NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 156. 1906. Woensdag 4 April 20e Jaargang CHRISTELIJK- verwarrim; HISTORISGH Baitenlandsch Qverzieht. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. UITGAVE DER FIRMA 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Watersnood. Ontvangen van J. de Kroo, penning meester der Jongelingsvereeniging van Veere f2, die met dank aan den heer Witkam zijn overgemaakt. Red. Onze maatschappelijke toestanden be rusten op con traets-vrijheid. Waarom dat zoo is en in onze heden- daagsche toestanden niet anders kan, be spreken wij nu niet. Intusschen erkennen ook wij, dat die onmisbare vrijheid in sommige gevallen dient te worden beperkt. Reeds ons tegen woordig privaat recht laat dittoe, doch gaat niet ver genoeg. Nieuwe toestanden zijn ontstaan, die meer regeling en be perking vereischen. Zulke beperkingen, ook voor zoover zij op het privaat recht betrekking hebben, kunnen slechts bij de wet worden aan gebracht. Zij alleen stelt den voor allen geldigen regel, na het voor en tegen wel te hebben overwogen. Thans evenwel gaat men een anderen weg op. Het is niet meer voldoende, dat contracts vrijheid beperkt worde bij de wet. De wet, zegt men, kan niet alles voorzien. Derhalve moet de rechterdezaakregelen. De rechter, ook de eerste de beste kantonrechter, pas misschien van de Aca demie gekomen, wordt tegenwoordig als de deus ex machina bij alles te hulp geroepen. Alsof die man alwetend en boven alle invloeden verheven is, wordt telkens als de wetgever zelf geen regel durft te stellen, diens tusschenkomst ingeroepen. Sterk komt dit uit bij de behandeling van het aanhangig arbeidscontract, waarbij den rechter de meest absolute bevoegdheid wordt toegekend om wijzigingen te brengen in zekere wettig aangeganeovereenkomsten. Twee personen, beiden meerderjarig, goed van verstand, onafhankelijk van ver mogen zelfs, komen overeen om iets te verrichten, en bepalen eene straf ingeval aan de verplichting niet voldaan wordt. Als nu de eene partij haar verplichting niet nakomt, en de andere partij eischt de boete, mag de rechter zeggen Die boete lijkt mij te hoog. Dat wordt door goede rechtsgeleerden en door vrijzinnige menschen verdedigd. Ja, zelfs door een blad als de Nieuwe Courant, die steeds de individueele vrij heid zegt te verdedigen. Zij haalt, om de noodzakelijkheid van die volslagen willekeur te verdedigen, dit treffend voorbeeld aan, dat een zangeres, die f 2000 honorarium ontvangt, zich ver bonden heeft zich niet bij een ander te engageeren, op straffe van f 20000. Daargelaten nu, dat zulke op zich zelf staande gevallen, waarin het jammer is dat men niet van den regel mag afwijken, volstrekt niet de onjuistheid van den regel bewijzen, wat is er nu ijselijks in die overeenkomst De zangeres was, al ware er geen f 20000 bedongen, toch verplicht haar woord te houden. Een man een man, een woord een woord, geldt toch ook voor vrouwen! Het knoeien met beginselen, het min achten der individueele vrijheid gaat inder daad ver. Iets anders is het, dat bij de uitvoering eener overeenkomst zich soms omstandig heden voordoen die partijen blijkbaar niet hebben voorzien. Voor zulke gevallen zou de weigever kunnen bepalen, dat partijen steeds het recht moeten hebben zich te beroepen op de de billijkheid, hetgeen dan als een stil zwijgende voorwaarde van zulke overeen komsten kan worden beschouwd. Werd dat bepaald, dan zou, bij verschil over de vraag of zulke omstandigheden aanwezig zijn, de rechter kunnen beslissen. Wanneer de naleving eener overeen komst eenvoudig van den wil der partij