NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 159. 1906. Zaterdag 7 April 20e Jaargang. oooocoooo CHRISTELIJK- HISTORISCH C. Verhage. G. van de Putte. Buitenlandse^ Overziebt. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middeiburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. st „SCHELDE" il. Dond. 19 9,— 9,30 Vrijd. 20 9,— 10,30 Zater. 2110,11,— Zond. 2211,— 11,— Maan.2311,12,— Dins. 24 6,30 12,— Woen 25 6,1, Dond. 26 7,30 11,— Vrijd. 27 8,— 11, Zater. 28 8,30 11,— Zond. 29 8,— 11,— Maan. 3010,12, achter een datnm is hel tweede getal is IELB. BOTTEBDAK. v. Rolt. 'nss. v. Midd. 30 ,30 ,30 ,30 ,30 ,30 ,30 ,30 ,30 ,30 „30 ,30 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 geen vee ver oerd. trae—zj EREKZEK, ■J. Van Zierikzee. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 Vrijd. 6 7,30 8,- Zater. 7 7,30 3,- Zond. 8 7,30 Maan. 9 6,30 3- Dins. 10 7,— 3,- Woen 11 7,30 3, Dond. 12 6,30 3, Vrijd. 13 7,80 3) Zater. 14 7,30 3- Zond. 15 7,30 3,- Maan. 16 7,30 5,- Dips. 17 7,30 3, Woen 1» 7,30 2,30 Dond. 19 6,30 3,— Vrijd. 20 7,30 3,- Zater. 21 7,30 3- Zond. 22 3,— Maan. 23 3,- Dins. 24 3,- Ween 25 3,- Dond. 26 3,- Vrjjd. 27 3- Zater. 28 3,- Zoi d. 29 3,- Ms an. 30 8,- ier**0d|el&t ie of Spoortijd. nm. 3,23g) en 6,10c) 3,50^) 6,40. 5a) ea 4,45. 6,10c) f) en na het vertrele van iö n. Neuzen vm. 8 30 lakens, Borsselen en Borsselen en Neuzen ril tot en met 31 Aug. 4 3° 4.40 4.46 4.58 5-5 5>I5 5.18 5-23 5-32 5-38 5.50 6. 6.8 6.17 6.46 58.12 6.45 4 o u O JD O V CO CS <D «S <u a: M O .'3 m 'o Pi u O 6.55 7-4 7.22 7-57 8.10 8-37 9.29 a7-35 7.46 7-53 8.8 8.17 8.25 8.32 8-37 8.47 8-54 9-7 9.20 9.29 9.40 10.56 11.31 van Engeland 1 Ver- RoosendaalTilburg gen betaling van f 0.60 en. r] Neemt Dinsdag 8 10.3S1 2.6 6.16 8 11.281 1.25 6.3 0 11.40 3.1° 7-25 12.38 8.1° 8 12.54 4.4 8.2'i I.IO 4.2c 8.4 f IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Watersnood. Bij dhr. D'Huij in dank nog ontvangen van K. X. te Z. f 20,welke bij het Prov. Comité te Middelburg bezorgd zijn. Voor de stemming voor een lid der Staten in het district MIDDELBURG wordt door ons dringend aanbevolen de heer Voor de stemming voor een lid der Staten in het district VLISSINGEN steunen wij met aandrang de candidatuur van den heer Schietoefeningen. De Majoor, Commandant van het 2e Bat. 3e Reg. Infanterie te Middelburg, daartoe gemachtigd door Z.Exc. den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhoo ging van 's Lands Weerkracht, ook dit jaar de gelegenheid zal worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deel nemen alle op Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland, St Philipsland, Tholen en Zuid-Beveland, westwaarts van Rilland-Bath en Oud-Vossemeer wonende kaderreservisten, miliciens met onbepaald verlof, alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 30 jarigen leeftijd, niet in het leger onder de wapenen zijnde, die, ten genoege van den officier ter plaatse met de leiding belast, bij den aanvang dier oefeningen doen blijken van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schietondérricht. Die oefeningen zullen gehouden worden op dagen en uren, nader vast te stellen, en in overleg met de belanghebbenden in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus éénmaal per week. Bij genoegzame deelneming zullen dezer zijds ook pogingen in het werk worden gesteld om ook in andere gemeenten schiet oefeningen te doen houden op schietbanen die met subsidie van hetRij k zijn aangelegd. