RECLAMES. Een naam op alle lippen. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. uitdooft zonder een spoor na te laten, zoo zal het niet gaan met een man van groots beteekenis als Lizyn naam zal nooit vergeten worden. Pinkpillen. De naam der Pinkpillen ligt op alle lippen en zulks is zeer natuurlijk. Denkt aan de talrijke genezingen die zij gegeven hebben. Denkt aan de bevrediging door al diegenen ondervonden, die na zoo vele geneesmid delen geprobeerd te hebben, op eind der rekening toch nog even zoo ziek waren en die na de Pinkpillen gebruikt te hebben eene goede gezondheid hebben terug ge vonden waarop zij niet meer rekenden. De naam der Pinkpillen ligt op alle lippen, gelijk de naam van een groot geneesheer die de eigenschap zoo hebben gehad de bewoners van geheel Nederland te verzor gen en verlichting te geven. De naam der Pinkpillen is op alle lippen en vooral op dit oogenblik. Men hoort dikwijls de volgende samen spraak „Hoe komt het toch mijn waarde vriend, gij die altijd eene volmaakte ge zondheid hebt, gij op wien de leeftijd geen vat heeft, zeg mij je geheim. Mijn geheim V De lentekuur die ik alle jaren met de Pink pillen volg. Ik neem ze gedurende eenige weken, ik put er bronnen van bloed en kracht en zulks is voldoende om eene goede gezondheid tot aan de volgende leute te bewaren, 't Volgend jaar met de lente begin ik weer en ik hoop op die wjjze nog lang voort te gaan. Doet gij ook Uw lentekuur met de Pink pillen. Gij kunt U niet voorstellen al het goede dat gij er van ondervinden zult. Het zal U toeschijnen alsof er een nieuw bloed in Uwe aderen loopt, alsof er een nieuw sap in Uw lichaamsgestel verspreid wordt. Al de onzuiverheden, die Uw lichaam gedu rende het slechte jaargetijde verzameld heeft, zullen langs de natuurlijke wegen verwijderd worden, dank zy de goede wer king der nieren, lever en ingewanden. Do personen die in het gezicht of op de handen eczema of zweeren hebben, zij die roode vlekken of bloedzweren hebben bij die personen worden de slechte sappen niet verwijderd. Hunne nieren, hun lever, hunne ingewanden werken slecht, en deze personen hebben zekerlijk de kuur met de Pinkpillen niet gevolgd De kuur met de Pinkpillen geeft U geene onmiddellijke verlichting. De goede uitwerking dezer kuur houdt aan en stelt U in staat zonder vermoeidheid het lange afmattende tijd perk der hitte te verdragen. De Pinkpillen geven bloed, zij geven eetlust, zij bevor deren de spijsvertering, versterken het zenuwgestel. Gij kunt geene betere be handeling vinden voor de verbetering van uwen algemeenen toestand. De behande ling past aan een ieder. Zij is niet nadeelig voor onverschillig welk lichaamsgestel, zij doet goed aan alle lichaamsgestellen Zij is even zoo gunstig voor de kinderen, meisjes en jongens, als voor de volwassenen en bejaarde personen. Wij weten wat de Pinkpillen waard zijn. Wij zien beter dan iemand anders door de brieven die wij ont vangen, hoe groot het aantal personen is aan wie de Pinkpillen goed gedaan hebben. Wij kunnen U niets beters toewenschen, dan te zien dat U de weldoende behande ling begint en wij zyn zeker dat als gij begonnen zult zijn, zult gij van iJ zelve verlangen dezelve voort te zetten. Prijs f 1.75 de doos f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Bot terdam. Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Na gehouden overgangs examen op 5 en 6 April jl. zijn aan de Burgeravondschool alhier van de le naar de 2e klasse bevorderd 40 leerlingen o.l. C. Adriaanse, A. K. Alewijnse, J. T. Bossers, P. Breel, J. E. Bresier, W. Th. Dormaar, A. van den Driest, A. Frank, J. J. Geers, B. v. d. Giezen, P. M. Hen- drikse, L. Leijnse, J. Karremau, W. C. Dekker, J. de Hamer, J. den Hollander, J. C. Kasteleijn, S. de Koning, F. Kooman, C. Leijnse, H. van Luijk, J. Matena, P. Meertse, T. M. Mes, J. Mert, J. H. Modder- kreeke, D Nederhand, J. Oele, P. J. Peetera, J. de Priester, J. H. Jobse, A. Polderman, ,T Ruijtenburg, C. Sanderse, L. Schout, F. J. Schijf, M. Sprink, L. Verhage, H. Wöhleren C. Oranje. 