniging, waarvan ik de commissaris ben, toen et- juist een boertje Sriunenkwam, dat den koopman vroeg om een zak aardappelmest. „Aardappelmest Vertel me eens, wat is dat Daar heb ik nog nooit van gehoord," zei ik. Dat komt zeker, omdat mijnheer geen Loer en niet? van den landbouw kent. ant- rrd Ie hot boertje, - maar wy weten lipt tvel, «iet waar, koopman Dat kan best waar zijn", hernam ik, „maar een mensch is nooit te oud om te leeren vertel mij het nu maar eens, dan weet ik het ook". Aardappelmest is mest voor de aardappels zei de man, laadde den zak, dien de koopman hem intusschen gegeven had, op zijn kar, zffl goeden dag en voort reed hij met zijn zak met aardappelmest. Daar stond ik.Gelukkig was de koopman er nog die mij kan inlichten. Ja, zei de man wat zal ik er van zeggen. Sommige boeren willen dat nu eenmaal. Ze willen aardappelmest, en roggemest en knollenmest en zooal meer. Als ik het niet lever, dan halen ze het bij een ander. Dus ik verkoop het ook. En wat het is? Wel, het is zuiver spul, geen bedrog. Er is Guano in en wat Kainiet en wat super, misschien ook nog wel wat ammoniak, dat kan ik zoo precies niet zeggen, „maar dat koopen ze dan toch veel te duur en daaren boven Ja, ik weet het wel, ze deden beter met gewoonweg Kalizouten, super en chili of ammoniak te nemen maar ze zijn er nu eenmaal bij opgegroeid. Juist, „ze zijn er nu eenmaal bij opge groeid", dat is het ware woord. Gelukkig, dat het aantal landbouwers vermindert, die naar aardappelmest en dergelijke bereide mengsels vragen. De verstandige landbou wer koopt geen aardappelmest, roggemest enz doch hij bespet Kalimest, stikstofmest en phosphorzuurmest vet) hpt eene meer, van het andere minder, naar gelang de vrucht en den toestand van het land. In plaats van aardappelmest neemt hij dus patentkali, ammoniak, of chili en super. Vooral hst eerste kan op aardappels niet gemist worden, zeker niet op lichtere gronden. Dat is voor en na door proeven bewezen. Zoo lezen we b.v. naar aanleiding van een proefveld in 1904 „De Kalihou- dende meststof (patentkali) heeft echter uitstekende resultaten gegeven, In het geheel, zijn n.l. op 8 Are 669 K.G. aardappelen meer geoogst als gevolg van het gebruik van patentkali. Wanneer we de waarde van deze aardappelen gemiddeld schatten op 2 cent per K.G. dan kosten ze samen dus f 13,88. De hoeveelheid van de kalimest, die we gebruikt hebben, is 24 K.G., vertegenwoordigende een waarde van ongeveer fl. 1,68. Er is dus per are een winst gemaakt tengevolge van de kalibe mesting van fl. 13,38fl. 1,68 d. i. fl. 11,70 en per H-A- berekend zou het dus worden fl. 146". Ziedaar wat de rijkslandbouw- leeraar en de proefnemer berekenen naar aanleiding van het gebruik van patentkali op aardappelen. Als er dus sprake van aardappelmest zou zijn, dan konden we geen andere meststof dien naam met meer recht geven dan „de patentkali". -JT'.'W - 1 Onze Middelburgsciie corresp schrijft Voor een kleines? kring, bestaande uit leden van Patrimonium en Merman fggkeel schetste dr. Wagenaar de vorige week op de zaal Bogardstraat, het leven van den grootmeester der Hollandsehe Schilder school, Rembrandt. Hij schetste ons den eenvoudige» molenaarszoon in wien de vonk van het genie ontvlamde tot de hoogste hoogte in zijn opkomst. Met reuzenschreden vor derde hij -op den weg van den roem totdat hij in de beroemde Nachtwacht een stuk werk leverde, dat als het volmaakte door