mvmM Iel „PacW Orgel ttü* HOFSTEDE, Modelhoeden. OpenbaieVrijwilligeVerkooping. een Woonhuis met Zijkamer, Afloop VerkeoplBsen enz. AdvertentiSn. een dobbel WOONHUIS een Bibliotet pl. e 1000 boeten. een nlenw flink gebouw, iiibtstHligu. Een partij Planken, op Vrijdag 4 Mei 1906, met ERF, Cementtegel- fabriek IVSarktberichten. SCHOUWING. een partij mooie Stellingdelen, Eibben, afzaagenden Afbraak en zware eiken Palen, enz. J. J. LACR01X, A. S. J. DEKKER, Goes. Ribben, Schotten en Afbraak. Openbare Verknoping DE Schuurtje en Poort A. E,. de Muijnck Apparaten uit Celluloid. Bergplaats voor Fietsen Duizenden zijn intusschen van de dichter bij den Vesuvius gelegen do/pen le Napels aangekomen, uit Resina en Portici vooral. Met zak en pak, met vrouw en kind logen de meuschen op de vlucht. In massa's trekken zij door slijk en regen, een schare wanhopigen.Dan komtdeeindelooze reeks van wagens en omnibussen, volge propt met menschen, dat zijn die, welke nog twee soldi over hebben voor de reis Eindelijk komen grijsaards, die door hun verwanten verlaten zijn en weenende kin deren, die hun moeder hebben verloren. Bedelaars, stommen, blinden en lammen komen achteraan en ook arme, half ver hongerde honden. Vreeselijk ziet het er in deze plaatsen bij den berg uit. In de nauwe straten stikt men bijna in de dikke lucht, en daarover welft zich een hemel, nu eens loodkleurig, dan gloeiend-rood. De aschregen dringt in oogen, mond en ooren. In deze weerloosheid tegen de elementen verliezen de stoutmóe- digsten hun koelbloedigheid. Te Ottajano en te Somma heeft de laag der uit den Vesuvius geslingerde steenen een hoogte van drie meter bereikt. Pin in geheel Zuid- Italië, ja zelfs in Montenegro valt de asch van den Vesuvius neer, zegt men. In Meckelenburg is het treurig gesteld met de schooltoestanden. Vooral droevig is de toestand van de onderwijzers op de ridder goederen, waar de scholen en het geheele onderwijs, van den landheer afhankelijk zijn. De onderwijzers hebben een aanvangssalaris van 800 mark, dat niet hooger kan klimmen dan 1300 mark. Zij hebben geen vrij vuur en licht, geen vrije woning enz. De genadig ver leende verbeteringen van het tractement be staan meest in graan, stroo en hooi voor het vee van den onderwijzer, want de meesten moeten er een beetje bij boeren, om aan den kost te kunnen komen. Bijna 200onderwijzerswoningen zijn met die van daglooners enz. onder eenzelfde dak. Verder zijn er ongezonde woonvertrekken voor den meester en zijn gezin boven de vee stallen van den landheer, slaapvertrekken met steenen vloeren, vervallenkamers zonder behang keukens zonder vensters en gootsteenen enz. De helft van alle onderwijzerswoningen op de land goederen hebben geen pomp of put. Zoomoet een onderwijzer het water voor zijn huis houden uit een beek scheppen, die langs de school voorbij stroomt, maar in den zomer dikwijls maanden lang droog is. Velen moeten het water van het dikwijls ver afgelegen landgoed halen en dan met de boeren knechts om het hardst pompen. De meester moet de bijdragen in natura van zijn heer ook zelf halen en op zijn rug of met een kar thuisbrengen. Een onderwijzer meldt, dat hij of een lid van zijn gezin eiken Maan.dag de eer geniet, om met de dagloo- nersvrouwen van het landgoed zijn graan toege meten te krijgen. Op een kasteel verlangt men dat de meester tegenwoordig is, wanneer de koeien op of van stal gaan, weer ergens