SAJET Aanbestedingen. Afloop ïerkooplngen enz. lAdverlentiën. een Dienstbode of Dagmeid, rr~vw7r-Ki Vrijdag 30 Maart 1906, mTrinös Qionkeis Co., ÜMelbuig Zoolleder-afval te koop. 1009 Staalpillen Dpeiihitre Verkoophig Een Woonhuis en Erf Een Woonhuis en Erf KAAltS-LANTAARNS deeld ^usse^orP Ier dood veroor- Drie regimenten van het garnizoen Marktberichten. Uit de Tweede Kamer. Middelburg. Gisteren werd publiek geveild het Buitenverblijf „Westpark" aan den Veerschen Singel alhier, door Notaris Strnve. Alles werd in perceelen verkocht als volgtlo en 2o 4 A. en 14 c.A. bouwterrein voor f 1390 aan den heer L. Pieterse. 3o5o en 7o zijnde het Heerenhuis met 6 A. 36 c.A. bouw terrein voor f 2635 aan dhr. H. Jansen. 6o 2 A. 30 c.A. bouwterrein aldaar ver kocht voor f 681 aan dhr. A. Pluijmers. Koopers allen te Middelburg. Onkosten 8%. Mevrouw VAN DER WART, Oost- siugel, Goes, vraagt tegen Mei loon f 90, een Wegens ziekte direct een nette '^stbode of ftoodfrtiSp g e v r a a g-d, Mejuffr. HUBREGTSE, drogistW* Met Mei een Hantlknecht gevraagd, bij F. BRASSER, Koude- kerke. H.H. ARCHITECTEN En BOUWOHDERMEttERS Damn verbihdihg wet de m/zuiDtioLmriD5criE STCmSTEEMFflBRIEK TE R'JSWUK.CDIZm Van het Walchersch Ochtendvoeder weet men wat men voedert, het geeft ge zonde dieren en overvloedige eierenpro- duetie. Behalve bij de bekende verkoopers ook te bekomen bij J. A. Brand, Oostkapelle, M. Verhulst, St. Laurens, O. Hollebrandse, Vrouwepolder en Nijpjes, Veersehe Weg, Middelburg. OP DINSDAG 3 APRIL 1906, des avonds te 8 uur te Goes, in het koffiehuis „De Prins van Oranje", ten overstaan van den Not®. JOH. PILAAR, fi. voor Mejuffr. Weduwe Frenks Kuijper, van in de gemeente Goesaan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, wijk D nr. 61, groot 68 Centiaren. Verhuurd aau H. L. Fbenks voor f 1.50 per week. B. voor dhr. M. Everse, van in de gemeente Goes, aan de Nieuw- straat, wijk D nr. 158, groot 1 Are 18 Centiaren. Op gebruik 1 Juni aanst. Laatstgenoemd Huis is te bezichtigen des Zaterdags, Door KFRKV. en NOT. der Ned. Herv. Gemeente te Koudekeike wordt aan belangheb benden bekend gemaakt, dat de Rek. en Verantwoording der Kerk dienst jaar 1905 met bijlage, Rek. en Verantwoording Lokaal op 't Zand benevens de gewijzigde begrooting dier Kerk dienstjaar 1S06 en het Kohier van den Hoofd. Omslag dier Kerk over 1906 ter visie zullen liggen in de Con sistoriekamer op 't dorp vanaf Maandag 26 Maart tot Zaterdag 31 Maart, tel kens van 9 tot 4 uren. Al deze stukken zullen ter visie lig gen in de Consistoriekamer van het E vang. lokaal op 't Zand op 2, 3 en 4 April, des namiddags van l tot 3 uren. Aanmerkingen kunnen tot 3 April schriftelijk worden ingediend bjj den Pres.-Kerkv. P. DE WITTE Cz. Openbare Verkooping. L. Woutersen te 's-Gravenpolder verkoopen: 120000 kilo of 2000 baggen MANGELS, 7000 kilo WEIHOOI, 1000 droge MUSTERD en eene partij prachtige VARKENS. Indien gij Patentstijfsel koopt let er dan op dat men U geeft r ÜBXIM'S PATENTSTIJFSEL C Het is de beste. Koog a/d Zaan. 13 JACOB JDUIJVI8. is de voordeeligste en de beste van alle be staande soorten. Iedere Abut is voorzien van bovenstaand ge deponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij M. H. BOASSON ZONEN, Middelburg. Lange Noordstraat C 19. Koopen en verkoopen Effecten en ver zilveren Coupons op de meest voor- deelige voorwaarden. Nemen gelden a deposito rentevergoeding 3 tot 3'/2 Wisselen vreemd bankpapier en muntspeciën. 