RECLAMES. Na regen komt zonneschijn. Na de ziekte de gezondheid. e r k i e u tv s. Schoolnieuws Gemengde Berichten. warmbloedige minder, waarom het aan- fokken daarvan jaar op jaar afneemt. Uit de rijkssubsidie werden uitgekeerd premiën en bewarings-premiën voor dek hengsten f 7950, kleine premiën voor dek hengsten boven de 7 jaar f 1600, aanhou- dingsbijdragen voor hengsten beneden 2'/2 jaar f2400, voor veulens f1440 en voor een en tweejarige merries f 4400, samen alzoo f17,790. Naarmate de waarde der paarden is toegenomen is ook de verzerging beter ge- worden. Hier en daar laat de verzorging 1 der fokdieren nog wel te wenschen over, maar daarin is, evenals in die der jonge paarden, jaar op jaar groote vooruitgang waar te nemen, zoowel wat het mannelijk als vrouwelijk fok-materiaal betreft. In Zeeuwsch-Vlaanderen is die voor- 1 uitgang zeer groot, dan volgen WalehereD, Schouwen en Duivelaud, St. Philipsland en Tholen. Alleen in het zuid-westelijk deel van Zuid-Beveland is de vooruitgang niet noemenswaardig. Overigens gaven de keuringen nog aan- I leiding tot de volgende opmerkingen. Vele eenjarige merries waren nog te licht in de beenen bij eenjarige hengsten kwam dit gebrek minder voor, terwijl I onder de tweejarige hengsten zeer goede exemplaren voorkwamen. Het aantal beengebreken, spat, hazen- hak, enz.die zieb vroeger voordeden in Zeeuwsch-Vlaanderen westelijk deel is aanzienlijk verminderd. De hoefverpleging liet in 't algemeen nog veel te wenschen over, evenzeer als het voorbrengen, dat alleen te Axel en Hulst aan matig gestelde eischen voldeed, in Zierikzee, St.-Philipsland en Kruiningen bepaald slecht. In Zierikzee en Tholen doet zich de terugslag gevoelen van de vroegere fokkerij, zoodat voor de koud- bloedigen in de eerste geslachten nog veel teleurstelling te wachten is. Een gevolg van een betere verzorging der paarden is, dat de handel ib jonge paarden gedurende het geheele jaar zeer levendig was. Veulens van het Zeeuwsch-Belgiseh trekpaard werden opgekocht door Bel gische kooplieden, die daarvoor naar qua- liteit prijzen besteedden van 500 francs en meer. Deze veulens voltooien in België hunne opvoeding en gaan dan als afstam melingen van het Belgisch trekpaard naar Duitschland. De Duitsche kooplieden koopen door gaans achttienmaanders en twenters tegen prijzen van 800 tot 1200 francs voor de beste. Goede 3—7-jarige merries loopen op de koopdagen wegens uitscheiden van bedrijt van 500750 gulden. Een paar ruinen werden onlangs ver kocht voor f1800; voor een fok merrie gaf een onzer fokkers f 1225. Minderwaardige hengsten, vooral die, welke in meerdere oi mindere mate weten van snuivenden damp (cornage) vinden gereede aftrek naar Noord-Amerika. Twee hengsten, geboren en aaugefokt in 't Westelijk deel van Zeouwsch-Vlaanderen, zijn verkocht voor f 1800 en f2800 zijnde deze prijzen de hoogste, die, voor zoover der commissie bekend, voor inlandsche paarden alhier besteed zijn. In Zeeland bestaat wegens de verdeeling in eilanden gebrek aan eene goede paar denmarkt. Pogingen om die in 't leven te roepen werden herhaaldelijk aangewend, maar zijn tot nog toe met geen goeden uitslag bekroond. De meeste paarden worden door de Duitsche en Belgische kooplieden, geleid door tusschenpersonen (maquignons) op de stallen gekocht. Kon men daarin verandering brengen dan gelooft de commissie dat zulks zou strekken tot bevordering der paardenfok kerij, maar zij ziet vooralsnog geen middel om dat doel te