NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 146. 1906. Vrijdag 23|Maart. 20e Jaargang, HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. Het water in onze provincie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA v EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent: Zij, die zich met I April op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Watersnood. De gift van M. M. is niet f 25,— maar f 0,25, nog ontvangen bij dhr. D'Huij van W. J. B., Nieuwland f 1, Middelburg. De gisteren 21 Maart alhier gehouden collecte voor de geteis- terden bij de ramp jl. heeft opgebracht de somma vau f 9473,74'/2, waaronder eene gift van f3000. Wemeldinge. Door de commissie voor den watersnood alhier is l'8ü0 aan hel Prov. Comité opgezonden. Verder zijn in twee wagens verzonden 36 colli met manu facturen, kleedingstukken, huishoudelijke artikelen, enz., alles het produet der dooi de heeren E. Lindenbergh en A. West- faal Quadekker gehouden „sleecollecte''. Men meldt uit Oud-Vossemeer Vele jaren geleden (in 1862) bracht Z.M. Willem III een bezoek aan Zeeland, o.a. ook aan het eiland Tholen, en bij die ge legenheid was het, dat door agitatie een der wethouders Z.M. de opdracht gaf, de groeten te doen aan de Sirene. Z.M. zal dit den eenvoudigen man niet kwalijk genomen hebben en evenmin zal H.M. het aan het eenvoudige wijfje Wed. Jacob v. d. Klooster bij de Vossemeersche bevolking alsgemeen als „Mie van den Kwaën'' be kend, kwalijk nemen, dat H.M. werd ge- noodigd met de vraag„Juffrouw, kom mar in uus l" Dat huis is de zoogenaamde „Wacht", één arbeidershokje op het eind van de Molenstraat boven op den dijk, zoodat dit huis watervrij is, en H.M. heeft dan ook eenige oogenblikken in dit huisje vertoefd om te wachten, vóór Zij het dorp kon invaren. Daar dit woninkje het type is van het gewone arbeidershuis, heeft H. M. tevens kunnen opmerken, hoe in deze streek gewoond wordt, al is thans de woning niet in den gewonen staat wat zindelijkheid en netheid betreft. Mie zal ongetwijfeld er nog jaren aan herinneren, dat zij H.M. in hare eenvoudige woning heeft gehad. Tranen zagen we in de oogen van ver pleegden in de Thoolsche bewaarschool, toen H.M. zich onderhield met verschil lende vrouwtjes, die daar zaten te eten van den hutspot, door de commissie op dien dag verstrekt. Er werd maar één woord gehoord over de beminnelijkheid van H.M. Onze „Bart", een ziekelijke jongeling van Oud-Vossemeer, die Vrijdag 11. werd opgenomen in de ziekenzaal, waar de so ciëteit Non Semper voor ingericht is, lig gende in het ledikant van het Groene Kruis, werd ook door H. M. toegesproken en hij was ook vol lof over de innemend heid van onze Koningin. De verpleging der zieken is opgevat, zoodi-a de watervloed de zieken uit Vos- semeer dreef, door mevrouw Pot, maar helaas na het bezoek der Koningin heeft zij het bijltje er bij moeten neerleggen, omdat de voortdurende spanning haar zoo nerveus heeft gemaakt, dat langer blijven u j6-' 8evaar zou brengen. Een aanbod is gedaan, door tussehenkomst van het provinciaal comité, vanwege de water snoodcommissie te Amsterdam, om een verpleegster te zenden. Telegrafisch is dit aanbod dankbaar aanvaard en voor de ontvangst van de zuster is door den voor zitter van het comité, mr. Plet, in eigen woning alles in gereedheid gebracht. De polders hebben voor herstel, verbetering, aanleg, enz. een raming van kosten ge- m^.kt...,en, b5draSe van f260,000. Waar schijnlijk heden onderlinge besteding. Dan zal onmiddellijk kunnen aangevangen worden. Omtrent verschillende doorbraken en over- ptroomingen m