Gemengde Berieliien. RECLAMES. Niets is onmogelp. daoe ramingen zouden de verliezen vrij wel het dubbele bedragen hebben. De Doema-verkiezingen zijn over 't geheel, ook te Moskau en Odessa, rustig afgeloopen. Maar ot' de uitslag de regeering bevre digen zal, dit blijft de groote vraag. Te Moskau heeft de belangstelling van het kiezerkorps alle verwachtingen over troffen. Van de 40,000 kiezers bleven er slechts een paar honderd thuis. Meer dan 70 pCt. der stemmen werden op de con- stilutioneel-demociaten uitgebracht. De conservatieven verkregen minder dan 3 pCt., de rest viel te beurt aan de octo- bristeo en industrieelen. De constitution ueele democraten veroveren Moskau en overweldigen de provinciën. Hun zijn in 11 steden 18 zetels verzekerd (den conser vatieven één)in 20 provinciën 53 zetels (den socialisten één)en waar zij samen gingen met de progressieven 49 zetels de octobristen kregen 8, de conservatieven 2 zetels. Negen behooren tot geen partij. Tot de provinciale afgevaardigden behoo ren 36 boeren, 3 werklieden, 2 roomsche geestelijken en 3 Israëlieten, een rabbi inbegrepen. Bijna al de gekozen boeren zijn ontwikkeld. Opmerking verdient, dat de boeren gaarne samenwerkten met de constitutioneele democraten, om de candi- daten dezer laatsten te kiezen, maar niets te maken wilden hebben met boerenland eigenaren of de geestelijken. Intussehen sukkelt Rusland nog steeds met zijn leening. Naar men zegt is f 48,000,000 van'de nieuwe 5 pGt.s-leening aan Amsterdam toegedacht. De oppositie-organen in Rusland blijven vechten tegen het sluiten eener leeniug vóór het bijeenkomen van de Doema uit vrees dat als de regeeriug geld heeft zij dat zal gebruiken om de Doema te be dwingen, juist zooals zij invloed oefeude op de verkiezingen. Doch de oppositie overschat, zegt men, de kracht der regeering. De beraamde leening toch is niet bestemd, de Russische Schatkist te vullen. Zij zal ternauwernood in staat zijn, de dringendste schulden te voldoen en hoe groot het bedrag ook zij, de regeering zal er niets van over houden, zij zal dus weinig aanvechting gevoelen tot het tyranniseeren der Doema, te minder wegens de geweldige overwinning der oppositie. Een voornaam bankier moet gezegd heb ben dat, wanneer de leening niet binnen een maand gesloten werd, de regeering niet in staat zou zijn, aan haar verplichtingen te voldoen. De voortdurende uitvoer van goud, het bezwaarlijke binnenkomen der belas tingen en andere tegenspoeden, voortvloei ende uit vroegere zonden van de regeering, hebben den Staat op den rand van een bankroet gebracht. Van Rusland naar Pcrzië. Van Europa naar Azië. Ook daar ellende. De onlusten, welker uitbarsting men sinds lang vreesde in het noorden van Perzië, zijn thans uitgebarsten. Zij zijn het gevolg van het rassen- en godsdienst- conflict in den Kaukasus, en de nood die in sommige plaatsen heerschf, heeft den toestand nog verergerd. Twintig Europeanen, waarschijnlijk Ar meniërs zijn te Meshed gedood. Het is mogelyk dat Rusland genoodzaakt zal zijn troepen te zenden, teneinde de rust te her stellen. Maar of hij dat zal kunnen! Het eenige blijde bericht, en dan nog maar betrekkelijk, hetwelk ons uit Azië toevloeide is er een omtrent Kasjmir in Voor-Indië, in welks tooverachtige berg land, volgens geleerden, het Paradijs moet gestaan hebben. Dit Kasjmir dan, een der lieflijkste oorden in heel de wijde, mooie wereld, staat te worden ontwijd door de schennende hand vau den maicrialistischeu westerschen voor uitgang. Te Lahore is een maatschappij opge richt met een kapitaal van 2,000,000 pd. st welke zich voorstelt, de levende kracht van het water der Jehlam-rivier om te zetten in electrische energie. Met den aldus opgewekten stroom, zaleen electrische ireiu worden geëxploiteerd, die Abbotabad moet verbinden metSrinagar. Verderzullen eicetrische stoombaggermolcns in bedrijf komen, allerlei fabrieken, en kracht- en lichtinstallaties verrijzen enz. Kortom het is de bedoeling der Barbaren van