NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 162. 1906. Woensdag 11 April 20e Jaargang. HISTORISCH ELEN- LBURG CHRISTELIJK- C. Verhage. G. wan de Putte. BuiMandsch Overzicht. nsknechls a z i j m Delft 19. KOOP te koop, te koop, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN SCHIETOEFENINGEN. g- OOOMOOOO est JSCHOOL - - a, r k e ii s AANSE, te Grijpskerke. J. BREEL Mz., te P. DE VISSER Sz., JURMOND Lz., Mr. en West-Souburg. Mei idkneclit ed. J. VERHAGE, Mei iwaeliter MESU, V i o u w e- Mei edliiieoht DE BUCK, Oost- Mei id knecht )rdbeeck", Souburg. tegen Juni in de ïerv. Gem. te Zou- Dienstbodef de wasch kunnende ftelijk of in persoon ievrouw VAN DER Middelburg. IEENB.—ROOSEND. 10,20 2,7 10,30 2,17 10,38 2,25 10,50 2,37 11,2 2,53 11,23 3,14 11,32 3,23 11,45 3,36 11,50 3,40 12,5 12,26 12,44 1,10 4,15 4,37 4,55 5,15 1,35 5,45 1,38 5,48 1,516,1 2,- 6,10 2,25 6,36 2,37 6,47 2,50 6,59 2,58 7,7 3,8 7,18 4,10 4,20 4,28 4.40 4.58 5,19 5,28 5.41 5,45 6, 7,55 8,5 8,13 8,25 8,40 9,1 9,10 9,23 9,27 10,2 6,23 10,22 6,42 10,34 7,10 11,2 7,25 7,47 8,5 8.25 8,40 8,43 8,58 9,7 9.26 9,37 9,49 9,57 10,5 11,15 11,40 11,53 12,10 12,30 12,33 12,46 12,55 1,21 1,32 1,44 1,51 2- 9,5 1,— 4,10 7,— 10,10 2,5 5,15 8,5 11,8 2,35 5,57 9,40 12,13 3,40 7,- 10,45 4MDIENST. -Middelburg. n Zeilm. vm- •-b"*"1 11,40; nm. 12,30, '0,t 4,15,5,-,+ 6,5 9,30, 10,20. (Badhotel ïemise. (Markt) vm. 5,15, 45, nm. 12,35, 1,20, ,20, f 5,5, 6,10, 7,5 H,5- goederen. n 4,40 van Vlissingen burg zullen op Zon reden. 1MLIENST. falzoorden vm. 4,45, 2,15, 5,20, 8,5. ir Hulst vm 6,20, 9,10 1,10. lijksche VeerGoes, dering van Dinsdag. Veer 6.30 12.'5.—— 19 2.57. Slot 6.30. Wolfertsd. veer 9.— A Oostende) 2,30 6,30 inst. nge-Verwest Goes, IEDERF.N WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FiRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid der Staten in het district MIDDELBURG wordt door ons dringend aanbevolen de heer Voor de stemming voor een lid der Staten in het district VLISSINGEN steunen wij met aandrang de candidatuur van den heer Zij, die aan de schietoefeningen ter ver hooging van 's lands weerkracht wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe ook aanmelden ter secretarie te Zierikzee, Kortgene, Wissekerke en Goes. De Majoor, M. J. VAN HILLE. Het goed slagen van de conferentie te Algeciras is een goed voorteeken voorde vredesconferentie te 's-Gravenhage die de Russische regeering op advies van den Amerikaanschen president Roosevelt, heeft saamgeroepen. Of echter deze conferentie reeds in Juli zal kunnen gehouden worden, onzeker. De Zuid-Amerikaansche republieken "ebben verklaard voor dien tijd niel klaar te kunnen zijn. En nu roepen zij dat men hen van de conferentie wil uitsluiten. Daarom zal men haar wel moeten verdagen. Ie meet dewijP21 Juli het pan-Ameri- kaanscbe congres bijeenkomt en een paar vraagstukken behandelen zal die beter voor de Haagsche samenkomst kunnen uitgemaakt worden en wello. de goed keuring, door de Z.-A. republieken te hechten ami bet beginsel van arbitrage, welke e Haagsche Conferentie dan in een algemeens conventie zou vastleggen, 2o. een motie, waarin aan de Haagsche Con ferentie verzocht wordt te onderzoeken, in hoever een mogendheid gebruik zal kunnen maken van geweid tot hetinvor- deren van openbare schulden en het on dersteunen van vorderingen Men begrijpt dat de Zuid-Amerikaansche republieken deze vragen, die voorsommiee harer wel eens levensquaesties zijn eewP«t in de Vredesconferentie willen wevpcn' Verklaarbaar zou het eveneens zijn, wailj neer de overige Staten eeuigszins huiverig waren, aan hun vredelievende bedoelingen zulk een verre strekking te geven. Op de conferentie zullen de vraag eener beperking der strijdmachten te land en ter zee en alle politieke quaesties worden uitgesloten. Hoogst belangrijk is ook het vraag stuk, dat aan de orde komen zal, van de