afhangt, kunnen wij ons moeilijk omstan digheden voorstellen, waarin de rechter de schadeloosstelling zou mogen vermin deren. Daarom voelen wij voor die zangeres weinig. Toch is een dergelijk geval denk baar. Stel b.v. dat de zangeres zich had verbonden aan een anderen impressario, doch, nog vóór in dienst te treden, stierf. Zouden dan haar erfgenamen geen grond hebben te zeggen de boete was wel ver beurd en terecht verbeurdmaar de onregelmatige handeling heeft feitelijk geen nadeel veroorzaaktonthef ons daar om geheel of gedeeltelijk van de boete. Ook kunnen zich gevallen voordoen, waarin een der contractanten niet genoeg zaam gerekend heeft met buitengewone, haast niet te voorziene omstandigheden, die hem, ondanks zijn goeden wil, belet hebben de overeenkomst na te leven. Ook dan ware wellicht eenige verzachting der bedongen boete toelaatbaar. Naar ons tegenwoordig recht kan dat niet, doch wij zouden er iets voor voelen, dat recht op dit punt wat leniger te maken. Doch wat tal van moderne rechtsgeleer den en wereldhervormers thans invoeren is iets geheel anders. Zij laten de menschen vrijelijk contraeteeren, maar onder voor behoud dat, als het op de naleving aan komt, een man die den titel van rechter draagt, maar die in dezen niet ter beslech ting van een rec/itsstrijd optreedt, en die geheel buiten de prakiijk des levens slaat, althans staan kan, naar volkomen willekeur bepalen mag, hoe groot de schadeloosstel ling moet zijn. Door het strafbeding had men de schadeloosstelling vooraf willen vaststellen, opdat men den rechter er kon buiten houden en de partijen van 't begin af zouden weten waaraan zich te houden. Maar dat strafbeding valt eenvoudig weg. Is evengoed, alsof men het maken van strafbedingen had verboden. Laat men dat dan liever in de wet schrijven. Dan weet men ten minste waar men aan toe is, wat recht is. Maar durft of wilt men dat niet, laat men ons dan niet, in plaats van onder de wet, stellen onder een aan niets dan aan eigen inzicht gebonden persoon, aan wien men, welstaanshalve, den naam van rechter geeft, ofschoon hij in dit geval geen rechterlijke functie vervult. Nederlander. 3 April 1906. Sommige vrijzinnigen zijn terecht ont stemd over de onbillijke en onjuiste agi tatie van socialistische zijde tegen het ontwerp Arbeidscontract. Maar de socialisten hebben op gelijke misleidende wijze geageerd tegen andere ontwerpen van het vorig Kabinet, en daar aan hebben de vrijzinnigen deels door stilzwijgen en toezien, deels door opper vlakkige gelijkgeving en rechtstreeksch verzet meegedaan. Vooral in volksvergaderingen hebben Kamerleden type-Roodhuijzen zich aan kwade, onjuiste bestrijding van op zich zelf goede wetsontwerpen schuldig gemaakt. De speetwet werd als een daad van sociale reactie voorgesteldhoewel ook thans minister Veegens haar noodzake lijkheid erkent en niemand tegen hare handhaving protesteert. De snelvuurka nonnen werden als een symbool van cle- ricaale militairisme het land rondgedragen hoewel zij vrucht waren van voordracht en maatregel van een vrijzinnigen minis ter en geen enkele minister van oorlog aan dien maatregel* had kunnen ontkomen. De ouderdomsverzekering op 65jarigen leeftijd werd als niets beteekenend voor gesteld, het moest er een op 60j arigen leeftijd zijn, terwijl men er nu genoegen mee neemt dat dit te veel geld zou kos ten. Wat heeft nu een dooie aan pensioen werd door de Roodhuijzens smalend uit geroepen, terwijl niemand der vrijzinnigen hen er op attent maakte dat het ontwerp ook de invaliditeits-verzekering gaf, waar door men kans had op veel vroegeren leef tijd te worden