Lahore om Kasjmir en het omliggend gebied te vernederen tot «het Lancashire van het Oosten". Wij besluiten ons overzicht met eenige kleinere wetenswaardigheden. De Belgische Kamer heeft aangenomen met 51 tegen 20 stemmen en 14 onthou dingen de wet, waarbij het onderzoek naar het vaderschap wordt toegestaan. De Fransehe Kamer nam met algemeene stemmen het wetsontwerp aan, waarbij het heffen van douanerechten op de noodzake lijkste levensmiddelen in geval van alge meene mobilisatie van het leger tijdelijk wordt geschorst. Het Engelsehe Lagerhuis heeft de nieuwe ongevallenwet in tweede lezing aange nomen. [Deze wet beoogt een rechtvaardige schadeloosstelling aan iedere persoon, die voor een werkgever arbeid verricht, hier onder begrepen visschers en zeelieden, maar met uitzondering van enkele klassen, als politic-agenten, klerken en dienstboden, voor ongevallen, opgedaan bij bet werk. Zij kont tevens schadeloo-slelliug toe iu gevallen van industrieele malaisej, De Haagsche vredes-conierentie zal worden verdaagd op verzoek van Frank rijk en Amerika, met welk laatste land Engeland en Duitschland moeten zijn over eengekomen, dat de conferenties van Rio de Janeiro en Den Haag niet tegelijkertijd zouden plaats hebben. Ernstige onlusten in Oost-China wekt de «Vereeniging der Langmessen,'' een soort overblijfsel van de Boxer-beweging. Reeds moeten in zuidelijk Honan en wes telijk Shantung verscheiden steden geplun derd zijn. Voornamelijk is deze beweging gericht tegen het nieuwe onderwijs-stelsel en de katholieken. De zinspreuk der Pinkpillen. Ah de andere geneesmiddelen gefaald hebben, genezen de Pinkpillen. Een voorbeeld onder duizenden genomen. Jtiiïr. B. v. d. Gevel Wenteler, Batavierstr. 19, Rotterdam, schrijft«Ik heb gedurende zeer langen tijd aan bloedarmoede geleden De geneesmiddelen die mij voorgeschreven waren geworden hebben mij hoegenaamd geen goed gedaan. Mijn toestand werd dan Ji/Jf'r. li. v. cl. Gevel Wenteler. ook van dag tot dag erger. Ik was zoo zwak reeds geworden dat het geringste werk mij onmogelijk was. Ik at niet meer. Ik was uiterst bleek en sliep niet meer. Ik dacht dat ik nooit meer zou genezen. Men heeft mij eindelijk de Pinkpillen aangeraden en ik heb het genoegen I' mede te deelen dat 4 doozen dezer Pillen voldoende zijn gewepst om mij geheel en al te genezen en hebben mij eene goede gezondheid doen terugvin den, die ik voor immer verloren waande". Vele dingen schijnen ons onmogelijk om dat wij ons in het hoofd gezet hebben dat zij onmogelijk zijn. Vele zieken na te vergeefs vele behandelingen gevolgd te hebben zeg gen. Mijne genezing is niet mogelijk. Er bestaat evenwel niets dat op eene volstrekte wijze bewijzen kan dat de zieke ongenees lijk is. Het noodlottigste voor een zieke is dat hij zich voorstelt, dat hij zich niet gene zen kan. Als hij zich zulke ideeën in het hoofd zet is zijn wil verlamd. Het verlies der wilskracht in den strijd der ziekte zoo wel als in onverschillig welk geval van het leven is vooruit de veroordeeling van de beoogde onderneming. Niets is onmogelijk voor de Pinkpillen en men moet aan zijne genezing niet wanhopen, als men ze niet ge probeerd heeft. Zulks betreft natuurlijk de ziekten die de Pinkpillen kunnen genezen De Pinkpillen zijn geen alles genezend ge neesmiddel, zij genezen slechts de ziekten die de armte van het bloed lot oorsprong hebben, alsmede de zwakte van het zenuw gestel. Deze ziekten zijn overigens talrijk en algemeen genoeg, het terrein dat door de Pinkpillen te bewerken is, is zeer uitge breid. De Pinkpillen zijn onovertrefbaar tegen de ziekten die te wijten zijn aan de armte van het bloed. Bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, gevelgen van overspanning, maagkwalen, rheumathiek. Zij genezen ook de aandoeningen tenge volge van de verzwakking van het zenuw gestel, de neurasthenie onder alle gedaan ten, zenuwpijnen, zenuwachtige schele hoofdpijn. Prijs f 1.75 de doos f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Donkerbroek