UWSBLA VOOR ZEELAND. No. 166. 1906. Maandag 16 April 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH C. Verhage. G> van de Putte. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN feuilleton. Snippers uit de oude doos. dn J16., Jaar 1774 werden kerkmeesters 00r e Ijjjgeering aangeschreven, om alles in gereedheid te brengen tot de invoering ei nieuwe Psalmberijming, ter vervanging van dien van Datheen. sssaaa 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25., Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Yoor de stemming voor een lid der Staten in het district MIDDELBURG wordt door ons dringend aanbevolen de heer Voor de stemming voor een lid der Staten in bet district VLISSINGEN steunen wij met aandrang de candidatuur van den heer De Stemmingen hebben plaats op 20 April van 8 tot 5 uur. Walsoorden. Het is opmerkelijk, hoe in verband met de doorbraak aan den Wil- helmuspolder het diepe vaarwater van de Schelde zich meer naar den Wal verplaatst. De groote zeeschepen, die van en naar Antwerpen varen, blijven geen 100 meter meer van den wal verwijderd. De groote zandplaat nadert al meer en meer den oever. Dat deze verlegging van den stroom niet gunstig is voor de oeververdiging be hoeft geen betoog. Waarschijnlijk zal men na het dichten van den zeedijk zoo de toestand alsdan niet verandert genoodzaakt zijn pogingen aan te wenden door zinkstukken den stroom te breken en te verleggen. Ellewoutsdijk. Als een bewijs dat de prijzen der landerijen sterk stijgende zijn, kan dienen, dat alhier deze week grond is verkocht voor f 703 per gemet, benevens de grond- en polderlasten dit jaar voor rekening van den kooper en tevens de jachtprijzen dit jaar nog voor den vorigen eigenaar, zoodat zulke grond omstreeks aan de f 800 per gemet komt op naam, terwijl dezelfde grond den 16 Jan. 1896 door onzen notaris ook publiek geveild werd en toegewezen werd voor f 281 per gemet, derhalve alzoo per gemet in prijs gelijk aan vroeger per H.A. 89 door S0ALDIS. V 1 i s s i n g e n. IV. Tot gebruik voor het H. Avondmaal bezit de gemeente drie zilveren schotels en drie zilveren schenkkannen, die in het jaar 1775 door den Heer Mr. Nicolaas van Hoorn van Burgh zijn ten geschenke gegeven, bij ge legenheid dat Z.Ed. de gedachtenis vierde van zijn vijftigjarig lidmaatschap van den Raad in zijn geboortestad. Vóór dien tijd maakte men gebruik van een vierkante tinnen schotel, tivee dito borden en vier hooge glazen bekers. Deze glazen bekers zijn gebruikt totdat de Waalsche gemeente opgeheven werd. In het jaar 1825 werd al wat die gemeente bezat, bij de Herv gem. overgebracht. Daaronder waren vier zilveren bekers, die sedert bij de H. bediening zijn gebezigd, totdat in het jaar 1846 aan de gemeente door wijlen Vrouwe Anna van Oosterwijk, wed. van Mr. Q. Stern, te Middelburg over leden, eene som van 500 gld. gelegateerd werd, tot aanschaffing van vier zilveren bekers en twee collectebakjes, die thans nog m gebruik zijn. 65eerillg daartoe eene toelage ,0JlcL uit de stadskas. Den 28 6 1301 werd door de stedelijke re geering aan kerkmeesters medegedeeld, dat het gouvernement voornemens was de Evangelische gezangen met 1 April van dat jaar ia te voeren, weshalve zij ge machtigd werden om de noodige exem- Bij de directe belastingen is met ingang van 15 dezer benoemd tot kommies 2e klasse te water te Lobith A. Pouwer. Bevorderd resp. 1 Mei en 1 Juni tot rijks klerk de rijkski. 