geslacht aan geslacht geprezen worden zou en dat de kroon zette op zoovele werken die wel niet de eeuwigheid maar dan toch wel de eeuwen verduren. Maar met dat beroemdste aller meester stukken was dan ook de opkomst en bloei van den grooten meester voorbij. Hij had een steun en hulpe tegenover zich gevonden in Friesland. Saksia van Uilenburg was de uitverkorene en den meester waardig. Maar de dood ODtrukle hem er zijn geliefde vrouw na Iwe.e zijner kinderen, juist ten tijde, toen ziju roem voor den tijdgenoot, spaar meer nog voor het nageslacht, gevestigd was. En met dien dood verloor hij den steun en de kracht van zijn leven. Hij ging den breeden weg van zonde en verval op, schilderde als van ouds als met parelen, maar zijn leven vertoonde al meer donkere plekken. Achtereenvolgens leefde hij met twee huishoudsters in openbare onzedelijkheid. Zijn schulden, ook liuaneiëele, waren zeer vele. Uit zijne werken lopode dr. Wagenaar aan, dat hij niet de schilder van het cal vinisme, zelfs niet de christelijke kunste naar mag geheeten worden. Rembrandt heeft de wereld verrijkt met meesterstukken als geen ander, maar hij zelf leed schade aan zijn ziel en bijgevolg ook aan zijn leven. Middelburg. De bepaling dat geen circulaires meer naar Engeland verzonden mogen worden, laat zich op sommige der Engelsche bookmakerskantoren geducht voelen. Zaterdag 1.1. zijn op het kantoor der firma Windust (Middelburgsciie Uit geversmaatschappij) niet minder dan 22 klerken ontslagen. Vlissingen. H. M. de Koningin-Moeder zal den 23 dezer met de nachtmailboot van hier naar Engeland vertrokken om een bezoek te brengen aan hare zuster, de Hertogin van Albary. Koudekerke. De heer J. Goedhart die in Maart eervol ontslag verzocht als ■cotjduotAur op de tram yiissineenMid- deliiurg is tueii uiKirRouvivijkv* uvkkc,., is nu benoemd tot conducteur by de stoom tram „Walcheren". Wissenkerke. J.l. Zaterdagavond werd in de openbare school alhier de jaarl. algemeene vergadering gehouden van de werkmansvereeniging „Hulp in Nood". Uit het door het bestuur uitgebracht verslag en de gedane rekening bleek dat het aantal leden in den loop van 1905 was vermeer derd met 4 en alzoo geklommen tot 47. Voorts dat onder de leden waren voorge komen 210 zieke dagen, terwijl aan F. v. d. Maas, boven zijn ziekengeld, eene buitengewone uitkeering van f25 verleend, zoodat aan ziekengeld totaal was uitge keerd f 182,50, overige kosten bedroegen f 20,30, uitmakende alzoo in totaal f 202,80. De ontvangsten waren f 283,03, het goed slot alzoo f 80,23 vermeerderd met dat over 1904 ad f279,755, bedraagt de kas f359,983. Met algemeene stemmen werd besloten aan den secretaris en den penningmeester in 't vervolg ieder een jaarl. belooning van f 5 toe te kennen. Daarna werd met alge meene stemmen de periodiek aftredende secretaris Witte Hage herkozen en in de plaats van den eveneens aftredende com missaris A. de Moor, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd als zoo danig gekozen R. C. Boot. Middelburg, Naar wij vernemen is Zaterdag het cadaver (lijk) van den dollen hond, die het meisje te Vlissingen heeft gebeten, gevonden op den Nieuwen Vlis- singschen Weg alhier, daar hij echter bij andere honden in het hok is gevonden, zullen waarschijnlijk meerdere honden moeten worden afgemaakt. Middelburg. Zaterdagmiddag ontstond een begin van schoorsteenbrand bij den heer v op den Dam. Dank zij spoedige