internationale regeling der gebruiken in den zee-oorlog. De ervaringen, opgedaan tijdens den oorlog in Zuid-Afrika en den strijd in Oost- Azië, hebben doen zien hoe noodig een goede regeling is. Omschrijving der rech ten en plichten van de neutralen, van de handelsbetrekkingen, van hetgeen al of niet onder contrabande moet verstaan wor den is noodzakelijkmaai' niet minder uiteenzetting van de rechten en de plichten der oorlogvoerenden, opdat niet langer, in elke zee, de handelsschepen worden aangehouden en opgebracht, of wat nog erger is, worden in den grond geboort, zonder eenig recht voor den aldus bena deelde op vergoeding. Wanneer de zeer strenge, maar zeer humane bepalingen van den landoorlog ook voor den strijd ter zee worden gel dig verklaard, zal in dit opzicht veel ver beterd kunnen worden. Zoo n Haagsche vredes-conferentie is derhalve van groote beteekenis. In Rusland hebben gister de Doema- verkiezmgen zonder eenig bijzonder inci dent plaats gehad. Wij herinnerden gisteren al dat in de groote plaatsen de conslilu- tioneel-democratische groepen bij de be noeming van kiesmannen een groot voor deel behaalden. Doch hoe zal het zijn op het platteland Hoe in de grensdistricten Hoe in Siberië Deze Russische Doema is een groot vraagteeken, een raadsel, een sfinxen geheel Europa ziet met belangstelling naar de rol die dit onbekende en wellicht zeer te vreezen staatslichaam spelen zal in het Russische staatsleven. En met zorg denkt menigeen daarbij aan hetgeen volgde op de bijeenkomst der „Etats Génóraux" in Frankrijk. Vooral waar de Tsaar en zijn regeering blijk geven uit de Fransche geschiedenis niet de les te hebben getrokken dat eer lijkheid, nauwgezette naleving der gedane beloften, een eerste eisch voor een gezonde staatkunde is. Doen de verkiezingen in Rusland ons denken aan de gebeurtenissen uit het laatste deel der achttiende eeuw, de be richten uit Italië brengen ons terug, in gedachten, naar de laatste dagen van Pompeji en HerculaUum, naar de groote uitbarsting van de Vesuvius in het jaar 79 n. Ch. Herhaaldelijk in den loop der eeuwen heeft de Vesuvius getoond geen doode krater te zijn. Onder de menigvuldige uitbarstingen worden die van 1631, 1794 en vooral 1872 genoemd. In laatstge noemd jaar hadden reusachtige uitbar stingen plaats, waarbij 300 menschen om het leven kwamen, en de plaatsjes Massa en San Sebastiano werden vernield. Ook die uitbarsting had in April plaats, de 24e, 25e en 26e April 1872 waren kritieke dagen. Onder een hevig onweer eindigde op 1 Mei 1872 de uitbarsting. Ook thans is de uitbarsting zeer hevig, blijkens de gisteren reeds door ons ge melde verwoestingen. De koning en de koningin van Italië begaven zich, onmiddellijk na het ontvan gen der berichten over de ramp, naar Napels, om door hun tegenwoordigheid de bevolking gerust te stellen en haar moed in te spreken. De telegrammen uit Napels blijven on rustwekkend. Te Torre Annunziata heeft men de spoorwegbrug laten springen, in de hoop daardoor de lava naar de zee te leiden. Het verkeer wordt alleen door automobielen en rijtuigen onderkouden. In Napels is een massa verdacht gepeupel opgedoken, ver moedelijk met de bedoeling de verlaten woningen te plunderen. Een sterke lavastroom vloeit naar Pom- peji, zoodat de vrees dat de doodenstad ten tweeden male bedolven zal worden, lang niet ongegrond schijnt. Ook in Torre del eco is dg iava binnengedrongen en de verschrikte bevolking op de vlucht gesla gen. Te Portici zijn alle huizen verlaten, de bewoners hebben in Napels een schuilplaats gezoc t. Tot in het ver verwijderde Apulië toe valt een aschregen. e zon"ige, vroolijke Napels is bijna net meer te herkennen. 