40 K.G. (kop en klauwen). Jaargang 6—13 van het Homoepa- tisch Maandblad. NOG EEN GROOTE COLLECTIE Rijtuig- en Handkar- en een groote partij FAMILIESCHALEN om zonder gewicht te wegen. Voorts; Asphaltdakpapier, Netwerk, Prikkeldraad en gewoon Draad, Kram men, Spijkers, enz. enz. De Apotheek VIERSEN Co., Oosterstraat, Groningenlevert (PILULAE BLAUDIL) a f 1,franco per post f 1,15. Men lette op nauwkeurig adres, billijken prijs, duurzaamheid en gegarandeerde kwaliteit. Tevens verkrijgbaar bij den heer Hugo Wil- lemsen te Middelburg, Lange Delft. 5 naar en waar woord ■naa^i i aankwam. Alvorens zich aan boord van de gereed liggende provinciale stoomboot Wester-Schelde" te begeven, werd onder geleide van den burgemeester van Kloos- terzande een bezoek gebracht aan den door gebroken zeedijk, waarvan aldaar bijna liet drievierde gedeelte is weggespoeld, over een lengte van een uur gaans. Toen H. M. om 5 uur aan boord ging, dankte zij den burgemeester hartelijk voor de verstrekte inlichtingen. In 20 minuten werd naar Hansweert ge stoomd. Daar stond de geheele dijk zwart van menschen. Burgemeester Dominicus van Kruiningen, was op de pontonbrug ter opwachting aanwezig. Na aan H. M. te zijn voorgesteld door jhr. de Casembroot, sprak de burgemeester eenige woorden van wel kom, en geleidde vervolgens het hooge gezelschap naar het gereed staande hof- rytuig, waarvan de kap was neergelaten. Trots den heer«chenden sneeuwstorm moest het rijtuig opengelegd, waardoor ieder H. M. kon zien en toejuichen. Aardig was het te zien hoe een massa fietsers, sneeuw en wind trotseerende, het rijtuig volgden om de Koningin aan Vlake nogmaals te kunnen zien. En als ze daar aangekomen, begroet wordt door den Burgemeester van Schore, gaat er ook onder de daar vergaderde menigte een gejuich op, totdat ze in het station gaat om daar de komst van den expres at te wachten, die eenige oogen- blikken later dan ook voor 't perron stil houdt. Herhaalde malen vertoonen de vorste lijke bezoekers zich aan de ramen van den koninklijken salonwagen, toegejuicht door de van heinde en ver toegestroomde menschen die in het door den sneeuw storm hen aangetrokken wit pak een fan- taschtisch gezicht leverde. Te ongeveer 5.45 uur te Hansweert aangekomen, vertrokken H. M- en Z.K.H. te 6 uur naar Vlake. Hier namen de hooge bezoekers afscheid van jhr. de Casembroot, wien zij dank zeg den voor geleide en voorlichting. Aan alle stations waar het Koninklijk rijtuig passeerde, was veel belangstelling. Te Rotterdam werd het salonrijtuig aan gehaakt aan den gewonen trein, die te 8,58 het Koninklijk Paar behouden en wel te ,'s-Gravenhage terug bracht. n? schiindoodè vrouw te Tricht is 5 dagen na de vergissing der huisge- nooten en na de opheldering van den arts, nu toch overleden. Rembrandt-feesten. Nu de Rembrandt- feesten in aantocht zijn, en allerwege hulde zal gebracht worden aan de nagedachte nis van den grooten meester, verschijnen tal van werken, het een al kostbaarder dan het andere, waarin het leven en wer ken van den kunstenaar wordt geschetst en door illustraties toegelicht. Maar popu lair, in den vollen zin des woords kunnen deze werken niet genoemd worden. De meeste zijn daarvoor te kostbaar. Thans evenwel is bij den uitgever G. F. Callen- bach te Nijkerk een werkje ter perse dat den naam „populair geschrift" ten volle verdient. Niet slechts is 't boekje, dat veel wetenswaardigs omtrent Rembrandt