sommige dcelcji van onze pro vincie kunnen wij het volgende mededeelen Tholen. Van den Suzannapolder is de zeedijk doorgebroken over een lengte van 85 meterde grootste diepte is daar 4,70 M. -r laag water. In de doorbraak zal een zinkstuk geplaatst worden. De scheidingsdijken met Anna Vosdijk, Bree- denvliet en Oudeland hebben wel gevaar ge- loopen, maar zijn behouden gebleven. In den Siabbecoornpolder kwamen drie door braken in den zeedijk voor, lang 14, 49 en 150 Meter. In den Vogelenzangpolder deden zich er twee voor, van 19 en 169 meter. De Oud Kijkuit- en Leguitpoldcr zijn over stroomd door overvloeiing en gedeeltelijke braak der scheidingsdijken. De Kerkcpolder is geinundeerd door twee doorbraken, een in den scheidingsdijk met den Oud Kijkuilpolder en een in dien met den Leguitpolder. De Oud Vossemeerschepolder is geinundeerd door overstorting van den scheidingsdijk met de Siabbecoornpolder en door den duiker in den scheidingsdijk met den Kerkepolder. Zooals gemeld, is de Hikkepoldcrnietgevloeid. Voor de gemeente Tholen heeft gevaar be staan, dit is echter afgewend doordat de dijk tusschen de polders Slabbecoorn en Dalem ge houden heeft. iüiiïtl Bevelanti. Den 12en Maart omstreeks vier uur liep het water over de dijken van de Karei, Oost, Stroodorpe en Engelsche polders. Omstreeks 5 uur bezweek de dijk van eerstgenoemden polder en stond ook reeds veel water in den Tweeden Bathpolder. De telegraphische gemeenschap werd ge- stoó'rd. De burgemeester van Krabbendijke liet de doorsnijdingen van den spoorbaan en de. dijken afsluiten, zoodat het spoorwegverkeer gestremd was. Later werd de afsluiting opge ruimd tot na het doorlaten der avondtreinen en daarna weer afgesloten tot den volgenden morgen zes uur. Toen zijn de afsluitingen voor goed opgeruimd, doch de doorsnijdingen ble ven bewaakt. De Karelpolder, waarin zich geen woningen bevinden, is overstroomd en het westelijk ge deelte ervan is vooral zeer gehavend; de breu ken zijn echter niet diep. De dijk van den Oostpolder is zeer gehavend. De polder, waarin zich verscheidene woningen bevinden, is behouden. De zeedijk van den Stroodorpepolder heeft het gehouden, doch de polder is ingeloopen door overstrooming van den scheidingsdijk tusschen dezen polder en den Tweeden Bath polder, die te laag bleek. In den Stroodorpe polder staan geen gebouwen. De zeedijken van den Tweeden Bathpolder zijn op verschillende plaatsen geheel wegge spoeld. Gevolgen van den" Watervloed van ver leden treek Maandag. Nog andere schade wordt er geleden dan door de van dak beroofden en door de eigenaars en pach ters der ondergeloopen polders, ook het Kijk lijdt groote schade niet alleen, door dat het hier en daar zal moeten helpen om de polders boven water te krijgen, maar ook en vooral door een aanzienlijke som, die het aan belasting, zoowel grond belasting als personeel en bedrijfsbelasting minder zal te beuren hebben. Ook de ge- meentebegrootingen zullen moeten worden herzien. En hoeveel zal er door de diako- niën en armbesturen niet meer moeten gedaan worden nu zoovelen niet in staat zij n om het brood voor hun gezin te ver dienen Te 's-Hertogenbosch houdt men zich opnieuw voor de derde maal in dezen winter gereed voor de afsluiting van de watertoegangen der stad. Uit Waalwijk meldt men Door den noordoostenwind ia de Baard- wijksche overlaat weer zoo sterk gaan werken, dat de stoomtramdienst Waalwijk- Heusden-Vlijmen gisterenmiddag opnieuw is gestaakt moeten worden. Men meldt uit Wierum aan de L. Ct.: Zevenhuizen, de door de elementen ge teisterde buurt alhier verdwijnt. Het dijk