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in den vervolge bij de uitreiking van het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid dan wel van militaire bekwaamheid alleen in het bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jongelieden, die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde oefeningen had den kunnen deelnemen, zal tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvaardig heid gestelde eischen van het eventueel verkrijgen van de hiervoren bedoelde be wijzen uitsluiten. De hier genoemde bewijzen geven voor rechten bij de inlijving als milicien, hetzij om 4-maander te worden, hetzij voor keuze van wapen en garnizoen. Zij, die aan de vorenbedoelde schiet oefeningen wenschen deeltenemen,worden verzocht zich uiterlijk 20 April a.s. daartoe schriftelijk of in persoon aan te melden op het bureel van den commandeerenden offi cier (kazerne Noordstraat), met duidelijke opgave van naam, ouderdom, c. q. de reden, waaruit blijkt, dat de voorbereidende schietoefeningen zijn doorloopen en voorts het uur waarop zij aanwezig kunnen zijn op de schietbaan. De Majoor, Commandant van het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie, M. J. v. HILLE. 6 April 1906. Thans verneemt de Middelb. Courant weer dat H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden dit jaar niet in Zeeland komen, met het oog op de zware ramp die onze provincie getroffen heeft. Het was dan ook haast wel te denken dat 'teerste bericht onjuist moest zijn, ju verband met hetgeen er gepasseerd is. Wij hopen nu maar op een volgend jaar Plotseling, als een wielband die een puncture krijgt, is het Arbeidscontract in- eengezegen. Onder dit juiste, echt Kuyperiaansche beeld, verhaalt Het Handelsblad dat de behandeling van het Arbeidscontract on verwacht gestaakt is. De heeren waren er moe van. Men was aan 't laatste artikel van de Tweede Afdeeliug, het nieuwe artikel dat de Regeering bij de winkelneering-discus- sie had beloofd om poenale sanctie te geven aan de ongeoorloofde bedingen men kreeg drie stelsels tegenover elkaar tus- schen welke de commissie vau Rapporteurs een middenweg wilde zoeken men vond daarvoor zoo gauw geen tijd, verzocht uitstel en de puncture was er, het debat werd tot Mei gesehorst. Wat hebben de vrijzinnigen bij de be handeling der Drankwet gelachen om de onbeholpen wetgeving van Kuyper, den tragen gang der beraadslagingen. En nu geen klacht verneemt men. De spot met 't Drank wetsontwerp en zijne behandeling was onbillijk. Kuyper en Talma stonden toen ongeveer alleen tegen een phalanx van tegenstanders terwijl nu minister Van Raalte de bond- genooten maar voor 't oproepen heeft en de geheele rechterzijde het ontwerp Ar beidscontract sympathiek gezind is. Neen wij wenschen geen critiek op den tragen gang der behandeling. Maar wij komen op tegen dat onrechtvaardige meten met twee maten, dat afbreken en persifleeren uit politiek Wij hopen ïd Mei de heeren met nieuwe kracht aan den arbeid te zien. In de bladen was gemeld dat dr. Kuyper weldra weer 't hoofdredacteurschap van Standaard en Heraut op zich nemen gaat. Dit bericht blijkt onjuist. Als de krankheid van mej. H. S. S. Kuyper een gunstige wending neemt, hoopt dr. Kuyper naar Algiers terug te keeren, en de onderbroken reis voort te zetten. Beide berichten lazen wij in een blad dat het hardst geroepen heeft dat 't met al die berichten over dr. Kuyper in de vrijzinnige pers nu eens uit moest zijn. Wij bedoelen de Middelburger'' Net als bjj ons. In België zijn liberalen en socialisten spontaan, gelijk in 1905 ten onzent, erop uit om bij de aanstaande verkiezingen voor de Kamer en den Senaat de eleri- eale meerderheid te verdrijven allen maar om aan het Christelijk bewind een eind te maken, zonder zich er om te bekommeren wat er na de overwinning gebeuren moet. Openhartig wordt dit door Het Volle erkent. Dit blad schrijft De Belgische verkiezingsstrijd lijkt als twee druppelen water op dien welken wij hier 't vorig jaar hebben gevoerd Beu van het kleri kaal regime verlangt ieder niet-cierikaal vóór alles naar den val van de clerikale regeering. Wat er na komt interesseert de lui maar weinig, te weinig. En later: Daarom is ook onder de socialisten een