gepensioneerd. De Lager- onderwijswetten werden als partijwetten van het minste allooi gekarakteriseerd en j zie een vrijzinnig kabinet bestendigt ze. Terwijl de drankwet door ellenlange discussies in en een kort afdoend woord van minachting buiten de Kamer aan den lachlust werd prijsgegeven, niettegen staande ook vrijzinnige juristen haar pre zen en op dit oogenblik althans, wat de breedte der beraadslagingen aangaat, het ontwerp Arbeidscontract in zwakheid van constructie voor de Drankwet niet behoeft onder te doen. Tenminste wan neer de conclusie juist ware. Deze feiten mochten wij zeker nog wel eens in her innering brengen, ofschoon wij in de ver oordeeling van onbillijke afkamming van wetsontwerpen en maatregelen ook van dit kabinet aan socialistischen kant, met de vrijzinnige klagers van dezen tijd vol komen accoord gaan. De Volksbode van 23 Maart betreurt de opneming van het antipapistische artikel van haar medewerker ds. Six D. te Oud A. welk artikel 't ongenoegen der pers van alle richtingen heeft opgewekt. Dit ongenoegen wordt door haar gedeeld. Zij biedt zelfs haar redactioneele veront schuldiging aan over de ongewijzigde óp- neming van 't bewuste artikel. Wijl wij van 't protest nota namen, maken wij ook gaarne melding van de aangeboden verontschuldiging. Onze lezers herinneren zich het bericht ook in ons blad vermeld dat het te Rid derkerk jongst gekozen gemeenteraadslid Dubbelman, als werkman op de Electro- lechnische fabriek wegens de aanneming zijner benoeming is ontslagen, en ook dal wij öeze daad van de patroons Pot en Smit niet onvoorwaardelijk durven afkeuren. Uit mededeelingen van ds. Hagen in De Rotterdammer schijnt echter te blijken dat in 't toestaan ran verzuim genoemde directeuren niet schikkelijk en niét geheel onpartijdig zijn, en niet vrij van begin- selhaat. Ds. H. toch schrijft Het is nog geen vier jaar geleden, dat enkele arbeiders van die fabriek een paar uur verlof vroegen om de eerste steenlegging van de Geref. kerk alhier bij te wonen, hetwelk hun beslist geweigerd werd. Die eerste steenlegging was een zeer fees telijke en gewichtige gebeurtenis voor de Geref. gemeente, die twaalf jaar lang zich had moeten behelpen met een oude schuur. Geen wonder dat die leden der gemeente, waaronder enkelen die al hun vrijen tijd hadden opgeofferd voor die kerk, er begeerig naar waren om die steen legging bij te wonen. Maar het verlof werd hun pertinent geweigerd. Dit is één voorbeeld uit de vele. En dat zulk weigeren van verlof voortkomt uit beginselhaat, blijkt duidelijk hieruit, dat voor het bijwonen van allerlei wereldsche vermake lijkheden (kermis, enz.) nooit v.eriol' wordt geweigerd. Die beginselhaat komt ook duidelijk uit bij het aannemen van arbeiders. Door den heer Pot wordt aan hen dan meestal gevraagd of zij op Zondag ook willen werken, als het noodig is. En indien zulks ontkennend beantwoordt wordt, wordt de persoon in den regel niet aangenomen. Zelfs wordt tegenwoordig als een jongen zich komt aanmelden om werk., af en toe gevraagd of hij ook een Christelijke school bezocht heeft. Is dit zoo, dan is er meestal geen werk. Laatst werd aan een jongen, die zeide geen Christelijke school bezocht te hebben, geantwoord't kon toch wel, want je hebt wel zoo'n dolleerend gezicht (zelfs door beschaafde liberale patroons wordt dit woord liefst als dolleerend uitge sproken). Die beginselhaat komt ook telkens duidelijk uit in gesprekken met de arbeiders. Als een arbqider, die in de politiek meeleeft en meewerkt, eenige kwestie krijgt met z'n liberalen patroon, wordt hem dadelijk gezegd, dat hij