bereiken. Nog meer en nog betere Peru- Guano. Niettegenstaande alle concurreerende meststoffen, die in den laafsten tijd in den handel gebracht zijn, blijft de Peru-Guano toch onverzwakt haar ouden roem hand haven en wordt zij nog altijd en in vele btreken in toenemende mate door de land bouwers gebruikt en terecht. Er bestaat absoluut geen enkele andere meststof, die de eigenaardige, niet genoegzaam te waar- deereu eigenschap bezit, dat alle drie de voor elke plant noodzakelijke voedings stoffen stikstof, phospitorzuur en kali in haar vereenigd voorkomen. Die eigenschap bezit Peru-Guano. Innig scheikundig ver bonden komen in de Peru-Guano stikstof, phosphorzuur en kali voor, zoodat, wanneer we een enkel korreltje Guano hebben, al is het nog zoo klein, we daarmede de drie genoemde stoffen aan de plant kunnen geven. We moeten die eigenschap niet te gering achten. Al bemesten wij met chilisalpeter en b.v. patentkali een zelfde stuk grond, dan is het nog niet zeker, dat alle planten van deze drie mest stoffen iets zullen hebben. Van het eene misschien te veel en van het andere te weinig. Dat kan bij Geru Guano niet. Verder is er een tweede in het oog springende en onschatbare eigenschap der Peru-Guano, die wij ook te vergeefs bij eenige andere meststof zoeken n.l. de aan wezigheid der stikstof in drieërlei vorm lo. in den salpeter, 2o in den ammoniak en 3o. in den organischen vorm. Wat die eigenschap beteekent Wel, dat de plan ten gedurende haar gansche bestaan van die stikstof kunnen genieten. De salpeter- stikstof is aanstonds beschikbaar. De jonge plant kan #r van gebruiken. Als die sal peterstikstof op is, komt de ammoniak stikstof aau de beurt, waarvan de plant in haar volwassen staat, in haar bloei profiteert. En dan hebben we nog de organische stikstof ter beschikking en wordt die niet opgebruikt, dan komt van haar de nawerking bij volgende oogsten een nawerkiug, waarvoor de Peru-Gnano bekeud is. Wijs nude meststof, welke op zulke eigen schappen kan roemen. Geen wonder dat ze gebruikt en gezocht wordt, de Peru-Guano. Om U een idee te geven, hooveel ze wel ge bruikt wordt, deel ik U mede, dat de Peruaan- sche Regeering in het jaar 1905 een netto inkomen had van 186,683,13,5 pdst. alleen voortspruitende uit den verkoop van Peru- Guano. De genoemde som is aanzienlijk hooger dan die van het jaar te voren. De Peruaansche regeering heeft dus in 1905 meer dan twee millioen gulden aan den verkoop harer Guano verdiend. De waarde dezer verkochte Guano kunnen wij veilig op vijf millioen gulden schatten. Het is geen wonder dat de Peruaknsche Regeering al het mogelijke doet, om de vorming harer Guano te bevorderen. Vandaar, dat zij onlangs besloten heeft, ten einde de rust der vogels op de eilanden tijdens de broeitijd niet te storen, van November tot Maart geen verschepingen meer toe te lateD. Door dien maatregel hoopt men de jaarlijkeche Guano-productie lot 50,000 tonnen aldus tot 50,000,000 K.G. te zien klimmen en men merke wel op dat dit allemaal Guano van allereerste kwaliteit zal zijn, inhoudende 13 a 14 stikstof. Inderdaad, wij gaan op het gebied der Peru-Guano bemesting een schoone toe komst tegemoet. Als gij de natuur helpt die oneindige levensbronnen bezit zal de ziekte door de gezondheid gevolgd worden, en wel even zoo snel als het mooie weder na den regen. Men moet de natuur ter hulpe komen. De Pinkpiileu zijn merkwaardig in dit geval. Zij geven terstond schoone kleuren en krachten aan het jonge bieeke