Suppletoire kohieren schoolgeld scholen A C en J en herhalingsonderwijs school jaar 1905/1906 bedragen A en C f34,67' 2 on J f251,26 en herhalingsonderwijs f 1,03 worden goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot vaststellen van eene verordening, regelende het verlof van onderwijzers (essen) in en buiten het geval van ziekte of aan onderwijzeressen in geval van -zwangerschap. De verordening wordt artikelsgewijs behandeld. Bij art. 5 vragen de heeren Schorer en v. Dunné hoe de toestand is met de ongehuwde onderwijze res die haar bevalling tegemoet ziet. Wel wordt er gewaagd van de gehuwde onder wijzeres. De voorzitter zegt dat B. en W. daaraan niet hebben gedacht, maar natuurlijk door B. en VV. zou worden gehandeld naar be vinding, door het geven van ontslag. De lieer Schorer is tevreden met dit antwoord. Bij art. 8 inzake de instructie, wat ge beurt er met de,onderwijzeres die zwanger is en op den bepaalden tijd geen kennis daarvan geeft, verspeelt zij dan haar verlof? De voorzitter zou dit in het college van B. en W. wel eens willen bespreken, daar om vraagt hij om dit aan te houden tot eene volgende vergadering. Dit wordt goedgevonden. De voorzitter sluit de vergadering. Schore. Woensdagavond bij het naar huis rijden (per tiets) van de paardeveiling te Rilland, had een zoon van den heer J. Schout te Hoedekenskerke nabij de Schore-brug het ongeluk te dicht langs een paard dier veiling te rijden waarvan het dier schrok en hem zoodanig een slag tegen het hoofd toebracht dat hij bewus teloos bij den heer G. Molhoek werd binnengebracht. Van daar werd hij naar huis vervoerd. Rilland-Bath. Naast de plaatselijke comité's en naast het provinciaal comité voor den watersnood heeft zich een cen traal comité gevormd bestaande uit afge vaardigden van Rilland, Krabbendijke en Ierseke. Uit Rilland hebben daarin zit ting de heeren J. Q. C. Wabeke, A. Blok Jz., C. van Burg, J. Vogelaar, J. van der Coolwijk en W. Griep. Uit Krabben dijke de heeren J. N. Elenbaas, C. P. Vogelaar en Jac. Wellemau en uit Ier seke de heeren P. A. van Harmeien en T. Cupery, wethouders en ds. J.Paauwe. Tot voorzitter werd benoemd dhr. .1. N. Elenbaas, tot vice-voorzitterdhr. Cupery en tot secretaris dhr. W. Griep. Bet comité draagt den naam van «Centraal Watersnood-comité voor Oostelijk Zuid- Bevelaud" en stelt zich ten doel een uni forme verdeeling te treffen aangaande de getroffen slachtoffers der ramp. Reclame. Te Amsterdam laat een firma, handelende in Oostersche sigaretten, de bestellingen bij de klanten aan huis bezorgen door een in nationale kleeding gestoken Armeniër, gezeten op een kameel. Bij de gisteren te Rotterdam ge houden stemming voor vijf leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor de aan het Bouwvak aanverwante Bedrijven, werden uitgebrachteen stem, en die was in blancozoodat een nieuwe verkiezing moet worden uitgeschreven met de kosten en tijdverlies voor de daartoe van gemeente wege te benoemen st Jinbureaux. Tot lid der staten van Gelderland (vac. Brants) is gekozen in het district Doesburg dhr. J. A. Brants (antir.)met 1930 tegen 1660 op den lib. v. d. Boon. Bij de stemming op 16 Juni 1904 werden de lib. candidaten met 1613 stemmen gekozen, terwijl de eenige aftredende antirev. Brant- sen met 1574 en dex-.