A. J. Bax, cand. te Zutfen. Schoolni euws Verband tusschen Geref. Scholen. De vergadering voor het tot stand brengen van een verband tusschen de Gereformeerde scholen in Nederland zal worden gehouden op Donderdag 19 April a.s., 's voorm om 11 uur, in het Gebouw voor kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De agenda bevat de volgende voorstellen De vergadering hecht haar goed keuring aan de punten, overeengekomen tusschen de gedelegeerden der Vereeniging voor Ghr. nationaal schoolonderwijshet hoofdbestuur van Gereformeerd school onderwijs en de gedelegeerden der com missie dezerzijds benoemd, zooals die punten zijn opgenomen in de voor deze vergadering gezonden circulaire, b. De vergadering machtigt de Commissie van uitvoering om met de Gereformeerde kweekscholen, die dit begeeren in con tractueel verband te treden, c. De ver gadering draagt de Commissie van uit voering op zoo spoedig mogelijk de concepten te ontwerpen voor het huis houdelijk reglement van liet Gereformeerd Schoolverband en voor de districts- en provinciale organisaties, die daar van desverlangd gebruik kunnen maken. d. Bij eventueele ontbinding der Vereeniginq voor Gereformeerd Schoolonderwijs, ver klaart het Gereformeerd Schoolonderwijs zich bereid alle stukken, die het eigendom zijn dier vereeniging en ook de plichten, die ze nog te vervullen heeft, te aanvaarden. Vaststelling van tyd en plaats der vol gende algemeene vergadering. (De com missie stelt voor in de Kerstweek van 1906 te Utrecht.) Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd met lof tot doctor in de schei kunde op proefschrift „Voorstudies tot de bepaling van het atoomgewicht van antimonium' de heer J. M. M. Dormaar, geboren te Vlissingen. Middelburg. Aan de Burgeravond school alhier zijn vau de 2e naar de 3e klasse bevorderd 37 leerlingen, 1 was niet opgekomen terwijl 9 niet bevorderd werden- De namen der geslaagden zijn de tim merlieden L. de Buck, J. Buys, J. J. Eblie, P. de Jonge, W. Kraak, J. Meer man, A. Minderhout, P. C. Pieterse, S. Rozemond, P. van de Saude. B. A. S. Suurlaud, G. Teerlinck, A. N, Bossehaart, B. Dentz, J. K. Dingetnanse, J. K. Crucq, J. de Hamer, M. de Ridder en J. M. de Rijk; de metselaars: H. C. de Witt en C. J. Faasse de smeden J. M. Grijspaardt, A. W. Odding, J. Hendrikse, H. de Hoogh, D. Gele, J. P. Pennings, H. J. Slagteren P. C. van Wezel; de modelmaker: K. J. Wiessuer; de schilders: L. Cysouw, G. M. Smolders en J. L. A. van de Ven de behangersM. Beekes en A. J. Geers en de meubelmakersJ. P. Pluymers en J. A. Trapman. Goes. Overgangsexamen Rijks Land bouw Wtnterschool. Bevorderd tot de 2e klasseA. C. van Nieuweuhuijzen, 's-Heer Arendskerke G. J. J. M. van Booven, Amsterdam A. L. Klompe, Dreischor I'. W. van Overbeeke, Kattendijke; J. A. \an Hengel, Doesburg; P. K. van Nieuwenhuijzen, 's-Heer Arends kerke N. W. Gaand erse, Nieuwerkerk. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Goesche Watersnood-Comité. Vorige opgaaf f 7947.395 Van de firma Oostorbaan A le Coiutre, uitgevers te Goes, als eerste storting van de vermoe delijke baten der uitgave „De Overstrooming in Zeeland" f 250. Uit Manchester pd.st. 2 f 21.30 R. Helmond f 25. Leerlingen d. School Beesd f 4.41 G. J. D., Arcen f 5. L. en C., Rotterdam f 25. Geref. Kerk, Nieuwdorp f 5. Inschrijving „Nieuwe Zeeuw- sche Courant" f 32.54 Totaal f 8318.645 a. h. Prov. Com. afgedragen f 7000. Nog in kas f 1318.645 JOS. WITKAM, penningmeester. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag, onder voorzitterschap van dhr. burgemeester, waren dhr. Kakebeeke, Pilaar en Risch met kennisgeving afwe zig. Ingekomen zijn o. a. van Gedep. Staten goedkeuring vau verschillende raadsbe sluiten. Den heer J. de Sinidt wordt op zijn verzoek met 1 Juni eervol ontslag ver leend als onderwyzer bij het lager onder wijs. De wijziging der verordening, rege lende het politiepersoneel en zijn bezol diging, wordt goedgekeurd Idem de ver ordening op het houden van mestvaalten, varkens en veestallen en het ledigen van secretenterwijl ook de overige punten der agenda zonder bespreking of hoofde lijke stemming den hamer passeerden. Als daar zijn Adres van weduwe M. Machielse te Wolphaartsdijk ter verkrij ging van gemeentegrond in erfpacht. Adressen van A. Jacobs, houdende ver zoek om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woningen aan den weg naar Wil- helminadorp nabij Havenzicht" en aan de Mattheus Smallegangesbuurt. Af- en erscbrij ving van posten, begrootingdienst 1905. Aanvragen om afschrijving van be lasting en schoolgeld. Wijziging der be grooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1905. Vaststelling van het 3e sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Om slag, dienst 1905. Vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1906 (f 338,01). Aanbieding van het gemeenteverslag over 1905. Bij de rondvraag vraagt de heer Tem perman rioleering van de stinksloot achter de Westerstraat, en het straatje van de Wijs naar den Molendijk. De heer Davekol vraagt doortrekking der rioleering van 't gedeelte Stoofstraat tot den West wal, waar ter plaatse slechts een goot doorloopt, en bij de kerk de toevoer van urine enz. somwijlen zeer groot i«. De voorzitter zegt overleg toe, Op verzoek van dhr. Dekker gaat de vergadering over in een met gesloten deu ren, dewijl 't voorstel van B. en W. mach tiging tot het doen eener oproeping voor een directrice der Meisjesschool hein noopt tot 't doen vau een voorstel. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de Wijkzuster f2,50 voor verleende hulp eu f 2,50 voor versnaperingen voor de zieken. 9It(l<Iclbui'<;, Het Crcdiettonds ten bate van de door den watersnood in hun be drijf bedreigde handelaren en w inkelier in onze omgeving, opgericht door „Handelsbelang" d.d. 15 Maart 1906, beeft in zijn vergadering van Vrijdag 6 April jl., betreffende zijne organisatie de volgende bepalingen vastgesteld 1. Aan het Credietfonds is verbonden een Raad van Toezicht, bestaande uit in Zeeland woonachtigen, welke op voordracht van het Fondsbestuur door de aandeelhouders worden gekozen. De Raad heslist over het al of niet toestaan der voorschotten. 2. De Raad van Toezicht wordt geadviseerd door (plaatselijke) Commissies van onderzoek, welke hun advies geargumenteerd en gedocumenteerd indienen. 3. Als regel geldt dat alleen zij van het fonds genieten van wie blijkt dat ze door den waters nood of niet of zeer tot hun schade hun betalingen tijdig kunnen doen, of zich niet van nieuwen inslag kunnen voorzien. 4. Ingeval eenige aanvrager uit oorzaken buiten den waters nood minder sterk staat, zal ten genoege van den Raad van Toezicht persoonlijke of zakelijke borgtocht moeten worden gesteld. 5. De mogelijkheid blijft opengesteld voorts in elk bijzonder geval hulp te verleenen, mits die hulp niet het karakter draagt van onderstand, zooals dat meer op den weg ligt van het Prov. Watersnood-Comité. 6. De Raad van Toezicht heeft het recht voor elk geval, bijzondere voor waarden aan het Crediet-verleenen te verbinden. 7. De Raad van Toezicht kan ten allen tijde om bijzondere redenen, hetzij op voordracht van het Fondsbestuur, van één der plaatselijke Commissies van onderzoek of wel ambtshalve het verleende crediet intrekken of wijzigen. Met redenen omkleed wordt zulks ter kennis gebracht van het Fondsbestuur. 8. De plaatse lijke Commissies zijn permanent ter beschikking van den Raad van Toezicht o. m. tot het toezien der geregelde aflossing door de voorschotnemers. 9. Jaarlijks wordt op voorstel van den Raad van Toezicht, door het Fondsbestuur beslist, hoe de afgeloste gelden rente-gevend zullen worden belegd. 10. Bij eventueele uittreding van één of meer der leden vult de Raad van Toezicht zich zelve aan. In dergelijk geval bij het Fondsbestuur of een der plaatselijke Commissies geschiedt zulks door den Raad, het Comité gehoord. 