1 P^6oaEt Z°° vlucktige bevolking is ge- nce n a ei neer geslagen, voortdurend trekken processes met heiligeilbeelden en vaandels door de straten, dt mannen pre velen gebeden, de vrouwen barstten nu en dan in gesnik en gehuil uit. Te Boscotrecase stond Zondagavond de lava ongeveer 100 M. voor het plaatsje plotseling stil en de beangstigde bevolking die gereed stond om te vluchten zag van dat voornemen af. Maar omstreeks middernacht hoorde men een hevige ont ploffing en een vuurkolom steeg op uit den krater. Toen was weder alles stil. Dit eene oogenblik had echter over het lot van het stadje beslist. De beide lava- stroomen hadden nieuw voedsel gekregen en knetterend en krakend met onweer staanbare kracht bewogen de massa's zich voort. De bewoners gingen op de vlucht. Het uur van onze vlucht, zoo zeide een ooggetuige, leek ons een eeuw. De hemel was rood als bloed, onze kelen waren uitgedroogd door de ontzettende hitte. De lava kwam aanrollen, de achteraankomen den schreeuwden als kraukzinnigen. Plot seling kwam een jongen op den secretaris die bij deze vlucht de leiding had, toe- loopen en op eenige hutten wijzend, zeide deze«Daar liggen nog eenige oude eu zieke menschen.'' De secretaris en zijn vrienden bedachten zich geen oogenblik, snelden naar de hutten toe en haalden de zieken uit hun bedden. Of er toch nog niet enkelen zijn achtergebleven, dat weet God alleen. Op de straat naar Torre-An- nunziata wemelde het van karren en wa gens, die zwaar beladen met vluchtelingen, zich slechts langzaam voortbewogen. Daar klonk op eens de kreet«De lava snijdt ons den weg af,'' en in panischen schrik begonnen de menschen weder te vluch ten. Overal weerklonk geschreeuw, ge huil, weeklagen en bidden. De lava bedreigde de massa's karren en vluchtelingen op den weg. Het leek of er een groote ramp zou plaats hebben. Maar de vluchtelingen slaagden er in een schuil plaats te vinden. Nauwelijks echter waren ze veilig of de heete golven overstroomden de straten en Boscotrecase bestond niet meer. Vluchtelingen verzekeren dat in Otajano (in ons vorig overzicht stond Ottojans een zetfouttien huizen en vijf kerken zijn ingestort. De weg van Sereoala naar Otajano is verwoest. Ook is de karibiniers- kazerne te Otajano ingestortdrie soldaten worden vermist. Een sterk detachement militairen, onder bevel van den hertog van Aosta, 's Konings broeder, is naar de geteisterde plaatsen gezonden tot het verleenen van hulp. Op den goeden keer van 's lands zaken in Hongarije wezen wij reeds. Het besluit tot ontbinding van het parlement en tot uit schrijving der verkiezingen is reeds ge- teekend en dan zal een ministerie uit de meerderheid optreden, gezind om in den geest der meerderheid te „regeeren". Om tot deze oplossing te komen heeft het Hongaarsche deel der monarchie een lange lijdensschool te doorloopen. Het begon in 1902 onder het ministerie- Koloman Szell. Toen toch ontstond de obstructie der onafhankelijkheidspartij tegen de vermeerdering der militaire uit gaven en de vergrooting van 't contingent, een obstructie, die elke parlementaire werkzaamheid verlamde, en leiden moest tot het aftreden van Szell. Zijn opvolger, graaf Tisze, zag spoedig in dat ook hij niet slagen zou in het doen aannemen van de gewraakte wetten de begrooting bleef ongedaan, de wetgevende arbeid stond stil, omdat het parlement niet wilde toegeven in de leger-quaestie. Tisza beproefde met een staatsgreep te bereiken, dat het parlement gelegenheid zou hebben den noodigen arbeid te verrich ten Hij stelde een wijziging voor van het reglement van orde der Kamer die wijzi ging werd echter door de oppositie met zooveel tegenwerpingen ontvangen, dat de kansen voor de aanneming al uiterst gering waren. Te midden van een helsch rumoer werd het voorstel behandeld, en toen de opgewondenheid het hoogst gestegen was, vroeg de president der Kamer of iemand hoofdelijke stemming verlangde. Niemand verstond wat gezegd werd, niemand be greep wat gebeurde, toen plotseling te midden van het rumoer de president ver klaarde, dat de wet aangenomen was. Hiermee werd een tijdperk van ver