-k. candidaat met 1373 stemmen in de minderheid bleef. Ten huize van den heer Herngreen te Alphen a. d. R. is ingebroken, ter wijl de bewoners naar de kerk waren. Er is o. m. ontvreemdeenige gouden en zilveren horloges, een paar gouden broches, FEUILLETON. De dijken doorgebroken. (Slot). Maar vertelde onze zegsman wat hij zélf dien vreeselijken avond en dien nacht gezien had, zou hij zijn levensdagen niet \ergeten. En hij ging met ons mee naar buiten, om dat duidelijk te maken. We stonden weer op den binnendijk voor zijn huis. Daar aan den anderen kant had de uitgestrekte kostbare bezit ting gelegen van den directeur, den heer Harison. Slechts enkele passen naar be neden lag het huis van den opzichter, den heer Adriaanse, zwager van den directeur, wiens eigen groote villa enkele meters verder stond in den tuin. En daar achter waren de uitgestrekte steenen bedrijfs gebouwen, allemaal eveneens enorme, kapitale huizen. 't Water had de families overvallen op de boven-verdieping zag de baas de oude mevrouw, die kermde om hulp 'n kind je van achtien maanden was er gelogeerd. Maar een zware branding scheidde hen allen van den zoo kortbij gelegen dijk. En niemand kon er hulp bieden. De «baas" wenkte de oude dame om 't zolderraam in te slaan, en op 't dak te klimmen, wat toen gebeurde ook 't kindje werd op dak getild, 't Opzichtershuis be stond uit drie vertrekken de binnenmuren stortten in, terwijl de menscheu daar in donker op 't dak stonden. En zij bleven er zoo zeven uren. Zn de villa was de overige familie op een paar portemonnaies met eenig zilver geld, benevens ongeveer f20 aan specie. Bovendien is de kast, waarin een en ander geborgen was, gehavend. Gelukkig had de heer des huizes de voorzorg genomen, het meeste geld, vóór hij ter kerke ging, bij zich te steken. Ten opzichte van den diefstal te Klundert, bij zoogenaamd behoeftige lieden, wordt ons gemeld Drie heeren van de rechtbank te Breda heb ben gisteren persoonlijk een onderzoek ingesteldvoor den rechter-commissaris zijn tal van getuigen op het stadhuis ver schenen. De stand vau zaken is nu een bedrag van f 3900 (nom.) aan effecten is terechtongeveer f 900 aan contanten wordt vermisteen der verdachten is voorloopig op vrije voeten, de andere is reeds ruim een week in de gevangenis te Breda. De gemeentelijke gezondheidsdienst te Amsterdam heeft in het laatst van het vorige jaar daar verschijnende dag bladen onderzocht om te zien, hoeveel arsenicum er in zat. Uit het onderzoek is gebleken, dat het N. v. d. D. bovenaan staat. Onderaan komt Het Volk. Dit werd gisterenavond door den directeur van den gezondheidsdienst, dr. Ringeling, meegedeeld in de vergadering van de ge zondheidscommissie. De heer Tak, die lid is van deze commissie, had er schik in, dat zijn blad zoo weinig giftig bevonden wasdit onderzoek was ingesteld, omdat brood weieens in krantenpapier wordt gepakt. Ter geruststelling vertelde de heer Ringeling, dat vergiftiging door kranten nog nimmer was voorgekomen. Men weet niet of 't arsenicum in het papier of in den inkt zit. Vereeniging tot Geref. Zieleenverzorging. Gisteren werd in de Geref. Kerk te Ermelo de algemeene vergadering ge houden van de Vereen, tot Geref. zieken verzorging. De voorz. deelde mede, dat op de uitgeschreven leening voor het bouwen van een Ziekenhuis te 's-Graven- hage niet voldoende was geteekenk. Na de ondervonden teleurstelling en ook in verband met de geringe belangstelling der afdeelingen had het bestuur niet meer den moed, langer de verantwoordelijkheid te dragen, waarom het voorstelde tot ont binding over te gaan. Na ampele bespreking werd op voorstel van prof. Lindeboom, van Kampen, be sloten a. de iinancieele zaken zooveel mogelijk te vereffenenb. met de op leiding zooals die tot nu toe geschiedt op te houden c. de afdeelingen de vraag in overweging te geven, of de Vereeniging al of niet zal blijven vaortbestaan en d. in de tweede helft van September daarvoor eene algemeene