on weerstaanbare drang naar omverwerping der klerikale regeering en het zal waarschijnlijk niet veel baten om dien stroom tegen te willen houden. De liberalen voelen dat weergaasch goed en nemen de laatste weken een houding aan, zóó hanig als ze in jaren niet durfden, en waar hun eenig doel is aan de regeering te komen, zon der te vragen wat ze met de regeermacht zullen doen, speculeeren ze, precies als Borgesius bij ons deed, slechts op één dingzooveel moge lijk kiezers te vangen. Net zooals zij in 1905 bij ons er een spelletje van gemaakt hebben, onder de leus „als 't Kuijper-regime er maar uit is. Wat daarna komt kan ons niet schelen". Met 't gevolg dat men een kabinet ge kregen heeft dat geen der partijen voldoet. Daar kan derhalve in België ook op gerekend worden. Hief herpvg'iSn waarschuwing aan. Wat Kuijper vo.n oê- ^ederlandsche „anti-clericalen was" is De Smet dë NaêJTr voor de Belgische. Hij er uit, en men is er. Maar wie zal in dat geval de Borgesius zijn die België aan een zoodanig'te von deling gelegd kabinet helpt Wij zijn er benieuwd naar. Na Bali Celebes. Onder leiding van overste MichielseD, den militairen com mandant van Celebes, Menado en Timor, ging deze week een afdeeling troepen naar Eurekang, een staatje in het noorden van het Westelijk schiereiland van Celebes, waar minder vriendelijke gezindheid der bevolking „meer aandacht eischte". Na een hardnekkige verdediging verliet de vijand bij nacht het sterke beuting- complex Koeto, een verdiepingsgewijze ingerichte rotostelling, vele dooden en ge wonden meenemende. Na slechting van Koeto werd tegen de bergstelling Rangas opgerukt en werd ook deze veroverd en met den grond gelijk gemaakt Het verzet in Eurekang is hier door gebroken. Ook onzerzijds werden velen gewond. Onze Oost wordt al meer een bezitting slechts ten koste van 't bloed onzer zonen te behouden. Algemeen wordt de klacht gehoord in onze groote steden dat de baldadigheid der straatjeugd zoo toeneemt. Vooral in Amsterdam moet het bar zijn. Maar ook in andere hoofdplaatsen van ons land is het niet veel heter. Dat wijst op loslating van de gezags- banden, gevolg van verslapte opvoeding en tueht in huis en schoolgevolg ook van de clineerende wijze waarop in sommige kringen over de politie gesproken wordt van de wijze waarop een deel der pers, met name, de socialistische, over „smeris sen'' spreektvan de achteruitgang in beschaving waarvan met name deze laatst genoemde, zeker om een deel harer lezers te behagen, blijk geeft. Doch ook onze christelijke kringen gaan niet vrij uit. Wanneer daar eeD jongen door een politie-agent is betrapt op een overtreding eener politie-verordering en met een be risping naar huis gezonden is, wordt hier van door menig huisvader niet die notitie genomen, welke zij verdient. Er is geen medewerking. Nu de politie geen afstraf fing op de broek jammer genoeg som wijlen mag toedienen, behoorde de huisvader den stok te hanteeren, wanneer zoontjelief het verpeuterd heeft. Wanneer Jan weet dat er thuis een pak voor hem opzit, zal hij zich wel tweemaal bedenken, alvorens de politie werk te bezorgen. Den burgemeester van Amsterdam werd dezer dagen in een gemeenteraadsvergade ring om meer politie-toezicht gevraagd. Doch hij antwoorddde„Die baldadig heid is niet de schuld van de politie; zij ligt aan de weinige middelen, die der politie ten dienste staan om de baldadig heid te straffen, dank zij onze omslachtige strafwetgeving. Kon men spoediger en beter berechten, de baldadigheid zou wel af nemen" Er zijn nog wel andere redenen te noemen maar de burgemeester van Am sterdam heeft gelijk: onze strafwetgeving is te omslachtig. In vele gevallen ware een spoedige berechting, bij voorbeeld een pak voor de broek door den politieagent op de plaats van 't misdrijf, en op de daad zelf, niet ongewenscht. Veertig jaren geleden had men met