bestuur heeft de panden aangekocht van de respectieve eigenaars, behalve van die van het ingestorte perceel, die elders woont, met dien verstande, dat deze laatsten de geheele afbraak mogen behouden, behalve de fundamenten. Daarmee is zeker voldaan aan een reeds lang gekoesterd voornemen, om n.l. den dijk te ontdoen van deze woningen. In het overstroomde gedeelte van België langs de Schelde is de toestand niet minder erg dan in onze provincie. Te Moerzeke zijn meer dan 1500 men- schen zonder dak en reeds zijn vier huizen ingestort. De toestand is er bedroevend. Zondag was het volk zonder eten en men heeft naar het ministerie van oorlog moeten telegrafeeren om voedsel, verhaalt de Etoile. In dat dorp was een huisje dat aan het oog der redders ontsapt is. Zaterdag ging men er binnen. Op den zolder zat een huisgezin van vijf personen, vader, moeder en drie kinderen, allen ten prooi aan koude en bevigen honger. Immers men zat daar reeds van Maandagavond zonder vuur of levensmiddelen. Te Melsele is het nog erger geworden. De tweede dijk is doorgebroken, en tot Verrebroek is het nu één zee. De in woners van het lager gedeelte., die opge nomen waren door de buren, tot hiertoe van overstroomingen bevrijd, zijn wederom zonder schuilplaats, daar hun bescher mers op hun beurt de vlucht hebben moeten nemen. Watervloeden in Zeeland. De Goesche Courant kreeg uit de oude kronieken het volgende medegedeeld: Anno 1288. Hooge vloet in Oostelijk Suyt-Beveland. Het zeewater blijft langen tijt Bath, Kietland (Rilland), Oruinnigen uit en in loopen eer dat de dyekgaten gestopt sijn. 1304. Sinte Catarinedag, wegens den hoogen watervloed in Oostelijk Suyt-Beve land moet veel buitengedyekt worden, om de polders te herwinnen. 1324. Sinte Clementsvloed. Suyt-Beve- lands Oostelijk deel overgevloeid aan de Brabantse zij. 1375. Groote watervloed op Sint Vic- torsdag. 1404. 19 November op Sint Elisabeths- dag. Vlaanderen zoowel als Zeeland zag de zee boven de dijken zich verheffen. Vele dijkbreuken hadden plaats; door deze vloet werd de Westerschelde voor 'teerst be vaarbaar voor zeeschepen gemaakt. 1421. 18 November. Weder een Sint Elisabetsvloed. Suyt-Beveland aan de Oost zijde kreeg zooveel dijkbreuken, dat Her tog Jan van Beyeren met goedvindden zijner Zeeuwsche raden en der stede Rei- merswale 21 Jan. 1422 orde moest stellen, hoe de dijkbreuken ten spoedigsten te herstellen. Met deze vloed gingen in de Zuid-Hollandsche waard72 dorpen teü onder. 1509 op Sint Cosmus dag, bij een hoo gen vloed, breekt de dijk bij het Nieuw land te Wemeldinge door. 1511, 14 Deobr. 7 dorpen in het Oosten van Suyt Beveland worden onder water gezet door dijkbreuken, daarop ging het den volgende dag vriezen 14 weken lang men reed met wagens van Antwerpen tot Goes over Bath. 1530, 5 Novbr. Sint Pelixdag, Saterdag 12 uur 's middags woei er een N.W. storm geheel Zeeland was in nood. Het gansche Oostelijk deel van Suyt Beve land loopt onder,Baarlands dijk breekt door. De dijk te 's-Gravenpolder breekt door. Het water komt Goes binnen, werpt de Ganzepoort omver, en de gansche stad staat onder water. Hierdoor ging voor goed te loor de dorpen behoorende tot Suyt Beveland De stad Romerswale, Tolsende bewes ten Ierseke, Couvene, Sturmezand, Broucke Greke, Steenvliet, Everswaard, Schoudee, Nieuwelande, Swartewaal, Tolsende buiten, Duivene, Zeldijk, Lodijk, Nieuwerkerk, 't Serpieterspglder, Maere, Rilland, 't Bath, Hinkelenaard, Zwaanshil, de ouden Gent- senpolder, de Arentspolder, Golnispolder, Spiervliet, Grooten Agger, Kleinen Agger, Valeekenisse. Zaam 32000 gemeten. Opnieuw zijn hiervan bedijktTolseinde, Nieuwelande, Bath, Rilland, Maere en de Rijgersbergsche polder. Deze polder werd ingedijkt 1773, Den 25 Mei ontstond er onder meer dan 3000 polderwerkers, meest uit Oost Frtes- land, werkstaking, met grove wanordelijk heden gepaard. 