anders is hij ver plicht, mee te helpen bij het drenken van het vee »als het zijn beurt is". Zjn akker moet hij zelf bebouwen. Als hij hulp aannam zou dat zijn schrale inkomen, dat maar een paar honderd mark bedraagt, op bedenkelijke wijze vermin deren. De schoollokalen en hun inrichting zijn ook in vele gevallen onvoldoende. Er zijn 180 scholen met een steenen of cementen vloer, slechts 60 pCt. van de plattelandsscholen heb ben privaten. Op 46 plaatsen is de hoogte van de lokalen minder dan 2'/4 M. en de beschik bare oppervlakte voor elk kind minder dan 0.6 vierkante meter. Twaalf scholen beschikken over geen enkel leermiddel 1 Nog altijd staken te Toulon de koffiehuisbedienden en even roerig zijn die ook nog. Maandagavond om elf uur tot middernacht doorliepen de stakers de voor naamste straten, zingende en joelende. Verschillende detachementen gendarmen van dertig man ieder hebben de betoogers id groepen gescheiden en tot rust gebracht. Op de vergadering van Maandagavond op de Arbeidsbeurs werd besloten de staking voort te zetten. 1 alrijke koffiehuishouders kunnen we gens de werkstaking hun wissels niet betalen op 15 dezer en moeten liquidatie aanvragen. he mijnwerkers in 't noorden vnn Frankrijk winden zich meer en meer op. Militaire patrouilles gaan rond om rust verstoringen te verhinderen. Te Hénin- Liétard vooral is de opgewondenheid groot* dit doip schijnt het middelpunt der zeer roerige beweging te zijn. In een belang rijke vergadering, Maandag gehouden, werd door de leden met algemeene stem men besloten de staking tot het uiterste vol te houden. In het Zwarte Woud is een zonder linge kluizenaar gestorven, die wijd en zijd bekend stond als iemand die niet goed bij zijn hoofd was, maar die niemand kwaad deed. In het Tribergsche bewoonde hij een door hem zelf gebouwde armelijke hut, naast de zoogenaamde Vlooienhut. De eene afdeeling van zijn stulp was aan Petrus, de andere aan Eiias en de derde aan Mozes gewijd. Zijn borst hing vol penningen en blikken ordeteekenen. De knuppel in zijn hand was de in een slang veranderde staf van Mozes. Waardelooze serieloten waren zijn schat van „een half millioen''. Naast zijn bed stond een dood kist, die hij als kleerenkist gebruikte. De Mozeshut was inwendig versierd met on geveer 100 boetemandaten en dwangbe velen die tegen hem zelf waren uitge vaardigd Een vuile put met wat drabbig water links van de deur was, volgens hem, de fontein van de Samarilaansche. De kluizenaar is 65 jaar oud geworden en heeft tot aan zijn dood toe hard in het bosch gewerkt, waar hij zich gelukkigen tevre den voelde. Hij is in de doodkist, die zoo lang had klaar gestaan, ter ruste gelegd. In de kerk te LuissoD, dep. Oreuse ia een klok op straat gevallen. Een man werd gedood, een aantal personen werd gekwetst. Te Lens is het nog alles behalve rustig. Eergisteren waren het de vrouwen der mijnwerkers, die ontevreden over den weinigen voortgang in de ontruiming der mijnen en over de haar inziens te geriDge toelage die haar is toegekend, betoogden, en slecht» met moeite konden ze door de aanwezige militairen en gendarmen in toom worden gehouden. Als een merkwaardigheid wordt aan den Matin medegedeeld, dat het particuliere telegraafbureau van de conferentie te Al- geciras in het geheel 22,139 telegrammen heeft verzonden, waarvan 4417 in Januari, 5625 in Februari, 6748 in Maart en 3349 in April. Het aantal overgeseinde woorden