15 leerlingen konden niet bevorderd worden. Middelburg. Vergadering van den pol der Walcheren" op Zaterdag 7 April, ten 11 uur. Voorzitter de heer H. P. den Bouw meester. Aanwezig 19 commissarissen. Met kennisgeving afwezig de heeren Zip en Snouck HurgroDje. Verslag dagelijksch bestuur omtrent den toestand des polders in 1905. De ontvangsten der tolgelden bedroegen f9151. De toestanden der verschillende polders waren door het slechte jaargety niet gunstig te noemen. Wordt zonder discussie goedgekeurd. O -et-legging door bet dagelijksch bestuur van <t. de polderbegrooting voor 1900 b het rapport van de commissie tot onder zoek voor de begrooting voor 1906 wordt geraamd aan inkomsten op f 506739,985 en de uitgaven op f 506739,985. De staat van inkomsten wegens retributie voor het recht van beschikking over het houtgewas op de zykanten der straat en zandwegen, dienst 1906, f 126,78. Voorts stelde het dagelijksch bestuur voor in het loopende jaar 1906 zal ten behoeve van deze polder worden geheven een buitengewoon dykgescliot, zoowel van schotbaai' als vrijland, van f 2 per hectare. Voorts tot het maken van een dyks- en duinsverdediging tasschen dijkpalen 47-54 der Zuidwatering, aan te gaan eene geld- leening van f 43000, aflosbaar uiterlijk in 8 jaar, tegen een rente van hoogstens 4%. De commissie voor rapport voor de in komsten en uitgaven, stelde voor gunstig te beschikken. Bij monde van den heer Tak wordt het rapport uitgebracht en tot bovenstaande geadviseerd. Den heer Kodde is deze begrooting, wat betreft afd. 10, wel wat duisterhij zou gaarne eenige inlichtingen hebben. De voorzitter geeft die, waarop deze begrooting wordt goedgekeurd wat betreft de inkomsten. Bij de uitgaven art. 8 vraagt de heer Louwerse waarop de begrooting van de uitgaven van f 450 voor onderhoud noodig is. De voorzitter zegt dat het dagelijksch bestuur het noodig oordeelde voor de juf frouw, die reeds een langen tijd bij den polder werkzaam is. Omtrent de kaarten ad f700 vraagt de heer Louwerse wanneer die post is ver- loopen, waarop de voorzitter antwoordt van denkelijk dit jaar, maar in elk geval zal deze post niet worden overschreden. De heer Louwerse vraagt of de post f 23,700 niet te hoog is voor de steen- glooiing om zoo'n stukje steen te leggen. I)e voorzitter zegt dat het niet mogelijk is om dat gat goedkooper dicht te maken, daar anders de glooiing te zwak is. Alzoo wordt de uitgave in stemming gebracht, wat betreft art. 1, en aangenomen met algemeens stemmen, behalve die van den heer Sprenger. De voorzitter stelt voor de uitgaven van f90,300 te verhoogen met f4904. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. De raming der Oostwatering wordt goedge keurd tot een bedrag van f 10,900. Over de sluiswachters woning vraagt de heer Allaart stemming omdat deze post hem te hoog voorkomt van t 2500. De heer Tak vraagt of de heer Allaart een ander plan heeft, daar zal zijn stem van afhangen. Na toelichting door den voorzitter trekt dhr. Allaart zijn verzoek om stemming in. De raming der Zuidwatering wordt goedge keurd op f55,400. De Westwatering-raming wordt goedge keurd opeen bedrag van f21,700. Omtrent de post voor de Noord watering wil het dagelijksch bestuur dezen verhoogen met f10,000 en brengen op f 27,000. De heer Tak vraagt waarvoor dit noodig is, of dit is voor de glooiing te Domburg. De voorzitter zegt dat dit ter zijner tijd zal geschieden. Het geheele art. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Omtrent de inkomstenart. 2 wordt verhoogd tot 33, het geheele bedrag der inkomsten en uitgaven wordt alzoo vast gesteld. De beer Koene vraagt of de stoomtram het dijkgeschot moet betalen, wat toe stemmend wordt beantwoord. De inkom sten eu uitgaven wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter vraagt machtiging voor verschillende overschrijvingen wat wordt verleend. Omtrent de sluiswacbterswoning geeft de voorzitter thans eenige inlichtingen. Bij de eerste inschrijving vind het dage lijksch bestuur die te boog, maar nu eer gisteren bij een nieuw# besteding nog de laagste inschrijver f 2980 was, vraagt bij machtiging om het voor dien prijs te guunen. De heer Kodde vraagt hoe het komt dat deze inschrijving boven de raming is, de voorzitter meent dat dit ligt in den grooten afstand van de aanneme.-s. Ook de heer Louwerse is van de zelfde meening als de heer Kodde, hij zou het dagelijksch bestuur willen machtigen het onderbands te gunnen. De heer Sprenger zou deze post willen verhoogen, daar er anders minder materiaal wordt gebruikt Ook de heer Callenfels vindt dit, en zou de post willen brengen op f 3100. De beer Den Bouwmeester stelt voor Keulemans het te gunnen voor de inge schreven som. De heer K. Allaart zag liever een onder- handsche aanbesteding, er is nog wel wat luxe aan, wat de voorzitter ontkent. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der heeren K. Allaart, A. Allaart en Kodde. Verzoek van L. Koels le Vrouwepolder e. a tot continuatie van erfpacht, het da gelijksch bestuur stelt voor inwilliging. Wordt besloten met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer Kodde of de Domburgsche dam met 1 October niet kan worden opgeruimd en gelicht. De voorzitter vindt dit buitengewoon gevaarlijk, maar als een belanghebbende een klacht doet wordt 't ongerief steeds weggenomen, er zal dan steeds op gelet worden. De heer Kodde vindt dit direct geen klacht, maar de ondervinding tnaakt wijs, hij is gr voor otn het te lichten. De heer S. Louwerse heeft ook nog een opmerking omtrent het afvoer van water, want volgens het officieele verslag was er aan de sluizen ook veel water. Wordt het altijd afgetrokken, zoowel bij nacht als bij dag, wal de voorzitter aanleiding vindt om te zeggen dat het altijd wordt gecon troleerd. Hiermede wordt de vergadering gesloten. Middelburg. Het dividend der Zeeuw- sche Spoorboot over 1905 is thans vast gesteld op f 30 per heel aandeel en f 20 per half aandeel. Cioess. In de Raadsvergadering van Dins dagavond 8 mir a.s. zijn aan de orde: 1. Wij ziging der verordening regelende het Politieper soneel en zijne bezoldiging. 2. Verordening op het houden van mestvaalten, varkens- en veestallen en het ledigen van secreten. 3. Adres van mej. de weduwe M. Machielse te Wol- phaartsdijk ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht. 4. Adressen van A. Jacobs, hou dende verzoek om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woningen aan den weg naar Wil- helminadorp nabij «Havenzicht" en aan de Mattheus Smallegangsbuurt. 5. Af- en over schrijving van posten, begrooting dienst 1905. 6. Aanvragen om afschrijving van belastingen schoolgeld. 7. Wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1900. 8. Vaststelling vftn het 3e suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1905. 9. Vast stelling yan het primitief kohier van den Hoof delijken omslag, dienst 1906. 10. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1905. Heinkenszand. Gisteren brak een stei ger van een in aanbouw zijnde woning alhier en stortte met twee van de drie werklui naar beneden terwijl de derde zich nog bijtijds wist te bergen. De val lenden kwamen met eenige kwetsuren aan hoofd en beenen en schrik vrij. Ierseke. Dhr. A. W. E. A. A. Franfoys, onderwijzer te Rilland, is op 23-jarigen leeftijd ten huize zijner ouders alhier over leden. Een verblijf van 7 maanden in 't sanatorium Hoog Soeren mocht niet baten. Bij de directe belastingen zijn be noemd ingang 1 dezer, ter directie Mid delburg, tijdelijk tot rijksklerk 3e klasse T. T. Winkler. Verplaatst de kommies 3e kl. J. J. Faro van Ötanddaarbuiten naar Kauter. Met 1 Mei de rijksklerk 2e klas C. G. Ilinsbeeck en de surnumerairs L. M. J. Hoebens, G. M. L. de Haan en E. P. J. A. Appelboom, van 's-Bosch naar Middelburg. Ingetrokken de verplaatsing van C. G. Ilinsbeeck, rijksklerk 2e klasse, van dir. 's-Bosch naar dir. Maastricht, en J. C. H. v. d. Broek, ryksklerk 3e klasse, van dir. 's-Bosch naar dir. Middelburg. Middelburg. De schildcrsknecht P. viel heden van een ladder aan een achter huis in de Laugeviele. Inwendig gekneusd werd hij per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Krabbendijke. Gemeenteraadsverga dering heden Zaterdag. Tegenwoordig alle leden, voorz. dhr. Burgemeester. Notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Mede- deelingen en ingekomen stukken voor kennisgoving aangenomen, nadat de voorz. nog in herinnering bracht de critieke dag van 12 Maart j.l. en hulde bracht aan de burgers, die zich allen bereid verklaarden in den nacht, om aan de oproeping gehoor te geven, en het bedreigde punt te ver sterken. Hoewel geen persoonlijke onge lukkeu zijn voorgekomen, is de materieels schade nog al belangryk. Een voorloopige herstelling der stormschade aan de haven wordt begroot op f1146, waarvan f146 door eigen middelen gedekt kan worden, doch f 1000 moet gevonden worden door leening of rijkshulp. Een afdoende verbe tering en versterking der havendijken wordt door den ingenieur Goomans begroot op f 10,000. fcDe heer Vogelaar vroeg de aandacht van het dagelijksch bestuur, om zoo er her stelling plaats had van den Westhavendijk, te zorgen, dat bij stormweer of hooge vloed, de schepen daar konden meeren had dit by den laatsten vloed plaats gehad, dan was er zeker minder averij aan de schepen geweest. De voorzitter deelde mede dat dit zijn oorspronkelijk plan geweest is, doch dat eerst de stukken palen uit de oude spuiput verwijderd moesten worden, en 'tdan voor taan zou gebruikt worden voor ligplaats. Verder werd tot secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur benoemd de heer J. Verineulo, met 5 stemmen, tegen A. J. v. d. Jagt en G. vau Doorn, elk met 1 stem. Na de gewone rondvraag werd de vergadering gesloten. Men schryft uit den Helder aan Het VolkDe minister van marine heeft de voordracht tot ontslag van den ma troos-schrijver Van Ewyck niet bekrach tigd. Hij wordt niet weggejaagd. Thans echter verklaart de commandant Van Ewijck's verzoek om ontslag wegens ernstigen tegenzin in den dienst niet voor behandeling vatbaar, die tegenzin is nog niet voldoende gebleken. De minister van financiën maakt bekend, dat het eerstvolgend examen voor de betrekking van adspirant-landmeter van het kadaster vermoedelijk zal ge houden worden in de tweede helft van 1907. De Eerste Kamer komt woensdag 18 dezer, des avonds te half 9 bijeen. Eene 20-jarige dienstbode te Almelo is, terwijl zy bezig was de ramen schoon te maken, naar beneden gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Te Hengelo zijn eenige kinderen al spelende in een zand- gat onder neerstortend zand bedolven ge raakt. Een hunner is hierby gestikt. Ge volg hiervan dat, toen vijf kinderen ge red waren, dezen zeiden