warring en parlementaire staking ingeluid. Tisza probeerde nog door ontbinding der Kamer zijn positie te redden doch mach tiger dan ooit tevoren keerde de onafhan kelijkheidspartij in het parlement terug en na het verbond met eenige andere op positie-groepen was een coalitie ontstaan, die verreweg de meerderheid had. Sedert dien tijd is de toestand in Hon garije in strijd met de Grondwet. Wel poogde de koning de grenzen van de ramp, die Tisza had veroorzaakt, te beperken maar tevergeefs. De coalitie was niet ge neigd de regeering te aanvaarden op het program, door de Kroon gesteld. Na lang durige onderhandelingen werd de Honved- generaal, baron Fejervary, met de vorming van een kabinet belastmaar het was te voorzien, dat hijvoor geen enkele regee- rings-handeling een meerderheid zou vinden in het Parlement. Herhaaldelijk vroeg hij ontslag aan den koning, vooral toen deze weigerde de voorstellen goed te keuren, die naar Fe j er vary's meening de gemoederen in Hongarije tot bedaren zouden brengende voorstellen tot in voering van het algemeen kiesrecht. De toestand was inmiddels in Hongarije werkelijk wanhopig geworden. Het ge- heele raderwerk der staathuishouding stond stil. Daar de begrooting niet was aangeno men, konden geen belastingen worden ge heven daar de recrutenwet niet was goedgekeurd, konden geen lichtingen worden opgeroepen. De ambtenaren wei gerden de bevelen van de ministers uit te voerenzoo zij ontslagen werden wei gerden zij heen te gaan, of hunne functies aan de benoemde opvolgers over te dragen; de nieuwe „Oppergespans'' door de regee ring benoemd, vonden hunne ambts woningen en hunne bureaux verzegeld of dichtgemetseld, en stieten bij de comitaten op een besliste weigering om mede te werken. Het was de naderende anarchie. Het Parlement was in één jaar tijds vijf malen verdaagd, de ministers woonden zelfs de weinige zittingen niet bij. In elk der Huizen lag een voorstel om het minis terie wegens hoogverraad in staat van beschuldiging te stellen. In Februari nam Fejervary het besluit besluit het Parlement, dat sedert een j aar niet in de gelegenheid was gesteld iets te doen, te ontbinden. Met militaire macht werd opgetrokken tegen het Huis van Afgevaardigdendoch voor eene leege zaal stond de koninklijke commissaris toen hij het ontbindingsbesluit kwam voorlezen. In het land hadden al deze gebeurte nissen groote verbittering doen ontstaan. Waren de verkiezingen dadelijk na de ontbinding uitgeschreven dan zou een reusachtige onafhankelij kheids-meerder- heid naar Boedapest zijn gezonden, en zou de band, die de beide deelen der monarchie verbindt, gewis zijn uitgerafeld of doorgesneden. Doch toen kwam het kabinet in zijn meerderheid met het denkbeeld om al gemeen kiesrecht in te voeren. Dit was de Parisappel in de coalitie. Deze raakte verdeeld en verloor den steun o. a. van de groep-Banfly en van dat goed oogen blik maakte Fejervary gebruik onderhan delingen met de leiders der oppositie aan te knoopen. Een nieuwe overeenkomst werd gesloten, die veilig mag beschouwd worden als een overwinning voor de Kamer. De oppositie, onder den invloed van Kossuth, besloot de militaire quaesties en de»invoering van het Hongaarsch als leger taal van haar verlanglijstje af te voeren, waardoor het Keizerlijk recht, de hoogste beslissing te hebben in legerzaken geëer biedigd werd. Toen was de Keizer op zijn beurt bereid tot het doen van concessies. Hij keerde terug tot de grondwettige, par lementaire toestanden. Hij hernieuwde de onderhandelingen, die geleid hebben tot de instelling van een ministerie-Wekerle, hoofdzakelijk samengesteld uit leden der coalitiepartijen. Dit ministerie zal den weg effenen tot herstel van geordende toestan den. Reeds zijn de verkiezingen voor het Parlement uitgeschreven. Zoodra het bij eenkomt, 19 Mei, zal het geroepen worden voor alles de administratieve toestanden te