be droeg 2,016,459. Te Cettinje (Montenegro) viel Dins dag een gele stofregen. Alle straten en daken waren met een dikkestollaagbedekt. Ook in Dulcigno, Antivari, Hieka en andere plaatsen bad hetzelfde verschijnsel plaats. Men brengt dezen eigenaardigen neerslag natuurlijk iu verband met de uitbarsting van den Vesuvius. Een vreeselijk ongeluk heeft onlangs te. Valkenstein in Ned er-Oosten rijk plaats gehad. In den tuin van het gemeentehuis was de luchtsehipper Haring bezig zijn ballon te vullen. Een aantal personen, waaronder een dertienjarige jongen, hield de ballon bij de touwen vast, Op een gegeven signaal werd de luchtbal losge laten en steeg zij snel omhoog. Tot ont zetting der omstanders bleek eehter, dat bedoelde knaap in de touwen was ver ward geraakt en mee de lucht inging. Op een hoogte van ongeveer 200 meter be gaven den ongelukkigen jongen de krach ten hij liet los en viel op het dak van deu herbergier Bailh en vandaar op straat. De jongen was natuurlijk op slag dood. De moeder stond in de nabijheid en zakte toen zij haar kind de lucht in zag gaan, bewusteloos ineen. Dinsdag* 17 April. Schei* penisse, 12 uur bij Rijstenbil herstel aan de werken in 't waterschap Scherpanisse. Aanwijziging 10 en 13 April 1012 uur bij de dijkwachterswoning. Bestek bij dhr. G. J. de Graaff. Donderdag 19 April. Middelburg, door den polder W al- cheren half 2 het bouwen van 2 nieuwe bruggen met gemetselde laudhoofden met al de daartoe gevorderde bouwstoffen en arbeidsloonen in 2 perceelenen de uit voering der gewone onderhouds- en ver- nieuwingswerken aan de vier wateringen met bijlevering in 5 perceelen. Aanwijzing 17 en 18 April. En het 2e perceel 18 April 122 uur Schuttershof Domburg. Zaterdag 28 April. Wissenkerke. Verbetering en on derhoud der werken aan den Anna Friso- polder 10 uur in de Directiekeet. Bestek a 60 cent bij dhr. G. L. v. d. Heijde. Aanwijzing 21 April 4 uur en 24 April 8 uur. LAATSTE BERICHTEN. Goes. De vlag wapperde heden niet te vergeefs aan de Ambachtsschool. Van 1 tot 3 ure was er veel bezoek om de werkstukken en teekeningen der leer lingen in oogenschouw te nemen. Te half vier werden op een der bovenzalen de belangstellenden uitgenoodigd. De heer J. J. Ochtman nam het woord en zeide dat de voorzitter de heer C. O. Cooman door,ambtsbezigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn om den uitslag mede te deelen. Van de le tot de 2e klasse zijn bevor derd in het timmervak O. C. v. d. Does, J. Bierens, J. Mol, A. M. van Paassen, W. A. de Jonge, J. Blok, D. J. Jacobs, J. de Kok, C. Th. de Jongh, J. de Jonge, E. de Bruyne, P. Ph. Paul en J. Wou- tersen 2 werden afgewezen 4 konden niet mededingen en 1 leerling is van de school gegaan. Afdeeling smeden P. Schipper en P. Elsman. 1 afgewezen en door 2 leerlingen niet meegedongen. Afdeeling schilderen P. A. Hootsmans en 1 leerl. niet medegedongen. Van de 2de naar de 3e klasse. Aldeeling Timmeren: C. J. Wolfers, A. Wabeke, L. Groosman, P. W. Schippar, 1. releus, M. Verburg en A. den Herder. 3 afgewezen. Afdeeling Smeden A. Snoep, J. C. Maartense, J. G. Verboom, C. Loggers en L. Sehipper. 