name te Zierikzee twee flinke politieagenten v. d. Have en (den) Hollander; zij waren de schrik der jongens, en zij wisten met een gepaste afstraffing, of, meestal slechts met een bedreiging met den stok het kwaad dei- straatschenderij te beteugelen. En de oudere gemeenteuaren bewaren nog altijd de heugenis dezer wakkere dienstdoeners. Zij hadden ontzag. En wanneer een dezer mannen eens in de school kwam om een kleinen misdadiger op te sporen, dan waren aÜê3 onder den indruk. En nu wife wiJ niet naar dien „beteren" tijd terug; wij zouden £0fijk 1 rediker reeds zei naar zulks niet uit Rosheid vragen. Maar was in sommige gevallen een her haling van deze onschadelijke lijfstraffen niet beter dan een proces-verbaal, waarop de jeugdige delinquent pas na maanden wordt gevonnist In ieder geval er moet meer tucht in de gezinnen komen. En de school moet meer dan ooit den knapen eerbied voor de over heid inprenten eerbied om Gods wil voor 't gezag; voor het gezag van de Koningin, van den burgemeester, maar ook van den geringsten hulpagent of nachtwaker. Zelfs de knapste staatsman blijft een menseh wiens adem in zijn neusgaten is, en op wien derhalve geen vertrouwen is te stellen. Zelfs een wereldberoemde naam en de grootst mogelijke staatsmanswijs- heid waarborgen iemand het leven niet. Von Bülow, Duitschlands machtige Rijks kanselier, zoo pas tot prins verheven, en gestegen op het toppunt van zijn roem, moest dat gisteren ervaren. In den Rijksdag te Berlijn werd de tweede lezing gehouden voorde kanselarij. De begrooting dus. Hierbij was de Rijks kanselier nauw betrokken, en, schoon nu prins Von Biilow in de laatste dagen zware koude gevat, aan influenza geleden, en zich overwerkt had, was hij tegen den raad van den geneesheer in, in den Rijks dag gekomen, omdat hij meende bij de beraadslagingen over zijn begrooting aan wezig te moeten zijn. Natuurlijk werkte de voor Duitschland eervolle uitslag van Algeciras mee. En zoo ging hij dan en hield een krachtige redevoering, waarin hij herinnerde aan het gevaar der laatste weken voor oorlogs verwikkeling en ten aanhoore der gansche wereld flink de puntjes op de i zette. Hij sprak onder meer „Wij hebben in Marokko geen directe poli tieke begeerten, maar economische belangen in een onafhankelijk Rijk, dat een toekomst heeft. Wij waren bovendien deelnemers aan een inter nationale conventie, die het beginsel van gelijke rechten bevatte, en wij hadden door een han delsverdrag het recht van behandeling op den voet der meest begunstigde natie verkregen. Daarover niet zonder onze toestemming te laten beslissen, was een quaestie, die samenhing met het aanzien van de Duitsche politiek, met de waardigheid van het Duitsche Rijk (zeer juist). „Wij wilden in Marokko zelf geen vasten voet hebben, want daarin zou eer een verzwakking dan een versterking van onze positie gelegen zijn. Wij wilden ook aan de oudere politieke of historische gerechtvaardigde aanspraken van Spanje of Frankrijk geen tegenstand bieden. Wij wilden ons evenmin in strijd wikkelen met Engeland, toen dit met 't verdrag van April 1904 een toenadering tot Frankrijk had bewerkt. Wij wilden slechts toonen, dat het Duitsche Rijk zich niet als «quantité négligeable (een die meedoet voor spek en boonenlaat behan delen, wij wilden slechts zorgen dat in een zoo gewichtig economisch gebied, aan twee wereld handelswegen gelegen, de deur voor de vrijheid van vreemde mededinging open gehouden zou worden. Het beste middel om dit doel langs vreedzamen weg te bereiken was het bijeen roepen van een nieuwe conferentie. Ons ver trouwen in de kracht, die door het bezitten van een goeden rechtsgrond ontstaat, was zoo groot, dat wij op het houden van zulk een conferentie aandrongen, hoewel wij wisten, dat die groote mogendheden zich door afzonderlijke overeen komsten met Frankrijk verbonden hadden, en een vierde