vermeldt, bevattelijk geschreven, waar door het zelfs voor uitdeelingen onder de oudste leerlingen onzer scholen kan die nen, maar ook wordt 't keurig uitgevoerd en zeer goedkoop. Ruim '20 illustraties zal het bevatten, en toch zal de prijs slechts 20 cent per exemplaar zijn. Bij getallen zelfs belangrijk minder. Bij 500 ex. b. v. slechts fO.10. Wij hebben ge meend op deze weinig kostbare, maar toch kostelijke uitgave nu reeds de aan dacht te moeten vestigen van feestcom missies, hoofden van scholen, besturen van vereenigingen enz. Boekjes als deze verdienen ruime verspreiding. De heer Dekin Dura, hoofdingenieur bij den prov. waterstaat van Qverijsel, heeft bij Ged. Staten zijn ontslag als zoo danig ingediend tegelijk heeft zijn zoon, die benoemd was tot ingenieur bij dien waterstaat, voor die benoeming bedankt. De oude heer D. D. motiveert een en ander met de klacht dat slechts 3 van de 7 leden van dat gedep. college zijn zoon hebben gestemd, n.l. de heeren Van Dedem, Jan- nink en v. Laer, terwijl 3 (Wickerlink, v. Voorst en Essink) zich van stemming had den onthouden, en de commissaris, de heer Lycklama, tegen had gestemd, wijl hij niet kon goedkeuren dat vader en zoon in vasten provincialen dienst werkzaam waren, een meening waarop de heer D. D. na een gesprek met genoemden heer commissaris niet had gerekend. ,^ar\ Yon Siemens, het oudste hoofd der electriciteits-firma Siemens en Halske, is te Mentone overleden. In Gotha heeft het gisternacht 10 graden gevroren. Er viel veel sneeuw. Uok uit andere plaatsen, o. a. uit Lubeck, wordt sneeuwval gerapporteerd. Nabij Kanton is gisteren een sloom- sloep van de Standard Oil Company door zeeroovers overmand en geheel uitge plunderd Zij maakten zich meester van Vier Winchesterge weren met duizend pa ronen. De Amerikaansche kanonneer boot Callao is naar de plaats vertrokken. De gebroeders Bloemens en vrouw Bloemens, de Nederlanders van geboorte, die te Glad bach den oud-officier Roos vermoord hebben, zijn alle drie door de te Moskau zijn aan het muiten geslagen. Ook te' Sebastopol zijn de matrozen zeer roerig. Ze worden met 12 kanonnen voor hunne kazerne in bedwang gehouden. AXEL, 24 Maart 1906. Oude Tarwe f 10.a f 0,Nieuwe Tarwe f8,75 a f9.25; Rogge f7.75 a f8,25 Nieuwe Wintergerst f 8,25 a f8,75 Zomergerst f0,a f0,Haver f7,50 a f8,Kookerwten f 9,50 a flO. Voererwten f0,a f 0,Paardeboonen f8.f8,50; Lijnzaad f0,a f0, Koolzaad f 0,a i 0,Aardappelen f 14,0 a f4,5.0 Alles per 100 K.G. Maandag 26 Maart. Goes, schoonmaak Gasthuis. Biljetten bij dhr. Risch vóór 2 uur met opschrift „Besteding Gasthuis". Aanwijzing Donder dag 2 uur. En levering gewoon tarwebrood en melkbrood, rund-, kalfs- en versch inlandsch varkensvleesch 2e kwartaal. Bil jetten 2 uur bij dhr. Risch met opschrift. Dinsdag 27 Maart. Goes, door het Burgerlijk Armbestuur levering gewoon tarwebrood, rund-, kalfs- en versch inlandsch varkensvleesch 2e kwartaal. Biljetten vóór 4 uur bij dhr. A. Dekker Jz. met opschrift „Besteding Burgerlijk Armbestuur". Het ging in de Kamer nog altijd over de amendementen reeds gisteren vermeld. Na langdurig debat bleek hier ten opzichte van het amendement-Malefijt, strekkende om te bepalen, dat bij arbeidsovereenkomsten tusschen landbouwers, veehouders en tuin bouwers de vaststelling van den vorm der uitbetaling ook mondeling kan geschieden, de Minister van Justitie inderdaad een red dende engel. Z.Exc. had volgens zijn toe zegging van gisteren