1 Afgewezen. De heer Ochtman wenschte de geslaag den geluk, maar drong er bij de niet bevorderden op aan trouw 'hun best te doen, want er komen zooveel nieuwe leerlingen zich aanmelden dat het bestuur wel eens zou kunnen overwegen om leer lingen, waarvan het blijkt dat de ijver ontbreekt, deze plaats te laten maken voor anderen. Einddiploma's werden uitgereikt in de afdeeling timmeren aan J. J. Dronkers, C. Blommaard, P. J. Koeijers, L. J. Lou- wers, J. H. Nonnekes, L. P. Korstanje, C. C. van Damme, L. W. Dekker, A. A. J. Willemse, Th. Boddingius, J. M. v. d. Weert, C Witte. Afdeeling smedenP. Koeijers en J. Melse. 1 afgewezen. 1 teruggetrokken. Afdeeling schilderenJ. F. Dominicus en J. Trimpe. De heer Ochtman wensckt ook deze geluk en hoopte dat zij op deze basis mogen voortwerken om eerlang een eervolle plaats in de maatschappij in te nemen. Het is het bestuur en de onderwijzers aangenaam te kunnen constateeren dat zoovele leerlingen der school een eminente plaats in del maatschappij bekleeden zie bun voorbeeld op te volgen. Spreker dankte de autoriteiten en belangstellenden voor den steun, die de school mag onder vin deu. De Burgemeester was erkentelijk voor de gesproken woorden en had niets dan lof voor de school. Z Ed. hoopte dat Directeuren leeraren steeds metlusten ijver aan de school werkende de rijke vruchten daarvan zien zullen. Goes. Hedenmiddag brak er door on bekende oorzaak brand uit op het binnen plein van het Manhuis, in een bergplaats van stroo. De brandweer was er vlug bij, zoodat het spoedig werd gebluscht en zelfs al het aanwezige stroo niet ver brand is. Biezelinge. Ook alhier is, evenals te Kapelle, een fonds opgericht, waardoor degenen, die er lid van zijn tegen beta ling van een kleine wekelijksche bijdrage vrije genees- en heelkundige hulp zullen genieten. Eene vergadering was belegd, deze was echter èn door de groote drukte op het veld èn allicht bij sommigen door onbekendheid slechts schaarsch bezocht. Toch hebben zich nu reeds een tiental personen aangemeld, die waarschijnlijk nog wel door velen gevolgd zullen wor den. Het treedt 16 April a. s. in werking, terwijl men zich tot dien tijd nog als lid kan aanmelden. Wemeldinge. Voor het toelatings examen van de kweekschool voor onder wijzers te Nijmegen (Klokkenberg) slaagde A. A. Drost, leerling ven de school met den Bijbel alhier. Prov. blad no. 49 bevat 't volgende besluit van Ged. Staten omtrent den toe stand van binnendijken, aan de besturen van polders of waterschappen in Zeeland. De hooge waterstand bij den stormvloed van 12 Maart j.l., gepaard aan sterke golf beweging, had schier overal overslag en op veel plaatsen overloop der dijken door zee water ten gevolge, waardoor op zeer vele plaatsen het binnenbeloop der dijken ver nield werd. De beschadiging breidde zich veelal zeewaarts uit eu veroorzaakte daar door verschillende dijkbreuken met inun datie van zeepolders, terwijl op verscheidene punten de eerstvolgende dijken niet bestand bleken te zijn tot keering van het binnen gedrongen buitenwater, ten gevolge waar van ook verschillende binnenpolders invloeiden. Wij vinden daarin aanleiding, er op te wijzen, dat het noodzakelijk moet geacht worden, de binnendijken, welke het eerst volgen op zeedijken, en de daarin gelegen kunstwerken te brengen en te houden in zoodanigen staat waaronder o. m. is te verstaan het breDgen en houden van den dijk op een peil van tenminste 2.5 M. boven hoogwater dat bij het doorbreken van een zeedijk het water kan worden gekeerd. Wij hebben gemeend, dat het nuttig kon zijn, daarop de aandacht van alle polder besturen in deze provincie te vestigen. Voor zoover zij belast zijn met het beheer en onderhoud der