maar naar Ds. Hagen of mijnheer Groenink (onze am bachtsheer, die zich beslist voorstander toont van de Christelijke actie) moet gaandat die hem maar te eten moeten geven. Dus nog eens geachte redactie, al is het bij dit ontslag niet beslist uitgesproken dat het uit beginselhaat geschiedde, bij de inwoners van Ridderkerk en Slikkerveer (zelfs bij de liberale j arbeiders) js dit wel degelijk de overtuiging. Nog eens, wij kiezen in deze moeilijke quaestie, bij eenzijdige toelichting, geen partij. Doch waar blijven deze patroons nu met de logenstraffing der feiten, de ver melding waarvan door den beschuldiger wordt gedekt met zijn naam Het laatste woord zal toch nog wel niet gesproken zijn, waar het lot en de toe komst van een werkmansgezin er aan hangt Dat zou verschrikkelijk zijn Wat al klachten gaan er dezer dagen weder in tal van huisgezinnen op over het a in dienst" gaan van menig huisgenoot. Klachten niet alleen in anti-militaris tische kringen, die bedoelen we niet, want die zijn er onder ons niet zooveel, maar ook in onze eigen kringen. De offers door het „dienst doen" van zoon of broeder zijn niet zelden zwaar te dragen en wettigen menigmaal den opstijgenden klaagtoon. Maar het offer, nu gelukkig zonder uit zondering door al onze burgers, zonder onderscheid te brengen, moet toch die begrijpelijke klacht temperen. Wat zoudt gij doen, heeft mr. Lohman onlangs terecht gevraagd, indien een moor denaar in uwe woning kwam, om uw moeder, of broeder of zuster te vermoorden? Zoudt ge dan kalm toezien en de hulp der politie niet inroepen Welnu in Nederland is de legerdienst niet anders dan uitgebreide politiedienst. Waar onze vrijheid gevaar loopt, waar wij met geweld bedreigd worden, daar is het aangorden der wapenen tot zelfver dediging niets dan plichtbetrachting. En evenzeer is „dienstdoen" tot voorbereiding plichtsbetrachting. Een christen kan evenmin militairist als anti-militairist zijn. De oorlog op zich zelf is hem een gruwel, maar hij acht zich verplicht zichzelf en de zijnen, ten allen tijde te kunnen verdedigen tegen onrecht matige aanvallen. Ieder verstandig mensch bereidt zich voor tot de taak die hem wacht, en gaat geen politie afschaffen omdat er in lang geen misdaad voorkwam of geen brand- blusehmindelen verkoopen omdat brand zoo zeldzaam is. Een revolutie in zakformaat. San Marino, het staatje dat met het bloote oog nauwelijks te ontwaren is, heeft zich de goed koope weelde veroorloofd van een soort revolutie. Het bestuur in dit miniatuur-rijk is sedert onheugelijke tijden niet veel meer geweest dan een vreed zame oligarchie. De inwoners betaalden geen belasting, en wanneer ze ziek werden, verpleegde de staat hen liefderijk. De landsbevolking werd beschermd jdoor zes gendarmes, vier-en-twintig gardes en een militie, die geen sterflijk oog nog ooit heeft zien opkomen, maar die desalniette-- min zich verheugt in 't onaangevochten bezit van vier jichtige kanonnen. Te midden van dit vreedzame volk verscheen plotseling, gelijk een vinnige bliksemstraal de „Titano", een halfmaandelijks dagblad (o contradictio in terminis) en onmiddellijk ontdekten de inboorlingen, dat zij zich als iedere andere staat met 'n beetje zelf respect behoorden te plukharen. Dies scheidden zij zich stante pede in sociaal-democraten en conservatieven, en gingen elkaar te lijf. Nu hebben de sociaal-demoeraten het pleit gewonnen, en zal de grondwet herzien moeten worden. En ze krijgen een parlement. Hebben die weinige Italianen zich wel afgevraagd, of een heusch parlement, een genoegzame schadeloosstelling is voor de onmeetbare ellende, die