en uit geputte meisje. Zij geven den eetlust terug aan hen die niet meer eten, alsmede een goede spijsvertering. Aan een ieder zullen zij een rijk en zuiver bloed geven, het geen voor Uw lichaam is wat de zou voor de aarde is. De Pinkpiileu genezen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, alge- meene zwakte, maagziekten, iheumatiek. Mej. A. Knoef, Almeloosche straat te Borne, schrijft„Ik heb het genoegen U mede te deelen dat de Pinkpillen mij ge nezen hebben. Sedert langen tijd reeds leed ik aan bloedarmoede. lederen dag werd ik al zwakker en zwakker en ook bleeker, ik leed ook vreeselijk aan hoofd pijnen overdag en des nachts kon ik niet slapen. Den eetlust had ik geheel en al verloren. De Pinkpillen hebben al mijne ongemakken doen verdwijnen, terwijl dat al de andere geneesmiddelen onmachtig zijn gebleven om mij eenige verlichting te geven. Prijs f 1.75 de doos f9. perödoozen. Verkrijgbaar bij Snabiliéj Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schagen, D. F. J. Herman te Zaltbommel. Ds. B. T. Mossel te Serooskerke (S is opnieuw, en ditmaal voor den tyd van een jaar, ontheven van zijn dienstwerk door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland. In den dienst wordt voorzien door den ring Brouwershaven. Consulent is ds. J. W. Blankert van Kerkwerve. Geref. Kerken. Drietal te UtrechtH Hoekstra te Arn hem (B), J. H. Landwehr te Rotterdam (A) en P. A. E. Sillevis Smitt te Rotterdam (B). Beroepen te Oldekerk, T. Gerber te Boornbergum. Oud-Geref. Gem. Ds. G. H. Kersten te Meliskerke, die 't beroep aannam naar de Geref. Gem. onder 't Kruis te Rotterdam, Boezemsingel 48, hoopt D.V. Paaschuiaandagmorgen te Meliskerke afscheid te nemen, en intrede te doen des Zondagsavonds 22 April 6 uur, na vooraf bevestigd te zijn door ds. A. Janse te Barneveld. R. K. Kerk. De Weleerw. heer A. R. G. Feyen, pas toor aan de Duifjeskerk te Amsterdam, vroeger te Zierikzee, is op 65-jarigen leef tijd overleden. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de nut tige handwerken mej. K. E. v. Bergen en E J. Schmidt, beiden te Vlissingen. Voor een lid van het H. B. van de Vereen, v. Chr. O. en O. in Nederland en de O. B. (vacature Wijnbeek), moet herstem ming plaats hebben tusschen S. StemerdiDg te Charlois en A. Jonkman te Hien resp. met 857 en 300 stemmen. De heer II. Eerd- beek te 's-Gravenhage had er 91. In de raadsyejgadering van a.s. Woensdag, 28 Maart, worden behandeld onderstaande zaken: 1. Notulen3- Ingekomen stukkeu 3. Herstemming over het voorstel-Tak naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om het onderwijzend personeel H., M. en L, O. te ontheffen van hunne verplichting om bij te dragen aan het gemeentelijke fonds en verdere behan deling van dit laatste voorstel4. Aangehouden voorstel B. en W. tot wijziging der instructie voor de onderwijzers(essen) der gemeentescholen 5. Id. tot wijziging der verordening, houdende tarief en voorwaarden betreffende de levering van duinwater; 6. Id. naar aanleiding van het verzoek van B. ten Have, om subsidie uit de gemeentekas voor de behandeling van qnverinugeïide ingeze tenen; 7. Id. id. verzoek v^n J.J.v.d. Harst W.Az. te Koudekerke, om te worden vrijgesteld van het betalen van retributie voor het recht van toegang van zijn perceel naar den Tramsingel8. ld. be treffende den aanleg vqn duinwater aan den Veerschen Singel; 9. ld. naar aanleiding van de verzoeken van A. Tjaarda en C. J. Vader om schadevergoeding voor een begraven