hierboven bedoelde bin nendijken, geven wij in overweging de noodige maatregelen te nemen, ten einde aan de uitgesproken noodzakelijkheid te voldoen. Den Haag. Benoemd tot controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekerings bank dhr. A. H. Vossenaar, arts te Hon- tenisse. Den Haag. H. M. de Koningin-Moeder heeft tot leniging van deu watersnoodramp in Zeeland f 2000 geschonken aan de alge meene watersnoodcommissie te Amsterdam. Ellewoudsdijk. Heden is door not. Paardekooper Overman voor dhr. D. de Regt te Baarland in het openbaar ver kocht een perceel bouwland alhier, groot 1.27.30 HA. Kooper dhr. A. Luteijn al hier voor f 703 per gemet is f2280.63 onverminderd de gewone onkosten. Westkapelle. Heden werd door not. Loeff alhier verkocht1 perc, 0.2660 HA. Bouwland to Zoutelande aan dhr. A. Hof man alhier voor f 625. 2o. 0.2220 H.A. bouwland alhier aan dhr. P. Kaland alhier voor f465. 3o. 0,2080 H.A. bouwland alhier, aan dhr. L. Minderhoud, f 400. 4o. huis en schuur is opgehouden. 10% onkosten. Middelburg. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland aanbesteed Het opruimen van acht dukdalven op de binnenreede van Brouwershaven met bijbehoorende werk zaamheden, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland.. Raming f1425. Inschrijvers H. J. Romijn, Burgh, f 1398 G. W. de Wolff, Dordrecht, f 1340 J. Vis ser Gz., Papendrecht, f1240 Mees Visser, idem, f 1197 L. A. Vink, Brouwershaven, f1187; P. Vink, Noordgouwe, f997 Mar- tinus Visser, Papendrecht f 925J. M. Dekker, Brouwershaven, f777. lerseke. Bij de gisteren gehouden aan besteding van het bouwen van een woon huis en sehuur, voor den heer A. van Velzen werden ingeleverd de volgende inschrijvingen. F. Waverijn f1902, A. Marteijn f1593, "Wed.-C. Ridderhof f1475, L. Laban f1455 en W. Goeman f1425. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. GOES, 10 April 1906. Rij middelmatigen aanvoer kwam in de prijzen geen verandering. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f6,25 A f7,10. Nieuwe rogge f6.a f 6,10. Wintergerst per 100 kilo f 7,50 a f 7,75. Zomergerst per 100 kilo f 7,50 a f 7,75. Haver per 100 kilo f8.— a f8,50. Bruine boonen f 7,50 5 f9Karwijzaad fo,— a f o,Koolzaad f o,a f o,Kroon- erwten f8,50 a f8,75. Groene Erwten f8,75 a f9,25. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f1,05 k f 1,20 middenprijs f0,57, part. fo,per pond. Versche Eeieren per 100 stuks f 2,80 a f 3,40 middenprijs fo,8o, part. f0,90 per 25 stuks. De aanvoer van boter en eieren was ruim. OOSTBURG, 11 Apr.l 19C6. Nieuwe (Tarwe f 8,75 k f 9,40 per honderd kilo. Rogge f5,75 A f6,25. Nieuwe Win tergerst i' 7,65 A f8,15 per honderd kilo. Zomergerst f 7,75 A f8.— per honderd kilo. Haver f 8.75 k f 9,per honderd kilo. Ko *k- erwten f8,76 a f9,25. Paa Ut boonen f8, a f8,25. Waar'ter niet by staat, is de prjjsperB.L. Opgaaf van de Landbouwmaatschapp ij Boter f 1.05 a f I.20 per K.G., rekenprijs f 1.I2 per K.G Eieren f 2.80 a f 3.50 per 100 stuks, reken- prijs f3.20 per 100 stuks. ROTTERDAM, 10 April. Ter veemarkt van Dinsdag waren aangevoerd3I53 run deren, 637 vette, 9I0 nuchtere kalveren, 180 schapen, 481 varkens en 264 biggen. Run deren hoogste prijs 76, laagste 50 cent kalveren hoogste 110, laagste 80 cent; schapen hoogste 70, laagste 48 cent varkens hoogste 60, laagste 54 cent; alles per kilogram. BURGERLIJKE STA Nil. Van 911 April. MIDDELBURG. Ondertrouwd: S. S. Hofslra 28 j. jm. en G. Hemminga23 j.jd. Getrouwd: J. van Keulen 27 j. jm. en E. J. Meijler 24 j. jd.C. A. v'. d. Weel 22 j. jm. en J. Seijbel 19 j. jd. Bevallen: E. van Tatenhove geb. Joziasse, z.E. J. van der Burght geb. Guttelink, d. GOES. Geboren: 10, Hendrikus, z. v. Hendrikus Laurus Kiters en Daatje Behage. Wemeldinge, Woensdag 18 April. Heden overleed tot onze diepe droef heid, mijne geliefde vrouw en onze geliefde zuster JOHANNA GEERTSE, na eene langdurige en smartelijke ziekte in den ouderdom van 40 jaar. Namens de familie, haar liefhebbende echtgenoot J. AARNOUTSE. Vlissingen, 7 April 1906. Heden overleed onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder ADRIANA DE BLOK, Wed. O. Klaasse, in den ouderdom van 69 jaar. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. P. BESUIJEN. J. BESUIJEN—Klaasse. N. BESUIJEN. A. C. BESUIJEN. Brigdamme, 11 April 1906. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden onzer eenige geliefde dochter TONA ondervonden, be tuigen wij onzen innigen dank Namens de familie, J. VAN DER HAVE. lerseke, April 1906. Op Zaterdag 28 April 1906, des voormiddags ten 10 uur, zal op het terrein van den Houthandel „De Vol harding" te Middelburg, ten overstaan van Deurwaarder C. A. KOULON, worden verkocht: Te bezichtigen gedurende twee dagen vóór de verkooping. Nieuwstraat 219 Middelburg, bericht de ontvangst der is alleen verkrijgbaar bij Ten overstaan van Deurwaarder C. A. KOULON, te Middelburg, kantoor St. Jan straat H 197/199, zal op Dinsdag 24 April 1906, des voormiddags te 10 uur, bij het huis van den heer C. df. Klerk, aan het Stadswegje, te MIDDELBURG worden verkocht: Te bezichtigen daags vóór en op deu verkoopdag. des namiddags te één uur le IVolphaarts- dijk in de herberg bij P. Korstanje, voor mej. wed. M. Machielse, ten over staan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goes, van bestaande in: Woonhuis, Schuur en Varkenshok met Erf, Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland, in de gemeente Wolphaartsdijk, in de Oud-Sabbinge-, Zuiderland- en W ester- landpolders, samen groot 8 Hectaren 75 Aren 60 Centiaren. Op gebruik na rooven oogst 1906. Te veilen in 6 perceelen en in massa en inde gemeente Wolphaartsdijk, nabij Oud- Sabbinge, groot 7 Aren 60 Centiaren. Verhuurd tot 1 Mei 1907 voor ƒ80 per jaar. Catalogi verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris vanaf 21 April a. s. AANGEBODEN: In goeden staat voor 125 gulden. Brieven onder letter A, Bureau DE ZEEUW, Goes. TE KOOP AANGEBODEN van alle gemakken voorzien. Tevens BOUWGROND te koop, flmk gelegen op West-Souburg. Kan direct aanvaard woiden. Te bevragen WEGELING's Boekh., Vlissingen. KIT DE HAND TE KOOP met kleine of groote Tuin naar ver kiezing, gemeente Middelburg. Adrès Boekh. F. P. D'HUIJ, Bureau van Be Zeeuw, Middelburg. Instrumentmaker, Middelburg, vervaardigt voor verlammingen, verkrommingen en dergelijken Speciaal ook voor Platvoeten, uitsluitend met advies van II. H. Doctoren. bij JOOS PAAUWE op de koopdag van 25 April, bij J. KLOOSTERMAN, te Nisse, Zuidweg. EERSTE ZEEUWSCHE M. r>. de IPutte** TER NEUZEN VLISSINGEN Groote voorraad. Ruime keuze. Prijzen beneden alle concurrentie. Albums op aanvrage franco - - - o in. all© soort©», g©*awsa.ait@sifti©a. 0 Te spreken te GOESDinsdags te MIDDELBURGDonderdags en te VLISSINGEN: Vrijdags,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3