toegeschoten pqlitie-ljulp, slaagde men er in den brand' in den aanvang te stuiten. Kamperlancj. Gisterenavond vergader den deleden der afdeeling alhier van de ver- eeniging tot het oprichten en instandhouden van't Uljr.krankzinnigengesticht in Zeeland. Op gebruikelijke wijze werd de vergadering door den voorzitter Ds. R. J. Baaij geopend waarna door den secretaris dhr. J. M. Noordhoek verslag werd uitgebracht. De vereeniging telt thans 100 ledep. De 2 aftredende bestuursleden werden rpet oyer- groote meerderheid herkozen, terwijl het bestuur het wenscbelijk achtte het bestuur, dat uit 5 leden bestond, nog met twee te vermeerderen. Bij stemming werden ge kozen dhr. F. van der Peijl en J. M. Mar- kusse, raadslid. Ten slotte werden nog 3 afgevaardigden gekozen naar de algemeene jaarvergadering, en wel de heeren Ds. P. J. Baai)', F, ygn dep Peijl en J. W. Lamain. Op verzoek yau den vo.orzitfef glpot dhr. A. Los de vergadering met dapkzegging. Koudekerke. De districtsveearts heeft, na gehouden onderzoek geconstateerd dat dc hond van P. Vos alhier niet lijdende is geweest aan "enige besmettelijke ziekte. Goes. Maandag weid alfligr de eerste provinciale bondsdag van Chr. Jungeiings- veraepigingen in Zeeland gehouden, die zeer drukbezocht was- Na afloop van eenige huishoudelijke werkzaamheden en het hou den van een referaat door Jen lieer J.de Vriend over Apbeid en doel der Chr. Jon gelingsvereenigingen, ep Jco?' den heer J. A. Flink over - De bondsuitgavep, in do morgenvergadering. Des namiddags trad als spreker op ds. Tichelman, van Vlis singen, met bet onderwerpOrganisatie en Vrijheid. Verder sprak de fleer W. M. Smits, van Zierikzee, over De Ohr. Jon? gelingsvereeniging en de Drankbestrijding. Het misbruik van alcoholische dranken werd door spreker sterk afgekeurd, maar een matig gebruik verdedigd en in sommige gevallen noodzakelijk geacht. Algemeen werd bij het debat protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de heer Smits dit punt had behandeld, en de voorzitter, de heer L. J. James, van Sluis, gaf zelfs te kennen, dat, wanneer hij hajf kunnen be vroeden, dat de spr. zijn referaat in dezen vorm zou hebben gekleed, dit punt dan niet op de agenda zou zijn gebracht, omdat men op een vergadering van Ohr. Jongelings vereenigingen geen vergoelijking van drankgebruik mag verwachten, wijl de Christen geen behoefte aan alcoholische dranken heeft. De dag werd besloten met een voor een ieder toegankelijke bijeen komst in de Herv. kerk, waar ds. J. C. Schuller, van Goes, en ds. J. de Vries, van Ovezand, het woord voerden, afgewisseld door eenige liederen van het zangkoor en orgelbespeling door den heer J. Kooiman, na afloop waarvan da voorzitter een slot woord sprak. (N. R. Crt.J VGravenpoIder. De schietwedstrijd tegen 2e Paaschdag uitgeschreven door de schietvereeniging „Oranje Nassau" is goed geslaagd. Voor corps waren 8 vereenigin- gen opgekomen. De le prijs, zijnde een medaille, uitgeloofd door het Hoofdbestuur van Volksweerbaarheid, is behaald door „Opanje Nassau" met 258 punten; de 2e prijs, 'zijnde een medaille, uitgeloofd door de afd. 