12 soldaten werden uit Bergen op Zoom gezonden om de orde te handhaven. Deze werden door de polder werkers bespot en ontwapend, daarna zond men 150 man uit Bergen op Zoom, om het oproer te stillen. Inmiddels was de hoofdbaljuw en rentmeester bewesten Schelde, met eenige schepenen (rechters) van Middelburg aangekomen in den polder. Er werd een galg opgericht en de voor naamste oproermaker werd onder de galg gegeeseld. 300 Oost Friezen werden toen met schepeD, onder toezicht van soldaten, naar Oost Friesland teruggezonden. Het Vinkenisse gat, dat men den 8 Juli toege- dijkt had, brak 20 Augst. weder bij een hoogen vloed door. Behalve in het jaar 1530 heeft Goes weinig van hooge vloeden geleden. Den 26 Januari 1682, bij gelegenheid van een hevigen storm, overstroomde Goes, en nogmaals in 1906. De steen in het huisje van den visch- afslager, thans dik met cement en verf besmeerd, herinnert de Goesenaars nog aan die overstroomingen. Tusschen twee lijnen leest men De linie beteykent Den vloed t van den 26 Januaris 1682. De onderste lijn geeft de waterstand aan van 1682. De bovenste lijn die van 1806. Middelburg. In de Woensdag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer burge meester, was de heer De Veer met ken nisgeving afwezig, wegens uitstedigheid. Onder de ingekomen stukken is een schrij ven van dr. Schoute en een van dr. Bijlsma. Een schrijven over de te stichten ambachts school wordt voor kennisgeving aange nomen. Onder dankzegging is aanvaard een portret voor de Oudheidskamer van den heer mr. Rethaan Macaré, zijnde zijn vader. Daarna gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Deze heropend zijnde, deelt de voorzitter mede dat de rekwesten der doktoren Schoute en Bijlsma in de Handelingen zullen worden opgenomen. Daarna wordt het voorstel van de heeren Van der Harst, De Veer en Dumon Tak, •om burg. en weth. uit te noodigen in zake de gasthuiskwestie een nader onderzoek, dat door het bestuur der godshuizen is geweigerd, zelf te doen, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staak ten (8 tegen 8), verworpen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen v. Dunné, Fruin, Spren- ger, Ermerins, Gratema, Schorer, Snouck Hurgronje, v. Teijlingen en Boogaert Voor Verhage, De Rijke, v. d. Harst, Den Bouw meester, Heijse, Tak en v. d. Ree. Alsnu stelt de heer Tak voora. om naar aanleiding van een brief van dr. Schoute een nader onderzoek in te stellenen b. B. en W. uit te noodigen dit onderzoek in te stellen. De heer v. Dunné is hier tegen. Hij vindt het stuk niet eerlijk en betreurt het dat dr. Schoute geen namen durft te noemen. Do heer Fruin is er voor, omdat het nu betreft een algeheel onderzoek. Het voorstel wordt aangenomen, wat be treft a. met 11 tegen 5 stemmen (v. Dunné, Snouck, Sprenger, v. Teijlingen en Boo gaard). Wat betreft b. vraagt de voorzitter of het wenschelijk is dat B. en W. dit doen, daar een der wethouders toch tegen onder zoek is. De heeren v. Dunné en Ermerins zagen gaarne dit onderzoek aan B. en W. opge dragen, waartegen de voorzitter zich blijft verzetten. Het voorstel wordt echter even eens aangenomen, en wel met 10 tegen 6 stemmen. De voorzitter zegt dat het dagelijksch bestuur zal overwegen of het die opdracht zal aanvaarden. De heeren v. Dunné en v. Teijlingen i—«e trekken alsnu hun