vergadering bijeen te roepen. Het woord is dus nu aan de afdeelingen. In de bestaande vacatures in het hoofd bestuur werden voorloopig gekozen de heeren prof. Lindeboom, van Kampen, en A. Dupont en E. Knevel, van Ermelo. (De Rotterd.j De Middenstand. Gelijk bekend is, heeft de minister Veegens zich in beginsel bereid verklaard de noodige gelden voor een middenstandsenquête op de begrooting voor het volgende jaar int te trekken, maar wenscht hij eerst te weten welke vragen een enquète-coinmissie eventueel zou hebben te stellen. „De Middenstander", orgaan van de „Handelsvereeniging Rotterdam", noemt de volgende vraagstukken van belang voor den middenstand, welke de vereeniging onder de aandacht der eventueele enquête-commissie zou wenschen te brengen, opdat zij door 't stellen van vragen op de hoogte kan komen van de denkbeelden en wenschen dienaangaande in belanghebbende kringen 1. werking van het bestaande tarief van in voerrechten, en de bezwaren er tegen 2. wen- schelijkheid van snel en goedkoop recht3. invoering van wettelijke bepalingen tegen on eerlijke concurrentie4. de wenschelijkheid eener wijziging van de wet op de personeele belasting, in dien zin, dat winkels, evenals werkplaatsen zullen worden vrijgesteld 5. wen schelijkheid der invoering van een wettelijk de bovenste verdieping. De directeur zag er stallen en magazijnen bezwijken, daken neerslaan hij zag de paarden zwemmen en verdrinken. 's Nachts tegen half twaalf sprong de opzichter van het dak te water later werd de oude mevrouw ook neergelaten langs een afdak. 't Was niet om aan te zien geweest vertelde de boer op die enkele meters afstand, zonder eenige hulp te kuunen bieden. Nu en dan werd de ontroering hem te stevig, moest hij in huis gaan om 't vreeselijke eten niet voor oogen te hebben; maar nauwelijks was hij van den dijk af, of de angst dreef hem er ook weer heen. De Antwerpsche mevrouw vertelde, hoe haar kindje van anderhalf jaar, dat hier eenige dagen gelogeerd had, in een nacht ponnetje gekleed, gewikkeld in een deken, thuis gebracht was. Zoo had 't wichtje de spoorreis moeten maken, want andere kleertjes waren er niet meer. 't Gelukkig had 't kind er tot nu toe geen slechte ge volgen van ondervonde». De directeur had machteloos allerlei waarde uit zijn huis zien drijven, bank biljetten stuk voor stuk, 'n verzameling oude munten van dertig jaren her, in een kistje. Er was een arbeider die zijn spaarpot in zijn kabinet gesloten had. De kamer waar zijn schat stond had hij voor zijn vlucht op slot gedaan. Daar drijft de vloed een zwaar stuk tegen den muur van 't huisje op, er slaat een gat in, 't water stroomt er binnen^ 't kabinet valt voorover, sluitingsuur; 6. de werking der bestaande wetgeving inzake het faillissement en de naam- looze vennootschappen 7. de wenschelijkheid der invoering van overheidswege van handels- vakonderwijs 8. de werking van het bestaande kredietwezen9. de werking van de coöperatie in haar verschillende vormen 10. de wensche lijkheid der afschaffing van het quitantie-zegel tot bedrrgen van f25; 11. de wenschelijkheid der uitbreiding van het ledental der Kamers van koophandel, teneinde den détail-handel ge legenheid te geven beter vertegenwoordigd te worden en 12. de wenschelijkheid om de con sulaire verslagen ook dienstbaar te maken aan de belangen van den détail-handel. De 14-jarige knaap die te Harlingen onder de tram raakte, en de 33-jarige vechtersbaas die te Sittart zoo ernstig mishandeld werd (de daders zijn bekend en hebben bekend!) zijn aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een 9-jarig knaapje door een wagen van de firma