kalf; 10. Voorstellen Yen de Commissie van Strafverorde ningen naar aanleiding van verzoeken om wijzi ging te brengen in de verordening van algemeene plaatselijke politie g. vgn A. Meyers e, a. betref fende het zitten op hondenkarrenb, van H. Lorier e. a. betreffende de keuring van varkens voor eigen gebruik 1113. Voorstellen B. en W. om het pand gelegen aan de Heerenstraat wijk H no. 140 voor afbraak te verkoopenop het verzoek van mevr. Hattink om eene gemeene schutting te plaatsen tusschen haar tuin en het terrein yan school Ken tot het brengen van wijzigingep 'n de verordening op het L. O., naar aanleiding van opmerkingen van Gedep. Staten. Middelburg. Gisteren is men begonnen met de stelling van yoor het stadhuis weg te nemen. Het is een schoon gezicht wat ons oog thans te zien krijgt, dat vernieuwde gedeelte. Ons schoone marktplein is er zeer door verfraaid en het strekt onze gemeente tot eer dat zij deze herstellingen heeft doen verrichten. Vlissingen. De prov. stoomboot «Wal cheren'' en het stoomschip «River Lagan'' zijn bij bet verlaten der haven te Ter Neuzen met elkaar in aanvaring geweest, waardoor beide schepen lichte averij be kwamen. De schepen konden evenwel de reis voortzetten, St. Laurens. Gisterenavond werd alhier een vergadering gehouden, ten doel heb bende een onderling vleeschfonds op te richten. Ongeveer 20 personen waren aan wezig, waarvan aanvankelijk 14 zich als lid opgaven, na voorlezing van het reglement. Dit fonds heeft ten doel verplichte vleesch- afname van te slachten koeien of kalf- vaarzen. Het fonds dat eenigen tijd geleden werd opgericht stelt zich ten doel de ver goeding te betalen tot 3U der getaxeerde waarde. Tot bestuursleden worden nog gekozen dhrn. L. Marinissen, P. Dekker, P. Gilde, D. Roose en A. Wijkhuis. Daar echter D. Roose voor deze benoeming be dankte, wordt gekozen J. den Boeft. Goes. Met ingang 16 April a.s. wordt de heer A. Sandijck, klerk der P. en T. vorplaatst van het telegraafkantoor Goes naar Sas van Gent en zijn collega do heer J. P. A. S. van de Weel van 's-Graveuhage naar Goes. Bij de directe belastingen zijn be noemd met 16 dezer tot kommies te water 2e kl. aan boord stoomboot Argus J. Polderman, thans tijdelijk aldaartot kommies verificateur te Vlissingen J. Jongebreur, id. te Rotterdam. Verplaatst met iDgang van 31 dezer de kommies verificateur C. deD Rraber van Vlissingen naar Rotterdam. Ter Neuzen. Vrijdagmiddag is aan de Rolbrug alhier het 8-jarig zooutje van J. P. bij het dicht draaien dier brug met het hoofd bekneld geraakt tusschen den wal en de brug, en daardoor doodgedrukt. Zaamslag. Luctor et Emergo meldt Is reeds vroeger bekend gemaakt, dat de vereeniging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs alhier, over zal gaan tot het stichten van een derde school, stich tingsplaats te Othene, thans kau gemeld worden dat de grond daartoe is aange kocht, het maken van be3tek en teekening is opgedragen aan den architect M. Rie- mens Dz. en dat reeds ruim f 1000 aan vrije giften door belanghebbenden voor die school zijn geschonken. Voor den tijd van drie jaren gede tacheerd bij de landmacht in West-Iudië de 2e luit. H. M. W. L. van Bennekom, van het 3e regiment infanterie. Krabbendijke. Aan den Karelpolder is men druk bezig de gaten dicht te ma ken. Bij gewone hooge vloeden komt er geen water in, daar de pannen aan den voet, en de paaltjes zoo goed als niets hebben geloden en het water daar zelden boven komt. Het land is al