naar een oplossing gezocht voor de bezwaren van het amen dement en die ook gevonden. Zooals de lezer weten kan had dhr. Ter Laan gewild de mondelinge overeenkomst toe te laten voor een korteren termijn dan 3 maanden. Indien bij overeenkomst of bij reglement geen bepaald loon is vastgesteld, heeft de arbeider aanspraak op zoodanig loon, als „f '«"•o.ydesasg mocht ziin aange wezen, of, bij gebreke daarvan, op zoodamg loon, als ten tijde van het sluiten der over eenkomst voor arbeid als de bedongene, ter plaatse waar die moet worden verricht, gebruikelijk was. Indien geen gebruik be staat, wordt het loon naar de omstandig heden in billijkheid bepaald. De heer Tak brengt de redactie van zijn amendement in overeenstemming met het gewijzigde regeeringsartikel. De commissie beveelt het amendement-Tak aan. Het is werke lijk „billijk". Toch moet men bedenken, zegt dhr. Drucker, dat het artikel slechts voorziet in het geval, dat geen loon bij overeenkomst is bedongen. Er zou anders licht misverstand kunnen ontstaan. Met het amendement-Tak kan minister Yan Raalte niet meegaan. Z. Exc. ziet evenals dhr. v. Idsinga een tegenstrijdigheid tus schen dat amendement en de redactie van het gewijzigd regeeringsartikel. De Kamer was Woensdag blijven steken ia de behandeling van het artikel, waarin voorzien wordt in het geval, dat hel loon, hetzij geheel of gedeeltelijk, is vastgesteld in andere bestanddeelen dan die volgens de wet geoorloofd zijn. Indien n.l. een overeenkomst of contract is aangegaan van een wekelijksch loon van 10 gulden en twee llesschen wijn het voorbeeld is van dhr. Heemskerk maar de llesschen wijn zijn niet geoorloofd, dus vervalt de geheele loonsafspraak. En dan krijgt men daarvoor in de plaats het gebruikelijke loon, maar een derde deel daarbij, voor zoover het in geld bestaat. Dit laatste dient er bij. Stel het loon bestond uit zekere som en den kost, dau kan men moeilijk een derde van de kost meer geven. Men kan bezwaarlijk meer eten dan men op kan. Dit is nu een voudig genoeg, maar zeer moeilijk in een wetsartikel te zetten, zoodat de redactie elk Kamerlid bevredigt. De juristen luis terden ten minste scherp toe. Na lang durig debat vroeg dhr. v. d. Velde schor sing, der beraadslaging, en alzoo aanhou ding van het artikel, doch de verdaging wordt verworpen. En toen begon het spelletje opnieuw. Die twee flessehen wijn kwamen weer op de proppen. Hoe moet het daarmee, vroeg dhr. v. Wassenaar, als naar het voorschrift van het artikel het gebruikelijke loon zou moeten worden uitgekeerd, ter vervanging van het bedon gen loon. Die flessehen zijn wellicht al lang leeggedronken. De bedoeling van het artikel is wel goed, maar de redactie deugt niet. En dhr. v. d. Velde blijft er bij, dat de straf van een derde loonsver- hooging onbillijk is. Stel dan wijziging voor, zegt de Voorzitter. Dat gaat bezwaar lijk in zoo'u korten tijd zegt dhr. v.d. Velde. Zoo'n amendement mag wel goed over wogen worden. Welnu, zegt dhr. Drucker, laten we dau dhr. v. d. Velde alsnog daar toe de gelegenheid geven. Wordt het tijdig ingediend, dan is voorafgaand overleg mogelijk. Dit was het slot van de vergadering van Woensdag, eene vergadering, waarin men veel had gewikt en gewogen, maar waarin men ten slotte weinig was gevor derd. Het vroeger besproken artikel, be palende wat geldig zal zijn, indien bij de overeenkomst geen bepaald loon is aan- gegaan, werd zelfs tot Donderdag aange houden. De