dat er niet meer waren geweest. Daarom zocht men nu niet verder. Een paar uur later miste de familie K. haar jongetje, en toen men weer in den zandput aan het graven ging, vond men zjjn lijk. De minister van Financiën heeft be paald, dat in de maand Augustus of Sep tember van dit jaar te 's-Gravenhage zal worden afgenomen het examen A voor surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, bedoeld bij de art. 1 tot en met 3 van het kon. besluit van 13 Maart 1906, en wel voor ten hoogste 15 plaatsen. De op zegel geschre ven verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 1 Juni bij het departement van Financiën zijn ingekomen. Nadere bijzonderheden beval de St. Ct. No. 81. Men schrijft uit Deventer De minister van Oorlog kwam Donder dagavond uit Zutphen, waar hij een in spectie over de gebouwen had gehouden, met zijn adjudanten te Deventer aan voor hetzelfde doel. Om deu avond wat te korten begaven de heeren zich naar de sociëteit «De Yereeniging". Een der be dienden, ziende met vreemdelingen te doen te hebben, verzocht den heeren hun namen in 't introductie-boek te doen schrijven door httu introductor. Maar zij waren niet geïntroduceerd en hadden dus geen intro ductor. Andere olficieren waren op dat oogenblik niet in de soos. Daar ziet ge neraal Staal een milicien biljart spelen een van de Z.-Exc. vergezellende officieren verzoekt den jongeling, namens den mi nister, dezen en de beide andere ollieieren te willen introduceeren. De milicien is hiertoe volgaarne bereid, schrijft de namen in en bekrachtigt de introductie van het drietal met zijn handteekening. Dat deze jeugdige milicien, zoon van den muziek directeur Jan Rijken, dit geval als een hooge eer beschouwt, spreekt vanzelf. Toestanden in Vaals. Uit Vaals schrijft men aan de Tel.: Toen de burgemeester dezer gemeente, de heer Straeter, den 16 Juli 1904 in Vaals zijn ambt aanvaardde, zeide hij in zijn antwoord op de welkomstrede van den heer Oberlehrer Hacli- stenbach «'k Weet wel, dat ik een zwaren arbeid op mij genomen heb. De heerschende toestanden, die ik zeer goed ken, in een paar dagen af te schaffen, kan men van mij niet verlangen. Toch zal ik de wetgeving achting verschaffen en wee degeen, die mij daarin tegenwerkt". De toestan den, waarvan de burgemeester sprak en die toen maals in de binnen- en buitenlandsche pers scherp veroordeeld werden, hadden betrekking op de hier iloreerende verdachte huizen. De «Volksfreund" (locaal blad aldaar) noemde Vaals de «kloake" van de nabïjliggende Duitsche stad Aken. Maar ook andere steden, bijv. Keulen, leverden hulptroepen aan het hetr van publieke vrouwen, leegloopers («Zuhiilter") en spelers. Beruchte personen uit Keulen bezaten lange jaren een hotel in het nabijgelegen Belgische plaatsje Gemmenich (Hotel aux quatre nations genaamd), dat een groot befaamd huis was, van hetwelk uit meisjeshandel, op uitgebreide schaal, naar de Belgische hoofdsteden gedreven werd. In genoemd huis vonden ook personen onderkomen, die met de Duitsche politie in conflict geraakt waren. Vaals was een uitgezocht veld voor de «werkzaamheid" al dezer in kwaden reuk staande personen, die ook als zoogenaamde «tlesschentrekkers en kwartjesvinders" optraden. Menig Akenaar hebben zij in hunne netten ge vangen, Zelfs fatsoenlijke vrouwen en meisjes werden op straat door hen op schandelijke wijze lastig gevallen. Het is onbegrijpelijk, dat de Belgische politie zulke toestanden jaien lang kon dulden. Hoezeer deze «Anstalten" bloeien, bewijzen de veelvuldige aanprijzingen in de Rijnsche dagbladen met de stereotype bijvoe ging »Discretion zugesichert". De toestanden in Gemmenich waren zoo schandelijk geworden, dat eindelijk door een