11. Alle bij het Fonds be trokkenen, nemen de stiptste geheimhouding in acht ten opzichte der hun toevertrouwde belangen. Middelburg. De opkomst der lichtingen die in het jaar 1906 onder de wapenen moeten komen, ia voor het regiment infan terie ala volgt geregeld lichting 1899 van 30 Juli tot 11 Auguatua voor hen, die langer onder de wapenen zijn gehouden of geroepen dan hun eerate oefeningatijdvoor de ove rigen van 30 Juli tot 18 Auguatua; lichting 1901. Voor eeratbedoelden van 13 Auguatus tot 30 September voor de overigen van 13 Auguatus tot 8 September lichting 1903. Voor de eeratbedoelden van 10 tot 29 Sep tember; voor de overigen van 10 September tot 13 October. Vlissingen. De gemeenteraad be noemde tot onderwijzer de heer J. G. Hamakers te Middelburg en tot onder wijzeres mej. Hemmekam alhier. Rilland. In de Anna Mariapolder in onze gemeente zal in het vervolg ecu tweede hofstede worden geplaatst. lerseke. Bij de door den raad gemaakte wijzigingen in de algemeene plaatselijke politieverordeningen is het uur waarop het begraven van lijken is toegestaan, gebracht van 11 uur op 9.30 uur. Deze wijziging staat in verband met een indertijd vau Katholieke zijde daartoe gedaan verzoek, opdat na afloop der kerk dienst direct zou kunnen worden overge gaan tot de teraardebestelling van over ledenen dier gezindte. lerseke. Door de heideontginning maat schappij is aan de eigenaren van bouw landen in de ondergeloopen polders aan geboden de verwoeste landen te bewerken en eene proefneming te doen om deze weer vruchtbaar te maken. De maat schappij stelt daartoe machines en ander materiaal beschikbaar en laat het land zelf onder haar beheer bewerken, zoodat de eigenaar slechts een klein gedeelte der kosten heeft te betalen, terwijl de geheele opbrengst aan hem wordt afgestaan. Een tweetal grondeigenaars stelden ieder een gedeelte hunner grond voor dat doel be schikbaar. Wissenkerke. Door Ged. Staten van Zeeland zijn dezer dagen goedgekeurd de besluiten der dijkraden van de Calamiteuze polders Anna Friso en Vliete, tot het ver- ieenen van pensioen aan de weduwe van wijlen den dijkwachter-bode F. Molhoek, tot een bedrag voor eiken polder van f33. Mocht de gemeenteraad nu ook zijnen gewezen bode niet vergeten en de f 100 vol maken, dan ware door al zijne supe rieuren een goed werk verricht. Krabbendijke. Door milde giften is de schipper J. Haverhoek alhier, wiens scheepje op 12 Maart j.l. tegen den ha- vendijk was stukgeslagen, weder in het bezit gekomen van een ander scheepje dat zelfs nog ruim zoo groot is als het vernielde, zoodat genoemde weder den kost voor de zijnen kan verdienen. Naar men zegt is aan schipper Nieuwdorp alhier, wiens vaartuig hetzelfde lot onderging ook last gegeven oin zoo spoedig mogelijk een ander vaartuig te koopen, mocht dit ook spoedig gelukken want deze is vader van een groot gezin en moet als beurtman den ko»t verdienep, Ter Neuzen. Dhr. P. Cysouw, teeke naar bij de kanaalwerken alhier, is met ingang van 15 April a. s. aangesteld als tijdelijk hulpopzichter te Wemeldinge. Ter Neuzen. De gemeenteraad alhier, heeft het kohier H.O. voor 1906 vastgesteld op f 23,898,685. Besloten werd de aan slagen met 5% te verhoogen daar de raming f 25,000 bedraagt. i e Oosterhout hadden twee jongens, de eene op een motorfiets, de andere op eeu gewoon rijwiel gezeten, beide kotsen met eeu lang touw aan elkander gebonden. In wilde vaart ging het over den weg, tot op eens het achterste ry wiel uit den koers liep en met kracht met eeu telegraafpaal in aan raking kwam, met het tieurig gevolg, dat het hoofd van den jongen hevig gewond werd De jongen werd iu bijna onkenbaren toestand, naar het scheen stervende, eene woning binnengedragen. Te Bloemen* daal is een dame van haar fiets gevallen, bewusteloos opgenomen en aan de gevolgen overleden. De Berlynsche bladen melden, dat de Duitsche rijkskanselier Von Bülow meent, dat er te veel ophef van z(,n ziekte wordt gemaakt, 't Is niet zoo ernstig met hem, als wel gemeld wordthy had zich overwerkt en bovendien was