regelen, de achterstallige begrootingen goed te keuren, opdat op wettelijke wijze de belastingen kunnen worden geheveD, en de legerwetten aan te nemen, opdat de recruten-lichtingen kunnen worden op geroepen, En (en glotte zat aan het Par-/ lement, binnen twee jaar, een wetsvoorstel tot invoering van het algemeen kiesrecht moeten worden voorgelegd. De economi sche betrekkingen tot Oostenrijk zullen voorloopig gehandhaafd blijven tot 1917; de regeering neemt op zich de handels- tractaten en het autonome tarief te doen goedkeuren door het Parlement. Heeft de Kamer eerst de nieuwe kieswet aangenomen, dan wordt zij ontbonden, en treedt een nieuw parlement op, volgens een nieuw kiessysteemdat zal dan te beslissen hebben over vele quaesties, die nu verschoven of uitgesteld worden. Het gevaar is derhalve voorloopig be zworen. Bij een tusschentijdsche verkiezing voor een lid van het Lagerhuis in Engeland werd de liberaal met een kleine meerder heid ter vervanging van een anderen liberaal gekozen. Het eigenaardige va* deze verkiezing is dat de unionistische candidaat de bruide gom is van de rijkste bruid des lands, en zelf de zoon is van een machtigen adellijken pair. Zijn bruid reisde stad en vlek af om kiezers te winnen voor haar aanstaande. Doch met 197 stemmen moest deze Pair's son voor den liberalen candidaat Pearson strijken. De liberale meerderheid blijft dus gelijk zij was. De vraag rijst echter of de voorstanders der vrije christelijke school, die ér in Enge land ook wel zullen zijn, met deze liberale meerderheid wel zoo zullen ingenomen zijn. De minister van Onderwijs, Birrell, heeft namelijk een ontwerp tot herziening van de Onderwijswet ingediend en toegelicht, waaruit blijkt dat na Januari 1908 niet langer zal zijn toegestaan dat bijdragen uit de schatkist worden verstrekt aan welke lagere school ook, die niet staat onder de volkomen controle van de plaatselijke sehool-overheid, n.l. graafschaps- of ge meenteraad. Het ontwerp voorziet er echter in, dat onder zekere voorwaarden in vrije scholen, welke door de plaatselijke overheid zullen zijn overgenomen, //godsdienstig sekte-on derwijs" zal kunnen worden toegelaten. Dat godsdienstonderwijs mag evenwel niet worden bekostigd uit de publieke kas. //Godsdienstig sekte-onderwijs"; zoo staat het in 't Reuter telegram. Nu kan dit een onjuiste uitdrukking zijn van een reporter die van deze dingen geen verstand heeft. Maar de bedoeling is duidelijk. Voor taan neutraal staatsonderwijs, en dat al leen uit de publieke kas bekostigd. Vrije scholen kunnen wel godsdienstonderwijs invoeren, doch in geen geval wordt dit betaald uit 's Rijks kas. Hier is 't derhalve de Staat die partij kiest, tegen het vrije en tegen het gods dienstige onderwijs. Hierin is Engeland, althans de liberale partij in Engeland, nog achterlijk, en zelfs bij ons ten achter. Het is dan ook te begrijpen dat na de toelichting door den minister, door conser vatieve leden van het Lagerhuis tegen dit wetsontwerp werd geprotesteerd. RECHTSZAK EN. De Hooge Raad te's-Gravenhage hand haafde het ontslag van rechtsvervolging van C. de J., koopman te Middelburg, ter zake van het per rijwiel vervoeren van een lijkje van een pasgeboren kind onder Koudekerke. Voorts werd verworpen het beroep van Chr. Lijsen, hoofd eener bijzondere school te Beverwijk, door het Gerechtshof te Arn hem wegens smaadschrift en beleediging tegen den openbaren ondeiwijzer De Boer (het in het Volksblad De Arnhemmer. plaatsen van een ingezonden stuk, waarin dien onderwijzer werd ten laste gelegd dat hij een socialistisch rekensommetje had opgegeven an voorts dat hij tijdens de dagen der misdadige woeling uit Haar lem Daar Velseroord was gekomen om zijn aandeel te hebben in het opruien der arbei ders) veroordeeld tot f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenjs. gang,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1