Blooker overreden en op de plaats gedood. -Gisterenochtend ging een 18- jarige jongeling uit Wehl in de buurt een boodschap doen. Ongerust over ziju wegblijven ging men op onderzoek uit eu vond hem dood in zittende houding ge leund tegen een boom. In den loop van Vrijdagnacht zijn te Boedapest 200 studenten, die bij het Hon- vedstandbeeld kransen wilden neerleggen, in botsing gekomen met de politie. Er werd met revolvers en degenstokken gewerkt en 6 studenten werden in hechtenis genomen. Ook het neerleggen van kransen door aristocratische dames werd door de politie met geweld belet. Op het aan alle New-Yorkers en aan tal van andere personen welbekende Coney-eiland zal een stalen toren worden opgericht van 700 voet hoog en met een middellijn van 300 voet. 150 voet boven den grond zal een tuin worden ingericht met restaurant, een theater, en een zaal voor rolschaatsenrijden. 250 voet boven den grond komt een luchthypodroom, op 300 voet een café en een danszaal, op 400 voet een palmentuin, op 500 voet een observatorium, en nog hooger een afdee- ling van het meteorologisch bureau, en tevens het grootste draaiende electrische zoeklicht der wereld. Voor de constructie is meer dan 7 millioen kilogram staal noodig, en de kosten van den bouw worden begroot op bijna 1.5 millioen gulden. Er schijnt weer meer hoop te bestaan, dat de dreigende staking der mijnwerkers in het anthraciet-bekken der Vereenigde Staten alsnog zou kunnen worden ver meden. Op de laatste bijeenkomst te Indianapolis van leiders der mijnwerkers vak vereenigingen werd het besluit genomen, nogmaals een poging te doen om met de gecombineerde werkgevers in hetsteenkool- bedrijt tot een vergelijk te komen. De stakers-beweging in het noorden van Frankrijk breidt zich hoe langer hoe meer uit. Te Dourges hebben 2777 arbei ders het werk neergelegd. -Te Liérin zijn er van de 6187 arbeiders slechts 322 in de mijnen afgedaald. Er ziju thans 25000 stakers. De volksparken te Chicago, welke het stedelijk bestuur in 1903 voor een bedrag van 6'/2 millioen dollars besloot op te richten, worden op groote schaal ingericht. Behalve met grasperken, bloembedden, boomgroepen, siervijvers en fonteinen, worden de nieuwe parken ook voorzien van turnhallen, boekerijen, baden, vergader- en schouwburgzalen, club- en restaurantge bouwen. Elke vergaderzaal zal, al naar gelang de behoefte van de bijzondere stadswijken, 1000 tot 3000 personen kun nen bevatten. Voorts zal elk park een bad en zwemschool met afzonderlijke afdeelin gen voor mannen en vrouwen verkrijgen. De zwemschool van het Mac Kinley-park is een 5000 M2. groote en 3 meter diepe vijver. In het vorige seizoen werd er reeds door 120,000 personen gebruik van gemaakt. Het zal in Chicago allengs een bijzonder voorrecht worden tot het eigenlijke volk springt open, de spaarpot spoelt op de golven weg. Toen geleidde de boer ons door de ont stellende ruïne van des heeren Harisons groot bedrijf rond, en door de omverge- woelde kamers van ziju villa. Ik zal niet trachten om een indruk te geven van de verbijsterende sensatie die wij ondergingen, bij onzen rondegang over het uitgestrekte moderne bedrijf en door de vertrekken van de modieuse villa der familie Harison, nadat daar een woeste zee doorheen gebeukt is. Over het drassige moeras, waar enkele dagen geleden de vruchtbare akkers, het jonge plantsoen, de verzorgde tuin lagen, liggen nu de enorme brokken metselwerk van muren neergeploft. Het opzichtershuis, een holle, leeggespoelde ruïne, de voorge vel weggeslagen, een berg van puiii er midden in. Het groote heerenhnis van den directeur staat nog overeind, omringd