zooveel opgedroogd, dat men den polder dwars door kan. De herstelling van den dijk wordt in eigen beheer uitgevoerd, zal een drietal maanden duren en waarschijnlijk wel 4000 gulden kosten. Onze berichtgever te Tholen meldt ons Ondanks de heerschende felle koude, ben ik heden op bezoek uitgeweest aan den overstroomden polder Slabbecoorn. Bij den eersten aanblik vanaf de Vos- meersche Poort ziet men de ijverige pol derwerkers van Tholen bezig met de ver zwaring van het zoogenaamde Schenkel- dijkjo dat tot lieden zulk een geheele verandering heeft ondergaan. Ruim 60 c.M. is de kruin over de geheele lengte ver hoogd, terwijl aan de zijde van den Slabbe coorn polder de geheele zijde is belegd met een zoogenaamde krammat van roggestroo, wat zeer doelmatig is in deze omstandig heden omreden elk getij het water er tegen komt en met dezen Noordenwind nog al aardig door de golven wordt gebeukt. Aan de andere zijde is men reeds over een lengte van ruim 50 M. klaar met den onder berm. Het geheel krijgt nu het aanzien van een zeer versterkt dijkje. Verder gaande ontwaart men dat het bestuur van Slabbeooorn ijverig bezig is scheuren en dijkvallen zoowel in den rijweg als in de opritten te heelen. Ook inzonderheid de kistdammen in de opritten worden nog steeds vaster aangestampt en opgehoogd. Komende aan de eigenlijke dijkbreuk in den zeedijk kan men zien dat Voornoemd gat zee;- diep is. Reeds ligt er een schip op stroom er voor met ruim 60 last brikken, die bij gunstig weer allereerst zullen gestort worden in het diepe gat. Verder komende ontwaart men de Toolsche hoogaartsen, die met volle zeilen den Slabbekoornpolder in- en uitvaren, aanbrengende vette zoden van schorren gehaald, tot dichting der 4 gaten in het dwarsdijkie aan de haven de Karnemelksput. Bereids ligt in het eerste gat een groote hoeveelheid zakken met grond geworpen, en verwachtte men het volgende getij van heden voornoemd gat te kunnen brengen boven hoog waterpeil. Terwijl we zoo stonden te zien naar het lossen der vette zoden uit hoogaarts T H 23 begon voornoemd scheepje te dicht by het vliegende water te komen, jachtig te worden en schoor geladen en wel het gat door over een waterval van circa 60 :l 70 c.M. den volgenden polder in. Men hoopte nu met het gelijkloopen der beide water standen, dat voornoemde hoogaarts uit zyn benarde positie kon worden verlost, wat dan ook met veel moeite is gelukt. Het biedt een weemoedigen aanblik bij laag water hier te vertoeven. Men ziet dan hoogaartsen liggen midden in den Slabbe koornpolder op 't droge, waar eertijds het welige koren ruischte, en de velden een overvioedigen oogst leverden. Want voor noemde polder is haast de beste te noemen hier in 't ronde bekend. Hij be droog onder Gods zegen nimmer de vlijt van den landbouwer. Nu hoort men het ruischen van den stroom, het bulderen van den feilen wind over deze overstroomde landouen. En hoe lang, vraagt men zich af, hoe lang nog zal het water op- en af gaan in deze pol ders en deze akkers verder verwoesten Naar we uit goede bron vernemen moeten eerst alle de 4 gaten aan het voornoemde dijkje bij de Karnemelkspot gedicht zijn, eer men kan beginnen met dichting van het eigenlyke zeegat. Steeds ontmoeten we op weg zijnde nog honderden bezoe kers uit N.-Brabant en elders. De rijtuigen der hotelhouders rijden geregeld af en aan en de vele bezoekers storten hunne be reidwillige gaven in de geplaatste bus aan het Schenkeldijkje, tot leniging van den nood der getroffenen. Mogen de gaven nog steeds mildelijk vloeien en ook door deze algemeene collecte langs den openbaren weg vele nooden nog worden gelenigd. Tholen. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering werd, nadat de voorzitter in waardeerende bewoordingen het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op 20 dezer bad herdacht., bij acclamatie besloten, het volgende telegram aan H. M. te zenden Aan H. M. de Koningin, te 's-Gravenhage. Dc gemeenteraad van Tholen, in gewone zitting vergadeid, gevoelt zich gedrongen, Uwe Matestcit zijnen innig hartelijken dank uit te spreken aan Uwe .Majesteit en den Prins der Nederlanden voor het Koninklijk bezoek, ge bracht aan de geteisterde gemeente in onze omgevingniet minder warmen dank betuigt hij voor het bezoek ook gebracht aan onze gemeente en stelt het zeer op prijs dat het Uwe Majesteit met Uwen Koninklijken gemaal behaagd heeft, te gaan bezoeken de opgeno- menen in de bewaarschool en de zieken en ouden van dagen in de tot ziekenzaal ingerichte sociëteit Non Semper. Moge de Almachtige tot in hoogen ouderdom U ten zegen doen zijn voor het Nederlandsche Volk. De raad benoemde tot onderwijzeres aau de o. 1. s. mej. J. W. Poulusse alhier. Souburg. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering werd op een adres der geref. kerk om afschaffing der kermis afwijzend beschikt. Een verzoek van enkele ingezetenen om uitbreiding der straatverlichting op den Ouden Vlis- singschen weg werd aangehouden. Een opnieuw ingekomen adres van het Ned. Onderwijzersgenootschap in zake de onderwijzerstractementen wordt voor ken nisgeving aangenomen. Omtrent een ver zoek van eenige ingezetenen dat de Raad zich uitspreke over een tram langs den Ouden Vlissingscbon weg, werd besloten adressanten kennis te geven dat de geheele Raad voor elk degelijk plan is. De Koningin en de Prins naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Over het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan Zeeuwsch- V laanderen verneemt men nader Per mailtrein kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van baron 1 uyl van Serooskerke en freule Rengers, gistermorgen te Vlissingen aan. Daar lag een provinciale boot gereed. Onmiddellijk werd vertrokken van Vlis singen naar Breskens, waar de Burge meester dhr. Gerritsen hen opwachtte. Hij geleidde hen naar den gereedstaandeu automobiel en H. M. onderhield zich min zaam met hem en betuigde haar diep leed wezen dat zulk een treurige oorzaak haar voor het eerst naar deze streek .bracht. In den eersten automobiel bevond zich de heer J. Mulder,opzichter van den provin cialen waterstaat, die op verzoek van den burgemeester de vorstelijke personen den weg zal wijzendaarna volgde die met de vorstelijke personen en vervolgens die waarin het gevolg rnetjhr. De Casembroof. Het gezelschap reed langs de Groote Kaai door het dorp, over Schoondyke.lJaei.dijke naar de polders. Er was veel volk op de been, dat luide hoera's deed hooren. De Koningin zag er blozend uit. Het gezelschap reed langzaam door het dorp Schoondijke waar velen hadden ge vlagd en tal van menschen op de been waren. De Koningin boog herhaaldelijk. Er werd niet stil gehouden. De burge meester en wethouders waren ter ontvangst gereed. In alle gepasseerde dorpen zag men vlaggen en wachtende menschen. Na IJzen- dijke reed het hooge gezelschap over Wa- tervlied (Belgisch grondgebied i en daarna over het Nederlandsch grondgebied terug naar de polders aan de Zuidpunt