voorstel, zijnde een ampele dankbetuiging, in, als zijnde door deze aanneming vervallen. Tot leden van stembureaux bij de eventueele stemming voor een lid der Prov. Staten (vac. v. d. Meer) worden benoemd Plaatsvervangend voorzitter 2e stemdistr. (hoofdstembureau) dhr. Sprenger, leden Snouck Hurgronje en Heijse. Voorzitters le en 3e district resp. de heeren Boogaert en Ermerins. En bij eventueele herstemming in I de Rijcke; II Sprenger; III Tak; leden in district2 bij herstemming dhr. Schorer en v. d. Ree. Het voorstel van burg. en weth. om aan de onderwijzers geen vergoeding te geven voor de storting voor het pensioen van hun weduwen en weezen wordt zonder stemming aangenomen. Het voorstel van mr. Gratama om 2'/» °/o te vergoeden, wordt verworpen met op 1 na algemeene stemmen. Bij het voorstel van burg. en weth. om de leeraren en onderwijzers te ontheffen van hunne verplichting tot deelname in het gemeentelijk fonds, stelt dhr. Schorer voor dit voorstel niet te behandelen alvorens de Raad meerdere gegevens heeft omtrent het advies van dr. Poort. Daarna wordt door dhr. Tak voorgesteld daaruit te lichten de kwestie van niet teruggave van betaalde premiën en verbreken van alle banden met het fonds. De heeren Sprenger en Schorer zijn hier tegen. Het gaat toch niet aan om over één stuk te stemmen het is een ontzettend ge vaarlijk spel. De heer Tak zegt dat hij zijn voorstel doet om de onderwijzers in de gelegenheid te stellen met 1 April al dan niet in het fonds te blijven. De heer Schorer vindt dat het de onder wijzer niet zal baten of dit voorstel zal worden aangenomen. Hierover staakten de stemmen 8 tegen 8. Het voorstel Schorer wordt met alge meene stemmen aangenomen, zoodat aan het bestuur van het fonds zal overlegging gevraagd worden van het rapport van dr. Poort. Besloten wordt tot het aanbrengen van Jagers horden in de zuiverkisten der gas fabriek voor een bedrag van f 3500. Het voorstel van burg. en weth. tot invoe ring van een beursbelasting, naar aanlei ding van het verzoek van de afdeeling „Walcheren" van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om de graanbeurs af te sluiten, wordt bestreden door dhr. v. Dunné, die zegt dat het de commissie van Financiën ook niet te doen is om stij ving der gemeente kas. Hij vindt 'tniet goed om eene belasting te heffen, waarin 14 af moet voor de con trole. Hij vindt het praetischer het aan de afdeeling „Walcheren" over te laten, om de beurs af te sluiten. De heer Boogaert vindt het argument van B. en W. en de commissie vreemd, omdat er gezegd wordt, dat de gemeente de beurs reeds gratis heeft verleend en het nu niet aangaat om te zeggen nu krijg je niets meer. Hij vindt deze belasting niet billijk en het is het zaken doen in de herbergen in de hand werken. De heer Schorer vraagt of de Kamer v. Koophandel bezwaar heeft tegen de be lasting en of het beursbezoek er door zou verminderen. De voorzitter zegt dat de kamer van koophandel er niets van zegt. De heer Boogaert zegt dat indertijd eene houten vloer is gelegd met uitdrukkelijke bepaling dat geene belasting zal mogen worden geheven. De heer Den Bouwmeester zegt dat wan neer er nu eene schutting wordt gebracht en geen belasting wordt geheven, er vol gende jaren weer wel kan gevraagd wor den om kachels enz. Het voorstel van B. en W., invoering beursbelasting wordt verworpen met alge meene stemmen behalve die der heeren Den Bouwmeester en Sprenger, terwijl hun voorstel dat de Maatschappij het werk in eigen beheer kan doen, aangenomen wordt met algemeen© stemmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1