zijn bondgenoot is, zoodat wij dus den eisch tot het houden der conferentie moesten doorzetten tegen de meerderheid der groote mogendheden. Doch het vertrouwen, waarover ik zooeven sprak, heeft ons niet bedrogen. „Wat nu de beoordeeling van het resultaat betreft, wil ik slechts op het volgende wijzen. Het zou van gebrek aan inzicht getuigd heb ben, zoo wij de conferentie hadden laten mis lukken op grond van ondergeschikte quaesties, zooals het aantal der voor het toezicht op de Marokkaansche staatsbank te benoemen cen soren of de vraag of een Zwitser dan wel een Hollander met het toezicht op de politie zou worden belast. Waar het op aankwam was het vinden van waarborgen voor het internationale karakter van de politie-organisatie. „Frankrijk heeft zich, met dezelfde verzoen- lijkhéid bfeld als wij, tot een loyale oplossing dier moeilijke quaeSX^d Set00"d Prins Bülow beslcferpfe "enz^ttlng alduS „De tijd van zorg en ongerustheid ligt achter ons. Ik geloof, dat wij thans met meer kalmte de toekomst kunnen te genroet zien. De con ferentie van Algeciras heeft, naar ik geloof, een resultaat opgeleverd, dat voor Duitschland even bevredigend is als voor Frankrijk, en voor alle beschaafde staten nuttig zal blijken. (Leven dige toejuiching.) Na hem spraken nog een paar afge vaardigden. En het was tijdens de af brekende rede van den sociaal democraat Bebel, lid voor Straatsburg, dat de rijks kanselier on wél werd. Hij zakte op zijn stoel herhaaldelijk naar de linkerzijde en richtte zich dan weer op. De vice-presi dent Stolberg riep in de zaal„Is doc tor Mugdan daar?'' Deze, en de geneesheer Becker, snelden, den kanselier te hulp. De vice-president verdaagde daarop de zitting voor een kwartier. Bebel had zijn redevoering gestaakt in het Huis heerschte diepe stilte. De Rijkskanselier scheen wat beter te worden en sprak met de geneesheeren en ging naar de presidentskamer. De spoedig na het ongeval in den Rijks dag aangekomen professor Renvers ver klaarde den toestand niet verontrustend en constateerde dat geen verschijnselen van verlamming of van een beroerte te bespeuren waren. Des middags kwam de Keizer met gevolg in het Rijksdaggebouw, en onderhield zich geruimen tijd met prin ses Bülow aan de deur der kamer, waarin de kanselier lag. De rijkskanselier kon te kwartier voor vieren het Rijksdaggebouw verlaten en zich naar zijn paleis begeven. Hij begaf zich te bed, sliep gedurende twee uren zeer rustig en ontwaakte in goeden wel stand. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbanlc te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens helingJ. J. B., 23 j„ winkelier en J. J. B., 34 j., herbergier, beiden Neuzen, thans te Middelburg in hechtenis, beiden tot 6 mnd. gev. straf met mindering der door gebrachte hechtenis medeplichtigheid aan diefstal: F. H., 35 j., bootsman, Wetterensrij, thans te Middel burg in hechtenis, tot 3 m. gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis vernieling: A. B., 33 j., landbouwers knecht, P. J. Ie O., 19 j. en P. de W., 31 j., werklieden, Groede, ieder tot f 5 b.s.öd.h.; mishandelingM. C. V., 20 j., zonder beroep, St. Jansteen, tot f 7 b. s. 7 d. h.en eenvoudige beleedigingW. K., 34 j., vrachtrijder, Driewegen,tot f0,50b.s. ld.h. Middelburg. Dedienstregelingderstoom- Iram Walcheren is verschenen, met' het tarief. Een enkele reis 2e klas kost van Vlis- singen (of Middelburg) naar Koudekerke 12,/2 cent; naar Biggekerke 17'/z; naarZou- telande 22'/znaar Boudewijnskerk 27'/2 naar Westkapelle en Aagtekerke 30, naar Domburg 35 cent. Retour van Middelburg (of Vlissingen) naan. Koudekerke 20 cent Biggekerke 27'/2 Zoutelande 35 Boude wijnskerk 42'/2; Westkapelle 45; Aagte kerke 45 Domburg 50 cent. Middelburg. Tot agent van politie alhier is benoemd A. de Looff te Wol- phaartsdijk. M. C.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1