van den Brakman, en werd aan de grens van den Clarapolder en den Koninginnepolder op gewacht door de burgemeesters J. Neetesou van IJzendijke en E. Cuelenaere van Philippine. Daar vi erden de automobielen verlaten en werd, ongeveer half één, in een, snijdend kouden storm een wandeling langs den Zeedijk van den Clarapolder begonnen. Er is daar weinig waterschade te zien. Eerst verderop kwam men aan een kleine inlaag, waarin een huisje was vernield. De bewoners daarvan werden op den wensch der Koningin geroepen en door Haar aangesproken. Burgemeester Neeteson geleidde de Ko ningin binnen ziju gemeente, daarna bur gemeester Ceulenaere. Slechts een tiental personen waren bij de ontvangst aanwezig en volgden de Koningin. Dit aantal ver meerderde met enkelen, die van de om liggende boerderijen kwamen toeloopen. Eerst aan de Isabellasluis stond een groote menigte, die met gejuich de Ko ningin verwelkomde. H. M. ging even een woning binnen en daarna den vernielden zeedijk van den grooten Isabella-polder op, waar groote stukken zijn uitgeslagen. Zij liep daar tot aan de doorbraak. Het was juist hoog water en H. M. sloeg met belangstelling gade hoe het water met kracht den polder binnenstroomde. Het gezelschap giüg vervolgens langs den kieidijk, waar men diep in zonk, naar de Bouchautsche haven. De auto's waren inmiddels omgereden en stonden daar te wachten. Na een wandeling van een uur en een woord van dank aan den burge meester, stapten de Koningin en de Prins weer in, evenals het gevolg. Hierna reed men per automobiel via Sluiskilbrug naar Axelverdar langs een kanaalwegje naar Hulst. De kom van deze gemeente werd gemeden men reed door een klein straatje naar den Tasdijk, voorbij Kuitaart. Hier stond een particulier geslo ten rijtuig gereed, waarmee de tocht werd voortgezet naar Kloosterzande. Deze rit ging door het water. Het eerste bezoek te Kloosterzande gold een klein burgerlogement, waar 50 dak- loozen zijn opgenomen. De Koningin en de Prins werden rondgeleid door den burge meester. Belangstellend informeerde H. M. naar het wedervaren van de dakloozen, en Zij sprak hun woorden van troost en be moediging toe. Vervolgens werd er eenige oogenblikken vertoefd in de woning van den burgemeester, daar verleende de Ko ningin audiëntie aau de landbouwers van Arenthais, I'. Hiel (deze was op klompen) en Jos. Hiel, aan wie zij hare deelneming betuigde als zijude de zwaarst getroffenen. Deze waren zeer onder den indruk van de ongekunstelde vriendelijkheid, waar mede H. M. hen ontving en het woord tot hen richtte. Na de woning van den Burgemeester verlaten te hebben, werd het hotel «De reizende man'' bezocht, waar vele vluchte lingen uit Kruisdorp welwillend toegespro ken werdenH. M. sprak woorden an troost tot moeders en grootmoeders met kleine kinderen. Daarna wandelde het hooge gezelschap door het dorp, om per rijtuig door de Molenstraat, waar 30 centi meter water staat, naar Groenendijk te gaan. Daar bezocht H. M. het Liefdehuis, waar 150 dakloozen aanwezig zijn. Het gezelschap werd door de overste der zusters ontvangen en rondgeleid. H. M. de Koningin vroeg naar alles zeer belangstellend. Wegens het vergevorderde uur en den hevigen Noordenwind werd afgezien van het bezoek aan de plaats der doorbraak in den binnendijk tusschen den Kruisdyk- polder en den Zandspolder. Er werd nu door het water naar Walsoorden gereden, waar het hooge gezelschap om half vijf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2