2e kl. M. Sanders, ter inspectie Middelburg en J. Muste ten kantore Tilburg. Verplaatst 10 April de kommies 2e klas A. J. Spaan van Bruinisse naar Vreeswijk (tijdel.)met 1 Mei de rijkski. Ie klasse M. Sanders van de insp. Middelburg naar de insp. Rotterdam.)^ Tholeti. Al de Vossemeersche vluch telingen zijn thans uit de bewaarschool vertrokken, ook de barak, die de zieken huisvestte, en „Non Semper" zijn ontruimd; alleen een paar patiëntjes, die aan roodvonk leden, zijn nog aanwezig. Zuster Zuideina van de Amsterdamsche Wijkverpleging, die gedurende drie weken de leiding had, vertrok weder naar Amsterdam, terwijl zuster Hondius nog voorloopig blijft tot ook de bovengenoemde lijders huiswaarts kunnen keeren. Door dit vertrek is natuur lijk het plaatselijk comité voorloopig van heel wat zorg ontheven. Oud-Vossemeer. Behalve de personen die te Scherpenisse een onderkomen von den, en welke heden eerst terugkeeren, zijn thans haast zonder uitzondering alle vluchtelingen teruggekeerd en, dank zij het voortdurend schoone voorjaarsweer, en waardoor het luchten der woningen dag en nacht mogelijk is, mag de toestand vrij bevredigend genoemd worden. Behalve de polder Slabbecorn, die nog dag aan dag bevloeit, begint het water in de polders Oud-Kijkuit, Leguit en Vogelzang sterk te dalen, terwijl ook de Vossemeersche polder goed loostde wegen beginnen in het midden van den polder droog te loopen, maar die in het westen staan, evenals het bouwland, nog vrij diep onder. Met paard en kar maakten wij daardoor een tochtje en schril is de tegenstelling met het bouw land in aangrenzende polders, waar sterke groei opgemerkt wordt en waar men aller wegen met zaaien en poten bezig is. De plaren aan te koopen, uit het bij de Her vormden berustend fonds, terwijl voor rekening van de stad zouden ingebonden en van het wapen der stad voorzien wor den, de noodige ex. voor de regeering, den predikant en den voorzanger, en op den band van eerstgenoemd zou geplaatst wordenRaad der stad Vlissingen. Vroeger genoten de predikanten eene jaarwedde van 900 gld., behalve de oudste, aan wien 200 gld. meer was toegelegd. Daarenboven genoten zij voor ieder kind beneden de 16 jaren oud, 50 gld., welke gelden door den rentmeester der geeste lijke goederen van Walcheren en JS'.-Be veland werden uitbetaald. Eer wij den overgang der Reformatie te dezer stede bespreken, zij ten slotte Dog gemeld, dat er hier, sedert onheug lijke jaren een fonds bestaat, waaruit de weduwen van predikanten, die minstens de laatste twaalf jaren van Êun ambtelijk leven, te Vlissingen in dienst zijn geweest, eene uitkeering genieten. Zoo trokken in het jaar 1900, twee weduwen elk 500 gld. 'sjaars uit deze beurs. Onder de Zeeuwsche steden is Vlissin gen een der eerste geweest, waar de kerk hervorming is doorgedrongen. Dat reeds in 1566 vele Hervormden zich op Wal cheren en in Vlissingen bevonden, kan blijken eensdeels uit de brieven van de Hertogin van Burma aan de stedelijke regeering geschreven, waarbij aangedron gen werd op het behoud der religie, ge waarschuwd tegen de seetarissen die „in groote menigte" vergaderden en predikten in de duinen omtrent Middelburg, en uit de vraag die gedaan werd wat er gedaan was om de predicaliën te beletten ander deels uit een drietal brieven „van de ge meen© voorstanders van 't evangelie", waarin zij verklaren, dat, indien aan hen, al was 't ook maar „bij maniere van oog- luikinge" geene plaats toegestaan werd om het Evangelie te prediken, zij zouden meeste landbouwers weten uog niet, wat zij zullen doen dit jaar met het verdronken land sommige drooggevallen akkers wor den bewerkt. In de