heer Tak was toen (Don derdag) zoo verstandig, zijn daarop inge diend amendement in te trekken. Zonder hoofdelijke stenuning ging toen het ge wijzigd regeeringsreglement door. Volgde het aangehouden artikel van de «verboden loonvormen". Dhr. v.d. Velde had nu een amendement klaar. Wilde de Minister als boete of schadevergoeding in zulk een geval van ongeoorloofde loon- vaststelling het loon met '/s verhoogen, voor zoover dit n.l. bestaat in geld, dhr. v. d. Velde wilde het gedeelte, dat in strijd met de wet was vastgesteld, bepa len op het dubbele van het bedrag. Een tussehenweg werd gezocht.' Zware dis cussie daarover natuurlijk. En als gevolg- weer een andere voorstelling en idee van dhr. v. Doorn. Ook eGn sub-amendement van dhr. Regout, Limburg en Troelstra. Ze wilden de boete slechts op 5 maal het ongeoorloofde loonbedrag. De vergoeding of de boete zeggen de heeren, moet groo- ter zijn dan het dubbele van het te weinig genotene. Maar 5 maal is wellicht te groot. Daarom wil hun sub-amendement het maximum beperken tot een derde van het geheele loon. Dhr. v. Idsinga gevoelde even als dhr. v. Doorn neiging, om het zonder boete te doen. Dhr. Nolens wilde ten opzichte van dit «cardinale punt" slechts matige boete. Dhr. Okma vindt,, dat de heeren Regout e. s. de zaak «te moöffi willen maken. De opgelegde boete van 5 maal het bedrag is alles behalve rechtvaardig. Dhr. Lim burg daarentegen verdedigd het amende ment met klem. En ten slotte wijzigen de heeren Re gout c. s. hun sub-amendement nog eenigs- zins. Na heel wat discussie wordt het aangenomen met 44 tegen 23 stemmen, nadat een amendement v. Idsinga om het «ongeoorloofd bestanddeel van het loon eenvoudig na taxatie in geld terug te geven, dus geen boete, was verworpen. Daarna werd het geheele amendement v. d. Velde met 68 tegen 5 stemmen aan genomen. Het uitstel aan dhr. v. d. Velde Woensdag gegeven, had derhalve goed resultaat. Toch vond deze, en zijne mede voorstellers vonden dit ook, dat het sub amendement hun oorspronkelijk amende ment zoo zeer verminkt had, dat zij best deden het in den steek te laten. Het eind van de geheele discussie is, dat het loon, voor zoover het in ongeoorloofde bestand deelen werd va9igesi.Jd, dit loongedeelte zal worden gewaardeerd op een bedrag in geld en zal worden geacht vit». te zijn op het vijfvoud van dit bed rag,'den dien verstande, dat dit vastgestelde loon in zijn geheel het gebruikelijke loon met meer dan een derde niet mag te boven gaan. Het ging Vrijdag over de „gedwongen winkelnering". Reeds Donderdag was met de bespreking daarover een aanvang ge maakt. Ongeoorloofd en nietig wordt ver klaard elk beding tusschen werkgever of zijn plaatsvervanger en den arbeider, waarbij deze zich verbindt geheel of ge deeltelijk 't loon of zijn overige inkomsten op een bepaalde wijze te besteden, of wel ook zijn benoodigdheden op een bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon te koopen. Zeker een goed voorschrift, al is ook de zoogenaamde gedwongen winkelnering hier te lande aan het afnemen. Theoretisch in orde, maar in de practijk Al is de arbeider feitelijk door dit artikel niet gebonden, maar kan hij koopen waar hij wil, toch zal hij in de meeste gevallen zich aan de over eenkomst niet durven onttrekken. Daarom stelde dhr. Troelstra voor om, bijaldien er gedwongen winkelnering had plaats gehad, den werkgever te straffen met 3 maal terug- te betalen het bedrag door den