van hoopen steenen, ruiten, pannen, wegge slingerde platen gegolfd ijzer, versplinterd hout. In de sliblaag, die het kantoor be dekt, zijn de meubelen op een hoop ge smeten, vermorseld en gekraakt. In het salon ligt middenin de piano plat neer, een buffetkast er overheen, de besmeurde fauteuils, een sofaalles is opgeheven door het water en topzwaar omgeduikeld. Op den hoogen spiegel wijst een beslagen streep dicht bij het plafond aan hoe hoog de stroom daar reikte. Nog enkele boeken uit een bibliotheekkast zwerven verweekt en open, met losse banden, overal over heen. De opgemaakte ledikanten in de slaapvertrekken verdronkep, 't water gerekend te mogen worden, merkt de Nieuwe Courant schertsend op. Men meldt nog over den bankroof te MoskouDe roovers, jongemannen met een intelligent uiterlijk, hadden tegen de ambtenaren van de bank gezegd dat zij in opdracht van het omwentelingsco mité kwamen en bij den geringsten tegen stand van de meegebrachte bommen ge bruik zouden maken. De brandkast werd met verbijsterende koelbloedigheid ge plunderd. Een artillerie-officier ontlaadde drie bommen die de roovers hadden achtergelaten een ervan die een bijzonder vernielende uitwerking gehad zou hebben, kan, volgens zijn zeggen, alleen in het buitenland vervaardigd zijn. Goethe s dood. Een tot heden nog niet openbaar gemaakte brief van de schil deres Louise Seidler aan den kunsthisto ricus (juant te Dresden, geschreven 28 Maart 1832 bevat nieuwe bijzonderheden omtrent het sterven van Goethe. Hij sprak den laatsten dag nog over zijn kleurenleer, den laatsten avond ver klaarde hij zijn schoondochter nog den inhoud van het vredesverdrag te Bazel en wenschte hij dat zijn kleinzonen naar den schouwburg zouden gaan. Des nachts wilde hij Salvandv lezen (Die Revolution von 1830?) Hij liefkoosde herhaaldelijk zijn schoondochter, vroeg haar des morgens 7 uur nog hem een por tefeuille aan te geven om proeven met kleuren te nemen, sprak met haar over het vroeg begonnen voorjaar, trachtte nog te schrijven. Om 10 uur begon het spreken hem moeilijk te vallen, lag hij met half gesloten oogen, hield hij «het lieve pootje" zijner schoondochter vast tot zijn vingers koud werden en Goethe ophield te ademen. (N. Crt.) De „ramp-maand" Nog enkele bijdragen tot de ramp kroniek van Maart 1906. In den Staat Colorado (V. St.) is op het mijnwerkerskamp Bird, in de buurt van Denver een reuzen-lawine neergekomen. De eerste berichten maken melding van 32 dooden, terwijl 500 mijnwerkers door de sneeuwstorting geheel zijn afgesloten van de buitenwereld. Uit New-Orleans komt de tijding, dat boven de Missisippi-Vallei (een tamelijk vage plaatsaanduiding) een wervelstorm heeft gewoed, die alle gebouwen van een dorp met den grond gelijk maakte. Het omliggende land werd zwaar geteisterd en er zijü vele dooden. Het moet wel eenigszins verbazen, te vernemen dat op het oogenblik in den Staat New-York niet minder dan 20,000 boerenhoeven te koop zijn. De meeste daarvan ziju verlaten en kunnen worden gekocht voor prijzen, die heel wat lager zijn dan de waarde der daarop staande gebouwen. De New-Yorksche Staatsregee- ring acht dezen toestand zoo bedenkelijk, dat het New-Yorksche departement van Landbouw er een speciale afdeeling op na houdt, belast met het verstrekken van inlichtingen, nopens deze talrijke onbe woonde hoeven. Ook wordt vanwege deze afdeeling op groote schaal geadverteerd. De aanleiding tot deze leegstrooming van het platteland in de oostelijke staten der Unie is niet ver te zoeken zij is niet tweeledig. In de eerste plaats heeft de ontzaglijke opbloei van de industrie ge durende de