behoefte aan drink water wordt zooveel mogelijk voorzien elk gezin krijgt per dag drie a vier emmers drinkwater, waarmede aan de behoefte van drink-en huishoudwater tamelijk is voldaan. Aan de visscherij-perccelen, gelegen in de Eendracht, in de nabijheid, van de dijkbruiken in den polder Slabbecoorne, onder Oud-Vossemeer, is een schade toegebracht welke door vijf visschers is opgegeven ten bedrage van f5375, terwijl nog twee anderen, die mede schade be liepen, nog geen ([opgaven deden "deze schade betreft weggeslagen mosselzaad, terwijl ook veel door zand is (verstikt. De oestercampague loopt op haar eind. Na Paschen duurt deze waarschijn lijk nog wat voort, doch het vroege zomer weer zal voor nog langer duur niet gun stig zijD. Over 't algemeen is de verzen ding dit jaar drukker geweest dan het vorige jaar, doch de prijzen waren uiterst laag, bij zware sorteering. De volgende soorten werden verhandeldimperialen, 80—90 kg., 85—86 kg., 82—83 kg., 77— 78 kg., 68—70 kg., 64-65 kg., 58-60 kg., 5455 kg., 4748 kg. Het zou wer kelijk de moeite waard zijn, om een put te zien, waarin al deze soorten netjes ge sorteerd liggen, om dan nog niet eens van de /vakken" zaaioesters te spreken. Is het wonder dat men soms spreekt van 10de soort. Ierseksche en Th. Ct.) De villa Mariënburg te Leeuwarden het vroegere zomerverblijf van prinses Maria Louise, is in! het openbaar geveild voor slechts f12,758. Te Enschede had voor ruim twee jaren zekere B. aan A. een woning ter bewoning gegeven. Van huur betalen was bij A. echter geen sprake. Dit verdroot den eigenaar te meer, daar hij vruchteloos eenige malen bij kantonrechter en recht, bank had beproefd zijn vordering tot on f. moeten verhuizen „waardoor de stad zeer gedepopuleert zou worden, suleks datter nauwelicks eenigh volck in de stadten blijft". De Regeering schijnt echter met de zaak verlegen te zijn geweest, want uit den volgenden brief blijkt dat zij „ver balick" geantwoord had, dat het verzoek niet kon toegestaan worden. Men wendde zich dus opnieuw tot den Magistraat, en gaf te kennen, dat zij door het volk zouden gedwongen worden Gods woord te predi ken, waarvan ,,stracx volgen soude de destructie der beelden en afgoden" zooals op dien dag in Middelburg had plaatsge grepen. Zij gaven daarom in overweging om „den tempel te suyveren van die grouwelicke afgoden, en d'exempel van andere landen en kerken de ornamenten en andere meubiliteyten in bewaering te nemen", De Magistraat volgde dien raad niet op en de beeldstormerij had ook hier plaats, gelijk uit den derden brief blijkt. Later schijnt men toch bij oogluiking toegestaan te hebben de Hervormde leer te predikenimmers in het jaar 1571 is in den kelder van een huis, vooraan op de Groote Markt, in de Fransehe taal ge predikt en het eerste avondmaal gevierd. De drinkschaal bij die gelegenheid ge bruikt, is lang in het bezit geweest van de familie Clijvtr, door deze aan de stad ten geschenke gegeven en berust thans op het archief. Deze drinkschaal, van zilver ver vaardigd, rust op een hoogen voet en is vervaardigd door zekeren Jan Gouw els. In het midden ziet men het borstbeeld van een aanzienlijk persoon, die ridder van het gulden vlies was. De rand van den beker, aan de buitenzijde, heeft dit opschrift: „Christus die spreekt die daen dorst, die coeme tot mi ende drincke van dat water dat Christus u geft, die en sal in der evicheit niet mer dorsten. Joh. VII. 1572", waarbij later gegraveerd is: „door ds. Justus Tjeenk gepredikt in de Engelsche kerk te Vlissin gen, alwaar deze