het stikheet in de zaal van den Rijksdag, vandaar, dat hij Hauw was gevallen. Maar hij hoopt spoedig weer geheel beter te zijn. En verder wordt verzekerd, dat Von Biilow, zoo hij al voor eenigen tijd in het Zuiden gaat rust nemen, toch van plan is hst heft niet uit handen te geven en de Duitsche politiek van daar uit wil bly ven leiden. Met het herstel van de krachten schijnt de oude eerzucht eu werkkracht dus terug te keereu. De krijsraad te Odessa heeft den grenswachter Iguatieuw tot den dood door den strop veroordeeld, omdat hij twee vrouwen en een kind van drie maanden had vermoord een dier vrouwen had hem 25 kopeken geweigerd, die hij verlangde. Ignatiew was gedurende de jongste boeren- onlusten belast geweest met de bewaking van bedreigd eigendom. In Hongarije is men toch wel blij, dat er weer een ministerie is en dat dus de crisis voorloopig voorbij is. Maandag kwamen de nieuwe ministers te Budapest aan, en hun intocht was een feest. Duizen den inenschen waren in en voor het station samengekomen. Zelfs de oude vaandels der comitaten waren te voorschijn gehaald, er waren vele studenten, tal van deputaties, en twee zigeunerkapellen maakten muziek. Wekerle dankte voor de ontvangst en verklaarde, dat hij in deze grootsche be tooging een meegaan zag met de demo cratische beginselen, welke het voornaam ste punt der regeeiingspolitiek vormden. De ministers waren thans de ware dragers van de gevoelens der natie hij consta teerde, dat de band tusschen orst en volk was hersteld. Daarna nam Kossuth het woord en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de regeering nu in het juiste vaarwater was gekomen. Tusschen den koning en het volk was nu die volle harmonie tot stand gekomen, waaruit de werkelijke macht des konings en het geluk van 't volk voort spruiten. Apponyi deelde mee, dat hij zijn plicht had vervuld, dat hij het staal van zijn zwaard in een werktuig voor den arbeid zou omsmeden, zonder uat het zou ophouden staal te wezen. Onder gejuich der menigte werden de paarden van Wekerle's rijtuig uitgespan nen. Maar de minister-president sprong in een ander rijtuig en reed zouder herkend te worden tusschen de menschenmenigte door, terwijl de geestdriftige lieden liet ledige rijtuig nog een halven kilometer ver wegsleurden. Hoe hevig de werking van den Vesu vius geweest is in de laatste dagen, blijkt wel daaruit, dat zelfs in Napels, tengevolge van de zwaarte van asch en zand, uitge worpen door den vulkaan, het geheele marktgebouw op het Monte Oliveto-plein ineengestort is. Er zijn 12 dooden en meer dan 100 gekwetsten gevonden. Maar toen was men nog bezig met het opruimen van de puinhoopen, en er kunnen er dus nog meer zijn geweest. Gister werd reeds bericht, dat de krater van den Vesuvius was ingestort, thans wordt gemeld, dat hij 250 meter van zijn oorspronkelijke hoogte heeft verloren. De kegelvormige krater schijnt als met een scheermes glad afgesneden, zoodat de berg er volkomen anders uitziet. Het gerucht liep, dat te San Giuseppe 200 personen onder de ingestorte huizen begraven zijn, later berichten spreken dit wel tegen, maar de jongste telegrammen gewagen van zeer vele dooden. Het heette eerst in de berichten uit Italië, dat de toestand wat beter werd, dat de lavastroom tot staan was gekomen. Maar thans wordt weergeimeld uit Napels, dat de vulkaan zijn werking hervat. Nu zal men nog minder tot bedaren komen iu zelfs meer afgelegen plaatsen als Napcis. Want daar is de augst hoog gestegen, en 't moet er ook zonderling uitzien. Maandag bijv. regende het schier onophoudelijk asch, gemeugd met een gewonen regen, maar dik en slijkerig, zoodat straten en gedenkteekenen, alles bedekt is inet een dikke laag slijk. Velen maakten zich reeds gereed Napels te verlaten. De zaken staan zoo goed als stil. Door de straten trokken processies als in een ter dood gewijde stad. Het volk wil niet gelooven, dat gr vqor Napels geen gevaar bestaat,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2