bericht aan den Belgischen minister de sluiting van het «Hotel aux quatre nations" bereikt werdmaar hoeveel onheil was reeds onherstelbaar aangericht. De macht der Hollandsclie politie in deze streek schijnt nagenoeg even zoo ontoereikend te zijn als die der Belgische, waarvan hierboven sprake was. De Hollandsche wetten laten blijk baar in dit opzicht te veel speelruimtezulks toont duidelijk de provincie Limburg, die met «restaurants" en kroegen bezaaid schijnt. Twee- en-dertig gemeenten tellen op het 3e, 4e, 5e of 6e huis, zeven-en-twintig op het 7e huis een sclienklokaal. Het gevolg is, dat, ondanks de drankwet, het alcoholisme op zorgwekkende wijze woedt. De gevallen, in welke niettegen staande het niet verleenen der «vergunning", sterke dranken afgegeven worden, zijn veel talrijker, dan men bij oppervlakkige beschouwing meent. Dikwjls is het ontduiken der wet in zijne gevolgen erger, dan het niet bestaan dier wet, daar het de verfoeilijke gevolgen aan 't oog onttrekt, die daardoor gelijk een kanker voort woeden zoo ook hierVan particuliere zijde, zoo bijv. ook door de geestelijkheid, wordt veelal getracht het kwaad te keer te gaan maar hierin schijnt men tamelijk machteloos te zijn. Bur gemeester Straeter vond bij zjn intrede een Augiasstal, welks reiniging een Herculesarbeid vorderde. Naar 't schijnt, wordt het in Vaals nog erger dan 't reeds was zelfs in de kleinste landelijke plaatsjes zet zich de prostitutie vast. Kn dan de speelbanken. Ze werken als de vuur toren op de nachtvogels. «Gentlemen" van eigenaardig allooi en vrouwelijk gespuis, dat duidelijk den stempel van zijn beroep draagt, treden weder op den voorgrond. Daarbij ver stout men zich deze speelbanken als dienstbaar aan de toeneming van het vreemdelingenver keer en aan men kan 't nauwelijks gelooven de weldadigheid te doen schijnen 1Bene meer onbeschaamde gemeene huichelarij is niet denkbaar. Intusschen mag met dankbaarheid gemeld, dat het hoofd der gemeente vast besloten is, in den strijd te volharden. Maar dit zal zweet kosten. De Vaalser toestanden toch zijn het gevolg van gebrek aan achting voor de wet, een van de allerergste verschijnselen op maat schappelijk gebied. Hemeltergend woeden hier |en daar in Rusland nog de kozakkeu. De soci alistische Vorwiirts vermeldt het volgende: Il> het gouvernement Tambof hadden de boereu van een dorp, waar bittere hongersnood heerschte, de schuren van een rijken graanhandelaar geplunderd. oor eenige dagen verscheen in het dorp de wachtmeester van politie Rischof met 13 kozakken en deed vier boeren vreeselyk ranselen met nagaiken. Rischof beval, het graan dat in het dorp was, tot op den laatsten korrel aan de graanhandelaren te leveren en dat werd gedaan, zoodat ook de weinige welgestelde boeren, die aan de plundering niet hadden deelge nomen, hun ganschen graanvoorraad zagon verdwijnen. Het dorp werd aldus aau den honger prijsgegeven. Nu werd oen algemeene vergadering bijeengeroepen. De boeren ontblootten het hoofd en vielen op de knieëu. Rischof koos er 23 uit één van elke tien man en liet hen met nagaiken afrossen tot ze geen teeken van leven meer gaven. Zelf trapte hij hen en sloeg er met de blanke sabel op los. Een boer, die om genade smeekte, schoot hij door het hoofd. De kozakken be hielden de kleederen der gegeeselden. Na de executie riep Richof„Op de knieën'' en de gansche gemeen'e wierp zich neer. De kozakken wachtmeester spoorde zyn paard aan, deed het over de liggende menschen galoppeeren, terwijl Rischof en do kozakken, de razernij nabij, hun na gaiken grepen en er op insloegen tot ze van moeheid de armen niet meer konden opheffen. Ten slotte moesten de boeren nog 230 roebel betalen voor de