kelk gebruikt is den 5 ruiming langs gereehtelijken weg te krijgen, 't Betrof hier namelijk geen huur. Ten einde raad liet de eigenaar gisteren het dak verwijderen, brak de zoldering er uit en ook de deuren en vensters. A. deed daarop een klacht bij de politie. Een koetsier die te Haarlem van een rijtuig viel, is aan de gevolgen over leden. Een jongeling die te Gouda met zijn fiets terwijl hij uitweek voor een kind onder een postwagen geraakte, werd overreden en ernstig gewond. Onovertroffen. Er zijn in den laatsten tijd heel wat dingen uitgevonden, die het oude en ouder- wetsche verdrongen hebben, maar er zijn toch ook tal van zaken op te noemen, die hun ouden roem handhaven, die zich niet laten verdringen, of, als ze voor een oogenblik uit de mode zijn, toch weder spoedig haar oude plaats hernemen. Welke nieuwerwetsche liflafjes zijn b.v. in staat geweest onzen goeden, ouden Hollandsche kost te verdringen. Eten de menschen tegenwoordig geen hutspot of erwtensoep meer Hebben al die nieuwerwetsche dranken het gezonde gerstenbier kunnen verdringen Alle praatjes en aanbevelin gen helpen niets, als de dingen goed zjjn, blijven ze gebruikt worden. Welke boer zal b.v. zjjn stalmest willen missen Dat komt, omdat stalmest alle noodige voe dingsstoffen bevat, den grond verwarmt, den bodem verbetert en nog veel andere goede eigenschappen heeft. En wat van den stalmest gezegd kan worden, is ook waar van de Peru-Guano. Alle goede eigenschappen, die de eerste heeft, zijn ook bij de laatse te vinden. De Peru-Guano bevat ook alle voedings stoffen, verwarmt den grond ook en ver betert den bodem evenzeer. Daarom blijven stalmest en Peru-Guano hand aan hand gaan. Geen boer is zoo d waas, ze te willen missen. Beide zijn zij onovertroffen. Even buiten Bolsward bij den land bouwer Osinga werd dezer dagen inge- April 1772. Want gij zijt tot vrijheid ge roepen, broeders! alleenlijckgebruicktde vrijheit niet tot eene oorsaake voor het vleesch, maar dient malkander door de liefde. Gal. 5 13". Deze advondmaalbeker zal vermoedelijk wel de oudste in onze Provincie zijn. Nadat den 5 April 1572, op Paasch- Zondag de Spanjaarden ter stad waren uitgezet, en men bijstand van krijgsvolk ontving, werd er op het Prinsenhuis (waar schijnlijk stadhuis) openlijk gepredikt door Louis d'Outrelean, die uit Frankrijk her waarts gekomen was. De eerst openbare leerrede in het Ne- derduitsch werd in de Groote Kerk ge houden den 28 Sept. 1572, door de pre dikanten Daniel Lindeman uit Coll. 19 en na den middag door Mr. Mattheus „dienaar onder het kruis binnen Gent, uit de gevangenis gebroken" met Johs. 7 37. Op dien dag zijn vijf kinderen gedoopt, twee paren getrouwd en is voorgelezen door Joost Janse Kramer-. Gen. 12,13,14 en 15. Volgens eene predikantenlijst, hangende in de consistoriekamer van de Groote Kerk, welke lijst nog geregeld wordt bij gehouden, waren de drie eerste predikanten Cornelis de Hondoverleden in 1602, Jo hannes Gcrobulus, vermeld 7 Nov. 1579 en David Arondeus, overleden in Dec. 1585. Vrolïkhert in zijn „Vlissingsche Kerk hemel" geeft een eenigzins andere volg orde op en noemt als eerste predikanten Jacs. Baselius, J. Qerobidus, Corns, de Hond en boekt als vierden dienaar D. Arondeus. Vrolïkhert2) volgende en deze lijst aan vullende tot op den tegenwoordigen tijd, zien wij dat Vlissingen tot op heden door honderd en dertig leeraars is bediend. Deze werd in 1575 de eerste predikant bij de Waalsche gemeente alhier. 