's-Gravenpolder, door „Nimrod" te Wolfaartsdijk met 253 punten, óp de vrije baan le pr. Vleugel, Wilhelminadorp met 57 p., 2e pr. J. Okker, Wolfaarisdijk met 56 p., 3e pr. A. de Graag, alhier met 55 p., 4e pr. M. Hannewijk, Heinkenszund ragt 55 p., 5p pr. A- Drijgers, 's-Heer Abtskerke met 54 p 6e pr, A Meegwse, 's-Heer Abts kerke met 54 p., 7e pr. A. Braam, 's-Heer Abtskerke met 54 p., 8e pr. P. v. d. Linde, Wolfaartsdijk met 54 p., 9e pr. J.de Jonge, 's-Heer Abtskerke met 54 p. en 10e pr. J. C. Kievit, alhier met 53 p. Domburg. Zoo is dau eindelijk na jaren hopens en wachtens de badplaats Dom burg uit haar isolement verlostWas Domburg tot heden, naar wij meenen, de eenige badplaats, die niet met de spoorweg- lijnen verbon deu was, deze toestand behoort thans tot 't verledene. Reeds weken lang werden proefritten gemaakt. Hedenmorgen werden de lijnen MiddelburgDomburg en Vlissingen—Domburg voor 't verkeer geopend, zonder officieele feestelijkheden. Domburg mag trotsch op zijn tram zijn Machines, waggons enz zijn keurig afge werkt en voldoen aan de hoogste eischen. Eere bovenal aan den heer Lantsheer, die moeite, tijd, noch kosten spaarde, om alles zoo in te richten, dat iedereen met voldoening deze noodzakelijke verbinding zal roemen. Een telegram van hulde ZEd. heden aangeboden, is dan ook maar een gering bewijs van dankbaarheid van Domburg's inwoners. Hedenmiddag 1,27 uur, was het fanfare corps „Apollo" met zijn verdienstelijken directeur op 't perron van 't station aanwe zig, om het tram-comité onder de tonen der der muziek to ontvangen, 't Ging alles zeer eenvoudig in zijn werktram noch locomo tief waren voor deze gelegenheid versierd. In het dorp wordt nogal gevlagd. Voor het overige merkt men weinig van feestelijk heden. Dat Domburg's bloei en welvaart door deze nieuwe verbinding zal bevorderd worden, hopen allen, die de badplaats een goed hart toedragen. Krabbendijke. Niet alleen de menschen bij de haven, wier regenbak vol zeewater liep, moeten regenwater bij anderen halen, verscheidenen hebben watergebrek en dat in den schoonmaaktyd. Sommigen loopen wel 10 minuten ver om twee emmers water, dus zijn uit en terug een klein half uur kwijt en moeten dan het water nog betalen ook. Hoeveel het dan ook geregend heeft, een milde regen zou wel weer welkom zijn. Te Overslag meent men dat het spanen doosje met kinderlijkje, dat op het kerkhof werd gevonden, daar zou ge bracht zijn door vreemdelingen, die per automobiêl des nachts de gemeente moeten gepasseerd zijn. De justitie echter zoekt niet zoover. Althans zijn dezer dagen eenige vrouwspersonen van Overslag te Gent in verhoor genomen. (11. C.) Driewegen, Eene op de Zondagschool der Herv. Gem. alhier gehouden collecte onder de leerlingen, voor den watersnood in Zeeland, heeft opgebracht f2,10. Borssele. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen het 150 jaar zal geleden zijn, dat de hier bestaande wagenmakerij in handen van de familie Fraanje kwatn, en sedert al dien tijd het wagenmakersbedrijf door dezelfde familie met egrg is uitgeoefend telkens van vader op zoo» overgaande zopder publieke of onderlinge verkooping. 's-Gravenhage. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Kloe- tinge W. F. J. Wagtho en van St. Maar tensdijk N. Polderman, secretaris dier gemeente. Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag. - Uit Gouda meldt men Heden werd in het café Concordia alhier de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de Zuid-Hollandsche afdeeling van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, In de ochtendvergadering werden de gewone huishoudelijke zaken behandeld en verschillende verslagen uitgebracht. Van dq J.13 aangesloten vereenigingen waren er een 80-tal vertegenwoordigd. De volgende voorstellen kwamen achter eenvolgens in behandeling 1. De afdeeliDgsvergadering machtige het afdeelingsbestuur in den loop van het komende winterseizoen drie vergaderingen van leiders in het vereenigingsleven bin nen de grenzen der afdeeling bijeen te roepen, waarvan de kosten voor rekening komen der afdeelingskas en van de zen dende vereeniging of ring. (Aangenomen). 