executie en daarop trok men naar het raadhuis terug, waar bier, braudewyn en appels zouden worden geleverd. Des avonds beval Rischof acht meisjes te brengen, die daarop aan de kozakken werden overgeleverd. De herkiezing vau den Italiaanschen oud-minister Nasi die nog steeds voort vluchtig is heeft te Trapani tot groot- sehe ovaties aanleiding gegeven. De stad was in vlaggentooi, 's avonds werd geïllu mineerd, een groote feeststoet met den burgemeester aan de spits trok naar de villa van Nasi, waar de familie diep ge roerd naar buiten kwam om voor de huldigingen te danken. In Hannover is een staking en uit sluiting bij de metaalfabrieken begonnen. 1600 man staken en ruim 3000 zijn uit gesloten. Men verwacht dat heden nog 1800 man op straat zullen worden gezet. Wanneer de lockout in alle fabrieken wordt doorgezet, zullen ongeveer 7000 werklieden daardoor getroffen worden. Ook in Bruns- wijk is een staking aan een machinefabriek begonnen, die zich dreigt uit te breiden. Woensdagavond om halftwaalf heeft zich, aau den zuidvoet van den Vesuvius een nieuwe krater gevormd, die groote hoeveelheden lava uitwerpt. De lava stroomt per uur ongeveer 100 meter en had Donderdag reeds het dorp Boscotrecase bereikt, dat daarop door alle inwoners is ontruimd. Het ligt ongeveer even ver vau den top als Herculanum en de lava was sinds zijn s'ichting zoo ver zuidelijk niet geweest. De bewoners van het dorp en van de omliggende villa's vluchten naar Napels en Portici. Te Torre Annunziata (Pompeji) en Torre del Greco (Herculanum) is een paniek uitgebroken. Resina, even ten noorden van Herculanum, wordt niet onmiddellijk bedreigd. Doch een zwarte aschregen valt zelfs over Napels en ontzettende gebeurtenissen schijnen op til. De telegraaf-gcmeenschap met het ob servatorium van den Vesuvius is verbroken. De vulkaan vertoont met zijn vijf gloei ende lavstroomen det nachts een aangrij pend schouwspel. Het laatste bericht van den directeur van het Observatorium was van Donderdagnacht en behelsde, dat tengevolge van de instorting van den krater van den Vesuvius een 1 K. M. lange lava-stroom zich naar de kust bewoog. «De vulkaan werkt sterk", aldus ging het bericht voort«hij werpt voortdurend met stof geladen bollen uit, die als regen over een groote uilgestrektheid tot aan Napels neerkomen". Zion-City is niet langer in handen van Joh. Alexander Dowie, „Elia II". Dowie is afgezet en in den ban gedaan. De grond en de gebouwen van Zion-City zijn verkocht aan mr. Granger, Zion's ii- nancieel agent. Wat de toekomst van Zion-City en haar industrie mag zijn, Elia II zal er part noch deel aan hebben. Dowie is te Mexico, lydende aan een aanval van verlamming, die naar men zegt ook zijn verstand heeft aangetast. Hij had het idéé lixe, dat mr. Granger het er op toelegde om de administratie van Zion-City in handen te krijgen en zond daarom een telegram van 80ó woorden betaald uit de Zionfondsen vragende de uitsluiting van mr. Granger uit de gemeente. Vijfduizend Dowie-volgelingen vereenig- den zich voor een dag of twee in de tempels en verstootten hun „profeet". Mevrouw Dowie en haar zoon Gladstone Dowie, de „nooit gekuste", waren aan wezig en stemden in. Dowie's familio erkent, dat hij niet in staat is „business te doen in verband met zyn gezondheid, doch de meerderheid der Zionisten valt hem af op grond van zijn ongeschiktheid op commercieel gebied. Veel wordt Dowie verweten. Men zegt, dat hij de polygamie voorstond. Hij leefde buitensporig en verkwistte de inkomsten van de Zion- industrie. 't Kan zijD, dat dr. Gladstone Dowie zyn vader opvolgt als geestelijk en com mercieel hoofd van Zion-City maar dij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2