2) Mede predikant te dezer plaatse geweest van 6 Nov. 1740 tot aan zijn emeritaat den 27 Sept. 1785. brokeD, de bewoners door 't geruiseh ge wekt, kwamen 't bed uit waarop de inbreker de vlucht nam. Hij had nog niets kunnen ontvreemden. Toen een uur daarna de arbeider uit de stad kwam om te helpen bij 't melken zag hij rook opstijgen uit den watermolen van genoemden boer. Hij mocht een begin van brand tijdigblussehen. Bij den molen werd niets anders gevonden dan wat lucifers, eenige snippertjes papier en een eau de colognefleschje met sterken drank. Een paar dagen daarna brandde bij deu landbouwer Postma onder Allingawier een half uur van Bolsward de boerderij af. Door het rumoer van het vee in den stal werden de bewoners gewekt. In een hoek waar nooit vuur komt, stonds alles reeds in volle vlam. Aan blussehen viel niet te denken en slechts het vee kon worden gered. Des avonds van denzelfden dag woedde nog feller brand in de boerderij van Westerteip onder Wommels, ook niet ver van Bolsward verwijderd. Daar was zelfs aan redding niet te denken. Alles verbrandde, ook een 30 stuks vee, en met moeite redden zich de bewoners, met blaren aan de voeten. Bij nader onderzoek vond men op de hierboven genoemde snippertjes papier eenige Duitsche woorden die tot de aan houding van den vermoedelijken brand stichter leidden. Het is iemand die bij genoemde boeren boerenknecht is geweest, en een hekel aan hen had, wijl hij van hen was weggeloopen, en zij hem zijn loon niet hadden nagezonden over de maanden die hij nog te dienen had. Daarom moesten hunne boerderijen er aan. Zoo stond het in zijn zakboekje dat bij zijn arrestatie bij hem werd gevonden, waarop de namen van genoemde boeren te lezen stonden, en nog twee namen zonder streepje ook van boeren bij wie hij gediend had, en wier hoeve er, gelijk hij bij het ver hoor nog eens uitdrukkelijk herhaalde er ook aan zou gemoeten hebben. Hij was een poos in Duitschland geweest, doch Deze lijst willen wij dan inzien, of er van enkele dienaars, uit hun levensge schiedenis ook iets te vernemen valt. Wij ontmoeten dan eerst ds. Baselius, die we reeds, te Ouwerkerk zijnde, besproken heb ben ook daar ter plaatse was hij de eerste predikant. JOHANNES GEROBULUS. Geboren te 's-Hage, wordt van hem het eerst gewag gemaakt, toen hij in 1566 te Delft predikte. Vandaar moest hij door de vervolging vluchten en begaf zich naar Embden, waar hij conrector der Lat. school was en den Oost-Frieschen Catechismus in die taal overbracht. In 1573 werd hij vandaar herwaarts beroepen en bleef alhier in dienst tot hij den 7 Juli 1585 ontslagen werd. Tijdens hij hier stond, waagde de moedige man het, om op 8 Oct. 1578, in de enkele dagen te voren door de Roomschen ont ruimde Magdalena-kerk te Goes, te predi ken, waardoor de hervorming in die stad haar beslag kreeg. Bij een maaltijd op 13 April 1580, te Vlissingen, na het vertrek van den Prins van Oranje gehouden, schijnt de levendige, licht bewogen man zich zelf te hebben ver geten en door drank bevangen, ijdele woorden te hebben gesproken. Deze zaak gaf tot veel moeilijkheden aanleiding. Hij werd door den kerkeraad gecensureerd en moest openlijk boete doen. In 't zelfde jaar werd hij voor zes weken aan Brugge geleend om aldaar de dienst waar te nemen. Iu 1586 was hij in dienst te Harlingen en in datzelfde jaar nog te Deventer. In 1588 ontmoeten wij hem als predi kant te Harderwijk en in 1590 te Utrecht, alwaar hij den 14 Febr. 1606 overleed. Zijn eehtgenooteJohanna van Eijck was den 31 Oet. 1601 gestorven. (Slot volgt),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1