er vast zit aan het gewurm aan een grondwet {Telegraaf.) Rusland. Tqsschen gezag en vrijheid komt het nog niet tot den vrede. Onderstaande berichten bewijzen het. In een school te Moskau werd 31 Maart een bom geworpen in het lokaal voor 't onderwijs in de kunstgeschiedenis. Tal van kunstvoorwerpen werden vernield. Dienzelfden dag werd in Bjelostok een bom geworpen in het hoofdbureau van de gendarmerie. Resultaatéén gendarme gedood en twee gewond. Te Verditsjef in het gouvernement Iviëf drongen twintig dieven binnen bij een daar woonachtigen rijken aannemer. Zij maakten zich meester van 300 roebels in geld en tal van diamanten on sieraden. De brutale diefstal geschiedde in den nacht van 30 op 31 Maart. Te Lomsja was hjt dien 31en eens de politie, die een huis binnendrong. In de woning van een schoenmaker werden door de politiemannen 51 personen gevangen genomen, die deel uitmaakten van een geheime vereeniging en die waren samen gekomen om een vergadering te houden. Zij allen werden gevankelijk weggebracht. Ook te Riga had de politie succes met een overval. Zij had vernomen, dat een plan was gesmeed om de kas van de Rus sisch Oostzeeswagon-fabriek te plunderen, en wel op een tijdstip, dat ter uitbetaling van het werkvolk een som van over de 100,000 roebel zou klaarliggen. Eenmaal van dit snoode aoornemen verwittigd, nam de politie haar maatregelen en legde zich in hinderlaag. Eindelijk bemerkte een po litieagent die op den loer lag, twee ver dacht optredende lieden, die om de fabriek zwierven. Een dier twee werd door den agent gegrepen de ander wist te ontko men, ofschoon hem nog een aanta' kogels werd achterna gezonden. De in hechtenis genomen man bleek op zijn persoon een revolver met 22 ko gels te dragen. Hjj bekende, deel uitte maken van de bende, die den diefstal had beraamd. Op zijn aanwijzingen werd in den nacht van 31 Maart op 1 April het hoofd der bende gepakt. Mede in Riga is door de politie een depót van opruiende brochures en strooi- billetten ontdekt. In verband daarmee zijn vier personen in hechtenis genomen. Een dergelijke ontdekking werd gedaan door de politie te Moskau, waar een ge heime drukkerij met daaraan verbonden fotografische inrichting werd aan het licht gebracht. Behalve boeken en brochures werden in de woning nog drie bommen aangetroffen. In dezelfde stad vond de politie in het huis van zekeren Kornanof 700 stuks scherpe patronen, verder kruit en gereed schappen voor de vervaardiging van kogels. Men schrijft ons uit Middelburg: Een leuke April-grap werd hier eergis teren, 1 April, uitgevoerd. Men moet weten .dat de stoomtram W alcheren dezer dagen geregeld proefritten maakt. Zaterdag ont vingen tientallen van onze ingezetenen, die niet als vijanden van uitspanning, ook niet van Zondagsuitspanning te boek staan, per pout een gedrukte uitnoodiging om Zondagmiddag deel te nemen - aan een proefrit naar Domburg. De uitnoodiging was geteekend Het Bestuur. Op het aan gegeven uur trokken een aantal hunner naar de Loskaai, maar om te „gaan voor niks". Ze moesten ervaren dat het 1 April was Vlissingen. Zaterdag miste een mili cien in het garnizoen alhier, K. genaamd, zijn horloge. Hij rapporteerde dit aan den sergeant van de week en er werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld, dat even wel geen resultaat opleverde. De milicien heeft hierna van het gebeurde kennis ge geven aan de politie, die er in slaagde het horloge op te sporen bij een goudsmid hier ter stede. Als verdacht van dezen diefstal is een korporaal in arrest gesteld. VI. Crt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1