arbeider in gedwongen winkelnering gekocht, om het even of het gekochte betaald was of niet. Zoo iets dergelijks als door hem was voor gesteld en ook door de Kamer aangenomen bij 't artikel over de ongeoorloofde loonen. Te meer nog was die „boete" gewenscht, omdat gewoonlijk de arbeider die „gedwon gen winkelnering" noodgedwongen aan vaardt. Alleen er was geen grens aangege ven. Alles wat in gedwongen winkelnering gekocht was zou 5 maal moeten worden vergoed. Dat was te kras, naar de Kamer meende. En zonder het voorgestelde amen dement te verbeteren, kwam het in stem ming en viel. Met 54 tegen 10 stemmen werd het verworpen. Gelukkiger was de heer Schaper met zijn amendement, strekkende om het beding, dat de werkgever zich verbindt, de grond stoffen, voor zijn arbeid benoodigd, bij den werkgever zeiven te koopen, eenvoudig uit het artikel te schrappen. Hel is geheel overbodig zoo iets in de wet te bepalen, zegt dhr. Schaper. Het is een van zelfsheid, dat de arbeider bij den werkgever de grondstoffen zal koopen, indien hij ten min3te goede waar geeft en goedkoop is. Het amendement werd door de meerderheid der commissie ge steund. De Kamer nam het aan met 36 tegen 28 stemmen. Nu over den zoogenaamden «contraetu- eelen spaardwang" van minderjarige ar beiders. Volgens het voorschrift kan worden overeengekomen, dat een gedeelte van het verdiende loon wij spreken van min derjarige arbeiders door den werkge ver zal worden belegd in de rijkspost spaarbank, met dien verstande, dat het eerst kan opgevorderd worden, zooals het het later door overneming van een amen dement-Schokking werd gewijzigd, wan- meer de arbeiker zekeren leeftijd (niet hoogere dan 21 jaren te stellen)'heeft be reikt of meerderjarig wordt, b. v. door huwelijk. De heeren Nolting en v. d. Zwaag wil den die bepaling uit het artikel lichten. Zij verdedigden hun voorstel met (e wijzen op de vrijheid der ouders ten opzichte van de kinderen. De ouders zijn capabel ge noeg om te zorgen voor de belangen van hun kroost. Doeh dit artikel, zoo merkte o. a. dhr. Schokking op, had eenvoudig de strekking, om de minderjarige kinderen te beseher men tegen de baatzucht der ouders. Het amendement Nolting-v. d. Zwaag werd echter verworpen met 58 tegen 6 stemmen. En door een amendement van dhr. v. Wijn bergen werd er voor gezorgd, dat de min derjarige arbeider, indien hij beslist zijn opgespaarde penningen zou behoeven b.v. om kleeren, of het noodige te koopen, daarvan in het bezit kan komen. In zulk een bijzonder geval zal de kantonrechter op verzoek der ouders en na den minder jarige en den werkgever gehoord te hebban, machtiging kunnen verleenen, tot het be komen van het overgespaarde geld. Het zal ook mogelijk worden amen dement Jannink de spaarpenningen be halve in de rijkspostspaarbank ook in een ander spaarfonds te doen beleggen. Het geheele regeeringsartikel wordt daarop in zijn geheel aangenomen. Dins dag voortzetting. WILT GU GOED EH GOED KOOP BOUWEH, 5TELT U De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes zullen des voormiddags om 10 uur, op de hof stede „Zwake", bewoond door den heer è*e<rprryYvyvyvvmrf*rrrrrrrrrf% 9 'WttÊÊs* Mew lette op het handelsmerk waarvan iedere knot voorzien is. Alsmede: Geheel ongeschonden. Adres ADRIAANSE, Hoogstraat, Mid delburg. Alles aan uiterst lage prijzen, bij L. DE BRIJIJNE, Dam, Midd'b. Voor Bloedarmoede, Bloekzucht, Zwakte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3