2. De vergaderingen van leiders in het vereenigingsleven worden gehouden te Alfen, Rotterdam en Gorinchem. Aangen. 3. De afdeelingsvergadering machtige het afdeelingsbestuur in overleg met het bestuur van den ring Flakkee 'in het ko mende winterseizoen op het eiland Flakkee een propagandavergadering te beleggen. (Aangenomen). 4. De aideelingsvergadering machtige het afdeelingsbestuur een aantal sprekers uit te noodigen, die bereid zijn in het winterseizoen 190G1907 spreekbeurten te vervullen voor de by de afdeeliDg aan gesloten vereenigingen of ringen. (Aan genomen 5. Op de begrooting wordt een bedrag van f 25 uitgetrokken om hulpbehoevende vereenigingen tegemoet te komen in de kosten, verbonden aan het optreden van een spreker voor de propaganda. (Aan genomen. 6. Wijziging in art. 10 van het afdee- lingsreglement, dat 't moderamen voortaan zal bestaan uit vier leden en dat het vierde lid, voor zooveel noodig, de andere moderamen-ieden bij do uitoefenii% hunner functiën behulpzaam zal zijn. Na veel discussie werd ingetrokken de volgende door den ring Schiestreek inge diende motie; „De afdeeling, enz., kennis genomen hebbende van hel advies ip zake gewichtige bondsbelangen der heeren Franckep c. s., spreekt hare verontwaar diging uit over de vrijze van optreden en zich uiten der onderteekenaars van dit advies, overtuigd, dat deze actie niets dan schadelyke reactie kan tengevulge hebben, en de belangen van den Bond en vereeni gingen er zeer door zullen worden ge schaad". Daarentegen werd een motie van het bestuur, luidende „De afdeeling, enz. gehoord de discussiën over de motie Schie streek, gaat over tot de orde van den dag", aangenomen, Eveneens werd ingetrokken een motie van de geref. jong. vereen. te Maasland, waarin bovenstaand advies wordt genoemd een getuigenis van gezonde actie en daar om dankbaar behoorde aanvaard en over wogen te worden. Adhaesie werd betuigd aan het voorstel van de vereeniging te Rotterdam, om art. 39 van het bondsreglement, betreffende het officieel orgaan van den bond te wijzigen. In de middagvergadering hield ds. Van Andel, die tot bestuurslid werd gekozen, een referaat, over de roeping van gerefor meerde jongelingen. De volgende jaarvergadering zil te 's-Gravenhage plaats hebben. Onrerwachte genezing. Men meldt ons uit Gouda naar aan leiding van 't dezer dagen dui>r ons uit De Nederlander overgenomen berichtOok hier heeft zich iets gelijksoortigs voorge daan. Een bijna 50-jarige vrouw, siuds 4 jaar lijdende en bedlegerig, door onder scheiden artsen, ook uit Den Haag, behan deld, is enkele maanden geleden doorharen dokter uil bed gehaald en heeft van hem opnieuw 't loopen geleerd. Zij was geheel machteloos geweest, jaren lang, als zij de tong moest uitsteken, moest zij worden vastgebonden, 't hoofd kon zij dikwijls van zwakte niet draaien, de oogleden nauwe lijks heffen. Haar voedsel in jaren zou nauwelijks voldoende zijn voor een gewoon mensch gedurende een week. Haar arts, een homopaath, die eehter zelf de