laatste 10 jaar de jongelieden van beiderlei kunne van het platteland weggezogen. Maar vooral hebben de ver lokkende en opgesmukte advertenties der groote spoorwegmaatschappijen, waarim de voordeelen en natuurschoonheden van de Westelijke Staten en van Canada hoog worden opgevijzeld, heel wat landbouwers uit het Oosten aangelokt. Het New-York sche departement van landbouw is dus ook aan het ad verteeren gegaan. Wie in den Staat op een hoeve wil werken, hetzij als knecht, hetzij als participant in de op brengst, kan steeds terecht. Hoeven van druipt er door, 't linnen beslikt. Een zware vulkachel is uit de nis getorst, hangt schuin tegen een muur aan. Daar liggen weer kasten over, alle glas- en aardewerk in schervende muurkasten leeggedreven door de stukgeslagen vensters heen. Brie ven plakken er op, een pendule op den kop In de keuken verspert één onbeklimbare hoop van verwoesting den toegangde deuren uit de hengsels gerukt, de kozijnen uit de muren gedrukt, de gaten verbrok keld. Op den berg vau puin daarachter zijn brokken van demaaimachine, paneelen van een uit elkaar gebarsten vigelaute gc strand. Het zwaar gemetselde koetshuis is neer gebroken het dak heeft tal van nog nieuwe luxe-rijtuigen verpletterd en ineen gedron gen. In het puin van de paardestallen ligt het bebloede cadaver van 'n merrie. Zware machinerieën verbrijzeld en verdeukt tus- schen de muurklompen in. Overal zijn de twee-steens gevelmuren neergehaald en in enorme blokken ver broken. Een stoommachine in elkaar ge knepen onder een dak. Daar achter raakte een zwemmend paard vast op een steenen beer, en verdronk zoo. Midden in de leeg geslagen put is een kar verzakt, ginder ver de malle jan. Het gebouwen-complex van de timmermanswerkplaatsen geraseerd landbouwwerktuigen van duizenden kilo's zwaar zijn opgenomen en einden loopens ver weer weggeslingerd. Hier zijn we den dijk dicht genaderd door de enorme bres heen, komt over enkele uren de vloed uit zee weer op, om 't alles van de ruïne nog weer verder te verspoelen en te verdrijven, alle afmetingen, prijzen en condities zijn besehikbaar. Het zonderlinge feit doet zich echter voor, dat, terwijl het New- Yorksche platteland om handen roept, het in de achterbuurten der wereldstad New- Vork krioelt van noodlijdenden en werk- loozen. Maar het is in de Vereenigde Staten juist als in de Oude Wereld: de armen der groote steden willen of kunnen niet aarden op de boerenhoeve. (N. Crt.) Een vreesehjke ontgoocheling. Te Rijssel kwam bericht dat mejuffrouw Col bert den prijs van 100,060 francs in de loterij van de „Allaitement Maternef' had gewonnen, lu het café, waar juffrouw Colbert bediende, was het een geregeld komen en gaan van vrienden en nieuws gierige bezoekers. De vreugde van het meisje was groot, maar haar hoofd liep niet om, toen zij het goede nieuws hoorde. Thans ligt het arme meisje in een zware koorts. Plotseling werd haar gisteren ver teld, dal zij niets had gewonnen, en het slachtdier was geweest van een wreede grap. Zij kreeg een flauwte, (oen zij de waarheid vernam en verkeert in hoogst ernstigen toestand. Een opmerkelijk staaltje van ondor- bewuste werking vertelt prof. dr. Hans Grosz te Gratz. Een dokter, in dienst der Pruisische regeering, was wegens een plotseling uitgebroken epidemie twee dagen en een nacht achtereen aan het werk geweest. Toen hij 's avonds van den tweeden dag thuis kwam, zeide hij tot zijn gezin, dat hij dadelijk een rapport aan de „Statthalterei" moest opmaken en daarvoor den geheelen nacht moest door werken. Hij begon om 10 uur, had om 2 uur 's nachts nog op ziju horloge ge keken, doch was daarna, door den slaap overmand, over zijn werk in slaap_ ge vallen. Toen hij den volgenden ochtend wakker werd, las hij het opgemaaktjrap- port door, dat geheel in orde was en aan het einde waarvan de door hem voorge slagen maatregelen stonden. Het stuk eindigde echter met de opmerkelijke woorden „Hohe Statthalterei, ik kan niet meer schrijven, ik moet slapen." Hij herinnerde zich niet deze woorden te hebben neergeschreven. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haamstede (toez.), G. J. v. d. Flier Jr., cand. te 's-Gravenhage te Bergeyk, A. J. Westhoff, O.-I. pred. Aangenomen naar Wijnjeterp door M. Haveman, cand. te Dedemsvaartnaar Etersheim door H. C. Ruys cand. te Oegstgeest (verbeterd bericht). Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Noordeloos, T. A. Bakker te Maassluis. Schoolnieuws. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in Fransch Hoogduitsch en Engelsch zullen worden ge houden in Augustus of laatst van Juli. Ook de examens middelbaar onderwijs A Hoog duitsch en Engelsch. De examens middelbaar onderwijs Fransch in December of laatst van November, met dien verstande, dat voor die genen, welke voornemens zijn zich dit jaar aan het examen B middelbaar onderwijs voor Fransche taal en letterkunde te onderwerpen, de gelegenheid zal bestaan om, zoo zij dit wenschen, het taalkundig gedeelte van dit examen af te leggen, in deznaand Juli, terwijl het letterkundig gedeelte op den gewonen tijd, namelijk de maand December, bepaald blijft. In het eerste (taalkundig) gedeelte van het examen B voor Fransch zal ook worden op genomen »de letterkunde der middeleeuwen", wanneer zulks door de adspiranten wordt ge- wenscht. De examens middelbaar onderwijs voor Hoogduitsch en Engelsch en letterkunde zullen worden gehouden gedurende het tijd vak van af den aanvang der Kerstvacantie op de hoogere burgerscholen tot en met 31 December, zoo noodig eenige dagen vóór den aanvang der Kerstvacantie. De examens voor de gymnastiek, zoowel akte lager onderwijs (vak s) bedoeld in art. 86 van de wet op het lager onderwijs, en Er is ook nog niets geruimd, 't Ligt alles nog zooals de stormvloed 't achter heeft gelaten. De menschen zijn te ontsteld, om in den chaos reddering te brengen. De ge troffenen durven zelf de verwoesting in den vollen omgang nog niet te verkennen. En wat baat heter valt immers toch haast niets meer te herstellen, alles is vernield door de titaansche krachten van de golven. En bovendien, de rapste handen zijn nog noodig waar erger kan voorkomen worden. Om de wonden in den dijk van den Reigers bergerpolder te heelen, dat een zelfde onheil niet daar zal treffen. Hier, in dien eersten Bathpolder is heel de dijk immers vernield, in een reeks van wijde gaten, waar de stroom ongestuit zijn weg doorheen neemt. En de boer, die ons geleidde, zeiZe zouden dezen polder wel niet meer kunnen dijken, tenminste in de eerste tijden niet. En dan nog, als de En- gelsche maatschappij de kapitalen hiervoor beschikbaar had, hoeveel jaren zou de grond dan nóg behoeven om zijn groote vruchtbaarheid terug te krijgen? Trouwens de heeren van 't Engelsche bestuur hadden te beslissen, zij maakten juist hun ronde gang Wat zou er worden van die boeren der verwoeste boerderijen, van den directeur na zóó'n onoverkomelijke ramp, van de massa's arbeiders. Hun huizen, hun huis raad, hun land, hun bestaan 't was immers alles weg. Voor de geredde paarden was er geen werk, voor 't geredde vee geen vtjpdsel en geen stalling meer. Nu keeren we terug naar den binnendijk die den eersten van den tweeden Batbschefl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2