genezing uiet aan zijn middelen meent te mogen toeschrijven, is reeds met haar op straat geweest en heeft met een winkel bezoohl. Patiente, tot op 't rif vermagerd, heeft sedert in de dertig malen loopoefeningen met den dokter gemaakt, in huis, op 't plaatsje enz. Hij behoeft haar al lang niet meer te steunen, zijn tegenwoordigheid alleen (ook al neemt de arts geen notitie van patiente en zit hij bijv. te schrijven) is voldoende, maar schijnt tot heden daarvoor bijna be slist noodzakelijk te zijn. In den aller- laatsten tijd kunnen ook de zuster en de wijkverpleegster eenigszins met haar loopen, maar dan gearmd. Sedert 3 jaar heeft de politie 't spelen der orgels in wijden omtrek van de woning moeten ver bieden. 't Daglicht kan patiënte thans ook weer verdragen. De wijkpredikant (wiens naam ons genoemd werd) heeft nooit zulk een patiënte gezien. Meermalen verwachtte men haar binnen enkele uren te zien ster ven. Thans hoopt de dokter haar binnen kort naar de kerk te kunnen begeleiden. Bij den uitgever Jau Haan te Gro ningen zal binnenkort verschijnenEen sleutel op „Van strijd en zegen". Gedenk boek van het Chr. onderwijs. Dit register, zeer nauwkeurig bewerkt door den heer W. Swijnenburg te Westmaas, zal voor de koopers vau het Gedenkboek een groot gemak blijken te zijn, terwijl de pry's laag gesteld zal worden. Dr. Kuyper heeft Zaterdag zijn buiten- landsche réis hervat. In De Bode wordt meegedeeld, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van den Bond vpn Ned. Onderwijzers op 8 dezer gehouden, mededeeling werd ge daan van een missive van den minister van binnenl. zaken, als antwoord op het hooger beroep in zake het ontslag van de onderwijzers Edelman en Traanberg, te Amsterdam, houdende bericht, dat er voor tusschenkomst der regeeriDg geen termen zijn. Zondagmiddag is de hoeve van den landbouwer Scheffers te Tilburg geheel afgebrand. Het vee werd gered. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het spelen van kinderen met lucifers. Watersnood. De arrondissements schoolopziener in Den Briel heeft een collecte georganiseerd op scholen in zijn arrondissement. De christelijke school van dhr. H. Lampen, heeft gecollecteerd f 11.25. De Vesuvius. De correspondent van de Daily Chroiffole te Napels is Donderdagavond teruggekeerd van een uitstapje langs den voet van den Vesuvius. Hoewel te Napels de aschregen op dien tijd nog heviger was dan de vorige dagen, scheen de regen van zwavel en heete steenen voor een oogenblik opge houden te zijn. VaD Torre Annunziata, om den ooste lijke:) kant van den vulkaan heen, moe3) de berichtgever den gehéeleu weg te voët afleggen de spoorweg die hier door een hollen weg loopt, was voeten diep begra ven onder de lava. Te Bosco Trecase, dat de correspondent den vorigen Zondag bezocht had, was de verwoesting ver schrikkelijk. In de hoofdstraat lag de lava hier en daar 20 meter hoog, zoodat ze boven de huizen uitstak. Soms was de stroom door een 'huis heengevloeid dit was het geval in het groote palazzo Pas- tucci, waar al het houtwerk verkoold w&a door de hitte, ook op de plekken waaf de lava het niet rechtstreeks had aangetast. De gcheele landstreek, zoover het oog reikte, en pog verder, was één rookejide laag afkoelende lava. Te Ottajano werden voor de oogen vao den correspondent nog zes lijken uit de puinhoopen van de huizen voor den dag gehaald,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2